Rozpoczyna się zielona wojna handlowa

  Рет қаралды 4,434

Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha

Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha

Күн бұрын

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o czym powinna być polska kampania do Parlamentu Europejskiego. Te wybory są bardzo ważne, bo odbywają się w warunkach w zasadzie już otwartej wojny handlowej, ponieważ, Mili Państwo, rozpoczęła się pierwsza zielona wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Europą a Chinami.
Stawką w tej rozgrywce są przewagi konkurencyjne wynikające z technologii transformacji energetycznej. Już teraz widzimy, jak padają pierwsze salwy tej wojny. Widzimy, jak te trzy potężne gospodarki biorą się za łby, żeby te przewagi konkurencyjne sobie po prostu wydzierać. I o tym właśnie porozmawiamy dzisiaj. Zapraszam!

Пікірлер: 75
@fearaneruial9061
@fearaneruial9061 2 ай бұрын
Może ja czegoś nie rozumiem ale: Chińczycy na początku roku ogłosili że wyprodukują 8 razy więcej paneli niż cały świat skonsumował rok wcześniej najwięksi chińscy produceńci baterii mówią o spadku ceny do końca roku o jakieś 50% USA podnosi dwókrotnie cła na te produkty czy z perspektywy Polski nie było by najrozsądniej odpalać właśnie program dopłat do instalacji FV w ustawieniu wschód-zachód z magazynem energii? tak by zwiększyć po taniości generowanie energii ze słońca ale w godzinach gdy nie mamy jeszcze słonecznej "górki" i po nich (baterie)?
@siriuslalande1315
@siriuslalande1315 2 ай бұрын
Jak zwykle merytorycznie i z sensem.
@iblis123123
@iblis123123 2 ай бұрын
Temat poruszany też przez kanał Polityka Zagraniczna.... i z podobnym wnioskiem, tzn media o tym nic nie mówia, politycy zajmują sie "dopasowywaniem" onuc oponentom. Niekwestionowany mistrz George Carlin miał skecz, w którym poruszał temat polityków. A wniosek był taki, że politycy nie wzieli się z nikąd, oni odzwierciedlają społeczeństwo, my ich wybraliśmy - garbage in -> garbage out. Społeczeństwo ma gdzieś ważne tematy, wiec po co politycy mają je poruszać. Po co kompetentni ludzie mają startować, skoro cała kampania jest dokladnie przeciwieństwem kompetentnego podejścia do tematu.
@karolsz6693
@karolsz6693 2 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/pWaamHt7pLqekKM
@ten_tego_teges
@ten_tego_teges 2 ай бұрын
Społeczeństwo to miliony ludzi, którzy na codzień latają od szkoły dzieci, do pracy, do sklepu do domu, posprzątać, umyć, ugotować, ubrać i jeszcze nie zwariować. Maja 30min dziennie, żeby pozastanawiac się na światem i łykną temat, który zaserwuje im telewizja i gazety. A te najbardziej są zainteresowane polityczną nawalnką o pierdoły
@ThePanmuchomor
@ThePanmuchomor 2 ай бұрын
Może w następnym odc wspomni pan coś więcej o tym że UE zabzieczpiecza żródło litu z Serbii i o tym że dwie chińskie firmy wycofały się z budowy farmy solarnej w Rumuni po unijnym dochodzeniu antysubsydyjnym
@wawrzynieckoodziej6664
@wawrzynieckoodziej6664 2 ай бұрын
Fajny materiał
@dancolombo6050
@dancolombo6050 2 ай бұрын
Dzień Dobry, Panie Jakubie! A ja zastanawiam się, czy nie czas na to, aby wobec dynamicznego rozwoju fotowolraiki postawić w Polsce na wodór. Bo na coś trzeba postawić - skoro CPK nie będzie, elektrowni atomowych zbyt szybko również nie, kolei dużych prędkości także nie.
