Drágakövek súlyát karátban mérik. 1 karát az 0.2gramm. 40-50 karátos Rubin már nagyon ritka és ilyen méret esetén már jóval drágább mint a gyémánt. Ja és az anyagok közül a második legkeményebb!
Пікірлер: 71
@DarkWiking3 жыл бұрын
Helló! A grafit elektródát fordítva tessék befogni! A réz köpeny az áramátadást hivatott segíteni,mert ugyebár a grafitnak jóvalmagasabb ellenállása van mint a réznek, így sok a veszteség energia. Egyébként ez gyök faragásra szokták használni, egy speciális sűrített levegős fúvókával ellátott befogóval. A 8mm átmérőjű grafit elektróda 400A körül működik így. Esetleg egy oxigénszegény környezetben tartósabb ívet lehetne létrehozni, ami megfelelő ideig tudna hő energiát szolgáltatni az anygok kellő összeolvadásához. A vákuum még hőszigetelne is, így jobb lenne a hatásfoka a keletkező hőnek, de nehéz megfelelő módon előállítani. Esetleg a gázkoszorítással lehetne még próbálkozni...
@ordasigabor3 жыл бұрын
Kösz! Nagyon sokáig kerestem a neten, de nulla infót találtam, hogy befogásról.
@laszlototh2220 Жыл бұрын
klassz volt, köszönöm szépen!
@jozsefkovacs63433 жыл бұрын
Nagyon jó. Tömör , érthető, nincs benne hókusz pókusz. Javaslom, hogy a következő gyártási kísérletnél fedd le a tégelyt egy rafit és samott lappal , amin egy lyuk van, ahol az elektróda beengedhető.
@zoltanszabo51713 жыл бұрын
Szia, Szerintem ez a téma megér egy folytatást! Estleg indukciós fűtés, jobb hőszigetlés, rubin és zafír... Egyébként nagyon tetszett!
@keepupspeak6433 жыл бұрын
Gázlámpával előmelegítve az alapanyagot, kíváncsi volnék, hogy eredményesebb lenne-e a szintetizálás...
@adorjandobra15033 жыл бұрын
Nekem tetszett, nagy jó videó volt, érdekes kísérlet! Köszi a feltöltést!
@pulsarxp3 жыл бұрын
25-30 évw láttam egy kapcsolást, ahol stroboszkóppal, és rubin rudakkal csinálnak nagy teljesítményű lézert. A rubin rúd beszerzése már akkor is problémás volt, és azota is. Pesig anno nagyon érdekelt a dolog. De a video ettől még szuper volt, köszönjük :)
@janyjozsef3 жыл бұрын
Szia Krisztián! A rajz tőlem származott. :D
@pulsarxp3 жыл бұрын
@@janyjozsef na neeee... :D Van valami elerhetoseged? (Nincs facebookom) :)
@v1l1k33 жыл бұрын
@@janyjozsef Én is kérném! Gyerekkorom nagy álma volt a rubin lézer.
@janyjozsef3 жыл бұрын
@@v1l1k3 Sajnos azóta én is felnőttem és már nincs meg a rajz. De a youtube-on fellelhető videó egy rubin lézer építéséről.
@janduraistvan3 жыл бұрын
Nagyon köszönjük! Ezt a videódat is nagyon élveztük!
@szucsstewe94073 жыл бұрын
Nagyon tetszett ez a videó is :) (Kellemes ünnepeket a családnak is)
@ordasigabor3 жыл бұрын
Viszont kívánom!!!
@gyorgyhalasz79883 жыл бұрын
Szia, Gábor! Ezek a módszerek nagyon szennyezett rubint adnak. A Verneuil-módszer felé kellene közelíteni, talán még a HHO készülék is bevethető lenne, (kicsiben) és talán a hidrogén helyettesíthető lenne PB gázzal. A lánghegesztő és a plazmaív közelít, de szétfújja a porkeveréket, ezt a gázkeverékhez kellene óvatosan adagolni. Eszembe jutott még, hogy esetleg plazmavágó fej elé lehetne beiktatni a zárt porkeverék adagolót és talán ez is a Verneuil- módszerhez hasonló anyagot adna. Ez nem lenne robbanásveszélyes, talán a vágófej sem tömődne el. (nem ismerem a szerkezetét) Az ötletért csak egy darabka rubint kérnék ....
