Siła docisku w wiązaniach narciarskich

  Рет қаралды 17,636

Magazyn NTN Snow & More

Magazyn NTN Snow & More

Күн бұрын

Пікірлер: 46
@walery9558
@walery9558 Жыл бұрын
Parę lat temu musiałem tego szukać w przepastnych czeluściach internetów. Temat totalnie pomijany. Bardzo potrzebny materiał. Myślę, że faktycznie niewielu o tym wie. Dziękuję panu Tomaszowi za kaganek potrzebnej edukacji.
@doitz9986
@doitz9986 Жыл бұрын
Jeżdżąc na nartach już 10 lat+ teraz dowiedziałem się że jest coś takiego jak siła docisku i gdzie ja się sprawdza. Dziękuję za taką dawkę wiedzy.
@paweborek5937
@paweborek5937 Жыл бұрын
Heh, mam tak samo. Po 10-latach dowiedziałem się właśnie o tym ustawieniu🤨
@arTOUR77
@arTOUR77 Жыл бұрын
Swietny materiał, nigdy nie zaglądałem jak jest ustawiona siła docisku zawsze zdawałem się na serwis. Muszę to sprawdzić. Pozdrawiam serdecznie 👋
@itepei
@itepei Жыл бұрын
Zawsze możesz zapytać o Speedtronic albo maszynę do pomiarów sił we wiązaniach. Dobry serwisant zapyta o wzrost, wagę i ocenę umiejętności/styl jazdy (ostrożny, rekreacyjny, dynamiczny sportowy). Rozmiar skorupy będzie widział z buta. Potem komputer ZMIERZY siły sprężyn i dobierze wartości ustawień, na koniec dostaniesz wydruk, czasami kluczowy dla ubezpieczenia. Pan Tomek robił o tym materiał.
@Pabblo_Q
@Pabblo_Q Жыл бұрын
Cenna porada - wielkie dzięki 🎿
@janzawada2661
@janzawada2661 Жыл бұрын
Super,o tym problemie pierwszy raz usłyszałem.
@andrzejmaron1377
@andrzejmaron1377 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję 👍
@macmaj675
@macmaj675 Жыл бұрын
Mistrzu! Dzięki za tę wiedzę
@tomj9892
@tomj9892 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.... sam jestem ciekaw czy mam to dobrze ustawione .....dzięki za poszerzenie wiedzy
@TheFoltec
@TheFoltec Жыл бұрын
Woooow! Eureca! Dziękuję!!! :)
@arturozinski2377
@arturozinski2377 Жыл бұрын
Mega przydatne informacje, Dziękujemy i pozdrawiamy.
@robertgowaczewski5197
@robertgowaczewski5197 Жыл бұрын
Super ciekawe. Jednak prawdą jest, że człowiek uczy się całe życie.
@tomciobyk9
@tomciobyk9 Жыл бұрын
Czy był może tworzony materiał na temat nart dla narciarzy o poziomie srednio-zaawansowanym, który dobrze jeździ skrętem równoległym? I nie chodzi mi o narty, które kosztują od 2000 zł w górę, tylko np. dla przeciętnego "Kowalskiego" używane dwuletnie czy trzyletnie narty, które można polecić np takiej osobie w przedziale cenowym od 500-1000 zł. Fajnie, gdyby to były narty przeznaczone do jazdy w różnych warunkach, a zazwyczaj takich polskich warunków gdzie na wieczornych jazdach są same muldy i nierówności. Jeśli gdzieś jest taki materiał, to proszę mnie pokierować bo nie mogę znaleźć nic poza testami i opiniami nart z najwyższych półek sklepowych. A myślę że nie jednej osobie taki materiał by się spodobał 👍
