RS. Jestem elektronikiem ale ty masz taką wiedzę że głowa mała. Więcej wiem z twoich filmików niż ze szkoły u pracy. Dzięki!
@att62463 жыл бұрын
Nagrywałeś materiał w 2016, a pierwszy raz oglądam w....2021;) Fajny, rzeczowy film.
@gabrielfil8639 Жыл бұрын
Jeszcze nie zdarzyło się aby materiały pana Krzysztofa były zadlugie ... pozdrawiam.
@zdzisawalfabet98678 жыл бұрын
Wyszło za krótko nie za długo :( Super materiał !
@WILKQ014 жыл бұрын
Ma się takie tematy w technikum, coś pięknego :D
@rafa78668 жыл бұрын
Witam, chciałbym Wam podziękować (RS Elektronika i Reduktor szumu) za naprawdę sporo świetnie wykonanej pracy. Za posiadaną umiejętność przekazania wiedzy. Bardzo mi pomogły i przydały mi się wasze materiały, profesjonalnie zrealizowane. Życzę wytrwałości w przygotowywaniu dalszych odcinków i z niecierpliwością oczekuję kolejnych. Pozdrawiam.
@Gawroon78 жыл бұрын
Szkoda, że nie omówiłeś transmisji danych, bo na to właściwie liczyłem - chociażby pobieżne.
@ahibandi49828 жыл бұрын
Opisz transmisję danych, prosimy... :-( I wcale nie jest za długo.
@edition3467 жыл бұрын
No nie jest za długo!
@lolnjeoglondajmejejplejlis33654 жыл бұрын
+1
@chiwTV4 жыл бұрын
Przyłączam się do prośby. :)
@karate86135 жыл бұрын
15:30 Jako ten z przyszłości naprawde jestem w szkou jak szybko to się rozwija i teraz "nowe" standardy i przemianowanie nazewnictwa przy wprowadzeniu usb 3.2 które ma być 2 razy wydajniejsze od 3.1 w typie C oczywiście oraz cieszę się z popularyzacji typu c który jest bardzo wygodny.
@pawel806 жыл бұрын
Miło się ciebie słucha i do tego można się czegoś dowiedzieć :D
@Auffil8 жыл бұрын
Czekam z niecierpliwością na więcej!
@LukashpPl8 жыл бұрын
"Zastanawiałem się czy w tym odcinku opisywać protokół USB (...) jednak zdecydowałem się tego nie robić (...) bo byłoby to niezbyt ciekawe" Jeśli tylko Pan wie jak to skubaństwo działa, to pierwsze na świecie wideo o tym byłoby zdecydowanie pożądane i ciekawe :) Nie ma wielu artykułów na ten temat.
@michal.gawron8 жыл бұрын
To jest tak szeroki temat, że nie dziwię się że autorowi się nie chce. Trzeba niestety patrzeć w specyfikację, a ona jest ciężka do strawienia na początek.
@ziajek4448 жыл бұрын
To na prawde byłby przełom internetu. Dać ludziom info od Boga tylko za jakieś tam lajki subskrybcje czy reklamy
@andreasjohansen16585 жыл бұрын
jak znajde czas to zrobie bloga i o tym napisze a może coś nawet na ju tiubie :) ale faktycznie spec jest ciężki, nie mówiąc już o 3.1, 2.0 w miarę jest łatwe do ogarnięcia ale ten 3.0 wzwyż to już jest masakra
@tymekboj2 жыл бұрын
Taaaak
@mariuszherda4 жыл бұрын
Dziękuję. Ciekawie pan objaśnia o USB a i inne zagadnienia elektroniczne także są ciekawie tłumaczone przez pana.
@kacperkostrzewa86888 жыл бұрын
Wydaje mi się, że w treści jest mały błąd - otóż w trybie OTG nagle klient nie pełni roli hosta, lecz przełącza się w ten tryb przez sygnał dostarczony przez kabel (zwarcie odpowiedniego pinu do masy). Z pomocą HUBa można też podłączyć więcej urządzeń do hosta, podobnie jak jest to w przypadku urządzeń typu laptopy czy komputery - zazwyczaj kontrolery mają kilka portów USB, natomiast większa ich ilość jest dostarczana przez wewnętrzne HUBy, często w samych kontrolerach, lecz nadal są to HUBy :P Odcinek oczywiście świetny, jestem pełen podziwu i dziekuje, że takie coś powstaje :) Pozdrawiam
@chiwTV4 жыл бұрын
Piękny kanał. Naprawdę jesteś profesjonalistą. Dziękuję że jesteś... :)
@leszekrozen87435 жыл бұрын
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system.. podaj dalej. Świetny materiał edukacyjny.
