Raspberry Pi400 - komputer IDEALNY dla dziecka - a w sumie to dla każdego :)

  Рет қаралды 49,714

geek.dad.

geek.dad.

Күн бұрын

Пікірлер: 229
@maciekSlaskPL
@maciekSlaskPL Ай бұрын
Lata mijają a Pi400 dalej jest super!
@tatageek
@tatageek Ай бұрын
W te wakacje pi400 po raz kolejny dzielnie służyło za ubezpieczenie od złej pogody 😉🕹🎮
@jarosawsmigielski8651
@jarosawsmigielski8651 Жыл бұрын
Świetny materiał,bardzo dziękuje, właśnie kupiłem tą Malinkę i dużo się tu dowiedziałem👍
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Pi400 to bardzo fajna i w sumie unikatowa konstrukcja, naprawdę bardzo dobry komputer edukacyjny w pełnym tego słowa znaczeniu.
@CARGO6000
@CARGO6000 Жыл бұрын
Ten film jest lepszy od jakiejkolwiek reklamy RPi. Kupiłem i jestem bardzo zadowolony. Dziękuję
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Cieszę się że mogłem pomóc. Pi400 to bardzo zgrabny i funkcjonalny komputer edukacyjny i nie tylko. Ciekaw jestem czy po premierze Pi5 pojawi się pi500 :)
@CARGO6000
@CARGO6000 Жыл бұрын
@@tatageek Też jestem ciekawy, czy będzie Pi500 (jak Amiga 500) przydałoby się mieć Amiga OS 3.2 w wersji na Pi natywnie, to by otworzyło nowe możliwości zastosowania. Gdyby firmy, właściciele marek Commodore, Amiga dogadali się, to można by było brandować Pix00 jako Commodore Amiga. Zamknięta architektura Pi x00 odpowiada trendom firmy Commodore. Potem Pi600, Pi1200, Pi4000... Chociaż pewnie znajdą się "magicy" i do GPIO dokładali kolejne rozszerzenia takiej Pi/Amigi. W sieci jest wiele filmów na temat roli edukacyjnej Amigi w szkołach. Rozmarzyłem się 😀
@CARGO6000
@CARGO6000 Жыл бұрын
@@tatageek Dzięki Tobie i koledze z Kącika Retro Gracza, Retrogralnia, kupiłem Pi400, a nawet dwie, a co tam, to moje małe Amigi 😀
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
@CARGO6000 rzuć okiem na projekt "Pimiga", mam nawet film o tym na moim kanale :)
@CARGO6000
@CARGO6000 Жыл бұрын
@@tatageek Tak znam ten odcinek. Ja nastawiam się na instalację AmigaOS 3.2, (kupiłem licencję) na Pi400, reszta, w postaci iGames do opanowania 😀
@rocky_kitten
@rocky_kitten 3 жыл бұрын
bardzo przyjemny materiał słucha się z zaciekawieniem jeśli nie miało się jeszcze doczynienia z malinką
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dzięki wielkie :) film przeznaczony właśnie dla tych którzy jeszcze nie znają Raspberry, mam nadzieję że kogoś zainspiruje do zabawy :)
@kamilstachowski9733
@kamilstachowski9733 3 жыл бұрын
Twoje filmy mają coś w sobie że się siedzi się i ogląda od początku do końca, są naprawdę dobrze zrobione, aż się dziwię że mają tak mało wyświetleń. To raspberry pi jest super ale brakuje mi możliwość podłączenia dysku ssd/hdd po prostu przez złącze sata lub m.2, moliby wywalić to całe usb 3.0 i zastąpić je złączem m.2 żeby malina mogła takiego dysku się bootować. Sam mam malinę 3b+, kupiłem do niej adpater usb2sata i pierwszy raz z dysku bootuje się bez najmniejszego problemu, ale już drugi i kolejny raz, hdmi przestaje działać, nie można się w ogóle dobrać do maliny poprzez monitor i klawiaturę, za drugim razem od razu skonfigurowałem sieć i zainstalowałem vnc viewer i się okazało że bootuje się z bardzo niską rozdzielczością, ale hdmi nie działa i w moim wypadku nawet wpisanie rozdzielczości na sztywno w pliku /boot/config.txt nie pomogło. Zmieniałem też różne parametry ale także bez skutku. Z karty micro SD malina bootuje się bez problemu.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Dzięki wielkie za opinię :) staram się żeby filmy zawierały ciekawe informacje i nie raziły wykonaniem - fajnie że doceniasz :) z tym m.2 - to pełna zgoda - obudowa jest na tyle duża (i pusta w środku) że aż się prosi o jakąś klapkę a pod nią złącze m.2. kto wie, może w kolejnej wersji dodadzą... dziwny masz ten problem z hdmi - nie spotkałem się z takim. tzn zdarza mi się że jak uruchomię Pi bez podpiętego monitora na starcie, to faktycznie bez restartu monitor nie zadziała - hdmi pozostaje ciemne i głuche. ale nie ma to nic wspólnego z botowaniem z usb... próbowałeś zadać pytanie na forum raspberrypi.org ?
@kamilstachowski9733
@kamilstachowski9733 3 жыл бұрын
@@tatageek nie próbowałem, ale nwm czy nie wiem czy ten adapter usb2sata czasem nie jest wadliwy. Po podłączeniu do komutera poprzez hub usb 3.0 wyłącza mi port, gdy podpinam bezpośrednio działa, ale gdy hub jest wyłączony i włączę go z podpiętym dyskiem z tym adapterem raz zadziała raz nie i wywali już cały hub. Monitor miałem cały czas podpięty.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@kamilstachowski9733 no to z tego co piszesz to warto by inny adapter przetestować - bo faktycznie zachowuje się dziwnie.
@kamilstachowski9733
@kamilstachowski9733 3 жыл бұрын
Kupiłem "lepszą" kartę mico SD, jak na razie w 100% wystarcza i malina chodzi stabilnie, adapter wylądował na dnie szafki, a dysk w laptopie
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@kamilstachowski9733 a z ciekawości spytam - do czego używasz malinki ? serwer jakiś ?
@ScratchSPWZ
@ScratchSPWZ 3 жыл бұрын
No w końcu już myślałem, że się nie doczekam tego odcinka :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
proza życia codziennego czasem wygrywa, ale ostatecznie dałem radę ;) odrobiłem się z robotą i kolejny film już się robi :) pozdrawiam !
@ScratchSPWZ
@ScratchSPWZ 3 жыл бұрын
@@tatageek Odcinek jak zwykle pełna profeska :) Komputer jest bardzo fajny, ale używam regularnie, do zastosowań edukacyjnych faktycznie jest idealny.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dzięki - staram się :) junior (aktualnie 7 lat) co prawda odkąd dostał normalnego laptopa (nauka zdalna nas do zakupu szybciej popchnęła) - to trochę z maliną odpuścił, ale wciąż go ciągnie. to cieszy :)
@mario-sz
@mario-sz 3 жыл бұрын
Zaczynam odkładać na RPI 400 :) Jego wartość tylko będzie rosnąć :) Film jak zwykle 1 klasa. Możliwe, że postawię na nim RetroPie dot. Atari ST. Nostalgia, ale w końcu o to w tym chodzi :) Raspberry stanęło na wysokości zadania. Chipsy zjedzone a Łomża miodowa wypita. Czekam na kolejny film ;) P.S. Szkoda braku wyjścia na kamerę i mini jack, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Zaskakująco fajna ta maszynka i naprawdę solidna, bałem się ze to będzie jakość taniej chińszczyzny - a tu proszę - Pi400 jest lepiej wykonane niż klawiatura Logitech K400 (taka mała bezprzewodowa z touchpadem) :) Aktualnie dostępne obrazy (te gotowe - z grami) mogą nie obsługiwać klawiatury - były przygotowywane pod działanie tylko z padami, ale na pewno pojawią się paczki ukierunkowane bardziej na emulację komputerów 8/16bit niż konsol - wtedy wszystko będzie działać perfekt :) Widziałem że ludzie kupują Pi400 tylko po to żeby emulować konkretny komputer - przeważnie Amigę albo C64 - trafili dobrze w niszę:)
@mario-sz
@mario-sz 3 жыл бұрын
@@tatageek Dokładnie tak jak mówisz. W takim razie za miesiąc urodzinki i sam sobie zrobię prezent ;)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
to ja już dziś, wszystkiego dobrego (i zdrowego) życzę ;)
@mario-sz
@mario-sz 3 жыл бұрын
@@tatageek Hejo! Jak tak prace nad kolejnym filmem? Napisz do mnie na mario-sz (małpa) outlook (kropka) com to wyślę fotki mojej nowej obudowy :) Pozdrawiam Mariusz
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@mario-sz prace idą do przodu, co prawda nie wiem który już raz "zbliżam się do końca" ale jest coraz bliżej. to będzie jak do tej pory najambitniejszy film do jakiego (w końcu - bo prawie rok się do niego zabieram) podszedłem - 9 różnych obudów, niektóre w różnych konfiguracjach do sprawdzenia pod kątem wydajności chłodzenia, głośności, tłumienia wifi i używalności... spodziewałem się że pomiary zajmą mi 4 no maksimum 5 dni... a tymczasem... heh... drugi tydzień się w tym babram ;) pojawiło się kilka problemów, które na szczęście udało się rozwiązać, kurcze już jestem z tego materiału zadowolony ;) mam nadzieję że odbiór widzów będzie też pozytywny ;)
@kukanq
@kukanq 3 жыл бұрын
super że wkońcu jest przycisk zasilania a nie że się trzeba szarpać albo dorobić sobie łączem gpio
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
zdecydowanie była to jedna z najbardziej denerwujących czynności jaką trzeba było wykonywać...
