Po jaką cholerę rozwałka na strychu jak można to było na wierzchu położyć?
@poczta883 жыл бұрын
Super sprawa ta rekuperacja. Co 15 lat wymiana. Syf w dolocie, błoto w gwc. Firma śmiga. Licznik kW bije. I gra gitara
@cathathonium3 жыл бұрын
i gdzie tu oszczednosc? za wykonanie dwoch instalacji w ciagu 18 lat i uzytkowanie jej zaplacono kilkadziesiat tysiecy zł ,za ktore mozna bylo nakupic paneli fotowoltaicznych,kolektory sloneczne lub po prostu w ch....j gazu ,zeby podgrzac swiezutkie powietrze z dworu dostajace sie przez dziury w drzwiach i oknach,a nie wdychac przez kilkadziesiat lat jakis nieopisany syf z przewodow. POOOORAŻKA!!!!!
@steelrat17333 жыл бұрын
@@cathathonium Spełnij WT2021 z nieszczelnymi drzwiami, oknami, ogrzewaniem gazowym bez rekuperacji. Powodzenia.
@wojpawlo3 жыл бұрын
@@cathathonium i dusisz się z braku powietrza przy grawitacyjnej. POOOORAŻKA!!!
@cathathonium3 жыл бұрын
@@steelrat1733 nie mam pojecia co to jest wt2021.
@cathathonium3 жыл бұрын
@@wojpawlo 99,9% ludzi na swiecie oddycha grawitacyjnym powietrzem i jakos sie nie dusza. duszą sie i spinaja natomiac ci,co...........maja przekrwione oczy i piane w pysku probujac zdobyc te dziesiatki tysiecy na te "cuda" techniki!!!! "cuda" w ktorych zalega syf kila i mogila
@mch17513 жыл бұрын
Dobry materiał. Ważne aby już teraz myśleć o tak zaplanowanej instalacji, by w przyszłości móc wymienić rury/wyczyścić bez uszkodzenia posadzki i ogrzewania podłogowego
@piotrklonicaklimap3 жыл бұрын
Jak znajdziemy chwilę czasu to pokażemy jak wyczyścić instalacje:)
@mch17513 жыл бұрын
@@piotrklonicaklimap Mój pomysł, to sprowadzenie wszystkich rur do najniższego punktu (tam dopiero rozdzielacz) i wtedy karcherem mycie. Obudowy anemostatów musiały by być hermetyczne, by woda się nie wylała pod posadzkę. Można też czyścić piłeczką ale to średnie rozwiązanie.
@tbajor853 жыл бұрын
@@mch1751 No co ty przecież na tym trzeba zarobić.
@hubert62612 жыл бұрын
140m³ powietrza? Ja mam 70m³ od 3 lat i w jakim celu tak duża przepustowość w ciągu godziny? Żeby więcej ciepła stracić czy o co chodzi
@patrykf49933 жыл бұрын
Ciekawe z tym wyrzutem powietrza na poddasze. Moze przez jakis filtr i osuszacz? Mozna by ogrzac trochę poddasze nieuzytkowe?
@r.b.972515 күн бұрын
Też to zauważyłem. Można by było mieć wyrzutnie dwudrożną . I część powietrza wpuszczać na poddasze .
@tyrums Жыл бұрын
czy zalecacie GWC robić skoro tak wyglądał po 16 latach?
@sylmik3 жыл бұрын
A można wiedzieć jaki rodzaj gwc inwestor posiada,spory syf z tego gwc. Ja przymierzam się do zrobienia gwc z reku jako jeden system ale po obejrzeniu tego materiału chyba muszę się zastanowić jeszcze. chyba że miał przeponowe ,ja myślałem by sobie założyć beż przeponowe. Całe to gwc o tyle mi się podoba że do reku trafią dobrej temp powietrze gdzie reku ma lżej a czy czystsze to już nie do końca jestem pewien
@KierowcaKombajnuZaglady3 жыл бұрын
Masz stabilne 8 stopni powietrza dla pompy ciepla w zime i te kilkanascie do chldozenia w lato.
