Na igen. Mindent meg lehet magyarázni, mindent be lehet bizonyítani a magunk javára Az emberi elme mindig rágja a csontot. Elméleteket gyártunk. Kompenzálunk valahogy, vígasztaljuk magunkat. Mind csak elmejáték, egó játék valóban. 🙂
@szelesildiszi70383 жыл бұрын
Ha egy kancsobol kiontesz egy csepp vizet (én), majd visszatöltöd, hová lesz a csepp? Ki tudod-e tölteni újra ugyanazt a cseppet? Vagy egy olyan masik cseppet, amibe adott esetben az eredeti csepp egyik masik atomja/része fellelhető.
@eszterkiss97594 жыл бұрын
Arról is lesz videó, hogy a buddhizmus szerint mi a reinkarnáció?
4 жыл бұрын
Ez a buddhizmus középutas szemlélete a reinkarnációról, amit a Milinda király kérdéseiben úgy találunk meg, hogy se nem megsemmisülés, se nem pedig öröklét nem igaz a reinkarnációra.
@janosrevesz93854 жыл бұрын
Köszönöm .
@horvathakos5319 Жыл бұрын
tudtam, hogy itt leszel
@tammtammti3 жыл бұрын
Annyira a jelenkori énnel kapcsolódik az “előző életek emléke”, hogy én azokon keresztül éltem meg először azt, hogy egy nőbe is bele tudok szeretni. Még csak 17-18 voltam, de így magyaráztam meg magamnak a dolgot - különlegesebb volt, ugyanakkor nem sértette az én tudatomat, aki éppen akkor kezdett komoly kapcsolatba egy férfival. 12 év telt el azóta, és csak az utóbbi évben kezdtem felvállalni, nyitni a nők felé. Meglepetés: semmivel sem könnyebb. Még úgy sem, hogy alapvetően nyitott kapcsolódásokat keresek. Egyszer majd jó lenne, ha erről is beszélnél, Zoli: szexuális identitás és kapcsolatok a monogámián kívül. Talán kisöpörné a port egy-két ember szeméből. Bár elég lehetetlen vállalkozásnak tűnik. A genetikai emlékezetről hallottál már esetleg?
@vekonyorsi4 жыл бұрын
Na most már tényleg abszolút össze vagyok zavarodva. 😳😳😳
@holyvoid6 ай бұрын
Zoli, mi a te tapasztalatod, azt mond el, pls?? (A többi...csak vaker!!!!)
@gabor62594 жыл бұрын
0:28 Mi lenne, ha utánanéznél a sejtosztódásnak, hogy ne legyen olyan furcsa? 0:50 Szerinted mi történik a szívdobogással és a légzéssel, ha futsz vagy ha meditálsz? És miért "sekélyes hatás" a kézmozgatás? Rosszabb lenne, ha nem tudnád mozgatni. 4:17 Miért válik problémássá? 10:29 És ezt honnan is tudjuk?
4 жыл бұрын
A kérdésekből azt látom, hogy a materialista, tudományos nézeteket vallod. Ez a videó nem neked szól.
@wavrekordz4 жыл бұрын
Már nem emlékszem kitől és hol olvastam, de bennem ezt a kérdéskört a gyertyás hasonlat oldotta fel. Miszerint ha egy gyertya leég, de az utolsó lángjával meggyújtok egy következőt, akkor az nem ugyan az a gyertya és nem ugyan az a láng, mégis van kapcsolat közöttük.
4 жыл бұрын
Igen, ez az egyik klasszikus példázat, a másik a vízesés.
@yamaicaman3 жыл бұрын
Engem mindig az érdekel, hogy ki gyújtotta meg és mikor az első gyertyát!?
@walkerfly26894 жыл бұрын
Ezt nem pontosan értem - nekem úgy tűnik, mintha a buddhizmus is ugyanarról beszélne, csak a tudat fogalmat használja, míg más rendszerek a lélek(vándorlás) kifejezést. Ha van előző élet (amit a buddhizmus is így gondol), akkor ott van egy összekötő erő a folytonossághoz, legyen az tudatnak vagy másnak elnevezve. A különbségek megvilágításáról szívesen hallanék még. Köszi az eddigi videókat is. :)
4 жыл бұрын
Két eset van: vagy a tudat megsemmisül a halálnál, vagy a tudat továbbmegy a halálnál. A Buddha szerint egyik sem igaz. Ezért a reinkarnáció nem ugyanaz, mint a lélekvándorlás. Nem véletlen, hogy felfogás szempontjából ez az egyik legnehezebb kérdés. A problémát ott ültetjük el, amikor azt gondoljuk, hogy a végső tudat időbe vetett, holott pont fordítva, a tudatban zajlik az idő. Érdemes ezen szemlélődni.
