Samuel Kováčik, Norbert Werner: ROV 7. díl - Pod horizontem události (PřF MU 23.5.2021)

  Рет қаралды 18,235

LLionTV

LLionTV

Күн бұрын

(Převzatý AV obsah.)
Rozhovory o vesmíru - sedmý díl: Pod horizontem události.
Tentokrát se ponoříme pod horizont události černé díry a rozebereme největší výzvu současného výzkumu - kombinaci částicové a gravitační teorie. V novinkách vzpomene na nedávno zesnulého Michaela Collinse, třetího člena posádky Apollo 11 a probereme novinky v průzkumu Sluneční soustavy.
(Zdroj abstraktu: Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU)
Debatují:
Mgr. Samuel Kováčik, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky a astrofyziky - Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislavě),
doc. Mgr. Norbert Werner, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky a astrofyziky - Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně),
Opravdu milou příležitostí je představit zde novou sérii vidcastů pod společným názvem Rozhovory o vesmíru. Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně se zabývá výzkumem v mnoha oblastech současné teoretické fyziky a astrofyziky. Kromě výzkumu zajištuje výuku bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů fyzika a astrofyzika. Jedním z tradičních předmětů je tzv. CosmoTea, na kterém se každý pátek scházejí pracovníci ústavu se studenty a nad čajem diskutují o novinkách ze světa astrofyziky a tématech svého výzkumu. Už mnohokrát zde padla myšlenka o tom, že něco podobného, v mírně odlehčené formě, by mohlo bavit i další československé zájemce o přírodní vědy. Naštěstí nezůstalo jen u padání myšlenek a pokusili se nápad začít realizovat, ba dokonce nabídli výsledky svého činění k nezištnému opublikování i zde, na LLionTV, což s díky a nesmírnou radostí činíme a vy se můžete podívat nejen na tento aktuální díl, ale i na všechny předchozí a pokud vše dobře půjde, každý další měsíc i na díly další.
Další informace:
/ @utfamuni (zdrojový YT kanál MUNI)
• Rozhovory o vesmíru (playlist Rozhovory o vesmíru)
www.physics.mu...
www.physics.mu...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
www.astro.cz/c...
Podcasty:
vedator.space/...
vedator.space/...
vedator.space/...
vedator.space/...
vedator.space/...
a průběžně zde budou i další díly.

Пікірлер: 41
@antoninpajskr
@antoninpajskr Жыл бұрын
Zdravím Vás pánové. Vážím si toho co děláte. Reliktní záření, je poslední co vidíme. Napadlo mě, není to vlastně jen to, že vznikla supernova někde v kupě galaxií, a jak se vesmír rozpíná tak nám trvalo tak dlouho,že vlastně hledáme co je jasný. Jsme z hvězd. Za našeho života ne. Za 2000let možná
@NOT_NativeEN_Speaker
@NOT_NativeEN_Speaker Жыл бұрын
TOP KONCEPT, tyto dlouhé, poklidné a hluboké rozhovory špičkových vědců 💖 Velmi děkuji, že to nenarušuje jakýkoli marketingový apod. šum či hluk, jen takto je myslím pro většinu seriózních lidí možné jejich myšlenky opravdu v klidu a soustředěně sledovat 👍
@jozefch5807
@jozefch5807 Жыл бұрын
Dobrý deň, zaujímavý rozhovor, klobúk dole nad rozumovými schopnosťami oboch diskutujúcich, veľmi ťažko pochopiteľné teórie. veľmi pekne vysvetlené, ale mám obavy, či niekedy budú experimentálne overené. .Škoda že som sa k videu dostal až takto neskoro, aktéri už asi po viac než dvoch rokoch komentáre k nemu nečítajú takže sa odpovede už asi nedočkám. Zaujímalo by ma, kto prišiel na tie pokrčené priestory tých zvyšných 7 + 1 dimenzií, ktorých by malo byť 10 na päťstú, čo sa tak ako sa viackrát vo videu operovalo s nekonečnom, kľudne mohlo povedať, že ich je nekonečno. Ďalej k singularite čiernej diery, táto teda podľa odpovede p. Kováčika nemusí byť nekonečne malá a nekonečne hmotná, ale podľa toho čo bolo povedané mala by sa "rozlišovať" - napr. u malej čiernej diery s hmotnosťou trebárs niekoľkých sĺnk by mala byť iná než u čiernej diery s hmotnosťou trebárs stoviek alebo tisícov sĺnk, a ešte iná pri diiere s hmotnsťou milióny sĺnk? U všetkých spomenutých by podľa toho každé to nekonečno malo byť iné? Inak ešte raz vďaka za video, jedno z najlepších na osvetlenie teórie superstrún. .
