Jestem początkujący, ale chcąc nauczyć się używania oscyloskopu chciałbym zobaczyć jak Pan sprawdza wydajność tranzystora z danymi z datasheetu (noty katalogowej tranzystora). To mogłoby być ciekawe. Na pewno należy zbudować układ , który bedziemy badać, ale to już Pan wiedziałby, jak przetestować te parametry.
@andrzej21111 Жыл бұрын
Fajny filmik.
@Marek_Bogdanowicz3 жыл бұрын
Kiedyś byłem świadkiem w sklepie elektronicznym jak jeden koleszka spytał o jakiś tranzystor igbt nazywając go lgbt ;). Ekspedient dostał szału śmiechu przepraszając klienta, do którego w końcu dotarło o co chodzi, za swoje zachowanie, że w końcu śmialiśmy się we trzech do rozpuku ;D. Zaczęło się dziwnie a skończyło się miło ;). PS. Kiedyś też nie przejęzyczyłem i poprosiłem o wiertło z RDS-em zamiast SDS-em ;).
@tomtom-s8n2 ай бұрын
Zapytam może tu ktoś odpowie jak wykonać klucz na tranzystorach włączający panele słoneczne 300V 15 A
@MrPiachu923 жыл бұрын
Pozdrawiam kolegę mańkuta ;)
@Andrzejek-uq1vb5 ай бұрын
15:00 Widzę, że zastąpiłeś swój tani multimetr za jakieś kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych multimetrem za jakieś 3 tysiące. Domyślam się, że powodem były możliwości. Powiedziałbym jeszcze, że pewnie chodziło o bezpieczeństwo. Z tego co wiem te tanie azjatyckie multimetry często nie mają zabezpieczeń i kiedy nimi przypadkiem spowoduje się zwarcie w obwodzie np. AC 230 V z domowej instalacji albo DC 12 V w instalacji w samochodzie to taki tani miernik może zamienić się w granat. A przynajmniej tak mówił prowadzący kanał RS Elektronika. Nie mam jednak pojęcia czy tak faktycznie jest.
@__MINT_5 ай бұрын
Te tanie plasticzki nie mają bezpieczników na obwodzie do pomiaru wysokich prądów. Zazwyczaj bezpiecznikiem stają się tam kiepskiej jakości przewody pomiarowe. Lepszy miernik dostałem dawno temu od widza, a jakbym miał samemu kupować nowy, to głównie dla większej dokładności i precyzji pomiarów.
@Andrzejek-uq1vb5 ай бұрын
@@__MINT_ No to nieźle jak na taki prezent, bo ten miernik Fluke 87 kosztuje nawet 3 tysiące zł. A to jest praktycznie tyle ile obecnie najniższa krajowa na miesiąc. Osobiście z pierwszych takich poważniejszych multimetrów kupiłem sobie Unit UT890C, z którym wcześniej zapoznałem się gdy odbywałem praktykę zawodową w warsztacie samochodowym (w sensie modelem) a obecnie identyczny jest także w warsztacie samochodowym, w którym obecnie pracuję. On kosztuje około 100 zł, ale już to jest True RMS, ma dwa bezpieczniki ceramiczne czy nawet podświetlenie ekranu. Ale nie ma autorange. W dodatku swoimi sondami nie zasili diody świecącej w przeciwieństwie do kupionego nieco później modelu UT105+.
@dariuszmiszewski91123 жыл бұрын
Hmm...Ciekawy odcinek nie powiem że nie...IGBT widuję najczęściej w spawarkach inwerterowych...Swoją drogą mógłbyś zrobić materiał odnośnie przełączania tego elementu, bo jak wiadomo między bramką i zródłem ( emiterem) istnieje pewna pojemność ...Pojemność która musi się naładować aby przełączyć dany IGBT :)
@elektrotomasz3 жыл бұрын
Wreszcie coś co akurat mam w szkole 💜❤
@bundzorex6070 Жыл бұрын
a jak sterować igbt w przypadku zasilania ac na emiterze
@majstercyk37213 жыл бұрын
Wpadłem na pomysł na odcinek. A może by tak od zera zbudować radio? Ale nie tylko od 88 do 108MHz ale także na pasmo lotnicze
@__MINT_3 жыл бұрын
Już kilka razy próbowałem robić radio, ale albo odbierało bardzo słabo, albo wcale nie odbierało...
