Fajny materiał, teraz proponuję rozwinąć temat połączenia wielu ogniw, nierównomiernego starzenia się ogniw i problemów z tym związanych. W efekcie konieczności stosowania tzw. charge balancer, który dba o równe doładowanie wszystkich ogniw. Ta elektronika w baterii laptopowej to najpewniej rozbudowany balancer.
@Marek-ph7xk4 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek dla początkujących. Od niego powinni zacząć użytkownicy wszelkiego rodzaju rowerów i hulajnog elektrycznych, które konstruja w garażach.
@grankeee6 жыл бұрын
Jak zwykle miło posłuchać :) Dziękujemy za kolejny poświęcony czas przekazaną wiedzę.
@stefanendrju81916 жыл бұрын
Mam trochę inne doświadczenie z "efektem pamięciowym" i doładowywaniem. Telefony rozładowywane do kilku procent i ładowane do 100 za każdym razem wytrzymują więcej cykli ładowania niż te, które były doładowywane w połowie. Nie raz też "ratowałem" telefon (z niewymienną baterią) przez pełne kilkukrotne rozładowanie i ładowanie od 0 do 100%, wyłączenie i pozostawienie w ładowarce do rana. Po naładowaniu do pełna elektronika daje prąd formatujący. Możliwe, że rozwój technologii to już zmienił w najnowszych telefonach - ale opisałem moje doświadczenia a nie teorię. Trochę inaczej jest z bateriami w laptopach - tutaj więcej "robi" elektronika. Telefon zazwyczaj "chodzi" z człowiekiem, laptop częściej jest w jednym miejscu i "wisi" na zasilaczu. Elektronika podładowuje go jak tylko spadnie o 1% stopień naładowania (w wyniku samorozładowania) i elektronika zalicza kolejny cykl. Trudno powiedzieć czy bateria w laptopie padła od elektroniki czy od samego ładowania. Niektóre laptopy (zazwyczaj te większe) mają możliwość ustawienia (w biosie), że laptop jest non stop na zasilaczu a bateria ładowana jest jak rozładuje się sama przy jakimś progu (np. 50 albo 90% zależy jak się ustawi). Zabrakło całkowicie wątku o szybkim ładowaniu oraz o charakterystyce ładowania z początku mocnym prądem, a potem dokładnie ustabilizowanym napięciem. W pierwszej fazie akumulator może przyjąć dość dowolną ilość energii (ładowanie prądem - nawet bardzo dużym) - potem gwałtownie spada bo ładuje się go "napięciowo".
@danielf81996 жыл бұрын
Bardzo polubiłem elektronikę i uczę się od pana filmów i zawsze sos nowego i za to łapka w górę
@Kotylion946 жыл бұрын
Jakbyś nie miał pomysłów na odcinek, to fajnie by było jakbyś zrobił o zabezpieczeniach podzespołów elektronicznych (tranzystorów mocy, driverów, mikrokontrolerów), za pomocą transoptorów/transilów/transformatory GDT, itp - jest to temat nad którym aktualnie się zastanawiam w jednym projekcie i z chęcią posłuchałbym jak o tym opowiadasz.
@mardy2ify6 жыл бұрын
Jak zawsze super. Jedyne o co się można (chyba nawet należy) się czepić, to "baterie" do wkrętarki i laptopa. W pakietach laptopowych na 99,9% są ogniwa 18650, 17500 i o średnicy 10 mm (w tych małych zabawkach), w pakietach od wkrętarek najczęściej także spotkamy 18650, 14500 a nawet 10220. Pakiety są odpowiednio łączone dla uzyskania odpowiedniego napięcia i prądu. Pozdrawiam.
@xDxMaTeK6 жыл бұрын
Tak zgadzam sie z kolegą powyżej. Miałem pisać osobny komentarz ale dołącze się tu. Pokazałeś baterie laptopa i wkretarki jako osobny kształt baterii li-ion. Można dodać tam opis że w środku tego plastiku tych gotowych baterii są poprostu ogniwa 18650 . Znający się na temacie zrozumieją ale lajki mogą twierdzić co innego. Pozdrawiam ,dziękuje za materiał.
@pablopicasso61736 жыл бұрын
Myślę, że nie jedyne. Nie ma czegoś takiego jak typowy prąd ładowania ogniw Li-Ion. Jest on zależny od typu ogniwa i o wiele wyższy niż podaje autor. Naście lat temu dopuszczalny prąd ładowania typowego ogniwa Li-Ion 18650 z laptopa, to 2C. Jeśli ogniwo miało 2000mAh, to dopuszczalne było ładowanie prądem 4A.
@xDxMaTeK6 жыл бұрын
Pablo Picasso z tym akurat się nie zgodzę.Chyba mówisz o chłodzonym ogniwie..Jeśli mamy ogniwo 3500mha przykładowo to prad ładowania 2a powoduje że ogniwo robi się gorące. 2c to by było 7a. Nie chce widzieć co by się z nim stało. Owszem 2c to prąd rozładowania ale nie ładowania. Nie powinno się przekraczać 0.5C żeby mówić o żywotności ogniw.
@xDxMaTeK6 жыл бұрын
nanab256 lg mj1 ,samsung 35e ...poczytaj specyfikacje a 10c to ile wedlug Cb ? 35a ? Tyle powiadasz że można ciagnac z jednego ogniwa ? Akurat buduje rowery elektryczne i baterie li-ion od 13s5p do 20s18p wiec 18650 lepiej znam niz wlasna rodzine. 10c mają li-po a nie li-ion , coś pomyliłeś kolego.
@deXter182deXter6 жыл бұрын
MateuszSz można pobrać 35A, ale z odpowiedniego ogniwa. Każdy model 18650 ma określoną przez producenta specyfikację....
