Rozhovory o vesmíru - Centrum naší Galaxie

  Рет қаралды 16,527

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

Күн бұрын

V šestém dílu probíráme novinku o unikátním objevu černé díry střední hmotnosti pomocí gama záblesku a v hlavním tématu se s hostem Michalem Zajačkem bavíme o současných znalostech o středu naší Galaxie.

Пікірлер: 28
@borisnovotny9031
@borisnovotny9031 2 күн бұрын
Dobrý den, pánové vědci. Ano, je to pod vaší úroveň ale pokud by byl někdo, kdo by byl i při všech vašich povinnostech ochotný věnovat pořádný "ass kick" někomu z těchto pánů, byl bych strašně rád. Jak se chovali k panu Remkovy je podle mě urážkou národních hrdinů. Prozatím vidím pouze reakci youtuberů, kteří nemají ani argumenty ani odbornost aby tenhle blábol vyvrátili. Není ani správně, aby dostávali tolik pozornosti. Odkaz zde: kzbin.info/www/bejne/h3nHaKBpmreLqcUsi=PKex-LqgEd_HlvAM
@andrejstefanek3146
@andrejstefanek3146 3 жыл бұрын
Super, viac takých videí prosím :) a Michal sa ešte objaví v ďalších častiach?
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Někdy určitě ano, ale v blízké době se budeme spíš snažit hosty střídat :)
@LamcaLiborVitovi-qq5yy
@LamcaLiborVitovi-qq5yy Жыл бұрын
Velký tady zázrak co je tady stvořené všude kolem nás kde lidský rozum nestačí pochopit proč tady vše je jaký vše má tady význam. Hezký rozhovor třeba to tak asi je nebo vše úplně jinak.
@zbyneknavratil7990
@zbyneknavratil7990 Жыл бұрын
Proc jsou CD schopny pritahovat a pohlcovat tolik hmoty, kdyz puvodni hvezda ne? Jejich celkova gravitace je prece stejna, ci spis mensi, nez jako byla u puv.hvezdy, ne? Je sice silnejsi na hranici CD ale ve vzdálenosti puvodniho povrchu hvezdy nemuze byt vetsi, nebo se mylim? Diky
@epphram
@epphram 2 жыл бұрын
Dal by sa kúsok niektorej z častí venovať téme zrážky neutrónových hviezd? ďakujem
@petervavra6995
@petervavra6995 2 жыл бұрын
Mna iba napada jedna vec, tie hviezdy co obiehaju "kusok" okolo Sagitaria A* musia starnut pomalsie, ci?
2 жыл бұрын
Dobrý deň, pozorované hviezdy sú zatiaľ najbližšie vo vzdialenosti niekoľko 100 gravitačných polomerov, teda efekt spomalovania času v dôsledku všeobecnej teórie relativity je stále celkovo zanedbateľný, avšak je viac relevantný na jednotkách gravitačných polomerov.
@kristinab3044
@kristinab3044 3 жыл бұрын
Rozhovory o vesmíre som počúvala cez podcast Vedator a netrpezlivo čakala na ďalší diel. A youtube mi práve prezradil, že tu nájdem 3nové diely. Nasadzujem slúchadla a idem počúvať. Jupí 🎉👏🏻
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Děkujeme za důkaz, že máme i dámské divačky! 😃 Podle naší KZbin statistiky tvoří naše obecenstvo ze 100 % muži, což nás dost mrzelo.
@miroslavkristek9356
@miroslavkristek9356 3 жыл бұрын
Ty grafiky středu galaxie jsou opravdu super . V dokumentech jsem už něco podobného viděl , ale toto je o několik úrovní výš .
@rostislavbojko6280
@rostislavbojko6280 3 жыл бұрын
Velmi podrobné, srozumitelné, graficky výborně podložené. Pátý díl se povedl. Palec hore! Během sledování Rozhovorů mě jen napadlo, že: Víme jak vznikají hvězdy. Víme jak vznikají Černé Díry. Víme co je v centrech galaxií, ale jak se seskupují/tvoří samotné galaxie? Pokud jste o tomto tématu již hovořili, tak omluvte mou krátkou paměť. Ok. Známe horní hranici elektrického náboje Černé Díry. Víme co všechno ovlivňuje, nebo lépe řečeno teoreticky může ovlivnit náboj a jeho "síla"? Náhlé pravidelné záblesky ze Sgr1* (čas videa 1:09:40)? Jedná se o jet, nebo průvodní jev jetu? Je to průvodní jev změny toku akrečního disku? Ani nevím jestli jet probíhá konstantně, nebo jen nárazově. Vzniká jen čistě během gravitačního zhroucení hvězdy?
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Díky moc! :) V kosmologických simulacích tvorbu galaxií vidíme a je to podstatný parametr pro posouzení kvality simulace. Podrobně jsme tento proces ale ještě neprobírali, což určitě brzo změníme, protože vývoj vesmíru od Velkého třesku po současnost a budoucnost je velice pěkné téma. Díky za tip! :) Na druhou část otázky přizvu Michala, jestli bude mít chvilku :)
3 жыл бұрын