@jankowalski24973 жыл бұрын
Panie kochany, własnie użyłem RS elektronika zanim wpisałem w wikpedie! :D SZACUN!
@MTWODZU8 жыл бұрын
W związku z tym, że wtyczka USB do wersji 3.0 włącznie nie jest symetryczna, należy pamiętać, że do gniazda pasuje zawsze trzecią stroną ;)
@BHBalast8 жыл бұрын
+MTWODZU superpozycja USB :D
@michal.gawron8 жыл бұрын
Ja mam symetryczną wtyczkę do wszystkich dużych płaskich gniazd USB < 3.0. W środku jest nieco mniejsza płytka z pinami w porównaniu do standardowych wtyczek, która lekko się odgina i ma powtórzone piny z obu stron. No i można wkładać dowolną stroną. ;-)
@michal.gawron8 жыл бұрын
Eh, miałem na myśli oczywiście USB < 4.0. ;-)
@BHBalast8 жыл бұрын
Michał Gawron Nie jestem pewien, także jak coś to się ode mnie nie uczcie, ale gniazdo i wtyczka USB typu C nie jest powiązana z żadnym stanadardem i możecie mieć nawet port USB 2.0 wykorzystujący gniazdo USB typu C, zresztą na rynku jest kilka takich telefonów, także lepiej będzie zamiast pisać o standardach, pisać "USB typu C", wtedy wszyscy zrozumieją. :D
@Artoooooor5 жыл бұрын
Nie jest za długo! I odcinek bardzo ciekawy.
@asgdran8 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, ja czekam na odcinek o sata w prawdzie można wygooglować ale pana o wiele przyjemniej się słucha
@dziczkupl86747 жыл бұрын
Nie jest za długo i fajnie że odmówiłeś USB :) Ciekawy jestem tego standardu 3.1 omów szerzej ten standard
@electronik44648 жыл бұрын
Są też usb 2.0 typu power, które są bardziej wydajne prądowo. Często spotyka się takie coś w laptopach. W moim laptopie port usb ma wydajnosć 2A.
@defcior3 жыл бұрын
Oglądam sobie własnie teraz ten film, i strasznie się zestarzał ten film, fajnie że wyjaśniłes bo dużo tutaj aktualnych rzeczy ale całe nazewnictwo itd jużdo kosza niestety, może kiedyś doczekam się 2 części :)
@erykmichaowski52808 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o podłączenie rs232 do układów ttl - linia RXD akceptuje poziomy 0 - 5V, napięcie ujemne nie jest wymagane. Linia TXD może być podłączona przez opornik - każdy pin wejściowy układu posiada diody zabezpieczające do obu napięć zasilania więc nie powinno dojść do uszkodzenia. nie pojawi się mniej niż -0,6V i + VCC+0,6V. Oczywiście bez rezystora może zadziałać ale tylko przy małej wydajności układu transmisji - jest to zwykle pompa ładunkowa więc może nie da rady nic popalić.
@geiger214 жыл бұрын
Ten kanał to nie złoto, ten kanał to diament w platynowej skorupie.
@kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын
Jak i twój.
@drucikpk5 жыл бұрын
Gniazga 15-pinowe były montowane na kartach dźwiękowych i służyły do podłączenia kontrolerów do gier, lub urządzeń MIDI :)
@marcinjaszewski89723 жыл бұрын
Ogladam w 2021 i potwierdzam, miałeś rację ;)
@andreasjohansen16585 жыл бұрын
mógłbyś zrobić odcinek o nadmiarach ECC? Jak one działają i w jaki sposób działa korekcja danych
@komorka888 жыл бұрын
Pytanie nie związane z tematem, ale to najnowszy film więc zadam je tutaj. Niedawno natknąłem się na różne urządzenia zwane miernikami RLC zbudowane na układach Atmega. Może mieliście do czynienia z takim urządzeniem i warto byłoby zrobić jakiś materiał o tym? Czy nadają się do zwykłego amatora chcącego sprawdzić kilka elementów elektronicznych i jak z ich dokładnością pomiarów.
