W sumie temat tych mierników nigdy mnie nie interesował... ale tak przygotowany materiał jest naprawdę interesujący. Jak zwykle podziękowania za podzielenie się wiedzą i świetną realizację... :-)
@szajan1002 ай бұрын
To bardzo ważne narzędzie. Pomiar prądu odbiorników pozwala dobrze dobrać zabezpieczenie
@JanKowalski-cv4pw3 жыл бұрын
Warto wspomnieć, że nawijając np 10 zwoi na takie cęgi rozszerzamy zakres pomiarowy w dół również 10razy. Mierzenie małych prądów to pięta achillesa tych mierników więc można sobie tak pomoc 🙂
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
To jest głównie dla elektryka elektronikowi nie potrzeba takiego miernika ale cieszę się że powstał ten odcinek nie wiedziałem że miernik cęgowy ma czujniki halla .Łapa w górę dla RS Elektronika
@tomekkruger4 жыл бұрын
Dlaczego elektronikowi się nie przyda? Opisane tutaj zjawiska wykorzystywane są np.: w czujnikach niektórych magnetofonów (zjawisko halla). Jeśli chcesz zmierzyć prąd poboru z sieci lub wtórnej strony trafa w końcówce mocy która ma 2x 500W to cęgowy jak najbardziej się przyda. To bardzo wygodne mierniki, bo nie trzeba rozpinać mierzonych obwodów.
@pslodo4 жыл бұрын
Pan profesor wrócił! Fantastycznie.! Już zacząłem filmy przyrodnicze oglądać w drodze do i z pracy. Wincy, wincy filmów Panie profesorze!
@yuvmega27804 жыл бұрын
Na terenach gdzie jest sporo studni głębinowych i gdzie trzeba stosować pompę głębionową (u mnie studnia ma 35m), elektryk często spotyka sie z sytuacją, gdy zamoczone zasilanie pompy powoduje "zrzucenie" zabezpieczenia różnicowoprądowego. Amperomierz cęgowy często przychodzi tu z pomocą by zidentyfikować czy winowajcą jest właśnie obwód pompy. Należy oczywiscie objąć amperomierzem zarównno przewód fazowy i neutralny :)
@jarosawsroda28774 жыл бұрын
Cenna informacja, dla amatorów do sprawdzania poboru prądu w samochodach, że tanie mierniki mogą mierzyć DC jak zwykły multimetr.. do 10A... 👌
@boryskafarov34514 жыл бұрын
Pełen profesjonalizm panie Krzysztofie nawet i spis treści został dodany... Pozdrawiam
@Kenny884 жыл бұрын
Nawet nie wiedzialem, że są takie mierniki. Gdzieś na filmie widziałem i mnie zainteresowało jak to działa i mam odpowiedź. Dzięki za film.
@tecnoprofet4 жыл бұрын
Dla pomiarów urządzeń typu lodówka, pralka etc. By uniknąć „bólu głowy” i mieć to szybko za sobą polecam miernik cęgowy plus coś co tu nazywamy AC LINE splitter .
@PIOTRSIEKIERZYNSKI4 жыл бұрын
Eeee, fajny, wartościowy film. Zawsze jak widziałem te cęgi, to się zastanawiałem jak to działa i, że to jest chyba pic na wodę, że bez kontaktowo, bez wpinania się w obwód można mierzyć prąd i napięcie.
@rafirafal4 жыл бұрын
Osobiscie posiadam profesjonalny miernik pradu uplywu. Sonel cmp-200 i zauwazylem ze w poblizu pracujacego transformatora nie trzeba nawet zapinac miernika na przewodzie aby otrzymac wskazanie kilku miliamperow. Pole magnetyczne transformatorow ma wplyw na tego typu przyrzady. Warto o tym pamietac.
@tomaszbyczek4134 жыл бұрын
Super, że ktoś w końcu poruszył ten temat.
@januszjanusz Жыл бұрын
Bardzo fajnie wytłumaczone, dziekuję
@Cbych4 жыл бұрын
Cęgowych używałem kiedyś może raz na rok i kupiłem kiedyś by mieć. Według mnie to są ostatnie rzeczy które się kupuje. Już bardziej analizatory sieci się przydają w razie W. Tak czy siak ciekawy odcinek.
@yuvmega27804 жыл бұрын
W ogóle świetne są te odcinki. Tego bardzo brakowało!