@rocheuro2 жыл бұрын
ogólnie materiał bardzo mi się podoba i mnóstwo konkretnej skondensowanej wiedzy nt. ogniw litowych. Natomiast co do jednej kwestii nie jestem pewny - z tego co wiem np akumulator li-ion który ma być przechowany na dłuższy czas np na zime w przypadku akumulatora do roweru elektrycznego NIE POWINNO się przetrzymywać w niskich temperaturach tylko w temperaturze pokojowej. - i nie jest zalecane trzymanie takich ogniw w temp. bliskich zera lub poniżej. - z tego co mi wiadomo :) pozdrawiam i dzięki za ciekawy skondensowany materiał.a
@adamderdowski98162 жыл бұрын
Super. Dziękuję i pozdrawiam.
@bartlomiejbalwinski88174 жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję.
@sebastianjaworowski90836 жыл бұрын
Niezwykle ciekawy odcinek. Dziękuję. :)
@TraxxStudios6 жыл бұрын
Uwielbiam algorytm youtuba ;) Słuchałem ostatnio dużo rapu i moje podpowiedzi wyglądały tak: - Lil Pump - Lil Peep - Lil Xan - Ten film (Li Ion)
@MTWODZU6 жыл бұрын
Na końcu, ale mimo wszystko zaproponował ci jakiś pożyteczny materiał :)
@seboc1 Жыл бұрын
W 15. minucie pojawilo sie zdjecie, VHBW to dystrybutor niedrogich i bardzo dobrej jakosci baterii. Nie reklamuje, tylko polecam z wlasnego doswiadczenia 🙂
@gregoryhouse71406 жыл бұрын
Ta wersja żelazo fosfor, jest stosowana w autobusie elektrycznym Solaris. Napięcie nominalne w tej wersji to 3,3 V a maksymalne przy ładowaniu to 3,7V . Jedna bateria posiada 208 szeregów 3,3 V i każde ogniwo 3,3 jest równolegle połączone x 3. Napięcie nominalne baterii wynosi 689 V do max 760 V. Takich zespołów jest w autobusie 5 lub 6. Waga jednego zespołu to 450 KG . Pojemność elektryczna to 40 kW/h czyli łącznie w przypadku 5 zespołów mam 200 kW/h . Także na jeden autobus przypada 208x3=624 x 5 3120 ogniw.
@lolLol-gp8ee6 жыл бұрын
witam co do tych dziurek w spuchniętych ogniwach to mógł pan doprowadzic do wybuchu któregoś z ogniw a potem wszystkich od wysokiej temperatury a ten gaz który sie wydostał to opary elektrolitu które są łatwopalne i szkodliwe dla organizmu mógł się pan poważnie zatruć i poparzyć lepiej te uszkodzone ogniwa jak najszybciej zutylizować.
@Rzut-Oka4 жыл бұрын
Mega materiał, dziękuję i pozdrawiam!
@korzycha19836 жыл бұрын
jak zawsze super materiał
@blackIwaterIpark6 жыл бұрын
Świetny materiał, wyczerpujący temat. Właśnie mój battery-pack z Sony Playstation Portable spuchnął jak balon - aż klapka w konsoli się otwarła. :-/ Teraz już wiem: sprzęt leżał sobie długo nie ładowany i to pewnie dlatego.
@kovval10006 жыл бұрын
następny odcinek proponuje zrobić o ogniwach paliwowych :) co prawda technologia niesamowicie droga, ale jest to jeden z kierunków magazynowania energii.
@Andrzejek-uq1vb2 ай бұрын
Moja hulajnoga elektryczna Segway-Ninebot Kickscooter ma akumulator litowo-jonowy o znamionowym napięciu 36 V i pojemności 15300 mAh lub 551 Wh. Producent deklaruje około 60 km maksymalnego zasięgu (w praktyce ten zasięg zależy od kondycji akumulatora, ciśnienia w oponach jeśli te są pompowane oraz masy użytkownika). Do tych co pomyślą teraz czemu pan nie wymienił e-hulajnóg jako przykład zastosowania akumulatorów Li-Ion zwracam uwagę - materiał jest z czerwca 2018 roku, a wtedy te małe pojazdy elektryczne dopiero zyskiwały na popularności (trzy lata później w wyniku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym stały się pełnoprawnymi pojazdami). Sam akumulator producent umieścił wewnątrz podestu.
@gumisiek19936 жыл бұрын
Chyba wkradł się błąd. W filmie powiedziano że pakiety Li-Po moga oddać mniejszy prąd niż pakiety Li-Ion. Ja oraz cała modelarska Polska która zna się choć trochę na akumulatorach nie może się z tym zgodzić. Akumulatory lipo które stosujemy w naszych zabawkach mogą być rozładowywane znacznie wiekszym natężeniem niż li-ion. Dlatego lipo stosujemy w maszynach latających lub jeżdżących, a li-ion w miejscach gdzie ważny jest stosunek pojemności do wagi pakietu. Jedyne maszyny które czerpią energię z pakietów li-ion to samoloty ktorych zadaniem jest jak najdłużej utrzymywać się w powietrzu. Także w tej kwestii absolutnie się nie zgadzam. Lipo lepsze :)
@Mlodszy_specjalista6 жыл бұрын
Prawda, też się mocno zdziwiłem jak to usłyszałem.
@dariuszszydlowski39556 жыл бұрын
Wszyscy (starsi) pamiętamy NOKIĘ 6310 i. Miała akumulator LIPO......
@gumisiek19936 жыл бұрын
Dariusz S. A co ma stara nokia do rozmowy nt pakietów lipo kontra li-ion?
@wacekjalczak21346 жыл бұрын
Najwyraźniej zakres informacji w temacie ogniw litowo polimerowych jest troszkę przestarzały. Nie dość że rezystancja wewnętrzna tych ogniw jest o rząd wielkości lepsza niż Li-ON a dopuszczalne prądy ładowania zdecydowanie przekraczają 1C to od kilku lat dostępne są akumulatory które można ładować do napięcia 4,35V/ogniwo (obecnie wszystkie latające sprzęty DJI pracują na takich ogniwach).
@michahoffa20566 жыл бұрын
Potwierdzam, najwyższe prądy rozładowania osiagamy aktualnie z ogniw LI-PO, ogniwa LI-ION nawet te HV na razie je tylko gonią...
@Nieom6 жыл бұрын
Super materiał. Zawsze podobało mi się w tych nowych akumulatorach, że pracują do końca pełną wydajnością i nagle jeb! i zero. :-) Dawniej zjawisko nie do pomyślenia.