@oliwierstraczewski5442
@oliwierstraczewski5442 2 жыл бұрын
Wiem że trochę minęło i trochę zdrożało ale.... jakie to jest super Moja malinka już niedługo będzie zamawiana. Jestem w 1 klasie technikum informatycznego. Miałem przez chwilę takie:a może ten kierunek nie jest dla mnie? Po tym odcinku zmieniłem zdanie i przypominałem sobie dlaczego informatyka to jedna z moich pasji. A jedynym z moich projektów (przy użyciu malinki oczywiście)będzie budowa przenośnego komputera w walizce. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ten cudowny film.
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Cieszę się że pomogłem :) Poszukaj w sieci materiałów pod hasłem "raspberry pi cyberdeck" - możesz znaleźć sporo inspiracji A jeśli chodzi o samą informatykę jako kierunek - to jest ona tak rozległa że na pewno coś dla siebie znajdziesz. Poza zupełnie oczywistymi specjalizacjami jak programowanie, sysops (administracja systemami) czy chociażby projektowanie systemów są też takie ciekawe (i nieźle płatne) kierunki jak bezpieczeństwo, sieci, wszystko co związanie z sztuczną inteligencją czy nawet bioinformatyka. Do tego dochodzi możliwość mieszania informatyki z automatyką. Technikum do dopiero początek i będziesz sporo czasu poświęcał na podstawy, czasami nudne i oczywiste, ale potem jeśli zdecydujesz się na studia to sam zobaczysz ile tego tam jest :) A poza tym jak poczujesz że coś jest ciekawe i warte poznania, to nic nie stoi na przeszkodzie po prostu się tym zająć ;)
@SzymonSynak-c2o
@SzymonSynak-c2o Жыл бұрын
@@tatageek ja teraz jestem w pierwszej na elektroniku i żałuję że nie kupiłem rpi kiedy cena była normalna bo stwierdziłem wtedy że mogę lepiej wydać tą kasę a ostatecznie poszło głównie na kebaby i 2 dyski hdd które miały być do serwera który do teraz nie powstał i 1 z tych dysków jest w moim głównym komputerze jako dodatkowy magazyn na dane a 2 leży i się kurzy
@RETRO_RAVEN
@RETRO_RAVEN 3 жыл бұрын
Bardzo fajny kanal. Subik polecial. Pozdrawiam :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dzięki, widzę kolejnego fana Atari :) - ja zaczynałem końcówką lat 80 od Atari 65XE ;) rzucę okiem na twój kanał, widzę parę ciekawych filmów. Pozdrawiam :)
@3dhYT
@3dhYT 3 жыл бұрын
Świetny kanał. Dziwię się, że trafiłem tu tak późno. W sumie szukając czegoś o RPi, szukałem materiałów na anglojęzycznych kanałach YT. U nas długo nic nie było.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dzięki, staram się jak mogę :) też zauważyłem te w sumie pustą niszę, stąd kanał i tematyka :)
@michapiszczek802
@michapiszczek802 2 жыл бұрын
świetny materiał. sub dla kolegi :)
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
dzięki :) i dzięki :)
@RafBes
@RafBes 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Pozdrawiam
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
polecam się na przyszłość ;)
@szymonbakun4410
@szymonbakun4410 3 жыл бұрын
9:45 jak zainstalować te programy?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Są dwie metody. 1. Jeśli jeszcze nie wiesz czego konkretnie szukasz, a chcesz przejrzeć dostępne oprogramowanie, to w menu "Preferencje -> Add/Remove software" można przeglądać wszystkie dostępne pakiety instalacyjne pogrupowane wg kilku kategorii. Jest to proste, ale dość czasochłonne i niestety fajne/nowoczesne/przydatne programy są pochowane pomiędzy programami albo bezużytecznymi albo przedpotopowymi. 2. Jeśli wiesz czego szukasz - tzn konkretnie znasz nazwę, to ja preferuję instalację z wiersza poleceń. Otwierasz terminal i zaczynasz od aktualizacji repozytoriów i systemu poleceniami: sudo apt update sudo apt upgrade -y. Po aktualizacji wybrany program instalujesz poleceniem sudo apt install _nazwa-programu_ -y i te które pokazywałem to po kolei: sudo apt install gimp -y sudo apt install mypaint -y sudo apt install pinta -y sudo apt install rawtherapee -y sudo apt install inkscape -y sudo apt install audacity -y sudo apt install pencil2d -y sudo apt install stellarium -y sudo apt install kstars -y sudo apt install blender -y Tinkrecad to aplikacja webowa i jest dostępna pod adresem: www.tinkercad.com/
@szymonbakun4410
@szymonbakun4410 3 жыл бұрын
@@tatageek dzięki wielkie
@TechKacpero2115
@TechKacpero2115 3 жыл бұрын
Osobiście wolę pełnowymiarowe komputery bo do grania, obróbki audio i wideo, renderowania innego wyboru nie ma, ale dla dzieci lub osób które używają komputera do przeglądania internetu, pisania jest to opcja idealna, niedrogi komputer który teoretycznie można by nawet zabrać gdzieś ze sobą. Jak widać są to komputerki coraz wydajniejsze i możliwe że niedługo zastąpią one pełnowymiarowe pecety biurowe. Tak chciałem zapytać, jakie przykładowo urządzenia można podpiąć pod to złącze GPIO ?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
z generacji na generację przyrost mocy jest zdecydowanie zauważalny. aktualne wersje pi4/400 po podkręceniu do 2.1GHz są równie responsywne co tanie pecety, ale niestety wciąż przy wymagających zadaniach (rendering wideo, rendering 3d, kompresja plików) wciąż jeszcze odstają. zobaczymy co przyniesie Pi5 :) GPIO to złącze przeznaczone do realizacji różnych projektów elektronicznych i automatyki. Można tam podłączyć różnego rodzaju czujniki (temperatura/wilgotność/ciśnienie/hałas/nacisk/), gotowe moduły typu czujka ruchu PIR, czujnik pyłów zawieszonych (smog), albo joysticki do emulatorów retro gier. Można także podłączyć różnego rodzaju silniki, siłowniki, przekaźniki, w końcu diody, czy nawet paski LED ARGB. Są dostępne także gotowe większe moduły typu wyświetlacze LCD (ale strasznie wolne), nakładki ułatwiające podłączenie wielu silników do budowy robotów czy nakładki GSM/LTE. Wszystko to wymaga jednak zaprogramowania samodzielnie skryptów lub programów które te dodatkowe akcesoria wykorzystają. Opcji jest naprawdę dużo. Oczywiście są dostępne gotowe programy pod konkretne akcesoria - np będę chciał sobie na Raspberry zrobić z gotowych skryptów ambilight do telewizora, i na pewno będzie też o tym film :)
@pawebatyra1819
@pawebatyra1819 2 жыл бұрын
SUper odcinek!
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Dzięki ! zapraszam do innych moich filmów :)
@polskiluigi8326
@polskiluigi8326 3 жыл бұрын
Polecam zrobienie filmu o tym jak zrobić z raspberry Pi 4 adroida Tv. Jest to ciekawy projekt.Sam taki zrobiłem i jakoś jest świetna.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
zapisane na liście "do zrobienia" ! :)
@polskiluigi8326
@polskiluigi8326 3 жыл бұрын
@@tatageek Niedawno wyszedł nieoficjalny Android 11 Tv polecam tę wersję.
@hehehelol3849
@hehehelol3849 3 жыл бұрын
Czy to nie przypadkiem wnuczek króla Commodora 64 ? Poza tym filmy 10/10 za to że zachęciłeś mnie do kupienia Raspberry Pi.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Ciekawe jest to że najczęściej ludzie porównują Pi400 do Amigi i chyba coś w tym jest, bo z takich kompletnych systemów retroemulacyjnych pod komputery domowe 8/16bit najbardziej popularna jest PiMiga, o której na pewno nakręcę film :) Cieszę się że filmy się podobają i podłapałeś bakcyla :)
@mariuszch1981
@mariuszch1981 Жыл бұрын
Część, super filmik, zastanawiam sie nad kupnem ale widziałem że dosyć słabo obsługuje filmiki Full HD na youtube czy może ktoś mi to potwierdzić?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
zgadza się, odtwarzanie filmów FHD w 60 klatkach jest szarpane i generalnie działa słabo. w 30fps jest w miarę ok, ale to nie jest sprzęt do oglądania YT niestety.
@mariuszch1981
@mariuszch1981 Жыл бұрын
@@tatageek Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)
@Klikklack
@Klikklack 3 жыл бұрын
a można uruchomić cura 4.8.0 i designspark mechanical 4.0
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Można odpalić na malinie Cura 4.8 i Prusa Slicer. Cure dzisiaj sprawdzałem z jakimś stl'em z thingiverse i działa nieźle. Instalacje obu przeprowadzasz przez Pi-Apps. Natomiast z tego co mi wiadomo, to Designspark nie ma wersji pod Linuxa (a przynajmniej ja nie znalazłem). Można za to uruchomić na RPi: FreeCad, Blender czy przeglądarkowego Tinkercada. Ale pamiętaj że skomplikowanego modelowania to na Pi raczej nie zrobisz - jakby nie patrzeć to komputer za ~350zł ;) Natomiast edukacyjnie/hobbystycznie - jak najbardziej. Mój starszy syn na Pi4 wymodelował kilak ozdób choinkowych które potem wydrukowaliśmy - i wyszło to całkiem nieźle :)
@Klikklack
@Klikklack 3 жыл бұрын
@@tatageek aha
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
👍 🍀 Bardzo fajnie zrobiony film! Obejrzałem z przyjemnością od A do Z! Szkoda jedynie, że ten komputerek nie ma złącza dysku m.2. Nawet jeśliby nie wykorzystał w pełni prędkości takiego dysku, to byłaby to fajna i mała rozmiarami alternatywa dla karty ssd. I brak zgodności ze starymi peryferiami to trochę strzał w kolano. Może w kolejnej wersji...
