Co za gość!!! dawać mi tu szybko jego telefon. Wreszcie jakiś otwarty umysł. DZIĘKUJĘ
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
Proszę 605 540 556 Kontakt do Marka jest też w opisie filmu 😉
@zbigniewk.16733 жыл бұрын
Madrze mowi ,i bardzo praktycznie , swietne pomysly na tanie ogrzewani , w czasach nadchodzacych wysokich cen energii ...brawo
@damianjankowski15252 жыл бұрын
Więcej odcinków z tym "GOSCIEM" fajnie się go słucha 🙂🙂🙂🙂
@murdock53533 жыл бұрын
Zawsze myślałem o takich rozwiązaniach. Fajnie, widzieć że komuś udało się zrealizować. Pozdrawiam serdecznie
@marekborys18972 жыл бұрын
dziękuję za uznanie ale koła nie wymysliłem
@David-gd6xq3 жыл бұрын
Wymiennik właśnie częściej będzie zamarzał przy tych +2 a nie -10. Defrosty cześciej są przeprowadzane blisko zera gdy wilgotność powietrza jest największa.
@afiedor3 жыл бұрын
Marku jak miło Cie widzieć i słyszeć :) jak zawsze pełen wiedzy
@marekborys49523 жыл бұрын
Cześć Agniecha
@mikoajjarosz76202 жыл бұрын
Panie Marku pomysłowy Pan jest i to się ceni. A jeśli chodzi o wypowiedź na temat gwc to jest zasada termodynamiki powietrza która mowi, że powietrze które niesie dużą zawartość wilgoci schłodzone o 5 stopni nie daje odczuć komfortu cieplnego użytkownikowi. Jeśli natomiast również o 5 stopni schodzimy znacznie mniej powietrza ale odbierzemy z niej znaczną ilość wilgoci to odczucie komfortu się poprawia. Dlatego GWC nie daje tego efektu jak choćby 3,5 kW Klimatyzacji. Pozdrawiam
@zbigniewwitkowski50453 жыл бұрын
Prawie jakbym u siebie oglądał. Wyporowa jak dlamnie to najlepszy rodzaj instalacji a projektowałem i montowałem różne. Sam robiłem sobie optymalizację ozc i wszystko ma sens tylko trzeba dobrze przemyśleć i policzyć. Panie Marku chyba musimy się spotkać bo też jestem z Rzeszowa.
@marekborys49523 жыл бұрын
kontakt do mnie jest podany, pozdrawiam
@jrog7573 жыл бұрын
Jedyna wątpliwość jeśli chodzi o wyciąganie zużytego powietrza u góry w każdym pomieszczeniu to taka że dwutlenek węgla który jest z zużytym powietrzu jest cięższy od powietrza i zalega na dole. Z dołu trudniej go usunąć wyciągiem na suficie.... Chociaż przy usuwaniu powietrza z pomieszczeń technicznych też usuwamy go pod sufitem... ale nawiewamy świeże z góry w pozostałych pomieszczeniach i powietrze z dwutlenkiem węgla jest wypierane.
@paweszpak38673 жыл бұрын
ciekawie rozwiązane wszystko, może mieć sens ta wentylacja wyporowa ;)
@marekborys49523 жыл бұрын
Ma sens i to nie jest żaden mój wynalazek
@pawelkocur8044 Жыл бұрын
Panie Marku do klimatyzacji kanałowej rury stalowe czy rury takie jak do reku plastikowe 75 mm lub 90 mm ?
@mariuszmierzwa8174 Жыл бұрын
Ja się nie boję, coś niecoś potrafię😉
@oneferrdek33463 жыл бұрын
Fizyka. W przyrodzie zawsze się dąży do równowagi . Jeśli teoretycznie na dworz3 byłaby próżnia a w domu nie to otwierając drzwi lub okno powietrze będzie leciało w kierunku niższego ciśnienia.
@marekborys49523 жыл бұрын
ja nazwałbym to nie tyle dążeniem do równowagi tylko dążeniem do bałaganu, entropia :)
@wojciechjagielka3 жыл бұрын
Zajebisty fachowiec!
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
💪
@thomaspo97023 жыл бұрын
Tak patrząc to w tym wszystkim brakuje jeszcze tylko bufora z grzałkami i pieca na pelet naplątane namieszane jak by ktoś od nowa koło chciał wymyślić,mimo to podziwiam za wkład pracy
@marekborys49523 жыл бұрын
Nic nie poplątane, układ jest prosty
@marekborys49523 жыл бұрын
@@konannanok4961 no dobra to który układ jest skomplikowany, podłogowka, wentylacja czy klima?
@therednask3 жыл бұрын
Oriętuje się marek w różnych markach i konstrukcjach , jak możesz , zrób z nim za rok jakiś wywiad poinformuje nas o jakiś błędach :)
@kubabiernat38353 жыл бұрын
+1 dla zasięgu!
@TheWinzen Жыл бұрын
Pytanie petarda, dlaczego jedna kratgka nawiewna w wentylacji wyporowej? Dlaczego nie zrobić kratki nawiewne w każdym pokoju przy podłodze a wyciągi w kuchni, łazience i korytarzu przy suficie ? Czyli rozmieszczenie nawiewów wyciągów jak w wentylacji mieszającej, ale montaż nawieweów w pokojach przy podłodze jak w wentylacji wyporowej. Mamy wtedy zalety obu wentylacji, czy bedzie działało ? jakie to będzie miało wady ?
