Rozmnožování rybízu a angreštu

  Рет қаралды 68,232

Plodná zahrada

Plodná zahrada

Күн бұрын

Пікірлер: 63
@martincisar9964
@martincisar9964 Ай бұрын
Skvělé podrobné návody. Rád se se priucim jako amatérský zahrádkář. Děkuji!
@pavelgajda6443
@pavelgajda6443 2 жыл бұрын
Přínosné video. Rybíz a kudláče jsou domácí lékárna. Bohatý zdroj vitamínů a je třeba aby se zahrádkaření vrátilo do kurzu
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 жыл бұрын
Děkuji Vám, Pavle, za komentář. Jsem rád, že se Vám video líbilo. Je to tak, jak říkáte, rybíz i angrešt a vůbec všechny bobuloviny jsou vlastně naše "superpotraviny", jak se dnes říká.:-)
@jirinicielnik7428
@jirinicielnik7428 3 жыл бұрын
Zajímavá videa, moc jsem se poučil o chybách, které jsem zbytečně dělal. Už se těším na další... Přeji Vám dobré zdraví a brzy na viděnou ... :-)
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
To jsem moc rád, Jiří, že jsou pro Vás videa užitečná.:-)
@reginaregina7191
@reginaregina7191 3 жыл бұрын
Tak takovéto rady jsem potřebovala. Srozumitelné, snadné. Jsem začátečník. Zasadila jsem na podzim zatím 2 keře červeného rybízu a 2 angrešty. Tak jsem zvědavá jestli se vůbec chytly. Díky moc za skvělé a užitečné rady.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji, tak to mám radost, že Vám video pomohlo. Můžete těšit i na video o řezu červeného rybízu, podrobné video o řezu angreštu již vyšlo. V těchto videích je rovněž ukázka výchovného řezu mladých sazenic. Přeji Vám bohatou úrodu v následujících letech. Petr
@reginaregina7191
@reginaregina7191 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada Moc, moc děkuji. Dnes jsem našla Vaše videa, tak je ted sleduji. Zakládám si malou zahrádku na malém pozemku, a Vaše návody a rady se mi přesně hodí. Alespon vím, také jak na ovocné stromky a zeleninové záhonky atd. Co a jak pěstovat i ted v zimě. Děkuji.Krásný víkend přeji.
@TheRouzie
@TheRouzie 3 жыл бұрын
Petře, díky moc za video. Jen mě mrzí, že nemá daleko víc shlédnutí. Doporučuju, kde můžu. Díky!!
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji mockrát za zpětnou vazbu i za doporučení, to je od Vás moc milé. V nejbližší době se můžete těšit na navazující videa o řezu angreštu a poté i různých druhů rybízu.
@jurajturza2892
@jurajturza2892 3 жыл бұрын
Vase videa som objavil asi pred tyzdnom a hned som musel dat odber.Budete mat videa aj ako rozmnozit napriklad citroni,pomarance...ako sa starat o taketo exoticke ovocie v nasich podmienkach.Dakujem za odpoved.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji, Juraji, to mám radost! Pro pěstování citrusů zatím nemám vhodné podmínky, ale časem..., kdo ví? :-)
@martabednarova7791
@martabednarova7791 3 жыл бұрын
Krásné a poučné video jako vždy. Děkuji. Jen si říkám, proč dělat zálivkovou jámu nakupením valu okolo (od času 11:25), proč raději na začátku nevykopat hlubší jámu? Trochu bych se bála, že samotný nakupený val bude prosychat a navíc při dešti stétkat a to i do zamýšleného dolíku, takže ve finále bude keř na mírném kopečku.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji Vám za komentář, Marto, jsem rád, že se Vám video líbilo. Vaše úvaha je správná, v mém případě bych však musel hlubší výsadbovou jámu vykopat do jílovitého podloží, kde by se držela voda jako v takové přírodní vaně a kořeny by pak mohly hnít, proto to lehké vyvýšení. Vysychání lze částečně eliminovat vyšší vrstvou mulče a samozřejmě častější zálivkou, je-li to nutné.