@jirioto6089
@jirioto6089 3 жыл бұрын
třeba se mýlím, nejsem příznivcem temné vědy, ale myslím si, že temná hmota a energie je pouhým taktickým manévrem, jehož počátek začal s mylnou interpretací rudého posuvu před šedesáti lety, rudý posuv lze vysvětlit i jinak a tím i jinak interpretovat další mnohé jevy ve fyzice, a tak dáti vzniknout nové fyzice nebo jedné z kandidátů na novou fyziku, Dopplerův jev byl tenkrát velmi populární a vlezl pod kůži kdekomu, ale co třeba Lorentzovy trasformace času, když už hovoříme o časoprostoru? mě připadá jakoby v současných interpretacích čas zůstával euklidovsky rovný a takový přístup dává prostor pro všechny ty temné nesmysly, a navíc škálování... to je další část skládačky, počítání diskrétních hodnot a simulace jsou zatíženy chybou, o které jsem nikde nic nečetl ani neslyšel, prostě simulují "nakřivo" i přesto, že analýzy ukazují rovný základ :D no a černá díra je tak zakřive.. zabalená do sebe, že není problém uvnitř schovat celý další vesmír, minimálně z hlediska křivení časoprostoru, kdy se křiví i Planckovy konstanty :P je potvrzeno, že intenzita gravitačního působení klesá se čtvercem vzdálenosti, no tak to obraťme, intenzita gravitačního působení stoupá s klesající vzdáleností, nikde ve celém vesmíru není absolutní bod-místo kde by toto působení bylo absolutně nulové, relativita se znova krásně potvrdí, když astronaut padá do čd, my venku jej uvidíme jak rudne a padá do temnoty, jenže astronaut nikdy neuvidí konec vesmíru, jelikož mu čas plyne pomaleji než vnějšímu pozorovateli, naopak, astronaut uvidí jak okolní vesmír rudne a zpomaluje a potápí se do temnot, je to krásně symetrický příklad s nelokálností časoprostoru, gravitace izoluje, každý systém prožívá svůj vlastní čas a časy okolních systémů jsou pokřiveny nejen hmotností těchto systémů, ale i hmotností místního systému pozorovatelny, a v těchto věcech ještě platí přikázání že "nespočítáš", a pokud spočítáš čeká tě očistec, poněvadž správného výsledku se nedobereš :)
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Zajímavé myšlenky, ale jako každému, kdo to s novými fyzikálními teoriemi myslí vážně nezbývá než doporučit studium fyziky :)
@jirioto6089
@jirioto6089 3 жыл бұрын
@@UTFAMUNI děkuji za doporučení, fyziku studuji již od předškolního věku, a pořád se učím nové věci, i ty jenž spočítati nelze :)
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 3 жыл бұрын
helemese syn ing.Jiřího KOndra??
@jirioto6089
@jirioto6089 3 жыл бұрын
@@rostislavtobolka9529 nikoliv, můj taťka se jmenuje stejně
@atmosphere6963
@atmosphere6963 3 жыл бұрын
Je mi ľúto pána Collinsa, už je na pravde božej...škoda, že nenafilmoval z okienka svoje obiehanie okolo mesiaca...
3 жыл бұрын
Nafotil toho dosť stačí zadať kľúčové slová do google stojí to za to.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
@ Přesně tak... Jeho odkaz už se nezapomene :)
@habr100vongodola6
@habr100vongodola6 3 жыл бұрын
dakujem ze aj slovensky jutub sa da pozerat ;)
@miroslavsvana2384
@miroslavsvana2384 3 жыл бұрын
Super a pochopiteľne aj pre laika ako som ja.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
To jsme opravdu rádi. Tento díl dost experiment a přiznáme se, že jsme s jeho přijetí měli i trochu strach :)
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 3 жыл бұрын
a speciální poděkování za skvělé ozvučení...ufff
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Snad to není sarkasmus :D Ale případně díky za pochvalu! I astrofyzici se jednou ke kvalitnímu zvuku dopracují :D
@AntonKa0709
@AntonKa0709 2 жыл бұрын
Ked som zbadal uvodnu snimku zlakol som sa ze to bude nepocuvatelne. Ale zvuk je tu skvely! A pan Norbert je neuveritelne šikovný som rad ze tu taku kapacitu mame a je ochotny na porozpravat taketo zaujimavosti.
