Pięknie wytłumaczone. Ma Pan duże zdolności w przekazywaniu wiedzy. Dziękuję
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dziękuję za te miłe słowa.
@bohdankornat75583 жыл бұрын
Super kompetentny program, dziękuję, uczę się, serdecznie pozdrawiam i życzę sobie /pewnie inni też/ więcej informacji o tym programie RawTherapee (darmowym!) Mam pytanie - czy można w nim zmontować elementy z 2 zdjęć ? jak? oraz czy można obrabiać zdjęcia ze skanera typu TIFF ?? i jak ? Udało mi się w miarę skatalogować swoje zdjęcia /neg m/o +120 +odwrotki/ z 45lat pracy i coś z tym muszę zrobić. Będę szalenie wdzięczny za odpowiedz, powodzenia kolego .
@gacor69815 күн бұрын
Panie Jacku - świetna robota. Dziekuje Panu ze w taki prosty sposob potrafi Pan przekazac swoja wiedze ludziom którzy jak ja za bardzo pojecia nie maja od czego zaczac pracę z obróbką zdjeć w programie RT. Ogromna wiedza i umiejetnosc tłumaczenia robi ze mnie wiernego Pańskiego kibica i subskrybenta. Wszystkiego najlepszego w 2025 roku. Pozdrawiam
@poradyfoto15 күн бұрын
Bardzo dziękuję za te wszystkie miłe słowa. Wszystkiego najlepszego i do usłyszenia!
@ukaszbienio97693 жыл бұрын
Obejrzałem z ciekawością, jako, że dopiero uczę się wywoływać raw-y, bardzo pomocny poradnik.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dzięki!
@smodywlkp Жыл бұрын
Świetny film i znakomite porady ! Gratuluję ;)
@poradyfoto Жыл бұрын
Dziękuję 🙂
@paulM95polo3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ten film, okazał się niezwykle pomocny.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Super, bardzo się cieszę.
@jaric19763 жыл бұрын
Swego czasu właśnie z tym tematem ukrywania części zdjęcia po wykadrowaniu walczyłem. Wówczas również dzięki pomocy pana Jacka odkryłem funkcję zmiany koloru tła. Zebranie wszystkich kwestii w jednym poradniku to świetny pomysł. Z niecierpliwością czekam na kolejne materiały.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dziękuję. Będą kolejne, pomysłów na szczęście nie brakuje.
@mkosmo763 жыл бұрын
Jak zasze bardzo dobry poradnik. Fajnie, że pojwiło się coś nowego. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dzięki serdeczne, do usłyszenia.
@damianjasieniecki3582 Жыл бұрын
Dzięki wielkie wodzu!!!
@poradyfoto Жыл бұрын
🙂
@bogumikabacinski12513 жыл бұрын
Panie Jacku. Co prawda sam z kadrowaniem RawTherapee nie mam problemów, to uważam, że doskonale pan wytłumaczył wszelkie niuanse związane z tą funkcją. Po za tym wiele skorzystałem z pańskich poprzednich poradników. Dziękuję i zachęcam do zamieszczania nowych filmów na kanale.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dziękuję, mam sporo tematów w zanadrzu, na ile oczywiście czas pozwoli. Pozdrawiam serdecznie.
@rubenkozie90942 жыл бұрын
Dzięki za pomoc!
@qskocz28833 жыл бұрын
Brawo tego wyjaśnienia szukalem
@poradyfoto3 жыл бұрын
Cieszę się
@Amidekor Жыл бұрын
Dziękuję bardzo.
@jpffjp66813 жыл бұрын
Troche sie spoznilem. Temat dla mnie na czasie. Dzieki.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Super, cieszę się bardzo.
@kriswawa84282 жыл бұрын
..... uff, i po kłopocie - dzięki.
