Po polsku to są najlepsze filmy o uprawie grzybów: najbardziej szczegółowe i dobrze wytłumaczone dla laików.
@PLDZILUK Жыл бұрын
Jest Pani moim mega odkryciem :-) Nadrabiam filmy i wizualizuje sobie, ze tez zaczne niedlugo uprawiać grzyby. Pozdrawiam cieplutko
@NIEBIESKIERĘKAWICZKI3 ай бұрын
Super
@kristin.majs11m74 Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie 🥰
@zorka1659 Жыл бұрын
Niesamowicie ciekawe filmy. Pewnie nie raz obejrzę ponownie. Mówi Pani, że taka uprawa opłaca się ekonomicznie. Czy robiła Pani porównania kosztów np. z uprawą na gotowych balotach ze sklepu?
@pablomeczystolec2353 Жыл бұрын
Hej, można wiedzieć czemu nie można używać siana do uprawy? Wiem, ze słoma ma więcej tego organicznego białka, ale zdaje mi się ze siano może mieć równie ciekawy skład substancji aktywnych. Mogę się również mylić. Pozdrawiam 😊
@KosmetykiNaturalneRhea Жыл бұрын
Siano ma za dużo substancji odżywczych i bakterie szybciej w nim rosną niż grzyby. My co prawda staramy się podłoże maksymalnie spasteryzować przed uprawą, ale część bakterii tam zostanie i zepsują substrat zanim grzybnia się rozrośnie. Poza rtm siano jest drobniejsze i będzie zbijać się w masę w której nie będzie dostępu powietrza. Tam grzyby nie urosną.
@magdalenagarczynska7475Ай бұрын
Hej, skąd różnica w pasteryzacji ziarna i substratu? Czy chodzi o kaloryczność ziarna? Pozdrawiam
@marekszczesny82257 ай бұрын
Ciekawy material. Myslisz, ze trociny mogly byc z drzew iglastych? (Nie moge zdobyc z liciastych). Sprobuje zrobic test z ozonowaniem zamiast pateryzowania.
@KosmetykiNaturalneRhea7 ай бұрын
Na iglastym drzewie będzie mały plon, ale w sumie jakby dodać trochę więcej otrąb to też by coś z tego wyszło. Ja kupiłam niedawno pelet z brzozy na Allegro i jest naprawdę super !
@marekszczesny82257 ай бұрын
@@KosmetykiNaturalneRhea Niestety mieszkam z Norgii a norwegia swierkiem stoi. Problem zarowno z trocinami lisciastymi jak i sloma. Dzisiaj pjde zebrac troche trzciny, moze zastapiet nia slome. Dorze ze chociaz kawe mamy😂🤣. Milej niedzieli.
@marcinwilczynski98 ай бұрын
Jak zagotujesz słomę (można kupić sobie mały palnik turystyczny z butlą 5l, starcza na wieki, a ten garnek z filmu masz akurat pod taki palnik, ja używam starego metalowego wiadra) to wystarczy po ostygnięciu tę słomę odcisnąć w rękawiczkach i upychać w worku przekładając warstwy grzybnią na ziarnie. Nie trzeba już tego worka ponownie gotować. Gdzie kupujesz worki? Ja zastanawiam się czy nie zacząć robić ich samemu bo te z sieci wydaje mi się niewspółmiernie drogie. Do dezynfekcji można użyć alkoholu izopropylowego, kosztuje 15 zł/litr. Wlewamy w atomizer i jazda.
@KosmetykiNaturalneRhea8 ай бұрын
Dzięki za podpowiedzi. Ja zaczęłam sama robić worki, bo akurat nabyłam zgrzewarkę do worków. Kupuję folię molestowaną 14 zeta za 6m i mam bardzo tanio worki. I o wiele wygodniej jest też je gotować po odessaniu powietrza. Ziarno też teraz robię w workach. Niedługo będzie film jak robię taki worek z filtrem i jak to przygotowuję.
@martynagazda4132 Жыл бұрын
Czy można zmieszać ze sobą dwa różne gatunki grzybów?
@KosmetykiNaturalneRhea Жыл бұрын
Można, ale będą konkurować ze sobą i zbiory będą mniejsze. Możliwe, że zaowocuje tylko jeden albo żaden.
@jolas320111 ай бұрын
A ja suszę fusy od kawy czy takie też mogę użyć A jak tak to co zrobić ?
@KosmetykiNaturalneRhea11 ай бұрын
Tak, też można ich użyć. Musisz je namoczyć min. 12 godz przed pasteryzacją, żeby wszystkie ciała przetrwalnikowe bakterii i pleśnie "wykiełkowały" I żeby łatwiej było je zabić.
@jolas320111 ай бұрын
@@KosmetykiNaturalneRhea dziękuję i pozdrawiam
@gustawuciekinier4094 Жыл бұрын
w ogóle jakiej słomy używamy do boczniaków obojętnie jaka słoma
@deeneema Жыл бұрын
Pszeniczna albo żytnia, ozime.
@GrazynaJawilak8 ай бұрын
Strasznie dużo zachodu z tym wszystkim ,jak się ogląda to już odechciewa się tej hodowli😢
@KosmetykiNaturalneRheaАй бұрын
Ja lubię sobie pogrzebać w takich rzeczach w wolnych chwilach. Bardzo mnie odstresowuje takie hobby.