Dziękuję, bardzo pouczające, bo jest to jeden z przykładów na którym możemy obserwować stopnie postępującej slawizacji czy szerzej rozpuszczenia się kulturowego niewielkiej grupy etnicznej w masie autochtonów.
@paskaziemia5347Ай бұрын
Z drugiej strony wydawać się może, że wpływ Waregów na kulturę ruską był dosyć niski, w porównaniu z wpływem Normanów na kulturę Angielską.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@paskaziemia5347 bez porównania; Normanowie narzucili swój język Anglosasom, aż do XV wieku francuski był głównym językiem w Anglii, a angielski się niesamowicie zmienił w tych latach, tempo zmian w tym języku bylo nadzwyczajne
@longinzaczek5857Ай бұрын
@@paskaziemia5347 Ruś zostala raczej zjednoczona przez Waregów niż podbita. Natomiast Anglia została podbita przez Normanów, co wymuszało izolację kulturową władców od poddanych (co zapobiegło szybkiej asymilacji Normanów). Dodatkowo zadziałał czynnik importu wzorów kulturalnych z Francji. Normanowie nie działali tylko własną siłą, ale byli niejako pasem transmisyjnym kultury francuskiej.
@janmos5178Ай бұрын
@@longinzaczek5857 I paradoksalnie bez podboju w mniejszym stopniu ale wpłynęli na historię i nie tylko Szkocji. A z podbojem to i Irlandii tyle że tam od końc XIII wieku zaczęli się w większości celtyzować.
@tomaszwesoowskifromlechist6222Ай бұрын
Tak @@gosciwit_malinowskiTylko najpierw Danowie czy Norwegowie stali się Normanami pod wpływem kultury frankońskiej.
@SiarzewskiSiaraАй бұрын
Dla mnie bomba 🎉😅 Zresztą jak prawie każdy materiał od Pana :)
@witoldptak7767Ай бұрын
Dziękuję bardzo za kolejne ciekawe wykłady, za ten bieżący i za ten poprzedni, o zielonej Saharze, o początku Semitów. Jako czynny zawodowo geograf gratuluję ogromu wiedzy przyrodniczej i geograficznej, zwłaszcza podczas poprzedniego wykładu, odnośnie zmian klimatycznych. Bardzo się cieszę i dziękuję również, że Pan Profesor tyle miejsca poświęcił pochodzeniu imion u naszych wschodnich sąsiadów. Niektóre z tych imion (jak Igor) są popularne również w Polsce, a wśród Ukraińców często pojawia się imię Hlib (czyli chyba Gleb). Osobiście się spotkałem ze śmiałą teorią, że nawet imię Władymir (po polsku Włodzimierz, czyli władający pokojem lub światem) jest tak naprawdę wersją skandynawskiego imienia Waldemar. Dla mnie jest to raczej karkołomne, bo oba człony, i "włady" i "mir" są raczej typowo słowiańskie. Pozdrawiam, miłego weekendu życzę!
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Tak, oczywiście Hlib to ukraińska wymowa dawnego Gleb.
@martajk7465Ай бұрын
@@gosciwit_malinowskico do Hliba czy Gleba to ciekawe co z nazwą chlib. Bo chlib (rusińsku czy łemkowsku) to jest chleb po polsku - pisownia jest raczej inna.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@martajk7465 nic wspólnego chlib ma zupełnie inną spółgłoskę na początku
@martajk7465Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski wiem, że nie ma, bo to znaczy co innego, w nasłuchu może byłoby to samo.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@martajk7465 bo dziś w polskim nie rozrózniany h i ch; a jeszcze 100 lat temu umieliśmy i nie było problemu z ortografią
@shaggrathАй бұрын
Dziękujemy.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Dziękuję
@LemiodАй бұрын
Pozdrawiam.... :)
@lahaine7000Ай бұрын
17:00 co na mapie po prawej oznaczone jest jako Mikulicze?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Mikulczyce to Mikulčice na Morawach
@paskaziemia5347Ай бұрын
Jak się Pan ustosunkuje do teorii Roryka z Dorestad, który miał być tym ruskim Rurykiem?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Trudno to zweryfikować. Czas życia obu się zgadza, ale szczegóły, jakie wiemy o Ruryku nowogrodzkim są zupełnie inne niż o Ruryku Duńczyku. Oczywiście te szczegóły są brane z tradycji rodowej, mogą być zniekształcone, jednak ekspansja na Rusi była raczej domeną Szwedów i nie wiem, czy pozwolono by na taki sukces duńskiemu wikingowi w samym serce szwedzkiej sieci handlowej.
