“Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”

  Рет қаралды 75,188

SEKIELSKI BROTHERS STUDIO

SEKIELSKI BROTHERS STUDIO

Күн бұрын

“Dziewczynki się nie złoszczą” “chłopaki nie płaczą” “ojciec wie lepiej “życie to nie zabawa” “co ludzie powiedzą” To hasła, które wiele osób doskonale pamięta z dzieciństwa. Autorzy książki “Uwięzieni w słowach rodziców” nazywają je zaklęciami. Psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak i językoznawca dr hab. Jacek Wasilewski w bardzo ciekawy sposób wyjaśniają jakie mogą być powikłania takich rzuconych na dziecko zaklęć, dlaczego rodzice je wypowiadają i jak się z nich uwolnić w dorosłym życiu.
/ sekielski_brothers_studio
Program powstał dzięki zbiórce przeprowadzonej na patronite.pl/sekielski
Zostań naszym Patronem
wpłaty bezpośrednie:
Kombinat Medialny Sp. z o.o.
nr konta: PL 16 1950 0001 2006 0339 0016 0002
tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
EUR
PL91 1950 0001 2033 9004 5000 0003
Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
paypal: m.sekielski@gmail.com
USD: www.paypal.com...
AUD: www.paypal.com...
CAD: www.paypal.com...
EUR: www.paypal.com...
GBP: www.paypal.com...
Dziękujemy firmie Notto za dostarczenie mebli do studia i Sony Polska za wsparcie sprzętowe.

Пікірлер: 416
@sylwiam6514
@sylwiam6514 2 жыл бұрын
"Nie pyskuj" - kiedy dziecko wypowiada swoje zdania "Co ty tam wiesz!" "W du*** byłaś, gó*** widziałaś" "Dom to nie hotel" - kiedy nastolatka chce się spotkać po szkole z koleżanką a nie siedzieć w domu mamą "Powinnaś się urodzić w królewskiej rodzinie" - kiedy nastolatka wyraża potrzeby, czyli mówi, że chce jechac na wycieczkę klasową "Jesteś głupia" - kiedy mówisz starszej osobie w rodzinie, że to co mówi nie jest prawdą "A Kacper i Iza mają piątki i szóstki" - kiedy dziecko przynosi 4 z francuskiego "Kiedyś rzucę ten dom i odejdę" - słowa matki do dzieci, kiedy pojawia się jakiś problem Dużo tego "programowania". Dziękuję za ten wywiad :)
@sylwiam6514
@sylwiam6514 2 жыл бұрын
@@Gabriela-pk1lg Ja też doświadczyłam takiego traktowania ze strony matki i dziadków. Później, kiedy byłam dorosła w sumie niewiele się zmieniło. Nadal uważali, że mają prawo mnie pouczać, wtrącać się w moje życie i ranić słowami. Jedyne co mogłam, to ograniczyłam kontakty i nie mówiłam za wiele o moim życiu. Teraz kiedy nie żyją zarówno moi dziadkowie jak i rodzice nadal czasami słyszę w głowie te słowa jakby wewnętrzny krytyk był obecny. Ale powoli się od tego wyzwalam :) Dużo siły Gabrielo! :)
@sylwiam6514
@sylwiam6514 2 жыл бұрын
@@Gabriela-pk1lg Brzmi jakbyś miała narcystyczną matkę :( Ja taką miałam. Najważniejsze to dbać o siebie i zdać sobie sprawy, że nasze życie należy do nas :) Wszystkiego dobrego!
@beatak.208
@beatak.208 2 жыл бұрын
Wg mnie za mało się z dziećmi rozmawia jeśli w ogóle rozmawia. Cały czas postrzega się dzieci jako kogoś o mniejszym rozumku. Mnie moja matka zawsze porównywała do dwóch koleżanek. Co jest "zabawne" moje dziecko porównuje się do kolegów? Skąd ? Jak? pamiętając swoją traumę nigdy nie powiedziałam ale XYZ to dostał lepszą ocenę! Otwieram usta i słyszę: tak, tak wiem nie interesuje was co dostali inni. Co zrobić.
@lucynabarbara893
@lucynabarbara893 Жыл бұрын
"Dom to nie hotel" mowie tak do moich nastolatkow gdy po prostu nie sprzataja chociaz po sobie. Sorry rodzic nie moze byc sluzacym swoich dzieci 😑
@sylwiam6514
@sylwiam6514 Жыл бұрын
@@lucynabarbara893 Zgadzam się. Ale można użyć innych słów. Np. powiedzieć wprost, że mają sprzątać po sobie. Nie wiem jak Twoje dzieci odbierają słowa "dom to nie hotel" i czy w pełni rozumieją Twoje intencje. Ja słysząc te słowa zawsze czułam głównie to, że nie mam dla siebie wolności i że dom nie jest moim domem a jedynie tam mieszkam. Ja to słyszałam, kiedy chciałam wyjść wieczorem albo kiedy nie sprzątałam na zawołanie. Czyli np. naczynia powinnam od razu zmyć a nie za godzinę. Podczas, gdy moja mama potrafiła zastawić cały zlew brudnymi naczyniami i zostawić je do wieczora. Generalnie czułam, że ja nie mam praw. Rodzice mają a ja nie. Nigdy nikt nie powiedział do mnie: posprzątaj pokoj, zmyj naczynia itp. Slyszalam za to "dom to nie hotel", " masz u siebie bur***" itp. Czy dorosły człowiek chciałby coś takiego usłyszeć od kogokolwiek? Myślę, że nie. Więc pytanie, dlaczego pozwala sobie na takie komentarze w stosunku do dzieci. To obraża godność drugiego człowieka. No i pytanie skąd takie głupie podejście, ze powiedzenie "dom to nie hotel" poskutkuje bardziej niż zwykłe "posprzątaj w swoim pokoju".
@jankowalski6445
@jankowalski6445 2 жыл бұрын
Mi kiedyś ojciec powiedział że w życiu gwoździa prosto nie wbije a mój brat będzie lekarzem.Prowadzę dwie firmy a brat 3 razy siedział za prochy
@PiotrW123
@PiotrW123 Жыл бұрын
Jesteś anonimowym bohaterem. Kłaniam się nisko.
@iwonakufel5389
@iwonakufel5389 2 жыл бұрын
Jestem najstarsza z rodzeństwa,ojciec alkoholik,ja zawsze musiałam być twarda,nie okazywać emocji,milczeć i nie skarżyć sie na nic.W dniu jego śmierci miałam 28 lat,w dzień pogrzebu wszystko ze mnie zeszło,atak paniki po prostu.Powiedziałam do mamy „nie dam już rady” a mama do mnie przez zaciśnięte zęby „uspokój sie”!! Tylko,że dla mnie to był moment kiedy zrozumiałam,że albo będę żyć tak dalej albo zacznę żyć naprawdę.
@anastazjaserce9055
@anastazjaserce9055 2 жыл бұрын
świetnie że umarł. Mam nadzieję, że żyjesz pełnią życia i świadomości jak MIRABOUT
@monam6694
@monam6694 2 жыл бұрын
Odnośnie rodziców, ktoś, kiedyś powiedział, że jesteśmy olbrzymami, którzy zostali wychowani przez karłów, którzy z kolei są olbrzymami wychowanymi przez karłów i tak dalej. Tak to się ciągnie pokoleniami
@AWA1311
@AWA1311 11 ай бұрын
Ja słyszałam coś bardzo podobnego. Jesteśmy ofiarami ofiar! W pełni się zgadzam z tym😟
@starahavana
@starahavana 2 жыл бұрын
A ja dzis pierwszy dzien na lekach na depresje i nerwice :) Boje sie wiec trzymajcie za mnie kciuki
@majanawrota7329
@majanawrota7329 2 жыл бұрын
Dasz radę 💪
@KiM-vr1fj
@KiM-vr1fj 2 жыл бұрын
Nie ma czegoś takiego, jak depresja. Po prostu stawiasz się swojemu organizmowi. Słuchaj go i pokochaj. Tylko swojego organizmu!!!
@jolkafasolka154
@jolkafasolka154 2 жыл бұрын
@@KiM-vr1fj Człowieku, nie wiesz o czym mówisz! Siedź zatem cicho.
@barbarajaskulska3664
@barbarajaskulska3664 2 жыл бұрын
@@KiM-vr1fj dobrze napisane .tak trzymac.
@dorotaczwal43
@dorotaczwal43 2 жыл бұрын
Bedzie dobrze lepiej po lekach niz bez nich przeszlam to. Powodzenia.
@martabienko2423
@martabienko2423 2 жыл бұрын
Pracuję w przedszkolu. Nienawidzę sformułowania "niegrzeczne dziecko". Uwielbiam dzieci, które są swego rodzaju "wyzwaniem".
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
bo są ciekawe w swojej indywidualności - jestem wdzięczna, że są tacy Nauczyciele !
