Do jedného akciového indexu investujem pasívne už jedenásť rokov a stále mám kľudné spanie 🙂, a keď sa pozriem na to zhodnotenie, tak aj úsmev na perách...(do mesiaca mi táto nudná činnosť zaberie ca. 3 min.)
@maschkerobert5 ай бұрын
Tak snad to bude i dlouhodobě fungovat. Za těch 11 let například index S&P 500 rostl nádherným tempem, zajímavé je ale, že i jeho PE rostlo vysoko nad průměrné hodnoty. Dnes na hodnotě nad 29. Na podobných hodnotách PE byly trhy i v roce 2000 a tehdy je čekala velmi silná korekce. Podle mě totiž pasivní správa skvěle funguje ve chvíli, kdy vás není moc co ji využívá. Když je ale hodně investorů, kteří nakoupí za jakoukoliv cenu, jsou to žně zejména pro vlastníky firem - majoritní akcionáře. Najednou se o ceně nejedná - prodávající ji stanoví a pasivní investor ji bere. Takové příběhy pak končí hodně bolestivě.
@PajaRocky5 ай бұрын
@@maschkerobert P/E 29 není žádnej extrém. V roce 2000 bylo P/E téměř 50. Jinak jste uvedl všechny argumenty, kterými odrazujou aktivní investoři a správci majetku lidi od investic do ETF fondů. Oni maj totiž daleko lepší balík 500 akcií a jsou hlavně aktivní (poplatky)...:))) Jinak pasivní investoři ovlivňujou cenu akcií minimálně. To je realita. V době různejch automatickejch obchodovacích arbitrážních robotů se všechny nesrovnalosti na trhu velice rychle vyrovnaj. Ostatně index rostl do nebe a Teslička padala dolů. Jak je toto možný? Jindy je to zas obráceně. Index jde dolů a nějaká magnificent 7 jde vesele nahoru.
@josebalvin8995 ай бұрын
Za usetreny cas mozes potom zarobit a investovat viac a este porazis 99% aktivnych investorov
@Alex-df4lt5 ай бұрын
@@maschkerobert Kdyz jsem na riziko vysokeho PE upozornil na slovenskem foru "ako investovat sk", tak me tam vysmali a to vcetne moderatoru. Cast rustu S&P 500 i Nasdaq-100 proste pochazi z rustu PE.
@maschkerobert5 ай бұрын
@@Alex-df4lt to proto, že lidé mají tendenci promítat minulost do budoucnosti a nesledují kontext. Ono je to v zásadě všude stejné. Většina investorů co investují pasivně jedou na stejném základě - minulé výnosy promítají do výnosů budoucích bez ohledu na to, odkud se berou...
@Dividendovy_investor_Tom5 ай бұрын
ETF fondy nenakupují ani neprodávají akcie na trhu.
@vojta2364 ай бұрын
To je jedno, autorizovaný účastníci již ano a pointu videa to nemění.
@Lukas-cm2b3 ай бұрын
market maker ma svoji ucetni knihu kde nalevo ma penize napravo akcie a snazi se to mi vyrovnane aby mohl kupovat i prodavat. jak to ale zapada do situace kdy nastane zkoseni v knize objednavek to je samozrejme otazka. pravdepodobne reseni je, ze se zvedne dotycny spread. napr v pripade velke poptavky se zdrazi prodejni akcie a zaroven zlevni vykupove akcie tim se poptavka snizi a zrusi se zkoseni. ale normalne by to melo byt vyrovnane.
@joewellosobni9435 ай бұрын
No jistě že za jakoukoliv cenu říká se tomu DCA, každý měsíc kupuj, nečasuj.
@jankoky9995 ай бұрын
Zdravím zdravim 😊😊🎉🎉
@Lukas-cm2b3 ай бұрын
v kazdy moment nekdo nakupuje a nekdo prodava takze se to paruje. dale nakupuje a prodava market maker, a ten dokonce muze prodavat i "ze vzduchu" na dluh a vzdusne akcie muze dokoupit az za par dni. pak teoreticky pokud cena pada a neni kupce tak se snizi cena k prodeji, naopak pokud cena roste a neni prodejce tak se zvysuje poptavkova cena, vznikne tam rozdil od stredove ceny a to podporuje dynamiku prodeje. to ale neznamena ze v pripade chaosu nemuze nastat kolaps burzy a prodejniho systemu. samozrjeme vetsinou spise pro ty "normalni" akcionare nez pro ty profesionalni.