@walkerfly26894 жыл бұрын
@ Köszönöm, ez nagyon jó magyarázat volt, így már kezdem érteni a különbséget.
@walkerfly26894 жыл бұрын
@eveboy21 Ez érdekes kérdés. Szerintem érdemes leírni, ha valamit nem értesz, vagy nem értesz egyet, hiszen nem provokációból teszed (én se abból tettem, és biztosan Zoli se vette annak), hanem mert szeretnéd megérteni a másik nézőpontját. Utána már magad döntöd el, hogy elfogadod-e azt.
@attilamarkbartfai4 жыл бұрын
"- Bármilyen tudatról legyen is szó, legyen az akár múltbéli, jövőbeli vagy jelenben felmerülő, durva vagy finom, saját magunkban vagy rajtunk kívül lévő, alsóbbrendű vagy magasabbrendű, távoli vagy közeli, helyesen megértve azt, ahogyan létezik, ekképpen kell róla vélekedni: „Ez nem az enyém, ez nem én vagyok, ez nem az én énem." (SN 22.59 Anattalakkhaṇa Sutta) Az "én" egy koncepció, vagy érzet, vagy szervező elv. A tudat amelyben bármi felmerül nem "én". Nyilvánvaló, hogy a csecsemőben nem merül fel "én" (különben most is fel tudnánk idézni az emlékezet kialakulását megelőző korai hónapok történéseit), ahogy a mély alvásban tartózkodó emberben sem merül fel "én", noha a tudat jelen van bennük avagy helyesebben a tudatban jelen vannak. Az "én", a "lélek", vagy egy ezek szinonimájaként használt "tudat", akkor lenne valóság, ha mindig önmagával azonos lenne és mindenkor ezen önazonosság ismeretében lenne, azaz nem létezne olyan állapot amelyben a tudat nem tud önmagáról. Ez azonban nincsen így. A tudat amiben a szamszára látomásai felmerülnek nem entitás vagy identitás nem személyhez kötött, a személy és annak világa egyszerre de legalábbis szinkronban merül fel benne. Ez a döntő különbség a buddhista s az egyéb elképzelések között.
4 жыл бұрын
@@attilamarkbartfai Igen, ez így van. De még itt is felmerül a kérdés, hogy a csecsemő, akiben nincs én, vajon miért nem megvilágosodott?
@tarcal1 Жыл бұрын
Rövid leszek, mert azt sem tudom, válaszolsz e. Honnan ered az érzék valamihez ? Kimagasló zenei, matematikai….képesség?
@adriennparay36776 ай бұрын
Szerintem talentumokat kapunk ki 1 ki 3 ki 5 talentumot. Mindenki aki azt kamatoztatni tudja jutalmat kap aki nem az elveszti azt az egyet is amit kapott . Na azt persze nem tudom miért nem egyformán kapjuk nyilván az alapkérdés megmarad. Mert mindenki a képességeinek megfelelően kapja a talentumokat. Hogy ki miért kap több és jobb képességet az nyilván egyéb tulajdonságaitól függ.
@yamaicaman3 жыл бұрын
Én úgy tudom elképzelni, hogy a halál után a lélek “visszamegy a közösbe”. Vagyis újra egyesül a többi lélekkel egy nagy “lélekmasszában”. Átadják az információkat (“beteszik a közösbe”) majd amikor egy ember a világra jön akkor innen kapja a lelkét. Vagyis minden ember lelke, születéskor az addig élt minden ember “lélekinformacióját” megkapja kódolva. De ez egy új lélek és nem a saját régi lelke. Ez lehet magyarázat a kollektív tudatra is.
3 жыл бұрын
Igen, ez a hindu elképzelés. A buddhista ennél egy kicsit bonyolultabb.
@heilundwissen98338 ай бұрын
Ez esetben vagy a közöstudat buta, vagy a tudó közöstudat nem jut el a jelen élő emberek nagy részébe.
@margaretakerekes738611 ай бұрын
Köszönöm szépen, de én inkább maradok a feltámadás mellett! Jézus a feltámadást tanította és sohase a reinkarnációt.