@wawrzynieckorzen78
@wawrzynieckorzen78 2 ай бұрын
Wodór jest ciekawym pomysłem, ale z realizacją już gorzej - w sumie ciężko powiedzieć, czy to w ogóle ma sens. Zresztą trzymając się faktów: CPK będzie, w sumie trochę jest zbudowane (wyjazd dla kolei dużych prędkości z Warszawy Zachodniej) lub w budowie (tunel pod Łodzią) - a reszta tego ogromnego planu jest powoli realizowana. Atom też nie będzie szybko, bo takie elwktrownie buduje się ok. dekady, a wcześniej musisz załatwić mnóstwo papierologii, więc to też potrwa. KDP też jest budowane - jak pisałem. Zresztą jeśli chodzi o kolej, to chyba nawet niż KDP jest ważniejsza zwykła komunikacja kolejowa - rozbudowa sieci połączeń lokalnych i pospiesznych, bo ekspresy są tylko "wisienką na kolejowym torcie".
@michalroesler
@michalroesler 2 ай бұрын
Agenci niemieccy prężnie działają w Polsce i dbają o to, aby niczego tutaj nie wybudować. Tylko pszenica, jajka, jabłka, gruszki i ziemniaki. To mamy produkować wg Niemców. I energię aby to robić też mamy kupować od Niemców.
@Krzysztof-bl3zb
@Krzysztof-bl3zb 2 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 nie do końca bo termin zakończenia budowy elektrowni jest przesunięty a wyrwą energetyczną jaka powstanie a pierwszego bloku i po wygaszeniu elektrowni węglowej z fizycznych przyczyn. gdyby tak było fajnie to całej seri by nie uwalili inwestycji. rząd to sabotażyści wprost. na teraz każda inwestycja jest pod znakiem zapytania zatrzymanie na czas nieokreślony, rozbudowa okęcia czy modlina to jest zatrzymanie uwalenie cpk, a tym samym to jest ograniczenie funkcjonowania na czas rozbudowy tych obecnych lotnisk
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Prędzej agenci z Łubianki szczujący na prawo i lewo na Niemcöw.
@omeleq
@omeleq Ай бұрын
jakby u nas była izera to od razu inżynierowie nauczą się technologii. W razie wojny to możemy fabrykę nielegalnie przejąć(bo wojna) a nawet jeżeli będą jakoś wyłączone maszyny jak u ruskich obecnie, bo zachód odciął im oprogramowanie, to ludzie mają swoje knowhow więc mogą wtedy łatwiej stworzyć coś konkurencyjnego. Więc trochę ten oursourcing jest niebezpieczny dla firm które wysyłają technologie za granice, tyle że pewnie tanio i szybki zbyt.
@dziubus147
@dziubus147 2 ай бұрын
Fajnie że jesteś, brakowało mi takiego spojrzenia w publicznej debacie. Mam nadzieje że wielu Cie usłyszy. Pzdr.
@skandalist0729
@skandalist0729 Ай бұрын
O! I za to cie lubię! 👍
@wawrzynieckorzen78
@wawrzynieckorzen78 2 ай бұрын
Ale ważniejsze jest protestowanie przeciw ugorowaniu, czy ograniczeniach na wykorzystanie chemii w produkcji rolnej. Albo wieszanie krzyży w pomieszczeniach. Może nie weźmiemy udziału w tworzeniu unijnej polityki "bo tak, Unia to zło", ale za to potem będzie można protestować, że "zła Unia narzuca, eurokolchoz, Niemcy zarabiarą!"
@valdiz85
@valdiz85 2 ай бұрын
Węgiel kocham i rozumiem. Węgla nie spalić nie umiem.
@adamp8627
@adamp8627 2 ай бұрын
Politycy działają w tematach które wg badań przez nich zleconych najbardziej poruszają wyborców a że obecnie największe emocje wywołuje kto jest czyim i największym agentem no to mamy co mamy . Są tematy ważne ale niezrozumiałe dla wyborców albo ich rozwiązanie jest długoterminowe i wykracza poza najbliższy kalendarz wyborczy co nie jest atrakcyjne dla polityków. Nie potrafimy wprowadzać długoterminowych strategii ogólnokrajowych. Ewenementem był projekt gazoportu kontynuowany i zakończony powodzeniem.