@krzysztofpieczka97763 жыл бұрын
witam . mam pytanie o wyrzutnie powietrza. mianowicie mam przewidzianą wyrzutnie do komina. Czy jest konieczność montowania wsad kwasowy do wewnątrz komina??? dziękuję za odpowiedz
@piotrklonicaklimap3 жыл бұрын
Nie ma konieczności. Pamiętaj aby komin miał odpowiedni przekrój
@cathathonium3 жыл бұрын
@@piotrklonicaklimap taka odpowiedz nic nie znaczy dla pytajacego albo znaczy tyle ze moze mnostwo szkod facet sobie przez was narobic.jak zawsze diabel tkwi w szczegolach i definicjach.jesli pan krzysztof pod pojeciem komin rozumie przewod wentylacyjny to...... juz jest na prostej drodze do absurdu i klopotow. otorz powietrze z wyrzutni to powietrze zimne. jesli je wpuscimy do komina to bedzie ono ladnie zamrażać ten komin. a ze kominy wentylacyjne sa nieocieplane i przewaznie biegna w srodku domu i czesto przez wiele kondygnacji to........beda piekcie wysysaly z domu cieplo ktore wlasnie zaoszczedzil rekuperator. dodatkowo dojdzie problem zawigocenia komina. "gratuluje" porady.
@cathathonium3 жыл бұрын
to zalezy co pan rozumie pod pojeciem komin. jesli ma pan np. rekuperator umieszczony w piwnicy,a za komin uwaza pan np, przewod wentylacyjny przechodzacy przez caly dom to..... czekaja pana same "korzysci" jak wpusci pan takie powietrze z wyrzutni do takiego "komina". zima powietrze z wyrzutni rekuperatora jest zimne!!! jesli wpusci pan to do opisanego "komina" to bedzie taki kana wysysal panu cieplo z domu,ktore odzyskal wlasnie rekuperator. w takim wypadku nalezy pozbywac sie przez dobrze ocieplony kanal i szczelny,aby nic sie nie wykraplalo. moze byc z kwasowki ocieplonej ale to niepotrzebny wydatek wiec mozna uzyc plastikowego kanalu ocieplonego.
@krzysztofpieczka97763 жыл бұрын
@@cathathonium komin mam systemowy prefabrykowany, który posiada 2 kanały. w pierwszym kanale 13x16 cm ( z lewej strony) jest włożony wkład z klasówki do pieca gazowego. W 2 kanał ma być podłączona wyrzutnia od rekuperatora. Instalator chce w ten 2 kanał również dać wkład z klasówki lub z tworzywa. Kanał ma średnicę 28 cm. Wystarczy??? czy lepiej wyrzutnię ciągnąć w stronę szczytu??( około 7m) oczywiście wiem że muszę ją wtedy odpowiednio zaizolować.
@cathathonium3 жыл бұрын
@@krzysztofpieczka9776 ale nadal nie wiem jaka jest dlugosc komina do ktorego cerpnia bedzie podlaczona jak i nie wiem z czym sasiaduje przewod kominowy.
@wojciowojcio3 жыл бұрын
Witam posiadam strych nieocieplony, czy można rury nawiewne ułożyć w zabudowanej skrzyni z płyt osb i ocieplonych wełną zamiast kuć w posadzce? Czy wyciąg można poprowadzić do konina wentylacyjnego wykonanego z wkładu wentylacyjnego ceramicznego o wymiarach 14x14 beż żadnej izolacji ? (rekuperator będzie na strychu nieocieplonym) Jaki model do domu 119m2 z poddaszem nieocieplonym?
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
Można tak ułożyć kanały wentylacyjne, ale trzeba się bardzo mocno postarać z ich izolacją z każdej strony, ponieważ będą w strefie zimnej i trudno będzie uzyskać dobre parametry, ale jest to wykonalne. Rekuperatora na takim strychu lepiej unikać i dać go do ciepłego pomieszczenia na dole. Wyrzutnia w komin ok, tyle że w tym przypadku będzie za mały i da duże opory. Na taka powierzchnię idealny będzie iZZi 302 ERV :)
@wojciowojcio3 жыл бұрын
@@iZZiinstalacje Dziękuję za odpowiedz
@dariuszdrelich86272 жыл бұрын
Chcę zamontować rekuperację w nowo powstałym budynku ,z tym że chce zastosować same rury metalowe tak jak to się robi np.w sklepach . Jest to możliwe?
