Seestar S50. Tani i mały teleskop o ogromnych możliwościach? Sprawdzamy na żywo! - Niebo na żywo 298

  Рет қаралды 46,241

AstroLife

AstroLife

Күн бұрын

Пікірлер: 53
@tomeknawalany2663
@tomeknawalany2663 8 ай бұрын
Ta transmisja przekonala mnie w 100 % do tego sprzetu jako uzupelnienie floty astro sprzętowej :)
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 8 ай бұрын
Dziękuję za live i doceniam za podejscie z otwartym umyslem. Mam seestara od lutego i w pierwsza noc w dwie godziny zobaczylem wiecej niz wcześniej przez rok w refraktorze 90/900 (nic wiekszego bym nie zmiescil w aucie na rodzinne wyjazdy w Bieszczady). Od dziecka interesowalem sie astronomia i teraz w jedna noc moglem zobaczyc obiekty ogladane tak wiele razy na ilustracjach. Optycznie maks co upolowalem to komete mag chyba 10 i byla to lekka mgielka znaleziona po pol godziny szukania. Satysfakcja byla ale wrazenia wizualne prawie zerowe a rodzinie moglem tylko opowiedziec co widzialem (a raczej znalazlem bo widac bylo niewiele). Teraz po kazdej sesji wszyscy przychodza zobaczyc co ogladalem i przy okazji moge im opowiedzieć kilka slow o tych obiektach o ile coś wiem. Czasem uzuwam tabletu 10 cali zamiast telefonu i tez sie super sprawdza.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 8 ай бұрын
I dokładnie do tego Seestar służy, aby pokazać ludziom kosmos, często dużo lepiej niż w visualu. Nie czarujmy się, dla większości osób właśnie 10-11 mag to jest absolutny max co wychwycą teleskopem, zwłaszcza jak mają zaświetlenie. Natomiast choćby na tym live udało się bez trudu z detalami kometę na poziomie 10 mag złapać, a nawet mgławicę półksiężyc (13 mag), o której bez 14-16 cali i super ciemnego nieba można okiem zapomnieć
@jstola
@jstola 8 ай бұрын
Dobre porównanie. Kupiłem córce kilka lat temu teleskop, jakiś taki prosty tani refraktor. Saturn, Jowisz czy Księżyc - super. Pozostałe gwiazdy, to tylko kropki. Najlepszym rozwiązaniem jakie znalazłem, to Stellarium lub SpaceEngine, by móc z bliska przyglądnąć się obiektowi, który samodzielnie znalazła, albo o który zapytała. I właśnie pod tym względem Seestar wydaje się genialny, bo poza kropką i ograniczeniami ludzkiego wzroku można zobaczyć obiekty, które są niedostrzegalne przez sprzęt w tej cenie i tym rozmiarze co Seestar.
@gregepkt
@gregepkt 7 ай бұрын
Zawsze można pójść o krok dalej ,zrzucić z SS50 pojedyncze pliki RAW i edytować samemu w DSS. Warto zaopatrzyć się też w odrosnik. Btw na horyzoncie słychać info o składaniu w mozaikę z uwagi na małe pole widzenia SS50.😊
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 7 ай бұрын
@@gregepkt oczywiście, choć polecam nawet bardziej Sirila - powstał nawet specjalny skrypt do obróbki plików z S50
@niemczyk13
@niemczyk13 8 ай бұрын
Jest też tak, że można interesować się kosmosem, obserwacjami, ale już z fotografią w ogóle jest nie po drodze. Po prostu fotografia nie ciekawi. Sam pamiętam, jak dawniej lubiłem obserwować księżyc przez teleskop i próbowałem robić jakieś zdjęcia telefonem i tyle, bo właśnie takie sprzętowo-fotograficzne sprawy mnie nie interesowały. To w takim przypadku taki sprzęt jest idealny. Bo przecież to samo można powiedzieć odnośnie takiego zwykłego robienia zdjęć. Po co na rodzinnej imprezie robić telefonem z automatycznymi ustawieniami jak można fajnym aparatem, bawić się opcjami, to wtedy jest prawdziwa przygoda i frajda ;) I właśnie o to chodzi, że dla kogoś jest, a dla kogoś nie jest.
@sdr4971
@sdr4971 8 ай бұрын
Podziwiam wiedzę i taktowne komentarze prowadzącego. Oglądałem kilka recenzji z których niewiele wynikało bo marketing skaził opinie recenzentów. Tym razem sam mogłem wyciągać wnioski za co bardzo dziękuję. Takiego sprzętu szukam bo nie wymagam zbyt wiele by zaspokoić ciekawość swoją i mojej rodziny.
