Dobrý den! Mohla bych se zeptat, proč už nevysílate nová videa? Moc rádi jsme vás s Maminkou sledovali 🤗
@pavelpasek819211 күн бұрын
To je sice pěkné a užitečné, ale co s tou vší zeleninou děláte? Já ji rozdávám, protože se to sníst nedá a na nějaký prodej nemám nervy. Kompostujete ji? Máte dost slepic?
@pavelpasek819212 күн бұрын
Já to dělám podobně, byť se osevářské firmy zlobí za copyright. Nejjednodušší jsou papriky a rajčata. Nejde to u větší firmy - např. osivo pšenice či ječmene, malé firmy platí a platí za licenci, jako by šlo o vynález kola. Nedoporučuji si dělat vlastní osivo u okurek, jinak asi všeho. Ono taky semínka, třeba 5 ks, stojí nekřesťanské peníze, tak se ti soudruzi nemohou divit, že si našinec pomůže.
@prirodnizahrada13 күн бұрын
Dávám do kompostu i ubrousky bílé nebo recyklované béžové
@AlešHrubý-c1lАй бұрын
Mužu se zeptat jak funguje foliak a kdyby byl odkaz kde se dá sehnat. Děkuji Aleš
@plodnazahrada23 күн бұрын
Zdravím Vás, Aleši, konstrukci fóliovníku před časem bohužel doslova zmuchlala vichřice. Příště bych asi volil pevnější konstrukci.
@zanetakocianova7971Ай бұрын
Skvělé video, díky. Nám topinambur dělá velkou úrodu hlavně, když má hodně sluníčka.
@veronikamolnarovaberuska1851Ай бұрын
Děkují mnohokrát krasne video a hlavne poučné
@plodnazahradaАй бұрын
Bylo mi potěšením, Veroniko. Děkuji Vám za milý komentář.
@marcelaulrichova9841Ай бұрын
Prosim muzu z vyhonku vypestovat stromek,nebo uz jen ker.
@plodnazahradaАй бұрын
Teroteticky to možné je, ale jako podnož stromků se z více důvodů využívá meruzalka, na kterou se pak roubuje daná odrůda.
@otosonet6693Ай бұрын
Jak už psali jiní, krásně vysvětlený Zahnův řez. Akorát by mě ještě zajímalo co by se stalo, kdyby člověk větev neuřízl na oslabeně aktivní čípek, ale celou, prostě na větevní kroužek. Intuitivně bych očekával, že míza pak bude o to víc proudit do té tenké větve která nahrazuje tu odřízlou. Asi to tak ale nebude když se dělá Zahnův řez...
@plodnazahradaАй бұрын
Děkuji mockrát za milý komentář i úvahu. Pokud je stromek hodně mladý, cca do 1-2 let po výsadbě, tak Zahnův řez většinou neuplatňuji. Později, při větších řezných ranách, může dojít, bez uplatnění Zahnova řezu, k zasychání a odumírání větve v místě řezu (tím pádem i ke snížení toku mízy do větve odbočující z řezu, zvýšenému klejotoku, větší náchylnosti k chorobám... Ať se daří!
@VeronikaPagacovaАй бұрын
❤ děkujeme
@plodnazahradaАй бұрын
Bylo nám s kameramanem potěšením! :-)
@veraschulhauserova73182 ай бұрын
Když jsem ji sklidila před mrazem ? To asi není to pravé ořechové,že?
@plodnazahradaАй бұрын
To vůbec nevadí, pouze po přejití mrazem je v hlízách nejvíce prospěšných látek.
@VladimíraŽáková2 ай бұрын
Pořád jsem měla hokej v tom jak správně maliny stříhat. Díky tomuto videu už vím. Krásně a jednoduše vysvětleno. Děkuji.
