Świetny film. W latach '90 zmontowalem podobny nadajniczek, trochę uboższy w elementy elektroniczne Ale działał a frajda jaką miałem jest nie do opisania. Ten w porównaniu z moim jest i tak wypasiony 😉
@Fusseks8 жыл бұрын
świetny pomysł ! Wielu widzów rs elektronika to zupełni laicy (w tym też ja) , takie projekty wyjątkowo zachęcają do spróbowania swoich sił, kiedy są tak przyjemnie proste i w zasięgu umiejętności. Mega :)
@MaciekStaniec8 жыл бұрын
super :) dotychczas RSelektronika było nieco zbyt teoretyczne, od razu milej kiedy pojawia się więcej praktyki :) Tylko czekam na serię odcinków która po krok po kroku wyjaśniłaby budowę prostych, a później dobrze brzmiących wzmacniaczy audio na elementach dyskretnych ;)
@adampiotrowski71542 жыл бұрын
Synu dobry jestes pozdrawiam szczesliwego dobrego nowego roku zycze
@jacekj86458 жыл бұрын
Ja i wielu innych , prosimy o film " budujemy prosty wykrywacz metali " pozdrawiam serdecznie
@kamilb.95988 жыл бұрын
Tak podobają mi się takie odcinki chciał bym zobaczyć jak zbudować radio.
@sz44636 жыл бұрын
no fajny filmik dla początkujących.Super by było zobaczyć etap projektowania płytek.
@thephper8 жыл бұрын
nareszcie :) Długo czekałem na taki odcinek. Dziękuję bardzo :) Przy okazji, przydałby się dokładniejszy opis działania układu nadajnika, nie wiem np. jak zachodzi tutaj modulacja FM? Pozdrawiam serdecznie!
@andrzejgut-mostowy90478 жыл бұрын
Tak na prawdę modulacja FM tutaj nie zachodzi :D Z modulacją FM mielibyśmy do czynienia przy zastosowaniu warikapu .
@Janamak13 жыл бұрын
Proszę o więcej takich filmików.
@3DSeba8 жыл бұрын
Fajnie byłoby jeszcze zobaczyć etap projektowania z "myśleniem na głos".
@jacmar447 жыл бұрын
Zgadzam się. Takie omówienie całego schematu co dlaczego i jak, najlepiej jeszcze z podstawą matematyczną i zademonstrowaniem działania na każdym etapie na oscyloskopie.
@PK-we6vk5 жыл бұрын
Daj se drut do ucha i przyklej do radia
@grzylen8 жыл бұрын
Super odcinek! Było by ekstra poznać jeszcze wersję ciut bardziej zaawansowaną taką powiedzmy około 1-10W mocy :) - tylko w celach edukacyjnych! ;)
@igorjazz37456 жыл бұрын
I kto by pomyślał ze z paru oporników kondensatorow i tranzystora złożonych razem w nadajnik FM łamiemy prawo
@Razdwatrzybabajagapatrzy4 жыл бұрын
Tym nadajnikiem nie złamiesz prawa bo nikt Ci nie udowodni że z samego generatora modulowanego wyciągnąłeś powyżej 20 mW.
@dozerjohn8 жыл бұрын
Jak najwiecej projektow DIY jesli o mnie chodzi.
@Kajteusz8 жыл бұрын
Odcinek bardzo się podobał. Kanał jest super.;-) Przydałoby się więcej takich praktycznych projektów w materiałach. Pozdrawiam.
@trzygrosze8 жыл бұрын
Trochę za mało było powiedziane o zasadzie działania nadajnika, warto byłoby też omówić zalety ciut bardziej zaawansowanych konstrukcji z dwoma, trzema tranzystorami. Brakuje też szerszego opisu zależności stabilności takich nadajników względem napięcia zasilania i rodzaju (bateryjne i z zasilacza -pozbycie się brumu) , prawidłowego prowadzenia masy, temperatury, dostrajania za pomocą nastawnego kondensatora, ewentualnego ekranu i też tego że najłatwiej dostrajać takie urządzonko jakimś niemetalowym patyczkiem. Chciałbym zobaczyć opis najdoskonalszego nadajniczka na jednym tranzystorze jaki można zbudować :) no albo dwóch, jeden jako transmiter a drugi jako nasłuch/ nańka.
