Zrobiłem takie radio z tego zestawu gdzieś pod koniec lat '80.Przywiozłem zza granicy.Lutowałem lutownicą 40W, grzałkową ;). Działało od pierwszego włączenia.Gdzieś niestety się zapodziało....Pamiętam te długie wyprowadzenia tranzystorów serii MP...Sentyment niesamowity :)
@fotowg5 жыл бұрын
Aż łezka się kręci, kiedyś młody człowiek miał możliwości rozwoju technicznego a dziś, tablet, siłownia, fryzjer. Zbyniu jak zwykle, trafnie na temat oraz ciekawie.
@okhamradio3 жыл бұрын
OMG! The device from my childhood! Many thanks!
5 жыл бұрын
Witaj mój utalentowany nowy przyjacielu. ładne i przydatne informacje. Patrzyłem z ciekawością. Dziękuję za udostępnienie. +65 like.
@frycz662 жыл бұрын
Ciekawe pięknie i spokojnie podane! Miałem podobny zestaw. Zmontowałem i ku mojemu zaskoczeniu pięknie czysto odbierał bez anteny!. Nie było obudowy ale było kilka wariantów układu. Służył mi kilka lat. Potem "pożyczyłem" tranzystor do czegoś tam.....I radio zniknęło. Szkoda. Mam jeszcze od niego słuchawki które czasem używam! Dziękuję za piękne wspomnienia! :))
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
Też chętnie wracam do tych radyjek. Były źródłem niezapomnianych emocji. Pozdrawiam
@sp5mxx2 жыл бұрын
@@Lechoslowianin O tak, te emocje były gwarantowane a szczególnie pierwsze uruchomienie, zagra - nie zagra ;) Nie każde zagrało, niektóre zestawy były obarczone błędem a i tak je sprzedawano a niektóre działały. Kiedyś dostałem podobne pod choinkę od "Mikołaja" w dwie godziny zmontowałem ;)
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
@@sp5mxx Faktycznie bywały błędy. Sprostowania były w Młodym Techniku. Pozdrawiam
@ThePBaranov4 жыл бұрын
Такой приёмник у меня тоже есть,собирал ещё школьником в 80х:)))
@antonigrucel46645 жыл бұрын
Ciekawy filmik z bardzo interesującym komentarzem. Prosimy o wiecej.
@compaqchemlab5 жыл бұрын
Potrzeba nam takich filmów w dobie tego badziewia w internecie. Niewiadomo czemu serwis YT nie wysyła mi powiadomień o nowych filmach.
@imp00rtande135 жыл бұрын
dzwona walnij i zmień mu opcję bo są 3
@danpimar5 жыл бұрын
Ha! Pamiętam jak byłem w podstawówce tata kupił mi podobne (Elektron2M) - zmontowałem i nawet działało. To była świetna zabawka!
@Zheka-Donetskiy5 жыл бұрын
Поздравляю с хорошим приобретением для коллекции! История!
@ZPDU3 жыл бұрын
Gratuluję wiedzy. Bardzo ciekawy film.
@detoderos20275 жыл бұрын
Muy buenos todos tus proyectos.admiro mucho tu trabajo.saludos
@bartekpodskarbi78175 жыл бұрын
Jasny gwint! Ile pan ma tych germanowych tranzystorów?! Wow! Chciałbym mieć tyle tych staruszków... (: , bo moja '' kolekcja'' zkłada się tylko z 4x TG5 oraz 2x BC313. A tu... Cały kartonik... Przykre jest to co ludzie w komentarzach piszą, ale to prawda, ten świat schodzi na psy... Szkoda, ze nie urodzilem sie w czasach gdy dla takich jak ja były takie zabawki... A nie tak jak teraz... Jekies snapchaty youtube i inne gówna. A jedyne co sie liczy to to jak drogiego masz Iphone, ile masz pieniędzy i to czy masz najnowsze gadżety, które są na 'topie'... A w głowach pusto... Ciemnota. Ja na przykład za moje umiłowanie do staroci i tego, że niesłucham jakiegoś rapu tylko np. The beatles, albo Dżem jestem uwarzany za dziwnego i innego... (: heh żałosne
@геннадийволощук-м4д5 жыл бұрын
интересные и хорошие люди есть во всех странах. .