@nuuskamuikkunen407Ай бұрын
Uwielbiam ten kanał. Chyba jeden z nielicznych który "łykam" w całości. Ale ilość reklam trochę jednak przeszkadza...
@sywu111Ай бұрын
Daj zarobić autorowi na reklamach; pan Gosciwit zrobił materiał o wikingach że Szwecji, to i YT wrzucil kupę reklam😅
@marcinjackowski889825 күн бұрын
20:00 ; Pochowali tego Warega ze słoikiem po musztardzie? Czyżby to najstarsze świadectwo ruskiej tradycji picia wódki ze szklanek po musztardzie? xD
@gosciwit_malinowski25 күн бұрын
amulet to amulet :)
@witoldptak7767Ай бұрын
Po wysłuchaniu wykładu następująca myśl chodzi mi po głowie: czy jest istnieje możliwość, że również wyjazd "Słowianie" pochodzi od "swojaków"? Czy można sobie wyobrazić następujące przemiany fonetyczne: Swojacy - Swojanie - Słojanie - Słowianie? Może też wyraz "słowo" to też coś zrozumiałego tylko dla swojaka? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam !
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Nie ma takiej możliwości, gdyż w języku słowiańskim istnieją dwa osobne wyrazy: svoj i slovo, to są wyrazy odmienne fonetycznie i nie ma żadnego fonetycznego uzasadnienia, żeby Słowianie we wszystkich innych przypadkach zachowali svoj, a tylko w przypadku swojej własnej nazwy, zaczęli to przekręcać tak że upodobniło się do innego wyrazu slovanie
@ilcattivo13Ай бұрын
Dziękuję. Czy jest szansa na wykład o językach używanych w początkach litewskiej państwowości i jak to się zmieniało z czasem, do Unii?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Jeśli chodzi o początki Litwy to właściwie trzeba by mówić wyłącznie o języku ruskim, języki bałtyckie znamy tylko z onomastyki. Do tego jeszcze dolnoniemiecki Krzyżaków i kolonistów niemieckich na Litwie oraz kipczacki Tatarów i innych nacji na wschodzie - Karaimów, Ormian, Krymczaków.
@ilcattivo13Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Czyli pierwsze ich zapisy były dokonywane w ruskim/staroruskim? Dopytuję, bo kiedyś w Wilnie miałem okazję przysłuchiwać się rozmowie Litwina (redaktora z ichniej TV) i Polaka, o początkach Litwy, i mocno mi się nie kleiło to, co ten Litwin mówił. Ale że specjalistą w temacie nie jestem, to się nie włączałem z wątpliwościami :)
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@ilcattivo13 tak, po rusku, po litewsku pierwszy tekst z 1503 r.
@czarnypiotrus6975Ай бұрын
😊
@PLkamil1982Ай бұрын
Panie Profesorze, czy w jezyku polskim sa jakie kolwiek "skandynawizmy", ktore mialyby zrodla we wczesnosredniowiecznych kontaktach Polan/Lechitow z Waregami? Czy wyraz "droga" ma cos wspolnego z czasownikiem å drag/drog w znaczeniu przemieszczenia (się)?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Nie słyszałem, żeby ktoś badał akurat zapożyczenia nordyckie w polskim. Zasadniczo bada się germańskie i niektóre z nich mają konotacje raczej nordyckie niż niemieckie. Dopiero dla epoki nowożytnej wyróżnia się już konkretne zapożyczenia ze skandynawskich. Ale w porównaniu z zapozyczeniami gockimi czy wysokoniemieckimi, to nordyckie są niezwykle rzadkie w polskim, jak i w słowiańskich, może poza ruskim. Droga to słowiańskie, od dorg.