@czekoladowybaton84132 ай бұрын
W sumie to rozwinięcie skrótu brzmi nawet podobnie do pewnego innego skrótu.
@edwardmis77482 жыл бұрын
Czy na filmie w minucie 9.20 nie zostały odwrotnie podane oznaczenia C i E dla tranzystora igbt zbudowanego na dwóch tranzystorów?
@__MINT_2 жыл бұрын
Nope. Dobrze jest
@italak3 жыл бұрын
Hej, dwie sprawy fajne robisz filmy. Są bardzo pomocne i zrozumiale przekazujesz swoją wiedzę ale zadbaj o paznokcie. Mam nadzieję, że wiesz o co kaman 😉
@przemyslawmalesa37203 жыл бұрын
Super odcinek.W mojej przetwornicy 12/230 1000 W padly tranzystory Ips ftp08n06a yt11cgn61h jak dobrac zamiennik? Moze nie ma zamiennika?
@__MINT_3 жыл бұрын
Zamiennik zawsze jest. Poszukaj noty katalogowej dla FTP08N06, i wybierz tranzystory o podobnych parametrach.
@janwolosiuk2 жыл бұрын
Woltów, amperów, watów itd !!!
@adrianpaterek61843 жыл бұрын
Mam pytanie. Chcę podłączyć mikrofon bezpośrednio do głośnika, i to wszystko przewodowo, żadnych "blutyfów". I nie wiem jak to zrobić. Trzeba napewno tranzystor(npn chyba). Trzeba do tego jakieś inne elementy? Np rezystory i inne.
@__MINT_3 жыл бұрын
Zbuduj prosty wzmacniacz w klasie A, pokazywałem taki w tym filmie: kzbin.info/www/bejne/eZ7Ud6Bsl82DfpI
@adrianpaterek61843 жыл бұрын
@@__MINT_ Czyli jak chcę zrobić jeden mikrofon do jednego głośnika, a drugi mikrofon do drugiego głośnika to muszę zrobić dwa takie układy?. Dzieki, i wrazie czegoś to będę pytać.😉🙂
@adrianpaterek61843 жыл бұрын
@@__MINT_ tylko jak wpiąc mikrofon i głośnik do do tego wzmacniacza?
@__MINT_3 жыл бұрын
Poszukaj w internecie, schematów jest pełno
@adrianpaterek61843 жыл бұрын
@@__MINT_ 👍
@Franss733 жыл бұрын
chciałbym napisać jakiś żart, związany z nazwą tranzystorów, ale sobie daruje xd
@majstercyk37213 жыл бұрын
Właśnie patrzę że filmik o tranzystorach ale tak se myślę od kiedy tranzystory są LGBT xD Za trzecim razem zobaczyłem że źle czytam xD
@piotrstwora76073 жыл бұрын
Prawie wszyscy w branży wiedzą o co come on
@marcinwojcik91593 жыл бұрын
Wybacz że tutaj to wklejam, ale nie znalazłem innej opcji kontaktu. Znalazłam takie coś kzbin.info/www/bejne/j5i2pHWDm82oldU i jeśli znalazł byś czas to opisać po polsku byłbym wdzięczny, i jaka to ustrojstwo może mieć wydajność prądową. dziękuje
@gibon139 Жыл бұрын
W kuchence indukcyjnej występują
@MTYSKIE3 жыл бұрын
Pisze bo tak i zdonrzyłem na film i jak to pisze jest 9 łap w gure
@italak3 жыл бұрын
Czy Ty piszesz z takimi błędami dla jaj czy tak znasz ortografię? Sprawdź sobie w słowniku ile zrobiłeś błędów w tym zdaniu.... 😱
@__MINT_3 жыл бұрын
To jest kanał dla elektroników, a nie dla polonistów
@italak3 жыл бұрын
@@__MINT_ Oczywiście, masz rację. Ale to też warto mieć na uwadze. Dbanie o język ma znaczenie. Sądzę, że elektronik powinien sobie zdawać sprawę iż należy starać się robić wszystko bezbłędnie. Prawa fizyki nie wybaczają błędów w układach. A ten kanał oglądają rownież ludzie, którzy nie są elektronikami ale interesuje ich ta tematyka. Takie jak w elektronice są pewne zasady tak i w j. polskim. O to też trzeba dbać. W dzisiejszych czasach to nie jest trudne. Wystarczy wrzucić tekst do kompa i sam poprawi błędy.