@MarcinPerlinski5 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny znakomity filmik i bardzo profesjonalne wyjaśnienie zasady działania. Takie podobne radyjko zmontował dla mnie za Gierka mój świętej pamięci Tato, Bronisław Perliński. Był to radziecki odbiornik średniofalowy "Gwiazdeczka" (= Zwiezdoczka) Mam w razie czego jego schemat na chomiku. Wspominasz, że radyjko to gra tak sobie - na Twoim filmiku jest fragment, kiedy gra ono znakomicie, a w końcowej fazie gorzej. To naturalny długofalowy "fading" (plus nieoficjalne "potajemne" ograniczanie mocy nadajnika w Solcu Kujawskim w godzinach popołudniowych i nocnych - jestem na 99% pewnien, że majstrują przy mocy, żeby zaoszczędzić na drożejącym prądzie) i można mu do pewnego stopnia zaradzić dobudowując pętlę ARW. Wydaje mi się, że tu wystarczyłoby zastosować prosty patent w postaci owinięcia obudowy radyjka kilkoma zwojami przewodu, pociągniętego dalej jako kilkumetrowa antena - dokładniejszy opis w książeczce "Pavel Šrait - Od krystalky k modelům s tranzistory (Praha 1978)" - co jest do wykopania w Internecie w czeskich zasobach (na moim chomiku "rowdy" także). Fajnym patentem jest także dorobienie zbliżanej do odbiornika rezonansowej "tekturowej" anteny ramowej dostrajanej trymerkiem, co można odgapić sobie w projekcie "choccy-block-mw-radio.rar" (też na moim chomiku na przykład). Takie indukcyjności dopasowujące impedancję/głośnikowe maniacy radiotechniki robią nadal metodą partyzancką na kawałku śruby metalowej w oparciu o bardzo cieniuśki drucik (np. z silniczka mikrokrokowego starego popsutego wskazówkowego budzika kwarcowego) - opisano to na portalu talkingelectronics (na moim chomiku jako "1-100 Transistor Circuits" lub "101-200 Transistor Circuits" - nie pamiętam już dokładnie, w którym z tych dwóch plików, ale jest to tam na pewno). Mam gdzieś na kompie dokładne parametry i szczegóły konstrukcyjne dawnych PRL-owskich miniaturowych transformatorków międzystopniowych/głośnikowych, jakie montowano właśnie w tego rodzaju małych kieszonkowych radyjkach - jutro rano postaram się odszukać i wrzucić na chomika, bo to jest wiedza pradawna i bezcenna, niemalże zanikająca, więc warto to zachować dla przyszłych pokoleń, bo ci współcześni inżynierowie, to chyba tylko już mikrokontrolerem, smd-em i srajfonem żyją i o podstawowej fizyce zapominają). Mi udało się zrobić trzywoltowy głośny wzmacniacz dwutranzystorowy z dopasowaniem na transformatorze sieciowym ze "Zodiaka" (opis na chomiku rowdy jako "Moje radyjko na długie" - to było moje pierwsze w życiu samodzielnie zbudowane radio, działa do dziś). Bardzo Ci dziękuję, za to, co robisz i że powiadomiłeś mnie o tym nowym filmiku. Pozdrowienia z Dzierżoniowa.