@plodnazahrada2 ай бұрын
To mě těší. Děkuji Vám za milý komentář.:-)
@WindsdoomPatriot2 ай бұрын
24:05, 27:43 ❤
@plodnazahrada2 ай бұрын
Jak se natáčí, tak si to Pomněnka nemůže nechat ujít.:-)
@WindsdoomPatriot2 ай бұрын
@@plodnazahrada Dobrý den, rád sleduji Vaše videa. Hlavně ten klidný a lidský výklad. U několika videí jsem si všiml, že Vás sleduje. Jste pro ni miláček. Je to pro Vás srdeční záležitost. U nás v rodině máme pouze domácí kočičky a taky máme jednu extrémně mazlivou. Jmenuje se Šibalka. Tu vaši mi moc připomíná svou povahou. Je to strašně příjemné cítit to milující a oddané zvíře, které Vás miluje pouze proto jaký jste. Tato kočička si Vás prostě vybrala. Musíte být velmi hodný člověk, protože kočky se na pamlsky získat nedají, oni to tak nějak cítí. Co se týče malin jsem tak trochu sběratel. Pokud se v okolí či u známých setkám se zajímavou odrůdou, "musím" ji mít 🙂. V našich krajích je chladněji a udržet tu dobře plodící odrůdu chce trochu pokusů a omylů. Vesměs máme dvouleté, jinak máme jednu jednoletou ostružinu, velmi sladkou a jednu novou s extrémně velkými plody, která je dvouletá a kyselejší, spíše na marmelády. Ustřihnout její šlahoun dá někdy pořádně zabrat. Pokud budete mít zájem, namnožím a pošlu Vám taky 🙂 Vašemu kanálu držím palce i vaší rodině (včetně Pomněnky 🙂)
@renam29272 ай бұрын
Takovéhle rady se nám hodí. Bude pokračování vašeho budování?
@plodnazahrada2 ай бұрын
To mě těší. Děkuij za komentář. Syn už se přestěhoval, tak možná jednou, jinde a jindy.:-)
@renam29272 ай бұрын
Mohu dávat do kompostu piliny z jehličnanů? Dočetla jsem se, že obsahují inhibitory růstu, podobně jako túje. Je to pravda? Popel z tújí vadí? Děkuji Vám a zejména velice děkuji za hromadu úžasných informací o pěstování.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji mockrát za přízeň i komentář. Popelu obecně se do kompostu dává velmí málo, cca 3 kg na 1 m3. V menším množství bych piliny z jehličnanů do kompostu klidně dával nebo používal jako mulč ke kyselomilným rostlinám.
@Toschiba0072 ай бұрын
Dobrý den, Vaše videa mě zaujala a rád bych se zeptal. Máme nějaké ostružiny po dědovi…odrůda neznámá, ale vzpřímené, trnité a dlouhé tak max. 2,5 m. Nikdy jsme je nezkracovali a plody mají dobré, pokud nezaschnou jak teď poslední dvě suchá léta. Boční obrost moc nemají, tak mu tedy zkusím pomoct. Zaujalo mě tedy to zakracovaní resp. poměr ponecháné délky šlahounu a počtu pupenů na bočním obrostu. Hovoříte jen o dvou pupenech, ale stále na velmi dlouhém prutu, tedy takový dlouhý štíhlý salám 😄. Je to z důvodu proslunění a vzdušnosti? Jak je to s vyživovaním jednotlivých pater a konců? A ještě bych měl jednu otázku na nůžky. To jsou bahco že? Máte zkušenost i s těmi s tou otočnou rukojetí? 😃 Pokud odpovíte budu rád a děkuji! Jdu kouknout na další video. 😉
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za sdílení a komentář. Jak správně uvádíte, tak nůžky mám Bahco, i ty s otočnou rukojetí, ale používám jen ty klasické, které mi vyhovují více. S těmi výhony doporučuji experimentovat, každá odrůda "utáhne" trochu jiné množství plodů. někdy nechám 2 pupeny, někdy 4 i více, některý výhon ponechám 4 metry dlouhý, jiný třeba jen 2 metry. Ať se daří. :-)
@eduardsivco55072 ай бұрын
Dobrý den, pestujem ostružiny viac rokov, ale stale mi zostane množstvo červených plodov (aj ked su pekne velke), ktoré nedozreju, taktiež aj niektoré su "polozrelé" s hnilobnou chuťou. Kde robím chybu? Opelené sú OK, chovam aj včely...