@RSElektronika8 жыл бұрын
Temat i tak jest śliski, więc wolałem go zbytnio nie rozwijać, bo zamknęli by mi kanał... w celach edukacyjnych :).
@trzygrosze8 жыл бұрын
Bo ja wiem czy śliski skoro w papierowych czasopismach dla elektroników pojawiały się nawet 1 watowe konstrukcje, ale ja tam się na paragrafach i regulaminie yt nie znam. W każdym razie temat arcyciekawy i bez dokładnego omówienia nie da się zbudować nadającego się do użytkowania (np jako niańka) nadajniczka.
@ORMO19938 жыл бұрын
Zawsze można budować nadajniki na pasma KF/UKF, i namawiać do uzyskania pozwolenia radiowego.
@ElektronicznyEuBlog8 жыл бұрын
Otóż to! Myślę, że temat jest niezwykle ciekawy, ale popularność krótkofalarstwa w Polsce niestety maleje. A szkoda, bo może samo nadawanie nie jest już takie "super ekstra", przynajmniej moim zdaniem, bo mamy wiele innych środków komunikacji, ale... Nadawanie na własnoręcznie zaprojektowanej radiostacji? Mega sprawa ;-)
@hojo12338 жыл бұрын
@RS Elektronika Mam jedno pytanie bardzo luźno związane z tematem, bo zaciekawił mnie temat modulatora. Otóż dawno dawno temu, jak miałem jeszcze stary czarno-biały telewizor i chciałem zagrać na pegazusie(stary klon nintendo) to nigdy nie miałem dźwięku aż do czasu gdy ojciec włączył równie stare radio w drugim pokoju i zaczął "chodzić" po falch AM, w pewnym momencie usłyszałem muzyczkę z super-mario w które aktualnie grałem. Czy jesteś w stanie wytłumaczyć mi dlaczego takie zjawisko zachodziło, czy to był bardziej "bug" czy może "feature" ewentualnie czy mógłbyś mnie skierować do jakiś zasobów gdzie jest to opisane, gdyż jest to jedna z największych zagadek mojego dzieciństwa :) Pozdrawiam.
@powerzx6 жыл бұрын
Konsola nadawała dźwięk na falach, których nie obsługiwał twój TV. Żeby mieć dźwięk to byś musiał przestroić TV.
@yarooborkowski59995 жыл бұрын
Super. A mógłby Pan zrobić również film o odbiorniku fm dla przedstawionego nadajnika? Pozdrawiam
@radzio20236 жыл бұрын
A wymieniając 2 elementy możemy uzyskać o wiele wiele większy zasięg z tego co pamiętam to był rezystor i jeszcze jeden element oczywiście musimy podnieść napięcie przy 12V da rade "nagłośnić" szkołę:) miało się praktyki to sie wie :)
@piotr.kaczmarski8 жыл бұрын
super kanał, obejrzalem cały:-) Więcej projektów!
@jagrambeng31338 жыл бұрын
super motyw :) takie projekty jak najbardziej na plus :) Pozdrawiam
@piotr3318 жыл бұрын
Jak zmniejszyć rozmiar płytki, kiedy chce wydrukować to mi drukuje wzór na całej stronie A4 ? Jakie są rzeczywiste rozmiary tej płytki ?
@ziajek4448 жыл бұрын
Więcej, Najlepiej wszystkie modele jakie były w starych gazetach dla elektryków
@michal131513158 жыл бұрын
A kiedy project DAC audio?
@Jatsekku27 жыл бұрын
Znalazłaby się również chwila na temat wzmacniania mocy nadajnika? I ewentualnego zastosowania takich systemów w przesyłaniu danych cyfrowych? :)
@paweptak78775 жыл бұрын
gratuluje takiej wiedzy
@sawomirpat68595 жыл бұрын
Jak wykorzystać kamerkę do obserwacji z nie potrzebnego już telefonu czy można tu zastosować modulator ze starego magnetowidu?