@lilia309
@lilia309 Жыл бұрын
Super 💕
@ewagustafsson3152
@ewagustafsson3152 2 жыл бұрын
Ile razy ja slyszalam podobne komentarze …. Mam 63 lata i zaczynam od jakiegos czasu rozumiec …. Ze jestem bardzo wartosciowym czlowiekiem… i zaczynam siebie rozumiec….
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Pięknie!
@tomaszem1081
@tomaszem1081 2 жыл бұрын
Przytulasy, Ewcia. Tomek, 53 lata. Autorem Twoich słów mógłbym być ja. Uśmiecham się. To samo.
@sikorka6116
@sikorka6116 2 жыл бұрын
"Ucz się bo będziesz drogi zamiatać"
@sivkasi8872
@sivkasi8872 2 жыл бұрын
O tak. I nie dość, że nam dowalano, to jeszcze obrażano ludzi, którzy sprzątają.
@edek420kowalski2
@edek420kowalski2 2 жыл бұрын
nieaktualne roboty ( AI ) od tego będą. ;} a wiedza i papierek na to ( na posiadanie jej ) sie przyda.
@wiesawalipinska2053
@wiesawalipinska2053 2 жыл бұрын
Fajne jest to, że kiedy posprzątam w swoim domu, czuję się w nim dobrze i komfortowo... Jest mi błogo. Kiedy dopuszczam bałagan, czuję się zapuszczona jak dżungla, która jest piękna sama w sobie🙃😉
@grzegorzswiatek7519
@grzegorzswiatek7519 Жыл бұрын
Książka zakupiona, zacząłem czytać i już na początku przypadek chłopca i Wiktorii jest strasznym przykładem jak kilkoma słowami można dodać skrzydeł lub całkowicie zablokować i sparaliżowac człowieka. Niesamowite. Obejrzałem też sporo filmów pani Agnieszki - polecam kanał na YT, bardzo ciekawe i wartościowe. I ten spokojny, kojący głos. Potrafi przyspawać słuchacza 🙂
@wioletasalo4339
@wioletasalo4339 2 жыл бұрын
Bardzo mądra rozmowa! Widzę moja mamę i siebie. Stwierdzenia wobec mnie w słowach mamy gdy coś szło po mojej myśli - etapowy sukces - to między innymi „ nie ciesz się za wczasu”! Zdałam sobie sprawę właśnie dlaczego nie cieszą mnie moje sukcesy. Ja je odhaczam prawie bez emocji i idę dalej po następne zamiast je celebrować. Mój partner często mówi, ze ja z niczego się nie cieszę…. Smutne to, ale cieszę się, że powoli zaczynam siebie rozumieć i mogę inaczej wychowywać moje córki. Dziękuje i pozdrawiam.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Ja również dziękuję za podzielenie się swoim zaklęciem ❤
@zbigniewbarszczewski547
@zbigniewbarszczewski547 2 жыл бұрын
Nic odkrywczego - bardzo często rodzice kierują swoje dzieci w dziedziny, o których sami kiedyś marzyli. ale im się tego spełnić nie udało, wobec tego traktują swoje dzieci jako "przedłużenie" swojego JA.
@T_aga
@T_aga Жыл бұрын
Moja najukochańsza ś.p. Mama mówiła, że słowa mają moc sprawczą, że nie można nikogo przeklinać, źle życzyć. Pamiętała takie zdarzenie z dzieciństwa jak sąsiad życzył Jej tacie żeby nie mógł stanąć na nogi i za jakiś czas sam miał ogromne problemy z nogami, nie mógł chodzić.Przypadek?... Mama często powtarzała, że nie wyobraża sobie jak można swoje dzieci źle traktować, wyzywać je...Pewnie, że jak to w życiu, bywały sprzeczki. Gdy moje i mojej siostry zachowanie pozostawiało dużo do życzenia, słyszałyśmy, że zachowałyśmy się źle, że jest Mamie przykro, ale nigdy, że jesteśmy złe jako dzieci.
@magdalenapietrzak1447
@magdalenapietrzak1447 2 жыл бұрын
Kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą.Mój ojciec-alkoholik umarł jak miałam 15 lat. I wtedy zaczęła się moja gehenna.Matka mi zgotowała piekło. Jako nastolatka słyszałam wiele podłych rzeczy....usłyszałam, że mam tak okropny charakter, że mnie nikt nie zechce; że najpierw będę dostawać kwiatki a później dostanę z kwiatka; że mam wobec niej zobowiązania...najgorsze , co usłyszałam jako już Rosoła kobieta, że byłam wielką nadzieją matki a jestem ogromnym rozczarowaniem, bo ona nie ma się czym w pracy pochwalić przy koleżankach.Usluszlam takie słowa, ponieważ rzuciłam studia. Dziś mam super pracę, w której się spełniam , jestem doceniana. Po każdym "wow" w pracy mam z tyłu głowy słowa matki "jesteś rozczarowaniem". Najgorsze jest to, że jej słowa się sprawdziły...doświadczyłam przemocy ze strony byłego partnera. Każda moja decyzja, moje zdanie...wszystko było negowane .jej wychowanie, zrobiło ze mnie kalekę emocjonalną.Matka nie widzi problemu.Wg niej, takie słowa kierowane do dorastającego dziecka są normalne. Chciała mnie za wszelką cenę zatrzymać w domu....Jest mi bardzo ciężko, bo mam ogromną ochotę wygarnąć jej to, że cierpię, że mnie okaleczyła.
@hannaewelina8282
@hannaewelina8282 2 жыл бұрын
Wygarniaj na zdrowie! Nie rozumiem wahania...
@magdalenapietrzak1447
@magdalenapietrzak1447 2 жыл бұрын
@@hannaewelina8282 z chęcią bym to zrobiła, bo za długo we mnie to siedzi..ale boje się trochę odrzucenia .
@agatajuchniewicz7615
@agatajuchniewicz7615 2 жыл бұрын
Spróbuj ograniczyć kontakty z matką. Ona Cię zniszczy emocjonalnie bo traktuje Cię tak jakbyś była ojcem. Musi się ba kimś wyżyć. Powiedz jej spokojnie że nie życzysz sobie takiego traktowania. Nie jesteś chłopcem do bicia. Coś musisz zrobić dla siebie bo inaczej pękniesz albo się zachlasz. Bądź dla siebie dobra.
@magdalenapietrzak1447
@magdalenapietrzak1447 2 жыл бұрын
@@agatajuchniewicz7615 Dziękuję.❤️ Chodzę na terapię i teraz już wiem jak reagować na jej prowokacje.Jakis czas temu zdałam sobie sprawę z tego , że ona widzi we mnie ojca.
@margaretnowak616
@margaretnowak616 2 жыл бұрын
@@magdalenapietrzak1447 ja tez ten temat przerabiam ostatnio. Moja matka prowokuje mnie, ja wybucham a ona odczuwa ulgę. To samo robila z moim ojcem alkoholikiem. Uczę się jak sobie radzic jej prowokacjami. Wygarniecie, szczera rozmowa z nia o moich uczuciach tłumionych przez wiele lat nic nie wniosła do jej życia. Dla mnie za to miala ogromne znaczenie. Zrozumiałam ze ona nic nie czuje kompletnie i tak na nią trzeba patrzeć co oznacza brak zwierzania się z jakichkolwiek szczegółów życia.
@andrzejstanisawstanisawski8602
@andrzejstanisawstanisawski8602 2 жыл бұрын
Jak trudno być dorosłym. Dziękuję, za poruszenie tego tematu. Kiedy widzę dzieci skaczące w kałuży i obok rodziców... Gdzie wchodzisz, będziesz brudny i mokry. Wtedy pytam ... Byłaś młoda ? Wskakiwałaś w kałuże ? Czy rodzice chcieli mieć czyste dziecko? Patrzę na angielskie dzieci. Mokre spodnie ...no problem To nasza narodowa tradycja wyssana z mlekiem matki. Nawet kiedy matka nie karmiła. Wpędzisz mnie do grobu. I czujemy się super.
@ewagabriel3871
@ewagabriel3871 2 жыл бұрын
Ważny temat i klasyczne przykłady- teksty dorosłych. Dziękuję👍
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Jest ich więcej niestety - cała wielka masa 🙈
@sawaanka9898
@sawaanka9898 2 жыл бұрын
Doskonała rozmowa,nic dodać nic ująć.Musisz mnie szanować,musisz to zrobić bo jestem twoją matką.Nie denerwuj mnie,daj mi spokój- widzisz jakie mam klopoty ojciec ciągle pijany-to do dziecka wczesna podstawówka.Pamiętam wiele różnych sytuacji, a z przyjemnością zapomniałabym
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Warto o nich pamiętać żeby nie robić tego innym - możemy to przerwać!
@hannaewelina8282
@hannaewelina8282 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 właśnie nabyłam ebooka :)
@sawaanka9898
@sawaanka9898 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 Z pewnością nie robić tego nikomu.Ja psychicznie bardzo ucierpiałam ,poczucie własnej wartości bliskie zeru.