@NobodyNew026 жыл бұрын
8:57 te baterie od laptopów zazwyczaj są z kilku 18650
@Kaloryfer166 жыл бұрын
Zabrakło dwóch słów o tym, że co raz mocniej rozgaszczają się akumulatory litowo-grafenowe. Hiszpanie otworzyli dużą fabrykę w Chinach i robią je, póki co, dla wojska. O właściwościach można poczytać w sieci. Oczywiście są też chińskie "oryginalne" akumulatory grafenowe ale nazywane są tak, bo marketingowcy wierzą, że dobrą nazwą sprzedadzą wszystko :D Warto uważać co się kupuje. Natomiast akumulatory litowe implementowane w transporcie to tylko faza przejściowa. Gdzie nie zapytacie to wszyscy siedzą nad technologiami ogniw paliwowych jako rozwiązaniami docelowymi. Ja chętnie posłuchałbym odcinka o ogniwach paliwowych... choć nie koniecznie na kanale dla elektroników :D Serdecznie dziękuję za film i czekam na kolejne! Zawsze jest to opowiedziane ciekawie.
@Voyaque6 жыл бұрын
Dzięki za film, rzeczowo, dobrze opowiedziane :) Jedyny mankament to dziurawienie napuchniętych baterii i ograniczenia surowcowe Litu - fakt nie występuje on w czystej postaci ale jest go dosc sporo na ziemi i generalnie we wszechswiecie. Na wiki jest wzmianka o tym, że obecnie szacuje się, że spokojnie wystarczy do produkcji baterii do roku 2100, a co raz to nowe złoża są odkrywane. Lapa w gore. Pozdr!
@main1103 Жыл бұрын
2:45 Uzupełniając Anoda składa się z blaszki miedzianej na którą napylony jest grafit. Katoda to blaszka aluminiowa na ktorą napyla się materiał katodowy, najczęściej Tlenek Kobaltu litu, specjalnie potraktowany by utworzyć kryształy tego materiału mierzone od kilku nm do kilnu um. Separator to może być kawałek włókna szklanego. Jako elektrolitu używa się toulenu, jednak prowadzone są prace nad zastąpieniem go EMImBF4 jako niepalnego i przez to bezpieczniejszego.
@djlukas19836 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek.
@karollazar18464 жыл бұрын
Kocham twój kanał.
@123163136 жыл бұрын
Witam, Panie Reduktorze jak może Pan mówić, że prąd ładowania akumulatora litowego to 0,2-0,3C pokazując jednocześnie fragment dokumentacji takiego akumulatora na którym widnieje informacja "Charge rate =1C" co oznacza, że ten akumulator można naładować w godzinę prądem równym jego pojemności. W dzisiejszych czasach akumulatory można ładować prądem do 15C i rozładowywać do 100C, tyczy się to akumulatorów z górnej półki do zastosowań modelarskich, osobiście odpalałem 2 litrowego diesla na mrozie z akumulatora o wielkości paczki papierosów, nawet się nie zagrzał. Kolejna sprawa to, że Li-on mają wyższą rezystancję wewnętrzną od lipo ale za to li-on są stabilniejsze to znaczy bezpieczniejsze. Jestem użytkownikiem akumulatorów litowych już jakieś 15 lat i obserwuje ich ewolucje, na początku wystarczyło upuścić w pełni naładowany akumulator aby otrzymać całkiem spore fajerwerki teraz trzeba się przyłożyć do maltretowania akumulatora żeby trochę zadymił i przy odrobinie szczęścia nawet niczego nie podpali. Pozdrawiam B.
@jansobiak70532 жыл бұрын
Ciekawy filmik,super
@alans37926 жыл бұрын
Dziękuję, dziękuję.. oczywiście łapa w górę, ale.... Panie Krzysztofie proszę o naprawę jakiegokolwiek sprzętu na kanele Reduktora Szumu, nawet niech będzie radio-budzik... byle cokolwiek... nawet może być radio kieszonkowe :D ...proszę, bo się już stęskniłem i nie mogę się doczekać :)
@kadet63896 жыл бұрын
lubię liionki, łapa w górę
@kondensatorelekrolityczny656 жыл бұрын
Film jak zawsze na wysokim poziomie ! Czy można prosić Pana o omówienie tzw. lamp nixie ? A może nawet uda się namówić Autora materiału, aby stworzył projekt zegara na takich lampach :) jeśli oczywiście było by zainteresowanie. (Zgłaszam się na pierwszego chętnego) W końcu na kanale RS Elektronika z tego co mi wiadomo nie było żadnego projektu, a wydaje mi się, że szeroko pojęta elektronika to większe pole do popisu, niż dziedzina audio. Pozdrawiam ! :)
@owcy6 жыл бұрын
Świetny odcinek, swoja drogą taka wiadomość dla prowadzącego: dzieki tobie w tamtym roku zdałem e07 z zadowalającym mnie wynikiem, dziś wracam do ciebie na kanał bo lada moment e08 :D
@GourangaPL6 жыл бұрын
Super, na ten temat czekałem od dawna :) dziękuję
@andrzejheluszka45356 жыл бұрын
Wczoraj tego szukałem, a tu świeży materiał. Jak na zamówienie 😀 👍
@tomasznowak72792 жыл бұрын
Witam serdecznie super film oczywiscie sub i lapka w gorę mam pytanie jak zrobić ładowarkę którą można ładować akumulator 12V AGM lub 6V AGM oraz jak zrobić najtanszym kosztem ładowarkę pakietów ogniw 18650 w zestawach 3s2p;4s2p;5s2p z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@rocheuro2 жыл бұрын
bardzo uważałbym z "upuszczaniem" gazu z ogniw szczególnie Litowo-jonowych ;D nie tylko gorozi zapłonem a nawet wybuchem (oczywiście w przypadku ogniw naładowanych lub przeładowanych najbardziej) przy martwych celach nie powinno być aż tak źle.