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Dzięki ! faktycznie aż się prosi o interfejs m.2 - spokojnie by się taki dysk zmieścił pod jakąś klapką w obudowie. brak złącz CSI/DSI pewnie wynika z tego że ciężko takie złącza "wyprowadzić" na zewnątrz z obudowy tak żeby dostęp do nich był stosunkowo prosty a połączenie pewne. w przypadku Pi0/1/2/3/4 sprawa jest o tyle prostsza że to po prostu goła płytka była - a tu już musi być cywilizowana obudowa. zobaczymy co przyniesie Pi 5 :)
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
@@tatageek Tak szczególnie, że pewnie w ostateczności dysk mógłby być krótszy (choć nie lubię tych krótkich dysków). Co do CSI/DSI można było w ostateczności zrobić jakieś inne złącze i przejściówkę za parę groszy. Ale film bardzo fajny! :) P.S. Kiedy Pi5 ma się pojawić?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
jeszcze nie wiadomo. generalnie Pi Foundation wydaje nowe sprzęty mniej więcej co rok. ale że namnożyło się różnych wariantów (obok klasycznych wersji B (1/2/3/4), wersje uproszczone A, wersje ComputeModule, teraz Pi400 i Pico) to częstotliwość premier trochę się "rozwodniła". Aktualnie środowisko chętnie zobaczyłoby odświeżone Pi Zero.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
@@tatageek Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Choć nie wiem, czy taka mnogość wariantów jest aż tak korzystna...
@adamgromada2537
@adamgromada2537 3 жыл бұрын
Jakby malina zrobiła coś Ala laptopa. Ciekawie by to wyglądało
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
oficjalnej konstrukcji nie ma, ale są produkty firm trzecich - np Pi-Top - tyle że cena odstrasza - ponad 1000 zł :/ widziałem natomiast że sporo osób samodzielnie buduje laptopy i tablety z malinki - obudowy drukowane w 3D, ekrany dotykowe - to wszystko jest w zasięgu. w sumie to taka właśnie idea przyświecała twórcom, żeby samemu coś z malinki zrobić - no i sprawdza się to całkiem nieźle :)
@mario-sz
@mario-sz 3 жыл бұрын
@@tatageek Rzeczywiście cena troszkę poraża. Jest fajny tablet CutiePi shop.cutiepi.io/products/cutiepi-tablet , ale nie oszukujmy się: w tej cenie mamy tablet innych producentów z takimi samymi możliwościami za mniej niż połowę tej ceny
@kacu6118
@kacu6118 3 жыл бұрын
Taka współczesna Amiga🤔😆😎
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
wiele osób tak podeszło do tego komputera - i faktycznie coś w tym jest. robi się film o Pimiga 2.0, także temat Amigi już niedługo powróci na tym kanale :)
@piotrkochanek2178
@piotrkochanek2178 7 ай бұрын
@@tatageek jak amiga to tylko prawdziwa, z migoczącą diodą drive, zapachem zasilacza który się grzeje, z klawiaturą z charakterystycznym skokiem klawiszy, z stacją która daje odgłosy, niektóre gry wykorzystywały ten dźwięk, np. Walker- żaden emulator tego nie odda. Amiga musi warczeć zgrzytać, i grzać się inaczej to nie jest Amiga
@GrekuTech
@GrekuTech 3 жыл бұрын
Sprzedałem pi400 w bieda wersji (sama malinka) i czekam na zestaw z podręcznikiem :), ta malinka ma tą magię którą miała w sobie Amiga :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
zgadza się, pi400 podłączone do TV wygląda jak urządzenie nie z tej epoki, a z tej minionej ;) podręcznik można pobrać w PDF za friko z strony Raspberry, lub przez aplikację bookshelf. oczywiście papier zawsze lepszy niż pdf, ale można wcześniej sprawdzić co jest w środku :)
@mariuszg8488
@mariuszg8488 3 жыл бұрын
Rozważam zakup Raspberry i zrobienie z niego tunera (radio internetowe) do soundbara. Szkoda mi katować baterie w smartfonie. Schodzi w oczach od streamingu po BT.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dobre zastosowanie - można dołożyć mały wyświetlacz dotykowy i wtedy sterowanie takim "volumio" będzie łatwe i wygodne.
@irekmaster187
@irekmaster187 3 жыл бұрын
A jest na niego oficjalnie dostępny i wspierany Android? Takie coś mogłoby zmonopolizować rapsberra w dziedzinie kompilacji (łączenia) urządzenia wykorzystującego telewizor oferującego wszystkie standardowe obecnie multimedia (stream, game, internet)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
można zainstalować Androida na Raspberry Pi - w ten sposób można stary tv "usmartowić" ;) w dalszych planach chciałbym się tym zająć - ale najpierw muszę ogarnąć kilka bieżących tematów :)
@Motywato_z_tiktoka
@Motywato_z_tiktoka 3 жыл бұрын
Mam pytanie co lepsze pi 400 czy p 4 model b?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Generalnie to pi4 4gb i pi400 to jest praktycznie to samo - z drobnymi niuansami: - pi400 jest fabrycznie podkręcony do 1.8GHz (pi4 ma fabrycznie 1.5GHz) - ale obie wersje praktycznie zawsze da się podkręcić do 2.1GHz - pi400 ma już klawiaturę i dobry radiator (przyda się jeśli chcesz stanowisko dla kogoś) za to pi4 jest dużo mniejsze i daje możliwość wyboru obudowy wg zapotrzebowań (to znowu przyda się do zastosowań typu jakiś serwerek czy automatyka) - pi400 *nie* *ma* wyjścia minijack audio, i *nie* *ma* złącz CSI (dedykowana kamera) DSI (dedykowany wyświetlacz) - jeśli będziesz potrzebował któregokolwiek z tych złącz - wybierz pi4 - pi400 ma tylko wersję 4gb ram, pi 4 jest dostępne w wersjach 2/4/8gb ram (czyli kwestia ceny i nie zawsze potrzeba tych 4gb, np do retroemulacji czy domoticza, spokojnie 2gb ramu starczą). Znając te różnice - musisz sobie odpowiedzieć czy jest coś na czym ci zależy a czego nie ma pi400 lub pi4. Natomiast jeśli chodzi o wydajność (po wyrównaniu zegarów) i jeśli chodzi o oprogramowanie - to są dokładnie te same komputery. Jeśli masz jakieś wątpliwości jeszcze to pisz :)
@Motywato_z_tiktoka
@Motywato_z_tiktoka 3 жыл бұрын
@@tatageek a jak tam z prądem ile to pobiera prądu
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dzisiaj akurat testowałem Pi4, podkręcone do 2.1GHz, przy pełnym obciążeniu procesora pobiera max 9W (wg wskazań mojego watomierza z marketu budowlanego). w bezczynności podkręcone Pi4 pobiera max 5W, z tego co znalazłem w Internetach, niepodkręcone Pi4 w spoczynku pobiera niecałe 3W. Te liczby dotyczą także Pi400. Generalnie energooszczędność to jedna z zalet malinki :)
@Motywato_z_tiktoka
@Motywato_z_tiktoka 3 жыл бұрын
@@tatageek a jeszcze czy można podłączyć dysk SSD jako pamięć?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@Motywato_z_tiktoka oczywiście można :) trzeba do tego użyć interfejsu USB-SATA lub USB-m2 (przy czym z tego co widziałem w Internetach, Pi bywa kapryśne w przypadku dysków m2). Można z takiego dysku uruchamiać system RPi, a może być traktowany tylko jako magazyn (a start komputera z karty microSD). Więcej na ten temat powiedziałem w filmie o uruchamianiu Pi4 z dysków USB (kzbin.info/www/bejne/fn3Ln6l7g9KJaLM) - wskazałem tam na co zwracać uwagę i przeprowadziłem małe testy wydajnościowe - zapraszam :)
@lee99bay
@lee99bay 3 жыл бұрын
Dobry zestaw! Mam taki jako dodatkowy komputer do oglądania filmów czy przeglądania sieci. Jak dla mnie to pełnoprawny komputer!. Z drugiej strony niestety komputer ma swoje ograniczenia. Dodatkowo niestety pomimo że na maline jest sporo systemów to niestety ale żeby cieszyć się akceleracją h264/5 z pudełka czy bezproblemową zmianą na kartę dźwiękowąj USB 5.1 to widzę póki co tylko jeden system twister os. Apropo Mibecraft pi nie jest supportowany od lat. Pozdrawiam!