@marekkawecki14174 жыл бұрын
Czesc zobaczylem juz wszystkie filmiki. Kapitalny kanal. A maze kilka slow o zabawkach? Tego jeszcze nie bylo. Same grajace, chodzace, jak naprawic np . organki.
@mikoajlech92114 жыл бұрын
Może odcinek o magistrali I2C?
@chlebanczyk4 жыл бұрын
Jak zawsze profeska ;)
@MrLucastg4 жыл бұрын
Odcinek fajny i ciekawy jak zawsze , liczyłem ze pojawi się tez unit ut210e i jego ukryte funkcje . Ale i tak odcinek na 5+
@marcinduzy37204 жыл бұрын
Panie Krzysztofie. Materiał jak zawsze jest zaje...fajny, ale ten mikrofon z Pana Labu, jak już kiedyś pisałem, jest tak syczący, a ten (nazwijmy go podstawowy) jest super. Proszę o następny YT z tego fajnego mikrofonu. Pozdrawiam Marcin.
@MrRatpaw4 жыл бұрын
W końcu ktoś zebrał materiał nt tych mierników w jednym miejscu! Dzięki!
@Szopler4 жыл бұрын
Fajne, małe - APPA A1 AC/DC True RMS i prąd rozruchowy. Polecam!
@serek254 жыл бұрын
Świetny, bardzo ciekawy odcinek.
@TheYouDejmien4 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@luudi14 жыл бұрын
Ja kupiłem Unit UT 204+, ma pomiar ADC, AAC szczękami, do tego VDC, VAC, rezystancja, test ciągłości, test diody, pomiar kondensatora i wiele innych przydatnych funkcji, a co najważniejsze, jest malutki. Oczywiście TrueRMS.
@antymisiek29724 жыл бұрын
215 x 63 x 36 i 235 g to malutki ???
@luudi14 жыл бұрын
@@antymisiek2972 W porównaniu do innych mierników cęgowych owszem, malutki.
@antymisiek29724 жыл бұрын
@@luudi1 to mój też 600 A prąd /stały i przemienny/ +funkcjami jak Twój przy wymiarach 185 x 52 x 30 i wadze 159 g jaki jest ?? 😕 Co do funkcji to 204+ jest ok. a co do wielkości to Unit 210 E można powiedzieć że malutki 175 x 60 x34 ale wiadomo "coś za coś i co kto potrzebuje mierzyć "😕
@s3rverius4 ай бұрын
@@antymisiek2972 No to kto, Panowie, ma większego? 🤣
@DjKrisCreator4 жыл бұрын
chciałbym zaproponować temat w tej serii. Chciałbym usłyszeć z Pana ust o tym jak działa trakcja kolejowa. Jak zasilane są trakcje 16 i 3/8 Hz i jak rozwiązuje się problem z różnymi parametrami trakcji Polska/Niemcy. Pozdrawiam
@stasp31663 жыл бұрын
Jeśli chodzi o problemy związane z różnicą systemów na granicy Polska/Niemcy to sposoby są dwa. Albo na granicy następuje zmiana lokomotywy z działającej na 3 kV DC na 15 kV AC, albo wykorzystuje się lokomotywę dwusystemowa. Taka lokomotywa najczęściej jest wyposażona w asynchroniczne silniki trakcyjne zasilane przez falowniki. Oznacza to, że do zasilania falowników potrzebny jest prąd stały, który w przypadku Polski pochodzi bezpośrednio z sieci trakcyjnej. Taki wielosystemowy Dragon czy Gryfino od Newagu mają zamocowany jeszcze wewnątrz transformator trakcyjny i dodatkowy zestaw pantografów na dochu. Trzy przejeździe przez granicę opuszcza pantografy DC a podnosi jeden (ewentualnie dwa) pantografy z zestawu AC, które doprowadzają prąd do transformatora obniżającego napięcie z 15 kV do 3 kV, następnie jest on prostowany i doprowadzany do falowników. Co ciekawe pojawia się tu jeszcze inny problem, a mianowicie żeby wjechać do Niemiec maszynista musi mieć dodatkowo uprawnienia niemieckie, które podobno ciężko uzyskać.
@Kotylion944 жыл бұрын
1:58, fałszuje przy małych prądach, wspomniałeś o tym. A gdybyś spróbował dwa albo trzy razy przewinąć przewód przez cęgi, a potem podzielił wynik przez przekładnie, to czy nie uzyskałbyś poprawnego wyniku?