@pawek95288 жыл бұрын
Czasami na nockach w pracy słucham PR1 na 225kHz około 2000tys kilometrów od nadajnika. Czy istnieje możliwość zmontowania edukacyjnego/prostego odbiornika na taką częstotliwość, działającego na takich odległościach?
@januszektrollfaceniemogezm27816 жыл бұрын
Paweł Kozinski dwa miliony kilometrów?
@Zuubiik6 жыл бұрын
Januszek Trollface nie mogę zmienić nazwy ponoć w czasach kiedy działał nadajnik w Konstantynowie to jedynkę można było odbierać w Afryce ale czy było to 2Mkm to nie wiem ;)
@gordongecko94055 жыл бұрын
@@Zuubiik Szczególnie że obwód skały na której łazimy to raptem 40 000 km :-p
@kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын
Skąd ty chcesz to słuchać? Ze słońca?
@marianaborygen91448 жыл бұрын
Świetny materiał dla początkujących.
@przemek41018 жыл бұрын
1:50 Zgodnie z prawem Unii Europejskiej nadajniki FM niewielkiej mocy (do 50 nW) są urządzeniami klasy 1. Czyli o użytku nie objętym żadnymi prawnymi restrykcjami (na równi z odbiornikami radiowymi). uke.gov.pl/files/?id_plik=18960
@marianopania11993 жыл бұрын
Byłem kiedyś w Indiach, stojąc w kolejce do kontroli paszportowej przeczytałem listę rzeczy których nie można było wwozić. Jedną z nich były tranzystory. Pamiętam, że miałem telefon w ręce bo powiedziałem do kolegi, że mnie chyba nie wpuszczą bo mam million tranzystorów że sobą. Tak mi się przypomniało.
@BruceLee-il7gc8 жыл бұрын
O co chodzi z tą zadurzą pojemnością pomiędzy rzędami pinów na płytce stykowej?. 6:42 na filmie
@RSElektronika8 жыл бұрын
Kto się zadurzył?
@BruceLee-il7gc8 жыл бұрын
=_=
@tomasz24918 жыл бұрын
Między pinami jest wolna przestrzeń a to powoduje że występuje pojemność. Ja też nie ufam stykówkom jeszcze z kilku innych powodów
@BruceLee-il7gc8 жыл бұрын
Ok dzięki za odpowiedz
@duzyostrykebab_97478 жыл бұрын
Bardzo fajny film, powinno być więcej takich
@HASK17 жыл бұрын
Ma ktoś schemat takiego cuda z 1:29 :-) do celów edukacyjnych oczywiście...
@mateusz11808 жыл бұрын
czy da się zmontować nadajnik bez rezystora 160 i podłączyć tranzystor bezpośrednio do masy
@kitek00778 жыл бұрын
Część i czołem , jako przyszłość wybrałem zawód elektronika w technikum , jak myślisz dużo się tam nauczę z praktyk , czy po skaczeniu szkoły warto się ubiegać o pracę ?
@djgraco39287 жыл бұрын
Ja mam transmitter FM, kupiony, nie samemu zrobiony, ale bardzo ładnie nadaje
@spozniony54995 жыл бұрын
Działa jeszcze z tranzystorem bc547 ale przy napięciu 9v
@czeri22788 жыл бұрын
A co z nadajnikami o nieco większej mocy (ok.1W)? Czy też jeszcze nie ma zbyt wielu problemów czy też wykonanie takiego nadajnika jest na tyle trudne że z podstawowym sprzętem nie da się tego zrobić a chciałbym coś takiego wykonać. Ma to być prosty nadajnik bez syntezy ani dużej stabilności ani nawet stereo byle by działał i nie emitował zakłóceń
@ZoltarX48 жыл бұрын
Pomijając kwestie prawne, taki nadajnik musialby byc stabilizowany kwarcem oraz posiadac odpowiedni wzmacniacz w.cz. Da sie zrobic nadajniki nawet o wiekszej mocy.