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
zgadzam się z tym co piszesz w 100%. co do wad które zauważyłeś - Pi Foundation może sobie na to pozwolić bo to jest oficjalnie komputer edukacyjny a nie "desktop replacement", dlatego może mieć braki. ale z drugiej strony z generacji na generację Pi idzie tak do przodu że kto wie co zaoferuje Pi5 czy Pi6. Minecraft Pi Edition jest niewspierany i porzucony - w sensie nie będzie już nigdy nowej wersji, ale on ma służyć do nauki programowania a nie do grania. Co nie zmienia faktu że właśnie na tym miniecrafcie moje dzieciaki zaczynały grę - dlatego że jest uproszczony i nic znienacka nie atakuje ;)
@retrovideogamelive4929
@retrovideogamelive4929 3 жыл бұрын
Witaj b. Fajny film I Sam sie zastanawiam czy Sam nie zakupie tego sprzetu
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Hej, dzięki :) sprzęt jest super, ale jeszcze kuleje wsparcie dla emulatorów komputerów 8/16bit - a konkretnie wykorzystanie wbudowanej klawiatury. Przy gotowych obrazach z arcade punks najczęściej i tak trzeba wywołać klawiaturę ekranową i padem wybierać odpowiednie klawisze. Powinno się to z czasem poprawić na lepsze. Natomiast jeśli sam będziesz od zera konfigurował konkretne emu, to przeważnie klawiatura zadziała, no ale wiadomo - trzeba się przy tym trochę napracować :) Ja jestem z Pi400 mega zadowolony, w wolnej chwili (" _wolnej_ _chwili_ " hahaha ;) ) chciałbym sobie skonfigurować na tip top emulator Atari ST, zawsze chciałem mieć a nigdy nie było mi dane ;)
@adamk5007
@adamk5007 3 жыл бұрын
Super film już kupuje malinkę! Mam tylko pytanie, jaki (tani) monitor kupić do Raspberry pi 400?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
w przypadku Pi400 warto żeby monitor miał złącze HDMI i wbudowane głośniki - a to z powodu braku wyjścia audio minijack (zupełnie nie rozumiem po co taka oszczędność). Natomiast co do reszty parametrów - to w dzisiejszych czasach matryce są na tyle dobre że raczej nie ma różnicy jakiejś szczególnej :) miłej zabawy z maliną ;)
@adamk5007
@adamk5007 3 жыл бұрын
@@tatageek Dziękuje, a zrobiłby pan film o programowaniu w systemie raspberry OS? np. (na odcinku zrobił pan dwie wieże w minecrafcie, czyli programowanie związane z raspberry mówiąc w skrócie)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Tak, mam taki temat zapisany na liście do zrobienia, pytanie tylko kiedy uda się go zrealizować :) Takich filmów planuję więcej - na pewno będzie o programowaniu w Pythonie i Minecrafcie. Będzie też o programowaniu elementów takich jak czujki ruchu czy przekaźniki w Pythonie i Scratchu - z wykorzystaniem Raspberry Pi. Jaki konkretnie temat interesuje cię najbardziej ?
@adamk5007
@adamk5007 3 жыл бұрын
​@@tatageek Python oraz komendy systemu Raspberry OS (jeśli chodzi o scratcha to też jestem zainteresowany !). Według mnie to najciekawsze i najpotrzebniejsze tematy gdyż pewnie wiele aplikacji na malince jest zkodowane na pythonie np. Minecraft . Natomiast wybrałem komendy systemu, gdyż jest to wiedza bardzo potrzebna szczególnie dla tych którzy zamierzają korzystać z Raspberry Pi (OS) . Znając komendy umiemy z pewnością lepiej wykorzystywać malinkę :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Film na temat najprzydatniejszych poleceń faktycznie jest świetnym pomysłem - to na pewno powstanie i to pewnie nawet dość szybko. Sporo można w Raspberry Pi OS wyklikać, ale jak sie pozna odpowiedni zestaw poleceń to faktycznie szybciej idzie praca :) Kursu nauki programowania raczej się nie podejmę - bo to temat na osobny kanał i wiele książek - raczej pokaże jak zacząć zabawę z pythonem w Minecrafcie Pi Edition, albo jak użyć go do konkretnego zastosowania. W każdym razie na pewno będą to materiały po których widz będzie w stanie dalej sam skutecznie wyszukać interesujące go treści i powinien je zrozumieć :)
@marvendab
@marvendab 3 жыл бұрын
A jak chcemy gry odpalic np zestawy z arcade punk
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
dokładnie tak samo jak na każdym innym Pi - trzeba pobrać obraz dla Pi4 (Pi400 to praktycznie to samo więc można spokojnie te dla Pi4 instalować) - byleby jakiś nowszy - wypalić na microSD i włożyć do czytnika. Jeśli piszą w opisie że działa z USB, albo działa na Pi4 8GB ram, to na Pi400 też będzie działał.
@mario-sz
@mario-sz 3 жыл бұрын
KZbin skrupulatnie wycina linki więc ciężko mi wstawić link do strony z obudową 52 PI. Może się uda synonashome (kropeczka) ovh
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
udało się wejść na bloga ;) całkiem fajna obudowa o ile w jednym miejscu będzie więcej malin chodziło stale, przy takim wentylatorze powinno być chłodno :) ja akurat mam taką sytuację że moje Pi są porozrzucane po całym mieszkaniu, każda gdzie indziej - raczej nie skorzystam... a tak poza tym to całkiem fajny blog, przydałoby się go rozruszać trochę bardziej ;) ja też w sumie jestem fanboyem synology, dwa dwudyskowe synki u mnie w szafie stoją i pracują bez żadnych problemów. w planach mam coś większego, ale wiadomo... ministra finansów musi wyrazić zgodę ;)
@grzechugrek3147
@grzechugrek3147 2 жыл бұрын
Dla mnie idealny byłby, gdyby posiadał wejście Jack na słuchawki/głośnik, był koloru czarnego ew. niebiesko-czarny, miał lekko podświetlaną klawiaturę oraz miał 8GB ramu zamiast 4. Wtedy bym kupił. Ale i tak bardzo fajny komputerek bardzo przypominający Commodore 64 i Amigę 500. Wbudowanie komputerka w klawiaturę to świetny pomysł, choć wg. mnie wymagałby paru ulepszeń.
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
taką wersję o której mówisz, to w sumie można z zwykłego Pi4B 8gb zrobić - wrzucić je w jakąś klawiaturę mechaniczną z odpowiednio dużą obudową ;) a sam pomysł na Pi400 dla mnie jest strzałem w dziesiątkę :)
@polskiluigi8326
@polskiluigi8326 3 жыл бұрын
Mam pytanie związane z recalboxem. Jak uruchomić opcje recalbox Api do tłumaczenia? Mam ją włączoną ale nie wiem jak ją aktywować.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Nie używałem tej opcji - dlatego opieram się na tym co znalazłem w sieci. Musisz założyć sobie konto na ztranslate.net/ i tam po zalogowaniu w ustawieniach szukasz przypisanego ci klucza API. Następnie trzeba wyedytować plik konfiguracyjny _recalbox.conf_ (dostępny przez webmanager w przeglądarce www) - i w nim szukasz linijki: ;global.translate.apikey=YOUR_API_KEY_HERE Usuwasz średnik z początku linii i w miejscu your_api_key_here wklejasz klucz API który pobrałeś z strony ztranslate. Po zapisaniu zmian (ja bym jeszcze zapobiegawczo cały system zrestartował) odpalasz grę i tam kombinacja hotkey+leftJoystickDown powinna uruchomić tłumaczenie. Tyle znalazłem na forum recalboxa - jeśli to już zrobiłeś a wciąż nie działa - to raczej nie będę umiał teraz pomóc. Mam nadzieje że się uda :)
@polskiluigi8326
@polskiluigi8326 3 жыл бұрын
@@tatageek Wszystko działa tylko muszę jakoś zmienić hotkey na tłumaczenie bo nie mam joysticka
@polskiluigi8326
@polskiluigi8326 3 жыл бұрын
@@tatageek Wszystko działa tylko muszę jakoś zmienić hotkey na tłumaczenie bo nie mam joysticka
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
a nie będzie tak że zadziała kombinacja hotkey + dół na pierwszym kontrolerze ? nie wiem jaki domyślnie hotkey ma recalbox - ale jeśli to jest start+select to może być ciężko nacisnąć jednocześnie start+select+dół ...
@kggcgh9022
@kggcgh9022 3 жыл бұрын
Pokażesz ekran do razbery pi
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Dostępne są różne rodzaje wyświetlaczy do RPi, - na złącze DSI - takiego akurat nie mam - na złącze GPIO - piekielnie wolne, praktycznie nie da się ich używać - na złącze HDMI (+ dotyk przez USB w niektorych) - taki mam, i będe robił na nim mały projekt - podgląd parametrów pracy laptopa - bedzie film o tym. Pytasz o jakiś konkretny model ?
@lucluk
@lucluk Жыл бұрын
Da się tutaj emulować prócz gierek na amige np jakieś z segi czy arcade np cadillac dinosaurs?
@tatageek
@tatageek 10 ай бұрын
oczywiście - są dostępne gotowe systemy a nawet kompletne obrazy systemów z emulatorami przeróżnych konsol
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 Жыл бұрын
Naprawdę super film. Dziekuję👍Zastanawiam się nad malinką do emaila, oraz drukowania dokumentów. Pytanie: czy drukarka Broder DCP 145C będzie mi działała po USB?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
nie jestem tego w stanie przetestować sam, ale z tego co widzę ta drukarka jest obsługiwana przez system wydruku CUPS. Najprościej będzie sprawdzić to na jakiejś popularnej dystrybucji linuxa uruchamianej z pendrive, na własnym komputerze. Jeśli tak zadziała, to jest duża szansa że na RPi też zadziała.
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 3 жыл бұрын
Duży Plus dla Pi 400 względem PCta to znikomy pobór prądu. Mam tez pytanie. Czy w edytorze tekstu mozliwe sa polskie czcionki?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Poza znikomym poborem prądu jest jeszcze absolutna cisza (zero wiatraków i ruchomych elementów) oraz bardzo kompaktowe rozmiary :) Polskie czcionki są dostępne wszędzie - począwszy od edytora tekstu w LibreOffice, poprzez proste notatniki okienkowe, skończywszy na terminalu - gdzie także można używać polskich znaków - o ile wybrany jest polski układ klawiatury w preferencjach systemu.