@clamp97794 жыл бұрын
Witam. A może by tak zrobić taki test opis działania i funkcjonalność mierników, testerów USB? Bardzo fajna sprawa dla elektryka, elektronika i hobbysty. Jest tego dużo na rynku mogę polecić np; UM24 oraz UM34, to takie wypasione, jest wiele innych.
@elisabethi3043 Жыл бұрын
Jaki typ pendrive'a może pub podłączony do telefonu bezpośrednio? I być czytelny ? Pozwolic na przeniesienie zdjęć z telefonu na pendrive'a i zrobić miejsce
@marcingul71717 жыл бұрын
Zrób odcinek o protokole komunikacyjnym USB. Proszę:)
@MichalT8 жыл бұрын
Przed gniazdami PS2 dla myszki i klawiatury były także Serial 1, Serial 2 (pamiętam miałem myszkę i klawiaturę na gniazdo Serial w swoim pierwszym PC). Z innych gniazd to były jeszcze takie jak COMM 1 oraz COMM 2 służyły one do podpinania modemów oraz kabli serwisowych do starych telefonów komórkowych. Miałem między innymi jakiś taki kabelek podpinany pod COMM i wkładany pod baterię do Nokii 3310 po to by móc wysyłać grafiki oraz dzwonki (w formacie MIDI) do telefonu.
@emteiks Жыл бұрын
Nie wiem jak inni, ale ja chętnie bym się dowiedział więcej na temat szczegółów pracy i komunikacji przez porty USB!
@michat.26698 жыл бұрын
1:03 to 15 pinowe złącze to GamePort, nawet jeszcze dość niedawno (z 10 lat temu) na kartach dźwiękowych to było. Do podłączenia np. joysticka :P
@lordviper75413 жыл бұрын
ono też było jako midi oznaczane. di podlaczania klawiatury grajacej
@mikoajandrzejewski2598 жыл бұрын
OTG pozwala podłączyć więcej urządzeń. jest to tylko przełączenie klienta w tryb hosta zwykle za pomocą zwarcia masy z ekranem w kablu ;)
@Jacko-hq7ll8 жыл бұрын
Jak to za długo?! Raczej za krótko :P
@alansdev8 жыл бұрын
ale ja lubię te filmiki z serii "za długo" ;D
@MrDosiapl8 жыл бұрын
15:12 Już jest to możliwe za sprawą DisplayLink, który jest wykorzystywany już w monitorach jak również w stacjach dokujących. Przykładem takiej stacji jest np. Toshiba ze swoją serią urządzeń DynaDock, gdzie jednym kablem USB 2.0 jest podłączony monitor, urządzenia audio, RJ-45 i hub USB.
@jankusmierski6 жыл бұрын
Ale zasilanie laptopa musiało już iść osobnym przewodem. Przy USB-C wszystko idzie jednym przewodem razem z zasilaniem
@panx8647 жыл бұрын
A jest radio w wieży, które to radio jest tylko jednym z wielu elementów tego urz. Zadziała nadajnik? RS El. - czekam na odp. :)
@Piotrek54plTk8 жыл бұрын
We wtyczce typu B jest zasilanie :/
@HorochovPL8 жыл бұрын
+Skewoo Chodzi o to, że gniazdo nie dostarcza zasilania.
@Fabi....8 жыл бұрын
+Skewoo Też się obruszyłem słysząc, ze w B nie ma zasilania...
@piolad5068 жыл бұрын
Z tych rozdzielaczy USB, które pokazałeś mam 2 takie same :D
@kfacho8 жыл бұрын
Mega ciekawy kanał : ) ! Czekam na więcej filmików
@robsonicam8 жыл бұрын
Mozna prosto przekonwertowac sygnaly rs232 (+/- 15V) na ttl (0-5V) za pomoca ukladu MAX232. Z kolei do konwersji na cmos mozna uzyc DS275. Kiedys pamietam ktos z moich znajomych zrobil taki konwerterek na samych opornikach i podobno dzialal!
