Radykalizacja prowincji II RP w obliczu Wielkiego Kryzysu | seminarium naukowe

  Рет қаралды 194

Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny

Күн бұрын

Prezentacja Grzegorza Krzywca i Michała Kowalskiego to wprowadzenie a zarazem dyskusja wokół wstępnych ustaleń projektu badawczego pt. „Radykalizacja społeczno-polityczna polskiej prowincji w dobie Wielkiego Kryzysu i jej następstwa. Przypadek Wielkopolski na tle porównawczym (1929-1939)”. Prelegenci zastanawiają się nad metodologią badania prowincji (m.in. ujęciami mikrohistorycznymi), jak również analizują koncepcje symbiozy, sąsiedztwa i antagonizmu w relacjach między poszczególnymi grupami etnicznymi, w tym przede wszystkim Polakami, Niemcami i Żydami.
Seminarium odbyło się 11 czerwca 2024 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Grzegorz Krzywiec - historyk, zajmuje się dziejami polskiej inteligencji, antysemityzmem oraz polską prawicą w XlX i XX wieku w kontekście Europy Środkowej i Wschodniej. Opublikował m.in. książkę „Polska bez Żydów. Studia z dziejów idei, wyobrażeń i praktyk antysemickich na ziemiach polskich początku XX wieku (1905-1914)”. Obecnie pracuje nad społecznymi i kulturowymi dziejami faszyzmu w Polsce (1919-1939), a wraz zespołem badawczym zajmuje się radykalizacją polskiej prowincji w obliczu Wielkiego Kryzysu, a także jej następstwami.
Michał Kowalski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Podyplomowe studia polsko-żydowskie ukończył w Instytucie Literatury PAN. Doktorant Kolegium Doktorskiego Historii Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowuje pracę „Zatruta ziemia. Życie lokalnych społeczności polskich i żydowskich w cieniu obozów Treblinka I i Treblinka II” pod kierunkiem dr hab. Bożeny Szaynok, prof. UWr. Stypendysta m.in. Claims Conference Against Germany, programu GEOP realizowanego przez Muzeum Polin, EHRI, projektu „Świadkowie Holocaustu” pod kierunkiem prof. Barbary Engelking oraz projektu „Radykalizacja społeczno-polityczna polskiej prowincji w dobie Wielkiego Kryzysu i jej następstwa. Przypadek Wielkopolski na tle porównawczym (1929-1939)” pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Krzywca. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z polską prowincją w okresie II Rzeczpospolitej oraz Zagładą na prowincji. Pisze m.in. do „Zagłady Żydów. Studia i Materiały”.

Пікірлер: 3
@Wierzbnik
@Wierzbnik 3 ай бұрын
Ciekawy jak teraz ma się sytuacja ...
@marekjuszkiewicz5867
@marekjuszkiewicz5867 2 ай бұрын
Napiszę o moich wrażeniach z wykładu do 30 minuty. Pływanie po temacie, zbytnie uogólnianie wręcz genaralizowanie, ubogość faktograficzna a bogactwo 'wniosków". Dodatkowo przemądrzały ton, rozwlekłość narracyjna. Trudno się tego słycha. Walczę z chęcią przerwania słuchania.
Donosiciel bunkra Krysia wykryty po osiemdziesięciu latach | Czwartek na Tłomackiem
1:09:36
МЕБЕЛЬ ВЫДАСТ СОТРУДНИКАМ ПОЛИЦИИ ТАБЕЛЬНУЮ МЕБЕЛЬ
00:20
Minecraft Creeper Family is back! #minecraft #funny #memes
00:26
Mordechaj Anielewicz - przyczynek do biografii | Seminarium naukowe
1:47:03
Żydowski Instytut Historyczny
Рет қаралды 694
Kim są Turcy? - wykład prof. Dariusza Kołodziejczyka
1:22:45
Międzynarodowe Centrum Kultury
Рет қаралды 137 М.
…Go, you must live... - interview with Krystyna Budnicka / Hena Kuczer
1:20:17
Żydowski Instytut Historyczny
Рет қаралды 9 М.
Nie takie pospolite ruszenie. Jak wojowano w Rzeczypospolitej
53:11
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 120 М.
Polska, ale czyja? / Debata o II Rzeczpospolitej
1:27:31
Wszechnica FWW
Рет қаралды 12 М.
Kontrowersyjni Piastowie | dr Michał Bogacki
1:43:31
CSW2030
Рет қаралды 54 М.
Życie i zagłada białostockiego getta w trzech biografiach | Czwartek na Tłomackiem
1:32:11