@karolsz6693
@karolsz6693 2 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/pWaamHt7pLqekKM
@kamiladamczuk4410
@kamiladamczuk4410 2 ай бұрын
Dobrze, że mamy kanały takie jak ten. Dzięki.
@PiotrBLZ
@PiotrBLZ 2 ай бұрын
Ja choruję na chorobę przewlekłą i z tego co się dowiedziałem wszystkie substancje czynne leków, które potrzebuję do normalnego funkcjonowania jest produkowana w Chinach. Ja bardzo bym chciał, żeby Pan Macron odpowiedział na pytanie: co mają zrobić tacy ludzie jak ja, a jest nas dziesiątki jak nie setki tysięcy, jak pójdzie na wojnę handlową z Chinami. Chiny to nie tylko skarpetki, panele fotowoltaiczne czy gadżety z Aliexpress, ale szereg substancji niezbędnych do produkcji leków czy rzadkich metali, bez których wiele firm w Europie będzie musiała zaprzestać produkcji. Co jak Chiny w tej "wojence" wyciągną asy z rękawa i powiedzą: no dobra Panowie z Europy, tu mamy listę pięciuset substancji czynnych niezbędnych dla waszego przemysłu medycznego, kosmetycznego, metalurgicznego itp, a teraz płaćcie 5 albo 10 razy tyle, albo w ogóle się bujajcie? Co wtedy? - te tysiące ofiar bez leków to ofiary, które Europa jest gotowa ponieść? Przede wszystkim zanim Europa ruszy na wojnę handlową z Chinami to trzeba zabezpieczyć produkcję substancji, leków, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować, a dopiero później machać szabelką. Ostatnio była afera, że nie możemy wyprodukować w Europie dla Ukrainy tyle amunicji ile potrzebują, bo w Europie nikt nie produkuje jakiejś niezbędnej substancji, bo wszystko leci z Chin. To jakiś nieśmieszny żart. I taka sytuacja jest w wielu gałęziach przemysłu, w medycznym, w kosmetycznym, w wojskowym. Chryste Panie, my w pandemii nawet głupich maseczek bez Chin nie byliśmy w stanie wyprodukować, bo albo nie było maszyn, albo materiału, a zazwyczaj tego i tego. Pandemia niczego nas nie nauczyła, bo sytuacja nie poprawiła się nawet o milimetr i w zasadzie nic się nie robi żeby się poprawiła. Więc o czym my tu mówimy, jaka wojna, z czym my na tą wojnę pójdziemy? Wyprawiamy się na Chiny jak Wermacht w 1941, w klapkach, koszulkach i krótkich spodenkach na zimową Rosję.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Spokojnie. To działa w dwie strony.
@PiotrBLZ
@PiotrBLZ 2 ай бұрын
@@grzegorzzak1109 Oczywiście. Tylko jestem ciekaw, kto jest w stanie ponieść więcej ofiar w tej wojnie handlowej, demokratyczni polityce UE czy komunistyczna partia Chin.
@mwalter98
@mwalter98 2 ай бұрын
zachod wielokrotnie pokazywal ze jest w stanie poswiecic ogromna liczbe zyc zeby utrzymac swoja hegemonie
@RMat-lv1fh
@RMat-lv1fh 2 ай бұрын
Radek Pogoda - ustawa prozbokowa za Odrą
@xkukubax
@xkukubax 2 ай бұрын
Energetyka jest w Polsce jak gowno - nikt nie chce w to wchodzić. Malo medialny temat, malo emocji wywoluje. A politycy nie mogą sobie zrobić ładnego zdjęcia Tak jak np. z czołgiem lub samolotem.