@jarosawprzewoka9271Ай бұрын
@namevorname1221Ай бұрын
Turbosłowiaństwo zamilkło wymownie, analogicznie pyszałki nordyckie chyba by też ograniczyli antyruskie mowy nienawiści, po tym podkastcie
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
To jakby dwie strony tego samego medalu :)
@markegirski7498Ай бұрын
Chyba masz na myśli volksdojczów bo nordycki to od NORDA=NARÓD
@KwiatPietruszkiАй бұрын
Ciekawe , jak nasi oddaleni w czasie następcy będą odczytywać nasze spory na temat "w czy na Ukrainie" - co sobie pomyślą i czy to ich w ogóle zaciekawi. A może tylko dzięki tym sporom zapiszemy się w ich świadomości? 🤔
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Jeśli wygra opcja "w Ukrainie" to obawiam się, że nie będzie naszych następców, tylko następcy kogoś innego u nas :) ale ci mogą się nami akurat interesować, w końcu ludzie czasem są ciekawi, kto tu mieszkał wcześniej :)
@janmos5178Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Raczej nie wygra. Urwie co najwyżej kawałek terytorium.
@KwiatPietruszkiАй бұрын
A jak się ma Prusy do rusy?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Prusy tworzą rym do Rusy i to wszystko.
@janmos5178Ай бұрын
Swoją drogą podrzucę pomysł na nowe tematy. Może coś o trójjęzyczności Szkocji oraz częściowej anglicyzacji językowej pozostałych Celtów Brytyjskich.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Z tymi Celtami brytyjskimi to jest w ogóle spór, czy się zanglicyzowali, czyli jednak uciekli na zachód, do Walii
@janmos5178Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Zgoda. Ale tu też można podpiąć historię Walii językową. O Irlandii mogło by też coś być.
@inialnyАй бұрын
Genetyka wskazuje na inną logiczną kolejność. Najpierw Słowianie (R1a) osiedlili się w Szwecji, przyłączając się do Nordyków (I1), a następnie wrócili na te tereny (Ruś), skąd ich przodkowie wyszli, w roli przywódców. Ciekawe że Lew Tołstoj, pisarz o nierosyjskich poglądach na życie, miał "szwedzki" chromosom Y, czyli I1.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Szwedzi mają bardzo wiele genetycznie wspólnego ze Słowianami, więcej niż inni Skandynawowie, tylko że nie ma śladu po jakiejś zorganizowanej ekspansji Słowian do Szwecji; są nawet dowody wpływu Hunów w Szwecji, ale Słowian niestety nie jako zbiorowości
@bartpepe3664Ай бұрын
@@gosciwit_malinowskipodejrzewam że raczej było tak że tamtejsi wikingowie brali Słowian do służby i Słowianki za żony i przez to taki duży wpływ genów słowiańskich a nie jakaś ekspansja.
@almankiewicz6324Ай бұрын
A potem Słowianie osiedlili się na Marsie
@tomaszwesoowskifromlechist6222Ай бұрын
Nie wiemy czy aby być może już o wiele prędzej w 7 wieku były rozliczne kontakty z Polabiem,a następnie Pomorzem i Wielkopolską.Raczej bym widział kontakty pomiędzy Danami i Słowianami.Polabianie byli wizualnie wręcz jak skandynawskie ludy.Czy aby mamy pewność czy byli monojezyczni.Zakladam istnienie czegoś na miarę lingue baltica
@TheSoquАй бұрын
@@gosciwit_malinowski wadomo nomgnolowie nawert ale nie slowianieno jak to xddi
@markegirski7498Ай бұрын
Doszedłem skąd się wzięło NARBONE.BONA to kobieta i powstała z (G=Ż) ENA.Pierwszy element NA to własciwie MA bo napisano że nazywało się Marsa ale też Nadhena gdzie DH to może być uproszczenie DZ Koncowa nazwa to MARŻENA.Podobne to jest do KARTAGINY z której mamy KATARZYNE.