@poradyfoto2 жыл бұрын
🙂
@pawepp87553 жыл бұрын
Kolejny ciekawy poradnik, proste jak barszcz a jednak nawyki z Gimpa potrafią dezorientować. Dziękuję 🌞
@poradyfoto3 жыл бұрын
To prawda, RT "ma inaczej" i trzeba się przyzwyczaić :)
@elpe163 жыл бұрын
Witam. Poradnik doskonały. Wielkie brawa i podziękowania za pomocny materiał. Jestem nowicjuszem w obróbce RAW. Pobrałem najnowszą wersję programu 5.8 i mam już inny układ ikon, co strasznie utrudnia wzorowanie się na poradniku. Niemniej poradnik jest rewelacyjny.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za te miłe słowa
@krzysztofzm823 жыл бұрын
O dawno nic nie było...👏
@poradyfoto3 жыл бұрын
🙂 wracam do systematycznych publikacji.
@wojciechjaniak3 жыл бұрын
Dziękuję. Oczywiście czekam na dalsze spotkania. Interesują mnie możliwości usuwania zbędnych "artefaktów" i ewentualnie "mieszania" (po prostu rozmazywanie tła), jak jest np. w programie PhotoScape X. Pozdrawiam 👌
@sławotir2 жыл бұрын
Witam ładnie to pan tłumaczy 👍Może zrobił by pan poradnik z GImpa ?
@poradyfoto2 жыл бұрын
Dzięki. Planowałem Gimpa, ale w RT ciągle jest tyle do opowiedzenia... 🙂
@michals69233 жыл бұрын
Dziękuje za kolejne cenne porady. Może następnym razem coś o korygowaniu wad obiektywów np: aberracji chromatycznej. Pozdrawiam
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dzięki, wpisuję na listę tematów do omówienia.
@monikaz96573 жыл бұрын
Propozycja a kolejne filmy :). Aberracje chromayczne i artefakty np. niebieskiego światła. Nie wiem czy to kwestia mojego aparatu (canon 80D + EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM ) ale mam problem z wyeliminowaniem aberracji chromatycznych- korzystając z funkcji automatycznej (profil korekcji obiektywu LCP - > automatycally selected - > aberracje chromatyczne) aberracje nie znikają a raczej zmieniają kolor- np. z filoletowego na niebieski i dodatkowo przy włączonej funkcji pojawiaja sie czerwone i zielone. Jeśli chodzi o artefakty - jeśli w ciemnych warunkach pojawia się światło niebieskie to cóż automatyczne profile przetwarzania tego nie ogarniają i są niebieskie plamy. Czasami udawało mi się redukować ten efekt WYŁĄCZAJĄC Profil wejściowy ( ICM-> Profil wejściowy -> bez profilu). Artefakty wtedy nieco "łagodnieją" ale też zmieniają kolor... :D Nie pomagają przy tym żadne profile automatycze (typu Auto-Matched High ISO) Nie muszę pisać że "na JPG ani aberracji ani artefaktów nie widać, ale zdjęcie jest np. mocno zaszumione i cóż, brzydkie ;)".
@poradyfoto3 жыл бұрын
Dziękuję za te propozycje materiałów do tutoriali. A odpowiadając na szybko - aparat "zna" wady obiektywu i koryguje je wewnętrznie w momencie tworzenia pliku jpg, dlatego znika winietowanie, aberrecja chromatyczna, błędy geometrii itd. Natomiast profil obiektywu (obiektywu, a nie aparatu) w RT może sobie z tym tak dobrze nie radzić. Pozostaje wtedy ręczna korekta tych problemów, np. aberracji chromatycznej. A jesli chodzi o profil wejściowy aparatu, to jego wyłączenie zapewne spowoduje brak nasycenia kolorów i generalnie szaro-bure zdjęcie na ekranie, dlatego rekomendowałbym włączenie profilu i korektę ewentualnych niedoskonałości obiektywu dalej w opcjach programu.