@mariusz07
@mariusz07 2 ай бұрын
Bzdury opowiadasz. W 20 lat zbudowano prawie 30 gigawatów w OZE. Fakt że jest mnóstwo problemów w energetyce, ale nie można tego traktować tak zerojedynkowo.
@badziewnykanatomasza9456
@badziewnykanatomasza9456 2 ай бұрын
sprawdz zyski za 2023
@paweratajczak4247
@paweratajczak4247 2 ай бұрын
Dzięki. Jak zwykle super materiał. Mam nadzieje że jacyś politycy oglądają i wyciągają wnioski😂.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Panie Kubo, a my chcemy być dalej montownią, czy mamy większe ambicje?
@jadeitowa.wiedzma
@jadeitowa.wiedzma 2 ай бұрын
Podsumowując nasi politycy mogliby tak dla odmiany wziąć się do roboty
@karolsz6693
@karolsz6693 2 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/pWaamHt7pLqekKM
@mwalter98
@mwalter98 2 ай бұрын
o nie, tylkonie tania technologia ktorej bardzo teraz potrzebujemy! ale nie no chinczycy nie sa biali wiec lepiej pozwolic planecie plonac
@WaldemarWolny
@WaldemarWolny 2 ай бұрын
UE przecenia swoje możliwości. Zysk nieporównywalnie mały do nakładów.
@renatakaczynska2542
@renatakaczynska2542 2 ай бұрын
Czyli rozumiem ze nie posiadasz żadej rzeczy wytworzonej w chinach? Ogolnie sila robacza w chinach jest duzo tansza niz w europie. Ale z twojego materiału mozna wywnioskowac ze wszystkie produkty wytworzine w china sa tansze niz w europie bo sa produkowane w obozach pracy. Ropy tez nie kupujmy od arabi saudyjskiej bo nie sa tam przestrzegane prawa czlowieka. Wielcy importerzy maja w dupie przez kogo to jest produkowane i czy sa tam przestrzegane prawa czlowieka. A ty bedziesz kupowac to bedzie.
@mwalter98
@mwalter98 2 ай бұрын
zachod sam bardzo lamie prawa czlowieka, chociazby w polityce wobec imigrantow, amerykanskich wiezieniach, imperializmie, aktywnym wspieraniu ludobojstwa w palestynie. zachodowi nie podoba sie ze chiny sa zagrozeniem dla zachodniej hegemonii, wiec wolimy opoznic transformacje na zielona energie i poswiecic planete niz pozwolic rozwinac sie komus kto nie jest bialy
@tomaszzawilak5479
@tomaszzawilak5479 2 ай бұрын
to jest wskaźnik europejskiej dumy: bądźmy montownią dla chińczyków. Może i dobrze, że nie stawiamy sobie bardziej ambitnych wyzwań.
@wasielak
@wasielak 2 ай бұрын
Z jednej strony tania technologia OZE z Chin da europie tanią transformację energetyczną, z drugiej strony zabijemy tym europejski przemysł. Jakie rozwiązanie?
@hr.Monte-Christo
@hr.Monte-Christo 2 ай бұрын
Może lepiej mieć taniej niż drożej.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Cena to tylko jeden z czynników. Nie widzisz choćby w oparciu o PZP do czego prowadzą zakupy wg metki?
@arturkoszykowski9592
@arturkoszykowski9592 2 ай бұрын
USA odchodzi od neoliberalizmu, koniec świata. A w Polsce nadal tabuny wyznawców tej, niszczącej ideologii. A kto o tym mówi? Od lat tylko partia Razem. Świetny materiał Panie Jakubie. Dziękuję.
@wawrzynieckorzen78
@wawrzynieckorzen78 2 ай бұрын
W sumie chyba tylko Razem ma w swoim programie pomysły na rozwiazanie polskich problemów, które mogą zadziałać. Reszta proponuje więcej tego samego licząc, że jakimś cudem tym razem da to inny rezultat. Czy energetyka, czy transport, czy mieszkalnictwo.