@plodnazahrada2 ай бұрын
Zdravím Vás, je možné, že násada plodů je stále vysoká. Zkuste ji řezem omezit cca o třetinu až polovinu a podle výsledku a množství dozrálých plodů přizpůsobit řez v následujícím roce. Ať se daří! Petr
@MarTau_CZ_Dawn_of_War3 ай бұрын
Díky za video, věděl jsem že ostružiník se musí zakrátit, ale nevěděl, jsem jak zakrátiti ty boční výhony. Ten šlahoun co mi vyhodil, měl přes 6 metrů i když se mi do toho nechtělo, ale přesně jak jste řekl, neměl by sílu na vyživení těch ostružin a pak by ostružina trpěla tzv. chronickým nedozráváním plodů, protože by to nestíhala vyživovat zjistil jsem si to i selským rozumem, protože takhle by rostlina dávala energii na růst šlahounů a ne na tvorbu a dozrávání plodů. Jinak špičky bočních výhonů na šlahounech taky zakracuji, osychaly by. Metodu pupenů jak jste ji ukázal vyzkouším až teď, většinou jsem zakracoval "od oka", jelikož ty tenké části jsem odstřihával dokavaď šlahoun neměl tu širokou část aspoň 3 mm což byl důkaz že je silný a dokáže to vyživit protože je široký. Tenké šlahouny likviduji rovnou a nové mladé co jsou tenké tak taky nebo teď na podzim zkusím udělat odkopek a zasadit ho zvlášť. Jinak vyvazuji tak, že výhony co budou teď plodit dávám víc na jižní stranu kde svítí sluníčko a výhony co rostou nové vyvazuji dávám na opačnou stranu. Letos ale úrodu byla bohatá, 9kg z jedné ostružiny, ale taky trpěla na to "chronické nedozrávání" protože jsem ji pořádně nezakrátil. Jinak s tím mrazem bych opravil, že díky tomu že to zakrátíte i ty mladé výhonky tak se nebude vysilovat kořenový systém a ostružiník přečká i velké mrazy mě přežila dokonce i beztrnná odrůda i -20, takže určitě zakracovat, jak i ze zdravotního stavu tak i z důvodů přežití v mrazech. A Díky za typ. Dal jsem like. Jinak já běžně hnojím "lesní hrabankou" a ochranu před mrazem dávám mulčovací kůru i ta zvýší kyselost, protože ostružiníky preferují kyselejší půdu.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuij mockrát za zajímavý komentář a sdílení.:-)
@MarTau_CZ_Dawn_of_War2 ай бұрын
@@plodnazahrada Však jo. Vaše rada bude určitě lepší, protože já jsem to dělal většinou od oka, zastřihával jsem, dokavaď ten šlahoun nebude silný. S tou pomůckou na 3 či 4 pupeny u bočních výhonů jsem se to dozvěděl od Vás, takže to určitě vyzkouším. Slabé či tenké šlahouny odstraňuji rovnou to neřeším. Ale teď u jednoho udělám výjimku a zkusím ho namnožit hřížením.
@SuperAdvid3 ай бұрын
Dobrý den, podle tohoto videa jsem ostružiníky na jaře ořezal (na výšku a na 3 boční pupeny) a teď se ty boční výhony rozdivočely, mají kolem metru a víc a neplodí. Čím by to prosím mohlo být?
@plodnazahrada2 ай бұрын
Zdravím Vás, je možné, že by došlo k záměně za výhony letorostů, které plodí až následující rok? Ostružiník kvete a plodí až v druhém roce života.
@SuperAdvid2 ай бұрын
@@plodnazahrada Teď jsem zmaten. :) V čase 0:50 říkáte, že většina odrůd plodí na letošních (nových) výhonech. Asi je tedy myšleno těch bočních. Moje ostružiníky vypadají jako ty Vaše na jaře, ale jsou zelené. Takže po sklizni odstraním odplozené a na jaře ty stávající zkrátím podle videa. Je to tak?
@milanduro57213 ай бұрын
nemusite rylovat, ale kazdym rokom kupte tatru kompostu a sadte do toho, super :D
@plodnazahrada2 ай бұрын
Zdravím Vás, nemá-li pěstitel dostatek organické hmoty pro tvorbu vlastního kompostu, stačí oslovit chovatele koní v okolí, kteří většinou rádi zdarma poskytnou koňský hnůj (za rok z něj máte kompost), alespoň u nás.:-) Živiny je nutno půdě dodávat tak jako tak, u metody bez rytí je rozdíl pouze v tom, že se položí tenká vrstva kompostu na povrch. Svět je plný možností a krása spočívá právě ve svobodě volby každého z nás. Ať se daří. Petr
@lenkasromovasevitova68773 ай бұрын
supr videa, dik za ně
@plodnazahrada2 ай бұрын
Bylo mi potěšením. Děkuji za milý komentář.:-)
@9majus93 ай бұрын
❤
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji.:-)
@janacihakova98283 ай бұрын
Prosim, mam cca 4 roky starou tresen, myslim,ze ma dva terminaly, je nutne se jednoho z nich zbavit?