@paweszczypa29942 жыл бұрын
z przyjemnością oglądam Twoje poradniki, dzięki którym dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy o RT i o fotografii jako takiej. Kadrowanie nie wychodzi mi najlepiej, a konkretnie przesuwanie kadru z przytrzymanym klawiszem SHIFT. Wykonuję wszystkie czynności a pole które chcę przesunąć ani drgnie. Kursor pozostaje w kształcie "przytnij". Próbowałem z lewym i prawym SHIFTEM. Jaki błąd mogę popełniać? Mam wersję 5.8. Pozdrawiam.
@poradyfoto2 жыл бұрын
Trudno mi tak na odległość coś doradzić... Przychodzi mo jedynie do głowy, żeby przed kadrowaniem pomniejszyć zdjęcie, żeby nie wypełniało całego ekranu. Może wtedy ramka przycinania znajdzie "miejsce" i pozwoli się przesuwać?
@marcinkirko7033 жыл бұрын
Bardzo profesjonalny poradnik! Wiele można się dowiedzieć. Mam takie pytanie czy może robił pan kiedyś obróbkę negatywu solarigraficznego na tym programie?
@poradyfoto3 жыл бұрын
Nie, nie robiłem, nie mam w tej materii żadnych doświadczeń.
@marcinkirko7033 жыл бұрын
Wyślę Panu zdjęcie solarigraficzne na maila? Jestem amatorem więc chciałbym zobaczyć ten negatyw edytowany przez Pana.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Spróbujmy.
@dawiddayw42353 жыл бұрын
Super wytłumaczone dzieki, a czy można wykadrowac zdjecie w innym programie np. photoscape X a poddac obróbce do RawTherape ? A i jak przywrócić zdjecie do ustawiec poczatkowych jezeli chodzi o edycje ponieważ czasami jak poprawiam balans bieli i przekombinuje to gdy klikam strzałke reset to zdjecie nie wraca wygladem do orginału.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Po kadrowaniu w photoscape zdjęcie trzeba zapisać w formacie jpg lub tif, tracimy możliwość edycji RAW. Resetowanie zdjęcia jest możliwe po lewej stronie w oknie historii, trzeba wrócić do stanu początkowego u samej góry listy operacji.
@dawiddayw42353 жыл бұрын
@@poradyfoto Dzięki za odp.
@dawiddayw42353 жыл бұрын
@@poradyfoto A jak mam prę zdjęć w JPG zrobione przez aparat ro śmiało w rawtherape mogę edytować?
@poradyfoto3 жыл бұрын
Oczywiście, ale opcję typowe dla RAW będą niedostępne.
@monikaz96573 жыл бұрын
Panie Jacku, Pana filmiki są świetne i wiele wyjaśniają i ułatwiają korzystanie z programu. Mam jednak jeden problem. Posiadam Canon 80D i kiedy robię zdjęcie i widzę je na podglądzie w aparacie, tudzież otwieram jpg to z reguły zdjęcie wymaga mało ingerencji - trochę pozmieniać w jasności, etc. Natomiast otwierając je w Raw Therapee jako RAW zdjęcie od razu jest ciemniejsze, kolory są wyblakłe, zdjęcia są jakby za mgłą i mają mały kontrast- różną się naprawdę dość mocno. Nie wiem co ustawić żeby zdjęcie choć trochę było zbliżone kolorystycznie do tego co widzę na podglądzie. Rozumiem że RAW jest plikiem surowym ale nie spodziewałam się że różnica będzie aż tak duża. Może Pan mi doradzi gdzie szukać, albo w czym może być problem - bo zamiast lekko podrasować zdjęcie- rozjaśnić/przyciemnić czasami siedzę i ustawiam wszytko od początku- od korekcji ekspozycji, po usuwanie mgły etc...
