Én a sor jelölésére a tavaszi ág levágott darabjait szúrom le méterenként, így egyből lehet sétálni a sorok között.
@muvero12 жыл бұрын
Én tavaly nem győztem kivárni a petrezselyem kelését és kikapáltam. Utána pedig 2 napig áztattam ag új csapat magot és elég soká, de elvetettem. 2 hét múlva kikelt, de sokáig vegetált, mert a föld nagyon kiélt volt. ( akkor vettük és kísérleteztem vele ) Aztán július végén elkezdtem locsolni áztatott növények levével és áztatott tyúktrágyás vízzel. Gyönyörű és finom gyökerek lettek!🥰 Most pedig azt a módszert fogom kipróbálni, hogy egy szövet zsákban beásoma földbe a magokat, két hétig locsolom, majd kiszedem onnan és a kis csírákat egyenként teszem a földbe. Ugyanez a répánál is. Egy bio kertész csoportban olvastam erröl a módszerről, ami nekem szimpatikusnak tűnik.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Sok sikert!
@kataszucsnetoth5237 Жыл бұрын
Köszönöm megint az értékes tanácsokat! A petrezselyemről: az Anyósom azt mondta, hosszút kell vetni, mert az nem édeskés. Erősebb illatú, inkább a zellerre hasonlít. Hogy a vége nem lesz szép, esetleg a földben marad, nem számít.
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Ahogy gondolja. Ha sérül, akkor viszont nem eltárolható. Illetve, ha nem laza mélyen a föld, akkor deformált lesz, vagy elágazik.
@fecojanics67822 жыл бұрын
Nagyon sok boldog, egészségben teljes születésnapot kívánok!!!
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@eniko17602 жыл бұрын
előre is boldog születésnapot kívánok
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nagyon kedves, köszönöm! 🙂
@eniko17602 жыл бұрын
szívesen
@Lizi462 жыл бұрын
A fertődi répa nekem bejött,vulkáni homokos, talajon. Nagyon intenzív íze van. Ajánlom a zselés vetést. A KZbin-on megtalálható.
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ha szódavizzel locsolják, akkor fantasztikusan fog fejlődni.
@haligali37272 жыл бұрын
Én is most probálom ki elöször majd meglátjuk milyen eredmény lesz belöle
@vegakiscsillag Жыл бұрын
Köszönjük!
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Köszönöm! 🙂
@vegakiscsillag Жыл бұрын
Nagyon 💖-esen. Bár szerényen, de nagyon köszönöm a munkád!
@Kisvakondkert Жыл бұрын
@@vegakiscsillag Igazából nagyon kellemes meglepetés, ugyanis ez az első ilyen a csatorna történetében. Eddig csak a csatornatagok támogatták a csatornát. Még egyszer köszönöm! Értékelem!
@mohrarcsi2 жыл бұрын
Isten éltessen és nagyon boldog születésnapot kívánok !
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@kelleredina38042 жыл бұрын
Köszönöm a választ!
@brigittasztanoj59552 жыл бұрын
Kedves Edina! Én ezt próbáltam, de az apró csírák hihetetlenül sérülékenyek. Nagyon nagy küzdelem földbe tenni, csekély volt kelési eredmény :-(
@margitbalogh3565 Жыл бұрын
Köszönjük
@haligali37272 жыл бұрын
A másik tipp a sárgarépa közé bársony virágot ültatni mert az elüzi a drotférget és nem lesz lukacsos a répa
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
A bársonyvirág valóban sok dologra jó. Meglehet drótféreg ellen is, de jómagam csigaeledelnek használom, tehát inkább olyan ágyásokba teszem, ahol a csigák számára kecsegtető falatok vannak. Ezek szélére ültetve a csiga inkább a büdöskét rágja, nem a haszonnövényeket.
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ez egy fehér holló. A SPÁR - ban csak termőtalaj nélkül termesztett sárgarépát és petrezselyem gyökeret lehet kapni. Ezekben a vitamin és ásványanyg tartalom töredéke a termőföldi növények esetében.
@bozse54 Жыл бұрын
Köszönöm a válaszát. Most szeretnek tanácsot kérni a zellert mikor hova milyen szomszédot válasszak társnak.?
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Kabakosok, háposztafélék, hagyma, stb. A zeller jól bírja a hideget. Kiültetéskor azért jó figyelembe venni, hogy néhány fajta zellert, ha fagy ér, magszárat növeszt.