@JohnnieMartynov
@JohnnieMartynov 3 жыл бұрын
Není blbé se u černých děr pořád upínat k nekonečně malému bodu o nekonečné hmotnosti, když nám stačí jako nejmenší rozměr Planckova délka a tím hmotnost i hustota nebudou nekonečné?
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Toť nesoulad teorie gravitace a kvantové mechaniky...
@erikborza290
@erikborza290 3 жыл бұрын
💯👏🔥
@borisnavratil
@borisnavratil 3 жыл бұрын
Skvělé👍
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Díky moc :)
@kaibableinad
@kaibableinad 3 жыл бұрын
👍👍👍
@hmmh-qq
@hmmh-qq 3 жыл бұрын
Vesmírne teleso, ktoré pôsobí na okolité telesá obrovskou gravitáciou, nemusí byť čierna diera, ale len veľmi hmotný objekt, ktorý nevyžaruje svetlo, čiže môže to byť napríklad obrovská planéta. A treba brať do úvahy, že vypočítané dráhy okolitých telies na základe gravitačnej konštanty nemusia byť presné, pretože hodnota tejto konštanty bola experimentálne zistená len tu na Zemi a to nedáva žiadnu istotu, či inde vo vesmíre nie je hodnota odlišná...
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
I planety září v IR a zvlášť ty hmotné... A při překročení 13 hmotností Jupitera se v objektu zažehnout termonukleární reakce, takže o nějaké vysoce hmotné planetě se nedá uvažovat.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 3 жыл бұрын
@@UTFAMUNI - Infražiarenie vzdialenej planéty je na zaznamenania našimi prístrojmi hrozne slabé, čiže je nezistiteľné. - Najväčší tlak na homogénnej planéte spôsobený gravitáciou nie je na povrchu a ani v strede planéty, ale je v polovici polomeru. - Hodnota gravitačnej konštanty bola zistená len tu na Zemi, inde môže byť iná. - EM (elektromagnetizmu), ktorý drží hmotu pokope, je stále obrovská záhada, totižto vedci stále nevedia, prečo dokážu dve telesá na seba bez dotyku pôsobiť silou. - Hmotnosť telesa sa nedá zistiť bez prítomnosti gravitácie spôsobenej druhým telesom. - Ako gravitácia vzniká a ako sa šíri, je stále záhada. Toto všetko bráni tomu, aby sme dokázali dobre vesmír pozorovať alebo dokázali korektne určovať, ako planéty a hviezdy vznikajú a aké iné procesy vo vesmíre ešte nastávajú. Vedci vymýšľajú o tom len hypotézy, ktoré sa nedajú definitívne považovať za pravdu, napr. termonukleárna reakcia spôsobená gravitáciou, temná hmota a energia, veľký tresk, atď...
