Super přednáška. Jen nechápu jak se tyhle imaginární věci v praxi zkoumají.
@julioreginald38363 жыл бұрын
instablaster
@vomack5 жыл бұрын
Prednaska vyborna a marketingovy fail ma dostal do kolien. [Vsetci tu zomrieme je top :D :D ]
@samuelkovacik60625 жыл бұрын
Dakujem :)
@jindrich24854 жыл бұрын
Hledání odpovědí na otázku, zda může existovat vesmír s jinak nastavenými parametry, ve kterém by mohl fungovat život je vzrušující, nebo alespoň případne odpovědi určitě i pro tu větší polovinu z nas, kteří jsme nezvládli ani první stupeň abstrakce čísla od předmětů. Např jiná energie vakua, jak by ovlivnila tvorbu atomů a molekul?
@radovanpelach34042 жыл бұрын
Ale tam pri gravitácii by nemalo byť c ale grécke písmeno kappa, či?
@ČilliCZ-h6c3 жыл бұрын
Podle mne je vícedimenzionalita možná pouze v případě, že jsou základní stavební kameny v celém vesmíru v přesné krystalické struktuře.
@Feroxing124 жыл бұрын
a co je to policko tachyons only? ako poznam zo scifi kniziek tachyony.
@vedator_sk4 жыл бұрын
Popravde, neviem - tomuto bodu som sa nikdy nevenoval. Môj tip je takýto: my sme v 3 priestoroch + 1 čase, v 3 časoch + 1 priestore sa tie veci dajú prirodzene premapovať, akurát to spôsobí, že sa preklopí aj pojem časupodobnosti a priestorupodovnosti, čo z bežnej hmoty spraví tachyóny (a z tachyónov bežnú hmotu).
@jindrich24854 жыл бұрын
Krásné názorné a přeci dostatečně hutné. ... Takže ty Calabiho-Yauovy variety mají n rozměrů, svinutých do sebe a mezi sebou jsou propojeny jen ve 3 rozměrech? Dostatečně malé "objekty" se do těchto svinutých rozměrů vlezou, můžou se tedy v nich pohybovat, zatímco větší objekty se do nich nevlezou, takže jejich pohyb je omezen jen tím směrem ve kterém jsou variety propojeny a kde je tedy pro ně dostatek místa?
@jindrich24854 жыл бұрын
Můžem si představit dvě dotýkající se "koblihy" na jejímž povrchu se pohybuje nějaký objekt. Aby se co nejrychleji dostal na druhou koblihu musí se pohybovat tím správným směrem. Když se pohybuje pod nějakým úhlem směrem k druhé koblize, než se k ní dostane musí urazit delší dráhu, než kdyby mířil přesněji. Nebo svou velikostí (a případně topologií) takovému objektu nebyl umožněn jiný pohyb než přímo
@jindrich24854 жыл бұрын
na druhou koblihu třeba i za cenu, že svým pohybem bude koblihy deformovat. Samozřejmě, aby tento příměr byl přesnný kolbihy by se museli k sobě strčit "za studena" až poté je upéct. Pro nábožensky založené jedince je uplácání koblih dílem božím a pečení je velkým třeskem :-D
@Feroxing125 жыл бұрын
mas skutocne velky talent na pop physics.
@radovanpelach34042 жыл бұрын
EMG je elektromyograf
@jindrich24854 жыл бұрын
2d živa entita může mít u vstupu i u výstupu "zámky" však mi taky nemáme ústa stále dokořán. Chtělo by to jinou analogii, která by ukazovala např. Nemožnost konstrukce dostatečně komplexních systémů, kterými se živé bytosti vyznačují.
@dexterXXL5 жыл бұрын
Vynikajuco podane!
@danielbrstak57308 ай бұрын
Veľký rešpekt pánovi Kováčikovi , že si dokáže predstaviť 11 rozmerov. Ja som obyčajný človek a viac než 3 rozmery si predstaviť neviem.
@martinmalek5975 жыл бұрын
Od začiatku som mal tušenie že ide o teóriu strún... Avšak zatiaľ nič sa s ňou nedokázalo. Za 50 rokov. 10 na 512 svetov?