@MarcinPerlinski5 жыл бұрын
Tutaj wspomniany materiał o transformatorkach dopasowujących impedancję: yadi.sk/i/K58IwFyN9Ig3nQ
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
@@MarcinPerlinskiDziękuję, cenne informacje. Gdybym prędzej znał taki sposób wykonywania transformatorów miniaturowych jaki tu pokazano, to nie bał bym się żadnego schematu kzbin.info/www/bejne/kIKneYZol5mcma8
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Gwiazdeczkę też miałem, obudowa była bardzo ładna. Jakość odbioru tego radia zależy głównie od pory dnia i pogody
@MarcinPerlinski5 жыл бұрын
@@Lechoslowianin Sorry, że dopiero dzisiaj odpisuję. No, nareszcie znam chociaż jedną osobę, która miała także tę "Gwiazdeczkę" i której też to przeważnie za cicho grało (teraz już wiem, że przy mojej dwóch "zewnętrznych" ludzi szukało błędu montażowego lub przegrzanego przy lutowaniu germanowca bez potrzeby - a wystarczyłby pewnie w koncepcji konstrukcyjnej jeden dodatkowy tranzystor lub trafko właśnie). Jestem ostatnio zajęty, bo robię spis na chomiku (na razie w dziale PRZENOŚNIK) zawartości działu technicznego archiwalnych biuletynów PZK z lat 1970-1989 (prawdziwa kopalnia wiedzy nie tylko krótkofalarskiej; same pliki można pobrać także ze strony spotc.pzk.org.pl/biuletyny-pzk ). Gdyby było coś potrzebne z chomika mego, to większość (99%) rzeczy mam bez potrzeby kupowania/kombinowania z transferem na dysku Yandexa i mogę udostępnić od ręki. PZDR. M.
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
@@MarcinPerlinski Bardzo ciekawa literatura w tym biuletynie. Idzie do zakładek. Dzięki
@maurycyzajac19663 жыл бұрын
Świetny filmik.Ja właśnie zmontowałem podobne radyjko ,jedne z pierwszych Junost.Radi odbiera ale dźwięk jest mocno zniekształcony kiedy nastroi się na środek fali Warszawa I.Czy można z Panem nawiązać kontakt w sprawie konsultacji jak usunąć problem.??
@Lechoslowianin3 жыл бұрын
Proszę przysłać schemat, może coś podpowiem szewgniew@gmail.com
@dardiani5 жыл бұрын
Всю жизнь хочу собрать радиоприемник на германиевых транзисторах, но так до сих пор и не собрал. Видел такой конструктор в 1994 году.
@PP.EKOTECH5 жыл бұрын
Witam. Fajne wykopalisko znalazłeś... ! ;) PRL miał swój klimat.....i urok.... a na półkach jaki był wybór.... - ach... a co dopiero mówić o częściach... elektonicznych... ! ;) " - Młody technik "itp... to były czasy... ;) Super .. ! Pozdro górol Paweł P. ;)
@marcinwawrowski75725 жыл бұрын
Taki zestaw do samodzielnego montazu z obudowa, plytka drukowana oraz elementami mozna nabyc za niecale 25 zl na znanym chinskim portalu handlowym o nazwie Aliexpress. Sam taki kupilem i bede skladal. Sa tez odbiorniki ukf na pasmo 2m 78 - 108 Mhz z synteza i pentla pll oraz wyswietlaczem. Fajne zabawki. Polecam. Oczywiscie kazdy zestaw posiada schemat i instrukcje montazu ale tylko po chi sku i angielsku ale to zaden problem w obecnych czasach.A tak z innej beczki to tranzystory germanowe maja swoj urok. :-)
@marcinwawrowski75725 жыл бұрын
Na YT sa oczywiscie filmiki z montazu tych chinskich zestawow. Warto obejrzec. W obecnych czasach tez istnieja takie zabawki dla dzieci. Tylko zeby dzieciom chcialo sie nimi bawic. Wszak filmik na YT o grach sa ciekawsze... Dla nich...
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Dzisiejsze zestawy to głównie układy scalone. Nie dają one możliwości prześledzenia działania tych urządzeń. Nie jest to to samo co skonstruowanie radia z pojedynczych tranzystorów.
@Volkswagen_electronic5 жыл бұрын
Интересные видео я уже подписался тебя канал
@المخترعالاردني-ط5ك3 жыл бұрын
very good
@onstructor89755 жыл бұрын
Класс! Можно такое радио собрать самому на макетнице и найти корпус.
@Yunostru5 жыл бұрын
А нельзя ли в Польше найти инструкцию к кинопроектору "Аматор"?
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Я пытаюсь найти
@Yunostru5 жыл бұрын
@@Lechoslowianin Спасибо!
@zeber1275 жыл бұрын
Ностальгія, в ті часи ми багато речей робили своїми руками. А зараз кажуть - це можна купити.