@iZZiinstalacje2 жыл бұрын
Można, ale po co? Polecamy użyć systemu dedykowanego do domu peflex.pl :)
@iwonaciurzynska60243 жыл бұрын
A co powiecie na taki pomysł aby wyrzutnie z rekuperacji umieścić przy wymienniku powietrznej pompy ciepła.
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
Jest to do zrobienia, niedługo pokażemy podobne rozwiązanie w jednym z naszych filmów :)
Witam, czy wyrzut powietrza zrobiliście na poddasze jak w pierwotnej wersji?
@pklonica3 жыл бұрын
Wyrzut jest przez ścianę w garażu
@swietnymikoaj65843 жыл бұрын
Ponieważ nie stać mnie teraz na wymianę reku po 15 latach, kupiłem ozonator i ozonuje co jakiś czas
@LeGolasik6663 жыл бұрын
Kucie w ciężkich warunkach , ehhh az sie lezka w oku kreci, kiedys w pewnym teatrze w Gdyni. Tydzień kucia, lato, poddasze, kurz i mega twarde scianny i sufity. Pozniej zadna instalacja nie dala mi nawet w połowie tak w kość. Powodzenia 😁
@piotrklonicaklimap3 жыл бұрын
Kucie to piękna robota daje mocno w kość ale po nim rozkładanie instalacji to sama przyjemność:)
@KierowcaKombajnuZaglady3 жыл бұрын
a w ogole nie dało rady tego wierzchem puscic?
@zapis3273 жыл бұрын
Czy dobrze zrozumiałem że inwestor zamienił pompę ciepła na kocioł gazowy?
@pklonica3 жыл бұрын
Nie zamienił tylko pompa się wykończyła i nie dało jej się uratować i założył kocioł gazowy
@zapis3273 жыл бұрын
@@pklonica czy znacie jakieś argumenty dlaczego nie kupił kolejnej pompy ciepła?
@pklonica3 жыл бұрын
@@zapis327 zapytam przy najbliższej rozmowie z inwestorem.
@wojpawlo3 жыл бұрын
@@pklonica to ja bym jeszcze się spytał, kiedy się wykończyła?
@pingwinyzmadagaskaru22572 жыл бұрын
Ciekawe . Puszki rozprężne takie same jak u was w sprzedaży
@burenpoczta34593 жыл бұрын
Damianie, Damianie...:) Ile taki requ zużywa prądu rocznie, zakładając pracę nonstop?
@Konrad1623 жыл бұрын
Około 100W
@burenpoczta34593 жыл бұрын
@@Konrad162 Przeczytaj dokładnie pytanie.
@tbajor853 жыл бұрын
O kurwa profesjonalna odpowiedź.😂
@Konrad1623 жыл бұрын
@@burenpoczta3459 tak widzę że jest do dupy zadane i ktoś nie wie o co pyta. Prąd się nie zużywa... Co za problem wziąć znamionowy pobór mocy lub energii elektrycznej rekuperatora i policzyć ile zużywa w roku.......
@Konrad1623 жыл бұрын
@@tbajor85 ?
@grzegorzwandiuk36043 жыл бұрын
Witam, jakiego typu byla instalacja GWC?
@piotrklonicaklimap3 жыл бұрын
Rura kanalizacyjna fi160 rozłożona w ziemi. Nie wiemy co w niej pod ziemią się znajduje ale takie rozwiązanie to nie najlepszy pomysl.