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 3 жыл бұрын
@@tatageek Dopytam. Z jakim układem klawiatury szukac Pi 400, tak by wpasować go w polskie realia.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@arkadiuszk.3898 pisząc o układzie klawiatury miałem na myśli ustawienie konfiguracyjne systemu Raspberry Pi OS (menu start->preferencje->Raspberry Pi configuration->lokalizacja->klawiatura). Natomiast samo Pi400 jest dostępne z jednym układem klawiszy (fizycznych) - opartym o klasyczne qwerty. Po wybraniu w konfiguracji polskiego układu klawiatury polskie znaki dostępne są tak jak w przypadku układu "polski - programisty" pod Windowsem - czyli polskie litery z klawiszem ALT.
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 3 жыл бұрын
@@tatageek Tak, rozumiemy sie, ale urzadzenie wychodzi conajmniej w 2 ukladach klawiatury. Byc moze na rynek PL, oficjalni dystrybutorzy maja wlasnie uklad pod nasze potrzeby ale sa tez inne. Jak pamietam jeden nosi nazwę UK. Kupujac np na eBay lub Amazon trzeba o tym pamietac.
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 3 жыл бұрын
@@tatageek [...]Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na układ klawiatury. Aktualnie dostępny jest układ amerykański, brytyjski, francuski, hiszpański i włoski. Niebawem pojawi się także norweski, szwedzki, duński, portugalski i japoński.[...] Zrodlo: www.telepolis.pl/tech/sprzet/raspberry-pi-400-komputer-w-klawiaturze-opinie-cena-w-polsce
@rymq
@rymq 3 жыл бұрын
Jakie rozdzielczości obsługuje pi400? Czy można na nim zainstalować Windows tak jak na innych pi?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Pi400 pozwala ustawić te same rozdzielczości co Pi4 - czyli do 1080p w 60Hz lub 4K w 30Hz. ponadto dostępne jest mnóstwo innych, pośrednich, np jedno moje Pi używam stale z monitorem 4:3 w rozdzielczości 1600x1200 i działa to poprawnie. wszystkie informacje na temat dostępnych trybów i rozdzielczości znajdziesz pod adresem: www.raspberrypi.org/documentation/configuration/config-txt/video.md Co do instalacji windowsa - generalnie Pi400 to prawie dokładnie to samo co Pi 4B (różnice podałem w filmie), dlatego można na nim zainstalować Win10 z projektu WoR (Windows on RaspberryPi, www.worproject.ml/ ), ale generalnie instalacja Windowsów na Pi 4/400 to teraz raczej taki sport ekstremalny, niby się da, ale nie do końca chodzi to tak jak powinno. Ja tego jeszcze nie próbowałem. Mam nadzieję że pomogłem :)
@swinki33
@swinki33 3 жыл бұрын
@Rymeq Ale po co instalować bloatware i spyware zwane Windows 10? Na Linuksa (w tym przypadku Raspberry Pi OS) jest mnóstwo fajnego i użytecznego softu. Tak jak wspomniał @tata_geek. - jest to świetne narzędzie edukacyjne, ale nie tylko. A za taką cenę to łopanie... :D Brać i uciekać!
@rymq
@rymq 3 жыл бұрын
@@swinki33 bo niby jest sporo ale zawsze te wersje na linux mają jakieś braki i mankamenty. I zamiast jednej porządnej aplikacji instalujesz pięć i skaczesz między nimi jak króliczek podczas aktu miłosnego i nigdzie nie możesz dojść
@swinki33
@swinki33 3 жыл бұрын
@@rymq Dlatego do W10 mam desktopa, a do zabawy/edukacji RB PI 400. To nie jest "zamiast", bo przy tej cenie się nie da, tylko "do czegoś innego".
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
haha, z tymi królikami to dobre ;) faktycznie jest kilka programów które są de facto standardami np taki Adobe Lightroom po prostu jest najlepszy i każdy konkurent (nawet pod Windowsem) ma jakieś braki... tym bardziej darmowe programy typu RawTherapee czy DarkTable nie mają nawet startu (chociaż robią to co mają robić). Ale o ile nie robisz zawodowo w grafice, to naprawdę taki GIMP, czy Blender, czy Inkscape dają radę i nie brakuje im praktyczni nic. Jeśli chodzi o programowanie/developerkę/projektowanie softu - wszystko jest pod linuxem. LibreOffice oferuje więcej niż GSuite (a teraz taka dziwna moda na przechodzenie z Office na Office365 albo Gsuite). Także - na Linuxie się da, wiem bo kilka lat tak pracowałem ;) Inna sprawa że od mojej ostatniej odpowiedzi w tym wątku - już miałem okazje bawić się Windowsem 11 na malinie - moje zdanie na ten temat poznasz z najnowszych filmów - generalnie jeśli producenci softu będą udostępniać wersje swoich programów kompilowane na ARM64, to taki Windows na Raspberry Pi ma sens.
@pzaka0346
@pzaka0346 Жыл бұрын
Witam. Czy każda karta sd micro włącznie i powyżej 32 gb nada się do Raspberry pi 400?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Tak, każda karta jaką sprawdzałem od 8gb do 256 gb działała tak jak powinna (karty sandisk i kingston). Większych nie mam, ale tez powinny działać. Przy czym pi4/p400 wydajniej pracuje z dyskiem ssd podłączonym przez usb3.0
@pzaka0346
@pzaka0346 Жыл бұрын
To jak kupię taki dysk i zainstaluje na nim system do maliny to wtedy już karta micro nie jest potrzebna a komputer odpala z podłączonego dysku tak?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Dokładnie tak. Jeśli w raspberry pi będzie włożona karta z systemem, to pi zawsze wystartuje z karty. Jeśli karty lub systemu na karcie nie będzie, to system będzie startował z USB.
@pzaka0346
@pzaka0346 Жыл бұрын
Dobrze super dzięki
@parowkowyskrytozerca77
@parowkowyskrytozerca77 3 жыл бұрын
Jest wstanie mi ktoś polecić jakiegoś pada, który działa bez problemów w emulacjach na PI 400? Mam swój, co gram na PC, ale niestety nie "widzi" go pod PI.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
jeśli chodzi o pady to nie mam ich zbyt wiele, ale wszystkie które posiadam działają, tj: - dwie esperanzy EG102 (te z filmu o konsoli, które kosztowały mnie po 14 zł/szt) - Logitech F510 rumble (ale ten to już chyba nie do kupienia jest, ale z dokumentacji retropie wynika że aktualnie dostępne F310 i F710 też będą działać) - działają nawet te retro joysticki od The C64 (co prawda są mało użyteczne bo za mało przycisków mają - ale działają, da się skonfigurować). Ten logitech to ma przełącznik na dole D/X, DirectInput (starszy tryb pracy) i XInput (nowszy tryb), tego nie można przełączać w czasie gry, u mnie czasami jak jedno nie działa to przełączam, restartuje i przeważnie na drugim ustawieniu jest ok. Co do startu konkretnego obrazu na Pi4/Pi400 - to nie kwestia modelu, a firmware, w Pi400 jest ten nowszy (także stosowany w nowych Pi4) - do niego trzeba używać tych obrazów, w opisie których jest wprost napisane że są gotowe do pracy na Pi4 8GB i/lub są gotowe do startu z dysku USB - wszytkie te powinny bez problemu działać na Pi400. jaki model pada masz ?
@parowkowyskrytozerca77
@parowkowyskrytozerca77 3 жыл бұрын
@@tatageek Mam obecnie pada Trust GTX 540 - chyba, że jest to wina np. konfiguracji takiego firmware? Mam wgrane Pimiga
@retromarcin
@retromarcin 2 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie. Mam raspberry pi4b z 4 GB RAM. Myślę o tym aby sprzedać swoją malinkę i kupić pi 400. Co o tym myślisz? Pozdrawiam
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Technicznie to raczej nie ma sensu, bo pomijając brak złącz CSI, DSI i jednego USB, to Pi400 jest identyczne z Pi4B 4GB. Taktowanie nowszych Pi4B zostało już w systemie automatycznie podniesione z 1.5GHz na 1.8GHz - a jeśli twój egzemplarz jest starszy to i tak samodzielnie można praktycznie każde Pi4 dość mocno podkręcić. Natomiast jest coś bardzo fajnego w fizycznej budowie Pi400 - ta "retro kompaktowość" i naprawdę dobra jakość wykonania. Pi400 ma ten "feeling" jaki miało małe Atari czy C64, solidnego kawałka sprzętu, absolutnie nie jest to tania tandeta - jeśli Ci na tym zależy - to warto. Dodam tylko że gdybym miał podjąć decyzje czy kupując tylko jedno Pi wybrać pomiędzy Pi4 a Pi400 - to nie umiałbym się zdecydować ;)
@retromarcin
@retromarcin 2 жыл бұрын
@@tatageek chce też wykorzystać fakt że Pi 4b jest teraz w cenie. Czy się uda sprzedać i za to kupić pi400 nie wiem. Myślę jednak że teraz jest dobry czas na wymianę na coś innego
@retromarcin
@retromarcin 2 жыл бұрын
@@tatageek wystawiłem swoją malinkę na sprzedaż. Nie wiem czy się sprzeda zobaczymy. Za te pieniążki jak się uda to kupie PI 400
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
powodzenia w zmianie, patrząc po profilu twojego kanału, to wyjdzie taki deal na lepsze (bardziej klimatyczne) ;)
@karolekjestem
@karolekjestem 3 жыл бұрын
Ciekawe czy tibia pojdzie
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
a to ktoś w to jeszcze naprawdę gra ?