@maciejsempinski63063 жыл бұрын
Panie Marku z ciekawości pytam co to za obiekt: - czy będzie dobrze ocieplony i szczelny, jakie są użytkowe m2, m3 , jakie planowane zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania kWh/m2 rocznie oraz Ek , bo źródeł energii do wyboru będzie sporo .
@marekborys49523 жыл бұрын
Dom jednorodzinny, 3 kondygnacje, ściany z tego co było pod ręką, izolacja jedynie słuszne 20 cm styropianu, miała być piana w ruszcie ale obyczaj zwyciężył
@slawekb99942 жыл бұрын
@@marekborys4952 zna Pan kogoś z podkarpacia kto wykona taką izolacje pianą na ścianie zewnętrznej, ewentualnie jakąś sensowną ekipę która porządnie robi styropianem ? Będę wdzięczny za namiary. Tak się zastanawiam tylko czy taki ruszt to nie będą duże mostki termiczne.. Widziałem gdzieś w internetach jak ktoś natrysnął z 10cm piany bez żadnych rusztów a na to styropian na klej z pistoletu (piankę), co Pan myśli o tym ?
@andrzejstanilewicz57222 жыл бұрын
To jeżeli budujących to zainteresowało, polecam uzbrajanie ścian w pustaki wentylacyjne do których wprowadzimy rury z rekuperatora. Dodam, że są pompy ciepła, które grzeją wodę i posiadają kanały powietrzne współpracujące z rekuperacją. Pompa ciepła schładza pobrane powietrze o ok. 10 stopni. Wniosek: nie mamy zielonych rurek, mamy tylko w ścianach wloty lub wyloty, w lecie wpada nam zimniejsze powietrze, więc latem mamy zagrzane 300l wody, zimą pompę może wspomagać powietrze z kominka. :)
@arturbutajlo10212 жыл бұрын
Witam czy nie było by dobrym pomysłem montując w małym domku np 100 m2 pompę ciepła powietrze powietrze wraz z rekuperatorem.ale wentylator zewnętrzny pompy obudowujemy i montujemy tam odpływ zużytego powietrza z rekuperatora plus wylot powietrza. czy wydajność grzania nam się nie zwiększy jeśli możemy w tym pomieszczeniu zewnętrznym utrzymać temperaturę około 10 stopni plus zimą .???
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Powietrze z wyrzutni pchnąć na parownik?
@budowa_NIEdlakazdego11 ай бұрын
Witam pytanie do Was droga społeczności:) Chce zrobić rekuperację w domu 150m2 parterowym wraz z glikolowym gwc i centralą wentylacyjną 450m3 lub 600m3 (stężenie woda/glikol 60%). 2 osoby dorosłe i 3 dzieci. Kubatura ok 450m3 budynku.(rekuperator obrotowy czy zwykły) Będę miał przydomowa oczyszczalnie i odprowadzenie wody pościekowej do szamba obok oczyszczalni i tam myślałem, żeby jedna pętlę ok 100mb do gwc glikolowego zrobić bo myślę, że będzie tam ciepło. Szambo 5m3. Dodatkowo zamontować na obwodzie zawór trójdrogowy i druga pętla dookoła fundamentów domu i garażu łacznie 120mb na głebokości 2,5m umieścić rurę PE40 Na okres zimowy będzie zawór trojdrogowy i co 12 h przełączanie między pętlami (żeby nie wyeksploatować temperatury z ziemi i szamba, to będzie czas na regenerację - pytanie czy wystarczający czy to ma sens ? ) Na okres letni do chłodzenia pętla tylko wokoło fundamentów z gruntu zimne powietrze . Grunt mamy piasek , a woda gruntowa na 2,5m, wiec idealnie byłoby tam to zlokalizować . Czy to dobry pomysł czy da się zrobić to lepiej? Czy lepiej przy gwc glikolowym i checi chłodzenia w lecie warto przewymiarować centralę ? I co pan sądzi o tym żeby zrobić na państwa centralach wentylacyjnych wentylacje wyporową a nie standradową ? nawiewy w korytarzu a w pomieszczeniach jedynie wyciągi ? Czy to ma szanse obniżyć w lecie temperature o ok 7-10 *C a w zimie zwiększyć temperaturę nawiewową o ok 7-10*C? pozdrawiam i dziękuję za wskazówki Damian
@DertySerwis2 жыл бұрын
fajno!
@generaldaimos42733 жыл бұрын
Nie wiedziałem że Dolph Lundgren instaluje teraz wentylacje ! :)
@blackjoker56793 жыл бұрын
Dolph Lundgren to zna (chyba) 7 języków i ma doktorat z fizyki to sie nie dziw :)
@generaldaimos42733 жыл бұрын
@@blackjoker5679 Wcale mnie to nie dziwi. Na filmie doskonale widać jak doktorat z fizyki pomaga w instalowaniu wentylacji. Ukazuje on również próbkę zdolności lingwistycznych Dolpha. Język polski opanowany bezbłędnie. Rekuperacja dobra rzecz :)
@lucynakwiatek24833 жыл бұрын
@General Daimos Pomozcie prosze panowie, potrzebuje dobrego fachowca w celu montazu klimatyzacji. Moze posiadacie wiedze w tym temacie.Probowalam zaprosic klimatyzacje katowice, ale obsluguja do 100km. Chodzi o Warszawe, bede wdzieczna
@generaldaimos42733 жыл бұрын
@@lucynakwiatek2483 ''Jeśli wie Pani o czym jest mowa i się Pani nie boi'' to 605 540 556. Autograf GRATIS !