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 3 жыл бұрын
@@hmmh-qq ..."Najväčší tlak na homogénnej planéte spôsobený gravitáciou nie je na povrchu a ani v strede planéty, ale je v polovici polomeru...." jjo, a proto je uvnitř zemněkoule stav bez tížžžžže že
@vaclavjasa4576
@vaclavjasa4576 3 жыл бұрын
Výborný, hodně zajímavý témata a i pro mě jako pro hloupého laika i v rámci mých velmi omezených možností srozumitelně vysvětleno. A taky musí zmínit perfektní zvuk, kam se občas hrabou profi podcasty. Velký dík všem zúčastněným.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Díky moc za zpětnou vazbu! Máme fakt radost že se vám to obsahově i technicky líbí :)
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 3 жыл бұрын
no a po hodiněačtvrt jsme se dobabrali k objevitelovi "slepých cest" ve vjedě Járovi (da) Cimrmanovi. Děkuju pjekně mládenci :) a přeji stálého zdraví a zdravého rozumu
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
:-D Děkujeme a nápodobně :)
@lukasnestak7683
@lukasnestak7683 3 жыл бұрын
Výborne sa počúvate, ďakujem :) Mám zopár otázok čo by ma zaujímali, napríklad: 1. Dokážu dve veľmi hmotné čierne diery roztrhnúť menšiu čiernu dieru, prípadne neutrónovú hviezdu? 2. Ak dodávam neutrónovej hviezde "o hmotnosti 3 Sĺnk" hmotu, tak nastane implózia na čiernu dieru, alebo začne lokálne strácať silu elektromagnetizmus a začne pre blikávať na čierno? Prípadne je rozdiel či dodávam vodík, alebo samotné neutróny? 3. Napovedajú indície ako hmotnosť a polomer čiernej diery "napr. hranice horizontu udalostí na póloch" čo je vo vnútri čiernej diery? +++
@lukasnestak7683
@lukasnestak7683 3 жыл бұрын
+++ 4. Nie je hlúposť uvažovať nad singularitou ako nad niečím s nekonečnou hmotnosťou? Ak by sa o nej uvažovalo ako o nekonečnej hmotnosti, tak nás a aj celý vesmír spapala v okamihu :) Žiaden parameter by nemal byť nekonečný iba neurčitý, či? 5. Dá sa uvažovať nad tým čo je za horizontom udalostí, ako nad úplným zviazaním elektromagnetickej sily, slabej a silne jadrovej sily gravitáciou? Teda ako totálna demonštrácia gravitácie a súčasne úplná eliminácia iných síl? 6. Ak sú zviazane elektromagnetická, slabá a silná jadrová sila, tak sa dá uvažovať že v tom priestore úplne zanikol čas a aj samotné rozmery? 7. Spôsobuje temná energia vyparovanie čiernej diery? 8. Nie je to divné uvažovať nad takýmito otázkami? :) Predom ďakujem za akýkoľvek názor, alebo prípadnú odpoveď.
@hmmh-qq
@hmmh-qq 3 жыл бұрын
Ako samotná čierna diera vznikla fantazírovaním, tak aj odpovedať na tieto otázky sa dá jedine s použitím fantázie.
@jindrich2485
@jindrich2485 3 жыл бұрын
Diky,... Slyšel jsem, že detektory (sondy kolem Slunce) gravitačních vln by mohli nalézt ledajaké otisky z velkého třesku a možno i podpořit či vyvrátit teorii multiverza. Jo a mohli by jste pohovorit ohledně "Verlindeho" gravitace? Zvláště, je li k ní něco nového. Prý tvůrce ji zvládl napasovat i na relativitu.
@UTFAMUNI
@UTFAMUNI 3 жыл бұрын
Přidám to klukům do seznamu :)
@jaroslavsladek8604
@jaroslavsladek8604 2 жыл бұрын
Detektory reliktního záření by také mohly zaznamenat ve fázi zrození našeho vesmíru otisk sousedního vesmíru, je to zajímavá hypotéza.
NERUDACAST 21: VEDÁTOR_SK - ŽIJEME V MATRIXE?
1:13:55
Pavol Neruda
Рет қаралды 38 М.
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 4 Серия
36:20
Inter Production
Рет қаралды 491 М.
WORLD BEST MAGIC SECRETS
00:50
MasomkaMagic
Рет қаралды 54 МЛН
The selfish The Joker was taught a lesson by Officer Rabbit. #funny #supersiblings
00:12
小天使和小丑太会演了!#小丑#天使#家庭#搞笑
00:25
家庭搞笑日记
Рет қаралды 21 МЛН
Rozhovory o vesmíru - Co přijde po Einsteinovi?
54:34
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 41 М.
Petr Kulhánek: Duchové vesmíru (Café Nobel Teplice, 16.12.2021)
1:24:23
Sedmikrásky online | 99 - JWST a Norbert Werner
1:07:51
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 4,5 М.
SAMUEL Kováčik: ,,V istom bode bude pre ľudstvo dôležitá otázka, kam sa presťahovať zo Zeme.”
2:17:02
Rozhovory o vesmíru - Demokratizace vesmíru
1:06:18
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 9 М.
Čierne diery | Samuel Kováčik | Vedátor
42:54
FMFI UK
Рет қаралды 13 М.
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 4 Серия
36:20
Inter Production
Рет қаралды 491 М.