@becza2 жыл бұрын
Egy tipp: Mindkét növénynek magas a káliumigénye, ezt egy általános alaptrágyázáson kívûl pótolni kell. Én ezt fahamuval érem el, megtehetem, mert a kertem talaja savas kémhatásû.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Igen, valóban meghálálja a káliumot, akár a hagyma.
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ha szódavízzel locsolják, akkor fantasztikusan fog fejlődni.
@laszlopaczolay11722 жыл бұрын
@@jozsefkovacs6343 Ez komoly?
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
@@laszlopaczolay1172 A tankönyvek a mai napig - tévesen - azt tanítják, hogy a növények a szén - dioxidot a levelükön veszik fel. Holott a valóság az, hogy a gyökerükön át, a vízben feloldva. Majd elszállítják a levelekhez, ahol megtörténik a fotoszintézis. Minden liter esővíz egy liter széndioxid gázt tartalmaz és fél liter oxigén - dinitrid gázt. Az előbbi a növények szénforrása, az utobbi a nitrogén forrása.( Ugyenakkor 2500 liter levegő is csak egy liter széndioxidot.) Tehát a víz nemcsak itatja, hanem eteti is a növényeket. A felszíni vizek ( tavak, folyók) ennél kevesebbet, a mélységi vizek meg ennél is kevesebbet. Minden liter szódavíz öt liter széndioxidot tartalmaz. Tehát ha minden liter szódavízhez négy liter csapvizet keversz, akkor megkapod az esővizet . De miután a nitrogén forrást nem pótoltad benne, azt nitrogén műtrágyával vagy pisivel kel helyettesítened. Ugye tudtam újat mondani.
@haligali37272 жыл бұрын
Sokk termést kivánok
@555Gabor Жыл бұрын
Van aki itt leszólta a talajodat. Jól látom, hogy ez feketeföld? (öntéstalaj) Az az egyik legjobb kertészkedéshez:) Nagymamámnál is olyan van, és trágyázás nélkül folyamatosan gyönyörűek a növényei.. Burjánzik szinte minden, kivéve talán a szárazság kedvelő virágok, de azoknak is lehet megfelelő helyet találni. De a zöldségek stb. ég és föld az én homoktalajomhoz képest (bár az sem rossz, ha kellően tápdús!)
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Nem egészen öntéstalaj. Konkrétan egy kiszáradt folyómeder, ami a folyószabályzás után visszamaradt. Nem rossz föld, de sajnos nem is a legjobb.
@andrasszekely62032 жыл бұрын
Szia! A rukkola már vethető?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Igen.
@kelleredina38042 жыл бұрын
Szia.Én azt szeretném tudni,hogy menniyt kell öntôzni a magokat?? illetve kell e ha fagy még hajnalban.Én öntôzöm langyos vízzel a magaságyamban amik bekerûltek, napkôzben,de nem tudom ártok e vele ha fagy hajnalban??
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nem árt. A jég, ha ki is alakul, szigetel. A gyümölcsfák tavaszi fagyvédelmére is szoktunk vizet használni. A rügyeket benedvesítve éjjel ráfagy és megvédi a károsodástól.
@kelleredina38042 жыл бұрын
Kôszönöm a választ!!!
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ha szódavizzel locsolják, akkor fantasztikusan fog fejlődni.
@tamaszoldi37282 жыл бұрын
Szia! Szerinted ilyen Vetőszalagos magot Tesco,Lidlbe is lehet kapni,vagy csak kertészeti boltban?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Mindenhol árulnak vetőszalagos magokat.
@sandorhavasi9212 Жыл бұрын
tavaly benéztem a magot és véletlen vetőszalagosat vettem --a 6 m -ből 12 db kelt ki --az ára 3x került annyiba mint a hagyományos
@Nagyhusi Жыл бұрын
Szép a kultúrsivatagod. Mint biotermesztő, a gazdagon gyökeres talajba vetek, sajnos nem terem semmi, még finomítani kell a mődszren. Vagy meddők voltak a magjaim.
@rolandracz4331 Жыл бұрын
Szia! Egy kérdés. A házilag készített vetőszallagról mi a véleményed, illetve van tapasztalatod? Köszi a választ előre is.
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Nekem nem vált be. És sajnos volt év, hogy a bolti is foghíjas lett vele.
@Ilda4212 жыл бұрын
Köszönöm a tippet a sorok közé vetendő ill. a sor jelző növénnyel kapcsolatban, de nem tart tattól, hogy esetlegesen el vagy nagyon betapossa a magokat? Vagy egyáltalán nem lép be a sorok közé?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nem lépek be agyáltalán egyetlen ágyásba sem. Úgy értem, hogy sem ezekbe, sem másokba. Véleményem szerint úgy kell méretezni az ágyásokat, hogy kinyújtott kézzel mindkét oldalról elérjük a közepét. Ez általában kb 90-100cm, embere válogatja.