@wojpawlo3 жыл бұрын
@@piotrklonicaklimap dlatego lepiej zainwestować w bezprzeponowe GWC
@mateuszjak46453 жыл бұрын
i teraz za Waszą namową i zaleje pianką rozdzielacze i niby jak to czyścić jak nie ma dostepu do rozdzielacza? Rozdzielacze powinny byc w szafkach serwisowych z mozliwoscia latwego zdjecia rury zasilającej zeby dalo sie tam co pol roku, co rok zajrzec i wyczyscic. No ale łatwiej polozyc na podlodze, jeszcze betonem zalac, za 2 lata jak sie inwestor kapnie ze cos jest nie tak to juz gwarancji nie ma.
@1amelka3 жыл бұрын
Od kiedy to sie czyści rozdzielacze w środku? Może wszystkie rury przetrzec szmatka od środka tez? LOL Wymienaj filtry na czas i nie filozofuj.
@mateuszjak46453 жыл бұрын
@@1amelka oczywiscie ze sie czysci i filtry tez sie zmienia. Jednak zaden filtr nie jest doskonaly, jak chcesz oddychac powietrzem przechodzącym przez rury pare lat nie czyszczonymi to do rekuperacji dokup jakies ubezpieczenie zdrowotne. Ja wiem ze tam są, a przynajmniej powinny być jony srebra, jednak mimo wszystko wolałbym zeby bylo to w miare czyste. Są sposoby zeby to czyścić i to dość proste, trzeba tylko mieć dostęp do skrzynek, a nie miec je w podlodze zalane betonem.
@dziupla20003 жыл бұрын
a kto zalewa betonem ???
@pklonica3 жыл бұрын
Do rozdzielaczy jest dostęp króćcami przyłączeniowymi fi 200 od strony centrali także jak ktoś będzie chciał wyczyścić to sobie poradzi:)
@mateuszjak46453 жыл бұрын
@@pklonica no na pewno majdrowanie na ślepo przez paro metrową zawijaną pare razy rure jest wgl wykonalne nie mowiac o jakimś rozsądnym czasie
@dxfm3 жыл бұрын
Kurcze, czemu tyle kucia? Nie lepiej było położyć rury na stropie i tą pianką PUR prysnąć? Nie było by równo, ale przecież nie musi. A w ogóle to może wystarczyło wymienić sam rekuperator, wyczyścić kanały, ustawić przepustnice. Jeden dzień, max dwa lekkiej roboty.
@piotrklonicaklimap3 жыл бұрын
Wszystko zależy od danej sytuacji. W tym przypadku taka była koncepcja i ja zrealizowaliśmy.
@Konrad1623 жыл бұрын
Miał pompę ciepła ileś lat termu teraz ma kocioł gazowy ;) fajny ten wizjoner. Okna nieotwieralne - wszystkie to jest pomyłka. Z sidigiem też się nic nie dzieje nawet po 30 latach wystarczy tylko przemyć od czasu do czasu Taka wymiana instalacji po 17 latach pewnie z 20000 zł. Jak nie więcej. Fajna ta rekuperacja taka nie tania ponad 1000zl rocznie
@Maliniaq23 жыл бұрын
ale jak masz rekuperację to w sumie otwierane okna nie są potrzebne do życia. Ale jak centrala nawali to już jest problem :) Okna nieotwierane to zdecydowanie mniej uciekającego ciepła. A w wysokich nowoczesnych wieżowcach masz otwierane okna? Nie sądzę. :)
@Konrad1623 жыл бұрын
@@Maliniaq2 powodzenia
@steelrat17333 жыл бұрын
Pompy ciepła 17 lat temu miały taki COP, że się nie dziwię, że zmienił. Dzisiaj to inna sprawa, a serwisowanie i czynnik - tanie. Chyba, że zlecasz, to drogie, w sumie droższe niż uprawnienia na fgazy. 20 tysi za taką instalację? Nie wiem jaki reku, ale peflexy tyle nie wyjdą, a rekuperator to zależy z czym. Porządny wentylator EC to jakieś 800-1000 zł, a trzeba dwóch, plus wymiennik przeciwprądowy ok. 500 - 1000 zł. Można zaszaleć i dać najdroższą Thesla Green za 1800, no. Nijak nie wyjdzie 20. Chyba, że obudowa rekuperatora wyjdzie 10 koła.