@asiat.1408
@asiat.1408 2 жыл бұрын
Wspaniały program. Nie zmienimy już przeszłości, ale możemy zmienić przyszłość i myślę, że ta książka jest bardzo ważnym elementem, by nie powielać odwiecznych wzorców...
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
poprzez wybór słów możemy wybrać inaczej
@monikazag6767
@monikazag6767 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 Mnie nie stać na psychoterapię przyjmuje pani za darmo?
@monikazag6767
@monikazag6767 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 Pani Agnieszko ale z pani mądra kobieta no prawdziwy kozak.
@mirka9214
@mirka9214 Жыл бұрын
@@monikazag6767 Przychodzi stary ojciec do córki i mówi: "Dziecko, nie stać mnie na wynajęcie mieszkania. Możesz mi pomóc?", na co córka: "A gdzie byłeś ojcze, gdy z mamą żyłyśmy w biedzie. Czy zapytałeś choć raz jak sobie radzimy? Musiałyśmy sobie radzić. Po prostu wybierałyśmy czy nowy sweterek, bo stary już do niczego, czy pożywne jedzenie." Ociec na to: "Ale ty musisz mi pomóc." Na to córka: "To na co wydajesz zależy od priorytetów."
@joannabaranska-filipek2335
@joannabaranska-filipek2335 Жыл бұрын
@@monikazag6767 Mnie też nie 🙂 Więc korzystam bezpłatnie z pomocy psychoterapeutów w OPS, w fundacjaach, z książek i filmów na KZbin ☺️
@joanna3954
@joanna3954 2 жыл бұрын
Jak to dobrze posluchac madrych ludzi. Dziekuje.
@KB-iz4nb
@KB-iz4nb 2 жыл бұрын
Baaardzo dobry temat. Potrzebny i bardzo pomocny dla mnie osobiście. Dziś idę do moich pociech INNY. WIELKIE DZIĘKI
@KasiaZosia04723
@KasiaZosia04723 2 жыл бұрын
Nie jestem wierzaca…ale pamietam z dziecinstwa, kosciola…”A slowo stalo sie cialem i mieszkalo miedzy nami”, wiec te bzdury co nam rodzice wmawiali, czesto przez swoja traume, zostaly zakodowane w naszej podswiadomosci…
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dokładnie o tym piszemy i rozmawiamy 👑
@amethyst8852
@amethyst8852 Жыл бұрын
Samospełniająca się przepowiednia.
@DorotaDruga
@DorotaDruga 2 жыл бұрын
Tyle prawdy w tej rozmowie,że aż boli😮 .dlatego Ucz się dzieci i słucham czego chcą,pragną... Fantastyczna rozmowa ❤
@miroslawek
@miroslawek 2 жыл бұрын
Niby takie oczywiste, a jednak tak nieuświadomione. Super goście. Super rozmowa.
@annaniewegowska9207
@annaniewegowska9207 2 жыл бұрын
Dziękuję :) Niech Wam Pan Bog błogosławi
@jestemwszechswiatem1682
@jestemwszechswiatem1682 Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za tą rozmowę. Mam 60lat i dopiero parę lat temu zorientowałam się że nie potrafię cieszyć się z życia. Byłam spięta sztywna, zalekniona, bo co ludzie powiedzą. Staram się teraz zmienić swoje życie dla siebie żeby w końcu bawić się życiem. Widzę jak swój lęk przekazałam swoim dzieciom, a teraz dzieci swoim dzieciom. Dlatego chcę ze swojem strony pokazać dzieciom i wnukom że można cieszyć się życiem i mam nadzieję że jeszcze nic straconego dla nich. Pozdrawiam serdecznie, kocham cię ,dziękuję ,przepraszam ,wybacz mi proszę. Ho'oponopono. 🥰
@ninka551
@ninka551 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa ja mam teraz pięćdziesiąt lat i nie umie się cieszyć bo ciągle miałam zakazy nakazy bicie i lęk i też tak podobnie wychowałam dzieci i dzisiaj bardzo tego żałuję i bardzo często ich przepraszam
@ninka551
@ninka551 Жыл бұрын
😀😀😀
@SylwiaPlicko-yl9kz
@SylwiaPlicko-yl9kz Жыл бұрын
Mam 60+,pracuje w Niemczech, bawię się w Polsce,próbuje żyć po swojemu,jak się bawię śmieje tańczę mam energię i ruch,to pytają się czy dobrze się czuje i co mi się stało że tak otwarcie się zachowuje ..gdy żyłam w zaklętym świecie tak jak chcieli rodzice ,agresywny i nie dający zgody na nawet mały luz życia mąż,syn próbuje zrozumieć synowa nie,...chce powiedzieć że nie znajduje to akceptacji, natomiast w Niemczech może być a w Italii tak jak rozmówca powiedział ludzie bawią się i tańczą tak długo jak chcą potrafią a nie kierują się tym - no co ludzie powiedzą
@SylwiaPlicko-yl9kz
@SylwiaPlicko-yl9kz Жыл бұрын
Tak nas nauczyli,wychowali i kto ma odwagę to zmienić?!
@annajaworska3627
@annajaworska3627 2 жыл бұрын
Moja matka od bardzo wczesnego dzieciństwa przypisywała mi swoje cechu charakteru, których się wstydziła, nie rozumiała albo nie czuła się za nie odpowiedzialna. Nie poczuwała się do odpowiedzialności za moje wychowanie jako rodzic. Nie marnuj mojego czasu, gdy chciałam aby zaspokoiła moje potrzeby. Gdy moje zachowanie było naturalne i entuzjastyczne mówiła mi, czy cię w lesie wychowano?. Gdy dorastałam, przez wiele długich lat miałam problemy ze znaczeniem słowa odpowiedzialność. Od dzieciństwa czułam się lepiej poza domem, z przyrodą. Istotny temat, aby zrozumieć dynamikę zachowań.
@annajaworska3627
@annajaworska3627 2 жыл бұрын
@@ulak1881 Też to słyszałam. Okazywanie emocji rezerwowała dla siebie.
@lilia309
@lilia309 Жыл бұрын
@@ulak1881 okropne, jak można 😖
@szecherezadazarabii4398
@szecherezadazarabii4398 2 жыл бұрын
Zachęcam internautów do zapoznania się również z dobrą książką "Toksyczni Rodzice" Susan Forward i Craig Buck.
@olakusza1919
@olakusza1919 2 жыл бұрын
Książka pełna mocnych opisów, czytając z emocji zrobiłam z niej miazgę
@szecherezadazarabii4398
@szecherezadazarabii4398 2 жыл бұрын
@@olakusza1919 tak Olu, bo dopiero wówczas tak jak i podczas tego programu ludzie muszą głęboko wejrzeć w swoją osobowość, /którą narzucili im rodzice, społeczeństwo, które zawsze wie lepiej co jest dla innych dobre/ a czego się boją lub nad czym nigdy się nie zastanawiali bo żyli z tzw., automatu. Dopiero kiedy życie, jakieś zdarzenie lub kumulacja naszych przeżyć zmusza nas do zastanowienia się nad tym z czym się zderzyliśmy podczas naszego istnienia zaczynamy doceniać co jest co i z jakiego powodu w naszym życiu natknęliśmy się na tzw., "podwodną górą". Ja powracam do tej książki co jakiś czas, aby pomóc też innym, a teraz mam radość z nowej pozycji napisanej przez tutejszych gości. Te zakodowane schematy - to truciciele naszych myśli. Warto też poszukać sobie odtrutki - każdy znajdzie jeśli mu zależy. Ja też posiadam taki utleniacz i lampę czystej oliwy aby nie zardzewieć w tych chorych myślach. Serdeczności dla Ciebie.
@olakusza1919
@olakusza1919 2 жыл бұрын
@@szecherezadazarabii4398 Dzięki też z Pozdrowieniem _)
@katarzynabaldyka8889
@katarzynabaldyka8889 Жыл бұрын
Ta książka to miazga, ale bardzo potrzebna❤
@babciakasiaczytadzieciom5414
@babciakasiaczytadzieciom5414 Жыл бұрын
Książka mega. W sedno. Jasno, prosto, z przykładami, pięknym językiem. Audiobook czytany pięknym głosem, ze stosowanymi znakami interpunkcyjnymi. Świetnie się słucha. Dziękuję i proszę o więcej 🙂. Pozdrawiam serdecznie. PS. Kobieta ma waginę, jaja są słabe i delikatne 🙂 więc od zawsze nietrafiony tekst.