@kotlinovajaroslava5668
@kotlinovajaroslava5668 3 жыл бұрын
Moc pěkné, názorné. Jdou takto množit kanadské borůvky?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji mockrát za zpětnou vazbu! :-) Borůvky můžete množit hřížením nebo řízkováním.
@miloslavadoubkova7267
@miloslavadoubkova7267 3 жыл бұрын
Děkuji, nevím které Vaše video mám sledovat dřív, to je co mi tu chybělo. Perfektní. Zeptám se, Josta či beztrnná ostružina ? A zda potom se budete věnovat ochraně proti mšicím či padlí, to je úmorné . Děkuji a přeji velký úspěch.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
To je od Vás milé! :-) Možná v týdnu natočím řez ostružiníku. Témat je nekonečně mnoho, jenom bych potřeboval natáhnout čas.:-)
@ivanacibulkova6531
@ivanacibulkova6531 3 жыл бұрын
Dobrý den, moc děkuji za skvělá videa! Pro mě jsou velkým přínosem! Neuvažujete o videu o roubování angreštu a rybízu na meruzalku? Děkuji Ivana Cibulková
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji za zpětnou vazbu, Ivano! Těší mě, že videa jsou pro Vás přínosem. Uvažuji o spoustě videí, tak uvidíme, jak mi to vyjde časově.:-)
@igorjera1016
@igorjera1016 2 жыл бұрын
Dobrý deň. Prosím Vás, video skončilo uskladnením odrezkov. Ako postupovať ďaľej ? strčiť do zeme a nechať zakoreniť ? alebo štepiť na podpník ? ...pýtam sa na stromky konkrétne. Máme doma starú odrodu jablone a tá ma okolo seba plánky vyrastené zo semena... ako ju najlepšie zachovať do budúcna? Za pomoci odrezkov ? alebo štepením na podpní, poprípade na plánku ? Chceli by sme nový stromček tejto odrody. Ďakujem za prípadnú odpoveď :) Videá sú super, odoberám :)
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 жыл бұрын
Zdravím Vás, Igore, a děkuji za Váš komentář i dotazy. Vaši starou odrůdu jabloně si uchováte nejlépe naroubováním na vhodnou podnož (může to být semenáč, ale pak musíte počítat s velkým stromem, který může potřebovat spon i 8 a více metrů). Pokud má jabloň malé přírůstky pro odběr vhodných roubů, tak během Vánoc proveďte zmlazovací řez a rouby odeberte příští rok z nových přírůstků. Držím palce.:-) Petr
@igorjera1016
@igorjera1016 2 жыл бұрын
@@plodnazahrada Ďakujem za odpoveď. Ešte jednu otázku ak môžem :) Je rozdiel medzy stromkom ktorý voľne vyraste zo semena a týmto istým stromkom na ktorý by som navrúbloval vrúbeľ z toho istého stromu ? Chcem vedieť, či to má nejaký zmysel robiť na ten istý druh. Zarodí skôr, alebo zarodí tak isto rýchlo ako keby bol nenavrúblovaný ? Poprípade či nenavrúblovaný vôbec zarodí... :) Ďakujem. Igor
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 жыл бұрын
@@igorjera1016 Ano, je mezi nimi rozdíl. U stromu ze semene, byť stejné odrůdy, nevíte, jaké bude mít plody - "dítě" nemusí mít, a ani nemívá, stejné znaky jako rodič. Chcete-li mít jistotu, že strom bude plodit stejné ovoce, musíte použít roubování, což je vlastně klonování dané odrůdy (i když podnož má také určitý vliv na kvalitu plodů). Naroubovaný stromek s méně vzrůstnou podnoží Vám zaplodí mnohem dříve než semenáč.