@karolekjestem
@karolekjestem 3 жыл бұрын
@@tatageek oficjalne serwery już swoje lata maja za sobą ale prywatne to mają rozmach. Gdyby ruszyła na malinie tibia to bym kupił
@szymondabrowski8420
@szymondabrowski8420 3 жыл бұрын
Witam, czy jest możliwy kontakt np. mailowy na cele "dłuższych" pytań? :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
hej, w zakładce "informacje" jest podany adres email, zapraszam :)
@jaincognito5276
@jaincognito5276 3 жыл бұрын
Czytam, że można uzyskać polskie znaki, a co z drukowaniem dokumentów? Czy podłączenie drukarki jest równie łatwe (lub nie) jak w innych dystrybucjach Linuksa?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
generalnie "od zawsze" można podpinać drukarki przez CUPS (tak jak w każdym linuxie) i nawet jest sporo sterowników dostępnych - moje boje z drukarkami które posiadam pokazywałem w filmie: kzbin.info/www/bejne/Z5uqi6Zmlq9gj7c (CUPS jest już standardowo zainstalowany więc ten krok można pominąć) Natomiast od początku tego roku pojawiło się graficzne narzędzie do konfiguracji drukarek i też działa całkiem nieźle, ale niestety słyszałem że są jeszcze problemy z niektórymi drukarkami Canon. Z czasem sytuacja na pewno będzie się poprawiać - film w którym to pokazuje: kzbin.info/www/bejne/a57cpGmwipiLbpI
@jaincognito5276
@jaincognito5276 3 жыл бұрын
Wielkie dzięki. Na marginesie: wiedziałem, że prędzej czy później przasiadę się na ARM, nie sądziłem tylko, że tak szybko :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Spoko :) Pamiętaj tylko że to wciąż nie jest "normalny desktop" i na pewno nie będzie tak szybki i wydajny jak chociażby jakieś poleasingowe i3/i5. Da się go używać - co potwierdzają moje dwa maluchy, ale do poważnej pracy to *może* być za mało...
@jaincognito5276
@jaincognito5276 3 жыл бұрын
Hm, w tej chwili używam dość leciwego laptopa z APU AMD A6-5200 od początku z Ubuntu na pokładzie. LibreOffice uruchamia się w 30-40 s, Google Chrome w 15-20. Sprzętowa akceleracja dekodowania video praktycznie nigdy nie działała, ale nawet bez niej procesor daje radę. W większości przypadków responsywność nadal nie jest zła, a kiedy jest kiepska, to raczej wina HDD, tak przypuszczam. Czy Twoim zdaniem różnica będzie znaczna?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
przepraszam za opóźnienie, powrót z wakacji do domu miałem w międzyczasie. w sumie to mam jakieś porównanie do twojego kompa bo dość często używam laptopa z procesorem A6-4400M - z tego co widzę to twój ma 4 rdzenie 2GHz (mój 2 rdzenie z 2.7GHz) i niestety ten mój laptop to straszny rupieć jest. Twój powinien być trochę wydajniejszy. Nie robiłem jakichś testów rozbudowanych ale odwołując się do tego co piszesz - Pi4B na Raspberry Pi OS uruchomionym z karty microSD uruchamia LibreOffice poniżej 20sek za pierwszym razem i poniżej 10 sekund kolejnym razem. Chromium (domyślna przeglądarka RPi OS) uruchamia się za pierwszym razem ok. 10 sekund, następnym ok 5 sekund. Z dysku SSD powinno pójść szybciej, natomiast z tego co czytałem (za mało się bawiłem żeby to sprawdzić samemu) to Ubuntu na RPi działa trochę wolniej niż Raspberry Pi OS. Dekodowanie video (konkretnie YT) działa hmmm... po prostu działa do 720p, jak już się zbuforuje - to da się oglądać. szału nie ma, tragedii też nie. Nie umiem definitywnie powiedzieć ani: *tak* *będzie* *lepiej* , ani *nie* *będzie* *gorzej* . Podejrzewam że może być trochę wydajniej ale to bardziej strzał niż wypracowana opinia. Jedno jest pewne - biorąc pod uwagę koszt maliny - to daje ona więcej (wydajność/możliwości) niż kosztuje. Pytanie czy to wystarczy i czy w tej cenie paru stówek (bo jeśli chcesz Ubuntu - to rozważaj tylko wersję 8GB ram) nie lepiej będzie kupić coś poleasingowego na I5 ? planuje film porównawczy RPi 4B 8GB vs poleasingowe I3 8GB ram, ale nie umiem powiedzieć kiedy uda mi się go skończyć. Mam nadzieję że ta przydługa odpowiedź bardziej rozjaśniła niż zaciemniła problem ;)
@aismenik77
@aismenik77 3 жыл бұрын
Tutaj na filmie ta Malinka działa bardzo szybko.... Moja strasznie wolno w porównaniu do filmu. Czy film jest przyspieszony czy coś jest nie tak z moją ?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
film był lekko przyśpieszany, żeby dopasować obraz do narracji (nie chciałem dużych przerw robić), ale to jest przyśpieszenie rzędu 20-40 procent maksymalnie. jak to się u Ciebie objawia ? bo generalnie Pi400 chodzi bardzo responsywnie i w sumie jedyne na co mogę narzekać to czas uruchamiania dużych kobył typu GIMP (faktycznie długo się uruchamia, zwłaszcza za pierwszym razem)
@Kristof540
@Kristof540 3 жыл бұрын
Cześć. Chciałem kupić odnowiony The C64 Maxi żeby pograć w stare gierki z Commodorka ale teraz się zastanawiam bo może kupując malinkę mogę mieć i ukochaną Amigę. Tylko czy ja to ogarnę🤔
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
Hej, sprawa nie jest prosta, bo te urządzenia nie są tak do końca "zamienne". Zacznę od The C64Maxi - z tego co widziałem w testach i recenzjach - to jest praktycznie idealny emulator, obudowa, klawiatura (poza inną mechaniką w klawiszu shift lock), programy chodzą w znakomitej większości jak na oryginale - naprawdę zrobili to najlepiej jak się dało. do tego joystick - wzorowany na competition pro, ten dodawany do wersji maxi nie ma wad wersji z mini i ludzie są z niego zadowoleni. Jeśli nie masz korby na posiadanie oryginalnego "chlebaka" to TheC64 Maxi jest idealnym wyborem żeby pograć (i poprogramować) w gry z C64 i VC20. Zresztą, mam swoje TheC64 Maxi, ale z wstydem przyznaje że nie miałem do roku czasu go uruchomić, ale zrobię to i nagram o tym film :) Natomiast Pi400 - to jest uniwersalny komputer - co za tym idzie, może więcej (tak jak wspomniałeś - zależy ci na Amidze, a TheC64 to w końcu nie Amiga), ale chociażby kwestia klawiatury - nie będzie tak idealnie jak w dedykowanym TheC64. Do tego TheC64 włączasz - i działa - a malinkę trzeba jednak przygotować. Z gotowymi obrazami jest w miarę prosto, ale zawsze coś może nie zadziałać a i też nie wszystko jest dostępne przez kogoś wcześniej przygotowane. Na Pi4/400 są fajne gotowe emulatory i Amigi ( poszukaj obrazu PiMiga 1.5 MF - o tym sporo jest w sieci i jest do kawał dobrej roboty) i C64 ( poszukaj Combian64 - o tym mniej widziałem materiałów). O obu obrazach będę chciał coś powiedzieć, ale nie mam bladego pojęcia kiedy znajdę na to czas :/ Kończąc tę przydługawą odpowiedź - nie potrafię jednoznacznie polecić ci jednego czy drugiego - bo każde rozwiązanie jest dobre, ale każde służy do czego innego. Jeśli chcesz się poczuć jak dzieciaki 30 lat temu, ale bez walki z starymi zasilaczami, kablami, itd - bierz TheC64. Jeśli chcesz poeksperymentować - bierz Pi400. Jeśli masz możliwość finansową - bierz oba :) (i pamiętaj że już ruszyła przedsprzedaż emulatora Amigi TheA500 Mini - bez działającej klawiatury, a firma która to produkuje zapowiedziała już że chce też wydać TheA500 Maxi - pełnowymiarowe z działającą klawiaturą ;) )
@Kristof540
@Kristof540 3 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. 😊 Kupiłem wczoraj Pi 400 . A co. Niech się dzieje. Czekam na kuriera. Pobawię się. Spróbuję. Mój synek już nie dopuszcza mnie do kompa więc będę miał swój 😉. O Amidze mini już słyszałem. (Kiedyś miałem swoją 500+ .) Ale wiadomo jakie były czasy. Żeby kupić A500 musiałem sprzedać Commodore C64. Dziś łezka w oku się kręci. Mam nadzieję że wyjdzie mi to tak jak Panu. A jeśli A 500 Maxi wyskoczy to pomyślimy 😊
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
gratuluje wyboru :) to teraz trzeba tylko pobrać Pimiga 1.5 MF, do tego plik z kickstartem też trzeba znaleźć i można szaleć :)
@Kristof540
@Kristof540 3 жыл бұрын
@@tatageek Mam pytanie. Kupiłem kartę sd 128 GB. Ściągnąłem i nagrałem nowy system na tą kartę. Sprawdziłem i działa. I teraz mam pytanie czy PImige 1.5 rozpakować na kompie i też nagrać na tą samą kartę? Co jeszcze tam nagrać żeby ruszyć z gierkami? Pozdrawiam
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
kurcze umknął mi ten komentarz, jak coś pojawia się w istniejącym wątku to potem ciężko do takiego komentarza dotrzeć :/ polecam ci ściągnięcie Pimigi 2.0 - nowa wersja miała premierę dosłownie parę dni temu, jest znacznie poprawiona i dużo wydajniejsza. Instrukcji jeszcze nie posiadam, ale podrzucę ci linka do autora tego emulatora, tam jest wszystko opisane i pokazane: kzbin.info/www/bejne/gX2tnGucic-Egtk Ja będę się starał nagrać film o instalacji i krótki pokaz działania tak szybko jak będzie to możliwe :) w obu wersjach Pimigi zawarta jest bardzo duża kolekcja oprogramowania (włacznie z grami) z archive.org, także można grać. ważna rzecz - trzeba posiadać swoją, legalną kopię kickstartu - to jest element licencjonowany którego nie można zgodnie z prawem wrzucić do emulatora, ale proponuję poszukać w guglach jak ją zdobyć.