@Konrad1623 жыл бұрын
@@steelrat1733 A kto mówi o najtańszych rozwiązaniach jakimi są rekuperatory przeciwprądowe? Lepsze jednostki które odzyskują też wilgoć entalpiczne lub obrotowe potrafią kosztować nawet 10000 zł i wyżej. Znajomi mają rekuperator krzyżowy - największe gówno w historii, całą wilgoć z pomieszczeń wypiernicza do kanalizacji. Wilgotność w domu mają na poziomie 20-30% - to jest poziom nie do życia. Musieli podostawiać nawilżacze wszędzie. Co do COP dziś a kiedyś, tyle że on ten kocioł gazowy wstawił dziś a nie 20 lat temu ;) Mało tego pompa ciepła powietrze woda jest fajna tak do -10, później już chyba jest mniej fajna. Żaden producent nie chce podać jaki jest COP przy -20 stopniach.
@steelrat17333 жыл бұрын
@@Konrad162 Wymiennik entalpiczny Thessla Green to koszt 1800 zł, ten który podałem, mocno prestiżowy bo w końcu marka. Wentylatory takie same - EC. Koszt łączny 3800 + obudowa. Gdzie temu do 10 tysi. Chyba, że kupujesz gotowy i przepłacasz za obudowę, ale to jak ktoś nie umie skrzynki pospawać... To buduje z XPS. A jak ma dwie lewe ręce to dopiero kupuje gotowy za 10 tys. PS. Przeciwprądowy to nie krzyżowy. Co do pompy ciepła - powiem tak, mam powietrze-powietrze i sobie chwalę. Taniej wychodzę jak za gaz. Dla dodatkowego zwiększenia temperatury wyrzutnię z reku mam wpuszczoną do zasilania PC powierzem - przy -2 na zewnątrz PC bierze powietrze o temp. 5 stopni. Ale masz rację co do -20 stopni na wschodzie kraju. Tyle, że ja zimę -20 stopni to pamiętam z dzieciństwa, 23 lata temu jak miałem 12 lat. Od 5 lat nie widziałem mrozu większego niż -5 stopni. Teoretycznie w mojej strefie klimatycznej (strefa mrozoodporności 7B wg. badań z 84 roku, bo wg. 2012 - to już 8A, minimalna temp. możliwa do wystąpienia -12,2 stopnia) niby może być te -12, ale to jak się zdarzy raz na 10 lat to sobie grzejnik olejowy podłączę. Typowa zima to -8 w najzimniejsze dni, od paru lat poniżej -5 nie spadło. W takich warunkach COP uzyskuję taki, że nie opłaca mi się grzać gazem. Tutaj inwestor mieszka w bardzo zimnym rejonie - Polska wschodnia, woj. mazowieckie, więc zapewne masz rację co do tych -20, ja - wyspa Wolin, północny zachód kraju. A co do tego, że COP kiedyś i dziś - dziś wstawił, bo miał starą pompę z COP=2 znając życie, która przez lata mu nie wadziła (ceny prądu), a teraz wadzi. Chociaż sądzę, że jakby wyrzutnię zamiast na poddasze wsadził do PC jako zasilanie powietrzem, to by uzyskał lepsze wyniki. Czy dużo lepsze - nie wiem.
@MaciejVE3 жыл бұрын
Szczerze rekuperacja ok ,lecz ja by się podpierał dodatkowo profesjonalnymi nawiewnikami. Inny efekt korzystania z pomieszczeń. Franso nawiewniki facebook.
@toc1261623 жыл бұрын
Zamienil stryjek siekierke na kijek. Zmienilby centrale lub zlecil naprawe biegow i mogloby byc po problemie.Dwa- jesli mozna bylo, zasypalby to celulozą i pewnie byloby lepiej niz x procent instalacji. Czego to ludzie nie wymyślą żeby wydać kase i czego ludzie nie zrobia żeby zarobić.
@szymondmitrzak46903 жыл бұрын
Dokładnie 👍
@alinaurbanska60762 жыл бұрын
Panowie :) Elewacja to "deska" z włóknocementu .