@czeri22788 жыл бұрын
To wiem że można zrobić o większej mocy. Prócz tego zależy mi tylko na tym aby nadajnik działał i nie siał zakłóceń, nie zamierzam uruchamiać pirackiej stacji radiowej
@MarekElektronik8 жыл бұрын
kup sobie gotowca www.banggood.com/BH1417-200M-0_5W-Digital-Radio-Station-PLL-Wireless-Stereo-FM-Transmitter-Module-p-999637.html
@czeri22788 жыл бұрын
sory, ale każdy może kupić sobie nadajnik, sztuką jest jego WYKONANIE samemu
@MarekElektronik8 жыл бұрын
Po wykonaniu kilku takich o niezbyt dobrych parametrach zmienisz zdanie. W necie jest mnóstwo schematów ,a nawet były kity takie na 2 tranzystorach z dioda pojemnościową, lecz wykonanie nadajnika z syntezą w domowych warunkach w tej cenie jest niemożliwe.
@Zuubiik8 жыл бұрын
W kwestii odbiorników radiowych to ja mam pytanie: Czy można prostym sposobem, na kilku tranzystorach zbudować odbiornik UKF FM? Jak to robili hobbyści te kilkadziesiąt lat temu, bez dostępu do skomplikowanych przyrządów pomiarowych?
@RSElektronika8 жыл бұрын
Pewnie można. Jednak trudność wykonania takiego odbiornika nie polega na podłączeniu "kilku tranzystorów" a na wykonaniu obwodów rezonansowych, filtrów itp elementów indukcyjnych. Coś za coś. Albo dużo cewek, filtrów, pracy i strojenia albo np TDA7000.
@Zuubiik8 жыл бұрын
Gdzieś na elektrodzie widziałem schemat rzekomego odbiornika FM opartego.... na układzie nadajnika właśnie tego który prezentujesz. Na scalakach zrobić odbiornik to nie wyzwanie ;)
@ElektronicznyEuBlog8 жыл бұрын
Może i nie wyzwanie, ale dla niektórych zmontowanie DZIAŁAJĄCEGO układu z kilku elementów to już sukces i wielka radość. No a od czegoś trzeba zacząć ;-)
@mariuszwozniak69187 жыл бұрын
Odbiornik superreakcyjny spełnia w sumie twoje oczekiwania. Jakąś rumuńsko prostą superheterodynę w sumie nawet też da radę
@Zuubiik6 жыл бұрын
Szkoda ze bardziej szczegółowo nie omówiłeś działania nadajnika zwłaszcza od strony działania tranzystora bo ciężko znaleźć dokładne opisy. No i czekam no odbiornik FM ale też na jednym bądź dwu tranzystorach
@leszekw69797 жыл бұрын
Świetne, dziękuję. Właśnie tego typu filmy lubię najbardziej. Czy jest szansa aby powstał film, a najlepiej seria która wprowadzi od samiuteńkiego początku stopniowo coraz dalej? Świetnym pomysłem byłoby opisanie funkcji jakie pełnią w układzie poszczególne elementy i tego tu najbardziej zabrakło.
@mikozak28 жыл бұрын
Czy zastosowanie kondensatorów o podobnych niedokładnych wartościach nie spowodują żadnych problemów z nadawaniem i działaniem urządzenia?
@RADIOVOX12 жыл бұрын
Miło by było, gdyby któregoś dnia zająć się nadajnikiem AM na średnie fale. Wielu odbiorców kanału jest miłośnikami starego radia. Posiadają stare odbiorniki, które praktycznie już dzisiaj nie mają możliwości odbioru normalnych stacji. Miło by było zrobić coś, co umożliwi słuchanie muzyki ze starego grata.
@arturdurakiewicz85208 жыл бұрын
Jak zwykle Super !!
@karols93307 жыл бұрын
chciałbym zbudować taki nadajnik lecz strony w opisie są usunięte zależy mi na płytce i jej opisie.
@kamilkarol53204 жыл бұрын
Haha . Lata 90" kity jabla, i avt, ośla łączka edw 👍
@stefanniedzielah18278 жыл бұрын
Jeszcze odnośnie zagadnień prawnych: skoro ustawa zakazuje emisji przez nadajnik bez homologacji, nawet o niskiej mocy, to jak zgodnie z prawem skonstruować nowy nadajnik? oddać go do homologacji bez choćby próbnego uruchomienia?
