Pozor na otáčení červeným kabelem, protože se urve vodiče na něj připájený. Nebo na vytahování modulu ze zdroje - musí se opatrně, aby se konektor z modulu nevytáhl, jak se stalo mě na starším modelu.
@martas19999 ай бұрын
Zvlastni, ze tato novější verze nabíjí jen 1A proudem. Mam A2 verzi (micro USB a v krabicce na starovani místo relé dva 250A Mosfety), a ta si vezme 2 A, i pres to, že ma na štítku 1 A. :D
@NikiBretschneider9 ай бұрын
Toto otevírá poměrně zajímavou otázku. Co se stane když budu substrátovou diodu (body diode, parasitic diode, ono to má mrak jmen) toho MOSFETu dlouhodobě zatěžovat proudem. A jak velkým proudem ji vlastně mohu zatížit? Jak v té struktuře vzniká je jasné, také z toho plyne, že proud, kterým ji lze zatížit se bude lišit od toho, kterým jde zatížit samotný tranzistor. Reálně vzato, ta struktura je coby dioda mizerná, minimálně je pekelně pomalá, což je samozřejmě problém v momentě, kdy zátěž dokáže vracet proud a spíná se rychle, řeší se to přemostěním rychlou diodou s menším úbytkem, případně svedením návratového proudu někam jinam. V této situaci tady ovšem nejsme, tady se neděje nic rychlého, takže to výrobce neřešil. Otázkou je CO ten tranzistor udělá bude-li se přes něj v opačném směru strkat proud do akumulátoru a jak velký proud je bezpečné takto strkat. Já vůbec nemám představu.
@to2209 ай бұрын
Prúd pretekajúci diódou môže byť pomerne vysoký, ale len za predpokladu že to bude dobré chladené. Bohužiaľ v tomto prípade je odvod tepla mizerný. Kto potrebuje vyšší prúd ako 1A, tak nech si to premosti schottky diódou.
@michalmazgal9 ай бұрын
Ahoj. Teď navrhuji baterii Lifepo4 a se známým, který provozuje 90kW baterii, jsme se docela hodně pohádali. On je nabíjí jen na 3,4V, protože se mu nafukují. Takže jsem sedl k dokumentaci ELERIX EL-110 a našel jsem v dokumentaci skladovací napětí 3,305V. => V létě, kdy je na MPPT celý den na článcích 3,4V a víc, dochází k tomu, že do baterie teče proud, který je ničí. Proto by mělo být u FV nastaveno na MPPT skladovací napětí. K nabíjení napětím 3,65V by mělo dojít až před západem slunce, aby pak spotřeba domu okamžitě napětí na bateriích srazila! Takže když bude ta startovací sada někde ležet, tak by mělo být napětí článků nastaveno na skladovací a před použitím by mělo dojít k jejich rychlonabíjení!
@rzboril9 ай бұрын
A není náhodou v manuálu i nabíjení přes ten Jack?
@to2209 ай бұрын
Tuším že v manuálu je napísané niečo v tomto zmysle: že sa nesmie použiť žiaden iný adaptér / príslušenstvo ako je dodávané. A DC konektor je označený ako výstup a nie ako vstup.
@rzboril9 ай бұрын
@@to220 ok.
@ondrejvalousek27719 ай бұрын
Video pěkný, akorát teda nechápu co je to "temné tajemství"? Asi to takto autor nazval jen aby měl víc kliků 😢
@to2209 ай бұрын
Napríklad to že to nemá balancer, alebo že sa to dá nabíjať pomocou DC výstupu.
@ondrejvalousek27719 ай бұрын
@@to220 ale má to BMSku. Spousta těchto levných baterií nemá balancer. Neviděl bych to tragicky. Co v tom videu ale nezaznelo (a nebo jsem to minul :)) je to nabíjení přes výstup. To může být vskutku problém, ale obávám se, že neřešitelný. Takto se budou AFAIK chovat všechny tyto startovací baterky.
@michalmazgal9 ай бұрын
👍 QC nabíjení i vybíjení, balancer a lepší LED. Asi by si to zasloužilo minimálně QC 18W.
@ToniArroW7 ай бұрын
Lifepo4 ??
@to2207 ай бұрын
ano LFP
@vyrobaleosnovak9 ай бұрын
Tak že na prd zapojeno když lifepo je potřeba balancovat minimalně v horni časti jejich nabijeci křivky , časem se to lidem rozbalancuje a kapacita bude fuč
@michalmazgal9 ай бұрын
Když se to pokaždé vybije na minimální napětí. Tak netřeba balancer... (Problém vzniká při nevybíjení na 0%, protože pak některé články při nabíjení mají "náskok", tedy vyšší napětí a po čase se začnou přebíjet.) => Tzn. Bez balanceru vždy na nulu vybíjet!
@vyrobaleosnovak9 ай бұрын
@@michalmazgal mužete si přijet dáme si deset cyklu a uvidíte že i s vybitou vam to rozhodim, pokud nevěříte nemusite. Já na to doma zařízení mám na kterém jsem schopný to dokázat.
@DalHrusk9 ай бұрын
LiFePO4 nevadí vybíjení na 0V? Každopádně pokud vybíjíte jakékoliv 4 články v sérii až na nulu, tak se ten nejslabší článek v sérii v závěru vybíjení přepóluje. To asi nebude cesta jak si udržovat akumulštor v kondici.
@michalmazgal9 ай бұрын
@@DalHrusk ono to taky není profi zařízení, které by v sobě mělo BMS, která by byla určena na startování aut...
@DalHrusk9 ай бұрын
A jak to souvisí s tím, co jsem napsal? Vybíjením na 0V nic nezlepšíte, akorát riskujete zničení akumulátoru.
@pavedec9 ай бұрын
Jejda tak malicke a nastartuje to auto?? Tak to je hezka hracka.
@glottis5129 ай бұрын
me se nezda ze by zem za dc jackem a shunt odporem byla primo spojena s shunt odporem BMS. Prijde mi, ze to jde pres ty dva mosfety.
@to2209 ай бұрын
Samozrejme že to ide cez tie tranzistory, lebo to je BMS. Tá bms je samostatný modul, ktorý je zapnutý vždy. Vypína sa to len pri min. max. napätí a chybových stavoch.
@alll66669 ай бұрын
stara verze B1 davala 1 A a druhe usb davalo 2 A. mam oskoušeno.