Fajny pomysł na mini-cykl prezentacyjny. Na Indy i O2 pracowałem w 1997/98 w CTM Gdynia (pierwsze solidne komercyjnie zarobione pieniądze - programowanie pod Irix 6.3 chyba). Czekam niecierpliwie na kolejne odcinki :)
@PiotrerEs4 ай бұрын
Super. Jeśli zrealizujesz zapowiedzi serii to czuję, że będzie to to czego brakuje na YT zwłaszcza w j. polskim. Sam mam sporą kolekcję SGI i brak motywacji nawet do odpalenia niektórych zakupionych. Może Twoje filmy mnie na nowo zachęcą do zabawy ;)
@ArkadiuszBronowicki4 ай бұрын
YEEAH! Byłem, widziałem - zakochałem się (nie w Carrionie... w Siliokonie!!!) 🤣
@Mariusz_Wlodarczyk4 ай бұрын
Imponująca kolekcja. 😮 Szykuje się bardzo obiecujący cykl filmów. Subskrypcję mam ale teraz włączam powiadomienia. 😃 Bardzo chętnie zobaczę jak wygląda ten system, te narzędzia dostępne na SGI. Pomysł z odtworzeniem modelu pracy studia graficznego z tamtych czasów jest ŚWIETNY. Nie będzie to łatwe ale jak się uda to dla mnie będzie hit. Coś co zdecydowanie będzie się wyróżniało od innych retro-wspominek pokazujących ciągle to samo - znane gry na popularnych ośmiobitowcach albo najniższych konfiguracjach maszyn 16/32-bitowych. Trzymam kciuki za powodzenie tego niełatwego przedsięwzięcia.👍
@mapesdhs5974 ай бұрын
Awesome!! Very much looking forward to the next video. 8) NB: the auto-translate subtitles (to English) worked quite well, so I was able to follow along ok.
@Norfnet4 ай бұрын
Ze starszych mam INDYGO pierwszą wersję a najmocniejszy SGI jaki posiadam to ONYX z Reality Engine 2 niestety z padniętym zasilaczem.Muszę się zabrać za naprawę bo nostalgia jest wiele warta.
@ppkbtb4 ай бұрын
SG : Przedmioty pożądania
@eight-bitz4 ай бұрын
Dale łapkę przed oglądaniem;)
@mapesdhs5974 ай бұрын
Ok! :D
@yog284 ай бұрын
W czasach gdy miałem Amigę czasem się czytało o Siliconach jako o czymś nieosiągalnym, z tego co pamiętam to najtańsze modele wtedy kosztowały bodajże 100tys $. Z samym komputerem nigdy nie miałem styczności, ale pracując kiedyś w kafejce internetowej znalazłem w magazynie z gratami do pecetów monitor CRT o potężnych jak na tamte czasy rozmiarach (dokładnie już nie pamiętam, ale gdzieś 20-21") i grubym kablu z nietypową wtyczką. Wyciągnąłem go na stół i moim oczom ukazało się legendarne logo (to kółko zrobione z połączonych trójkątów). Od razu zacząłem grzebać w poszukiwaniu jednostki centralnej, niestety nie było jej :( Najdziwniejsze, że to było w miejscu z dala od centrum miasta, pytałem właściciela i starszego pracownika skąd to jest i czy jest szansa na znalezienie reszty - niestety obaj nie byli komputerowcami, w sumie to sprzęt do tej kafejki był kupiony po jakiejś zlikwidowanej wcześniej i większość tych pecetów sam składałem, bo to przyjeżdżało partiami, w częściach. Było tak dlatego, bo podobno w tej poprzedniej kafejce pracownik dilował narkotykami i chyba policja rozebrała wszystkie kompy na części, stąd taki chaos, ale historii zaginionego Silicona niestety nie odkryłem. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.