@mariuszfilipiec814 жыл бұрын
Tak się rzeczywiście robi przy małych prądach. Wynik na pewno byłby dokładniejszy.
@boguslawszostak17844 жыл бұрын
Jeszcze jedno. Przytłaczająca większości analogowych mierników to miliamperomierze, o ustroju magnetoelektrycznym lub elektromagnetycznym. Miernik Magnetoelektryczny potrzebuje prostownika do pomiaru prądu przemiennego. Woltomierze to miliamperomierze z "posobnikiem" czyli szeregowym rezystorem, Amperomierze to miliamperomierze z bocznikiem.
@SPOOKxGAME4 жыл бұрын
Badzo dobry odcinek czekam na wiecej :)
@drble14 жыл бұрын
Tego mi trzeba było 😀
@TYRAcore4 жыл бұрын
kopalnia wiedzy
@takponiekad36524 жыл бұрын
Drobna uwaga do bardzo dobrego filmu. Z teorii działania cewki Rogowskiego wynika, że nie ma potrzeby starania się o umieszczenie badanego przewodu w centrum (środku okręgu) cewki. Oczywiście taka cewka nadaje się wyłącznie do pomiaru prądów przemiennych.
@marekchudy88934 жыл бұрын
Dziękuję
@KlopsMielony4 жыл бұрын
dzieki!
@jacekk96184 жыл бұрын
No wlasnie bylem ciekaw jak
@grzegorzsakan37502 жыл бұрын
Witam, tak dla upewnienia: prostownik podpięty do akumulatora ma mieć taki sam prąd na przewodzie plus jak i minus, tak? Pytam, bo zakupiłem miernik cęgowy i na plusie pokazuje 0.70A, a na minusie 0.35A. potrafi także "wyciągać prąd z powietrza". Porównam z jakimś markowym jeśli zdobędę, ale chyba ten miernik można sobie w d... Wsadzić.
@GuitarMan854 жыл бұрын
Właśnie przedwczoraj kupiłem UNI-T 204+. Zastanawia mnie dlaczego w jedną stronę pokazuje 0,09 A, a w drugą 0,02 A. Jeszcze nie obejrzałem odcinka. Zaraz może się dowiem. (-;
@jali41542 жыл бұрын
Jaki najlepszy do pomiaru impulsu max prądu rozruchowego samochodu 12v
@michawyzlic10994 жыл бұрын
ciekawe!!!
@danielwilga94 Жыл бұрын
Cześć, właśnie mam problem z UNI-Tem UT203 cęgowym (600V, 400A, stały zmienny), no i tak jak wspomniałeś namagnesował się i pokazuje od -0,5 do -0,7A ciągle. Jak w cęgach nie ma nic a jak włożę byle druta to faluje w dużych zakresach od minusa do plusa. Jak to gówno rozmagnesować, wyjąć baterię na długi czas, czy mierzyć jakiś silnik przy niewielkim obciążeniu??
@marekkawecki14174 жыл бұрын
Super
@lukasznowak90434 жыл бұрын
Może coś o przekładniach napięcia
@przemyslawrafal Жыл бұрын
Trafiłem na nagranie szukając rozwiązania mojej zagwozdki. Co będzie pokazywał miernik jeśli wepniemy w obwód z żarówką dodatkowe źródło energii np. z paneli słonecznych? Mam w domu miernik cęgowy, pracuje przyzwoicie ale nie rozumiem dlaczego pokazuje zużycie energii w momencie kiedy kiedy produkcja jest większa niż zużycie. Klema miernika podłączona jest przed wpięciem zasilania z paneli a odbiorniki za. To możliwe czy gdzieś popełniam bład?
@grzegorzkierlanczyk85394 жыл бұрын
Pomiar napięcia mnie zainteresował
@Patryk511403 жыл бұрын
Czy każdy miernik cęgowy zamykany zmierzy prąd stały rozruchowy samochodu? Jak rozpoznać miernik na prąd stały. Interesuje mnie miernik do pomiaru prądu rozruchowego samochodu, ciężarówki, ciągnika rolniczego. Z góry dziękuję. Jeśli na obudowie będzie "Dc"czyli to jest to co potrzebuję?
@norweskidruid97254 жыл бұрын
Przy tej charakterystyce magnesowania 11:52 - na pewno chodzi o histerezę? Czy to przejęzyczenie i miała być charakterystyka?
