Zastanawialiście się nad dostępem do skrzynek rozdzielczych w celu przyszłego czyszczenia instalacji? Przegadaliście to ? Czy jak zwykle pod beton i jakoś to będzie?
@rafawietrak1191 Жыл бұрын
Można było zastosować inne rozdzielacze wykonane pod Wasze potrzeby. Taka możliwość zaprojektowania jest np. na stronie sklepu Airgreen.
@siecieh9 ай бұрын
piękne pozytywne, radosne buzie :)
@reptowiak2 жыл бұрын
Napiszcie jakiej firmy rekuperator i cała instalacja. Trochę parametrów. Dzięki. 💪☕️
@zbowoj2 жыл бұрын
Nie można było skrzynek rozdzielczych na zamówienie zrobić? Było by po problemie.
@virtart8329 Жыл бұрын
5:07 czy to rozdzielacz przelotowy i maja Państwo 2 rozdzielacze nawiewne i wywiewne ? Dziękuję
@pawelh1702 жыл бұрын
Reku jest spoko. Coraz żywsze są Wasze vlogi. Tak trzymać!
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Dzięki :)
@pawe9397 ай бұрын
To o ile obniży się pomieszczenie kiedy zmontujemy przewody od rekuperacji pod sufitem?
@grzmil12 жыл бұрын
Witam, Jak macie przeliczone kanały do anemostatów ? Większość firm liczy/projektuje pod maksymalna prędkość powietrza a potem jest problem z regulacją. Najlepiej zaprojektować pod równe opory - zwłaszcza do anemostatów najbardziej oddalonych od skrzynek rozdzielczych. Można zaoszczędzić sporo energii w rozrachunku rocznym a czasami wystarczy tylko dorzucić jeden kanał ekstra.
@mx-art2 жыл бұрын
Zdecydowałem się zrobić całą instalację pod sufitem. Zawsze będzie to jakieś awaryjne wyjście nawet jakbym miał za X lat wymienić cała instalację, choć na etapie budowy wymaga to dodania 20-30 cm do wysokości pomieszczeń. Instalacja instalacją, ważna jest sama centrala, wymiennik i sterowanie i tu są największe różnice w tym co jest dostępne na rynku.
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
O tym niestety trzeba myśleć już na etapie adaptacji projektu, a nie pomyśleliśmy i niestety wysokość 270cm, którą mamy to już bardzo nisko naszym zdaniem, więc instalacje pod sufitem nie wchodziły w grę ;)
@mx-art2 жыл бұрын
@@UcieczkazWarszawy Ominąłem ten problem robiąc projekt indywidulany. Na surowo stropy były na 340 cm, wystarczyło na podłogi i schowanie rekuperacji w efekcie czego na gotowo mam sufity w okolicy 290-300 cm.
@r.b.9725Ай бұрын
Ja zrezygnowałem z jednego dużego kanału pomiędzy kondygnacjami . Zastosowałem powiększone kanały ze skrzynki rozdzielczej i wtedy uzyskałem płaski szacht który ukryłem w nabruzdowanej i wykutej do połowy ściance działowej . Zgodnie z projektem miałem kanały 50 zastąpiłem na 75 Skrzynki rozdzielcze mam na ocieplonym poddaszu .@@UcieczkazWarszawy
@MarcinMiecznikowski8 ай бұрын
A jaki koszt takiej rekuperacj?
@Paniszer20242 жыл бұрын
A jak dojdzie styropian i wylewka No i przykrycie tego ustrojstwa w łazience to wymiary ościeżnic będą zachowane ? Wysokości ?
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Tak
@danos10662 жыл бұрын
Łapa leci, obejrzę później 😅
@radekm16232 жыл бұрын
U nas w projekcie też nie było reku. Zdecydowaliśmy się na decentralną (brak rur i wielkiej jednostki centralnej). Zarządzanie smartfonem lub pilotem. Plus jest taki, że po latach nie będę się zastanawiał co mam w rurach. Minus - pomieszczenia muszą mieć ściany zewnętrzne (u nas mają).
@urszuladula3162 жыл бұрын
Co to znaczy?
@UniiFAN2 жыл бұрын
@@urszuladula316 w każdym pokoju ma dziurę na zewnątrz w którym ma wiatrak. To wentylacja mechaniczna niespecjalnie wydajna ;)
@sebek654321011 ай бұрын
Z minusów jeszcze decentralne wychodzą znacznie drożej, szczególnie jak ma się dużo pomieszczeń, to do każdego potrzeba oddzielną jednostkę, które potrafią kosztować chore pieniądze. Koszt takiej wentylacji dla 5 pomieszczeń wychodzi już większy niż za zwykłą wentylację mechaniczną z montażem. Dodatkowo jeszcze te ścienne sprzęty mają niższą sprawność odzysku ciepła i nie dają takiej swobody przy wyborze miejsca montażu
@patrykf49932 жыл бұрын
Te grube rury, mozna prosic o jakis link co to jest?