@arturkoszykowski9592
@arturkoszykowski9592 2 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 jest dokładnie jak piszesz.
@TurboSlav3000
@TurboSlav3000 2 ай бұрын
Zgadzam się z wami
@Krzysztof-bl3zb
@Krzysztof-bl3zb 2 ай бұрын
juz są ceny ujemne energii dla prosumenta posiadaczy paneli, wiec niewiadome od lipca może byc tak że masz panele to płacisz za wytworzenie energii do sieci. w okresie grzewczym oze działa może od czasu do czasu tylko wiatraki, magazyny niewiele pomogą bo i tak trzeba z sieci naładować, a ilość energii pobranej z pomp ciepła a ceny energii już się wydaje być nie opłacalne
@zibip4930
@zibip4930 2 ай бұрын
Przede wszystkim zielony ład tak ale ale wdrażanie jego powinno być dostosowane do każdego państwa. Jego wdrażanie nie powinno być stosowane metodami terorystycznymi. Dlatego wolałbym jakiś materiał o farmach wiatrowych na Bałtyku . Budowie fabryki Vestas w Szczecinie. Może porównanie wiatraków Vestas z wiatrakiem Simensa. Proszę mi powiedziec jak emeryt rolniczy ma sfinansować ogrzewanie swego domu z wykorzystaniem pomp ciepła skoro mam 500m do lasu gdzie rośnie paliwo odnawialne na które mnie stać
@dominiktbg92
@dominiktbg92 2 ай бұрын
Tesla powstała w Niemczech przede wszystkim dlatego, że będzie mogła być pod kroplówką rządową dzięki VDA czyli związkowi producentów motoryzacyjnych, a jak wiadomo przemysł motoryzacyjny jest pieczołowicie chroniony przez niemiecki rząd 😊
@michalroesler
@michalroesler 2 ай бұрын
Fajny komentarz, chociaż zwijanie globalizacji przez Amerykanów dlatego, że zaczęli w niej przegrywać jest po prostu nie fair i pchanie świata do wojny też jest po prostu samolubne. Ja ze swojej strony nałożyłem embargo na wszystko Amerykańskie, czego mogę uniknąć. Nie będę przepłacał i nie kupię laptopa za 8k, skoro mogę mieć go z Chin za 4,5k.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Tu nie chodzi o zwijanie globalizacji, tylko eliminację lewaru uzależnienia. Czemu masz dopłacać? Żeby nie kupoważ o totalitarnego reżimu, który robi bardzo niefajne rzeczy.chociażby. Chyba że masz to gdzieś.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Poza tym ten z China za 4,5 zazwyczaj jest jednak troszkię gorszej jakości niż ten za 8 k. I to w istotnych miejscach.
@mwalter98
@mwalter98 2 ай бұрын
zachod robi nieporownywalnie gorsze rzeczy niz chiny, wystarczy chociazby spojrzec na gaze, dobra decyzja
@Khneefer
@Khneefer 2 ай бұрын
7:40 - Ile razy jeszcze usłyszę od Jakuba Wiecha to manipulowanie danymi odnośnie Chin? Chin mają sumaryczny udział energii elektrycznej z atomu i OZE bez energetyki wodnej na poziomie 22%, Polska na poziomie 26% (UE ma 55%). Chiny mają jeszcze 13% EE z energetyki wodnej i to im obniża emisje, ale to nie kwestia transformacji energetycznej tylko dobrej geografii. Do tego 3% EE z gazu, a reszta tj 60% to węgiel (tyle samo co w Polsce), który ma mniejszą emisyjność niż w Polsce, ponieważ chińskie elektrownie węglowe są nowsze i dlatego mają większa sprawność energetyczną. Koszty CO2 są poniżej 10 EUR/t , gdzie w UE jest to obecnie 70 EUR/t. Do tego Chiny mają emisje CO2 per capita na poziomie 8 t per capita, a Polska ma 8,1 per capita. Gdzie jest ten prym Chin w zakresie w ochronie klimatu? Nie można jednocześnie twierdzić, że Chiny są przed UE w polityce klimatycznej jak obiektywne miary techniczne wskazują, że są na poziomie Polski. Jedyne w czym Chiny przodują to transport elektryczny co jest narzędziem redukcji zależności od importu ropy. 27:20 - Produkcje można relokować do UE bez redukcji emisji CO2 za wszelką cenę i bez patrzenia na to co robi reszta świata (a raczej że w tym zakresie robi nie wiele w porównaniu do UE).