@samuelkovacik60625 жыл бұрын
M-teória už tento 'landscape problem' nemá (resp. má, ale vie ho riešiť dynamicky). Jednou z vecí, čo struny dokázali, je existencia gravitácie. Áno, viem, znie to hlúpo, keďže ich o 50 rokov predbehol Einstein. Ale struny vznikli ako teória silne interagujúcich častíc a prirodzene sa v nich objaví gravitácia, to je celkom zaujímavý aspekt. Okrem toho z teória vzišla gauge/gravity duality, ktorá má o.i. uplatnenie aj vo fyzike tuhých látok. Skutočný problím teórie je, že väčšina jej predpovedí je na technologicky nedostupných škálach.
@misesliberty8 ай бұрын
tldr 3 až n (n=neviem)
@slavekanft2 жыл бұрын
Až se ukáže směr který je akceptován většinou vědců asi se budoucnost fyziky bude chvíli točit KOLEM Kvantové kouzlofyziky. Ta je teď ještě v peřince.
@FlamInClOwn5 жыл бұрын
Koncipovať prednášku tak, že prednášajúci a priori rezignuje na zrozumiteľnosť ... Taký prednášajúci by radšej nemal prednášať inému, než kvalifikovanému publiku.
@samuelkovacik60625 жыл бұрын
Ak máte nejakú skúsenosť s prednášaním, tak viete, že publikum nie je 100 kópií toho istého človeka. Máte tam úplných laikov, ktorí prišli skôr na predošlú prednášku o biológií, máte tam nadšencov, ktorí sa vede nevenujú, ale majú načítané knižky a máte tam napríklad študentov fyziky. Ak spravíte prednášku tak, aby všetci rozumeli všetkému, tak sa väčšina publika bude väčšinu času nudiť. Namiesto toho som prednášku koncipoval tak, aby si tak každý našiel niečo zaujímavé a pritom väčšinu z nej dokázal odsledovať. Viem, že si niečo z nej odniesli laici a myslím, že sa niečo dozvedeli aj fyzici, ktorí sa nevenujú konkrétne tejto téme. Vaše tvrdenie, že "prednášajúci a priori rezignuje na zrozumiteľnosť" považujem za nezmysel, nič také som nespravil.
@FlamInClOwn5 жыл бұрын
@@samuelkovacik6062 "Ak spravíte prednášku tak, aby všetci rozumeli všetkému, tak sa väčšina publika bude väčšinu času nudiť." To nemyslíte vážne. Presný opak je pravdou. A prednášky o vede je skvelé koncipovať ako históriu výskumu daného problému.
@samuelkovacik60625 жыл бұрын
@@FlamInClOwn Ok, vám sa páči prednáška, kde sa hovorí čo už ľudia vedia a spraví sa z toho historický súhrn, mne sa páči prednáška, z ktorej každý pochopí niečo nové a posunie sa vďaka tomu. Máte pocit, že všetky prednášky majú byť presne podľa vášho gusta, keď tvrdíte, že: ‚‚Taký prednášajúci by radšej nemal prednášať inému, než kvalifikovanému publiku.‘‘
@stoky555 жыл бұрын
Ja nie som kvalifikovany fyzik a prednaska sa mi velmi pacila a suhlasim so Samom, ze aj v pripade ze niektorym veciam nerozumiem ma viac nabada k sustredenosti a rozmyslaniu a tym padom som sa naozaj nenudil. Okrem toho si myslim ze vzhladom na komplexnost a zlozitost temy viacrozmernych priestorov v teoretickej fyzike bola tema vysvetlena este velmi "laicky" a prijatelne aj pre nekvalifikovane publikum. Good job Samo.
@Feroxing125 жыл бұрын
tato prednaska bola narocnejsia ako typicky pop physics ale pusti si kovacikov asi hodinovy rozhovor na kanale bewise , tam sa prebera kopa veci ale ani na minutu som sa nestratil naopak niektore koncepty ktore mi ine dost popularne pop physics kanaly nie uplne vysvetlili boli zrazu velmi zruzimtelne. myslim si ze samuel kovacik ma skutocne talent a takisto suhlasim ze toto video bolo relativne narocne.
@DanielMinarovic6 ай бұрын
"Hocico prepoji 2 body v 2 rozmernom priestore, tak rozotne objekty na polovicu" - podla mna je toto nezmysel, co povedal. Neviem odkial to ma? Ved si zoberte taky tien, ktory jednoducho s druhym ytienom splynie a vobec nerozotne objekt na polovicu... Praveze mi to pride tak, ze v 2 rozmernom priestore sa objekty nemusia ani obchadzat a vedia existovat sucasne v rovnakom mieste!