@Andrzej-uy7ik6 жыл бұрын
Polimerowe mają mniejszą rezystancję przez co dają większy prąd, i są bardziej niebezpieczne przez większą wydajność prądową (łatwiej o zapłon i przegrzanie).
@artur344439 ай бұрын
Super informacje
@ATOMek786 жыл бұрын
Super odcinek :)
@O_R_I_O_N6 жыл бұрын
Jest kolejny piątek 22 czerwca a nowego filmu nie ma.A tak czekałem....:-(
@Gejuch22336 жыл бұрын
Mam dwie uwagi/pytania. Pierwsze odnosi się do prądu jaki możemy pobierać z akumulatorów li-po. Z tego co wiem w przeciwieństwie do li-ion to właśnie z ogniw li-pol można pobierać znacznie większy prąd. Mówi o tym oznaczenie np. 25C gdzie wartość wartość 25 po pomnożeniu z pojemnością powinna wynieść maksymalny prąd rozładowania. Więc bywa i tak że taki akumulator/pakiet akumulatorów może dawać na wyjściu ciągły prąd o natężeniu 130A(Pakiet Li-Pol Redox 6000mAh 30C 3S 11,1V), choć kiedyś szukałem o najwyższym współczynniku prądowym i kojarzę że nawet prąd może osiągać na poziomie 400A. Ogniw litowo jonowych o takich parametrach szukać ze świecą. A co do drugiej mojej uwagi to może mniej istotna ale jak przedstawiałeś różne kształty ogniw jak np. 18650 czy też baterię z telefonu to również dałeś jako przykład akumulatora z laptopa i wkrętarki. W moim odczuciu to wyglądało jakby to te akumulatory rzeczywiście miały takie pokręcone kształty, jednak jak wiadomo i co później się wyjaśniło oczywiście w środku siedziały akumulatory standardowych kształtów. Może się czepiam, ale krytyka zawsze jest dobra.
@piotrlenarczyk58036 жыл бұрын
Li-Ion są spoko - ogólno dostępne z odpadów w cenie elektrozłomu. Post Scriptum: pomijając cenę, ciekawe który mechanik zgodzi się naprawiać hybrydy. Oczywiście, jak już właściciel przyjedzie z częściami.
@MrKamilles6 жыл бұрын
Dopiero dziś znalazłem Twój kanal, A już obejrzałem z 10 filmów :) Duża dawka ciekawej wiedzy, wszystko opowiedziane tak aby każdy zrozumiał. Do tego cały materiał jest super przygotowany i na prawdę zachęcający, łapkę i subka masz ode mnie I czekam na kolejne materiały! :)
@Kamil-gs7kz9 ай бұрын
Witam, chciałbym się zapytać o baterie do telefonów czy lepiej wybrać Litowo-jonową czy baterie litowo-polimerową?
@piotrwysocki59925 жыл бұрын
Dobry wykład dzięki
@gyveriusz28466 жыл бұрын
Czekałem na to
@Andrzejek-uq1vb8 ай бұрын
2:30 Hulajnogi elektryczne też są zasilane z akumulatorów litowo-jonowych.
@kapanator6 жыл бұрын
7'30" niestety nie moge sie z tym zgodzic, akumulatory li-po o tych samych gabarytach, maja zdecydowanie mniejszą rezystancje wewnetrzna I mozna z nich ciagnoc nawet po 50C. Np jezeli akumulator ma 2000 mAh to mozna pociagnac z niego 100A pradu w jakims nie dlugim czasie np 10sek bez obawy przed uszkodzeniem. Li ion nie da nam takiego pradu, nawet w zwarciu. P Ogolnie ciekawy odcinek, pozdrawiam.
@kjur186 жыл бұрын
Z tego właśnie powodu baterie używane w dronach są właśnie w "torebkach" a nie klasycznie cylindryczne. Nawet dla małych baterii o pojemności 500mAh prąd rozładowania 20C to nic. Trudno spotkać ogniwa 18650 co by miały prąd rozładowania większy niż 50A, a to i tak jest tylko 20C przy ogniwie o pojemności rzędu 2500mAh
@kapanator6 жыл бұрын
kjur18 dokladnie tak jest. Ogniwa 18650 jak maja 10C to jest bardzo duzo, a w praktyce zadno z ogniw na rynku nie wytrzyma takiego ciaglego pradu w optmalnych warunkach pracy przewidzianych dla danego ogniwa, glownie chodzi o wysoka temperature podczas takiej ciaglej pracy, a jak wiadomo nadnierne grzanie sie ogniwa mocno skraca zywotnosc. Generalnie jak jakies ogniwo 18650 wytrzyma 10A pradu ciaglego, bez przegrzewania sie, to jest moim zdaniem bardzo dobre wysokopradowe ogniwo.
@krzysztoftkacz6 жыл бұрын
Panowie, ale takie (nawet chwilowe) 100C tyczy się całego pakietu ogniw, a nie jednego ogniwa, z których złożony jest pakiet. Czyli dla uproszczenia: mając pakiet 1S2P o wartości obciążenia max. stałego: 50C, oznacza to, że każde z ogniw przyjmuje obciążenie połowiczne, czyli 25C. Analogicznie sprawa przedstawia się przy pakietach 2S3P, 3S2P, 4S2P i tak dalej.
@skynetcybersystem3tech Жыл бұрын
Super 👍materiał
@Tarvezz6 жыл бұрын
Super materiał. Kolejna łapka przybita! :)
@lukaszstacholkusz53436 жыл бұрын
Witam daje 👍 Pozdrawiam z Olkusza 🙋
@Brewka19834 жыл бұрын
Kilka błędów się autorowi wkradło: pokazując 18650 pokazuje baterie laptopa i wkrętarki mówiąc że występują w innych kształtach, otóż bateria składa się z ogniw i w nich akurat też są 18650 choć bywają też LiPo, a różnica między ogniwami laptopa a wkrętarki jest w Amperażu laptopowe to zwykle do 5-9A a elektronarzędziowe to wysokoprądowe od 10 do 50A. LiFePo4 nie są gorsze fakt mają ok 3,2V ale dużo więcej A jedno ogniwo np: A123 może dać nawet 100A. Ogniwa Li-ion nie trzymamy w lodówce mówi to nawet nota database spada tak ich żywotność ogniwo rozładowane do 0V idzie łatwo naładować o ile nie wzrosła ich wewnętrzna rezystancja pow 100 takie ogniwo może się grzać a w środku wytwarza gaz tak idzie i takie regenerować ale nie będę tu tego opisywał gdyż to niebezpieczne dla mało doświadczonych i grozi wybuchem. Pozdrawiam
@jani6427 Жыл бұрын
Super. Kiedyś poczytałem o tym. A jak to jest z Powerbankami, skąd mają 5V napięcia.