@lucynakwiatek24833 жыл бұрын
@@generaldaimos4273 Dzieki. W sensie czy wiem o czym jest mowa, jestem zielona. Od kilku dni probuje zglebic temat, wybrac odpowiedni sprzet czyli multi split, jednostka zewnetrzna na balkonie i 2 wewnetrzne salon 20,77, sypialnia ok. 13m.Zaprosilam dwie firmy i myslalam ze padne, bo miedzy jedna a druga cena za ten sam sprzet wynosika prawie 5 tys. Takze ktos niezle chcial mnie przekrecic. Rynek to dzungla, nie wiedomo kto jest kto. Dlatego zwrocilam sie do was o podpowiedz. Ten tel. to do pana, prosze cos wiecej.
@jk45463 жыл бұрын
Rynek polski wszedł w klimatyzację budynków przez Rekuperatory, czyli od "zakrystii ". Ludzie powoli odkrywają, że Rekuperator jest elementem oszczędnościowym a poszukują CENTRALI WENTYLACYJNYJNEJ, do której można podłączyć Pompę Ciepła, system kominkowy i GWC oraz sam Rekuperator - jak ktoś lubi oszczędność. Pan Borys nie wynalazł ponownie koła ale zamontował je do samochodu zamiast kółka od taczki.
@sebii20 Жыл бұрын
Jak sterować temperaturą w pomieszczeniu przy takim centralnym nadmuchu? Sam o tym myślałem, aby do reku wpiąć klimatyzator kanałowy, ale jest problem ze sterowaniem temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.
@darth77sidius77 Жыл бұрын
Jak na suficie są wyciągi to wyciągają powietrze, a w jego miejsce napływa nowe więc chyba nie wypiera tylko zastępuje???
@servicenervice23953 жыл бұрын
Czy ktoś te przepływy policzył , czy na chłopskie oko ?
@whitesoul19892 жыл бұрын
dlaczego rury do skrzynek są zapianowane?
@evabuczek2 жыл бұрын
A gdyby tak odwrócić? Nawiewy w każdym pomieszczeniu czystym przy podłodze, wywiewy przy suficie w pomieszczeniach wilgotnych?
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Nie będzie chciało tak działać, góra pomieszczeń czystych będzie miała słaba wymianę napędzaną tylko turbulencja mi a czyste powietrze poleci pod drzwi
@mpGrafik3 жыл бұрын
Mam wątpliwości, co do grzania kominkiem przez tą instalację. Nie mam rekuperacji, tylko kominek z DGP. Plus - za wentylatorem DGP - wpięcie klimy kanałowej w rozprowadzenie. Kanały metalowe płaskie, w całości izolowane wełną kominkową, co zabezpiecza dom (mam drewniany) przed wysokimi temperaturami na kanałach, stratami ciepła, czy zimna w lecie oraz przed roszeniem. Na czym polega wątpliwość? Ano na tym, że kanałami idzie wysoka temperatura. Nawiewa naprawdę dość gorące powietrze, kiedy na zewnątrz jest duży mróz. Czy te przewody PE są odporne na takie temperatury?
@marekborys49523 жыл бұрын
Nie będzie wysoka, Temperatura w kanale to funkcja albo inaczej proporcja ilości ciepła przekazywanego w obudowie do powietrza i ilości tego powietrza, rury PE sa dupawe do standardowego dgp więc tu będzie regulowana ilość ustawiona na temperaturę wyjścia maksymalnie 60'c a to już nie jest problemem
@mpGrafik3 жыл бұрын
@@marekborys4952 rozumiem. Myślałem, że to trzecia opcja samodzielnego grzania.
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Z samym DGP też nie jest łatwo, kupi sobie jakiś gość kominek i "panie DGP mi pan też zrób" no to trzeba mu zrobić, odpala kominek, wrzuca trzy zapałki i papierek bo drewno drogie a w domu dalej zimno, no to na pewno DGP źle zrobiona, instalator dupa, i nieraz tłumaczenie nie pomaga że kominek może i ma te 12kw mocy ale tylko wtedy gdy 🔥 huczy aż miło, a tu jeszcze tymi 12 kw trzeba się podzielić bo sporą część ucieka przez szybę i kominem, na DGP nawet połowy nie zostanie ale to ma pewno DGP spieprzona bo w kominku trzy drzazgi i zamknięty dopływ powietrza aby dłużej się paliło:)
@mpGrafik2 жыл бұрын
@@stefekniechluj3030 owszem, dobór kominka i wentylatora DGP mają kluczowe znaczenie. Przy zbyt małej mocy kominka i nieprawidłowym wentylatorze w stosunku do całości kanałów będzie, jak mówisz. Ale ja mam 16kW kominek z komorą dopalania na dom 100m² P.U. czyli teoretycznie ok 50% za duży, co jednak powoduje, że "płomień aż huczy" jest kompletnie zbędny (no, może poniżej -30° konieczny) i grzeję samym żarem, a mam zawsze wszędzie 22-23°. Zwracam uwagę, że firmy sprzedające kominki usiłowały mi wcisnąć kominek 12kW twierdząc, że będzie najekonomiczniejszy, ale ja dobrze wiedziałem, że będąc wtedy zmuszony do ciągłego palenia "aż huczy" spaliłbym nie 4, jak obecnie, a minimum 8m³ drewna na sezon. Firmy sprzedające/montujące kominki znają teorię, ale nie mają praktyki w realnym użytkowaniu kominka z DGP, jako podstawowego źródła ciepła. Jest wiele rzeczy, jakie należy brać pod uwagę, podejmując decyzję o wyborze.