@oxford72074 жыл бұрын
Histereza, tak powinno być :D
@tomaszszcz16804 жыл бұрын
Czy na tej samej zasadzie działają zabezpieczenia różnicowo-prądowe (tzw. różnicówki)?
@rafalz39874 жыл бұрын
Przydatny jest tez miernik cęgowy pętli pradowej 20mA . Może on mieć funkcje “source”.
@berikberiq28594 жыл бұрын
10:35 zrobiłeś zwarcie na 12V i 2 A??
@terminator61344 жыл бұрын
ma zasilacz laboratoryjny które można sterować prądem wyjściowego
@kacperbrak58604 жыл бұрын
@@terminator6134 Ograniczeniem prądu
@HorochovPL4 жыл бұрын
Na filmie widać że napięcie spadło do 0.14. Zasilacz laboratoryjny działa tak, że dopóki nie przekroczysz ustalonego naprężenia utrzymywane jest stale napięcie (tryb Constant Voltage, CV) , ale gdy układ chce pobrać więcej prądu niż zadaliśmy - zasilacz przechodzi w tryb CC (Constant Current) i zmniejsza napięcie, aż prąd będzie równy zadanemu.
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
Taki cęgowiec z zakresem do 2 A przydaje się do pomiaru prądu w instalacji samochodowej w czasie uśpienia .
@MrLucastg4 жыл бұрын
Polecam unit 210e mały zgrabny , z ukrytymi funkcjami programowania polecam
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
@@MrLucastg tylko trzeba pamiętać że dane kalibracyjne są w sofcie .
@mbs79694 жыл бұрын
Dlaczego w niektórych miernikach cęgowych do prądu stałego, przed pomiarem trudno jest wyzerować wartość na wyświetlaczu, albo jest to w ogóle niemożliwe?
@antymisiek29724 жыл бұрын
Wszystkie tak mają, na pomiarze DCA należy wyzerować wskazania naciskając przed pomiarem przycisk " REL" i pomiar będzie dobry.
@SIIImonS3 жыл бұрын
Jak to działa że miernik potrafi wykryć kierunek przepływu prądu przemiennego? Skoro w jedną i w drugą stronę prąd płynie taki sam.
@jarek35544 жыл бұрын
Co się stanie jeśli miernikiem cęgowym do 400A zmierzymy dużo większy prąd np 800A?
@tomekkruger4 жыл бұрын
Pokaże przekroczenie zakresu. To tak samo jak napięcie baterii 9V będziesz mierzył na zakresie 3V.
@jarek35544 жыл бұрын
@@tomekkruger Czy na pewno nie ma obaw że coś może ulec uszkodzeniu w mierniku?
@Quetzalcoatlv34 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek!
@randomytpstation32614 жыл бұрын
Woooaaahhh no 12 minut temu A odcinek jak zawsze super D
@KH-lg3xc4 жыл бұрын
Akurat amperomierz niekoniecznie ma wewnątrz rezystor pomiarowy.
@__MINT_4 жыл бұрын
To w jaki sposób mierzy prąd, jak nie z prawa Ohma? No chyba że są też amperomierze niecęgowe z czujnikiem halla
@KomUrczakPlay4 жыл бұрын
czyli w starych aparatach zapłonowych samochodowych i skuterach 2t za moment zapłonu odpowiada czujnik halla to ten sam?
@ukaszrutkowski83684 жыл бұрын
Ten sam. Zwykle na wale albo kole zamachowym jest magnes którego pole magnetyczne wywołuje efekt halla.
@maras524 жыл бұрын
W niewielu 2t jest hallotron z znanych mi to chyba MZ ETZ miała, z reguły jest to czujnik magneto-indukcyjny czyli zwykła cewka na rdzeniu.
@ciniak17774 жыл бұрын
@@maras52 czy dobrze myślę, że w układach zapłonowych, opartych na czujniku halla potrzebny jest zawsze akumulator? Przy rozładowanym aku lub jego braku nie ma możliwości uruchomienia silnika?
@maras524 жыл бұрын
@@ciniak1777 tak, hallotron potrzebuje zasilania. Przy hallotronach moduły zapłonowe to zazwyczaj TIS (TCI jak kto woli), dlatego CDI popularniejsze w pyrkawkach - brak wymagań odnośnie zewnętrznego zasilania (chyba że DC-CDI) i prostota budowy.