@grzes73hej6 жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek, tym razem jestem jednak nie usatysfakcjonowany. Zdaję sobie sprawę, że to obszerny temat i problem został zaledwie "liźnięty". Mam nadzieję, że temat powróci na tapetę. Interesuje mnie więcej informacji nt. ładowania, rozładowywania, przechowywania i możliwej regeneracji. Np czy można wymieniać ogniwa w bateriach laptopowych, jak programować chipy w bateriach, o dobieraniu pakietów, co dzieje się z baterią w laptopie gdy jest bez przerwy podłączone ładowanie - z doświadczenia wiem, że szybko padają, czy chipy w bateriach laptopowych zliczają cykle ładowań i mają ograniczenia z tym związane? ...i wiele innych. Ale dziękuję i za te podstawowe informacje.
@RSElektronika6 жыл бұрын
To ja też coś rzucę od siebie. Mówi się "na tapet" , nie "na tapetę". Tapet to taka nieużywana już, nazwa stołu konferencyjnego. Często się mnie łapie za słówka, to i ja czasem złapię :) A jeśli chodzi o uzupełnienie tematu, to owszem, ale nie wiem jeszcze, kiedy.
@grzes73hej6 жыл бұрын
RS Elektronika dzięki. Jak zwał tak zwał, ale wiadomo o co chodzi. Z niecierpliwością oczekuję nowych odcinków. Pozdrawiam cieplutko
@HaloPiter6 жыл бұрын
RS Elektronika - jak stwierdza Mirosław Bańko, "tapeta" ma obecnie także znaczenie grafiki w tle pulpitu komputera czy launchera w telefonie, przez co zwrot "wzięty na tapetę" oznacza plik gotowy do otwarcia, plik, z którym się obecnie pracuje. W dzisiejszych czasach jest to dużo bliższe ludziom, niż "stół konferencyjny".
@MTWODZU6 жыл бұрын
Czy to prawda, że w przypadku akumulatorów Li-ion ładowanie ich do około 80-90% pojemności (zamiast do 100%) wydłuża ich żywotność, czy to jeden z mitów? Wydawać by się mogło, że układy sterujące ładowaniem powinny jak najlepiej dbać o sposób ładowania, ale w dobie powszechnego postarzania produktów mam pewne wątpliwości i stąd to pytanie.
@HaloPiter6 жыл бұрын
Z chemicznego punktu widzenia ładowanie li-ion ponad max powoduje uszkodzenia (nie są na to odporne jak stare akumulatory ołowiowo-kwasowe, gdzie nadmierne ładowanie było problemem praktycznie dopiero w momencie jak akumulator przegrzewało). Ze strony ekonomiczno-marketingowej natomiast może się okazać, że np. producent telefonu będzie chciał podbić czas pracy na jednym ładowaniu o te dodatkowe 5% kosztem zmniejszenia żywotności o te kilka-kilkanaście procent. Najprawdopodobniej cały sztab ludzi odpowiedzialnych za układy ładowania pracował nad tym, żeby znaleźć tutaj złoty środek i nie ma wielkiego sensu ich poprawiać. Większą uwagę zwróciłbym na unikanie wysokich temperatur (np. telefon na desce rozdzielczej samochodu w upalny dzień, gorący laptop rozgrzewający baterię itp.), bo różnica o 20 stopni Celsjusza może oznaczać pół krótszą / dwa razy dłuższą żywotność.
@MTWODZU6 жыл бұрын
Co doprowadza do wniosku, że ładowanie telefonu w nocy nie jest najlepszym pomysłem, choć to zależy od podejścia producenta. Jeśli mnie pamięć nie myli, na Androida dostępna jest aplikacja, która pozwala na ograniczenie maksymalnego poziomu naładowania i wcześniejsze odłączenie ładowarki, ale wymaga roota.
@kapanator6 жыл бұрын
MTWODZU To nie jest mit,siedze mocno w temacie ebike I rzeczywiscie wiele urzytkownikow zauwazylo ze gdy laduja ogniwa do np 4,1 v to zywotnosc(czyt. Spadek pojemnosci z powodu cykli ladowania) wzrasta z ok 200-300 cykli do nawet 1000 bez nadmiernego skrocenia zywotnosci.
@HaloPiter6 жыл бұрын
Z ciekawości sprawdziłem, mój telefon doładowuje baterię do napięcia 4,27 V przy 100%.
@kapanator6 жыл бұрын
HaloPiter postarzanie produktu 😉 sa tez ogniwa ktore maja 4,3v wpelni naladowane ale to rzadkosc
@michatarnowski1089 Жыл бұрын
Wspomniałeś o tym, że nie powinno się rozładowywać do zera akumulatorów litowo-jonowych, bo to powoduje nieodwracalne uszkodzenie, ale zabrakło mi dwóch słów o tym dlaczego, co takiego się dzieje w jego wnętrzu, że staje się uszkodzony.
@marekchudy88936 жыл бұрын
Dziękuję
@nikos32356 жыл бұрын
Polecam kanał Kreator. Jest dość mocno związany z bateriami li-ion
@SW-ot7bf6 жыл бұрын
I z ziemniakami
@kadet63896 жыл бұрын
ExH jest bardziej przystępny moim zdaniem dla zupełnie początkującego, Kreator też spoko
@darogablyat60126 жыл бұрын
Zgadzam się kreator najlepszy!!! xD
@Bojami6 жыл бұрын
Witam i również polecam kanał Kreator jak najbardziej , prezentuje on użycie li-ion i li-po w praktyce , natomiast ten filmik był ciekawy ze względu na budowę i działanie tych że akumulatorów dlatego daje łapkę.