@janmos5178Ай бұрын
To doszedłeś. Ale to nie masz racji.
@rochkowalski3547Ай бұрын
Czekamy na wykład - Jak Słowianie/Serbowie stali się Szwedami. Podobno powoli ta prawda dociera do Skandynawów.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
To może zamiast wykładu wywiad ze Zlatanem :)
@rochkowalski3547Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski nie wiem czy będzie miał namiar na prof Kliosova
@janmos5178Ай бұрын
@@rochkowalski3547 Tego co niby dowodzi że rodzaj ludzki wyewoluował w północnej Rosji?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@rochkowalski3547 nie wiem czy aktywny, ale namiar jest aklyosov@comcast.net
@Wattershed93Ай бұрын
Kliosov to pseudonaukowiec i samozwańczy genetyk.
@markegirski7498Ай бұрын
Roden=RODAN =RODANIA(pierwotna nazwa rodziny) i z tego jest roDANIA.
@janmos5178Ай бұрын
Nic nie jest.
@markegirski7498Ай бұрын
Tylko że obecnie nie ma SWE SWÓJ w języku szwedzkim i niemieckim ale jest w języku polskim więc to są słowa słowiańskie od których wzięła nazwę Szwecja.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
Tylko ta nazwa nie powtała obecnie, a 2000 lat temu
@markegirski7498Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Oczywiście i jest do dziś używana.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@markegirski7498 to czy jest dziś używane jest zupełnie bez znaczenia
@markegirski7498Ай бұрын
@@gosciwit_malinowski Ma znaczenie że jakieś słowo jest używane obecnie bo jest pewność że było używane dawniej.Jak nie jest słowo używane obecnie to nie ma żadnej pewności że było używane 2000 lat temu.Oczywiście że SWE SWÓJ to słowianskie słowa i były używane też na terenie obecnej Szwecji
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@markegirski7498 słowo używane dzisiaj mogło powstać 5 lat temu, nie ma żadnej pewności, że było używane kiedyś; każdy przypadek jest inny i każdy wymaga wiedzy źródłowej o danym słowie; sam fakt, że jakieś słowo jest używane dzisiaj ma znaczenie minimalne
@Trak-uk9yxАй бұрын
Kultura wschodnich Słowian była tak atrakcyjna dla germańskich przybyszów ze Szwecji, że Waregowie natychmiast przejęli miejscową kulturę i zwyczaje stając się Słowianami
@janmos5178Ай бұрын
Nie natychmiast ale stopniowo.
@heatwave7595Ай бұрын
Przeważyła masa a nie kulturowa atrakcyjność, podobnie jak w przypadku turkojęzycznych Bułgarów. Za to ciekawe że Madziarzy zachowali swój dialekt. Kultura Słowian stała na niskim poziomie aż do czasu kontaktów z Bizancjum, Waregami, czy Niemcami. Na niektórych obszarach jest niska do tej pory.
@ciferusbuxАй бұрын
@@heatwave7595 robotny wołek dobromyślak wszędzie się przyda co innego kultuinteligent
@markegirski7498Ай бұрын
Oto jak skołowianie tworzyli nazwy.To jest prosty sposób.Brali zdanie MA KOŁO lub MI(moje) KOŁA i czasem wkładali pomiędzy R lub nie i otrzymywali MARKOLO lub MIKOŁAj lub NIKOLA. Tak jest też z MAROKO SAMAROBRYWA.
@janmos5178Ай бұрын
To byli prymitywni.
@Trak-uk9yxАй бұрын
Najstarsze miasta Rosji... Kijów - 482r. Pierwsze wzmianki o takich miastach jak Smoleńsk, Murom, Rostów, Biełoziersk, pochodzą z 862 r. (kronika z Lavrentiev). Dalej. Nowogród Wielki (założony przed 862), Połock (przed 865), Psków (przed 903), Czernichów (przed 907), Uglicz (937), itd, itd. Zaś najstarsze pol. miasto Gniezno zostało założone dopiero przez Piastów w 941r. Polska to było zadupie.
