Widać że sprawia Ci to przyjemność, i wcale się nie dziwię. Teraz tylko życzmy sobie dobrych ustaw prosumenckich i będzie super 😉.
@pvguy28793 жыл бұрын
Ogólnie lubię robić różne rzeczny, nawet robienie ogrodzenia mnie cieszyło :) oczywiście do czasu... ;) No oby nic nie zepsuli w aktualnych regulacjach, bo te 500 tys ludzi chyba by już straciło cierpliwość...
@Andrerealworld3 жыл бұрын
@@pvguy2879 oglądam cię już z ponad rok. I zawsze przyjemnie się ogląda. Ja stoję przed zakupem 10 kw na grunt . Powiem ci że już straciłem cierpliwość rozbieżność ogromną cen i jakości. Gdzie byś to zamówił kolego ?
@pvguy28793 жыл бұрын
@@Andrerealworld Dzięki za miłe słowa.Ja to mam prostą sytuację bo mam DG i dostęp do producentów i hurtowni i nawet nie znam cen pośredników wiec ciężko mi coś doradzać, chyba że masz jakieś konkretne pytania, konstrukcji na grunt jest lkilka wartościowych CORAB, K500, BAKS, KENO, a co do pozostałych elelementów ... jest tego sporo. U mnie sprawdziła się konstrukcja K500 i panele Risen Energy.Ta instalacja ma lepsze uzyski niż dwie pozostałe - przez kąt paneli i chłodzenie zapewne ale stosunek cena jakość ok. Jak chcesz porządną konstrukcję to Corab jest producentem cenowo fajnie to wychodzi ale transport jest bardzo drogi bo elementy 6m mają. Można by tak godzinami opisywać wszystko :)
@Andrerealworld3 жыл бұрын
@@pvguy2879 dzięki za szybką odp. O dzwoniłem wszystkie możliwe miejsca . Na 10 kw to jest cena zaporowa .samemu ceny stali podążaja . Ale znalazłem na złomowisku jakiś profil może coś. Tego będzie :) powiedz czy musi być ta szyba aluminiowa do paneli oryginalna czy mogę zrobić na czymś innym np profil stalowy ?
@Andrerealworld3 жыл бұрын
@@pvguy2879 ogólnie czy mógł bym nie zamawiać tych aluminiowych profili tylko przykręci. Bezpośrednio panel do profila stalowego ? Czy lepiej dać jakaś aluminiowa blaszkę ? Bo jak mówię na tym złomowisku jest profil taki od regałów 9 metrów długi ja bym ten perforowany profil dał zamiast tych aluminiowych szyn ? Co myślisz ?
@PROinstal3 жыл бұрын
jestem ciekaw jak te panele się sprawują
@pvguy28793 жыл бұрын
pytasz jak u mnie czy w dłuższej perspektywie ? u mnie tutaj: pvmonitor.pl/user.php?idinst=10850#/sumapv inst.3.68kW. Risen
@PROinstal3 жыл бұрын
@@pvguy2879 to fajnie a jak to jest zrobione ze widać twoje parametry ? Jesteś zadowolony z paneli risen ?
@pvguy28793 жыл бұрын
@@PROinstal Same moduły są średniej jakości, tzn. stosunek ceny do jakości jest super, ale widziałem testy w komorach klimatycznych i wyszły średnio, ale porównywalnie do np. Longi ktore mam czy q. cellsów które też posiadam. Mówię tylko o tych konkretnych modelach, nie odnoszę się do całej gamy produktów bo tutaj jest różnie, są konstrukcje dużo lepsze np. w śród Longi. Co do PV monitora to na stronie które Ci dałem jest wyjaśnione jak przystąpić do tego projektu, tzn. można kupić lankontroler od nich i wtedy to urządzenie będzie zbierało z licznika dane i wysłało tam, lub można kupić lub użyć falownika ktory takie dane potrtafi sam wysyłać np. goodwe, elnix itd.
@radek32433 жыл бұрын
Co do zabezpieczenia arotu przed UV to ja stosuję czarna rurę osłonowa (taka jak PGE stosuje przy słupach energetycznych) do tego termokurczka z klejem na łączeniach.
@pvguy28793 жыл бұрын
a wiesz gdzie kupić taką większą średnicę wew. minimum 4 cm ? pewnie te rury są z HDPE Znalazłem nie są drogie koło 20 zł / 1m więc spoko.
@radek32433 жыл бұрын
@@pvguy2879 jeździłem po okolicznych hurtowniach i jedna mi zamówiła bez kosztów dostawy. Na TIM sprawdź po indeksie 0001-00000-44826.
@pvguy28793 жыл бұрын
Dzieki za info.
@dodi63793 жыл бұрын
Super
@pvguy28793 жыл бұрын
Dzieki
@jz11273 жыл бұрын
Nie zastanawiałeś się nad samodzielnym wykonaniem konstrukcji np. z ceowników stalowych ?, Wyszło by toż pewnością taniej niż taka gotowa konstrukcja.