@marekborys18972 жыл бұрын
maksymalna temperatura jaka popłynie tymi rurkami nie przekroczy 60 stopni dlatego układ jest na tyle pojemny by pomieścic powietrze
@odwiertygorlice10663 жыл бұрын
Jaki jest koszt wentylacji wyporowej vs rekuperacji % ile drożej wychodzi ? Dla domu np. 150 metrów.
@marekborys49523 жыл бұрын
Podobne ale odrobinę drożej bo dochodzą kanały i kratki których nie ma przy mieszającej
@marekborys49523 жыл бұрын
Zakładając cenę dla takiego domu np 15000 mieszająca, to wyporowa wyjdzie kilka stówek więcej za rurę +cena kratek nawiewnych, które są różne 40 albo i nawet 400zl
@marekborys49523 жыл бұрын
Nie rozumiem sformułowania "wyporowej vs rekuperacji' obie są wyposażone w rekuperację
@KarolAltus3 жыл бұрын
@@marekborys4952 jesteś kozak, widać że fachowiec i zwracasz uwagę na szczegóły. Ja też tak mam, u siebie sam zrobię wentylację mechaniczną mieszającą bo uważam że mieszanie powietrza jest dobre. Stosuje się nawet recyrkulację powietrza żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu a i tak atmosfera będzie lepsza niż w pozamykanym mieszkaniu w bloku w zimę, gdzie czuć tylko przypalony kurz na kaloryferach a przy szybkim wietrzeniu przed snem wpada smog do domu :D POZDRAWIAM Karol z Mysłowic z Domu Bez Komina.
@marekborys49523 жыл бұрын
@@KarolAltus właśnie szczegóły to najłatwiej pogubić...
@conquistadorZGR3 жыл бұрын
Jest na to nazwa: DRUCIARSTWO! "Można się troszeczkę pobawić" :)))
@Krionix813 жыл бұрын
Gość mógłby grać tego profesora z powrotu do przeszłości 🤭
@jesttu3 жыл бұрын
@@Krionix81 1.21 gigawatu.....?! moj Boze.....
@marekborys49523 жыл бұрын
@@jesttu gdzie są gigawaty?
@marekborys49523 жыл бұрын
Druciarstwem jest wszystko czego nie kupisz w sklepie
@jesttu3 жыл бұрын
@@marekborys4952 na filmie
@marekzajac37093 жыл бұрын
Włączając klimatyzację lub ogrzewanie robimy mieszanie i cała wyporówka nie działa jak było w założeniach. Ogrzewanie podłogowe też jest mniej efektywne., bo wspomagamy konwekcję powietrza, zwłaszcza wysokich pomieszczeniach. Ciężko to wszystko ogarnąć aby było "git"
@marekborys49523 жыл бұрын
Każdy ruch albo inna przyczyna będzie mieszać powietrze i żadna w tym katastrofa, powietrze będzie się mieszać tym bardziej i więcej ku temu przyczyn się pojawi, skoro woda w baniaku się uwarstwia to i powietrze tak samo ot i cała "fizolofia"
@marekborys49523 жыл бұрын
Ale dlaczego podłogowka miałaby gorzej się sprawować to naprawdę nie wiem
@marekzajac37093 жыл бұрын
@@marekborys4952 Bo ciepło wytwarzane przy podłodze jest wspomagane przepływami powietrza do kumulowania się pod sufitem.
@marekzajac37093 жыл бұрын
@@marekborys4952 To poco robić wentylację wyporową? Sam kiedyś chciałem zrobić w domu wentylację z ogrzewaniem w taki sposób ale zrezygnować głównie z obawy przed tworzeniem się mikroprzeciągów, ponieważ taki układ ma ku temu dobre warunki, bo ciepło idzie do góry i znajdzie sobie najkrótszą drogę. Tylko ja myślałem aby nawiewać u dołu i wyciągać u góry w tym samym pomieszczeniu.
@marekborys49523 жыл бұрын
@@marekzajac3709 Przeciez podłogowka nie wywołuje konwekcji w stopniu który opisujesz, przy wyporowej bardziej odczuwalna jest różnica temperatur miedzy dołem i góra ale też i jakości powietrza, ja nikomu niczego na siłę nie wciskam, opisuję różnice i daję wybór
@tomaszmus3 жыл бұрын
można namiary do tego wykonawcy skoro bywa w Warszawie?