@krzysztofrudnik47454 жыл бұрын
Sztuczne obciążenie zamiast anteny.
@serwiscbradioelektronikary20928 жыл бұрын
Bardzo dobry poradnik ,jest GIT
@xboxc28 жыл бұрын
Dobrze by bylo pokazac nadajnik AM. Chociazby dla porownania budowy. :)
@mrowkamrowka4538 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Więcej takich
@YsyYou4 жыл бұрын
To jak mieszkam w domu i zrobię taki nadajnik to sąsiat to usłyszy czy nie?
@MrLiki226 жыл бұрын
Mnie zastanawia czy jest możliwość przysłania sygnału antenowego albo z kablówki do telewizora bezprzewodowo, to byłby ciekawy projekt, pozdrawiam
@TomekTk4 жыл бұрын
Da się jak najbardziej mieć całą "kablówkę" bezprzewodowo w promieniu kilkunastu i więcej metrów. Jednak nie rób tego, bo będzie mega młyn w eterze w Twojej okolicy.
@M4J5TER8 жыл бұрын
Czy ta konstrukcja przypadkiem nie moduluje amplitudy fali nośnej zamiast częstotliwości?
@fak0025 жыл бұрын
zgadza się brak diody pojemnościowej do modulacji częstotliwości
@kacperkudacik2006 жыл бұрын
Można dać tranzystor S8050 bo jest do 150Mhz niech pan odpisze
@elektronikBP7 жыл бұрын
Czy zamiast tranzystora BF 494 może być CBF495?
@sebas383938 жыл бұрын
Świetna robota, więcej filmów praktycznych! Proponuję wykorzystać dodatkowo oscyloskop, z pewnością ułatwi zrozumienie działania układów.
@januszszostek8 жыл бұрын
genialny pomysł jedynie trochę krótki materiał :)by się przydał opis "objaśnienie" jaki element co daje i jak zmieni się jego wartość to co to spowoduje pozdrawiam :)
@paweptak78775 жыл бұрын
super relaks
@szymonhomola51388 жыл бұрын
udostepnisz schemat bo chcialbym cos takiego zrobic
@dawidkoscielniak63105 жыл бұрын
A gdzie dostanene ten schemat na pcb
@Wujek_Kazek8 жыл бұрын
Dla mnie spoko takie odcinki. Może zrobił by (ś) zrobiłby (Pan) więcej takich filmów typu how to make
@PortalAuditor8 жыл бұрын
jak regulować częstotliwość nadawania? tylko chciałbym regulować sygnałem przez rduino a nie paluchem ściskać cewke
@mariuszwozniak69187 жыл бұрын
Hal 9000 Trymer, cewka na regulowanym rdzeniu albo już na fest synteza PLL wtedy arduino może sterować jakimś układem syntezy przez SPI albo I2C
@mariuszwozniak69186 жыл бұрын
Marek Olszewski Ale to nie zapewni stabilnej częstotliwości
@gordongecko94055 жыл бұрын
@@mariuszwozniak6918 Nie o to przecież pytał
@gordongecko94055 жыл бұрын
Najprościej via varicap - dioda o zmiennej pojemności, plus PWM z Arduino - do wytworzenia napięcia sterującego ową diodą. Jeśli zmiana pojemności będzie niewystarczająca, dodaj opamp'a.
@kamandir968 жыл бұрын
oby więcej takich odcinków !
@bazejwolinski51318 жыл бұрын
Super odcinek zresztą jak zwykle :D
@MrDkus8 жыл бұрын
Więcej, więcej!
@nacjo4632 жыл бұрын
można zamontować mikrofon?
@GourangaPL8 жыл бұрын
A jak zmontować taki nadajnik ale dla zakresu GSM, który będzie w obrębie kilku metrów zakłócał pracę telefonów komórkowych?
@compaqchemlab6 жыл бұрын
To za takie rzeczy jest już nie UKE a prokurator. Wystarczy, by ktoś chciał w okolicy takiego cudeńka chciałby zadzwonić pod numer alarmowy.