@plodnazahrada2 ай бұрын
Ano, jinak se třešeň časem kvůli tlakovému větvení v místě srůstu obou terminálů rozštípne.
@Url-o9d3 ай бұрын
No mi to stihnou sezobat ptaci 😅.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Zkuste keř v období dozrávání plodů zakrýt netkanou textilií a odkrývat jen při sklízení.
@ivanasterbova21194 ай бұрын
Krásný melouny, mňam, teď při koupi budu testovat, většinou koupím a je nezralý. . 😪
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za komentář! Budu držet palce při výběru.:-)
@KosTomas4 ай бұрын
Tímto videem jste mě velmi potěšil. Roky máme na zahradě komposter a letos jsem rozhodl, že ho rozvozím po zahradě a všelijaký odpad ze zahradě budu drtit a rozsypu po záhonech . Jsem rád, že jsem narazil na lidi podobně smýšlející.
@plodnazahrada2 ай бұрын
To mě těší. Děkuji za sdílení a milý komentář.:-)
@jirkakaletus47794 ай бұрын
Melouny co prodávají u cesty kolem Bratislavy sou už moc veliké a plné pecek....ty mi moc nechutnají
@plodnazahrada2 ай бұрын
Nejlepší jsou ty z vlastní zahrady, že?:-)
@jirkakaletus47792 ай бұрын
@@plodnazahrada nebo někdy ochutnam ty vaše....
@milostichy49884 ай бұрын
Škoda jen že v krámě se na stopku jen tak nenarazí.A stýblo taky po kapsách člověk nenosí.Nezbejvá než klepat
@plodnazahrada2 ай бұрын
Pohmat (vrzání) a tlak (měkkost, přezrálost), žlutá skrvna, také mohou být částečným vodítkem.:-)
@lucistnikzhajecku-24524 ай бұрын
Zajímavé s tím stéblem.To jsem čuměl.Doufám že se úroda zužitkovala bez střevního a jiného tělesného oslabení.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za komentář, celá úroda se zužitkovala, mám hodně dětí.:-)
@terezadratnalova27544 ай бұрын
U jednou plodicicho maliniku, nemela bych letoa narostle pruty ted na podzim zkratit?
@plodnazahrada2 ай бұрын
Můžete zkusit část zkrátit na podzim a část na jaře a pak porovnat růst a plodnost.
@macamik4 ай бұрын
Taká škoda dobrých melónov. Dúfam, že ste ich aspoň rozdali susedom 😊 Video aj informácie zaujímavé. Ďakujem za rozšírenie obzorov 😊
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za kometář, melouny nepřišly nazmar, všechny se snědly. Mám hodně dětí.:-)
@HanaSumer-z3b4 ай бұрын
Už vidím jak zákazníci v obchodě hamtaji po melounech a různé osahávání a lámou stopky. Ach jo....
@plodnazahrada2 ай бұрын
Tipy jsou určeny hlavně jako inspirace pro drobné pěstitele. Stopky lámat nikdo nemusí, většinou je melouny v obchodech ani nemají.:-) Melouny lze také vybírat intuitivně.:-)
@martinmexicano13324 ай бұрын
Tento bychom nesklidili, ale uz jsme ulomili stopku... 🤣 🤣 🤣 Duty zvuk, neni znakem zralosti, ale znakem zavodneni melounu, kde se prenaseji vibrace po uderu.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za vtipný komentář.:-)
@KosTomas4 ай бұрын
těžko hodnotit vaše metody, když nejsem odborník. každopádně si to zkusím ověřit až budu sklízet melouny. díky za tipy
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za komentář. Vyzkoušejte a dejte vědět.:-)
@milota544 ай бұрын
Špacír?! Čo tak ísť konečne pracovať kultúrne a nie cicať štátnu kasu?! Prasačinky si robte doma !
@jansinuhet89814 ай бұрын
To je název románu Kundery
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za komentář. To jsem ani nevěděl.:-)
@martincisar99644 ай бұрын
Skvělé podrobné návody. Rád se se priucim jako amatérský zahrádkář. Děkuji!
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za komentář, bylo mi potěšením.