@pvguy28793 жыл бұрын
Niestety nie mam za wiele czasu wolnego, a projektów domowo - działkowych mam masę. Oczywiście wyszło by taniej, chociaż nie wiem jak teraz by wyszło bo ceny stali jak wiadomo mocno poszły w górę. Na początku chciałem na szybko poskładać z kształtowników BAKS, albo kupić gotową konstrukcję Baksa, ale ciężko to było zdobyć w moich okolicach, w końcu dałem sobie siana, jest działa, już miesiąc po zgłoszeniu i temat zamknięty :)
@pawelreterman48473 жыл бұрын
@@pvguy2879 a co to za producent konstrukcji ? bo wiać że solidna :)
@pvguy28793 жыл бұрын
@@pawelreterman4847 producentem jest k500.pl super solidna nie jest, ale dla mnie akceptowalnie dobra, zważywszy że cena była najniższa na rynku - licząc cena + dostawa.
@jz11273 жыл бұрын
tym Twoim młotkiem z biedry daje radę wbić szpilki uziemienia ?
@pvguy28793 жыл бұрын
tak, jest całkiem mocny, niestety u mnie na głębokości 2m jest margiel i w niego tylko 1 m daje radę wbić, ogólnie za takie grosze ( ja z 240 zł zapłaciłem) polecam.
@jz11273 жыл бұрын
Masz u siebie zachowanie w tym Sofarze te wymagane 80 cm od góry ?,. Bo jam pomieszczenie o wysokości 2 metry i tak bez sensu nisko mi ten falownik wypada montować .
@pvguy28793 жыл бұрын
na upartego mierzyłem to jest 80 cm, ale nie ma 30 cm od ściany jest z 20 :) Montuje mu wentylator od dołu, grzeje się blisko 50 stopni w upalne dni, to za dużo wg. mnie. allegro.pl/oferta/zasilacz-do-wentylatorow-12v-sterowany-termostatem-10084001138 albo coś podobnego, czy jakieś inne rozwiązanie np. lan kontrolera czy sonoofa/shelly czy z zasilacza można wydłubać gotowy układ np. Fortrona
@jz11273 жыл бұрын
@@pvguy2879 myślałem że masz mniej od góry bo tak na filmie wygląda:), wiesz coś więcej jak serwis na to patrzy ?
@pvguy28793 жыл бұрын
w garażu kończy się strop drewniany w miejscu falownika i do samego dachu jest 80 ale troszkę naciągane. Bardzo restrykcyjnie podchodzą do tych odległości, podczas reklamacji wysyłasz zdjęcia z miarką przyłożoną do falownika.... dowiedziałem się o tym po instalacji :)
@jz11273 жыл бұрын
@@pvguy2879 no to i tak trzeba liczyć u Ciebie do stropu drewnianego, a nie do dachu, bo strop blokuje odpływ ciepla :)
@pvguy28793 жыл бұрын
@@jz1127 no nie do końca blokuje bo jest dalej przestrzeń na strych, w termowizji tylko trochę się to miejsce nagrzewa, ale i tak dostanie ten falownik wentylator :) a jak padnie falownik to pomyślę co zrobić.
@naciagnietejakbaraniejaja57843 жыл бұрын
Ok, super podoba mi się ale pytanie, w sumie przekroczyłeś 6,5kWp to gdzie wyłączniki "strażaki" masz?:D
@pvguy28793 жыл бұрын
Różnie te 6.5 kW jest interpretowane, wstepna rozmowa że strażakiem wykazała za to nie jest instalacja powyżej 6.5kW tylko 3 instalacje po 3kw a to nie to samo. Twierdził ze nic nie trzeba i tak zgłaszam.Zobaczymy.
@jz11273 жыл бұрын
Panele i falownik gdzie kupowałeś ?
@pvguy28793 жыл бұрын
Panele były zakupione przez kolegę który ma sklep IT w Action.pl, falownik kupiłem w corabie.
@zenekzenek1763 жыл бұрын
@@pvguy2879 Jaki jest zastosowany kabel ziemny? YKY3x4 mm ?
@pvguy28793 жыл бұрын
@@zenekzenek176 w arocie są przewody solarne 2x4mm, nie wiem jaki maja symbol:)
@zenekzenek1763 жыл бұрын
@@pvguy2879 Arot w ziemi napełni się wodą, lub wykropi się kondensat. Kiedyś szukałam odpowiednich kabli do ziemi i znalazłem coś takiego centrala.helukabel.pl/proalpha/images/catalog/pl/11003798.pdf Może ktoś stosuje inne do "DC" z atestem do ziemi ? Nie mam jeszcze instalacji fotowoltaicznej, ale się przymierzam zamontować na ziemi we własnym zakresie.
@pvguy28793 жыл бұрын
@@zenekzenek176 arot sam z siebie nie wypełni się wodą bo jest zabezpieczony fajką, kondensat może powstać jakaś niewielka ilość, ale to nie ma wielkiego znaczenia, przewody są odporne na wodę. Widziałem takie instalacje na 30kW i podobnie robione jak u mnie. Wątpie aby miało coś się tam stać. Do samej ziemi ja bym nie stosował bez osłony kabla, bo bałbym się uszkodzenia mechanicznego. Więc ziemny przewód w arocie dla mnie to jest to samo co solarny w arocie. Może ktoś robi jakieś przewody ziemne, albo z certyfikatem, ale nie szukałem. W ostateczności po to jest arot aby można było wymienić przewód/kabel, ale szacuję że to już nie za mojego życia :) Ja bym bez arotu tego kabla nie zakopał który pokazałeś, ale oczywiście się nadaje i wiem można go zakopać bez osłony, ale ja mam zachowawcze podejście, które nie raz się sprawdziło.