Pana wykłady są rewelacyjne i zrozumiałe , po prostu SUPER podejście do każdego tematu .Pozdrawiam
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Dzięki!
@sollex35 Жыл бұрын
Świetnie wytłumaczone. Ma Pan rzadko spotykany dar przekazywania wiedzy w sposób prosty i zrozumiały nawet dla początkujących. A tak na marginesie można było wspomnieć o źródłach na JFET i o prądowych odpowiednikach diod Zenera czyli dwu-końcówkowych diodowych stabilizatorach prądu np. 1N5283 do 1N5314 produkowanych przemysłowo.
@AlekAnalogowy Жыл бұрын
Źródła na FETach robione samodzielnie są mało efektywne. Bardzo rzadko mamy takie sytuacje, że warto je zastosować. Notabene - z tego co wiem - "diodowe" źródła prądowe to tak naprawdę właśnie odpowiednio użyte FETy zamknięte w obudowę. Mają dość słabe parametry, a jedyna zaleta to fakt, że są gotowe.
@ararabarara2 жыл бұрын
Lubię Pana pragmatyczne podejście Wiele się od Pana nauczyłem.. Pozdrawiam!
@gordongecko9405 Жыл бұрын
36:50 - zatem jest tak jak kiedyś już zwracałem uwagę: prezentowane układy gwoli precyzji nie są żadnymi źródłami prądowymi, mimo że właśnie tak są powszechnie określane. Są za to tylko układami symulującymi źródła prądowe w oparciu o źródła o charakterze źródła napięciowego. A to jest spora różnica. Wiem że komuś mocno przyzwyczajonemu do myślenia w ten błędny sposób, i to przez całe życie, może to nawet sprawiać pewien problem. Mimo wszystko wyrazy uznania za cały cykl wspaniałych i wartościowych wykładów.
@Daniel24DankoАй бұрын
Zbudowałem takie precyzyjne źródło prądowe na wzmacniaczu i tranzystorze mosfet N ale układ mi się wzbudza. Można temu jakoś zaradzić przez dodanie kondensatora w pętli sprzężenia zwrotnego?
@zdzisawdyrman95903 жыл бұрын
Dziękuję.Pozdrawiam.
@bartoszsawicki21942 жыл бұрын
Super wytłumaczone :)
@suj716 ай бұрын
Wróciłem dzisiaj do tego filmu by przypomnieć sobie temat implementacji źródeł i "zasysaczy😁" prądowych. Odpowiednikiem TL431 nadającym się do zastosowania w układzie źródła prądowego z tranzystorem PNP jest układ LM4041-ADJ. Wersja -ADJ ma wyprowadzone trzecie wyprowadzenie. Można go znaleźć w katalogach TI, Microchip czy Diodes. Niektórzy producenci mają go dostępnego tylko z dwoma wyprowadzeniami.
@Irepak Жыл бұрын
Super wykład
@aboumarakhossam6 ай бұрын
Dziękuję za wykład i wysiłku. Realizuję projekt na wzmacniacz różnicowe bazuje na VESFET (typu P i N), czyli para tranzystorów, obciążenie oraz źródło prądowe. Problem mam takie, że źródło prądowe nie daje mi stały prąd o 6uA, ale wykładnicze do 6uA. Do symulacji używam program Centaurus. Pomoże mi, jeśli wyślę schemat układu. Pytam, ponieważ teoretycznie wszystko się zgadza i powinno działać poprawne, ale w symulatorze nic ciekawego nie wychodzi.
@przemo82702 жыл бұрын
Świetny film
@paweeikmann90102 жыл бұрын
Wydaje mi się, że układ z diodą zenera ma jeszcze jedną ważną zaletę w porównaniu z rezystorami: napięcie polaryzacji może być w szerokim zakresie bez wpływu na prąd. Pewnie można użyć napięcia zasilającego obciążenie więc upraszcza to układ.
@slawektomaszewski-m2z8 ай бұрын
Długo ale zaje....
@szod75722 жыл бұрын
W przypadku źródła prądowego ze wzmacniaczem i tranzystorem PNP można też użyć któryś z popularnych wzmacniaczy TL061, TL071 lub TL081. One mogą pracować w pobliżu napięcia VCC i nie trzeba stosować wyszukanych wzmacniaczy czy różnych napięć. Tylko one mają ok. +3V od VEE, czyli dwa razy więcej niż LM358 od VCC.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Coś mi się nie zgadza. Używałem masowo TL082 i żaden nie miał zerowego drop-out od góry (od dołu też nie). To byłaby super przydatna właściwość, ale znane mi egzemplarze miały katalogowo i w rzeczywistości drop-outy na poziomie ok. 1.5V z każdej strony.
@szod75722 жыл бұрын
@@AlekAnalogowy To może ja jestem w błędzie. Te wzmacniacze utknęły mi w pamięci po jakimś artykule. Pewnie coś tam źle napisali, bo typów jestem pewny. Nie sprawdzałem tego w praktyce, bo nie miałem takiej potrzeby. Ale chyba mało prawdopodobne, żeby to zależało od producenta.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
@@szod7572 może chodziło wyłącznie o dropout wejściowy - wtedy by się zgadzało, bo TL082 ma na wejściu WRa z FETami P-kanałowymi i można dociągać Uwe do samego Ucc i nawet wyżej. Ale niestety wyjście ma "klasyczny" drop-out. Pozdro!
@gordongecko9405 Жыл бұрын
Czy dość popularny układ źródła prądowego (też użyję tej powszechnie przyjętej błędnie nazwy) na dwóch tranzystorach, z których drugi pracuje jako "zwieracz" gałęzi baza-masa pierwszego, też można traktować jako akceptowalne rozwiązanie?
@doktorpyta59042 жыл бұрын
TLV431 jest tani, dostępny i ma 1.24V VREF. Pozdrawiam.
@AlekAnalogowy2 жыл бұрын
Faktycznie, staniał. Kiedy go ostatni raz sprawdzałem był produkowany tylko przez Tex. Instr. i kosztował jakoś nieprzyjemnie drogo.
@gordongecko9405 Жыл бұрын
Trzecie pytanie: czy dla źródła z op-amp dla prądów
@marekwafel86512 жыл бұрын
👍
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
"TL431 jest strasznie wolny"(Alek) jak to wpływa na reakcję źródła?
@incxxxx2 жыл бұрын
nice!
@janrodzynek71162 жыл бұрын
W ostatnim układzie raczej bym powiedział, że dodajemy napięcie zasilania układu scalonego o te minimum 1,5V, a nie zmniejszamy napięcia zasilania RE, bo to wprowadza dodatkowe ograniczenie możliwości regulacji prądu. To oczywiście szczegół. Jak zawsze najwyższy szacunek.🙂