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
Wszyscy jesteśmy ofiarami ofiar... Pozdrawiam♥️
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
to prawda! ale możemy przestać tworzyć kolejne ofiary
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 zgadza się, ale jak to wytłumaczyć biomasie bez rozumu, że to co wpajali im rodzice to szkodliwy nonsens. Życia nie wystarczy. Namaste♥️
@szecherezadazarabii4398
@szecherezadazarabii4398 2 жыл бұрын
Pani Małgorzato, cudeńka !! Wspaniały program, a jestem tylko na 4:30 minuty. Temat znam zawodowo jeszcze z innych stron zawodowych, bo te pedagogiczne i psychologiczne też przerobiłam. Z wielką radością kupię tą książkę i skontaktuję się z gośćmi. Skutki widzę u ludzi dorosłych tych 40-50 latków i zawsze przerabiamy drugie i trzecie pokolenie - psychobiologia. GRATULACJE dla tematu, uczestników, ukłon i szacun. 😀😘❤
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Wielkie dziękuję z naszej strony 👑
@goskaserafin
@goskaserafin 2 жыл бұрын
Dziękuje🙏
@zofiadmowska6104
@zofiadmowska6104 2 жыл бұрын
Ciekawa i bardzo mądra wiadomość,wysłuchałam cały odcinek.😇
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
dziękuję :)
@zofiadmowska6104
@zofiadmowska6104 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 Chętnie bym chciała spotkanie z dr Agnieszką Kozak aby skorzystać z porady. jeśli mogę zapytać to proszę o adres.
@1BEATTA
@1BEATTA 2 жыл бұрын
Mój ojciec mi często mówił że jestem niczym i moi rodzice mieli do mnie pretensje, że nic w życiu nie osiągam, że nikt mnie nie lubi, jestem nikim. Być może minn dlatego dlatego mam problemy z pamięcią, mam problemy z myśleniem i mam problemy z uczeniem się Gnębili mnie słownie w taki sposób, jakby chcieli mnie unicestwić i zniszczyć. Traktowali jak bękarta i podrzutka Mówi się o czarnej magii świadomy ej, Ale nic się nie mówi o czarnej magii rzekomo nieświadomej, rzucanej z pozycji autorytetu, która jest bardzo niebezpieczna, gdy człowiek nieświadomie otwiera na autorytet swoje serce Ja niedawno zauważyłam, że wydawano mi sprzeczne ze sobą komendy i być może dlatego ja ciągle Tkwię w miejscu. Cokolwiek bym nie zrobiła i tak było źle, zapętliłam się.
@hannaewelina8282
@hannaewelina8282 2 жыл бұрын
Uważam, że ta "magia autorytetowa" jest bez porównania potężniejsza. To jest najczystsza forma nienawiści.
@1BEATTA
@1BEATTA 2 жыл бұрын
perfidne niszczenie kogoś przypomina obłudną wiarę w koronawirusa
@annevil1539
@annevil1539 2 жыл бұрын
Dzień dobry Pani. Bardzo mnie zabolał Pani komentarz. Pani nie stoi w miejscu, Pani jest dalej, niż sobie Pani to wyobraża w swoim życiu. Są powody, dlaczego się coś zapomina, dlaczego " coś do głowy nie wchodzi" . Ale to już inny temat. Proszę się ze sobą dobrze obchodzić, siebie szanować, ponieważ tego nikt za Panią nie zrobi. Jest Pani łatwą ofiarą dla psychpatòw, narcystòw i sociopatòw. Oni Panią z daleka " wąchają" Piszę z doświadczenia. Nie musi Pani każdy lubić. A jeżeli Pani siebie polubi, a potem pokocha, nie będzie Pani miała przyjemności z niektórymi ludźmi z miłości i szacunku do siebie samej. Piszę Pani z wielkim szacunkiem dla Pani. Przesyłam serdeczne Pozdrowienia
@1BEATTA
@1BEATTA 2 жыл бұрын
@@annevil1539 dziękuję za serdeczne słowa🙂💖 w życiu takich osób jak ja nie wielu ludzi daje wsparcie ofiarom, a częściej gniew, że są ofiarami i są same sobie winne🤯 Jestem ofiarą ludzi ponieważ moja matka mi często powtarzała że jestem podła i zła dla ludzi i ludzie się na mnie poznali. to wywołało we mnie poczucie niesprawiedliwości, gniew który nie mógł się uzewnętrznić, uczucie paniki, strach przed zawistnymi ludźmi oraz straszną naiwność względem ludzi. to wymuszenie na mnie ugryzienia, zjedzenia zatrutego jabłka odbiera mi strasznie dużo sił. ta hipnoza odbiera mi bardzo wiele energii życiowej, pewnie minn przez to nie mogę ruszyć z miejsca
@annevil1539
@annevil1539 2 жыл бұрын
@@1BEATTA Dziękuje za odopwiedź Pani serdecznie. Biblia mòwi, wydaje mi się, że to był Prorok Izajasz, że przewrotne i okropne jest serce człowieka, tak że nic nie potrafi go pojąć. I także pisze, moje to tłumaczenie: Przeklęty jest człowiek, który na człowieku nadzieję składa. W poniedziałek mieliśmy konferecję o ocenach. Dostałam bòlu głowy, agresywna byłam potem podczas jazdy. Moi koledzy i koleżanki z pracy to oszczercy, hypokryci. Ubliżają za plecami sobie, potem siedzą przy jednym stole, i się do siebie śmieją. Niepojęte dla mnie takie zachowanie - jestem bardzo lojalna. Zwierzęta pomagają sobie, nawet z innego gatunku zwierzętom, a my ludzie jesteśmy bestie. Przed tygodniem musiałam pisać do miejscowej gazety mòj portret. A dusiłam w sobie wielką złość i rozczarowanie. Siadłam i zaczełam głośno płakać. Przyszła mi taka myśl: Ja sama sobie, dla siebie jestem najlepszą przyjaciòłką, czasem trudna do wytrzymania, ale niezawodna, szczera,lojalna itd. Uczę się siebie rozumieć, akceptować i kochać. Nie pozwolę nikomu z brudnymi butami w moje życie wchodzić i brud zostawiać. Z miłości do siebie omija Pani takie fatalne dla Pani charaktery ludzkie. Proszę spojrzeć w lustro- to co Pani w nim widzi, jest ta osoba na której może Pani polegać - to jest bardzo dużo!!! Naiwność nie oczekuje złych rzeczy, nie zna szyderstwa, kłamstwa, manipulacji, egoizmu. Naiwność jest powiązana z własnym pozytywnym zachowaniem i myśleniem - co cnota. Wredni, przewrotni ludzie są jak zegarki piaskowe - kiedyś nie zostanie po nich nic, nawet jedno ziarnko piasku. Moja matka mòwiła do mnie : żałuję, że cię nie usunęłam, ty k.. itd. Dziecku takie rzeczy mòwiła. Wyrzucała mnie z domu w koszuli nocnej, w zimie, ludzie się śmiali, lała godzinami, paskiem, czym popadło, kopała, wyrywała mi włosy. Przeprowadziłam się jak miałam 20 lat, bo chciałam jej odrąbać głowę siekierą. Po wielu pròbach zawiązania z nią kontaktu, urwałam kontakt. Szanuj ojca i matkę swoją - nie szanuję, nie kocham, nie tęsknię, bo zaczym. Największą karą dla takiej matki jak Pani matka jest ignoracja. Kogo ona sama będzie krytykować, na kogo winę zrzucać? Pozdrowienia serdeczne
@Klaudia7981
@Klaudia7981 Жыл бұрын
Jedno ze zdań, które mój ojciec powtarzał kiedy widział czyiś (mój również) błąd: To trzeba myśleć. :)
@prettysmilea7380
@prettysmilea7380 2 жыл бұрын
Ja pamietam jak “przynosilam” czworki w szkole i slyszalm “tylko czworka” :( czulam sie gorsza przez wiele lat mojego zycia!
@teresastepanowicz5861
@teresastepanowicz5861 2 жыл бұрын
Miałam podobnie. Ale tylko od jednego rodzica. Tata nigdy tego nie robił i niejako zdejmował to odium na bieżąco. Na tyle, abym właśnie nie czuła się gorsza. Ale pamiętam to. Pamiętam ten żal, że tak się starałam, że więcej i lepiej już nie mogłam i że własna matka tego nie umiała docenić.
@aniajoachimiak8073
@aniajoachimiak8073 2 жыл бұрын
Dlaczego Ty masz czwórkę a Asia ma piątkę, jak możesz być gorsza…? „Gorsza” wbija się jak drzazga i siedzi do końca życia i człowiek staje się w końcu gorszy, głównie dla samego siebie…
@teresastepanowicz5861
@teresastepanowicz5861 2 жыл бұрын
@@aniajoachimiak8073 Prawda? Nikt nie powiedział rodzicom, że nadmierny przerost ich ambicji może zrobić wiele krzywdy dzieciom. Nikt im nie powiedział też, że żaden człowiek nie może być dobry we wszystkim i z czegoś będzie miał czwórkę a nawet i trójkę i wcale nie czyni go to gorszym od Asi, Woli czy Agnieszki. Natomiast może uczynić gorszym ich nadmierna ambicja I wymagania bycia dobrym we wszystkim. Serdecznie życzę zatracenia z upływem czasu tego poczucia bycia gorszą. 😊👏
@pawete6235
@pawete6235 2 жыл бұрын
@@aniajoachimiak8073 Najlepsze bylo to że porównywali tylko do lepszych i samemu nie wolno było się porównywać do nikogo, oni k***a zawsze do kogoś kto dostał lepszą ocenę - "Ty tylko 3+ a Monika 5, nie można lepiej? [tu wstaw różne określenia typu leń nierób itp]". Ale za to jak cała klasa jak jeden mąż dostała tróje bo nauczyciel dowalił z materiałem - "To dlaczego nie byłeś ten jedyny co dostał lepszą ocenę?". TOP of The TOP - jak już dostało się to 5 to ani słowa że dobrze fajnie itp. zrobiłeś swoje idź się uczyć dalej...