@igorjera2762
@igorjera2762 2 жыл бұрын
@@plodnazahrada Ďakujem veľmi pekne, moc ste mi teraz pomohol :) Ďakujem za veľmi užitočné informácie a prajem pekný deň. Igor
@paja1027
@paja1027 3 жыл бұрын
Dobrý den, nevadí ,že odebrány řízek nebude roubovaný na meruzalku jako mateční rostlina? děkuji, Pavel
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Přestože je řízek odebrán ze stromkového rybízu naroubovaného na podnoži z meruzalky zlaté, tak si z něj klidně můžete zapěstovat keřovitou formu rybízu (keřík má vyšší úrodu i životnost než kmínková forma). V případě, že byste chtěl mít opět rybíz v tvaru stromku, pak musíte odebraný řízek/roub naroubovat na podnož z meruzalky nebo z josty. Podnož pak plní i funkci kmínku, jeho korunku pak tvoří naroubovaná odrůda rybízu. Přeji hodně úspěchů s množením drobného ovoce. Petr
@paja1027
@paja1027 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada děkuji
@dobrozahrada
@dobrozahrada 3 жыл бұрын
Dobrý den :-) . Lze množit rybíz a angrešt i ze semínek? Mám každý rok pod keři spoustu nových mladých pidistromečků. Když je rozsázím, budou plodit? Nebo existuje něco jako planý rybíz a angrešt?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Ano, lze, ale vlastnosti se mohou značně lišit od rodičů. Kvalita většinou bývá horší, ale je také možné, že tímto nezáměrným úsilím vyšlechtíte novou světoznámou odrůdu. :-) Pokud chcete udržet stejné vlastnosti dané odrůdy či mateřské rostliny, je nutné zvolit některý z uvedených způsobů vegetativního množení.
@dobrozahrada
@dobrozahrada 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji za dobré zprávy. Potřebuji založit živý plot, tak se každá sazenička hodí. A kdyby nějaká byla nezvykle super, dám Vám vědět :-D
@radkakobesova7279
@radkakobesova7279 Жыл бұрын
Dobrý večer .Dostala jsem vetvičky rybízu .Mám je v kyblu s vodou než pustí kořínky.Vodu vyměnuji co týden .Už jsou tam pomalu 3týden a kořínky nikde.Chci se optat .Mám počkat ještě nebo je zasadit do hlíny ???Májí už lístky.Velice pěkně děkuji za odpověd.Mějte se krásně a at vám vše krásně roste.Zahrádě zdar🙂🙂🙂
@plodnazahrada
@plodnazahrada Жыл бұрын
Zdravím Vás, Radko, aby řízky zakořenily ve vodě, tak se musí udržovat teplota kolem 25 °C. Pokud však již mají listy, tak se zakořennění asi nepovede ani v půdě, musela byste velmi omezit listovou plochu, a i tak bude výsledek nejistý. Nejlépe řízky zakoření tehdy, pokud se odebírají v době, kdy ještě nejsou ještě narašené.
@denisaheinzova1293
@denisaheinzova1293 3 жыл бұрын
Dobrý den, mate moc příjemná videa a Dekuji za ne! Letos budu začínat a chtěla bych se zeptat, zda je nějak možné zasadit rybíz, aby ještě letos něco plodil. Moc Vám Dekuji :)
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji, Deniso! Moc to nedoporučuji, lepší je první rok výchovným řezem na 2-3 očka podpořit růst nových kosterních větví, zasadit rybíz o 5-10 cm hlouběji a rybíz nechat zaplodit až příští rok. Pokud tak neučiníte, tak větší sazenice Vám sice zaplodí již v daném roce, ale za vysokou cenu stagnace růstu a oslabení keře, dojde k tzv. zababčení, tj. předčasnému zestárnutí keře. Musela byste mít starší vzrostlou sazenici s rozvinutým kořenovým systémem předpěstovanou ve větší nádobě. U takového rostliny nejdode k porušení kořenového systému při výsadbě a teoreticky byste u ní nemusela provádět výchovný řez pouze na 2-3 očka, ale mohla ponechat většinu větví. Ale i v tomto případě bych doporučil řezem zpočátku podpořit spíše růst než plodnost. Ať se Vám daří. Petr
@miskabalazova3254
@miskabalazova3254 2 жыл бұрын