Dobrý deň, menší elektrický náboj ovplyvňuje predovšetkým dynamiku nabitých častíc - protónov a elektrónov, kým pohyb fotónov a elektricky neutrálnych telies je ovplyvnený pri väčších hodnotách náboja. Avšak už malý elektrický náboj posúva napr. tzv. poslednú medznú stabilnú kruhovú orbitu nabitých častíc a takisto môže napomáhať urýchlovaniu častíc kozmického žiarenia na ultraveľké energie. Čo sa týka zábleskov - flares - jedná sa buď o magnetickú rekonexiu v silne zmagnetizovanom ionizovanom akréčnom toku alebo prejav jetu - avšak jet v prípade Sgr A* je veľmi slabý, zatiaľ sa ho nepodarilo jednoznačne identifikovať.
@rostislavbojko6280
@rostislavbojko6280 3 жыл бұрын
@ Děkuji za doplnění informací.
@frant8518
@frant8518 3 жыл бұрын
Robite to ozaj dobre. Len tak dalej... Mali by ste spachat nejaku publikaciu :)
@davidbednarik9663
@davidbednarik9663 3 жыл бұрын
Ďakujem, veľmi zaujímavá hodinka môjho života. :) len tak ďalej.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Díky moc! :)
@richogym
@richogym 3 жыл бұрын
Zdravím chalani. Opäť veľmi zaujímavý podcast. Vypočul som si, teraz to idem vstrebať na cyklistický tréning, a prisahám že po tréningu ešte raz. Veľa nových informácií, a Michal je úplne TOP. Pozdravujem.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Taky zdravíme a díky moc! :)
@erikborza290
@erikborza290 3 жыл бұрын
👏👏👏
@disouji
@disouji 3 жыл бұрын
Díky moc za tyto skvělé a poutavé podcasty! Mohl bych se zeptat v čem děláte ty vesmírné animace? Díky a jen tak dál!
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Jsme opravdu rádi, že se Vám líbí :)! Vesmírné animace jsou v drtivě většině převzatý obsah velkých organizací jako např. NASA, ESO, ESA, které dovolují takový obsah dále používat. Tvorba animací takto vysoké kvality je časově velmi náročná a kdybych měl ke každému dílu všechny animace vytvářet, tak bych stíhal možná jeden díl ročně :). Pokud se sám zajímáte o tvoření animací, tak můžu doporučit freeware blender. Na KZbin najdete spoustu tutoriálů od úplných začátků po velmi komplexní animace. Tvorbu videí dělám pomocí Adobe Premire Pro, kde skládám existující materiály tak, aby ukazovali o čem účinkující mluví a ve Photoshopu ladím materiály, které to potřebují :).
@kaibableinad
@kaibableinad 3 жыл бұрын
👍☘️🖖 YES
@milanb2238
@milanb2238 2 жыл бұрын
Môj predpoklad je, že tmavú hmotu tvoria čierne diery v galaxiách, ktoré sú ťažko pozorovateľné. Vznikli v rannom vesmíre z hmotných hviezd, ktoré po vyhorení vytvorili čierne diery. Tie aj tvoria pavučinovú štruktúru vesmíru. Fajn prednáška.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 2 жыл бұрын
Dobrá myšlenka, ale s černýma dírama vzniklíma z hvězd II. a III. populace se v modelech počítá, i když se nepozorují. A i tak pořád spousta hmoty chybí. Asi každý astrofyzik by tmavou hmotu rád nahradil něčím, co zná, ale bohužel se to zatím nedaří. Navíc pro existenci tmavé hmoty mluví více pozorování, než jen dynamika galaxií a kup galaxií. O tom ale až někdy podrobněji v jednom z dalších dílů ;).
@erikborza290
@erikborza290 3 жыл бұрын
Paráda 🔥🔥👏🥳
@epphram
@epphram 2 жыл бұрын
Ďakujem za takéto rozhovory!
Rozhovory o vesmíru - Pod horizontem události
1:17:46
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 20 М.
Rozhovory o vesmíru - Supermasivní a mikroskopické černé díry
1:01:11
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 10 М.
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 3 Серия
30:50
Inter Production
Рет қаралды 1,1 МЛН
Which One Is The Best - From Small To Giant #katebrush #shorts
00:17
Man Mocks Wife's Exercise Routine, Faces Embarrassment at Work #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 6 МЛН
Jsme ve vesmíru sami? Iceberg..
32:35
RTHWLDN
Рет қаралды 160 М.
Velký třesk. Kde se vzal, tu se vzal...
13:55
Dobré vědět
Рет қаралды 58 М.
Rozhovory o vesmíru - Kosmická pavučina
1:06:51
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 10 М.
Rozhovory o vesmíru - Co přijde po Einsteinovi?
54:34
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 41 М.
Sedmikrásky online | 66 - Rok od přistání Perseverance
1:31:41
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 12 М.
Petr Dvořák | Nekonečný příběh nekonečného vesmíru
2:24:21
Science & Technology Club
Рет қаралды 24 М.
Rozhovory o vesmíru - Horký vesmír
53:07
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 11 М.
Rozhovory o vesmíru - Holografický vesmír
1:02:20
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 47 М.