@szoferr
@szoferr 2 ай бұрын
Porównujesz emisje które UE faktycznie ma lepsze, bardziej zielone od Chin tylko że UE dochodziła do nich 15 lat a nie jak Chiny w 5 lat. Przykład:Chiny skłamały że zrobią 100GW paneli w 2 lata bo zrobiły to w rok. UE 220GW w 15 lat. Przykład2: Elektrownie atomowe 12 sztuk w 15 lat. Polska 1 elektrownia od 40 lat do dziś nie wykonana. Widzisz różnice, kto nas wyprzedzi? O tym właśnie mówi autor filmu.
@Khneefer
@Khneefer 2 ай бұрын
​@@szoferr Chiny od ok 10 lat mają CO2 emisję per capita większą niż UE i prawie co roku robią nowe rekordy. Polska osiągnęła w zeszłym roku poziom mocy w PV, którą polityka energetyczna zakładała na 2040 - i co ? I nic, bo takie rzucenie ciekawostkami to działa na laika w tym temacie, a nie na mnie. Weź sobie poprawkę na to, że Chiny zużywają 4 razy więcej energii elektrycznej niż UE dlatego powinno porównywać się takie inwestycje per capita czy w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej. Chiny per capita mają +/- tyle samo zainstalowane PV co Polska i w sumie też prawie wszystko postawione w ostatnie 5 lat. Dodatkowo UE inwestowało w PV jak było drogie dlatego tak długo to trwało. Teraz jak PV jest tanie to bez problemu można stawiać nowe moce. Co do atomu w Chinach to odpowiada on za zawrotne 4,6% wytwarzanej energii elektrycznej. Jak pisałem wcześniej Polska udział czystej elektryczność bez hydro wyższy niż Chiny. Od węgla odchodzimy nawet szybciej niż Chiny tj. mamy ten sam udział, a w 2000 roku był on ok 95% - PL vs 78% - ChRL, a teraz oba kraje mają ok 60%. W 2030 emisyjność naszej energetyki spadnie o ok 45-50% względem obecnego poziomu, a węgiel będzie odpowiedzialny za ok 20-25% energii elektrycznej. Widzisz różnice? Kto kogo ma wyprzedzać?
@szoferr
@szoferr 2 ай бұрын
@@Khneefer Piszesz o planach które UE zawsze 2 razy opóźnia a Chiny 2 krotnie przyspiesza: 3mln aut elektrycznych w zielonej UE, 20mln w Chinach.
@Khneefer
@Khneefer 2 ай бұрын
@@szoferr Nie wiem co chcesz osiągnąć rzucając sloganami zamiast konkretami. Chociaż w sumie pokazałem jasno, że konkretów nie ma, więc zostały Ci slogany.
@wojt88
@wojt88 2 ай бұрын
Polska i tak w tych układankach międzynarodowych niewiele może bo nie mamy swojego przemysłu. I przez zielony ład i regulacje europejskie, a także rodzimą głupotę już raczej mieć nie będziemy więc co najwyżej możemy walczyć o to ile montowni do siebie przyciągniemy. Natomiast nie opowiadaj o Macronie jakby to był jakiś mędrzec dysponujący wspaniałym planem bo to jest koleś, który jeszcze niedawno pucował buty Putinowi. To czy z jego gadania cokolwiek wyniknie dobrego dla Europy to jeszcze się przekonamy, ale nadzieje nie są wielkie. Jeśli chodzi o poziom debaty to jestem przekonany, że francuscy politycy na poziomie krajowym są równie małostkowi co polscy politycy gdy zajmują się naszymi lokalnymi sprawami i lękami.