@teresastepanowicz5861
@teresastepanowicz5861 2 жыл бұрын
@@pawete6235 Otóż to! Zwrócił Pan tu uwagę na jeszcze jeden aspekt: brak pochwały. Tak jakby się bali, że jak pochwalą, to człowiek od razu przestanie się uczyć i już będzie tylko gorzej. Ale te błędy dają nam wskazówki do tego aby nie robić tego samego z własnymi dziećmi: nie ganić za czwórkę, nie wymagać ponad możliwości dziecka i zawsze doceniać wysiłek i chęci. Gwarantuję pozytywne rezultaty, jako ktoś, kto już wychował dziecko zupełnie innymi metodami niż sama byłam wychowywana. I nie żałuję tego a moja córka rosła bez kompleksów i dziś mówi mi: mamo, dziękuję Ci za wspaniałe dzieciństwo. Ręczę, że dla takich słów warto odpuścić niejedną czwórkę, która po latach i tak nie znaczenia.
@agnieszka3418
@agnieszka3418 Жыл бұрын
Moje zaklęcie ze strony matki to "nikt cie nie lubi "ciągnie się to za mną cały czas myślę że dla wszystkich muszę być miła nawet jak ktoś mnie krzywdzi
@zbigniewbarszczewski547
@zbigniewbarszczewski547 2 жыл бұрын
A co do porządku: ja z moim synem robiłem zabawę po zabawie - wspólne sprzątanie rozrzuconych klocków, książeczek i samochodzików. I po pewnym czasie stało się to dla niego lepszą rozrywką niż ich rozrzucanie.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Wspaniały sposób! Gratuluję Panu kreatywności i pięknego podejścia do wychowania dziecka
@zbigniewbarszczewski547
@zbigniewbarszczewski547 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 Dziękuję za miłe słowa. Ja nie uznaję przemocy wobec dzieci. Jedynym sposobem jest partnerstwo, chęć słuchania i próba poradzenia (wspólnego) sobie z ich problemami.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
@@zbigniewbarszczewski547 oby było nas więcej!
@andrzejwierzchowski9610
@andrzejwierzchowski9610 Жыл бұрын
Pwt 6:6-9: "Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu. Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając. Przywiążesz je jako znak do swojej ręki i będą jako przepaska między twoimi oczyma. Wypiszesz je też na odrzwiach twojego domu i na twoich bramach". Prawo Boga jest zasadą szczęścia. Tyle że dziś jest mało rozumiane..
@Jola.MJW.W
@Jola.MJW.W Жыл бұрын
Do dojrzałej wiary, trzeba dojrzałej osoby. Zwykle ludziom od małego wtłaczany jest wykrzywiony obraz Boga i chora pobożność, zamiast pomagać im stworzyć dobrą relację z Nim. Dobrze że czasy się zmieniają i przestaje się chodzić do kościoła, bo trzeba i żeby sąsiedzi widzieli😊.
@danutajakubowska8692
@danutajakubowska8692 2 жыл бұрын
Nie usłyszałam słów pochwał. Nad świadectwem z piątkami i dwoma czwórkami (nie było szóstek) mama kiwnęła dwa razy głową. A jak robiłam coś wbrew ojcu, to słyszałam " ty gwoździu". I to wszystko, bo byłam grzeczną jedynaczką. Ale tego gwoździa pamiętam.
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
„jesteś podpora mojej starości” … czytaj będę toksyczna i będę cię wykorzystywać przez najbliższe 20 lat tak żebyś przypadkiem życia sobie nie ułożył
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Oj to mocne - niedługo będzie podcast na ten temat!
@margaretnowak616
@margaretnowak616 2 жыл бұрын
Dokładnie bo pojawiłeś się w moim zyciu bo ja tego chcialam i jestes przedmiotem ktory do mnie należy...
@aleksandra8483
@aleksandra8483 2 жыл бұрын
Genialna rozmowa. Dziękuję.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dziękuję 👑
@adelasvoncinarova
@adelasvoncinarova 2 жыл бұрын
napewno zróbcie kontinuację tejże audicji, bo o tym można by mówić godzinami, i jest to bardzo zaskakujące co słyszę w tej audicji.
@dorotadeli3181
@dorotadeli3181 2 жыл бұрын
warto zajrzec na kanał dr Kozak po więcej :)
@helenamisterek6359
@helenamisterek6359 2 жыл бұрын
Witam serdecznie,!Bardzo ciekawa rozmowa,wspaniali goscie,Malgosiu Swietnie prowadzisz rozmowe.Bardzo dziekuje ❤️
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
Dziewczynki są wychowywane na grzeczne i uległe ( czyli zapomnij o swoich potrzebach, masz się poświęcać potem rodzinie, dzieciom, mężowi, starszym rodzicom, szefowi, ect.) a chłopców nie becz, nie maż się, chłopaki nie placzą ( czyli nie czuj, nie okazuje emocji, bądź twardzielem, ect.). I teraz takie dzieci zostają szefami, prezesami, kierownikami. Chłopiec jest twardy, chamski, typowy szef, wymagający i społecznie jest oceniany ok. Twardziel, silny, męski, ect. Dziewczynka natomiast na tym stanowisku jeśli jest tak samo twarda, konsekwentna, stanowcza jest odbierana jako babochlop, chłopa jej trzeba, męska, pewnie nie ma rodziny, więc jest twarda w pracy, ect. Kalki społeczne są najważniejszymi koszmarami z jakimi nalezy walczyć w sobie i je piętnować w społeczeństwie. Pozdrawiam
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dokładnie o tym piszemy 👑
@annaszymaniak7963
@annaszymaniak7963 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wywiad,dziękuję
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Ja również dziękuję 👑
@monikaborkowska642
@monikaborkowska642 2 жыл бұрын
Jestem w trakcie lektury tej książki. Ogromnie za nią dziękuję!
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
👑
@margaretnowak616
@margaretnowak616 2 жыл бұрын
"Też bym Cìę rzucił" powiedział mój ojciec jak mòj byly mąż postanowil odejść zostawiając mnie z dwójką małych dzieci...
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
to bardzo smutne
@KasiaZosia04723
@KasiaZosia04723 2 жыл бұрын
To jest straszne… gdzie podpora, wsparcie od rodzica? Znam to dobrze…
@panibiedronka8754
@panibiedronka8754 2 жыл бұрын
Moja mama by pewnie powiedziała - to twoja wina albo a nie mówiłam że miłość nie trwa wiecznie?
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
@@panibiedronka8754 Ależ to trudne słyszeć takie rzeczy od rodzica
@elzbietakozlowska6687
@elzbietakozlowska6687 2 жыл бұрын
Zawsze brali stronę innych , bo to wszystko moja wina...
@urszulakabala9229
@urszulakabala9229 2 жыл бұрын
"Pokorne ciele dwie matki ssie"obrzydlistwo.😱
@agatajuchniewicz7615
@agatajuchniewicz7615 2 жыл бұрын
Ale to zawsze będzie ciele prawda
@ilonawladyka6670
@ilonawladyka6670 2 жыл бұрын
Taaaa mające uczyć nas siedzenia cicho i nie wychylania się…..
@urszulakabala9229
@urszulakabala9229 2 жыл бұрын
@@agatajuchniewicz7615 Oj tak.😔
@urszulakabala9229
@urszulakabala9229 2 жыл бұрын
@@ilonawladyka6670 Nie sprzeciwiaj się.😔
@monikaedytap.4629
@monikaedytap.4629 2 жыл бұрын
Słyszałam to wiele razy od ojca,gdy miałam swoje zdanie lub się czemuś sprzeciwiam.A jak poza domem właśnie byłam pokorna,cicha i zawstydzona,to słyszałam "ty ćmuku".
@monikasonta9960
@monikasonta9960 2 жыл бұрын
Dziękuję ❣️
@anmarimago
@anmarimago Жыл бұрын
"Nie masz powodów do złości, ale jak chcesz to Ci je zaraz dam" wypowiadane tuż przed biciem zniszczyło mnie na wiele lat...
@KlaraKluczykowska
@KlaraKluczykowska Жыл бұрын
Wysyłam dużo ciepła i wsparcia ❤
@magorzatalis6221
@magorzatalis6221 Жыл бұрын
Wspaniała książka, cudowny lektor, dziękuję. Zaklęta
@ekfrasis7658
@ekfrasis7658 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o sztuki walki to one podnoszą poczucie wartości i dają możliwość realnej oceny swoich możliwości, znaczenie też wpływają na nasze bezpieczeństwo. Oczywiście nie można zmuszać, lepiej zachęcać, motywować itp.