@poweredbysergey5 жыл бұрын
Interesting
@adampiotrowski71542 жыл бұрын
Jest Pan bezbledny prosze o kontakt chetnie bym z panem
@adampiotrowski71542 жыл бұрын
Porozmawial
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
Jestem z Przemyśla. Mój adres e- mail znajdziesz pod ostatnim filmikiem. Pozdrawiam
@10kunegunda5 жыл бұрын
Ta płytka montażowa to była naprawdę z twardej tektury, jak to wygląda na filmiku, czy to tylko takie złudzenie?
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
To rzeczywiście tektura tyle, że twarda
@PP.EKOTECH5 жыл бұрын
- Wartość merytoryczna OK..- widać wiedze ... :) - tylko jakość - dzwięk... ciut głośniej by mogło być... :) Pozdrawiam PP :)
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Rzeczywiście, jakoś tak wyszło. Amatorskie filmy robione kiepskim sprzętem.
@PP.EKOTECH5 жыл бұрын
Masz 2 tys. subów... Dlaczego nie korzystasz z możliwości zarabiania na reklamach... na koniec filmu można wsadzić jaką reklame... - w środku filmu jest wkurzające... ;)
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
@@PP.EKOTECH masz rację, rozważę to
@robsonicam5 жыл бұрын
Ale dziwna konstrukcja. Przypomina raczej radio lampowe ;) Pierwszy raz widze we wzmacniaczu mocy na tranzystorach transformator glosnikowy ;) to jest hit!
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Dopóki nie zaczęto produkować tranzystorów o odwrotnej przewodności takie układy były dość często stosowane ze względu na oszczędność prądu
@robsonicam5 жыл бұрын
@@Lechoslowianin A znane sa wartosci transformatorka ostatniego i przedostatniego? Tez chcialbym cos takiego zrobic, byc moze wiekszej mocy. Mysle, ze brzmienie takiego tworu i to jeszcze na germanowych musi byc specyficzne. :P
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
@@robsonicam Oczywiście, że są takie rzeczy. Zajrzyj do komentarzy Marcina Perlińskiego pod tym filmem. Podaje on tam link do opisu takich transformatorów dopasowujących.
@iMsystemsS3 жыл бұрын
Kiedyś radia posiadały transformatorki w układach germanowych, bo gwarantowały one niski pobór prądu oraz stabilną pracę jako. Tranzystory germanowe są bardzo dobre do układów zasilanych niskim napięciem. Niestety te tranzystory zmieniały podczas pracy czy zmiany temperatury swoje charakterystyki pracy komplikując wykonanie układów bez transformatora. Ale generalnie mimo wad bardzo lubię "germany". Obecnie tranzystory germanowe za niewielkie pieniądze można kupić w jeszcze gdzieniegdzie istniejących sklepach BOMIS lub przez internet.
@sp5mxx2 жыл бұрын
@@iMsystemsS Szczególnie popularny był model: Transformator miniaturowy Td-48 Unitra ZATRA
@АбдуллаВторой3 жыл бұрын
Здравствуйте, а Вы в каком городе живёте?
@Lechoslowianin3 жыл бұрын
Przemyśl
@АбдуллаВторой3 жыл бұрын
@@Lechoslowianin Это на границы с Украиной возле Львова?
@Lechoslowianin3 жыл бұрын
@@АбдуллаВторой Просто так
@adampiotrowski71542 жыл бұрын
Mieszkamy w polsce ,akto pamieta zestaw do samodzielnego skladania np.radiokonstroktor kijow bylo wiele plytek schematow I podstawowych wiadomosci+elementy dzis juz takich niema
@геннадийволощук-м4д4 жыл бұрын
это советский союз.ссср.я тоже такой собирал.
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
Он работал?
@геннадийволощук-м4д4 жыл бұрын
@@Lechoslowianin работал но плохо.я жил далеко от города.
@10kunegunda5 жыл бұрын
Bardzo cichutko nagrany głos filmu.
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
Rzeczywiście mam problem z dźwiękiem, szczególnie trudno go utrzymać na jednym poziomie
@игорьс5 жыл бұрын
где ссылка на мой канал?
@Lechoslowianin5 жыл бұрын
в соответствии с вашими пожеланиями положить его в приведенном ниже описании видео