@kadet63896 жыл бұрын
Każdy filmik RS jest ciekawy :) Każdy kanał ma swój klimat
@cezaryzawadzki9456 ай бұрын
Poproszę film o litowo-tytanowych
@LeszczAmiga6 жыл бұрын
Zabrakło informacji odnośnie zmniejszania się pojemności w stosunku do ilości cykli ładowania/rozładowania. Skądś w końcu wzięło się tzw. znamionowe 1000 cykli. Jednakże jak zwykle filmik jest pouczający.
@HaloPiter6 жыл бұрын
To dość trudny temat, bo bardzo zależy od chemii baterii, napięcia do którego bateria jest ładowana i temperatury pracy.
@belconihose24306 жыл бұрын
fajny materiał
@darogablyat60126 жыл бұрын
Z lipo-ków można pobierać w zależności od ogniwa Prądy rzędu 30c czyli przy ogniwie 1Ah pojemności można pobierać 30A prądu więc nie mów że z nich można pobierać mniejsze prądy niż z li-lion-ków!!! No chyba że mówimy o li-lion wysoko prądowych. Pozdrawiam :)
@deXter182deXter6 жыл бұрын
creeperowy 1848 ale i tak w dalszym ciągu lipo dadzą większy prąd ;)
@darogablyat60126 жыл бұрын
Jakub Sujka no o tym mówię bo powiedział że przez większą rezystancję wewnętrzną dają nieco mniejszy prad. Ale taki lipol 500mah przy prądzie 30c da jakieś 15A czyli podobnie jak lilion wysokoprądowe
@wihajster21096 жыл бұрын
Materiał bardzo interesujący.Ciekawi mnie czemu baterie tkzw. paluszki zwykłe/alk mają napiecie 1.5 V a akumulatorki są z tym samym przeznaczeniem 1.2 V?
@iron40556 жыл бұрын
Juli@nemJestem mnie też. Kiedyś używałem do odtwarzacza mp3 ale większego sensu to nie miało bo nowy paluszek ma napięcie 1,6 V a naładowany akumulatorek 1,2V czyli na start jest za słaby jak rozładowana bateria i mp trójka ledwo chodziła. Te akumulatorki chyba mają inne przeznaczenie.
@avatarkuba4506 жыл бұрын
Jest tak ze względu na zastosowane materiały ;)
@Ari93106 жыл бұрын
Chyba kupiłeś podróbkę akumulatora, akumulator AA ładuje się do ~1.5V, rozładowuje się w przedziale od ok. 1,45V do 1V z czego przy napięciu 1.2V akumulator rozładowany jest już w mniej więcej 90%. MP3 mogła ledwo chodzić przez zużycie akumulatora, w mojej golarce chyba nastoletniej jak zmierzyłem pojemność dwóch akumulatorów AA to wynosiła ok 85% nominalnej a sama golarka mimo to już ledwo chodziła, w sumie identyczna sytuacja w przypadku kilkuletniej szczoteczki elektrycznej mojej dziewczyny; pojemność ok 85% a już też na nich ledwo co działa.
@Ari93106 жыл бұрын
Dodam jeszcze że takie urządzenia "padają" przy ok 1,2V właśnie a zegarki i inne tego typu urządzenia przystosowane do baterii padają dopiero przy ok 0,8V. dlatego zawsze baterie w moim domu są przekładane do zegarów ;P
@MTWODZU6 жыл бұрын
Ari9310: Zawsze kupowałem akumulatorki AA i AAA znanych firm i żaden nie miał max napięcia wyższego niż 1,2V. Które to więc oferują 1,5V? Chętnie takie nabędę drogą kupna :)
@Naprawlaptop6 жыл бұрын
Ekstra !
@MrDanielo7986 жыл бұрын
mam pytanie potrafisz szybki sposób zrobić zabezpieczenie do akumulatora lit-ion przeciwko nadmiernego rozładowania sie takiej bateri chyba limit rozładowania to 2,5v albo 2v
@gangun21263 жыл бұрын
A nie prościej kupić na Aliexpress moduł za 30 centów?
@MrDanielo7983 жыл бұрын
@@gangun2126 2 lata temu kombinowałem sobie takie rzeczy bo nie miałem konta w banku
@TheApokalipsa886 жыл бұрын
Wspaniała robota
@Artur_Dolata6 жыл бұрын
Hehhehe ten wskaźnik, trochę przypomina mi strzałkę Adama Słodowego :-P
@LMMCAP6 жыл бұрын
Lipo oddaje większe prądy niż liion, największe prądy oddaje zaś life. Ładowanie liion najdłużej trwa, o wiele większymi prądami (wielokrotności pojemności czyli C) ładuje I rozładowuje się lipo. Lipo modelarskie mogą dać prąd rzędu 20A, gdzie liion 18650 do 10,przy czym zwykle do 4. 140A oddaje już life.
@foxone77766 жыл бұрын
Modern Slayer 2 20c?.... 20 c to maja te najtansze.... wyczynowe to standard 90c mowie o takich wyczynowych pelna geba.. pakiet 11.1v poj 1800mah prad na poziozmie 260A chwiowo.... a ciagly okolo 170A.... co prawda pakiet rozladowany po 3-4minutach i temp okoo 90stopni. ale tyle moze dac.
@LMMCAP6 жыл бұрын
Ale o których mówisz, lipo czy life? Co do wartości to się zgadzam.
@kacperbrak20106 жыл бұрын
Miło być jednym z pierwszych oglądających materiał :>
@maciejskrzypczak27466 жыл бұрын
Na początku każdego materiału powinno być ostrzeżenie - " Uwaga - kanał o silnym działaniu uzależniającym" :-)
@celeb186 жыл бұрын
A mozna prosic o film na temat silnikow glownie porownanie tych w smochodach. Silnika trzyfazowego AC w tesli i trzyfazowego dc z stalymi magnesami statorze w kazdym innym elektrycznym samochodzie. W Ebike, hoverboard, deskorolki elektryczne a nawet alternator ma stosowane silniki DC z magnesami. Ac moze osiagac wysokke temperatury. Ciekawy bylby odcinek w koncu zaczyna sie era elektrycznych samochodow
@smyk25006 жыл бұрын
Taka uwaga, czy ogniwa lipo nie miały czasem mniejszej rezystancji i wyższych maksymalnych prądów?