@SpaceEmpiria
@SpaceEmpiria 7 ай бұрын
dzięki za film - wczoraj zapakowałem ten teleskop do plecaka i na rower. Pojechałem na ulubioną miejscówkę w lesie, siedziałem 3h i zrobiłem kilka super zdjęć - to jest sprzęt mobilny, dla aktywnych osób lubiących "przygodową" astrofotografię - idziemy z plecakiem, docieramy piechotą lub rowerem na polanę w lesie, lub na górę i robimy foty :) czysta przyjemność - a co do "jakości" z tego co widzę na forum to i tak żaden astrofotograf -amator ze sprzętem za setki tysięcy zl. nawet nie zbliża się do tego co oferują teleskopy z jakich korzysta NASA więc po co ścigać się w jakości?! Liczy się co zrobimy my sami tym co mamy akurat pod ręką i co możemy zabrać ze sobą w danej chwili.
@kama3315
@kama3315 8 ай бұрын
Wolę tradycyjny teleskop ale taki szukacz obiektów przydałby się do pomocy. Dobrze że odbył się ten live i zapoznałeś nas z tym sprzętem.
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 8 ай бұрын
Juz mi sie zdarzylo pomoc osobie bez goto ustawic sie na komete o ktorej istnieniu powiedziala mi 5 minut wczesniej. Przydaje sie to ze zdjecie jest z tu i teraz i uwzglednia obecna rotacje obiektu i calego nieba.
@ragnarraguullothbock9646
@ragnarraguullothbock9646 8 ай бұрын
Fajny sprzęcik, super live. Dobrej nocy życzę i do zobaczenia za kilkanaście godzin, o ile pogoda pozwoli.😀👉👍👈😀
@ja-Barbarian
@ja-Barbarian 6 ай бұрын
Dla mnie BOMBA! Kupiłem. Dzięki za materiał!
@Pablo-pk7qt
@Pablo-pk7qt 8 ай бұрын
Jestem bardzo ciekaw jakie Mateusz zrobi podsumowanie tego urządzenia. Ale reakcja Mateusza w 22:18 min robi wrażenie 🙂
@maciek5457
@maciek5457 7 ай бұрын
Z wszystkimi swoimi ograniczeniami ta skrzyneczka daje radę!
@panwladza3224
@panwladza3224 7 ай бұрын
Podoba mi się że z podwórka nagrywasz! Daje to ten konkretny vibe 😀
@konradkostka4994
@konradkostka4994 8 ай бұрын
Ciekawy instrument. Na pewno przyczyni się do popularyzacji astronomii i obserwacji nieba. Zawodowców się do niego nie przekona i to nic dziwnego, bo oni są na dużo wyższym poziomie. Natomiast niewątpliwie znajdzie się spora nisza na rynku dla tego teleskopu. Jeśli ktoś patrzy w niebo i amatorsko fotografuje bez użycia prowadzenia aparatu lub teleskopu, to nie jest w stanie wykonać takich zdjęć jak ten sprzęt. Kiedyś samemu robiło się instrumenty obserwacyjne. Mój pierwszy to była luneta o obiektywie zrobionym z soczewki kupionej u optyka. Ogniskowa, 750 mm, średnica 60 mm i powiększenie kątowe 15 x. Ta luneta była obarczona wszystkimi wadami wynikającymi z praw optyki. Ale zrobiona samodzielne dawała wiele satysfakcji. We wczesnych latach osiemdziesiątych to była jedyna możliwość oglądania nieba czymś więcej niż gołym okiem. O robieniu zdjęć nie wspomnę. Taki sprzęt to byłby awans na drabinie możliwości w skali wykładniczej. Na pewno znajdą się chętni do zakupu i nie należy im tego obrzydzać, czy odradzać. To może być pierwszy stopień do dalszego rozwoju. Najważniejsze aby złapać bakcyla.
@panwladza3224
@panwladza3224 7 ай бұрын
Przypomina mi to specjalną opcję w telefonie do robienia gołego nieba co telefon przez 4 minuty musi być w tej samej pozycji aby zrobiło zdjęcie, ale jak już zrobi... To łoł 😮
@Rozenix
@Rozenix 8 ай бұрын
Od 22:43 widać chyba starlinki, w górnym lewym oknie.
@Mateusz_AstroLife
@Mateusz_AstroLife 8 ай бұрын
To samolot. Czas naświetlania był 2 sekundy a samolot mruga więc nie ma ciągłej kreski.
@mariuszweremczuk2230
@mariuszweremczuk2230 8 ай бұрын
Zdecydowanie brakowało obserwacji planet i Księżyca. Nawet jeśli Seestar niespecjalnie się do tego nadaje to laik miałby pojęcie czego się spodziewać. Zdjęcia w necie niby są ale niespecjalnie im ufam. Tu byłby w pełni rzetelny test . Poza tym bardzo ciekawy materiał.