@kacperkostrzewa86888 жыл бұрын
+robsonicam na opornikach raczej jednokierunka transmisja ;p
@krzysztofrudnik47456 жыл бұрын
Na opornikach to nie bardzo może działać, bo wymagana jest negacja sygnału.
@TheSxW8 жыл бұрын
co do tej zagadki z poprzedniego odcinka (chyba troszke sie spóźniłem niedawno zacząłem ogladać twoje odcinki porty te pod względem przesyłu danych z tego co mi wiadomo to nie różnia się za bardzo w przesyle danych i tu i tu wszystko idzie jak po sznurku tak jak tłumaczyłeś na poprzednim odcinku. Chyba jedyna różnica to "voltage" (wole napisać tak niż kaleczyć polski język:P ) przy rsie zakres jest od 3->25 na plusie i minusie natomiast przy tym 2 (TTL) natężenie prądu nie może przekroczyc 13 także w obu kierunkach wiec wydaje mi sie ze wystarczy to tylko obniżyć do niecałych 13V na +/- w obu kierunkach i powinno być OK
@kproduction63822 жыл бұрын
Świetny film!
@andreasjohansen16585 жыл бұрын
brakuje tutaj informacji o endpointach i tym, że każde urządzenie musi mieć endpoint zerowy, on służy do konfiguracji urządzenia podczas jego podłączania.
@doobzzz8 жыл бұрын
Przy hubach USB mogliście jeszcze wspomnieć o STT i MTT. Mogło by to pomóc osobom które chcą kupić hub, albo nie wiedzą czemu im spowalnia dyski itp.
@tomkoweinstrukcjeinterneto58492 жыл бұрын
Dzięki, ciekawe
@akta19845 жыл бұрын
A jak to jest z zasilaczami USB? Tzn. Czy i jak zasilacze kodują wydajność prądową z którą mogą ładować urządzenia ?
@DupczacyBawol6 жыл бұрын
Opisz proszę transnicję danych, protokoły komunikacji USB! Prosimy!
@mateuszch.69318 жыл бұрын
Dzieki za material
@filipsworks8 жыл бұрын
Końcówka dotycząca OTG zawiodła :/ Smartphone normalnie działa w trybie HOST. Normalnie działają huby. Potrafi sobie zenumerować urządzenia. Tak tani chińczyk jak i markowe urządzenia. Więc nie jest prawdą, że połączenie działa w trybie 1:1.
@denismaligranda268 жыл бұрын
Witam Chciał bym się dowiedzieć jakie kolumny polecasz do ok +/- 1500 zł ? Zostałem przekierowany tu przez LogitFix. Był bym bardzo wdzięczny za pomoc i odpowiedz.
@RomanBobrek6 жыл бұрын
a co z zaponianą serią PowerUsb?...
@FUBU198458 жыл бұрын
Cześć a dlaczego nie pokazujesz twarzy w filmikach? Chętnie bym zobaczył jak wyglądasz
@polol95548 жыл бұрын
jak zawsze świetny film ^^
@jimmyjohns178 жыл бұрын
moglbys cos o usb hub-ach powiedziec wiecej?????? nawet te aktywne (z wlasnym zasilanie nie obsluguja wszystkiego) np... mam hub 4 port ale moge podlaczyc PRAWIE wszystko.... nie obsluguje kamer i joystick-ow.
@elisabethi3043 Жыл бұрын
Track pad w laptopie Redmi nagle stał się nieaktywny, nie ma strzałki na ekranie i nie mogę używać komputera... Czy to się da naprawić ?
@bogusawszymanski8382 жыл бұрын
Witam!st.elektronok mam małą wiedzę ?
@psejta38 жыл бұрын
Odcinek się podobał :)
@maciekmaciek33903 жыл бұрын
Super filmik, ale przydałby się nowy, wiele się zmieniło
@tomaszsot71248 жыл бұрын
Świetne video nieco przybliża sposób działania USB
@pr0lamer4208 жыл бұрын
Przez USB otg da się połączyć więcej urządzeń. np. kiedyś podłączyłem do mojego smartphone 2 pendrive naraz.