@robsonITALY855 жыл бұрын
W laptopach i wkretarkach tez siedza 18650
@cheri7585 жыл бұрын
baterie laptopowe mają w środku 18650 w ilościach zależnych od 2 do nawet 10 (w zwykłych laptopach to od 4 do 8) a ten oko od wiertarki to ma 3x 18650 XD i te samochodowe mają albo dużo 18650 albo tzw akumulatory litowo tytanowe lub akumulatory litowo żelazne (nie mylić z lifepo4) i te akumulatory to takie duże sześciany ( prostokąty heh)
@marcinz38764 жыл бұрын
W jakim stopniu takie akumulatory poddaje się recyklingowi? Czy można w 100% odzyskać z nich tlenki metali aby znowu stworzyć akumulator ?
@dziupla20004 жыл бұрын
Pewnie by można było ale koszt by przewyższył zysk wiec maja to gdzieś
@marcinz38764 жыл бұрын
@@dziupla2000 Dziękuję za odpowiedź :) to co się dzieje z tymi zużytymi akumulatorami ? Lądują na śmietnisku czy na jakimś składowisku (oczywiście mówię o tych co się oddaje do "recyklingu ")
@Bender-Rodriguez6 жыл бұрын
Mogłeś jeszcze wspomnieć, jak kupić dobre 18650. Na Alledrogo jest tego pełno, i trzeba mieć trochę wiedzy, by nie dać się zrobić w balona. Kiedyś skusiłem się na UltraFire 7800mAh. Oczywiście wiedziałem, że generalnie Chińczycy są mniejsi i chińskie amperogodziny także. Liczyłem, że ogniwa będą miały choć 1000mAh, do mojego projektu tyle wystarczyłoby. Miały 250mAh. Totalny śmieć.
@HiszpanMotor6 жыл бұрын
A ja mam pytanie. Czy jak mam połączone równolegle kilka ogniw 18650 to prąd ładowania nadal jest np. te 0,2C, czy jest to wielokrotność tej wartości?
@_YotaTech_5 жыл бұрын
Wielokrotność, pod warunkiem że są identyczne🧐
@EnhancedNightmare3 жыл бұрын
Gdzieś czytałem publikację o efekcie pamięci w aku LiFePo jednak był on usuwany przez wyczerpanie do zera i naładowanie do 100%.
@bazejwolinski51316 жыл бұрын
łapka w ciemno :D
@MTWODZU6 жыл бұрын
Nie sądzisz, że to brzmi trochę strasznie? :D
@bazejwolinski51316 жыл бұрын
Z perspektywy czasu ...........no może trochę:D
@machny814 жыл бұрын
Pozdro :)
@geesmooth72456 жыл бұрын
Czy pozostawianie baterii 'smartfonu' w ładowaniu na całą noc (gdzie 100% jest osiągane już po kilku godzinach) jest dla niej szkodliwe?
@mlyks69676 жыл бұрын
Nie jest, ponieważ po naładowaniu, elektronika odcina baterię od ładowarki
@SubstratyPL6 жыл бұрын
No niestety nie zupełnie, gdyby tak było, to baterie z laptopów poleasingowych byłyby w rewelacyjnym stanie nawet po kilku latach a tak niestety nie jest. Bateria w telefonie ma napięcie nominalne w okolicach 3.7V i mniej więcej w tym zakresie powinna pracować. Oczywiście, żeby wycisnąć z niej maximum pojemności ładujemy ją do 4.2-4.3 ale nie jest to już w 100% zdrowy zakres. Z doświadczenia wiem, że ładowanie w nocy telefonu zmniejsza pojemność baterii, może nie w jakimś znacznym stopniu ale jednak. Oczywiście zmieniamy tak często telefony, że ciężko zwrócić na to uwagę ale warto mieć to na względzie, że jeśli nie musimy, to lepiej nie zostawiać telefonu na noc, tylko np. podłączyć go wieczorem w domu, kiedy, już nie jest aż tak bardzo potrzebny.
@gangun21263 жыл бұрын
@@SubstratyPL Wypisuje Pan głupoty. W swojej firmie eksploatowałem przynajmniej kilkadziesiąt telefonów i REGUŁĄ było, że baterie padały najszybciej, w tych często doładowywanych. Do dzisiaj mam sprawną NOKIĘ3510i, której ORYGINALNA bateria wytrzymuje tydzień "nasłuchu" Mam też smartfony np. NOKIĘ625 z pierwszego miesiąca produkcji, która również wytrzymuje "na nasłuchu" ponad tydzień. Wszystkie telefony, które były ładowane zawsze do pełna (najczęściej w nocy) i rozładowywane do samoczynnego wyłączenia, pracowały przynajmniej 3 razy dłużej od telefonów ładowanych zgodnie z Pańską sugestią. Muszę korzystać z przynajmniej kilku numerów równocześnie, więc nie lubię zmieniać aparatów.Wystarczą mi różnice w obsłudze tych, z których na codzień korzystam.
@OneLukaszZielinski6 жыл бұрын
Jak uzyskać odpowiednią pojemność? Z tego co słyszałem to zestaw ma tylko pojemność najsłabszego ogniwa. Chciałbym zbudować akumulator o pojemności 20ah
@kjur186 жыл бұрын
Pojemność można zwiększyć przez równoległe łączenie ogniw. Typowa bateria do laptopa oznaczona napięciem 10.8V i 4400mAh składa się z trzech par (połączonych równolegle) ogniw (każde z tych ogniw jest o pojemności 2200mAh) połączonych szeregowo. Łącząc ogniwa szeregowo zwiększa się napięcie całej baterii, łącząc je równolegle zwiększa się pojemność. Istotne jest by właśnie te pary ogniw były dobrze zbalansowane, by się rozładowywały i ładowały równomiernie. W przypadku załóżmy 3 ogniw połączonych szeregowo uzyskana skuteczna pojemność będzie równa pojemności najmniejszego ogniwa. W połączeniach równoległych nie ma to takiego dużego znaczenia, gdyż ogniwa będą się rozładowywać równomiernie do swojej pojemności. żeby uzyskać pojemność 20Ah wystarczy połączyć równolegle 10 ogniw o pojemności jednego ogniwa ok 2000mAh. Tak zbudowane są prawie wszystkie przenośne power banki mające więcej niż jedno ogniwo.