@Mateusz_AstroLife
@Mateusz_AstroLife 8 ай бұрын
Jasne. Będzie druga część z Księżycem :) Jeszcze go trzymam, ale musimy poczekać na powrót Księżyca na niebo.
@jstola
@jstola 8 ай бұрын
Jako fotograf mam odczucie, że jakość i rozdzielczość tej zabawki to za mało. Do astrofografii raczej średnie efekty. Ale już jako narzędzie do obserwacji kosmosu, aparat dla amatorów i pasjonatów ciemnego nieba to świetny produkt. Cena też nie wygórowana. Kilka lat temu pojawiały się pierwsze tanie drony DJI, dostępne dla każdego Kowalskiego. Każdy "wujek" miał taki dron i obowiązkowo latał na każdym grillu rodzinnym. Jakość mnie nie interesowała. Rozmiary i konieczna walizka ani tyle, a sam fakt posiadania takiej zabawki wydawał się obciachem. Kilka lat później ta sama firma jest liderem w sprzedaży dronów małych, dużych, składanych, generujących rewelacyjne obrazki, które wykorzystują amatorzy i profesjonaliści. Myślę, że może być podobnie z tym Seestarem. Teraz to nowość, ale to może być gamechanger. Teraz może być opcja w pełni automatyczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości zrobić wersję dla profesjonalistów, z lepszą kamerą, zapisem RAW, lepszą optyką i innym montażem. Czuje się zaintrygowany, z przyjemnością będę śledził dalsze losy takich produktów.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 8 ай бұрын
Tak po prawdzie to ZWO już jest liderem rynku :P Ale fakt, pociąg pt. smart teleskopy dopiero nabiera pędu
@JacekD40
@JacekD40 7 ай бұрын
A jeszcze chciałbym dodać że to że znajdzie ten teleskop dany obiekt jest trochę ustawień w tym teleskopie też druga rzecz jak się zbierze klatki to trzeba trochę czasu poświęcić żeby doprowadzić to zdjęcie do super efektu także to nie jest że całą pracę wykona za ciebie ten teleskop
@mirosawzielinski5574
@mirosawzielinski5574 8 ай бұрын
Co się tak grabisz, patrzę w niebo 😂
@edwardkopec5458
@edwardkopec5458 3 ай бұрын
A ja pewnie go kupię
@user-dg1vt7ch9w
@user-dg1vt7ch9w 4 ай бұрын
Przecież można mnieć też i normalny teleskop.Bardzo dobre uzupełnienie dla amatorów do nauki.
@kiwimango7386
@kiwimango7386 8 ай бұрын
Super live. To wyglada na taki game changer, że za pare lat bedzie w biedronce czy lidlu na półce. Czuje, ze nie wytrzymam tak długo 😂 A może by tak jakiś live hybrydowy i porownanie twojego sprzętu za równowartość kopalni złota + lata doświadczenia i wiedza z tą zabawką bezobsługową?
@gregepkt
@gregepkt 8 ай бұрын
Ciekaw jestem czy jeśli zastawiłbyś obiektyw czy przypadkiem nie pojawiłby się obraz z biblioteki;)
@Mateusz_AstroLife
@Mateusz_AstroLife 8 ай бұрын
No nie. Robiliśmy takie testy :) Świeciłem latarką do środka, celowałem w dom itp :)
@gregepkt
@gregepkt 8 ай бұрын
Widziales filmy na KZbin jak ludzie ustawiaja go w trybie Eq?:)
@niuniossj
@niuniossj 8 ай бұрын
Super jaka jest najtańsza kamera do teleskopu z takimi możliwościami DS ?
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 8 ай бұрын
Najtańsza to za tysiaka 224 MC. Natomiast lepiej trochę dołożyć i za 1600 mieć ZWO 178 MC ale podobnie jak 224 MC to kamerki z bardzo małym polem widzenia, Najlepiej więc za 1900 zł (używki ok 1500) ZWO ASI 585 MC z większym polem widzenia :)
@grossibp
@grossibp 8 ай бұрын
Naprawdę bardzo fajny sprzęt, ale na krótko.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 8 ай бұрын
Nie wiem czy tak na krótko, bo można przecież potem stackować fotki w programach, obrabiać. Dwa - realnie idzie nim wyciągnąć cały katalog Messiera (110 obiektów), część NGC (z 50-100 kolejnych obiektów) plus dodatkowo komety. Czy to mało? Biorąc pod uwagę że nocy obserwacyjnych w roku jak masz 30-40 to jest dobrze, to masz focenia na kilka lat
@conradvandien3495
@conradvandien3495 7 ай бұрын
Dziwne jest, że ten seestar z aperturą 50 mm potrafi zrobić o niebo lepsze fotki niż popularny mak127.
@Levark
@Levark 8 ай бұрын
Czy można przez ten teleskop oglądać z powodzeniem planety?