@filipsmihula77785 ай бұрын
Tieň nie je objekt, je to absencia fotonov v priestore (náš prípad 3 +1), ktorým nejaký objekt prekáža pokračovať v trajektórii
@janyakov76554 жыл бұрын
prednáška cez uja elektróna s fúzami alebo bez je stupídna pre debilov. Kto je zvedavý na hlúposti ke´d si pustí fyziku o rozmeroch priestoru? nevedel som dopozerať
@patrikgaspar74452 жыл бұрын
Myslím že vzdelaný človek ako vy keď nedokážete predýchať v prednáške trocha humoru si určite všimol v prvých minútach tejto prednášky že je to popularizačná prednáška. (Hovorí sa o tom pri 4. slide). Ďalšia vec je že si nemyslím, že je na internete vhodné urážať ludí, ktorí na túto prednášku prišli a nazývať ich “debilmi”. Takže najskôr ako skritizujete snaženie iných ludí si spomente, že nie je každý taký “génius” ako vy že nedokáže prežiť že niekto spraví popularizačnú prednášku na zložitejšiu tému. Za mňa to bola super oddychová prednáška.
@janyakov76552 жыл бұрын
@@patrikgaspar7445 , vážený pane.... popularizaťčná prednáška nie je o ujovi elektrónovi, ... Ak je popularizačná, potom isto nie pre 8 až 10 ročné deti čo žijú na ujovi elektrónovi.... Pre nich táto téma nie je vhodná ani ako popularizačná prednáška. Pre starších, 15 a viac, kde by sa o popularizácii dalo hovoriť, je spájanie témy s ujom elektrónom verbovanie debilov, a tak je môj koment plne namieste. Stáva sa signifikatným znakom, symptomatickým, že prednášatelia sa uchyľujú k stupídnym až debilným výrazom, ako že život vznikol v prapolievke alebo dokonca vesmír, z prapolievky elementárnych častíc, alebo výraz "big bang" alebo čierna hmota o čiernej energii ani nehovoriac, ... a to všetko v rovine fyziky... a situácia sa zhoršuje ďalej , nastupuje ujo elektrón, .....bola to super oddychová prednáška, .... podľa vás. No v prvom rade prednášky nie sú na oddych...a to ani tie popularizačné... Je to nemiestne a nenáležité, a taká prednáška nestojí ani za to aby sa v prednáškovej sále kúrilo a/alebo svietilo. Pokiaľ si chcete oddýchnuť, kúpte si knihu Ferdo mravec alebo Smelý zajko v Afrike, ...a priestor akademickej pôdy nechajte pre ľudí, ktorý sa chcú niečo nové dozvedieť alebo obnoviť si staré vedomosti... Za svojim komentom si plne stojím. Pozdravujem.
@patrikgaspar74452 жыл бұрын
@@janyakov7655 , môžete si za svojím komemtárom stáť ale bol neetický a nevhodný. Niekto sa pri ujovi elektrónovi dokáže pousmiať ako na vtipnej poznámke. Cielom popularizačnej prednášky je zjednodušene vysvetliť niaku tému. A inak ako ujo elektrón s hodinkami sa to nedalo zjednodušiť aby to stále vystihovalo podstatu. To, že si pri prednáške oddýchnem neznamená, že si neupevňujem vedomosti. Váš názor vám neberem, ale pre nabudúce - dá sa aj inak vyjadriť svoj nesúhlas k niakej veci ako nazvať publikum aj prednášaajúceho debilom. Pozdravujem späť.
@janyakov76552 жыл бұрын
@@patrikgaspar7445 priateľu, vaša predstava popularizačnej prednášky a jej obsahu je vaša vec, nepodsúvajte to ako etalón. ...a rovnako ma nezaujíma ani vaša predstava morálnosti a etiky. Je to vaša morálka a etika, nie moja, Takisto, nie ste etalónom etiky a ani morálky. Nebudem ďalej argumentovať, lebo som zistil, že predchádzajúce argumenty sa minuli účinkom... Prednáška bola vedená na akademickej pôde, a nešlo len o popularizačnú prednášku, to by sa viedla na gymnáziu alebo zdš, alebo by tam boli ľudia nižšieho veku. Nakoniec: počúvam často prednášky tohto druhu, čvut a inde... ale často sa v publiku nachádzajú vysokovzdelaní starší poslucháči... niekedy na úrovni prednášajúceho.... a naozaj nikto nie je povinný znášať také, detinskosti. keby tam bolo deti nenapísal by som to, ale že tomu tak nebolo, napísal so pravdu. No a to je asi všetko čo mám k tejto téme. Pozdr.