Dobrý deň, na jeseň som sadila do zeme už zakorenené odrezky ríbezle a arónie (zakoreňovali v nádobe od posledného strihania na konci zimy). Odrezky som mala však dosť dlhé, aj 30 - 40cm. Chcem sa spýtať či ich treba teraz nejako skrátiť, zastrihnúť. Ďakujem
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 жыл бұрын
Zdravím Vás, Miško, a srdečně Vás vítám mezi nové členy kanálu Plodná zahrada! :-) Pokud řízky ještě nemají vyvinutý kořenový systém, tak bych je zkrátil na 2-3 pupeny nad povrchem půdy. Pokud jsou však výhony již 30-40 cm nad povrchem, tak je pravděpodobně vytvořený již poměrně dobrý kořenový systém. Pak by stačilo odstranit jen slabé výhony, u červeného rybízu můžete silnější výhony asi o 1/3 zakrátit pro podporu rozvětvení a tvorbu nových výhonů. Děkuji mockrát za Vaši přízeň a ať se Vám na zahrádce daří! Petr
@majkak.7196
@majkak.7196 3 жыл бұрын
Přehledné info, díky. Jen bych se optala, proč roubovat? Když keř je více odolný než stromek.Má jinou chuť? Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Ale loni jsme daleko od zahrad, hluboko v křovinné oblasti objevili nejspíš starou "nezmutovanou" od lidí - jabloň. Měla nevzhledná, malá, skoro hnědá jablíčka - ale ta chuť! Lepší jsem nejedla.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Majko, ptáte se na roubování bobulovin nebo ovocných stromů?
@majkak.7196
@majkak.7196 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada Bobulovin, konkrétně mám stromkové rybízy a chtěla bych je namnožit na keřové (návody jsem viděla, díky). Proč se "předělávají" na stromkové, když keřové vydrží déle?
@majkak.7196
@majkak.7196 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada ...ještě bych se možná optala, jak se tu někdo ptal na Muchovík . Dostal se mi na zahrádku jako nálet, nevěděla jsem co to je, dala tomu šanci-a po třech letech plodí, zamilovala jsem si ho i jak vypadá. Ikdyž píší, že se sám rozrůstá, dá se množit stejně jako rybízy?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
@@majkak.7196 Důvodů je několik. Pro někoho hraje roli estetické hledisko, úspora prostoru při střídání keříkové a stromkové formy, pohodlnější sběr ovoce, u angreštů lepší přístup k ovoci s menším rizikem popíchání o trny, nabídka na trhu je řízena poptávkou (lidé chtějí stromkové formy). Osobně u rybízů preferuji spíše keře (zvláště u černého rybízu), u angreštů mají obě formy své opodstatnění.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
@@majkak.7196 Nejsnáze se množí se buď dělením keře nebo odebráním zakořeněné odnože některého z výmladků (kořeny ovšem vytváří velmi neochotně, spíše blíže k bázi keře).
@johnytwo
@johnytwo 3 жыл бұрын
supr. jen by bylo ještě lepší u každého kroku říci „proč“. třeba u zastřihávání řízků pod očkem a nad očkem.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Děkuji za zpětnou vazbu i za tip. Většinou se snažím říkat i proč, ale už takto jsou moje videa hodně dlouhá.:-) Jinak řez pod očkem podporuje tvorbu kořenů a lepší zakořenění řízku a řez nad očkem zase rašení z daného očka. :-)
@johnytwo
@johnytwo 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada navíc, doptávání v komentářích vám zvýši sledovanost, vlastně. Délka videa se dá vyřešit přehráním ve vyšší rychlosti.
@TheHarihaka
@TheHarihaka 3 жыл бұрын
Mne zrcitet delsi videa nevadí 👍 naopak
@lukaspolednik8859
@lukaspolednik8859 3 жыл бұрын
Dobrý večer a dá se to nechat zakořenit i teď v lednu?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Pokud není zmrzlá půda, klidně můžete zahřížit výhony rybízu i nyní. Když nejsou (a nebudou) silné mrazy, tak se Vám mohou chytnout i řízky zapíchané do půdy (raději bych je ještě zamulčoval slámou proti vymrznutí), i když skleník bude trochu jistější a jejich uskladnění v písku ve sklípku a zapíchání do půdy až na jaře ještě jistější.
