Рет қаралды 3,895
Instytut prowadzi badania z zakresu inżynierii odwrotnej. Rozwijane są także metody wytwarzania przyrostowego, do których należą Technologie Selektywnego Spiekania i Topienia Laserowego.
Technologia przyrostowa Selektywnego Spiekania Laserowego umożliwia wykonanie elementów z proszków metali o dowolnym kształcie i strukturze wewnętrznej między innymi: form wtryskowych z konformalnymi kanałami chłodzącymi. Podczas tego procesu, warstwy proszku metalicznego są ze sobą scalane przy użyciu wiązki promieniowania laserowego.
Używane w Instytucie urządzenia firm Renishaw oraz EOS pozwalają na wytwarzanie elementów zarówno metodą Selektywnego Spiekania Laserowego, jak i metodą Selektywnego Topienia Laserowego. Urządzenia te pozwalają na wykonywanie prototypów oraz w pełni funkcjonalnych komponentów z proszków metali i ich stopów. Na potrzeby przemysłu narzędziowego, motoryzacyjnego oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych wykonuje się komponenty ze stali nierdzewnych i narzędziowych oraz stopów aluminium i brązu. Dla przemysłu lotniczego wytwarzane są elementy ze stopów na bazie niklu, np.: INCONEL 718. Z kolei na potrzeby medycyny używa się stopów tytanu stosowanych do produkcji implantów oraz stopu kobalt-chrom wykorzystywanego w stomatologii i protetyce.
Prowadzone w Instytucie prace badawcze związane z wytwarzaniem przyrostowym mają na celu opracowanie technologii wykonywania elementów z proszków ceramicznych i materiałów kompozytowych, optymalizację technologii spiekania i topienia dla proszków metalicznych oraz opracowanie technologii wygładzania powierzchni wykonanych elementów.