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
namiary w opisie filmu
@mateuszjak46453 жыл бұрын
Troche nacudowane, taki rodzaj wentylacji raczej bedzie mniej wydajny przez tylko jeden nawiew, może tez powodowac podcisnienie. Wyciąg nad nawiewem to też tak średnio. Moze lepiej byloby zrobic normalna wentylacje i dolozyc chlodzenie sufitowe? Wgl fajnie byloby zrobic film o chlodzeniu sufitowym w praktyce. Za to wielki plus za to ze klimatyzacja tworzac chłód nie traktuje ciepła jako odpad, pompy ciepła powinny móc tak działać, tzn ze podpinam dwa bufory, jeden mi grzeje, drugi mi chłodzi i sobie podpinam gdzie tam chce.
@marekborys49523 жыл бұрын
Taki rodzaj wentylacji jest bardziej wydajny bo aby utrzymać parametry powietrza nie musi rozrzedzać powietrza zużytego świeżym
@marekborys49523 жыл бұрын
A wyciąg w suficie nie ciągnie powietrza od nawiewu z dołu tylko zaciąga to co ma wokół siebie
@servicenervice23953 жыл бұрын
Na jakim Pa i m/s będzie to chodziło ?
@marekborys18972 жыл бұрын
wentylacja standardowe 0-5m/s
@AW-zq6ej3 жыл бұрын
A co z zapachami z łazienki?
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
A standardowo, jeżeli jest wentylacja to znikają a jeżeli nie ma wentylacji to nie spieszy im się
@pawelkaminski65212 жыл бұрын
Ja mam kanalowke na strychu nie użytkowym lipa jak chuj... firma która mi. to robiła kpl porażka. Zrobili mi na Tych elastycznych przewodach a wiosna miałem w domu tragedię syf przewody pełne wody choć Anemostaty były pozamykane. Zadzwoniem przyjechali powiedzieli że założą klapy które jak klima nit będzie chodziła nie puszcza powietrza na górę. Założyli klapy wymienili przewody niestety w tym roku to samo znów gnój.... Nadmieniam że Pan od klimatyzacji był na etapie budowy domu i był poinformowanyże poddasze nie będzie użytkowe tzn ze nie będzie ocieplone. Czy ktoś mi pomoże co w tej sytuacji mam zrobić????
@iZZiinstalacje2 жыл бұрын
Zapytaj Marka, namiary w opisie filmu
@pawelkaminski65212 жыл бұрын
Pan od klimatyzacji co mi ja montował powiedział że woda i lód w jest wynikiem tego że mam strych zimny tzw zewnętrzny i dlatego mi się skrapla. woda .
@marekborys18972 жыл бұрын
wydaje mi się że tam krąży jakies lewe powietrze, pozamykane anemostaty powinny zatrzymać konwekcję zimą chociaż w zamkniętym obiegu klimy konwekcja raczej nie wystąpi, wykonawca powinien zdemontować rury zagrzybione i zamontować nowe lepiej zaizolowane na wiosnę, wejścia do rozdzielaczy odciąc szczelnymi przepustnicami a klapki zwrotne zabrać sobie do domu bo klapka nie zatrzyma konwekcji o kierunku tym samym co powietrze wiane klimą, rozdzielacze doizilować, cięzko coś wykombinować na odległośc
@natnav69972 жыл бұрын
dlaczego 90 a nie 75? mniejszy halas, mniej zapachu z rur HDPE
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
To rury pe75 mają jakiś inny polietylen niż 90 skoro mniej śmierdzą?
@natnav69972 жыл бұрын
@@stefekniechluj3030 taki sam maja raczej, 90 lepsze zdecydowanie bo mniejsza jonizacja pogarszajaca jakosc powietrza gdyz mniejsze cisnienie , mnieszy zapach HDPE z prostego wzoru do wyliczenia jako pole powierzchni przekroju w stosunku do odwodu przekroju tych rur, poznej jako calka po dlugosci. Dla mnie stosowanie jakis podwojnych 75 to abbberacja umyslowa i chwiosc sprzedawcow (na wage/mase ida) niszczenie srodowiska i pogarszanie parametrow a wystarczy dac owalne.
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Toć przecież 90 są tam...
@oskarwypych52973 жыл бұрын
Ok reku wyporowa zadziala jezeli bedziesz w stanie wyregulowac przeplyw w poszczególnych pomieszczeniach. Z tego co widze nie ma tam zadnych przepustnic. Kratki nawiewne sa strasznie male wiec biedzie głośno. Klima kanalowa jest ok lecz kanaly fi 90 nie sa w stanie przetransportować nalezytej ilosci powietrza do schlodzenia pomieszczen .Tu znowu brak przepustnic regulacyjnych. Kanaly do klimy + rozdzielacz powinny byc izolowane przed chłodem bo przy uruchomieniu wszystko zrobi się mokre. Niestety cala ta instalacja to 2 na 10 pkt. Pomysl ok ale wykonanie pozostawia wiele do zyczenia.