@Ilda4212 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Köszönöm szépen. :-)
@csongradigabor6 ай бұрын
Szia! Májusban teljesen esélytelen már a répa és a petrezselyem vetése?
@Kisvakondkert6 ай бұрын
Dehogy, sőt. Csak így nem nekünk lesz a legkorábban felhasználható gyökerünk.
@csongradigabor6 ай бұрын
@@Kisvakondkert szuper, köszönöm!
@haligali37272 жыл бұрын
Egy kis tipp én most ugy fogok veteményezni hogy társitom a növényeket nem tudom halotál már rola hogy melyiket lehet egymásmelé vettni melyiket nem
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Hallottam, de én mérsékelten hiszek ebben.
@csengekovacs472 жыл бұрын
@@Kisvakondkert érdekelne a véleményed a növénytársításról! Tavaly kezdtem a kertészkedést, néhány paradicsom tövébe elvetettem körömvirágot, néhány tövébe bazsalikomot, néhányéba pedig büdöskét. A körömvirág volt az első, amit megtámadtak a levéltetvek, idén az ágyás mellé ültetem, így odacsalogatva a tetveket😄 remélem működni fog a csel.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
@@csengekovacs47 Nos, a növénytársítások ügyében kicsit szkeptikus vagyok. Mármint hiszek abban, hogy büdöskével el lehet csalni a haszonnövényekről a csigákat, mert jobban szeretik az ízét. Abban is hiszek, hogy hagyma közé vetve a répát valamivel kevesebb lesz a hagymalégy, mert elfedi a szagát. És bizony hiszek sok más hasonló olyan társításban, ahol egy növény a szagával, színével, bizonyos tápanyagok fogyasztásával vagy más tulajdonságával magához vonz vagy taszít kártevőket, vagy kiél egy talajt. A lényeg, hogy a direkt befolyásban hiszek. Viszont abban, amiben rengetegen hisznek, hogy a puszta jelenléte egy növénynek befolyásolni tudja egy másik növény fejlődését, abban nem hiszek. Mondok egy példát: a minap írta valaki, hogy burgonya mellé nem szabad paradicsomot vetni. Ezt butaságnak tartom. Atkákra, tetvekre nem lesz hatással, gombabetegségekre szintúgy. Ugyanazon tápanyagokat igénylik, hiszon közeli rokonok, olyannyira, hogy egymásba olthatók. Ha egy burgonya és egy paradicsom van egymás mellett az ugyanolyan, mintha két paradicsom vagy két burgonya lenne egymás mellett. A lényeg tehát, hogy hiszek a társításban, ha van kézzel fogható magyarázata, de nem hiszek a babonában és a szájhagyományban. Sajnos a keringő növénytársítások 60-70 százaléka alaptalan babona, legalábbis szerintem.
@csengekovacs472 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Nagyon szépen köszönöm a kielégítő választ!
@gerdakodak Жыл бұрын
Kedves István, a vetőszalagos petrezselyem alól ki tud bújni a hagyma?
@Kisvakondkert Жыл бұрын
No, ezt vegyük át. Miért lenne a petrezselyem a szalag alatt? 🙂 Ha mégis ott lenne, akkor nem.
@gerdakodak Жыл бұрын
@@Kisvakondkert Nem a petrezselyem van a szalag alatt, hanem a hagymamag a vetőszalagos petrezselyem alatt. Ebben a videóban azt mutattad, hogy a petrezselyemnek húzott kanálisba 50 centinként hagymát vetettél, ezt követte a vetőszalagos petrezselyem. Ezért kérdeztem, hogy a vetőszalag alól ki tud-e bújni a hagyma.
@Kisvakondkert Жыл бұрын
@@gerdakodak 🙂 Félreértettem! Elsőre úgy értettem, hogy az egész hagymavetés szalag alá akar kerülni. 🙂 Persze, az a néhány szem hagyma simán kibújik, főleg ha nem a kapanyom közepére dobjuk.
@MrLajos878 ай бұрын
Szia és melyik a jobb a ásó vagy a rotta kapa nekem egy robi 55 van
@Kisvakondkert8 ай бұрын
Én kizárólag rotokapát használok. Nem ások.
@MrLajos878 ай бұрын
én is aszt használom és szerinted talajtakarásra mit tudsz ajánlani ami jó is kevesebb gyom ?