@elisabethi30435 жыл бұрын
I czy to pozwala widzieć na ekranie telefonu zawartość pen driva ? Przenieść zdjęcia i zwolnić pamięć ? Tego szukam. Możesz zasugerować model urządzenia ?
@wojciechkulma77488 жыл бұрын
Czy bedzie odcinek o zlaczu Thunderbolt?
@krzysztofc.14336 жыл бұрын
Ciekawie opisane
@melon09097 жыл бұрын
super kanał, polecam ;)
@Piotr_T8 жыл бұрын
Taka mała literówka w wymowie - nie "Plug And Play", tylko "Plug And Pray" ;)
@Piotr_T8 жыл бұрын
Nekosounds Oj tam. Niepewność raz raz zasiana kiełkuje przez całe życie ;)
@rychuwstg8 жыл бұрын
ja miałem do tableta quadra 7 ultra przez otg podłączone : hub usb omega -> mysz omega + klawiatura + pen-drive wszystko działało tylko mysz i klawiatura musiała być z małym poborem...
@POLSET27 жыл бұрын
A jeżeli komputer widzi tylko 2 z 3 możliwych do podłączenia do huba urządzeń? Nie ważne jaki pendrive w które z 3 gniazd się włoży. Jednocześnie komputer widzi tylko 2 z nich. Co to znaczy? Ktoś wie?
@asxsnlol57038 жыл бұрын
A zrobił by pan film o interfejsie SATA
@losarturos5 жыл бұрын
Tak w zasadzie to nie trzeba było się na tym znać żeby to wszystko podłączyć. Przecież każda wtyczka pasowała tylko do odpowiedniej dziurki i do żadnej innej. Pomijam złącze VGA, które dało się zapakować wtyczką VGA na odwrót. ;-) A teraz? Są zdolni co wkładają wtyczki usb do złącza rj45.
@MrRicoPL8 жыл бұрын
Jeszcze do dzisiaj mam te stare złącza w kompie :D
@woiuu3 жыл бұрын
Te 15-pinowe żółte służy do podłączenia joysticka lub innego sprzętu do grania i nazywa się Gameport
@wronamichal2 жыл бұрын
w 2022 już jest wszystko możliwe (usb c)
@Jankus478 жыл бұрын
Ja poprzez HUB podłączyłem do telefonu mysz i pendrive. Więc tryb OTG może obsłużyć więcej niż jednego klienta.
@elisabethi30435 жыл бұрын
Czy to pozwala widzieć na ekranie telefonu zawartość pen driva ? Przenieść zdjęcia i zwolnić pamięć ? Czy ta możliwość zależy od telefonu ? Czy od pendrive'a ? Czy od huba ? Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby mieć tą możliwość ?
@Arur5577 жыл бұрын
Mam kilka ładowarek USB. Mój nowy telefon wspiera szybkie ładowanie (3A). Nie chce go jednak ładować takim prądem, podobno to nie służy baterii. Moja druga ładowarka ma napisane że ładuje 1A, jednak gdy podłączam ją do telefonu dosyć mocno się nagrzewa. Czy możliwe jest, że telefon wymusza pobór większego prądu i stąd to nagrzewanie ? Może to wina modułu szybkiego ładowania który jest wbudowany w telefon ?
@matikiller136 жыл бұрын
Że niby quickcharge nie służy baterii? :D Ładuj taką ładowarką jaką przewidział producent. Prędzej coś się zepsuje własnie od takiego kombinowania.
@damiansakowski6 жыл бұрын
Nagrzewa się, bo telefon cały czas wymusza 1A. Jeżeli to nie jest jakiś chińczyk to możesz nim ładować lub z kompa, QC szybko zniszczy baterię
@WhiteToss8 жыл бұрын
Żadne za długo, wyszło idealnie.
@solniczka1436 жыл бұрын
2019 a usb 3.1 to dalej marzenia :(
@targstarocimiastko79595 жыл бұрын
Ciekawe te terminologię, ale zgadzam się że dynamika jest ważniejsza.