@Anymous1984
@Anymous1984 2 ай бұрын
Tylko jedna rzecz. Cała produkcja w UE stoi na chińskich półproduktach
@AngeleNormis
@AngeleNormis 2 ай бұрын
Kuba, jak coś lubię , tak tu wyjątkowo pierdolisz. Nie mówię że nie ma nic racji w tych zarzutach do Chin, ale z tym że to nie unijne regulacje i podatki ,a chińskie niewolnictwo powoduje brak konkurencji to ciężko się zgodzić.
@Krzysztof-bl3zb
@Krzysztof-bl3zb 2 ай бұрын
kontynuacja zielonego ładu to jest droga do donikąd wraz z etesami, a powinno stawiać na rozwój prosperity jak najbardziej i mocniej, wiec sianie z ideologią zielonego ładu zubożając portfele itp jest destrukcyjne
@pawelsiwak1618
@pawelsiwak1618 2 ай бұрын
niepoważne i płytkie jest twoje myślenie. to nie węgiel jest problemem tylko sposòb przetważania. kraj bogaty w węgiel powinien rozwijac technologie czystej perzemiany tak jak to robi mitshubishi
@tzhrc4521
@tzhrc4521 2 ай бұрын
no szkoda tylko ze obecnie doplacamy do gornictwa, o wiele taniej jest sprowadzic go z mozambiku np
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 ай бұрын
Już w tej chwili ekonomiczność złóż jest wątpliwa. Dołóż jeszcze koszt przeróbki z potem emisji.
@Krzysztof-bl3zb
@Krzysztof-bl3zb 2 ай бұрын
bzdury a ideologia na siłę ładu na przenoszenie produkcji do siebie, ,jak cena energii powoduje wypływ przemysłu poza ue przez bandyckie ETSY i ceny energii
Polska może być energetycznym mocarstwem
51:55
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 8 М.
Niemcy w kryzysie energetycznym - i bez planu
46:15
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 14 М.
MISS CIRCLE STUDENTS BULLY ME!
00:12
Andreas Eskander
Рет қаралды 10 МЛН
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 61 МЛН
I Can't Believe We Did This...
00:38
Stokes Twins
Рет қаралды 132 МЛН
Дарю Самокат Скейтеру !
00:42
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 8 МЛН
Polska 100 lat za Francuzami. Wnioski znad Sekwany
36:27
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 3,6 М.
Przestańmy robić z siebie ofiarę Unii
35:29
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 3,5 М.
Clarkson uwierzył w globalne ocieplenie. Takich może być więcej
26:24
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 2,8 М.
Giełzak: Francja może się zdestabilizować
50:55
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 17 М.
Odkrywam patologię w polskiej nauce
10:23
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 327 М.
Węgiel niszczy polską gospodarkę i politykę
36:55
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 3,4 М.
Jak Francja została atomowym mocarstwem?
29:43
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 4,5 М.
Povagowani manipulują ws. elektryków
1:03:33
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Рет қаралды 13 М.
Look, this is the 97th generation of the phone?
0:13
Edcers
Рет қаралды 5 МЛН
Как бесплатно замутить iphone 15 pro max
0:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 4 МЛН
Samsung laughing on iPhone #techbyakram
0:12
Tech by Akram
Рет қаралды 2,6 МЛН
Как правильно выключать звук на телефоне?
0:17
Люди.Идеи, общественная организация
Рет қаралды 1,9 МЛН
ВАЖНО! Не проверяйте на своем iPhone после установки на экран!
0:19
ГЛАЗУРЬ СТЕКЛО для iPhone и аксессуары OTU
Рет қаралды 6 МЛН
Это - iPhone 16 и вот что надо знать...
17:20
Overtake lab
Рет қаралды 124 М.