@marekborys49523 жыл бұрын
No panie regulatorze jak powietrze leci to leci i się nie pyta czy masz czym je regulować, zatem bez regulacji też wentylacja działa, ale pech chce że regulacja jest w centrali wentylacyjnej, przepustnica to nic innego jak dodatkowy opór wsadzany w obwód aby korygować błędy przy projektowaniu albo zwykle lenistwo, ja jestem leniwy i dlatego wolę wcześniej pomyśleć, w przypadku takiej instalacji i konieczności zdławienia ale nie odcięcia przepływu wolałbym użyć wkładek do kanału niż przepustnic, uważasz że system jest zbyt słaby i do tego jeszcze chcesz go dusić przepustnicami no gratuluję analizy i oceny, można złośliwie powiedzieć że jak nie ogarniasz co się z powietrzem w kanałach dzieje to zawsze możesz ratować się przepustnicami, kratki nawiewne są dwie i trzy anemostaty więc też cię rozczaruje bo nie będzie głośno, ba będzie cicho, ba jest cicho i to na dodatek na pełnej wydajnosci, roszenie klimy też wystąpi w określonych warunkach i pisałem już że. nie jest jeszcze skończona ale na pewno nie będzie przepustnic do regulacji, będą tylko odcinające nawiewy zimnego powietrza latem do łazienek
@oskarwypych52973 жыл бұрын
@@marekborys4952 "jak powietrze leci to leci i sie nie pyta czy masz czym je regulować" - ok dziekuje dobranoc
@marekborys49523 жыл бұрын
@@oskarwypych5297 i słusznie, dobranoc
@andrzejk35143 жыл бұрын
Fajny to wszystko zostało wykombinowane lecz po głębszym przemyśleniu wydaje się to wszystko troszkę przesadzone. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie lecz każdy kolejny filmik daje mi nowe spostrzeżenie na co warto zwrócić uwagę jeśli już zdecyduję się na montaż wymienionych instalacji u siebie. Dzięki za materiał. Pozdrawiam :)
@iZZiinstalacje3 жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Staramy się pokazywać różne rozwiązania, żeby nasi widzowie mieli pełniejsze rozeznanie w temacie 😃
@GrzegorzChyl3 жыл бұрын
Tak. Warto oglądać aby poznać różne metody montażu rekuperacji. I może coś podpasuje
@MhUser3 жыл бұрын
przesadzone jest dla tego, że prawidłowo zaprojektowany budynek/dom w Polsce nie potrzebuje ani klimatyzacji ani nie potrzebuje ogrzewania w okresach przejściowych o których mowa (0-10 stopni) i do których została zrobiona instalacja z przerobionym klimatyzatorem; należy zbudować budynek bez mostków termicznych, szczelny powietrznie, poprawnie usytuowany względem słońca/wiatru i innych czynników zewnętrznych oraz z prawidłowym rozkładem pomieszczeń; wtedy potrzeba minimalną ilość instalacji, tanich w budowie i eksploatacji
@marekborys18972 жыл бұрын
@@MhUser "należy zbudować" ale ten budynek już stoi więc należy go zburzyć?
@MhUser2 жыл бұрын
@@marekborys1897 informacja jest dla inwestorów planujących budowę czyli ludzi, którzy oglądają takie filmiki; firmy instalacyjne będą pokazywać nowe, drogie, wymyślne instalacje ale nie poinformują, że są one potrzebne tylko po to żeby naprawić błędy w projekcie i wykonaniu budynku; budynki już istniejące można zmodernizować zwłaszcza istotna jest termo modernizacja; wszyscy podniecają się rodzajem kotła do którego podepną 'centralne' a informacja powinna iść w świat taka: bez znaczenia, najpierw zadbaj o niskie zapotrzebowanie na energię a potem okaże się że 'centralne', kocioł, podłogówka, kotłownia i klimatyzacja w ogóle nie jest potrzebna bo dom można ogrzać przysłowiową suszarką albo telewizorem 60 cali
@pawelwcislo53 жыл бұрын
Zastanawiam się jakie wymiary ma kratka nawiewna na parterze...? Nie wygląda na "super wielką". Bo dla wentylacji wyporowej ważne jest żeby prędkość powietrza była mała, ok 0,5m/s, co wiąże się z tym, że kratka powinna mieć dużą powierzchnię - dobrze rozumuję?
@marekborys49523 жыл бұрын
No tak jest upraszczając, tą samą ilość powietrza w większym kanale płynie wolniej
@egomichalski2 жыл бұрын
Zajebista robota, ale chłopie jakby nie daj Boże coś Ci się stało, to inwestor pruje wszystko od początku. Co za instalator dojdzie co jest do czego?
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Pewnie ja🤔
@spqba747 Жыл бұрын
nie widzialem jeszcze takiej pato instalacji. chlodne powietrze skonczy sie jeszcze w tych flexach w piwnicy. do pomieszczen dotrze tylko halas starujacego samolotu. i te kanaly zbijane na pałe... masakra jakas. fun park dla szczurow i kotow.
@marekgrys3 жыл бұрын
Kolejna rzecz i duży błąd że kanały z kanalowki ma nieizolowane....straty i wykrapianie wody...
@marekborys49523 жыл бұрын
A kto powiedział że wszystko skończone?
@marekgrys3 жыл бұрын
@@marekborys4952 ale w kanalowce się zupełne inne kanały stosuje Sonodec elastyczne lub climaver sztywne...tu już widzę kanały położone poprowadzone w ścianach więc jak chcesz izolować ?