@mapesdhs5974 ай бұрын
Not true on the pricing there. :D Low-end SGIs started at around $5000 list (especially in the O2 era), but could be lower if resellers had special offers, academic discounts, etc. However, such "cheap" SGIs were often too compromised by including insufficient RAM or storage. I've advised hundreds of companies down the years, I always told them not to buy an SGI if they could not afford to get one with a sensible spec. 64MB was a sensible minimum for an early Indy running 5.3, while a 549MB disk was usually ok but 6.2 really needed 1GB minimum. From 1995 to 2000 I ran a student lab of twenty Indys, all fitted with 32MB RAM and 549MB disk, a low spec which caused many problems, though I was later able to have some of them upgraded. Systems costing 100K+ were well into the high-end range, such as Challenge/Onyx and later models (I have a rack Onyx in my garage which originally cost $1.5M, and an Onyx3800 which was probably even more), though OEM bundles (such as Discreet Flint, Flame and Smoke systems based on desktop SGIs) could be 100K+ because the software was very expensive (perhaps half the cost of the system) and the additional hardware options were also expensive (digital video board, breakout box, disk arrays, Wacom, etc.) Even programs like Maya were expensive in the early 90s. I don't know if YT will allow me to include links here, but I'll try; here are two UK academic price lists from 1996: www.sgidepot.co.uk/depot/prices1.gif www.sgidepot.co.uk/depot/prices2.gif By 1998 it was possible to buy older SGIs from resellers for significantly lower prices, ie. IRIS Indigo, Indy and Indigo2. I helped a maths lecturer, at the university where I worked (running the Indy lab), buy an R4K/200MHz Indigo2 Elan for 600 UKP from a reseller. My first ever SGI, bought a year earlier, was an R4K/250 Elan which cost 700 UKP, but that was a from a normal 2nd-hand source. Official resellers though could have good deals available, but it was rarely consistent. An interesting story about the monitor you saw. Maybe the monitor had been used with some other system though, that often happened; afterall, the typical SGI CRT back then, such as the GDM20D11 or GDM20E21, used exactly the same Trinitron tube as many other non-SGI monitor models, such as the Dell P1130.
@yog284 ай бұрын
@@mapesdhs597 At that time, in Poland, knowledge about these computers was limited, hence my mistake about the price. There was no official distribution to the country that was behind the Iron Curtain until 1989, but perhaps there were some individual pieces in scientific institutes. Even TV in Poland rather used the extensive Amiga 3000 and 4000 to create opening credits and subtitles. Thank you for the correction and for such an extensive answer, and congratulations on your knowledge and collection. Best regards.
@C64Portal4 ай бұрын
Fajna historia. Chętnie posłuchał bym więcej takich.bo nie znam nikogo (do teraz) kto pracował by na SGI w latach 90'tych
@C64Portal4 ай бұрын
@@mapesdhs597 Ian. Thanks for your valuable input. I'm going to mention you in one of my next video. Cheers!
@mapesdhs5974 ай бұрын
@@C64Portal Most welcome! 8)
@pablokielano93994 ай бұрын
wow ! czekam na filmy !!! :) zjeb.....!
@user-zz5hh5rd9v4 сағат бұрын
Znalazłem przez przypadek zupełnie teczkę z materiałami, które wtedy otrzymałem z ATM, przeszukiwałem strych aby znaleźć CD Audio oryginalne ze ścieżką dźwiękową z Setlersów 1. Trochę tych materiałów jest w tym cenniki, wydaję się, że to rok 1992. Patrząc po modelach komputerów to Iris Indigo, Iris 4D, Personal Iris, Iris Crimson, jeżeli chodzi o cenniki i konfiguracje. Są też foldery reklamowe(jedna kartka do kilku) z opisem w tym dwie karty do video, jedna bardziej amatorska druga profesjonalna, oraz kilka programów. Niestety tylko główna teczka jest ładna drukowana w kolorze, materiały w środku to xero czarno białe
@user-zz5hh5rd9v3 күн бұрын
Cześć, prawie jakbym o sobie słyszał. Tylko, że ja jeszcze nie mam kolekcji SGI. W latach 90, musiała to być pierwsza połowa chyba, dzwoniłem do ATM, który był wtedy dystrybutorem Silicon Graphics. Rozmawiałem z panem, który odpowiadał za te maszyny, niestety wiedza jego nie była pełna, ja już wtedy wiedziałem jak wygląda rendering animacji 3D z Amigi(poza zgrywaniem na magnetowid). Tutaj taka mała dygresja, wtedy jeszcze materiał wyrenderowany zgrywało się na specjalne magnetowidy poklatkowe, klatka po klatce. Nieliniowa edycja i karty do takiej z pełną jakością pojawiły się chwilę później, również na amigę zresztą. Teraz to wszystko wydaje się abstrakcją, gdzie można bez specjalnych kart bawić się w taką z wielokrotnie lepszą jakością. No i ten człowiek ku mojemu coraz większemu rozczarowaniu twierdził, że ten magnetowid daje wsad do renderingu, a nie nagrywa gotową wyrenderowaną klatkę. Niemniej cenę mi powiedział za niego i to był szok, także zbudowanie łańcucha renderującego, od stacji roboczej po owy magnetowid, wtedy było bardzo drogie, urządzenia naświetlające na klatki filmowe musiały być w jeszcze bardziej absurdalnych cenach. Dostałem potem trochę materiałów pocztą z których się bardzo cieszyłem. Nie oglądałem jeszcze następnych odcinków, ale warto wspomnieć o tych magnetowidach, bo to jest wiedza obecnie szerzej nieznana i nieintuicyjna
@WhereCouch2 ай бұрын
Great collection!