@lucynabarbara893
@lucynabarbara893 Жыл бұрын
Tak naprawde nie zmusisz...mozna powiedziec "sprobuj przez miesiac skoro masz mozliwosc... moze ci sie spodoba...moze sie to wszystko przydac w zyciu"
@kinj5422
@kinj5422 Жыл бұрын
Życie to nie zabawa - dlaczego nasi rodzice przekazywali nam taka mądrość. Dlatego, ze nasi rodzice, według piramidy potrzeb Maslowa, często nie mieli spełnionych tych podstawowych potrzeb czlowieka, a co za tym idzie musieli wszystkie swoje zasoby mentalne/fizyczne nakierunkowac i zmobilizować właśnie na ich zapewnienie, czyli na ciągłej walce o zabezpieczenie potrzeb fizjologicznych i potrzeby bezpieczeństwa. Nie można iść wyżej po piramidzie nie mając spełnionych podstawowych potrzeb. Dlatego weszli w permanentny tryb przetrwania i z ich perspektywy zabawa to zagrożenie - odciąga uwagę od skupienia się na zapewnieniu tych najważniejszych potrzeb, o które oni musieli walczyć, a często młodsze pokolenia już nie. Mówią ze swojej perspektywy, nigdy nie mogli sobie pozwolić wejść na ten szczebel piramidy samorealizacji (poprzez przyjemność, hobby itp). Wejście w posiadanie takich ‚mądrości’ przez naszych rodziców napewno przypłacone jest ich goryczą. widza ze oni sobie na to nie mogli pozwolić, a przez to coś im umknęło w tym życiu. To nie jest tak, ze rodzice chcą by ich dzieci tak jak oni sami żyli całe życie w strachu, myśle, ze każdy w sercu rozumie, ze permanentny strach nie jest częścią natury życia człowieka. Niemniej jednak powtarzanie takich mądrości to trochę walidacja tego w jakich warunkach przyszło akurat im żyć i trudno ich za to winić. Szczególnie dla starszych pokoleń, kiedy oni sami tez byli dziećmi to było niezrozumiałe i napewno trudne do przetworzenia. Każde dziecko ma w sobie naturalna radość i ciekawość świata, oni musieli swoją szybko porzucić i to zamieniło się w taka właśnie drętwotę. Apropo lenistwa jako jednego z grzechów głównych - w oryginalnych przekładach odnosiło się strikte do lenistwa (‚znuzenia’) duchowego. W hebrajskim grzech oznaczał ‚chybienie, error’ i oznaczał niewłaściwa droge do osiągnięcia wysokiego poziomu duchowości (obecności Boga, zbawienia etc). Tak wiec lenistwo pod katem religii jest znakiem osłabionego ducha co jest spowodowane popełnianiem błędów na drodze do poznania natury Boga. Człowiek nie jest w stanie zranić drugiego człowieka bardziej, niż on sam cierpi, i nie jest w stanie dać więcej miłości niż ma w sobie. Mimo, ze często odczuwamy zgubne skutki błędów wychowawczych naszych rodziców, warto spojrzeć tez na nich z miłosierdziem i dojrzale ‚wspolodczuwac’ to przez co oni sami przeszli i jak to rzutowało na ich życie. Taka perspektywa dodaje nam poczucia sprawczości, ze jednak jesteśmy na tyle silni, ze potrafimy widzieć z wyższej perspektywy, miłością obdarzyć drugiego człowieka, rozpoznać jego cierpienie, już nie z relacji rodzic - dziecko (wyżej-niżej) a właśnie dojrzałego, rozumiejącego empatycznego czlowieka, a z biegiem czasu to dorosłe dziecko wzniesie sie ponad krzywdy, które go spotkały (oby, żyjemy w czasach w których świadomość i dostęp do wiedza sa większe) i to jest pozytywna strona, która warto zobaczyć. Bardziej od starszego pokolenia rodziców boli znieczulica młodego pokolenia, które właśnie nie wzniosło się ponad, gdy młody człowiek patrzy się na rówieśnika spod łba.
@aneta.b
@aneta.b 2 жыл бұрын
Pamietam doskonale dwa wyrażenia, które słyszałam notorycznie od ojca. Nazywał mnie „primadonną” i mówił, że trzeba „dokręcić mi śrubę”. Było tez wiele innych słów, przez które teraz jestem w terapii, ale te ciagle kołatają mi się w głowie. Gdy tylko mam swoje zdanie, myśle o sobie, chce zrobić coś po swojemu to „jestem primadonna”.
@sabina7978-e4y
@sabina7978-e4y 2 жыл бұрын
pięknie przedstawione, dodam tylko, że słowa rodzeństwa też mogą uwięzić ❤️
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
To prawda! Słowa przyjaciół, bliskich, i dalekich Słowa mają niezwykłą MOC
@iwoby1525
@iwoby1525 Жыл бұрын
Dokladnie.
@ewamarciniak3753
@ewamarciniak3753 2 жыл бұрын
Bycie więźniem "muszę" jest okropne, przytłaczające
@BlackWolf6420
@BlackWolf6420 Жыл бұрын
Właśnie czytam… Ja i mój brat właśnie widzimy jak te gadki matki, babci itd mają teraz wpływ na nas i nasze życie
@michapruszak8202
@michapruszak8202 2 жыл бұрын
"Jesteś moją wizytówką".
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
z tymi porzeczkami to wpędzanie w poczucie winy dziecka … tak samo jak pokazywanie Jezusa na krzyżu 7 latkowi i wmawianie ze to za jego grzechy przybili człowieka gwoździami do drewna !!! patologia
@magdaromanowicz7158
@magdaromanowicz7158 2 жыл бұрын
To mówią już pięciolatkom w przedszkolu bez ogródek.
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
@@magdaromanowicz7158 😱
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
@@magdaromanowicz7158 bo wierzą w jakiś kretyński dogmat grzechu pierworodnego... Debile...
@monikakrawczyk5729
@monikakrawczyk5729 2 жыл бұрын
Genialna rozmowa. Świetny przekaz. Niby wiedziałam o tym, co znaczą słowa, zaklęcia kto , a jednak bardzo dużo się poodkrywalo we mnie podczas tej rozmowy. Dziekuje
@JohnNeoQ
@JohnNeoQ 2 жыл бұрын
Brawo 👏
@d3cha84
@d3cha84 2 жыл бұрын
dzięki za ten odcinek
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dziękuję 👑
@KiM-vr1fj
@KiM-vr1fj 2 жыл бұрын
Czasami patrzę na dzieci w piaskownicy i czasami zastanawiam się, jak one potrafią się tak godzinami bawić bez alkoholu?
@anastazjaserce9055
@anastazjaserce9055 2 жыл бұрын
Ja też potrafię, a by tylko jak im - zadbano o moje wszystkie potrzeby egzystencjalne a nie niweczono trud jak robi mi to rząd inflacją kilkaset procent
@madzikandcats
@madzikandcats 2 жыл бұрын
Ja chyba podskórnie czułam, że są jakieś takie zaklęcia, które źle na mnie działają... nie chciałam ich przekazywać dalej, a bałam się, że nie będę umiała nie przekazac... chyba dlatego też nie mam dzieci
@georgina5944
@georgina5944 2 жыл бұрын
Ja podobnie... nie mogę zdecydować się na dziecko, bo boję się ponad wszystko, że będę je krzywdzić słowami, jakich nigdy nie powinno usłyszeć od rodzica, a jakie ja chłonę (niestety) od swoich rodziców do tej pory.
@i.d.8636
@i.d.8636 2 жыл бұрын
Zycie to najwspanialszy prezent, a takiego nie przekazuje sie dalej.
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
@@i.d.8636 brawo👏
@noemi90
@noemi90 Жыл бұрын
@@i.d.8636 Przeczy Pani sama sobie
@kasiafiedor-buziewicz8511
@kasiafiedor-buziewicz8511 2 жыл бұрын
37 minut i odkryłam prawdę. Dziękuję.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Zapraszamy też do lektury książki- jest w niej znacznie więcej ciekawych przykładów
@aldonajozefowski8012
@aldonajozefowski8012 Жыл бұрын
Książka ta powinna znaleźć się w każdym domu ! Nasze społeczeństwo jest napietnowane moralnością tak zwanej pani Dulskiej ( Dzieki Bogu ze zawsze mialam swoje zdanie aczkolwiek od mojej Mamy otrzymalam te wszystkie epitety ,! Moje dzieci były i są do dzis bardzo szanowane (.córka skończyła studia jakie chciala i zyje swoim.zyciem a syn szuka co przynosi mu przyjemność jak i finansowanie swoich potrzeb Pozdrawiam.