@smiechu47
@smiechu47 Жыл бұрын
A co sądzisz o wprowadzeniu dzieci do komputerów poprzez prostsze stare komputery takie jak Amiga i Commodore? Ma to sens?
@piotrkochanek2178
@piotrkochanek2178 7 ай бұрын
dużo lepsze od tej malinki. Pokazać jak działa prawdziwy joystick, stacja dyskietek.
@piotrkochanek2178
@piotrkochanek2178 7 ай бұрын
za 500 zł to kupujesz normalnego laptopa z i7 i 16 gb ramu. To rozwiązanie z rpi wcale nie ma sensu jako pierwszy komputer dla dziecka. windows na tym nie chodzi. można go uruchomić jako win 10 dla architektury ARM ale działa to fatalnie. to wyrzucenie pieniędzy w błoto .Ba, za 200 zł można kupić działającego laptopa z lepszymi parametrami od tego rpi i masz w tym ekran, nie mówiąc o możliwości rozbudowy...
@PawelKraszewski
@PawelKraszewski 8 ай бұрын
Marzy mi się Pi500 napędzane CM5 i z gniazdem M.2. Wersje wyposażoną w 8GB RAM i NVMe kupiłbym bez mrugnięcia okiem mamie - i tak już pracuje na Manjaro XFCE, więc zmiana platformy nie zrobiłaby jej różnicy. Najsłabszym elementem wszystkich oryginalnych malinek jest niestety MicroSD jako nośnik. Orange Pi 800 naprawia dwa błędy - do dyspozycji jest 64 albo 128GB eMMC jako nośnik i mocniejszy SoC. Niestety - dalej tylko 4GB RAM. Jest też słabsze oprogramowanie niż w oryginale. Z kolei w sieci są tutoriale jak wymienić pamięć w Pi400 z 4GB na 8GB. Niestety, BGA - więc bez odpowiedniego warsztatu ani rusz.
@tatageek
@tatageek 8 ай бұрын
osobiście czekam z niecierpliwością na Pi500, ale poważnie obawiam się jego ceny... lub kompromisów na które będą musieli pójść, żeby cena nie zwaliła z nóg.
@LukaszMotta
@LukaszMotta 3 жыл бұрын
Mam pytanie czy można w VLC odtwarzać filmy 4k ? Pi400 to uciągnie ?
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
w sumie to nigdy tego nie sprawdzałem, wrzuciłem dziś na pi400 filmy 4k z telefonu i z GoPro i niestety, VLC odtwarza tylko audio, a obrazu nie ma w ogóle podobno jest to problem kodeków bo pliki h265 odtwarza, nie wiem, nie mam aktualnie żadnego filmu h265. Także, podsumowując - filmów 4K w VLC *nie* pooglądasz niestety.
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 3 жыл бұрын
mam pytanie do fachowca:) np. chcę ściągnąć "obraz" gier ze Snesa, to czy mogę zrobić to bezpośrednio na malinkę(internet działa) czy potrzebny jest Pc???
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
można bezpośrednio z Raspberry o ile masz jakąś przeglądarkę zainstalowaną lub ewentualnie jeśli umiesz używać "wget". każdy system emulacyjny wymaga po prostu odpowiednich plików rom w odpowiednich katalogach - jaką metodą je tam umieścisz - nie ma znaczenia :)
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 3 жыл бұрын
@@tatageek dzięki
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 3 жыл бұрын
Szkoda, że nie ma wersji z 8 GB RAM na pokładzie. Ciekawe, dlaczego? Dużo się traci np. używając emulatorów, a mając tylko 4 GB RAM? 🤔
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
wersja 8gb Pi4 jest bardzo dyskusyjna - generalnie ciężko ten ram wykorzystać, bo wąskim gardłem jest procesor. Innymi słowy do retro emulacji wystarczy 1GB ramu. Do używania jednej/dwóch aplikacji tak jak to robią moje dzieci - spokojnie starczy 2GB ramu. Wersja z 4GB ramu absolutnie wystarczy do wszystkiego co można w miarę wygodnie na malinie w Raspberry Pi OS zrobić. Wersja 8GB ramu ma zastosowanie tylko przy zabawach z ciężkimi systemami operacyjnymi (np Windows) albo jakieś zastosowanie serwerowe - o ile procesor da radę... Mam jedną sztukę Pi4 8GB i szczerze mówiąc nigdy nie użyłem więcej niż 4gb, nawet na tym nieszczęsnym windowsie 11. Także wybór na 4gb do Pi400 jest dobrym wyborem - nic się nie traci :)
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 3 жыл бұрын
@@tatageek Jak myślisz: wyjdzie w tym roku odsłona piąta Malinki? (no tak, ale znowu nowy hardware bez wsparcia programów, to będzie z rok czekania...)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
plotki mówią o przygotowywanej Pi 4A - okrojonej i tańszej wersji 4B, ponoć bez USB3.0 za to z dostępnym PCIe 1x. Pi4B jest już długo, ale raz że w międzyczasie wypuścili Pi400 (a potem Pico, które jest tylko mikrokontrolerem, ale też wymagało prac bo to ich własny układ jest), a dwa że kryzys na rynku półprzewodników nie zachęca do wprowadzania nowego modelu. Także na Pi5 w tym roku bym nie liczył.
@alexy4044
@alexy4044 2 жыл бұрын
Witam Panie tato, szukam jakiegoś miejsca gdzie mógłbym poszukać gier dla mojej 4 letniej córeczki, pamietam ze w jej wieku na C64 grałem w bardzo fajne gry edukacyjne typu spadające literki które trzeba było szukać na klawiaturze i naciskać odpowiedni klawisz. Nauczyło mnie to pisania jak i czytania w bardzo szybkim czasie. Czy znasz jakiś odpowiednik na Pi lub coś w podobnym stylu dla najmłodszych ? Zanim kupię chciałbym się upewnić ze znajdę coś odpowiedniego . Pozdrawiam
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
hej, przepraszam za taką zwłokę w odpowiedzi, ten komentarz umknął mi pomiędzy innymi. Jeśli chodzi o programy do opanowania klawiatury, to dostępnych jest kilka programów które można na Raspberry Pi OS zainstalować: KLetrres - "dziecięcy" interfejs po polsku, słówka po angielsku, ale przy pojedynczych literach to nie ma znaczenia Tuxtype - najbardziej dziecięca propozycja, ma kilka różnych minigier, niestety nie ma wersji polskojęzycznej Klavaro - dość fajny i po polsku - ale to już klasyczny "dorosły" program KTouch - w języku polskim - też dorosły. Poza programami do nauki obsługi komputera jest sporo innych edukacyjnych - także po polsku - warto rzucić okiem na KDE Edu (edu.kde.org/). Dodam tylko że moje pociechy (aktualnie 9 i 4 lata) idealnie klawiaturę opanowały na... minecrafcie... w trybie kreatywnym to jest bardzo fajna, zupełnie bezstresowa gra która nie dość że oswaja z klawiaturą i myszką, to jeszcze bardzo rozwija orientację przestrzenną. Polecam. Niestety w najnowszych wersjach Raspberry Pi Minecraft Pi Edition już nie występuje - trzeba poszukać starszej wersji systemu żeby z niego korzystać. Jeśli chciałbyś pogadać trochę o cyfrowej edukacji najmłodszych - skrobnij maila. Ten kanał w założeniu miał służyć tej tematyce, ale realia są takie że zapotrzebowanie jest na inne filmy i niestety filmy w tych klimatach pojawiają się rzadko :(
@jarekcylka7496
@jarekcylka7496 2 жыл бұрын
Witam jak raspberry 4 pi sprawdza się jako android tv czy można sparować oryginalnego pilota chromcasta4 lub mi box ? I czy raspberry posiada architekturę opencl?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
hej, nie ma oficjalnego wsparcie Anroida na Raspberry Pi. można zainstalować LineageOS, ale generalnie nie jest to oficjalny Android. Podobnie jest z OpenCL, RPi 4 nie ma oficjalnego wsparcia i niby są postępy społeczności w tym temacie ale o ile mi wiadomo jest to dalekie od faktycznie działającego rozwiązania.
@jarekcylka7496
@jarekcylka7496 Жыл бұрын
Tak wiem tylko custiom ROM ale czy wiesz czy działa pilot od chromcasta4 czy po zainstalowaniu androida tv lineage os można sparować pilota od chromcasta4?
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
niestety nie wiem, nie mam chromecasta żeby sprawdzić, stąd też nie zgłębiałem tematu.