@Darek-gh6pd Жыл бұрын
Reluperacja jest u was ustawiona na strychu czy na parterze?
@UcieczkazWarszawy Жыл бұрын
Rekuperator mamy w kotłowni (parter)
@jozefmalinski6534 сағат бұрын
@@UcieczkazWarszawyhej . Jakiej firmy macie rekuperator?
@aleksandragod43762 жыл бұрын
Dobrze zrozumiałam, ze były tylko dwie możliwości umieszczenia tych rur? Gabinet lub łazienka?
@marcinbaazy1692 Жыл бұрын
Hej, jaki macie kąt dachu?
@UcieczkazWarszawy Жыл бұрын
40 stopni
@marcinzpola2 жыл бұрын
Fajny odcinek - daliście podkład muzyczny niczym z thrillera ;)
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Tak miało być ;)
@piotrekwalter3434 Жыл бұрын
Ja kupiłem kurs samodzielnego montażu rekuperacji z Malmo i bardzo jestem zadowolony. Co do waszej instalacji mam trochę wątpliwości....
@Raf10372 жыл бұрын
Napewno jeszcze wiele takich sytuacji bedzie wazne zeby wszystko posuwalo sie do przodu (szybciej niz ceny 😊)
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
No właśnie! Dzięki!
@chudy98182 жыл бұрын
Jeśli mogę coś doradzić z moich doświadczeń z dwuletniego użytkowania rekuperacji, to jak zapewne wiecie, wszystkie drzwi wewnętrzne muszą być podcięte, Muszą mieć szczelinę wentylacyjną. Zamawiając drzwi, warto zwrócić uwagę, by była ona jak największa. Oczywiście w granicach rozsądku. U mnie szczeliny są, ale chyba za małe. Zauważyłem, że jesli w jakimś pomieszczeniu pojawia się niemiły zapaszek, a dotyczy to nie tylko toalety, to wystarczy uchylić drzwi i w kilka minut zapach znika. Znaczy, szczeliny są za małe i reku nie daje rady odpowiednio szybko przepchnąć powietrza.
@Van_Tage2 жыл бұрын
A jaką konkretnie masz szczelinę?
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Wiele osób zapomina o tym, że podcięć w drzwiach wymaga również wentylacja grawitacyjna. Przy założeniu, że mamy nawiewy w pokojach i wyciągi w łazienkach, kuchni itp. wentylacja nie może działać, jeżeli tego nie zapewnimy 😉 Ale będziemy pamiętać o radzie, aby zadbać o odpowiednie szczeliny pod drzwiami łazienek. Dzięki 😊
@czarnykot56532 жыл бұрын
Podcięte drzwi do pokoi to totalna porażka 😂
@sebek654321011 ай бұрын
No nie gadaj, że masz spasowane drzwi na milimetry. Nie przycierają o podłogę? 1cm szczeliny, to 80cm^2 szczeliny, czyli dokładnie tyle ile mówi norma. W łazience i tak każdy ma kratkę lub kółka w drzwiach, więc tym bardziej jest bezpiecznie. @@czarnykot5653
@r.b.9725Ай бұрын
@czarnykot5653zależy ile i czy jest to widoczne
@tomaszbyczek76112 жыл бұрын
Skopali to... wystarczyło jedną skrzynkę umieścić nad drugą - tak, żeby lekko na siebie zachodziły - wówczas odzyskujecie około 8-9cm na szerokości. Podpowiem dla tych co mają strop Teriva i rozstaw w osiach belek 60cm - między belkami 48cm i wchodzą spokojnie te skrzynki z rurami 200mm spiro. Sprawdzone w praktyce ;) Dla mnie rozkładanie rur reku na podłodze piętra gdy na dole sufit podwieszany to lenistwo instalatorów i więcej roboty ze styropianem. Aa... i przy tym systemie - koniecznie 2 uszczelki a zatrzask na trzecim rowku w rozdzielczych i w rozprężnych tak samo. Ciekawe czemu zamienili zatrzaski - te z rozprężnych macie na rozdzielczych i na odwrót - te z rozdzielczych na rozprężnych :) Pierwszy raz to robili czy jak ???
@mariuszbakun26262 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Macie średnicę rurek 75mm czy 90?
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Mamy 75.