@marekborys49523 жыл бұрын
@@marekgrys dam sobie radę
@MrZiemwit3 жыл бұрын
ciekawy czlowiek - rekuperator obrotowy to chyba dodatkowy koszt silnika obracajacego, dodatkowy halas i awaryjnosc, to juz wole grzalke, a prawda jest taka ze grzalka sie nie wlacza po pierwsze dlatego ze malo kto ja dokupuje po drugie rekuperator zaczyna robic podcisnienie i w teorii ludzie ktorzy tak sie podniecaja swiezym powietrzem przez sezon grzewczy to w zasadzie maja wentylacje gorsza od grawitacyjnej ;) moze to i dobrze przy smogu - te przewody na pianke - ech uszczelka doczolowa robi robote co nie ma znaczenia czy gosc ma profesora czy byl piekarzem, 99% instalacji PV w polsce stawiaja wlasnie tacy piekarze, 99% pomp ciepla instaluja ludzie po akredytacjach i szkoleniach i wciskaja ludziom w nowych domach male bufory rownolegle narazajac ich na strate pieniedzy duzy plus za zdanie o rurach 90tkach ;) 75 i 50 to taka lipa i wstyd ze mało
@marekgrys3 жыл бұрын
A co to za teoria o podciśnieniu.. Mówisz o tym co na filmie czy generalnie o reku ?
@MrZiemwit3 жыл бұрын
@@marekgrys generalnie o reku, zadna teoria a normalna sprawa nawet na tym kanale bylo miedzy slowami, szczegolnie dla entalpicznych wymiennikow ktore nie maja ujscia skroplin, jest pewnie czujnik temperatury i wilgotnosci, jak odczyty wychodza poza jesien to zaczyna mocniej wywiewac cieplo zeby przypadkiem przy -10 nie zamarzl wymiennik a ostatecznie sie wylaczy nawet w instrukcji jest opisane, nic nie odkrylem nic sie nie obawiaj zimy ;) rekuperator to i tak gorszy w lato jak nawiewa 30C wiec musisz wlaczyc klime zeby wytrzymac, ups czyzbym rozwalil mit o oszczednosci rekuperacji hehehe
@marekgrys3 жыл бұрын
@@MrZiemwit normalne wymienniki mają grzałki rozmrazajace...izzi 302 nie ma czy ozon 3 i stosują zasadę jaka opisałeś ale nie można generalizować. W zimie czy w upały mały minimalizować ilość wentylowanego powietrza schodząc do 20-30 M3 na osobę a odzysk...im szczelniejszy i ciepły dom tym wyższy odzysk generalna zasada
@MrZiemwit3 жыл бұрын
@@marekgrys ja sie tam nie znam moze nie mam racji ale kilka uwag, nie liczy sie 20-30 na osobe, liczy sie ile idzie na dom i tyle, kupujac 302 ktory ma powiedzmy max 300m jednak ustawim sie go recznie na 100m bo w przeciwnym razie - halasuje - pobiera 165W co wedla kalkulatora daje nam roczny rachunek bez filltrow wynoszacy 972.89 za prad wiec dla mnie nie ma znaczenia norma jaka powinna byc, kazdy rekuperator powinien dzialac wolno dla oszczednosci pradu i efektywnego odzyskiwania ciepla ozon to jakies dziwne konstrukcje z ocynku ktory nawet nie powinien sie stykac z wdychanym powietrzem bez wyraznej potrzeby dla ocieplenia wizerunku rekuperacji - lepiej zeby byla i dzialala na 10% niz zeby jej nie bylo albo w szczelnym domu ktor liczyl na grawitacje
@marekborys49523 жыл бұрын
Obrotowy ma dodatkowy napęd ale za to nie ma siłownika do bajpasy, koniec końców wszystko w kiedyś się zepsuje, ot entropia
@leszekjodlowski25233 жыл бұрын
Musze przyznać,że niszowy temat z tą wentylacją wyporową i na własne oczy nie widziałem choć nie zaprzeczam by miało to szansę działać mając troche sensu. Natomiast chłodzenie z dołu z jednej niewielkiej kratki na ścianie hm... to jak walka z wiatrakami bo właśnie one i to co najmniej o średnicy 400mm np. wspominane przez P. Marka EBM lub nawet Ziehl-Abeag czy Rosenberg na azjatyckich Wiguangach kończąc musiały by zostać umieszczone w suficie i ciągnąć unoszące się ciepłe powietrze zalegające pod sufitem by co kolwiek tego cięższego ścielącego się po podłodze zimnego powietrza podnieść do góry. To tak jak mata grzewcza na suficie-więcej korzyści w pomieszczeniu nad matą niż w tym,którym ją zamontowano. Słyszałem o chłodzeniu podłogowym w wieżowcach w USA. Tam są nawiewy w podłodze wydmuchujące zimne powietrze na wysokość około 1,8 - 2 metry dając poczycie komfortu,a wyżej unosi się ciepłe powietrze,które nikomu nie przeszkadza bo jest po za zasięgiem ludzi. W podłodze jest kilka nawiewów w pomieszczeniu,a nie jedna kratka nisko na ścianie. Jedyne chłodnictwo z chłodzeniem od dołu jakie działa to tylko tunele lub taśmy wychładzalnicze lub zamrażalnicze gdzie podobnie jak w wieżowcach USA chłod wydmuchiwany jest od dołu pod taśmą na której jadą małe produkty do wychłodzenia. W innym przypadku chłodzenie od dołu nie działa-nawet klimatyzator konsola (przypodłogowy) wydmuchuje zimno do góry przez górny wylot,a ciepło w poziomie przez dolny wylot. Pozdrawiam