@magdalenakrajewska5359
@magdalenakrajewska5359 2 жыл бұрын
Piękna rozmowa ☺️
@agatajuchniewicz7615
@agatajuchniewicz7615 2 жыл бұрын
Ludzie to nie malpy. Nie tylko naśladują wzorce swoich rodziców. Natomiast na pewno bardzo często chcą zadowolić siebie. Swoje normy o których często dzieciom nie mówią . A w przypadku niezrealizowania tych norm jest bicie i awantura. Mówicie Państwo o słowach które słyszymy dzieciństwie. Może warto zrobić program o zjawisku bicia dzieci. Pasem to lżej. Sznurem do żelazka w bakielitowej osłonie to już gorzej. Jak to odbiera bite dziecko i jak z tym dorasta. Jakie uczucia i postawy pojawiają się u niego w późniejszym życiu. Jak reagują inne dzieci w rodzinie które nie są bite. Jak działa zmowa.milczenia w środowisku szkolnym ze wszyscy wiedza które dziecko jest bite ale cicho sza. I lepiej się z nim nie bawić. W końcu jak mają żyć dorosłe osoby bite w dzieciństwie. Jest wiele osób które doświadczyły traumy bicia jako dzieci i absolutnie nie chcą się do tego przyznać. Potrzeba im wskazówek i wskazania kierunku w życiu. Pani Małgosiu podejmie Pani wyzwanie?
@adelasvoncinarova
@adelasvoncinarova 2 жыл бұрын
aż załuję, że ta audycja była tak krótka.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Zapraszam na YT gdzie więcej o tym rozmawiamy i w książce można przeczytać więcej
@adelasvoncinarova
@adelasvoncinarova 2 жыл бұрын
@@agnieszka.kozak.ak75 a co to to YT? moze link do jakiegos kanalu albo co to jest poprosze?
@kahrawLEEnah
@kahrawLEEnah 2 жыл бұрын
Klasyka gatunku tekstów rodziców: "Mnie nie obchodzą inni, tylko TY" (kiedy porównujesz co robią Twoi rówieśnicy, ich osiągnięcia, co im wolno, itd itp). Jak łatwo i prosto obróciło się przeciw moim rodzicom kiedy w dorosłości powiedziałam im, że jestem lesbijką i nagle zaczęło się tłumaczenie rodziców swojej homofobii tymi "innymi". Bo "inni" tez nie akceptują, nie rozumieją, myślą tak samo jak oni. To zdziwienie w ich oczach kiedy wtedy słyszą "nie interesują mnie inni tylko WY" - bezcenne. I nic z tego niestety nie wynika, bo jak ktoś postrzega otwarcie umysłu na coś nowego jako zagrożenie, to nikt go nie przekona żeby zmienił zdanie. Żadna tam miłośc do dziecka, najważniejsze jest trwanie w puszce własnych przekonań pielęgnowanych przez całe życie.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
i lęk o siebie i o to "co ludzie powiedzą" - klasyka w polskich domach niestety
@tiagotiago7256
@tiagotiago7256 2 жыл бұрын
Wlasnie tak wyglada moje zycie
@antoninasoko4031
@antoninasoko4031 Жыл бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję.
@AnnaLynne3
@AnnaLynne3 2 жыл бұрын
Ja często mówię "życie to zabawa" i "musi to na rusi" :) także chyba jestem spoko rodzicem :)
@mariuszko3181
@mariuszko3181 Жыл бұрын
O tak się będzie bawił całe życie, niczego nie biorąc na poważnie i nie biorąc odpowiedzialności za rodzine. Super 😊
@1BEATTA
@1BEATTA 2 жыл бұрын
Być niegrzecznym jest niemile widziane w społeczeństwie i bycie za grzecznym również jest często nawet bardziej niemile widziane w społeczeństwie, najlepiej jest widziane przez społeczeństwo uprzywilejowanie w niegrzeczności i grzeczności Jesteś za grzeczny to jesteś ofiarą a to jest bycie gorszym niż przestępca
@janekovalsky3050
@janekovalsky3050 2 жыл бұрын
Najlepiej przez społeczeństwo odbierana jest miałkość, sredniosc, przeciętność, ,,nie wychylaj się". Ludzie nie lubią indywidualności bo ciężko ją zaszufladkować. Łatwiej dodać łatkę ,,dziwak", ,,dziwny".
@lafemmerompu9418
@lafemmerompu9418 Жыл бұрын
bardzo fajna rozmowa - dziękuję.
@mglov7710
@mglov7710 2 жыл бұрын
Dziękuję
@Zuliamenelia2305
@Zuliamenelia2305 2 жыл бұрын
Czysta prawda.
@sylwia1540
@sylwia1540 2 ай бұрын
Tak długo jak mieszkałam z rodzicami bałam się nawet zapytać obcych o drogę na ulicy, jąkałam się, bałam się własnego cienia itp. Dopiero po maturze gdy zamieszkałam w internacie zrozumiałam co oni mi zrobili. Mama i tata? Rodzice? 😢
@krzysztofkruszynski5275
@krzysztofkruszynski5275 Жыл бұрын
Wspaniała rozmowa. O fali przemocy...
@joannakopczyk819
@joannakopczyk819 Жыл бұрын
duzo prawdy w tym nagraniu. w święta jakbym nie była to byłby płacz i panika.
@dorotazabocka9567
@dorotazabocka9567 Жыл бұрын
Nie chcę być w relacji z przymusu 😢
@krystynajagoda4177
@krystynajagoda4177 2 жыл бұрын
Nie popieram przemocy i "zaklęć" ale jaka jest "recepta" żeby wychować odpowiedzialnego człowieka? W życiu trzeba przecież wiele robić na zasadzie " nie chcem ale muszem"?
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Warto wchodzić w dialog
@hannamedynska9725
@hannamedynska9725 2 жыл бұрын
Tak się zastanawiam a propos pokoju dziecka i gości - jakim prawem rodzice zgadzają się na "inwadowanie" przestrzeni osobistej dziecka przez swoich gości...
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dokładnie !
@joannabaranska-filipek2335
@joannabaranska-filipek2335 Жыл бұрын
Czasami rodzic był zmęczony i nie był w stanie rozmawiać. A przede wszystkim nie zauważał swojego zmęczenia, nie potrafił się zatrzymać i nazwać swoich emocji 🙂 A czasami rodzic nie umie wytłumaczyć dziecku czegoś tak, żeby ono zrozumiało ☺️
@emiliak.9200
@emiliak.9200 2 жыл бұрын
Kodowanie.... Ja od małego kobieta musi być twarda bo ja tyle przeżyłam i jestem szybka, zwinna i niejednego młodego bym przeskoczyła.... Moja mama.... Zwierzanie się małej dziewczynki z kłopotów i traum matki przed mężem alkoholikiem.... A brat? Poza tym.. To kobieta ma być twarda. A syn i tak przecież bedzie. I on taki biedny bo gorzej się uczy, bo ojciec go nie toleruje... Skreśla non stop.... A ja? Ja nigdy nie byłam dosc dobra dla ojca... Ustępuj i przepraszaj brata nawet jak nie ma racji... No musicie się szanować bo obcy nas nie uszanuja....a jak nie będziesz przepraszać brata to się oddalicie od siebie i w przyszłości nie będziecie się odwiedzac....
@emiliak.9200
@emiliak.9200 2 жыл бұрын
A i jeszcze wisienka na torcie... Masz 4 a czemu nie 5....mssz 80proc z matury a czemu nie więcej No kolega ma 85....spotykssz się z chłopakiem? Chodzisz do ginekoga?! Już pewnie ciąże usunęłaś..A co tam że mądrze się zabezpieczalam.... Chłopak w piątki nie może przyjeżdżać... I duuuuzo tego... Jestem rocznik 86.....
@maaczarna6799
@maaczarna6799 2 жыл бұрын
,,Nie masz czym szastać " ha ha dobre 💪😂
@isabella7942
@isabella7942 Жыл бұрын
Ja ze strony matki doznalam tyle podlosci, mialam tak zakodowany lek przed nia, ze od malenstwa nie moglam sie odezwac, tak mi to pozostalo, ze nawet majac 60 lat nigdy sie tego nie pozbylam. Ale kiedy zmarla w wieku 80 lat to poczulam ulge " ..Juz sie ciebie nie boje "... Niech ci mamusiu Bog wybaczy
@sawomirsanecki1526
@sawomirsanecki1526 2 жыл бұрын
👏🏻👏🏻👏🏻
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
👑
@Matt_M987
@Matt_M987 2 жыл бұрын
Mam mieszane uczucia po tej rozmowie. Państwo - goście -mówicie tutaj raczej o dorosłych pacjentach gabinetów psychologów i terapeutów. Pracuję w szkole podstawowej i obecnie dzieci inaczej się wychowuje. W wielu domach dzieciom pozwala się decydować o wielu rzeczach i to też nie jest dobre, bo odbiera im to poczucie bezpieczeństwa.