@ciniak17774 жыл бұрын
@@maras52 dzięki za odpowiedź. Czy znasz może jakieś miejsce w internecie, gdzie mógłbym poszukać szczegółowych informacji n/t układów zapłonowych?
@Blady964 жыл бұрын
a jakbym chciał zmierzyć cęgowym miernikiem trójfazowe przewody to mogłbym na raz 3 fazy mierzyć czy każdą osobno?
@antymisiek29724 жыл бұрын
TYLKO OSOBNO !
@mikuchajster19944 жыл бұрын
Początek filmika, nie boi sie pan ze inrush spali bezpiecznik w mierniku?:) chociaż w sumie jak żarówka bierze tylko 0,7A to może nie płynie tam w piku na początku więcej niż 10A. A w sumie to nawet nie wiem jaki jest bezpiecznik:p
@sq9ppw4 жыл бұрын
Wiekszosc multimetrow nie ma zabezpieczenia w postaci bezpiecznika w zakresie duzych pradow. Szybciej kable upalisz ;)
@konradsmile.c44 жыл бұрын
👍
@Krzysztof_Kania4 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek ale dla pełnego wyczerpania tematu zabrakło mi wspomnienia, że dla amatorów i do sporadycznych pomiarów są jeszcze cęgi podpinane do multimetrów.
@hshshejejdu9713 жыл бұрын
Wrzuć linka do takich cęg
@smyk25004 жыл бұрын
Ten Rogowski to był niemiec polskiego pochodzenia.
@jedreo14 жыл бұрын
Myślicie ze Brymen tez robi dobre cegowce?
@jedreo14 жыл бұрын
Sven właśnie nie moge się zdecydować jaki model. Brymen ma ich chyba z 30.
@michaeld28263 жыл бұрын
@@SvenMilcom A co z niedrogimi miernikami cęgowymi firmy AxioMet. Warto kupić ? Ceny mają podobne do Uni-Tech i nie wiem na co się zdecydować ?
@LordBlick4 жыл бұрын
0:44 - 150W - Na bogato, Greta jest smutna…
@antymisiek29724 жыл бұрын
Greta jest radosna! To jest żarówka 12 V ;-)
@LordBlick4 жыл бұрын
@@antymisiek2972 Niestety, nie, pierwsza sekunda filmu ze schematem podłączenia temu przeczy…
@kubaissen4 жыл бұрын
Nie jestem elektrykiem a mimo to sam się domyśliłem jak on działa. Czy dostanę Nobla?
@jankaminski67234 жыл бұрын
Kiedyś to się nazywało kleszcze Dica.
@antymisiek29724 жыл бұрын
Kiedyś to się nazywało kleszcze Ditza, Dietza bo mierzyły tylko prąd przemienny ewentualnie dodatkowo napięcie przemienne. Obecne to multimetry cęgowe /kleszczowe bo mierzą wiele innych jednostek.
@pancebula81064 жыл бұрын
@@antymisiek2972 I ten komentarz, tak samo jak niniejszy wnosi caaałe spektrum (lub spectrum jeśli wolisz obcą wymowę (obcą w sensie, że zagraniczną)) głębi do faktycznego znaczenia przekazu. Pozdrawiam serdecznie z najniższego szczebla drabiny intelektuanlej.
@mikoajbudzyn52474 жыл бұрын
Ukradłeś Slodowemu kursor 😄
@MarekElektronik4 жыл бұрын
Odcinek chyba sponsorowany przez Fluke.
@romanw9784 жыл бұрын
Bo fluke to przyrządy a nie zabawki
@MrMarcinpluciennik4 жыл бұрын
Fluke nie musi nic sponsorować ani się reklamować. Ten, kto zajmuje się elektroniką/elektryką zawodowo dobrze wie ile znaczą porządne narzędzia.
@bejbar4 жыл бұрын
Nie do końca, raczej doświadczenie podczas pracy oraz niezawodność i uniwersalność produktów FLUKE. Jak widać na filmie, większość pomiarów robiona innymi miernikami a FLUKE "wyskakuje" na samym końcu. Pan Krzysztof jak zwykle w swoich filmach opisuje rzetelnie i bardzo przystępnie ogromną wiedzę na temat elektroniki. Pozdrawiam i czekam kolejny tydzień na następny filmik (niezależnie na którym kanale się przytrafi) :)
@robertjarocha98874 жыл бұрын
A ja widziałem "analogowe cęgi"🙃
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
a ja myślałem, że te kleszcze to do mierzenia potencji