@sziluchannel3 жыл бұрын
Hello Jó látni, hogy magyarok is kezdenek ilyen érdekesebb dolgokat csinálni itt a KZbinon. Az ilyen tartalmat kell terjeszteni, ami érdekes, és közben még tanul is az ember! Itt sikerült előállítania szép nagyokat, szinte azonos felszereléssel: kzbin.info/www/bejne/g325YqOGq7mjf9k Lehet, hogy az a nagy vasdarab az alján elvonta a hőt. Egyszer elemekből kiszedett grafittal szórakoztam, és sikerült kenyeret grafitizálni ezen a magas hőmérsékleten. Csak így tovább, várjuk a hasonló érdekes projekteket! És kellemes ünnepeket!
@TUNYUKA3 жыл бұрын
Szia Gábor! Esetleg kipróbálhatnád azt is , hogy a chromium oxidot termittel (Fe2O3 + Al) kevered , itt az égés úgy 2400C° történik és közben Al2O3 + Fe keletkezik, vagyis külön az Al2O3-t nem szükséges hozzáadni. De ez csak az én elméletem, a valóságban lehet nem működik.
@ladislauss3 жыл бұрын
Várjuk a gyémánt kísérletet is! Persze ez csak vicc, oda nagy nyomás is kell!
@zsuzsannatakacs88613 жыл бұрын
Nagyon tetszett a videó!
@Polonyi283 жыл бұрын
Nagyon jó a videó, rakétát és annak hajtó müvét lenne jó csinálnin.
@jozsefbalatoni87823 жыл бұрын
Legközelebb, ha vízüveggel dolgozol nem árt tudni, hogy CO2-re köt. Tehát ha egy zacsi alatt ecetet öntesz szóda-bikarbonátra akkor perceken belül kész. Valóban helyes a megállapítás, hogy kevés volt az energia. Szerintem kevesebb anyaggal kellett volna próbálkozni. A samott nem igazán jó hőszigetelő. A perlit viszont igen.
@gyorgyszabo61213 жыл бұрын
Jöhetnek a házi robbanószerek😜
@jamesgandolf50052 жыл бұрын
Én awival próbálnám meg a wolfram olvadáspontja 3ezer fok felett van de a keletkezett ív lehet ennél jóval melegebb is. Azzal simán fel lehetne hevíteni a grafit tálcát meg az anyagot is mellesleg az argon gáz még védené is a motyót.
@ordasigabor2 жыл бұрын
ismersz olyan helyet, ahol adnak ebből keveset is?
@jamesgandolf50052 жыл бұрын
@@ordasigabor Argon volfrám elektródás ívhegesztés. Én arra gondoltam. Nincs egy hegesztő ismerősöd akinek van awi gépe?
@dankovicscom3 жыл бұрын
Szia Gábor! Plazmaívet ajánlanám, szívesen adok gépet kísérlethez +segítek...
@tibordemian23423 жыл бұрын
Hogyan kell DVD lemezből napelemet készíteni? Köszi.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Olyat csak a like vadász indiai youtuber tud készíteni. Nem lehet.
@friciworld3 жыл бұрын
Ez hogy van, nekem úgy remlett a grafit és a gyémánt is szén alapú anyag. Akkor éghető. Miért nem ég el egyszerre?
@laszloczuczor25263 жыл бұрын
Próbáld meg tűzbe dobni a gyémántot, grafitot és mikor elhamvadt a tűz,keresd meg mindkettőt a hamuban. A gyémánt és grafit nem szén alapú, hanem mindkettő maga a szén. A kristály rácsuk szerkezete adja a szilárdságuk tulajdonságát. Egyébként a hamuban, nem találnál semmit járulékos salak anyagon kIvül. üdv Cz 71
@pmate953 жыл бұрын
Szia! Engem érdekelnének a kis elkészült golyócskák, legalábbis akad itthon egy pár mikroszkóp, amivel jó minőségű képet/videót tudnék készíteni róla. Keress meg emailen, vagy FB-n, ha megoldható! :) Köszi!
@SanyiPreku3 жыл бұрын
Hol lehet króm oxidot & aluminium oxidot beszerezni?
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szia. ebay.com -ról vettem egészen kevés is pár ezres.
@gyorgyhalasz79883 жыл бұрын
Vagy nálam króm-oxidot...
@gyorgyhalasz79883 жыл бұрын
Volt egy oxid bolt a Bakács téren, még ott vettem...