@elisabethi30435 жыл бұрын
Czy pośród pamięci USB, pen Drive, flash drive etc istnieje jedno takie co pozwala widzieć na ekranie telefonu zawartość pen driva podłączonego bezpośrednio. Na internecie widać różne nowości, ale opis jest skąpy. Usbpro itp
@Mapinguari. Жыл бұрын
Istnieje
@elisabethi3043 Жыл бұрын
@@Mapinguari. Tak? Może więcej informacji?
@Mapinguari. Жыл бұрын
@@elisabethi3043 Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale jeśli w telefonie masz usb c, to wystarczy, gdy kupisz pendrive również z wejściem USB C, a jest takich pełno i cała zawartość będzie na telefonie bez dodatkowych przejściówek.
@elisabethi3043 Жыл бұрын
@@Mapinguari. ah nie wiedziałam, Poszukam, dziękuję. Na razie znalazłam adaptator ale nie da się wyświetlić pendrive'a na ekranie telefonu...
@Piterrrxd6 жыл бұрын
Materiały bardzo fajne, ale trochę za dużo tych reklam.
@marekchudy88938 жыл бұрын
super
@Gatkovski8 жыл бұрын
A może tak odcinek o Arduino? Czy tez innych płytkach prototypowych..
@karolzoty38176 жыл бұрын
2018 monitory po usb c sa ale potrzebuja zasilania
@Katkarin995 жыл бұрын
kiedys pogialem ten wtyk od klawiatury na ps 2 jak chcialem podlaczyc
@powerzx4 жыл бұрын
Te zlacza 15 pin to dla joystickow i MIDI.
@kurys644 жыл бұрын
na pewno nie jest za krótko
@kacap7565 жыл бұрын
2:39 mam taką PS2 :D
@wojtekmiosz10287 жыл бұрын
to transmisia telefon - pendrive nie dziala tel chyba niema przetwornicy step up a bateria w telefonie ma 3, 7v
@tomi021998 жыл бұрын
Jakie masz wykształcenie,ze masz takie zaplecze wiadomości :-)
@kamilszamaek44538 жыл бұрын
ja z tabletu korzystam jako power bank do telefonu i co najlepsze dla telefonu tablet jest komputerem a dla tabletu telefon jest pendrive
@elisabethi30435 жыл бұрын
Szukam takiego urządzenia USB, które bez komputera pozwoli przenieść zdjęcia, dokumenty z telefonu, z tableta, żeby zwolnić pamięć Np w podróży
@yankes46824 жыл бұрын
Mówiąc ,,Bez komputera" masz na myśli bezprzewodowo?
@elisabethi3043 Жыл бұрын
@@yankes4682 Bezpośrednio z telefonu na jakiś pendrive podłączony do telefonu
@jacekgiewon29495 жыл бұрын
Jeśli ktoś rzeczowo i w dostępny sposób coś tłumaczy to czas nie ma znaczenia!
@TechnikZaba8 жыл бұрын
To 15 pinowe złącze to "Game Port" pod akcesoria do gier, jak kierownica, joysticki
@KnightRider17908 жыл бұрын
+Rekumkacz To był sarkazm ;p
@kamil432192758 жыл бұрын
mój telefon niestety nie obsługuje OTG :(
@dejaeprouve8 жыл бұрын
Były także złącza DIN do łączenia klawiatury z komputerem. Takie miał mój pierwszy PC-et (P75).
@mr.patrykn28068 жыл бұрын
A gniazda 15pinowe nie służyły do podpięcia pod grafikę procesora graficznego do odtwarzania gier 3D.
@grzegorzhetman2308 жыл бұрын
To jest gniazdo znajdujące się przeważnie w starszych kartach dźwiękowych. Służyło ono do podłączenia różnej maści kontrolerów gier.
@mr.patrykn28068 жыл бұрын
Aha dzięki.
@robertregua51407 жыл бұрын
Grzegorz Hetman a dokladniej jest to Game Port, sluzacy do podlaczenia analogowych kontrolerow gier (joysticki w wersji PC) ale rowniez urzadzen muzycznych zgodnych ze stansardem MIDI. wtedy PC stawal sie rozbudowanym sterownikiem do np. syntezatora
@czerwony79296 жыл бұрын
9:00 to się rozkręcił XD dfjisfisdfjdsifjdsfsdj(dużo info którego nie bardzo rozumiem xd), co??