@lukaspolednik8859
@lukaspolednik8859 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada děkuji
@milosbriza4589
@milosbriza4589 11 ай бұрын
😉🥰
@Huc-cr3vj
@Huc-cr3vj 3 жыл бұрын
Doby den prosim vas akym sposobo sa da namnazit borovka dakujem
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Dobrý den, podobně jako u rybízu můžete zkusit hřížení mladších výhonů nebo dělení keříku, případně i řízkování, ale to již vyžaduje trochu specifické podmínky.
@Huc-cr3vj
@Huc-cr3vj 3 жыл бұрын
Dakujem
@evacharvatova5140
@evacharvatova5140 3 жыл бұрын
Jak na muchovník
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Muchovník bych moc neprořezával, kromě suchých větví nebo jen pokud ho chcete nějak tvarovat, je-li keř přehuštěný. Mám na zahradě několik odrůd muchovníku skoro 10 let a žádný z keřů jsem zatím ani jednou neprořezával a stále mají úžasnou násadu plodů.
@pansvec
@pansvec 3 жыл бұрын
cca v 6:24 rikate, ze byste ustrihl cast, ktera ma zustat na zemi. Nechal byste pouze maly kousek a jeden vyhon? Jinak dekuji za navod. zitra hned provedu u cerneho ribizu, ktereho mame malo a pripravim na rozesazeni na pristi rok.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 жыл бұрын
Hodně záleží na tom, jak je vyvinutý kořenový systém. Čím je bohatší, tím více výhonů lze ponechat. V našem případě je vyvinutý poměrně dobře, takže by bylo možné nechat klidně i více výhonů a dokonce z daného zahříženého výhonu vytvořit sazenice dvě (ponechají se výhony nalevo i napravo od kořenového systému, který se rozdělí na dvě části, tak aby na obou částech byl dostatek kořenů), s tím, že by se původní zahřížený výhon odstřihnul až u báze keříku. Při výsadbě dejte celou zakořeněnou sazeničku ještě o 5-10 cm níže než původně rostla při zahřížení. Pokud jsou výhony sazeničky slabé a malé tak je zakraťte jen na asi 3 očka, aby se vytvořily nové silné výhony/letorosty jako základ keříku pro budoucí růst.
@pansvec
@pansvec 3 жыл бұрын
@@plodnazahrada dekuji. dnes pripravim a za rok uvidime.
@misacraft3714
@misacraft3714 Жыл бұрын
Já na jaře napíchám odřezky z jednoletých větviček rybízu do záhonu a krásně mi zakoření
@plodnazahrada
@plodnazahrada Жыл бұрын
Děkuji Vám za komentář a sdílení, Míšo. :-) Je to tak, řízkování je jednoduchá a efektivní metoda množení. Ať se Vám daří! Petr
@milosbriza4589
@milosbriza4589 11 ай бұрын
😉🥰😁
Řez maliníku - jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce
28:27
Plodná zahrada
Рет қаралды 301 М.
Girl, dig gently, or it will leak out soon.#funny #cute #comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 68 МЛН
Je peux le faire
00:13
Daniil le Russe
Рет қаралды 22 МЛН
Do you choose Inside Out 2 or The Amazing World of Gumball? 🤔
00:19
BORŮVKY KANADSKÉ MNOŽENÍ LÍNÝM ZPŮSOBEM
8:05
Zahrada na řece
Рет қаралды 8 М.
Množení bobulovin - rybíz, angrešt, josta + pokus na borůvkách
47:42
Zahrada ve městě
Рет қаралды 10 М.
Množení a výsadba maliníku a ostružiníku
24:45
Plodná zahrada
Рет қаралды 66 М.
Množení kanadských borůvek
30:16
Zahrada ve městě
Рет қаралды 25 М.
Řez černého rybízu
16:34
Plodná zahrada
Рет қаралды 146 М.
Girl, dig gently, or it will leak out soon.#funny #cute #comedy
00:17
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 68 МЛН