@gyorgyhalasz79883 жыл бұрын
Nem tudom, a hozzászólásaim miért tűnnek el, de az itt felsorolt módszerekkel nagyon szennyezett rubint lehet előállítani rá kellene keresni a Verneuil-módszerre. HHo-val lehetne előállítani a hidrogént, esetleg PB gázt hidrogén helyett. Az oxidok elég magas hőfokon olvadnak.
@8000steev Жыл бұрын
@@gyorgyhalasz7988 engem érdekelne
@raytry693 жыл бұрын
A samott azért tűzálló, mert az alumímium oxidnak köszönhetően jó hővezető, ezáltal nem alakul ki benne akkora deformálódási stressz és törés, ha erős hőhatás éri.
@laciesevasimon25683 жыл бұрын
Én ismerek pár tűzálló anyagot: cirkónium dioxid, magnezit, corvisit, de szerintem a samott szilicium dioxid!
@laciesevasimon25683 жыл бұрын
Ja és a rossz hővezetők a jó szigetelő anyagok!
@raytry693 жыл бұрын
@@laciesevasimon2568 Ajánlom figyelmedbe a samot pont hu első két pontját.
@ivanolsen133 жыл бұрын
Ferde a fogas, nagyon zavaró... :)
@petikiss69963 жыл бұрын
Kazánba nem lehet összeolvasztani apukám régen a rezet olvasztotta bene
@zsoltrichter2643 жыл бұрын
A réz olvadáspontja 1000 fok körüli, a kazán acél tűztere 1500 (plusz a szigetelés ami még ennél is sokkal magasabb). Így az elképzelhető lehetne. Bár a tűztér viszonylag ritkán melegszik 1000 fokra, inkább 600-800-ra. Az is csak akkor, ha tökéletes a szigetelése.
@Gpety33553 жыл бұрын
Nem grafit faragó elektródával kellene kipróbálni (amit pont a rezes végénél kellene befogni, de itt mindegy), hanem a sima hegesztő inverterhez is köthető szelepes AWI pisztollyal, wolfram elektródával és argon védőgázzal. Biztos vagyok, hogy klasszisokkal szebb eredményt adna, az ív is szinte hangtalanul égne. Ezek egyébként nem vészesen drága dolgok.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szia, jelenleg nekem egyik sincs ezek közül
@v1l1k33 жыл бұрын
Hú, ha ezt a videót 40 évvel ezelőtt láthattam volna! Gyerek koromban rubin lézert akartam csinálni. Most előhívtad a régi emlékeimet. Köszi! Esetleg indukciós hevítés légritkított búra alatt?
@vagyok_aki_vagyok3 жыл бұрын
Én is gondolkodtam gyerekkoromban rubinlézer készítésen, hologram fotózáshoz szerettem volna használni, de kiderült, hogy azt csak nagyon spéci körülmények között, és eszközökkel lehet elkészíteni. Egyszerűbb, olcsóbb venni készen. ( Persze honnan lett volna pénzem ilyesmire...? szóval maradt később a HeNe lézer, ami olcsóbb volt...) A rubinnak homogénnek, tisztának, és egykristálynak kell lennie. Megfelelő %-ban kell krómot tartalmaznia a jó működéshez. Ez vákuumban növesztéssel érik el : egy kristálycsírát forgatnak, amire a vákuumban tégelyekben izzó alapanyagok gőze kicsapódik és egy szabályos kristályt épít fel önmaga. Ez lassú folyamat, atom-rétegenként növekszik. Azután meg kell tudni csiszolni, méghozzá a megfelelő optikai tengely irányában, és legalább a hullámhossz ( kb . 694nm ) 1/10-ének a pontosságával. ( +/- 0.05 - 0.08 um ) Ez főleg a hosszirányt lezáró vég-felületek sík és párhuzamos minőségére vonatkozik. A végeknek a legmagasabb minőségűnek kell lennie, hogy a veszteségek, szóródások minimálisak legyenek. Ha mindez meg is lenne, akkor sem egyszerű a rubinlézer építő élete : szükség van spéci rezonátor tükrökre, méghozzá nagy teljesítményűekre, mert minden veszteség hővé alakul át a felületen, amitől beéghet a tükör. A lézer hullámhosszán az egyik oldali tükörnek lehetőleg 100%-os visszaverő képességűnek kell lennie, a másik tükör lehet kb 25%-os visszaverő képességű is. ( K. Tradowsky : Laser ABC-je 1971 ) A villanó lámpa drága dolog hozzá és 