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
Prace posuwają się do przodu... Ja na szczęście nie będę miał problemu z rekuperacją gdyż buduję dom parterowy pełne podpiwniczenie z poddaszem nieużytkowym, mam w planie 2 czerpnie powietrza 1 -lato zima rura przechodząca przez kamienie na głęgokości 2,5m i wiosna jesień - rura gdzieś przy szczycie dachu.
@MrBresiu2 жыл бұрын
Idea rury w ziemii jest bez sensu... przenikanie ciepla i ewentualne zyski będą tak niewielkie ze koszt nigdy się nie zwróci. Natomiast nikt nigdy nie myśli o komorze mieszania... a to przynosi realne oszczednosci o każdej porze roku.
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@MrBresiu rura i kamień kosztowało mnie 500pln. Jak zapodasz coś tańszego to prosze
@MrBresiu2 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica ale jako efekt ma ci dać te 500zl wyrzucone w ziemię?!
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@MrBresiu nie rozumiem?? mam 2 rozwiązania, 1 rura 110 pod piec do piwnicy a 2 w kamieniu pod czerpnie rekuperacji (latem bez wymiennika, zimą normalnie, wiosna/jesień czerpnia spod dachu). Efekt latem nie potrzebuję klimatyzatora a zimą mniejsze koszty ogrzewania.
@MrBresiu2 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica Policz ile kW ciepla a raczej watów uzyskach na tym twoim wymienniku. Plus dodaj kondesacje na rurze latem (czyt. Grzyby smród i odgrzybianie). Niestety ale twoja teoria jest delikatnie mówiąc beż sensu. W celu wychłodzenia domu o powierzchni pewnie ok 150mx 3m wys, zakładając krotność na poziomie 8-10 wymian przy nawiewie 16C. Daje centrale o wydatku minimum 3600m3h. Dalej już nie będę nawet liczyl powierzchni gwc do tego żeby twoje założenie miałoby sens. Podsmuje tak, twoj chlod latem bedzie tyle wart co otworzenie lodowki...
@sylwiaplaszczyk1442 жыл бұрын
No cóż. Czasami wychodzą rzeczy nieprzewidziane, które wymuszają na nas zmianę dotychczasowych planów. Fajne była zaprojektowana ta wasza łazienka . Nawet sama troszeczkę podpatrzyłam od was . Ale myślę , że przearanżujecie sobie łazienkę i będzie jeszcze bardziej funkcjonalna niż poprzednia 🍀✌
@olomad67222 жыл бұрын
Będzie Pan zadowolony...
@MM-uz5nv2 ай бұрын
9:27.. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że każda budowa jest pełna niespodzianek. Takie stwierdzenia (usprawiedliwienia) są szkodliwe, szczególnie dla ludzi bez doświadczenia w budownictwie i tych którzy to oglądają próbując zaczerpnąć jakieś wiedzy, chociaż jak widać, nie radziłbym czerpać jej z YT. Później ludzie myślą, że tak ma być. NIE! Niespodzianki są wynikiem złego przygotowania procesu budowlanego już na etapie złego projektu czy adaptacji. Tak jak tutaj zaskoczenie, że nie ma miejsca na kanały wentylacyjne i szachty do rozprowadzenia instalacji. A później ‘ciosanie’ elementów konstrukcyjnych bo ludziom szkoda doprojektować dodatkowych 2 m2 na szachty i dodatkowej przestrzeni instalacyjnej poziomej, bo gdzieś tam usłyszeli, że tyle i tyle kubatury i m2 x średnia cena to wychodzi x tys. Tylko później trzeba dopłacać za robociznę i męczyć się ze słabo działającą instalacją. Budynek powinien być projektowany “całościowo” nie tylko konstrukcja i architektura. To właściciel ma się upewnić czy projekt pozwala swobodnie rozprowadzić instalacje, a jak się nie zna to niech szuka kogoś kto zaopiniuje projekt. “Inwestor” bierze jak najtańszy projekt bez projektów wykonawczych (gotowiec lub najtańszy architekt), a później płacze, że niespodzianki i stres lub co gorsza dopłaca w robociźnie i materiałach i latami meczy się z nieprawidłowo działającymi instalacjami, bo instalator musiał wykazać się kreatywnością żeby dopasować się do konstrukcji.
@MrZiemwit2 жыл бұрын
10 minut o jednej rurze ;) ktos tam nizej pytal co to aria aduro kolego, ale to samo ma peflex zwykly niehigieniczny szkodliwy styropian, dziwne ze to jest dopuszczone do ciaglego przeplywu powietrza
@paweromel71392 ай бұрын
Co komu przeszkadza zabudowana rura? Jakaś fobia w tym temacie jest
@adamolesiak65286 ай бұрын
Podkład muzyczny jak z call of duty :P
@HekoPandrodor2 жыл бұрын
Fajny film, ale ciężko się go słucha przez muzykę. Uspokójcie ją proszę, bo to nie film akcji.