@antymonus59244 жыл бұрын
Jak zmierzyć częstotliwość nadajnika FM? Bo na ślepo to trochę niebardzo
@TomekTk4 жыл бұрын
1. Miernikiem częstotliwości obsługującym zakres UKF 2. Telewizorem analogowym z precyzyjnym i manualnym strojeniem gdzie wyświetlana jest dokładna częstotliwość - oczywiście mierząc którąś harmoniczną nadajnika. Jest to jednak hardcorowa metoda dla kumatych :)
@djgraco39287 жыл бұрын
Transmitter nadaje na 96,6 FM, i u mnie nie zakłuca żadnych stacji radiowych
@MrZbelut6 жыл бұрын
jak zwiększyć moc i zasięg?
@elektromajster31097 жыл бұрын
A czy się różni nadajnik od odbiornika radiowego?
@Marek-MAROGO5 жыл бұрын
Tym samym co kamera od telewizora...buhahahaha :-)
@piotrmaek21716 жыл бұрын
Czemu link do płytki nie działa?
@antoniwidelski22486 жыл бұрын
A nie można podpiąć mikrofonu na Jacka?
@4DR14N07 жыл бұрын
Ktoś może mi wytłumaczyć czemu musi to być BF494 lub BC546, przecież to zwykły tranzystor a nie układ scalony?
@mioszw.89837 жыл бұрын
Adrian Apanowicz Nie rozumiem
@4DR14N07 жыл бұрын
UnitraMyLife np zamiast bf494 dac jakikolwiek tranzystor wylutowany z jakiejs pcb. Chyba ma prawo to dzialac?
@mioszw.89837 жыл бұрын
Adrian Apanowicz Niestety nie. Tranzystor musi mieć odpowiednie parametry.
@gordongecko94055 жыл бұрын
Generalnie chodzi o pasmo przenoszenia tranzystora, i jeśli będzie ono poniżej 100MHz to wam to raczej nie zadziała. Popularny BC547, i pokrewne, niby mają pasmo nawet do 300MHz, ale różnie to dziś bywa, szczególnie z Chińczykami. Dlatego najlepiej zastosować tranzystor BF - małej mocy, dużej częstotliwości - wtedy bez problemów powinien nadajnik pracować.
@PsychoFanPDZ188 жыл бұрын
Witam mam pytanie, wie ktoś gdzie można kupić zasilacze impulsowe. Dziękuje
@mariuszpk8 жыл бұрын
Np firma Tatarek z Wrocławia. Można zamawiać u nich dowolne parametry.
@sebastianhanslik97088 жыл бұрын
super sprawa
@vicod31617 жыл бұрын
super film ale części nie mam do budowy
@Patryks836 жыл бұрын
jak dla mnie laika super!!!
@TheXinno18 жыл бұрын
bardzo ciekawe
@atgehumanidaes43047 жыл бұрын
A co z nadajnikami dp sterowania zabawek???? albo czujników i urzadzen domowych? Nie bójmy się własnego cienia!
@RSElektronika7 жыл бұрын
Nie boimy się własnego cienia. Nadajniki do sterowania zabawek i radiowe urządzenia domowe, nie pracują w paśmie radioodbiorników UKF i są homologowane, bo inaczej nie mogłyby być sprzedawane.
@atgehumanidaes43047 жыл бұрын
RS Elektronika No tak. Homologacja (od gr. czasownika homologeo [ὁμολογέω] "zgadza się") - pozwolenie na użytkowanie urządzenia na terytorium kraju wydającego pozwolenie, przyznawane przez uprawnioną instytucję. Korzystanie ze sprzętu, który jej nie posiada powoduje, że za uszkodzenia lub szkody spowodowane użytkowaniem odpowiada użytkownik."
@krzysztofm82794 жыл бұрын
ATGE Humanidaes wiec w tym przypadku szkoda moze byc „szkoda natury prawnej” jakkolwiek by to nie brzmialo
@partykbonecki68347 жыл бұрын
ja kilka lat temu zrobiłem nadajnik stereo na ba1404 z użyciem kwarcu w stereokoderze i do tej pory nie udało mi się go uruchomić.