@Kisvakondkert8 ай бұрын
@@MrLajos87 Nyesett füvet.
@Ilda4212 жыл бұрын
Ha megenged még egy kérdést, jelenleg eléggé fagyos az idő éjjel, a locsolás nem árt a veteménynek? Többek véleménye szerint még nem kell locsolni ilyenkor. Én meg el vagyok bizonytalanodva e téren.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Nem árt, sőt. Locsolás nélkül sokkal hidegebb lesz a föld, ha fagypont alá süllyed. A jég szigetel, tehát, ha a nedves föld felszíne megfagy, szigeteli az alatta lévő földet. Gondoljon a régi hűtőszekrényekre, amelyek még nem rendelkeztek leolvasztó funkcióval. A fagyasztóban -22fok kellett legyen bennük, de amikor jég fagyott a felszínükre, megromolhatott bennük a hús. Ezért kellett őket kihúzni és leolvasztani, hiszen a jég elszigetelte a húst a -22 fokos hűtőfelülettől. Vagy gondoljon az eszkimókra, akik jégkunyhók alatt vészelik át akár -40 fokos hideget. Vagy akár a gazdákra, akik vízzel permetezik le a barackfákat a kései fagyok idején, hogy megvédjék a rügyeket az elfagyástól.
@Ilda4212 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Értem, köszönöm szépen :-)
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ha szódavizzel locsolják, akkor fantasztikusan fog fejlődni.
@svami1922 жыл бұрын
Szörnyű állapotban van a talaj nálad! Trágyázni és évekig pihentetni, akár még szakaszosan is.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Igen. Elég rossz minőségű, bár a videó csalóka, mert több mint egy hónapja nem esett, így 20cm mélyen száraz a föld. Viszont pihentetni egyáltalán nem szükséges. Gondolom új az oldalon, ezért nem tudja, hogy tavaly kezdtem el ezt a kertet gondozni a sajátom mellett. Több mint 15 éve nem gondozta senki. Vállmagasságig érő fű és mindenféle cserje fedte az elmúlt 15 évben, ezért mondom, hogy egyáltalán nem kell pihentetni. Feljavítás alatt van. Ősszel már megkapta az első kisteherautó trányát. De ez egy nagyon hosszú folyamat, aminek csak a második tavaszán vagyok.
@barnabasvarcog2 жыл бұрын
Sajnos a petrezselyem magom tavaly egyáltalán nem kelt ki.aztán megtudtam,nogy a kis kiszerelésű magvak csirázási%-a gyakran nulla ,előző években mindig kikelt, most nagyobb kiszerelésű magot vettem,friss,csirázási %-a 85%,rá van írva.
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Igen, sajnos éppen erről beszéltem a videóban is. Sok sikert!
@szandrea447 ай бұрын
Nekünk a petrezselyem nem kel ki soha. Mi már ezt feladtuk.
@Kisvakondkert7 ай бұрын
Nagyon egyszerű a megoldás. Lehet úgy vetni, hogy biztos legyen a siker. Már mutattam 🙂: kzbin.info/www/bejne/r5TNlKV5nciYZrcsi=4bhjS8gLo2X54eho
@szandrea447 ай бұрын
Köszönöm, megnéztem. Legközelebb kipróbálom így. Az idén már késő lenne április közepén, vagy még lehetne?
@Kisvakondkert7 ай бұрын
@@szandrea44 Nem késő. Nyugodtan elvetheti. Keressen olyan fajtát, amelyiken "korai" megjelölés látható, vagy rövid termesztési idő: maximum 140 nap vagy rövidebb.
@williamwolf72842 жыл бұрын
Koszonom , nem kell becsapni a magot es jegszekrenybe tenni egy par orara
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Lehet becsapni is, de ha van natúr fagy éjjel pár napig, akkor mi értelme lenne?