@r.b.972515 күн бұрын
I po co było wymieniać instalację . Wymienić ma nowszą centralę ,mocniejszą nowocześniejszą .
@art800009 ай бұрын
Nie wiem jaki był argument, żeby to wszystko kuć, nie rozumem po co ??? Przecież to jest suchy strych. 😮
@robertkujawa3504 Жыл бұрын
Wystarczyło wyczyścić i wyregulować.
@MrZiemwit3 жыл бұрын
niezly klient z inwestora, oddychal 20lat powietrzem z rury kanalizacyjnej ktora nie ma dopuszczenia do kontaktu z powietrzem do oddychania, bisfenole, nikiel i inne o ktorych kiedys czytalem jak tez mialem pomysl jak tu oszczedzic na przepuscie przez sciane ;) kiedy kopia crd :) wnioski z filmu sa raczej takie ze ludzie za duzo przejmuja sie naukowa strona instalacji, planami, cuduja, przeliczaja a prawda jest taka ze nawet jakby puscili na 1x50mm to by dzialalo to na elewacji to nie jakis tani struktonit ?
@pklonica3 жыл бұрын
Tak to w życiu bywa że czasem nie ma co świrować tylko rozsądnie podejść do sprawy. Z tą jedną 50 to mocno przesadzasz minimum muszą być dwie:)
@MrZiemwit3 жыл бұрын
@@pklonica jesli sie da to 1x90 ale jesli rozwinie sie biznes czyszczenia instalacji, to liczac ze bedzie od metra to hoho 5x50 :)
@m.o51463 жыл бұрын
Czemu nie muwice że wszyscy producenci systemuw wentylacji wymuszonej jak i grawitacyjnej zalecają okresowe czyszczenie co 1rok
@damianmichno9753 жыл бұрын
W którym miejscu u tym mówią?
@m.o51463 жыл бұрын
@@damianmichno975 na szkoleniach i w opisach danego systemu tylko czeba głęboko po kopać. nie zrozum mnie źle nie jestem przeciwnikiem sam przymierzam się do montażu i trochę drążyłem temat. tylko tak jak ja chciałem zamontować Jeszcze wymienik glikolowy aby mógł bardziej wpływać na teprture powietrza napływającego do domu i inne takie bajery ale niestety trochę zdrowie się po stało i musiałem na razie odpuści
@patrykf49933 жыл бұрын
Kiedys materialy byly tanie i dobre, teraz sa drogie i szajs.
@kamel5050503 жыл бұрын
Przyszedł peflex po 15 latach i zrobił czerpnie/wyrzutnie na kanałach elastycznych -WSTYD
@pklonica3 жыл бұрын
W czym widzisz problem? Dlaczego wstyd?
@kamel5050503 жыл бұрын
@@pklonica bo tak się nie robi. Nie ma tutaj teorii tworzyć. Sztywne spiro + odpowiednia izolacja. A nie elastyczne
@pklonica3 жыл бұрын
@@kamel505050 a niby dlaczego się tak nie robi?
@pklonica3 жыл бұрын
Dlaczego rura stalowa w ocynku sporo a nie nierdzewna, epoksydowana, z tworzywa lub elastyczna? Jest wiele możliwości a spiro stalowe ocynkowane to jednak wedłóg mnie nie najlepsza metoda!
@kamel5050503 жыл бұрын
@@pklonica proszę nie dopowiadać sobie. Odniosłem i skomentowałem wykonanie czerpni/wyrzutni na elastycznych kanałach, co jest błędem.
@rafakozak87112 жыл бұрын
Jak dla mnie goście brak wiedzy. I tak jak mówią cały czas kombinują a nie robią jak ma być
Każdy może mieć swoje zdanie także cię rozumie. Może rozwiniesz myśl a najlepiej to do mnie zadzwoń bo chętnie wysłucham twoich spostrzeżeń w tym temacie.
@szymondmitrzak46903 жыл бұрын
Rozmontować spiro i wrzucić plastiki 😁do tego kilometry sonoductu
@cathathonium3 жыл бұрын
chopaki sie ........uporały a nie uporali!!!! gramatyka sie klania