@monikaz96573 жыл бұрын
Dodam jeszcze dla przykładu - gdybym miała zacząć obrabiać zdjęcie które ma Pan w filmiku o redukcji szumów (koło 16 minuty) to u mnie kolor sukienek nie byłby taki ładny czerwony tylko własnie zamglony i mdły. Chyba nie potrafię znaleźć jakiegoś ustawienia "wstępnego"..
@poradyfoto3 жыл бұрын
Moim zdaniem jest to kwestia doboru profilu wejściowego, który przetwarza zdjęcie przy pierwszym wczytaniu. Profil neutralny daje wypłukane kolory, brak kontrastu i ciemną tonację. Ale są inne profile, które - po wczytaniu zdjęcia - upodabniają je do wersji jpg z aparatu. Zachęcam do obejrzenia szczegółów: kzbin.info/www/bejne/gWmloZqghKtki6s
@monikaz96573 жыл бұрын
@@poradyfoto rzeczywiście ustawienie profilu wejściowego nieco pomogło - ale cóż nadal pozostaje mi częściowo kwestia aberracji chromatycznych i niebieskich artefaktów - pozwoliłam sobie popełnić osobny komentarz :D. Może to być ciekawy kolejny temat :)
@kamilpiwowarczyk75813 жыл бұрын
Panie Jacku mam 2 pytania. Czy da się dodać znak wodny w RT ? Jaką przewagę nad RT ma Lightroom ?
@poradyfoto3 жыл бұрын
Nie, nie mamy możliwości dodania znaku wodnego w RT. I to jest jedna z cech LR, których nie ma RT. Do tego dochodzą narzędzia korekty, np. usuwanie plam i przedmiotów oraz maski i możliwość edycji lokalnej w dowolnie wybranym fragmencie zdjęcia. To tak bardzo w skrócie o różnicach. Plus oczywiście koszt zakupu, tu akurat RT ma przewagę 🙂
@kamilpiwowarczyk75813 жыл бұрын
@@poradyfoto Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
@annakomin83933 жыл бұрын
Witam serdecznie. Czy do RAWTherapee są presety??
@poradyfoto3 жыл бұрын
Są profile, które pełnią rolę presetów.
@pawenowak46763 жыл бұрын
Witam jak zwykle przekaz ....jasny. Czy program wykrywa JPG- RAW. Zdjęcia które miałem w JPG i mogę poprawiać zdjęcia. Czy to normalne????
@poradyfoto3 жыл бұрын
Tak, bo program pozwala także na edycję jpg. Można to zmienić. Ustawienia->Przeglądarka plików - tutaj usuwamy zaznaczenie plików jpg i po restarcie nie będą już widoczne w programie.
@sza25623 жыл бұрын
Gdzie w Rawtherapee jest `krok w tyl` szukalem wszedzie i nie moge znalesc. Dziwne.
@poradyfoto3 жыл бұрын
W oknie edycji po lewej stronie jest boczny pasek narzędzi. Może być ukryty, wtedy trzeba go "odsłonić". Tam znajduje się cała historia bieżącej edycji zdjęcia
@nokill19573 жыл бұрын
Jak uzyskać RawPedia w języku polskim w przeglądarce ? Mnie otwiera się po angielsku. Pozdrawiam
@poradyfoto3 жыл бұрын
Nie ma wersji polskiej, trzeba użyć automatycznego tłumaczenia w przeglądarce.
@nokill19573 жыл бұрын
@@poradyfoto Dziękuję za odpowiedz.
@jarekratter33473 жыл бұрын
Dobry wieczór. Przypadkowo trafiłem na Pana kanał. Robię zdjęcia lustrzanką analogową czarno-białe zdjęcia. Pytanie - jak zeskanuję kliszę uprzednio wywołaną i zrobię zdjęcia w RAW w mojej lustrzance cyfrowej to po obróbce wyjdą mi poprawne zdjęcia? Nie mam powiększalnika na ligtroom mnie nie stać. Proszę o odpowiedź. Przypominam że fotografuję kliszę c/b w negatywie.