@Marcin_803 ай бұрын
Pamiętam z lat 90" te maszyny i grafika 3D jaką wtedy generowały wymiatały w porównaniu z Amigą czy PC386 :) To trochę tak jakby dzisiaj porównywać wydajnościowo GTX 1060 z RTX 4090 :)
@pawlak964 ай бұрын
Czekam na więcej. Super studio. Czy SGI miało mocniejsze procki Motoroli 68060 (może jakieś turbo jak Amiga)czy tylko te słabe 68000?
@eight-bitz4 ай бұрын
RiSC miały. Inne to były nuż rodzina 68k
@mapesdhs5974 ай бұрын
Only a few very early SGIs from the late 1980s (IRIS 1000, etc.) used the 68000. After that, SGI created its own MIPS CPU beginning with the R2000. The R3000 was used in the 4D Series, Personal IRIS and IRIS Indigo. Then the 64bit R4000 saw the introduction of the Crimson, Challenge/Onyx line, later IRIS Indigo, Indy, Indigo2 and other systems. SGI never used the later 68K CPUs. You can find more info on my SGI site, on the sgistuff site, SGUG, IRIXNet, Wikipedia and elsewhere. The O2 can use the R5000, R5200, R7000, R10000 or R12000, though there are chassis differences between R5K-type O2s and R10k-type O2s..
@eight-bitz4 ай бұрын
@@mapesdhs597 zwracam honor! en.wikipedia.org/wiki/Silicon_Graphics faktycznie były M 68k. Ja kojarzę je z czasów RISC. W na Politechnice Łódzkiego na wydziale Chemii i NMR. Obrazy stereoskopowe były na nim cząsteczek badanych w NMR.
@mapesdhs5974 ай бұрын
@@eight-bitz Only the first very early IRIS systems used 68Ks (1000, 2000, 3000). After that, all SGIs used MIPS CPUs (until the much later adoption of IA64). Nobody really thinks of SGIs as 68K systems in any tangible sense (I've still never talked to any person or company that had or has a 68K-based IRIS system). I have possibly the largest private collection of SGIs anywhere, yet after 25 years of collecting I've still never in person seen any of the late 80s IRIS models, they are extremely rare. Many companies worldwide are still using SGIs as old as the 12MHz Personal IRIS and even the prior 4D & POWER series, but none have ever asked about 68K IRIS models. And of course, the OS for which SGI is most well known, IRIX, only supports MIPS CPUs. The 68K systems ran something else.
@eight-bitz4 ай бұрын
@@mapesdhs597 why You dont have any videos on Yt with SGI machines. Its criminal ;) (joke). Since 90s i love the SGI machines, please share yours goods on YT channel.
@georgekoduje3 ай бұрын
Super z chęcią bym się zapoznał z tymi maszynami osobiście, z softem do grafiki i programowaniem grafiki. Ciekawią mnie programy do animacji na te maszyny i jak się z nich korzystało.
@C64Portal3 ай бұрын
Takie tematy też będę poruszał w filmach. Np planuję film o Elasic reality na którym robiono morphing w latach 90'tych