I pro pokročilé je to přínosné :) S Archicadem pracuji více než pět let a pokaždé se něčemu novému přiučím pane učiteli :)))
@michaelahedrlinova10623 жыл бұрын
Dobrý den, měla bych dotaz k podobné situaci, ale v připadě okna. Ve chvíli, kdy si v nastavení okna zvolím odsazený parapet se spodní výškou nulovou (abych měla niku až na podlahu) podlaha mi vždy skončí už na hraně zdi a neprobíhá až k hraně okna. Nastavení mám správné, s dveřmi v řezu vše funguje jak má. Napadá vás, jak problém vyřešit? Zkoušela jsem i operace s tělesy, ale bohužel nic nefunguje. Díky za odpověď a za super videa, která opravdu pomáhají v každodenním životě.
@ardit.3 жыл бұрын
Dobrý den, máte pravdu, u odsazeného parapetu ta podlaha do niky neproběhne. Řešením může být to, když odsazení uděláte s pomocí nástroje Prostup, u kterého zapnete volbu "Omezení z obou stran" (aby to vyvořilo niku a nikoliv prostup skrznaskrz). Do takto vytvořené niky (kterou protáhnete směrem dolů až na úroveň horního povrchu podkladové desky) podlaha proběhne. ;)
@vernirek993 жыл бұрын
Dobrý den, používám jednu desku pro stropní desku resp. pro desku základovou a pro samotné podlahy v každé místnosti samostatnou desku. Přijde mi lepší mít nosnou konstrukci jako samostatnou desku, protože může být průběžná všude jako jeden prvek a skladbu podlahy můžu mít všude jinou. Bylo by podle vás lepší pro všechny místnosti kde je jedna podlaha mít desku průběžnou a u obvodového zdiva jí nekončit na vnitřní hraně stěny ale na vnější, a vše vyřešit ve videu zmiňovaným nastavením sendvičové konstrukce? Počítám že s vykazováním nebude problém, protože to se řídí nastavením zón, když potřebuji data pro každou místnost zvlášť (jsem student, takže vykazování a pokročilejší práci s tabulkami zatím moc nevyužívám).
@ardit.3 жыл бұрын
Jde to udělat oběma způsoby. V tuto chvíli používám sendvičové desky obsahující jak nosné konstrukce, tak i skladby podlah (samostatně dělávám jen podhledy). Při správně nastavených prioritách materiálů (a případně s využitím vypínání hran mezi navazujícími deskami v posledních verzích Archicadu) vše funguje dobře. Na tuto metodu jsem si ale zvykl především proto, že jsem chtěl automaticky vypisovat skladby konstrukcí - což ale stejně zcela uspokojivě v Archicadu nejde (proto na to používám excel, jak jsem ukazoval v jednom ze starších videí). V poslední době se dost zabývám nastavováním výkazů výměr, a když jsem se v nich začal vrtat, taky jsem přišel na to, že je možná trochu výhodnější mít zvlášť nosné desky a zvlášť podlahy - takže dnes bych už asi doporučoval spíše dělat to tím Vaším způsobem. Jen bych ty podlahy nedělal pro každou místnost zvlášť; je to trochu zbytečné - je li v sousedících místnostech stejná podlaha, lze ji udělat jednou deskou, kterou díky prioritám stavebních materiálů projdou stěny (Archicad v takovém případě bez problémů vykazuje podlahy správně, tedy s odečtenými stěnami).
@ardit.3 жыл бұрын
A pak je zde ještě další argument, který podporuje rovněž spíše ten Váš postup - klasifikace. Archicad je stále možná až příliš “element based”. Klasifikovat lze pouze jednotlivé prvky, nikoliv části sendvičů. U kompletních sendvičů se člověk musí rozhodnout, zda je taková deska podkladní deskou nebo podlahou atd… Každopádně v případě spolupráce na větším projektu jde u rozdělování sendvičů na více prvků o něco, co by mělo být součástí buď interního BIM manuálu v dané projekci, a/nebo BEPu u konkrétního projektu.
@michalkawulok32613 жыл бұрын
Dobrý den, když použiju u dveří ostění (rovné, rozšířené, šikmé, historické), tak podlaha respektuje jen dveřní otvor se zárubní, ale nepřízpusobí se už tomu ostění. Lze to někde upravit? Nebo v tom místě prostě natvrdo udělat operaci s tělesy?
@ardit.3 жыл бұрын
Na tento problém jsem zatím nenarazil, ale když to tak zkouším udělat, tak se to chová tak, jak píšete. Bohužel nevím, co s tím (zkoušel jsem to nějak vyřešit, ale neúspěšně - zkuste případně tento problém vložit do facebookové skupiny Cad a BIM v praxi nebo kontaktujte podporu Cegry).