@ReduktorSzumu7 жыл бұрын
Ja też robiłem taki i mnie od razu zadziałał. Działa nawet do dziś.
@ziemniakyt99127 жыл бұрын
A co jakby zamiast baterii użyło się prądu?
@kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын
? A z baterii co pobierasz? Wodę?
@trzeci16726 жыл бұрын
Czasopism ????czy podpowiedział byś jakieś???
@gordongecko94055 жыл бұрын
Radioelektronik, potem Elektronika Praktyczna, Elektronika Dla Początkujących. Z naciskiem na to pierwsze. Gdzie ich szukać? W inecie są poskanowane numery. A i w lokalnych czytelniach miejskich powinni je posiadać w oryginale. Tylko delikatnie się z nimi obchodzić, bo to jak złoto.
@MlodyGra8 жыл бұрын
modulator video mozna wyjac z telewizora?
@generatortonu46458 жыл бұрын
Z magnetowidu, odbiornika SAT ...
@qweerty65806 жыл бұрын
A można pcb?
@Filip-un2hx5 жыл бұрын
Zrub prosze odc jak zrobic nadajnik fm na 7 częsciach
@SnipeR-028 жыл бұрын
ja zrobiłem jeszcze prostrzy nadajnik elementowo a nadaje na cały dom i jeszcze troche :D
@marcingab71255 жыл бұрын
Ma ktoś schemat tej płytki?
@pawelskiba10728 жыл бұрын
Super 😀
@aneta18604 жыл бұрын
Takie filmy to jestem na tak. Przydał by się film z budowy prostego odbiornika krótkofalarskiego na pasmo 3.5 Mhz
@LAMIER_STORE2 жыл бұрын
Probowal to ktos na bc546 bo za cholere mi nie chce zadzialac, podlaczone 100 % wszystko dobrze , lecialem kazda linijke kilka razy ze schematem, cewki wymianialem na 7 roznych nawiniec
@barteq54942 жыл бұрын
Ja poproszę dla początkujących o projekt odbiornika radiowego bez zasilania ;)
@marcinbanachowski68863 жыл бұрын
Zajebiste!!!
@Razdwatrzybabajagapatrzy4 жыл бұрын
A nie lepiej było dać warikap i stroić to potencjometrem z dzielnika napięcis zamiast zabawy w dłubanie w cewce?
@Kaczus8 жыл бұрын
Ciekawy projekt jestem poczotkującym elektronikiem, ale mój projekt taki "najlepszy" to zbudowanie nadajnika na tx2 nadawne przez radio rf. Niestety ze schematu jest to zrobione i na plytce stykowej, ale ważne, że działa jeszcze mi pozostał odbiornik na rx2. A co do nadajnika z filmu Myślę, ze sprobuję zrobić :)
@adrian_sp6def7 жыл бұрын
fajny film, chętnie zobaczył bym film jak działa i jak zmontować taki prosty odbiornik fm na elementach dyskretnych.
@attilarivera4 жыл бұрын
👏👏👏👏👏👏👏👏
@kacpermrozowskikapi34486 жыл бұрын
A nie lepiej zamiast rozciągać cewke zastosować trymer czyli kondensator nastawny?
@gordongecko94055 жыл бұрын
Częstotliwość układu rezonansowego można zmieniać i trymerem, można i cewką. Niemniej jeśli to jest nadajnik, to raczej on będzie nadawał na niezmiennej częstotliwości, w przeciwieństwie do odbiornika. Stąd tu ustawianie cewką. Dodatkowo jeden, często problematyczny element mniej.
@unitromaniak61037 жыл бұрын
Można byłoby nadawać na 63-73MHz bez łamania prawa ??
@ReduktorSzumu7 жыл бұрын
Nie.
@unitromaniak61037 жыл бұрын
Dlaczego??
@mioszw.89837 жыл бұрын
ReduktorSzumu Przecież te częstotliwości już nie są używane
@pxb-retrofun6 жыл бұрын
Jak to nie są używane? Chociażby w zakresie 70,1-70,3 pracują krótkofalowcy.