@norbertlanczos44072 жыл бұрын
Látom sokan kérdezik az éjjeli fagy problémát. Teljesen igazad van, hogy ha a felszín megfagy, akkor kizárja a többi hideget. De…. Itt, ahol èn vagyok, Jászberény és Cegléd közt félúton, nem tudom mitől, de sokszorosa a hideg annak, amit jeleznek. Több hőmérővel mérem évek óta, de elég csak kimenni reggel, már abból látom. Tegnap hajnalban -17,4 fok volt. Ma -15, itt most jelen pillanatban -9,3 van. Ültettem a fóliába hagymát, salátát, ma nappal 30 fok fölött volt benne, de az éjjeli hidegek miatt semmi nem indult meg. Fólián kívül egy hete ültettem fokhagymát, retket. Sajnos reggelre úgy átfagy, hogy az ásót nem bírtam lenyomni, a libáim itatójából 3-4 centis jeget szedtem ki. Egyébként itt tiszta homok minden. Közben eső egy szem nem esett már vagy két hónapja. Idén teszek csepegtetőt, mert nagyon nyögvenyelős mindennek a locsolása. Nyáron olyan szinten fel tud forrósodni, hogy nem lehet hozzáérni. Tavaly már a levágott fűvel takartam, az sokat segített minden szempontból. Viszont május utolsó hetében is voltak még fagyok. És ez igaz! Volt olyan év, hogy 3-szor ültettem paradicsomot, a harmadikat június elején. :-D Durva, hogy itt mi van. Nagyon benne kell lenni a kertben, vagy a “technológiát” újítanom, mert itt nem működnek a hagyományos, egyszerűbb dolgok. Sajnos földet nem tudok hozatni, de annyit teszek folyamatosan, hogy javítom a talajt apránként. Mert amúgy a homok nem olyan rossz dolog, hisz nem akadályozza a növényt a növekedésben. Kalcium nagyon sok van benne, ezt teszteltem. Csak hàt a fagy és a szárazság iszonyatosan tudja rontani az esélyeket akár a közepes terméshez is. Pl ültettem csemetéket is. Minden tavasszal vagy 5-ször lefagy, alig tud megindulni, a fagykár is nagyon visszafogja. De nem adom fel, addig keresem mindenre a megoldást, amíg meg nem találom! Bocsánat, hogy hosszúra sikeredett, de szerettem volna egy kis szélsőséget mutatni, hogy van sajnos nem ideális hely a termesztéshez. :-) Ha esetleg érdekel milyen idők vannak itt és hogy reagálnak a növények, megírhatom itt a komment szekcióban az aktuális videó alatt. De nyugodtan szólj ha ne tegyem! :-D
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
A szélsőséges időjáráshoz sajnos hozzá kell szoknunk. Egy hét múlva azért lesz igazi tavasz is, csak ez az északi levegő vonuljon el végre. Szélsőségek sajnos mindenhol vannak. Tavaly májusban itt is volt -6 fok is. Júniusban pedig nappali 10-12 fok. Nem csak Cegléd környékén vannak meglepetések 🙂. De csak pozitívan! 😉
@norbertlanczos44072 жыл бұрын
@@Kisvakondkert Hát igen, előfordul az is, hogy júniusban nem látni a méheket dolgozni. :-) De ez ilyen, ahhoz kell igazodni, amit adnak. :-)
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Ha szódavizzel locsolják, akkor fantasztikusan fog fejlődni.
@brigittasztanoj59552 жыл бұрын
Kedves Norbert! Én is homokos talajon fejlesztem a veteményest. Gyulai Iván féle mélymulcsos talajtakarás nagyon jót tesz a földnek. Ősszel, a fagyok előtt takarni a belocsolt földet szalmával, fűnyesedékkel, trágyával, szépen áttelel a talaj élővilága és a benne lévő magok. Ebbe a mulcsba lehet tavasszal vetni, ültetni. Véd a fagytól, jól tartja a nedvességet, táplál, a gyomokat egyszerűen kihúzod, és az is mehet rögvest talajtakarónak. Én sokat tanultam a videóiból (KZbin), szép eredményeim vannak, szívből ajánlom.
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
@@brigittasztanoj5955 És ha még a növény tövét tavasztól szódavízzel locsolják ( csepegtető öntözéssel), akkor fantasztikus lesz a termés.
@weather_slovakia2 жыл бұрын
Nálatok hány fok van reggel ?
@Kisvakondkert2 жыл бұрын
Reggel 1 fok. Hajnalban változó: -2 és-4 közötti.
@weather_slovakia2 жыл бұрын
Nalunk -9 volt a fóliaba meg -5
@peva5255 Жыл бұрын
Ismétled magad , sok a felesleges duma .
@Kisvakondkert Жыл бұрын
Ebben egytértünk! 🙂 Ingyen kaptál jó információt, segítséget. Köszönet helyett sok a felesleges duma!
@KatalinEzsol Жыл бұрын
@@Kisvakondkert Szóra sem érdemes az ilyen!Akinek nem tetszik,az ne nézze meg a videót!Vagy mit is szeretett volna?A megosztásodból egy egész kertet amibe már minden benne van,és konyka készen?Palotai Éva tegyél érte,hogy legyen tapasztalatod a kertbe,és nem a fotelból kell osztani az észt!