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 8 ай бұрын
2-3 miesiace temu ogladajem Jowisza. Przy zoomie cyfrowym 4x kropka na ekranie robi sie troche wieksza (okolo 20 pikseli szerokosci) i troche widac 2 pasy chmur. Raczej nie uda sie zobaczyc czerwonej plamy (akurat byla po drugiej stronie). W sumie podobna ilosc szczegolow co w teleskopie 90/900 i okularze 8mm (zoom 112 razy). Optycznie jest ostrzejszy kontur ale trudniej wypatrzyc szczegoly powierzchni.
@Levark
@Levark 8 ай бұрын
Dzięki.
@dariusz210
@dariusz210 8 ай бұрын
za tę cenę masakra. MAK 90/1250 połowę tego i można rozbudować.
@groundhoppingwlkp3622
@groundhoppingwlkp3622 8 ай бұрын
Zgoda co do ceny, tyle że za tyle możesz obserwować tylko okiem. Rozbudowa to podłączenie kamerki, laptopa, filtrów i już się robi więcej jak 2700 ;)
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 8 ай бұрын
Mak 90/1250 to teleskop do zupelnie innych obserwacji (planety itp). Seestar nadaje sie najlepiej do galaktyk i mglawic. Dodatkowo czy nowy mak za polowe tej ceny bedzie miec stabilny montaz z napedem? Przy 1250mm obiekty beda uciekac bardzo szybko z pola widzenia.
@dariusz210
@dariusz210 8 ай бұрын
@@groundhoppingwlkp3622 rozumiem ale przy tym wynalazku, to jest oglądanie nieba z pozycji telefonu a to mogę zrobić wchodząc w internet i mieć te same zdjęcia. Chyba że to cudo może też w czasie rzeczywistym dawać podgląd na telefon ?
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 8 ай бұрын
Moze dawac podglad w czasie rzeczywistym co widac bylo na transmisji (po ustawiebiu sie na obiekt a przed rozpoczrciem stackowania). A jesli zrobic jedna klatke 10 sekundowa to mamy podglad prawie na zywo z 10 sekundowym opoznieniem, ale z iloscia szczegolow jak optyczny teleskop o naprawde duzej srednicy.
@JacekD40
@JacekD40 7 ай бұрын
Mam podobny sprzęt o podobnej ogniskowej za ponad 20 000 zł tutaj też można zebrać klatki i zrobić piękne zdjęcie zajrzyjcie w internet i zobaczcie jak ludzie z tego teleskopu robią te zdjęcia dla amatora który nie ma na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych jest to wymarzony sprzęt
@josel6576
@josel6576 7 ай бұрын
to juz lepiej zdjecia sobie z neta za darmo sciagnac ,ta zabawka nie ma duszy jak pan to okreslił😮
@pete.mitchell
@pete.mitchell 6 ай бұрын
bzdura kompletna, porównanie całkowicie z dupy, po co chodzić do pracy skoro można wziąć pożyczkę? po co komu zdjęcie z neta zrobione przez obcą osobę, skoro nie ma w tym żadnej satysfakcji? twój komentarz i wiele podobnych pojawia się bardzo często na grupach i forach i wiesz co? coraz więcej ludzi ma kompletnie w dupie takie pierdzielenie farmazonów. Równie dobrze po co żyć skoro można rzucić się pod koła pociągu, nie będziesz miał kosztów, problemów itp?
@krzysztofbartnik
@krzysztofbartnik 2 ай бұрын
Ciekawe ile w tym prawdziwej fotografii a ile AI jak w Samsungu który robi zdjęcia księżyca. Patrząc na rozmiary tego "teleskopu" zbyt piękne aby było prawdziwe.
@damcof123
@damcof123 8 ай бұрын
Cyfroskop 😅
@stanislawc7488
@stanislawc7488 7 ай бұрын
Smart teleskop rewelacyjny Czy będzie równie dobrze sie sprawdzał do obserwacji naziemnych ? Czy ktoś już może go testował także w tym aspekcie ?
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
-5+3은 뭔가요? 📚 #shorts
0:19
5 분 Tricks
Рет қаралды 13 МЛН
Problemy z ekspansją wszechświata, Sebastian Szybka
1:36:40
Copernicus
Рет қаралды 404 М.
Droga Mleczna - Astronarium odc. 50
23:13
Astronarium
Рет қаралды 1,1 МЛН
Wolfram Physics Project Launch
3:50:19
Wolfram
Рет қаралды 2 МЛН
SMART TELESCOPE BATTLE - WHICH is right for YOU? SAME Night - SAME Targets
29:07
Tomáš Petrásek: V džungli exoplanet (Živě Benátská 2, PřF UK, Praha)
1:38:35
Kosmiczny teleskop ATHENA - Astronarium #93
22:13
Astronarium
Рет қаралды 145 М.