@defaultuser1.0
@defaultuser1.0 2 жыл бұрын
Wiem że piszę to późno po opublikowaniu filmu. Ale, czy wersja bez myszki ma kabel HDMI i kartę microSD?
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Wersja bez akcesoriów jest "goła" - tylko pi400 w pudełku, nic więcej.
@defaultuser1.0
@defaultuser1.0 2 жыл бұрын
@@tatageek Dziękuję za szybką odpowiedź.
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 3 жыл бұрын
Myślę że ciekawym było by gdyby zrobili wersje na podstawie Raspberry pi zero tak aby cena zeszła z 100 dolarów do 100 złotych na polskie warunki było by łatwiej usprawiedliwić zakup ale nie wiem czy taki pułap cenowy jest w ogóle możliwy nawet z zero XD
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
pi400 kosztuje pi*oko tyle co Pi4B 2GB i oficjalna klawiatura, jeśli to przenieść na twoją propozycję, to by dało ~60zł za Pi ZeroW + 85zł za oficjalną klawiaturę - czyli w sumie ~150zł byłoby do osiągnięcia... ale pomysł jest pozbawiony sensu, bo Pi Zero jest za słabe na prace w środowisku graficznym, nie wiem czy istnieje jakaś realna grupa docelowa która byłaby w stanie to kupić. Taka postać Pi Zero też likwidowałaby też kolejna zaletę tego komputerka jakim jest mały rozmiar. To się raczej nie wydarzy :) Natomiast polecam wyguglować hasło "Radxa Zero" - to komputer porównywalny z Pi4B w formacie Pi Zero :)
@crusaderanimation6967
@crusaderanimation6967 3 жыл бұрын
@@tatageek Nie myślałem o tym jako narzędzie do pracy w środowisku graficznym tylko taki ala retro computer, jak np. Maxim czy maxim 2 do zabawy w programowanie i w elektronikę gdzie względnie niska cena usprawiedliwiała by zakup czegoś co dla wielu było by defacto zabawką. PS. Więc z oczywistych względów Radax zero o ile ciekawy niezbyt pasuje.
@marianatelefon3129
@marianatelefon3129 3 жыл бұрын
no i to jest dobry komputer dla dziecka... przyznam że nawet jestem pod wrażeniem... z tego co zrozumiałem to jest tam całkowicie pasywne chłodzenie, bezszelestne, zgadza się? Nada się to do nauki zdalnej? Teamsy będą chodzic? kamerka, mikrofon...?? trzebaby tego linuksa się nauczyć...
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
tak, w pełni pasywne chłodzenie i to na tyle dobre, że można podkręcić procesor z 1.8GHz na 2.1GHz i nic się nie będzie przegrzewać. Kamerki z mikrofonami na USB chodzą dobrze, google meet działa fajnie, teamsy przez przeglądarkę sprawdzałem i też działają. Nie wiem jak z dłuższą pracą - ale mogę sprawdzić po Nowym Roku - na jeden dzień nauki zdalnej dam młodemu Pi400 zamiast laptopa. Dużo softu jest i działa, ale trzeba pamiętać że wydajnościowo nie ma szału - przede wszystkim bez klikania gdzie popadnie, bo się komp może przytkać.
@-----0-----
@-----0----- Жыл бұрын
06:10 - był0 3, stał0 6 :)
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
no niestety, czas leci, ceny się zmieniają tylko specyfikacja komputera stoi w miejscu :/
@moskic153
@moskic153 3 жыл бұрын
a mi to przypomina zx spectrum + ;D
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
generalnie każdy "komputer w klawiaturze" z lat 80/90 będzie przychodził na myśl patrząc na pi400 - szybciej znajdziesz komputer w monitorze, niż w klawiaturze ;)
@tasmaklejacaa
@tasmaklejacaa 3 жыл бұрын
widać że raspberry pi nie jest już tylko "zabawką" :D
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
zdecydowanie tak, z generacji na generację to jest coraz mocniejszy kawałek sprzętu z coraz większymi możliwościami :)
@tasmaklejacaa
@tasmaklejacaa 3 жыл бұрын
@Edi Ian jest geforce now i steam na rpi :)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@tasmaklejacaa steam linka sprawdzałem i działa super, jest jeszcze moonlight do streamowania gier spoza steama. ale powiem szczerze że działającego geforce now na raspberry pi nie widziałem, możesz jakiegoś linka podrzucić z rozwinięciem tematu ?
@tasmaklejacaa
@tasmaklejacaa 3 жыл бұрын
@@tatageek tzn. z tym trzeba trochę pokombinować, ale jest parę sposobów.
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
@@tasmaklejacaa najbardziej obiecująca jest instalacja androida + klient androidowy, ale to dość często przycina z tego co widziałem. pewnie kiedyś się zmuszę i sam sprawdzę jak to działa... jest szansa że do tego czasu coś się poprawi :)
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 3 жыл бұрын
ku...a! aż mi Amigę przypomina:D i ku... nie dam za kartę 3000zł:P a potem nadgodziny żeby prą opłacić prąd:D mi potrzeba; internet, stare gry, filmy... według pisu jestem klasą średnią bo komputer w necie pobiera ok 75Wat:D oj chętnie bym se przypomniał GoW z ps2;)
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
no niestety ale PS2 na Raspberry Pi to jeszcze nie teraz, na ten moment tylko pierwsze PS, ale kto wie co będzie po premierze Pi5 :)
@arturbrzoza1980
@arturbrzoza1980 Жыл бұрын
I pomyśleć że teraz to kosztuje 600zł + wysyłka...
@tatageek
@tatageek Жыл бұрын
Masakra. Ale ponoć w 3 kwartale 2023 cytuję CEO fundacji RPi "dostępność wszystkich modeli będzie nieograniczona"... zobaczymy.
@arturbrzoza1980
@arturbrzoza1980 Жыл бұрын
Pożyjemy - zobaczymy 🙂
@marcinl4396
@marcinl4396 3 жыл бұрын
to mówisz że to tak inteligentne , to by to nie kosztowało 4 stówy
@tatageek
@tatageek 3 жыл бұрын
W sensie że za tanio ?
@adamk3354
@adamk3354 2 жыл бұрын
słuchawki bluetooth dla malych dzieci... powodzenia :D
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Nie słuchawki, głośnik :)
@morganziomek8976
@morganziomek8976 2 жыл бұрын
11:47 ale pierdzielisz pan głupoty XD
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Wyjaśnij proszę co masz na mysli...
@morganziomek8976
@morganziomek8976 2 жыл бұрын
@@tatageek "mocno uproszczona wersja gry...; ale z drugiej strony ulatwia to zabawe, a z drugiej sprawia ze gra jest bezpieczniejsza" panie drogi to tylko okrojone demo minecrafta w wersji na telefony, nic nadzwyczajnego w dodatku bez licencji nie wiem dlaczego poswiecone zostalo temu tak wiele materiału, zadne dziecko nie chce w to grac. To troche jakby zachwycac sie czyms czym sie nie powinno zachwycac, mam nadzieje ze pan rozumie
@tatageek
@tatageek 2 жыл бұрын
Minecraft Pi nie wymaga licencji, można go używać legalnie, pomimo iż został porzucony i od wielu lat nie ma żadnej aktualizacji, ani żadnej już nie dostanie - a szkoda bo w najnowszym Raspberry Pi OS (Bullseye) już go nie ma - zmieniły się składniki systemu które uniemożliwiają już uruchomienie tej wersji gry. Poświęcam tej wersji minecrafta tak dużo czasu, ponieważ jest tego warta - gra ma na tyle dużo funkcjonalności że można się nią spokojnie bawić a do tego wbudowana integracja z Pythonem pozwala na bardzo efektywną (i efektowną) naukę programowania. Moje dzieci grały w Minecrafta Pi - i to były lata zabawy. I teraz pomimo iż obaj mają swoje premki java edition, to wciąż czasem sobie włączają swoje stare światy żeby sobie pograć. To że ty czy twoje środowisko czegoś nie używasz, lub nie rozumiesz że coś może być użyteczne, nie oznacza że tak jest. Tutaj przede wszystkim trzeba spojrzeć na te grę *nie* z punktu widzenia nastoletniego gracza (wydaje mi się że taką osobą jesteś) a z punktu widzenia rodzica, który chce dać dziecku coś co będzie dla niego rozrywką a jednocześnie czegoś nauczy.
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 120 МЛН
PiMiga 2.0 - twoja nowa Amiga na Raspberry Pi4/Pi400 ?
27:20
tata.geek.
Рет қаралды 23 М.
Co potrafi KOMPUTER ZA 200 PLN? | Raspberry PI 4B
11:28
moreleTV
Рет қаралды 243 М.
MINI KOMPUTER ZA 26ZŁ
21:27
Stilgar
Рет қаралды 608 М.
ZABLOKUJ wszystkie REKLAMY ❌ AdBlock PI-HOLE
16:41
IoT
Рет қаралды 234 М.
I Can Save You Money! - Raspberry Pi Alternatives
15:04
Linus Tech Tips
Рет қаралды 3,6 МЛН
Raspberry Pi 4b - mały ale wariat!
31:32
MarekMoowi
Рет қаралды 45 М.
Windows 10 na Raspberry Pi?
15:04
ZMASLO
Рет қаралды 225 М.
4 Pis on a mini ITX board! The Turing Pi 2
22:36
Jeff Geerling
Рет қаралды 1,4 МЛН
coco在求救? #小丑 #天使 #shorts
00:29
好人小丑
Рет қаралды 120 МЛН