10 000 felvillanás után cserélni kell. A rubinrúd megvilágítása sem egyszerű : tükör-kamrát illik hozzá használni, esetleg spirális villanó csővel, vagy egy- , vagy több egyenes csővel. A rudat körbe vevő tükör minden fényt a rúdba fókuszál. Nagyobb energiánál 100X-os a probléma a keletkező nagy hőmennyiség elszállítási nehézségei miatt. Hűtésnek vizet-, vagy folyékony gázt használnak . Ilyenkor tükröt, a rubint és a fényforrást is hűteni kell. Szóval ez nagyon drága és macerás eszköz . Ma már a száloptikai lézerek ( lézer gravírozóban például) kellően nagy teljesítményűek és sokkal tartósabbak, jobb hatásfokúak lehetnek. ( Persze tudni kell milyen célra , milyen hullámhosszú lézer kell éppen odahaza... hiszen egy lézer általában egy még drágább, még összetettebb rendszer része, önmagában nem igen használható..... : )
@otigreengit9773 Жыл бұрын
kozepsuliban fizikatanar kapott egy rubin lezert. Szakkor elott jatszottunk vele aztan kozolte a tanat hogy az ara par auto ara, utanna mar nezni se mertunk ra. ( 1990)
@peti18873 жыл бұрын
Szia Gábor! Ez nem volt semmi!! De hogy "mersz" ilyen veszélyes kisérletet csinálni? :)
@legjobbakona85333 жыл бұрын
Gábor - Csinálhatnál valami olyat amivel bekerülhetnél a Ginness rekordok közé én megelőlegezem, hogy képes vagy rá.
@zsolta16393 жыл бұрын
Hahó! A samott helyett ami hőállő, de nem igazán hőszigetelő próbáld meg egy ytong téglába vájt üregbe helyezni a grafit-kádat. A biztonsági adatlapja szerint az is haszn Nem lesz akkora hőveszteség. Kell mégegy grafit elektróda amit a testkábelbe fogsz és hozzászorítod a grafitkád oldalához. Így valszeg stabilabb hőátadást tudnál elérni. Persze jó lenne valamilyen semleges gázfüldő is, nyilván az argon lenne az optimális, vagy a hélium.A széndioxidról nem gondolom, hogy jó lenne, bár igazából miértis ne?
@renenoel99523 жыл бұрын
Sajnos nem egyszerű, de talán műlik a következő videóban esetleg folytatod. Szerintem ez egy nagyon jó téma. Legalábbis reméljük... :) Esetleg valami lánghegesztővel ? Vagy talán nikis vulkán fűtéssel ?
@HowaroHans3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/r5PGlYWHoraWfrM
@user-yr5nv2gv7m3 жыл бұрын
lehet vele impulzuslézert csináni? galambok ellen állandóan összepocsíkolják az itatót etetőt és megbetegszenek az énekesmadarak >:(
@otigreengit9773 Жыл бұрын
egy erosebb legpuska jobb megoldas
@user-yr5nv2gv7m Жыл бұрын
@@otigreengit9773 hát de azér tuti beszólnak itt panelházba:(
@VillantZsolt3 жыл бұрын
Lehet érdemes volna az indukciós "kis kemencét" a tégely köré tenni. Nem biztos, hogy elég meleg, de az olvadékban talán lenne ideje úgy a salaknak kivállni.
@imrelothrigel27263 жыл бұрын
Nézzed meg, hogy ha ívhegesztesz szénnel (grafit), akkor a keletkező port vonzza e a mágnes!!! Tehát ne legyen semmi fém a közelben, csak szén-szén rúd közötti ívhegesztés.
@ordasigabor3 жыл бұрын
És mi történik, ha a mágneses mező hatással van rá? Az elektromos ívet egyébként eltéríti a mágneses mező.... szép alakzatokat lehet kihozni.
@imrelothrigel27263 жыл бұрын
@@ordasigabor Én ezt utánépítettem Egely György útmutatása alapján: kzbin.info/www/bejne/o3uYo4ywjptofbs Tompa utcában van egy üvegtechnikai bolt, ott vettem egy ujjnyi vastag 20cm hosszú kvarcüvegcsövet. Széntablettákat tettem bele, egymástól 0,5-1mm távolságban. Sima konyhai mikrosütő. Meg kell találni, hogy hol a legerősebb benne az elektromágneses térerő. Amikor beindul az átalakulás, akkor hegesztés szerű hangot ad, és utána tényleg vonzza a mágnes a keletkező port. Ezért kérdeztem.