@poradyfoto3 жыл бұрын
Do skanowania negatywów użyłbym jednak profesjonalnego skanera, co najlepiej zrobić w firmie, świadczącej takie usługi. Nigdy nie robiłem zdjęć negatywów, tutaj nie pomogę.
@jarekratter33473 жыл бұрын
@@poradyfoto dzięki!
@Marcin.W. Жыл бұрын
A gdy np krzywo zrobiłem zdjęcie i chciałbym je wyprostować (żeby np poziom morza był prosto a nie krzywo) to się w tym programie da wypoziomować i wykadrować?
@poradyfoto Жыл бұрын
Tak, jest funkcja prostowania horyzontu o kadrowania.
@Marcin.W. Жыл бұрын
@@poradyfoto Dziękuję bardzo za odpowiedź. W takim razie bardzo chętnie wypróbuję ten program. Pozdrawiam :)
@jozefbronowski2 жыл бұрын
"Aktywacja korekt lokalnych Na pasku narzędzi karty wybierz ikonę „ręki” (karta Dopasowania lokalne)." mam wersję 5,8 nie widzę tej łapki , gdzie to załączyć ? widzę że u Pana też jej nie widać. Pozdrawiam
@poradyfoto2 жыл бұрын
Dopasowania lokalne są dostępne tylko w wersji tzw. rozojowej, którą można pobrać z sieci. W oficjalnej 5.8 tej opcji jeszcze nie było.
@jozefbronowski2 жыл бұрын
@@poradyfoto dziękuję bardzo
@robertro533 жыл бұрын
Kiedy nowa wersja RT. W obecnej nie ma ani Canona R ani RP. Nie czyta też plików z tych aparatów. Może Pan cos wie na ten temat?
@poradyfoto3 жыл бұрын
Niestety nic nie wiem. Czekamy.
@zdzisawsiwik5862 жыл бұрын
A jak wypoziomować zdjęcie???
@poradyfoto2 жыл бұрын
W funkcji przycinania (crop) jest możliwe poziomowanie zdjęcia.
@zdzisawsiwik5862 жыл бұрын
@@poradyfoto a gdzie jest funkcja przycinanie?
@zdzisawsiwik5862 жыл бұрын
czy funkcja obrót też do tego służy
@poradyfoto2 жыл бұрын
@@zdzisawsiwik586 tak
@zdzisawsiwik5862 жыл бұрын
@@poradyfoto Dziękuję i pozdrawiam :)
@cherry204cherry83 жыл бұрын
Witam, zaczynam prace na tym programie i mam problem jak cofnąć ogólnie to co już zrobiliśmy ze zdjęciem? I czy jesli później chce przerabiać np portret w PS to mogę je tam przerabiać na rawach czy już w jpg?
@poradyfoto3 жыл бұрын
W edytorze po lewej stronie jest historia edycji, można się cofnąć w trakcie obróbki. A jeśli zamkniemy już zdjęcie, to historia niestety znika i można tylko przywrócić stan początkowy. Robimy to w module przeglądania - pod prawym klawiszem myszy jest opcja resetowania profilu. Do edycji w PS proponuję zapisać zdjęcie w RT w formacie tiff i potem wczytać do PS.
@cherry204cherry83 жыл бұрын
@@poradyfoto dziękuję bardzo 😊
@DariuszNowacki783 жыл бұрын
Poradniki super. Polubiłem ten program i zacząłem nim się bawić, ale mam pytanie czy można w tym programie zapisać zdjęcie jpg w standardzie sRGB ?
@poradyfoto3 жыл бұрын
Tak, oczywiście. W zakładce Kolr i dołu jest pozycja ICM i tam ustawiamy profil wyjściowy: RTv4_SRGB
@rama5672 жыл бұрын
niby prosta funkcja a jak zmienia wygląd całego zdjecia...na wydruku szczególnie bedzie widac bo na monitorze to mozna sobie powiekszyc