@marekborys49523 жыл бұрын
Mierz zamiary na siły, to nie taśma produkcyjna tylko dom, żadne wyciągi nie wyciągną ci zimnego powietrza do góry bo ono idzie tam samo jak odbierze ciepło, zrobiłem podobną klimę w pomieszczeniach socjalnych w hartownia metali i stał się cud, chlodzi
@leszekjodlowski25233 жыл бұрын
@@marekborys4952 No ja Panie Marku robiłem podobne doświadczenie w aucie. Podczas ciepłego dnia włączyłem AC z nastawą 18*C,ustawiłem nawiew około 70 procent prędkości wentylatora tylko na nogi i uchyliłem po około 2 cm szybki by nawiewane z zewnątrz powietrze schłodzone w przez parownik wypierało mi ciepło przez te uchylone delikatnie szyby.Owszem na zewnątrz pojazdu czuć było jak przez uchylone szyby wydostaje się skwar,ale w aucie było nie komfortowo-w stopy zimno,a po twarzy i karku lał się pot. Więc nie widze jak może dać to efekt w domu,który ma znacznie większą kubaturę i wysokość od podłogi do sufitu względem auta. I jeszcze wydatek powietsza w aucie jest kilka lub kilkanaście razy większy na metr3 kubatury względem domu. Nie neguje i nie kłuce się bo jest coś takiego jak kultura,ale z chęcią zobaczył bym jak jest w tak chłodzonym pomieszczeniu z Pana systemem przy ponad 30*C na zewnątrz jak podczas lipcowych upałów. Pozdrawiam
@marekborys49523 жыл бұрын
@@leszekjodlowski2523 auto to faktycznie inne warunki na badania oferuje więc nie bralbym go na analogię, te procesy takie same ale w domu wiele wolniej przebiegają, pisałem wcześniej że zrobił taką klimę w hartownia metali i działa tyle że nie chodzi na pełnej mocy chłodno jest i tak czyli daje radę, obskakuje biuro, pom socjalne i pokój wypoczynkowy, jednostka 5 kw, chciałem dać 7 bo tam ciepło ale nie trzeba jak się okazuje
@przemysaw27683 жыл бұрын
Z całym szacunkiem, ale jest to wymyślanie koła na nowo. Najnowocześniejsze biurowce mają belki chłodzące pod sufitem, żeby bez przepływu powietrza chłodzić powietrze gorące spod sufitu. Nawiew zimnego powietrza przy podłodze to najgorsze rozwiązanie pod kątem komfortu. Przeciąg po nogach gwarantowany. Nie łatwiej chłodzenie płaszczyznowe wpięte w pompę ciepła i zwykłe reku, ewentualnie z chłodnicą kanałową. Na pewno prościej.
@marekborys49523 жыл бұрын
Jak kto woli i lubi, gwarantowanego przeciągu po nogach nie ma a nawiew przy podłodze jest spoko, belki chłodzące przy suficie to też jakieś rozwiązanie i może się podobać albo nie, dlanie zimna podłoga w lecie jest do dupy a komu innemu może się marzyć, wszystko sprowadza się i tak do skuteczności działania i zadowalania:) ale z chłodnica kanałową na wentylacji w domu to pojechałeś...
@paweszlafka18852 жыл бұрын
Straszne bzdury
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Wyrzuc telewizor przez okno to doznasz olśnienia
@marekgrys3 жыл бұрын
Nieco przegięcie...jeszcze zasmażki brakuje...ciekawe jakie opory będzie miała instalacja klimatyzacji...przekabinowane wg mnie
@marekborys49523 жыл бұрын
Specu od wyszukiwania błędów, co chcesz izolować ciepłe od ciepłego?
@marekborys49523 жыл бұрын
@@konannanok4961 A gdzie jest więcej powietrza w kilku mniejszych rurach czy w jednej większej?
@marekborys49523 жыл бұрын
@@konannanok4961 zarzuciles mi za dużą objętość instalacji o ile dobrze zrozumiałem, czy tak?
@rapidqrate13192 жыл бұрын
"powietrze rozchodzi się jak woda" ... weź nie pierdol i lepiej się doucz podstaw fizyki
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
Znam je, ale tobie radził bym poduczyć się pierdolenia boś w tym cieniutki
@rapidqrate13192 жыл бұрын
@@stefekniechluj3030 "Radziłbym" pisze się łącznie
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
@@rapidqrate1319 racja, we fizyce jestem lepszy, zatem ja poduczę się zasad pisowni a ty skup się na pierdoleniu
@rapidqrate13192 жыл бұрын
@@stefekniechluj3030 "we" fizyce ... ty nawet pisać nie potrafisz, zatem równanie Bernoulliego to dla ciebie czarna magia
@stefekniechluj30302 жыл бұрын
podziwiaj swoje umiejętności i wiedze i tego się trzymaj