@imrelothrigel27263 жыл бұрын
A jelenség magyarázata az, hogy nem igazán ismerjük még az atomok összetételét, valamit a hőmérsékletet. Az atommag protonokból, elektronokból ÉS FOTONOKBÓL áll. A protonok és neutronok felületére sok foton fel van tapadva. De kijjebb, az elektronhéjjak közelében is kóvájog sok. A kijjebb kóvájgók adják a hőmérséklet jelenségét. Minél több van egy adott picurka térfogat egységben, annál magasabb a hőmérséklet. A kóvájgó elektronok mozgása és eloszlásának a kiegyenlítődése rendkívül hasonló, mint a gázok molekuláinak a mozgása, illetve hogy egy adott zárt helyen mindenhol közel azonos a légnyomás. A légnyomás kiegyenlítődés és a hőmérséklet kiegyenlítődés hasonlóan zajlik, az egyenletes eloszlásra törekszenek. A szupravezetés azért jön létre, mert a hűtés következményeként kiszippantottuk a kóvájgó elektronokat, ami a vezetési sávban levő elektronpályákon keringő és azt könnyen elhagyni tudó elektronok útjában lehettek addig, amíg melegebb volt a vezető. Az ott kóvájgó fotonok adták addig az ellenállás jelenségét. Még szupravezetésnél illetve 0 kelvin hőmérsékleten is megvannak az atommagra tapadt fotonok, csak nem zavarnak be semmibe. Ha megmikrózzuk a tárgyakat, akkor az elektromágneses hullámoknak olyan nagy a térereje, hogy az eletronpályákon levő elektronoknak elképesztően nagy mozgási energiát tudunk adni a moduláció vektorának az irányában. Lényegében az elektronok telibeverik az atommagokat, nagyokat ráütnek. Az odatapadt fotonokból sok onnan leszakad, és átkerül a kóvájgó elektronok közé. Emiatt lesz melegebb az anyag, amit megmikrózunk. Ha nagyon erősek az ütések, amiket az elektronok bevisznek az atommagnak, akkor a protonok-neutronok közötti összetartó erőt legyőzve az atommagok szétesnek. A következő pillanatban viszont -mivel alacsonyabb energiaszintű és "kellemesebb" elrendeződésre törekszenek- újra összeállnak. A természetben alapesetben a legkönnyebben a vas szerkezetű atommaggá tudnak összeállni. Hegesztés során is nagy ütéseket visznek be az elektronok. Aki ügyes, az már rájött, hogy nem csak szénporral, hanem bármivel meg lehet csinálni ezt a magfúziót. :) Aki még ügyesebb, annak már sikerült azt is megoldania, hogy ne vas, hanem pl titán keletkezzen, akár nagy mennyiségben. Érdemes a hulladékgazdálkodást újragondolni. De sajnos nagyon sok energia kell hozzá.
@emanacio3 жыл бұрын
Én is csináltam régen ilyeneket, de a hegesztés közben a fekete kesztyű füstölt és megolvadt a kezemen, annyi hőt nyelt el. Vagyis vastag hőszigetelt kesztyű kell! Az üveg metszését vagy karcolását hiányoltam, mert ott látható, hogy a puha alu hogyan lesz az üvegnél keményebb. De tetszett a bemutató. A leírás megtalálható egy Magyar Természettudományi közlönyben, ahol hidrogén gázzal fűtik a lehulló port. Az alugyártás salakjából , a szemétből gubizták ki az első darabokat anno. Mert ott a fajsúlyától és sűrűségétől is különbözik a tiszta alumíniumtól. Ja, és a drágakőgyártás nem tűri a konkurenciát! Mert aki meg akar belőle gazdagodni és nem fizet a maffiának hamar baleset éri!
@Zilahi-Branyi_Laszlo3 жыл бұрын
Tetszenek ezek az „így lehet otthon csinálni, ne ismételd meg otthon, mert veszélyes” videók.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Néha jobb ha monitoron látod, mint amikor ráég a bőrödre....
@imrekiss32213 жыл бұрын
Szerintem a csiszolópapíron és csiszolókorongon szilícium karbid van. Annak van fekete színe és 9 -es keménységű is. Egyébként az alumínium oxidhoz (korund -hoz ) a felfedezése körüli bizonytalanság és az ebből adódó elnevezése miatt van köze. en.wikipedia.org/wiki/Silicon_carbide