@ukaszmroz4912 Жыл бұрын
Słowa '' zrobiliśmy po swojemu'' już na początku będzie wiadomo że będzie zle. Wiodący producent to peflex? tam nie mają pojęcia o tym co mówią i projektują. Te rury styropianowe to lipa niestety
@norbertszymanski770 Жыл бұрын
Po 5 min wylaczam nie da sie sluchac i ogladac tego pieprzenia i tworzenia problemow !!!
@piotrszymanski6812 жыл бұрын
ja bym tego nie przezyl
@pedot6016 Жыл бұрын
Jak amatorzy będą uczyć amatorów jak budować, to będą budować budynki w technologii PRL i odkrywać wspólnie Amierykę !!!
@Jedrek-Urwis2 жыл бұрын
Już widzę błedy w tej instalacji rekuperacji. Nie ma pojęcia hydraulik o rekuperacji. Zobaczcie kanał Malmo Rekuperacja
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
Może zdradzisz w takim razie jakie błędy widzisz? Bardzo nam to pomoże.
@Jedrek-Urwis2 жыл бұрын
@@UcieczkazWarszawy Ilości rur za małe, nie wiem jak z długościami rur. Musiałbym widzieć filmik z całej instalacji.
@UcieczkazWarszawy2 жыл бұрын
@@Jedrek-Urwis A po czym wnioskujesz, że liczba rur jest niewystarczająca?
@Jedrek-Urwis2 жыл бұрын
@@UcieczkazWarszawy Po ich liczbie. Zadzwońcie do Malmo Rekuperacja i prześlijcie im projekt. Zobaczcie ich kanał na YT.
@Jedrek-Urwis2 жыл бұрын
@@UcieczkazWarszawy Po ich liczbie. Zadzwońcie do Malmo Rekuperacja i prześlijcie im projekt. Zobaczcie ich kanał na YT.
@whiskymanUK2 жыл бұрын
Ania wyjmij te skarpety ze stanika bo co odcinek to.masz inny rozmiar ,,cycnika,,
@ewazmirowska70852 жыл бұрын
Ale to chyba nie jest o rozmiarze biustu.Komentarz mocno nie na miejscu.
@adamnl462 жыл бұрын
To zależy od - okres(u).😆Vendetta
@amazonw49422 жыл бұрын
Grawitacja-najprościejsze,najtańsze i zarazem najlepsze co może być !! Kto Was namówił na to dziadostwo -rekuperacje ?
@marcinstankiewicz61922 жыл бұрын
Nie masz pojęcia jaką funkcję spełnia wentylacja mechaniczna - to nie tylko wentylacja. Znasz się jak świnia na gwiazdach. Najprościejsze hehe
@amazonw49422 жыл бұрын
@@marcinstankiewicz6192 pewnie tym handlujesz albo masz załozone i ....jestes najmądrzejszy i dumny z tego 😂😂😂
@marcinstankiewicz61922 жыл бұрын
@@amazonw4942 nie handluje tym ale mam założone już kilka lat. Jestem bardzo zadowolony. Świeże powietrze, zero zapachów z kuchni, łazienki bez pary na lustrach. Dodatkowo wymiennik entalpiczny, w zimę oszczędzam na ogrzewaniu a w lato mam chłodzenie dzięki temu że mam pod reku podłączoną klimatyzację. Tak jak wspomniałem - nie znasz się to nie wypowiadaj się.
@kasial23352 жыл бұрын
Mam wentylacje grawitacyjną w mieszkaniu. Mam dość walki z pleśnią na ścianach, wody płynącej z okien itd. Nikt na rekuperacje mnie namawiać nie musi, dla mnie jest oczywistością w nowym domu.
@amazonw49422 жыл бұрын
@@marcinstankiewicz6192 same zalety a o wadach zapomniałeś.Tkwij w swojej "mądrości" a innych nie obrażaj.
@pawesobiech23692 жыл бұрын
Jeżeli macie wątpliwości lub brakuje informacji to zachęcam do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym projektowania, montażu i konfiguracji central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła fińskiego producenta Vallox z ponad 50-letnim doświadczeniem w temacie rekuperacji. www.valloxpolska.pl/wp-content/uploads/2022/05/Designing_Apartment_ventilation_20220303_POL_korekta_prev3.pdf