@diktatslov92515 ай бұрын
9:50 a 10:16 a 10:32 ....toto je to čo ja hovorim už dlhe roky ....a vysvetlujem to ludom na slovensku ohladom druheho piliera ....hovorim že tieto prachy do dôchodkovych fondov nakoniec skončia v obrovskej strate na strane dôchodcov a som zvedavy kto tu kompenzaciu nasledne bude platit lebo ak štat potom je to platit dvrakrat za to iste aby dnes si na tom niekto nabalil vrecka lebo spravcovia dôchodkovych fondov dnes použivaju dôchodcov na nabalovanie seba a svojich ludi a dôchodcov použiju len ako zaruku že im štat zaplati straty ako sme to videli v roku 2008 alebo 2020 alebo začiatkom minuleho roka v britanii kde sa taketo fondy vyhražali štatu že ked im nepomože tak padnu a nechaju zo sebou stiahnut bežnych ludi a najmä dôchodcov tak ako si to povedal je to ponziho schema nie je to uplne ponziho schema tam podklad tam je ale to nafukovanie akicoveho trhu bez akeho kolvek podkladu už je čisto len ponziho schema na ktorej sa niektory dnes nabalia aby v buducnosti hovorili ako kedysi naš slovensky byvali minister taki je kapitalizmus ked on a jeho firma pripravila ludi o peniaze
@iPE_ZA5 ай бұрын
Akcie budou padat držte si klobouky, jedeme dolu. Jindro, prodej to všechno dokud je čas.
@honzakorbel54515 ай бұрын
Očekával jsem technické vysvětlení toho, fo se stane, když si koupím kupříkladu SPY za 100 dolarů. Kdo mi prodá dané ETF, jak můj nákup zamíchá s cenou etf, kdy dojde k nákupu podkladových akcií do fondu, za jakou cenu fond nakupuje a od koho. Stejně na druhou stranu, co se děje při prodeji mého ETF; prodávám to ostatním účastníkům trhu, nebo vydavateli ETF, kdy fond odprodává akcie, nebo čeká tak dlouho, až bude mit další priliv peněz, apod.?
@joewellosobni9435 ай бұрын
Tak jako akcie, ten kdo etf vydava. Takže většinou vanguard blackrock. Nebo jina osoba ktera akcii vlastni. Etf je pro mne jako akcie.
@Sheepiman5 ай бұрын
Pasivni investovani je bublina , jakmile zacne nezamestnanost a lide zacnou vybirat penize z fondu , je konec. Cele to stoji na zamestnanosti , zamestnany clovek porad krmi ponzi zkrz pasivni fondy. Jinak pekne shrnu ti dekuji
@PajaRocky5 ай бұрын
Jak se pozná bublina?
@Sheepiman5 ай бұрын
@@PajaRocky v jednoduchosti to je tak , kdyz hromada lidi kupuje neco a nevi proc jen nekam posila penize a nerozumi tomu tim vytvari bublinu ktera jim pak praskne.
@michalsladek88095 ай бұрын
Zatímco v době aktivního investovaní/správy se peníze z trhu v období ekonomického poklesu a nezaměstnanosti nevybírali?:)) Ale no tak. Navíc cenu neurčuje primárně objem peněz v systému, ale obchodování samotné. Pasivní investování zatím ještě v podstatě dělá trhy efektivnější - až/jestli tomu tak jednou nebude, tak lze čekat zvýšený zájem o aktivní investování/správu, čímž se to opět vrátí do rovnováhy. Ceny akcií stále určuje hlavně aktivní investování - což lze snadno pozorovat v poslední době právně příklad na extrémním růstu akcií magnificent seven vůči zbytku indexu. V případě převážného vlivu pasivního investování by se poměrově nemohly nikdy takto utrhnout (poměry v indexu by se v zásadě neměnily) Teorii bubliny pasivního investování a následného zhroucení v důsledku výběru razil svého času například M. Burry. Ale to bylo na základě dat vyvráceno. Tím nechci říct, že pasivní investování nemá svoje mouchy a aktivní svoje plusy. Ale ta pasivní bublina dle Burryho je x krát vyvrácený mýtus.
@tomas87735 ай бұрын
Když vidím bublinu tak tam ihned naskočím a hezky se svezu, ty ne?
@josebalvin8995 ай бұрын
Bublina moze trvat 20 rokov, v pripade krizy len pravidelne dokupujes za nizsie ceny