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
W wielu domach tak Ale w wielu nadal powielane są schematy My faktycznie piszemy o dorosłych dla dorosłych- żeby znaleźli dla siebie drogę wyjścia z pułapek w które nas wsadzono
@przednutka
@przednutka 2 жыл бұрын
Dlaczego pozwalanie dziecku na decydowanie o sobie nie jest dobre? Już noworodki decydują o sobie, np. o tym czy są najedzone, czy lubią usypiać na rękach czy być bujane na piłce. Dlaczego mam moim dzieciom odbierać możliwość decydowania o sobie? Jeśli moja córka chce konkretny kolor ubrań, to jej taki zakładam, jeśli mówi, że już się najadła, to się najadła. Jako rodzic stwarzam jej poczucie bezpieczeństwa, dbając o nią. Oczywiście w domu są reguły i zasady, ale nie są sztywne, bo to dom, a nie zakład karny. Szacunek do dziecka to również respektowanie jego zdania. Nie muszę się godzić na wszystko, np. na jedzenie lodów zamiast kolacji, ale fajnie jest wysłuchać dziecko i jego pragnienie, spróbować mu wytłumaczyć dlaczego teraz nie, i znaleźć jakiś kompromis, np. zjedzenie lodów jutro po obiedzie. Pozwalanie dziecku podejmować decyzje to nie bierne rodzicielstwo, ale bardzo aktywne działanie, żeby dziecko tez poczuło moc sprawczą, a nie wykonywało ślepo czyjeś polecenia. Na razie obserwuję, że z moich dzieci rosną fajni, empatyczni ludzie, którzy traktują innych z szacunkiem i uważnoscią.
@anastazjaserce9055
@anastazjaserce9055 2 жыл бұрын
Psycholog to nie lekarz. Uważanie się za człowieka goszczącego "pacjentów" to już żenada
@maamiss5561
@maamiss5561 2 жыл бұрын
Każdy orze jak może. Terapeuci szczególnie. Cena sesji jest wręcz niemoralna, a przeciąganie terapii w lata, kłóci się z etyką. Boją się przyznać, że nie poradzą sobie z problemem pacjenta, to odkładają ze spotkania na spotkanie odpowiedzi, licząc na to, że "jakoś to będzie".
@jolantagalczy9945
@jolantagalczy9945 Жыл бұрын
Zgadzam się w 100% Atakowanie rodziców jest niezwykle szkodliwe.
@maa6818
@maa6818 2 жыл бұрын
Mega ciekawy wywiad. Przeszkadza tylko ten pogłos gdy wiecej niż jedna osoba mówi.
@agnieszkagierek5181
@agnieszkagierek5181 2 жыл бұрын
W punkt, głowę sypie popiołem.
@ninka551
@ninka551 Жыл бұрын
Bardzo mąda rozmowa szkoda że dużo lat wcześniej nie słyszałam takiej na pewno inaczej wychowała bym albo choć starała się wychować dzieci Moje dzieciństwo I dorastanie było w zakazach nakazach rozkazach i biciu i ja popełniałam podobne błędy choć ich nie chciałam robić Dziś bardzo przepraszam swoje dzieci że nie umiałam inaczej a sama żyję w smutku i nie umię się cieszyć
@robak0
@robak0 Жыл бұрын
To wspaniale, że przejrzałaś na oczy i potrafisz się przyznać do błędu. Nie każdy by się na to zdobył. Jeszcze będzie pięknie ;)
@magorzataw7024
@magorzataw7024 2 жыл бұрын
👌 👍 😘
@tomjeery2741
@tomjeery2741 Жыл бұрын
"Trzeba nieść ten krzyż" to akurat mądre. Nikt nie jest wolny od cierpienia i niepowodzeń jednak mimo to trzeba iść dalej.
@popkulturalnasciana7818
@popkulturalnasciana7818 2 жыл бұрын
Działam minimalnie dzięki słowom z psychoterapii, szukam pracy, ale wymiękam po piętnastu e-mailach, uczę się gry na pianinie bez pianina online, algebry liniowej, analizy matematycznej, czytam "Lalkę", ćwiczę, zagadnień administracyjnych, kodeksu postępowania administracyjnego, czytam wiersze, czytam Hermana Hessego, uczę się Matematyki, Fizyki, robię kurs z Mechaniki Klasycznej i oglądam filmiki z Mechaniki Kwantowej z PAN. Wracam do obiecanych samemu sobie sześć lat temu prac nad vlogiem filmowym i odgrzebuję kartony z zaznaczonymi obejrzanymi filmami z 2018 z Nowych Horyzontów. Chciałbym poprawiać maturę z pięciu przedmiotów bo napisałem je fatalnie. Nie mam siły znaleźć lokum na Nowe Horyzonty. Jestem osobą niepełnosprawną wraz z zaburzeniami lękowo - depresyjnymi. Jestem wolnym słuchaczem na Fizyce na UKSW, robię za darmo w radio. Staram się o wolontariat w CFT albo CBK. Chodziłem na siłownię i skałki, ale nie jestem w stanie postawić drugiej nogi na skałce. Co ja mam robić? Nie umiem gotować, ale robię sobie śniadanie i kolację. Nie mogę zostać członkiem koła naukowego bo jestem wolnym słuchaczem. Chciałbym studiować Fizykę na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2024 będę musiał zdawać całą maturę od nowa za 400 zł, opłata za pięć przedmiotów obowiązkowych bo wrócą ustne + trzy rozszerzenia i to minimum na 30 % a nie, że 0 % zalicza. Teraz zdawałem piąty raz Matematykę.
@alicjadudek5052
@alicjadudek5052 Жыл бұрын
Unikać osób neurotycznych.
@marioobudzony3424
@marioobudzony3424 2 жыл бұрын
cała prawda. robię to co chcę ale........... nie do końca🤐🤔
@nataliasiuchta6811
@nataliasiuchta6811 2 жыл бұрын
Czy będą możliwe polskie napisy dla g/Głuchych?
@malinowamambabwo3072
@malinowamambabwo3072 2 жыл бұрын
Trochę dziwne jest to co Ci Państwo opowiadają. Ostatnio słyszałam w tv wypowiedź profesora psychologii który twierdził że najczęstszy błąd jaki popełniają obecnie rodzice to pytanie dziecko o to na co ma ochotę od najmłodszych lat. Rodzic ma być opoką i gwarantem poczucia bezpieczeństwa dla swoich dzieci. Jak dziecko ma czuć się bezpiecznie skoro rodzić wysyła mu komunikat że sam nie potrafi podjąć banalnych decyzji, dotyczących dziecka. Gdzie miejsce na beztroskie dzieciństwo skoro dziecko musi się troszczyć o najprostsze sprawy, podejmować decyzje za które rodzić przerzuca na nie odpowiedzialność. Poza tym ja pracuje zawodowo z firmie, która zatrudnia wielu młodych ludzi. Oni nie są przystosowane do tego, że pracodawca czegoś od nich oczekuje, że mają jakiś zakres obowiązków, który trzeba wykonywać. W końcu zawsze pytano ich na co mają ochotę, co lubią itp. Są zaskoczeni gdy muszą coś zrobić.
@agnieszkasiekanska1095
@agnieszkasiekanska1095 2 жыл бұрын
Receptą na złamanie tych zaklęć jest język empatii przedstawiony w NVC. Uczę się tego języka, żeby nie być już Alicją w Krainie Czarów 🙂
@agnieszka.kozak.ak75
@agnieszka.kozak.ak75 2 жыл бұрын
Dokładnie tak! Piszemy o tym w książce
@elzbietakozlowska6687
@elzbietakozlowska6687 2 жыл бұрын
A co to NVC
@1987MeM
@1987MeM 2 жыл бұрын
NonViolent Communication - Porozumienie Bez Przemocy, Marshall Rosenberg
@jansto974
@jansto974 Жыл бұрын
Juz po ilosci komentarzy widac jak wazny temat i ilu z nas to dotyczy . Ogladalem wiele filmow przyrodniczych np jak prymaty wychowuja potomstwo .Troszcza sie tak dlugo jak dlugo jest to konieczne zeby ich dzieci mogly znalezc sweje miejsce w grupie
когда не обедаешь в школе // EVA mash
00:57
EVA mash
Рет қаралды 2,9 МЛН
💩Поу и Поулина ☠️МОЧАТ 😖Хмурых Тварей?!
00:34
Ной Анимация
Рет қаралды 1,9 МЛН
哈莉奎因怎么变骷髅了#小丑 #shorts
00:19
好人小丑
Рет қаралды 52 МЛН
Wykład "O komunikacji budującej bliskość" - dr. Agnieszka Kozak
40:20
AKW - Akademia Katolicka w Warszawie
Рет қаралды 121 М.
Nie jesteś własnością rodziców
53:31
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 32 М.
Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?
1:24:05
SEKIELSKI
Рет қаралды 85 М.
Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny ?
20:39
Kasia Sawicka
Рет қаралды 85 М.
Wstyd - jak sobie z nim radzić. Dr Agnieszka Kozak, dr Małgorzata Torój
54:14
Dlaczego Twoi rodzice byli tacy dla Ciebie? | dr Agnieszka Kozak
1:44:57
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 162 М.
когда не обедаешь в школе // EVA mash
00:57
EVA mash
Рет қаралды 2,9 МЛН