@jirkajirka81734 ай бұрын
Hezky detailni navod!👍
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za milý komentář.:-)
@ladislavspanik63104 ай бұрын
Tie melóny by som zaradil do III .triedy skoro odpad
@plodnazahrada2 ай бұрын
No vidíte to, a přesto byly výborné.:-)
@tereziahalaszova72434 ай бұрын
Ani jeden meloun mi nepřišel vizuálně hezký. Pamatují si z dětství úžasné maďarské melouny, které byly všechny sladké a zralé.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za sdílení. Respektuji Váš názor, každému se líbí něco jiného. Pro mě je důležtiá především chuť melounu.:-)
@tereziahalaszova72434 ай бұрын
Už se vidím, jak dělám tyhle psí kusy s melouny v supermarketech. Hlavně ten s tím suchým stéblém je špičkový😂😂😂
@plodnazahrada2 ай бұрын
Jsem rád, že Vás video pobavilo.:-)
@jakubrouc75974 ай бұрын
Pro mne vždy nejspolehlivější to, když na potěškaní je meloun těžší než vypadá.. 100/100 😅
@plodnazahrada2 ай бұрын
Pokud Vám to funguje, tak to je super.:-)
@romana.hrdlickova4 ай бұрын
Děkuji za milé video❤ Písek jsem nikdy nezkoušela, děkuji za radu. Také necháváme slepičky dožít. Měli jsme jednu dokonce 12let. Vaše videa jsou pohlazením pro duši, máte krásnou energii. Děkuji za vaši práci a ať se vám daří🐓
@plodnazahrada2 ай бұрын
Milá Romano, Váš komentář mi udělal radost a vykouzlil úsměv na tváři. Mockrát děkuji. Ať se Vám daří! Petr
@petruskapeter854 ай бұрын
Děkuji za hezky návod, jak rozpoznat zralý meloun :)
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za milý komentář.:-)
@helenasenkyrova16854 ай бұрын
Dobrý den, prosím vás jaká je odrůda toho prvního melounů ?
@plodnazahrada2 ай бұрын
To bude asi trochu přezrálá odrůda vodního melounu LAJKO II F1. Ať se daří.:-)
@helenasenkyrova16852 ай бұрын
@@plodnazahrada děkuji za odpověď, tento rok jsem poprvé pěstovala melouny určit zralost melounu byl oříšek ale podle vaší ukázky se povedlo. Děkuji
@plodnazahradaАй бұрын
@@helenasenkyrova1685 To mě těší! Děkuji za milý komentář.
@irenabucinova73464 ай бұрын
Ja dyňu predtým ako ju rozkrojím, umyjem so sódou bikarbonou.
@plodnazahrada2 ай бұрын
Děkuji za zajímavé sdílení.:-)
@martheczkafelix53424 ай бұрын
Zajímavé tipy - ten s tím stéblem byl skoro až ezoterický. Mám dotaz zda může dozrát sklizený meloun a při jaké teplotě?
@plodnazahrada4 ай бұрын
Děkuji za komentář. Meloun po sklizení již bohužel nedozraje.
@TheBubzly4 ай бұрын
Ale kolko vydrzí a ako ci kde ho skladovat
@TEREZKATERKA1004 ай бұрын
To, čo dnes predávajú ako melón vodový ( červený) je nula bodov oproti socialistickému melônu. Ktorý bol krvavo červenÿ, medovo sladký. Podobné väčšina ovocia, čo sa dnes dováža je nechutné oproti nášmu domácemu.
@plodnazahrada4 ай бұрын
Volba komerčních odrůd velmi často zohledňuje vlastnosti ovoce, které usnadňují jeho přepravu a skladování, ovoce sice déle vydrží, ale často pak nemá tak dobrou chuť. Na vlastní zahradě tyto kompromisy dělat nemusíme a třeba takové lahodné jahody Karmen, které by se při převozu rozmačkaly, si můžeme trhat přímo do pusy.:-)
@thetruth80534 ай бұрын
LUXUSNÍ video
@plodnazahrada4 ай бұрын
Díky moc za komentář.:-)
@marcelastofilova23544 ай бұрын
A zase mám problém stím, že se meloun neomyje před rozkrojením.Nepřipustné, říká Vám něco hygiena😏🤢.Jsem ráda, že si pochutnáváte🐷.
@plodnazahrada4 ай бұрын
Děkuji za sdílení. Meloun z obchodu bych si určitě umyl, u ovoce z vlastní zahrady to většinou, kromě viditelného znečištění, neřeším. Ať se Vám daří.:-)
@renatabortlova42324 ай бұрын
Laskave si nechte svoje problemy pro sebe, nikoho to nezajima. Pochopila jste vubec podstatu videa? Nevetsi debilove vzdy musi otravovat ostatni, ze? 🤮