@Trak-uk9yxАй бұрын
Wschodni Słowianie wyprzedzali cywilizacyjnie polskich o wiele setek lat (Kijów powstał w 482r zaś najstarsze w P. Gniezno w 941r). Gdyby nie ruscy Polanie którzy pojawili się nad Wartą niosąc cywilizację to w tej czarnej dziurze gnilibyśmy kolejne wieki
@janmos5178Ай бұрын
@@Trak-uk9yx Bujda i tej dziurze. Nie przyłączymy się do was po takich gadkach. I Kijów nie jest najstarszym miastem Rosji tylko Rusi. Tak jak Wenecja nie jest rzymskim miastem.
@javel476Ай бұрын
Kijów nie leży w Rosji...
@javel476Ай бұрын
Najstarsze miasto Polski - Kalisz - II w. n. e. Rosja to było zadupie
@Wattershed93Ай бұрын
Najstarszym grodem piastowskim jest Giecz - przełom VIII/IX wieku.
@markegirski7498Ай бұрын
Rus to od RASA
@janmos5178Ай бұрын
Nie.
@javel476Ай бұрын
Skąd ten pomysł?
@markegirski7498Ай бұрын
@@javel476 To od czego pochodzi Rus?
@javel476Ай бұрын
@@markegirski7498ale ja się tylko pytam skąd ten pomysł. Najbardziej prawdopodobna teoria skąd pochodzi słowo "rus" została opisana w filmie. Trochę dziwną teorię przedstawiłeś biorąc pod uwagę to że słowo "Rasa" nie ma pochodzenia słowiańskiego i początkowo odnosiło się jedynie do zwierząt
@markegirski7498Ай бұрын
@@javel476 A dlaczego jest RAZ-RAS w znaczeniu jeden?Chyba nie przypadkowo dano dodatkową nazwę.jEDEN i RAS-RAZ.Rasa została wytworzona w EDENIE-RAJU.
@markegirski7498Ай бұрын
Sztockholm też STOCÓLMA czyli STO KÓŁ MA
@janmos5178Ай бұрын
Nie nie ma.
@niemamnicku1359Ай бұрын
A mi w badaniu DNA wyszlo ze mam trochę z północnej Szwecji. Nie wiem jakim cudem. Swoje drzewo znam do 1781 roku.
@Johnny3BatonyАй бұрын
Potop. Trochę sobie poużywali Szwedzi w tamtych czasach. A tak poważnie, to pewnie jakaś domieszka Bałtycka i tyle. Ludy mieszkające wokół Bałtyku są ze sobą blisko spokrewnione.
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
nie tylko potop, wojna północna Karola XII, wtedy Szwedzi byli dużo dłużej w Polsce i wchodzili w przyjaźniejsze relacje przynajmniej ze zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego; ale oczywiście indywidualnie to mógł być zupełnie inny przypadek
@janmos5178Ай бұрын
A jak znalazł się w Polsce Samuel Linde?
@gosciwit_malinowskiАй бұрын
@@janmos5178 urodził się w Toruniu :) to jego ojciec był Szwedem, mieszczaninem, choć podobno rodzina związana z Toruniem już od połowy XVI wieku
@longinzaczek5857Ай бұрын
Było trochę szwedzkich jeńców po Potopie, którzy zostali osadzeni w Polsce i z czasem się spolonizowali - to jest najbardziej prawdopodobne źródle szwedzkich genów. Ponieważ byli to zazwyczaj szeregowi żołnierze - szwedzcy wolni chłopi, zostali osadzeni jako chłopi punktowo w polskim otoczeniu, co ułatwiało asymilację. Na Mazowszu śladem po tym są niektóre nazwiska "Szwed, Parol" (od "wzięcia do niewoli na na parol") lub miejscowości takie jak Szwedy Ale źródeł szwedzkich genów jest kilka.