@MrKingBiker6 жыл бұрын
Istnieją jakieś hybrydy li-ion i superkondesatora?
@bartoszkola6216 жыл бұрын
Nie do końca...między nimi musi być też odpowiedni przetwornik DC/DC, ponieważ superkondensatory/ultrakondensatory pracują z napieciem okolo 2,5 V. Natomiast li-ion pracują z napięciem 3,7 V. Może udałoby się takie coś gdyby znalazło się superkondensator o podwyższonym napięciu pracy lub przy użyciu akumulatora LiFePo.
@_YotaTech_5 жыл бұрын
Ogniwa LTO
@dziupla20004 жыл бұрын
Liondensator 😂😂😂
@przemek41016 жыл бұрын
Czy to prawda, że trzymanie laptopa cały czas w prądzie jest złe dla jego akumulatora?
@krzysztofsoja53016 жыл бұрын
Dodam że w swojej praktyce spotkałem się z akumulatorami litowymi typu HV, które ładuje się do napięcia 4,35V.
@Bender-Rodriguez6 жыл бұрын
Bo te graniczne 4,2V to kwestia umowna, kompromis między zgromadzonym ładunkiem a trwałością. Można cisnąć 4,35, i tym samym mocno skrócić żywotność akumulatora.
@krzysztofsoja53016 жыл бұрын
Myślę że to nie jest kwestia umowna a kwestia technologii użytej do produkcji akumulatora i z tej technologii wynikaja parametry nominalne. Przy próbie zastosowania napięcia 4,35V do akumulatora o maksymalnym napięciu ładowania 4,2V po przekroczeniu tego progu dochodzi do wytracania energii w postaci ciepła, chemia w aku nie jest w stanie przyjąć więcej. Ogniwa o nominalnym maksymalnym napięciu ladowania 4,35V łykają takie ładowanie bez nadmiernego grzania się i bez szybszej utraty pojemności. Uzywam takowych i nie notuje spadku pojemności przy pracy w granicach parametrów nominalnych w okresie dwóch lat ich pracy. Przy "umownym" traktowaniu parametrów aku litowych życzę powodzenia - o wypadek nietrudno. Wydaje mi się że to jest może nawet lekkomyślna postawa choć może to zbyt mocne sformułowanie.
@charl3s6 жыл бұрын
Może film o mierzeniu czasu w elektronice?
@adamwojtyczka19914 жыл бұрын
Sorry, czy ktoś ma jakieś informacje albo dostęp do badań jak maleje pojemność baterii wraz ilością cykli ładowanie - rozładowanie ? Ile pełnych cykli wytrzyma nowa bateria???
@gangun21263 жыл бұрын
Zależy jakim prądem ładujesz i jakim rozładowujesz.
@moje12a6 жыл бұрын
Mam takie pytanie czemu w akumulatorach Li-ion czasem jest więcej niż 3 styki ?
@moje12a6 жыл бұрын
nanab256 faktycznie. Sorki zapomniałem wspomnieć że pytanie to dotyczyło akumulatorów do telefonów czy sprzętu Foto/Video.
@kjur186 жыл бұрын
Dodatkowe styki to najczęściej tzw BSI i temperatura ogniwa. BSI od Battery Size Indicator to po prostu rezystor o pewnej wartości podłączony do tego wyprowadzienia i do masy. Urządzenie w ten sposób może wiedzieć z jaką baterią, o jakiej pojemności ma do czynienia.
@lukp.57292 жыл бұрын
do następnego odcinka proponuje umyc ręce.
@PiotrerEs6 жыл бұрын
Bardzo razi błędne użycie określenia "bateria" w odniesieniu do ogniw jednorazowego użytku :( Poza tym jak zawsze materiał na poziomie :)
@waldemarkraft8868 Жыл бұрын
Elon Musk, pracuje nad baterią DIAMENTOWO - JĄDROWE z odpadów w elektrowniach atomowych .
@panDyletant6 жыл бұрын
Gdzieś w branży pojawiła się wzmianka o akumulatorach grafenowych, ale to teoria póki co...
@Tomek.K.C6 жыл бұрын
Przechowywać w lodówce? Prosto od producenta akumulatorów się dowiedziałem że to mit i nie wolno tak robić gdyż grozi to uszkodzeniem no mimo iż lubię ten kanał to wolę się stosować do zaleceń producenta niż innych
@slawekwnuk21376 жыл бұрын
Dlaczego nie produkuje się akumulatorów o takim napięciu jak baterie 1.5V?
@miszkolc65355 жыл бұрын
Lipo będzie? =)
@piotrnuszkiewicz43246 жыл бұрын
wchodzą litowo sodowe co prawda dla fotowoltaiki na 18650 pewnie trzeba bedzie jeszcze poczekać
@sowa66394 жыл бұрын
Fakt ; że się na tym nie znam -- Ale wiem , że trwają prace nad Glinem , jako alternatywa >< .
@tofik24506 жыл бұрын
Fajny wskaźnik :D A co z grafenem? Coś gdzieś kiedyś słyszałem, że pracują nad ogniwami opartymi o grafen.
@DamianSzczepaniak4 жыл бұрын
Nawet jak telefon leży 5 lat i jego akkus jest rozładowany do zera to jak się kopnie go napięciem 5 V to najczęściej znowu działa więc nie zawsze się one przez to uszkadzają
@Weryl6 жыл бұрын
Bateria lapropowa to przecierz albo 18650 albo klasyczna "płaska" w nierozbieralnych konstrukcjach" to samo z Elektonarzędiami