@mikearnold19272 жыл бұрын
Kicsit bonyolultan mondod el és így nem érthető. Minnél egyszerűbben, probáld tanítani testvér. Mert tényleg nem igazán érthető meg arról,hogy a többi tan hogyan tanítja az nem érdekes. De ha, én jól értem, akkor az elme hozza létre a testet és az anyagot is és az elme reinkarnálodik mindadig még fel nem ismeri valódi természetét. És azt,hogy az elme csak illuzió.
@yamaicaman3 жыл бұрын
Találós kérdés: Mi volt előbb, a lélek vagy az ember?
3 жыл бұрын
A lélekember. :)
@vimzlol3 жыл бұрын
Namaste! Bennem maradt egy kérdés ami miatt nem tudok teljesen hinni a lélekben, reinkarnációban pedig nagyon is szeretnék. A kérdés pedig az lenne hogy például az 1800-as évek elején még csak 1 milliárdan voltunk, most pedig lassan már 8 milliárdan, honnan jött az a 7 milliárd új lélek? Előre is köszönöm válaszát!
3 жыл бұрын
Végtelen világ van, tehát nem csak erre a Föld nevű bolygóra lehet megszületni. Nagyon sok helyről ide is lehet születni, másrészt minél kevesebb idő telik el a köztes létben, annál többen vagyunk.
@vimzlol3 жыл бұрын
@ Rendben így már értem! Köszönöm szépen válaszát😊
@mihalybormester87363 жыл бұрын
Engedd meg, hogy ellenérveljek, azért nem tud hatni a tudat pl. a szívverésre, mert az ember biológiája ennél jóval bonyolultabb, és tudatalatti mozdulatok, illetve az agy más részén működő folyamatok irányítják. Erre mondta még egyszer egy volt biológia tanárom, hogy az agyam okosabb mint én, pl. ezért nem tud az ember úgy öngyilkos lenni, hogy visszatartja a levegőt.
@horvath120124 жыл бұрын
Az én sohasem születik újjá. Az én megszűnik a földi életed végével. Csak az élet születik, pontosabban születhet újjá, amely éltet. De elérheted a nyugalom, békesség, s boldogság állapotát is a nibbánát/nirvánát. Ezek az élet lángjának lobbanásai és ellobanás.
@123szubhuti94 жыл бұрын
A sok mese után eljutottunk végre oda, hogy a valóságról beszélnénk...ugye? De milyen nagyon nehéz arról úgy beszélni, hogy ne menjen félre....az ember folyamatosan korrigálja amit mond, mert amint kimondta, máris tudja, hogy "ja, de azért ezt még el kell mondani hozzá", meg hogy "hú ez így nem is igaz teljesen"....:-) Nem könnyű ez ugye Zoli? :-)
@klaranemes75074 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jHXdlZ6ip6yInqs
4 жыл бұрын
Nem bizony. :)
@KisssBerci6 ай бұрын
Nincs ember, csak rezgès. Sokszor talàlkozok olyan szàmomra ismeretlen emberekkel, akik ismert emberekkel hasonlatosak, külsôleg ès belsôleg is. Nem ugyanazok, de hasonlatosak egymàssal. A màsik dolog az èn. Èn ismerem a vilàgot? Nem. A sajàt vilàgomat ismerem. Èn megismerhetlek tèged? Nem èn magamat, vagy az ismert hiànyossàgaimat làtom meg benned.
@horvath120124 жыл бұрын
A magyarok között a katolikus hit által terjedt el a lélek állapotának boldogsága, ezt mennyországnak is nevezik, inkább csak állapot Istenben. A buddhizmus nonteista és ugyanezt a tudatról mondja el. A tudat állapota amit el kell érjük a nibbána/nirvána. A katolikusok azt hiszik, hogy csak Isten menti meg az ő lelküket és ezt értelmes léleknek/tudatnak nevezik. Buddha a boldogság, nyugalom és békesség állapot nibbána/nirvána elérését tűzte ki célul az őt követőknek, így szabadulva meg a reinkarnációktól...
@erzsebetforro32594 жыл бұрын
Én sokat olvastam róla,de ne ezt olvastam erről egyedül csak is isten tud komplikált dolgok ezek ezt egy halandó sosem fogja meg fejteni de azért érdekes
@horvath120124 жыл бұрын
A reinkarnáció nem az énben történhet és történik, csupán azok számára elérhető, akik a lényegesebben meghatározó életet élnek, s hagynak maguk után. Mondhatnánk úgy is, az élet éltet majd, mert csupán ez a meghatározó.
4 жыл бұрын
Akkor van tudatos újjászületés, hogyha a karmikus lenyomatoknál erősebb a Dharma lenyomata.