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
Spokojnie, Panie Tomku, "dla mniej kumatych" - to jak najbardziej trafne określenie. Jak sam Pan mówi, nawet część profesjonalistów okazuje się "mniej kumatymi". A przecież lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć. Wszystkie te Pana filmy są bardzo wartościowe, nawet w tych momentach, gdy Pan prezentuje własne subiektywne opinie - to mówi Pan, że to Pana zdanie. Prywatna osobista opinia eksperta oczywiście jest równie wartościowa, co obiektywna wiedza.
@bartekkrajnik9285
@bartekkrajnik9285 Жыл бұрын
Nie znalem tego o licowaniu sruby w Markerze, recznie zawsze sprawdzam czy but sie wypnie tracajac go reka.
@blablalv
@blablalv Жыл бұрын
świetna dawka wiedzy!
@adamgrynpeter1417
@adamgrynpeter1417 Жыл бұрын
Panie Tomku a co w przypadku wiązań protektor jeżeli mam buty dł. 325 mm zakres wiązania przód i tył ustawiony dobrze na zakresach skali na listwie a w stepna sił docisku wskazuje minimum. Skracając rozstaw o jeden zakres czyli o 5mm nie mogę wpiąć buta. Co wtedy czy wstępna siłą docisku może być. Bo nie ma płynnej jej regulacji w tym wiązaniu chyba że jest jakiś patent na to. Bardzo dobry materiał wielu zapewne jest zaskoczonych i nie wiedziało że to się reguluje Brawo
@DR_1S
@DR_1S Жыл бұрын
👍🏼
@ΠέτροςΤσιρτσακής
@ΠέτροςΤσιρτσακής Жыл бұрын
Καλημέρα. Απλά τέλειος, μπράβο
@CHYLO_Moto
@CHYLO_Moto Жыл бұрын
a jak to będzie w przypadku płyty R22 z której korzysta Rossignol oraz Dynastar ? :) Pozdrawiam Serdecznie !
@michagebauer173
@michagebauer173 Жыл бұрын
Pytanie: pół dnia jeżdżę sam, raczej dynamicznie i szybko, a pół dnia z sześcioletnią córką - oczywiście znacznie wolniej. Czy powinienem zmniejszać wartość DIN na te pół dnia? Czy ciągłe przestawianie nastawy nie szkodzi wiązaniom?
@cipka666
@cipka666 Жыл бұрын
nie, po co zmieniac? nie szkodzi
@krzysztofkr7878
@krzysztofkr7878 Жыл бұрын
303 mm to 30cm i 3mm .... Tak gwoli ścisłości
@cipka666
@cipka666 Жыл бұрын
magia - rzekomo nikt nie wie, nikt nie ustawia, a jakos nikomu sie narty same nie wypinaja - magia :D
@wieszkto80
@wieszkto80 Жыл бұрын
Skruszyly mi się fleki w butach... Czy da się to dokupić do modelu który już nie jest produkowany? Salomon Impact 7
@czesawurban4678
@czesawurban4678 Жыл бұрын
PROWADZĄCY PORUSZYŁ WAŻNY TEMAT ALE NIE OBJAŚNIŁ SZCZEGÓŁÓW. OTÓŻ OPRÓCZ SPRĘŻYN - PRZEDNIEGO I TYLNEGO BEZPIECZNIKA WIĄZANIA NARCIARSKIE POSIADAJĄ RÓWNIEŻ TRZECIĄ ZAINSTALOWANĄ MIĘDZY CZĘŚCIĄ STAŁĄ A RUCHOMĄ TYLNEGO . SPRĘŻYNA TA MA SKOK CAŁKOWITY PRZEWAŻNIE 8 DO 10 MM I SŁUŻY JAKO AMORTYZATOR - NIWELATOR RÓŻNICY ODLEGŁOŚCI MIĘDZY PRZEDNIM BEZPIECZNIKIEM A RUCHOMĄ - PRZESUWNĄ - GÓRNĄ CZĘŚCIĄ TYLNEGO . WIEŻDŻAJĄC W MULDĘ LUB JADĄC PO MAŁYM PROMIENIU - DUŻA SIŁA ODŚRODKOWA - NARTY SZCZEGÓLNIE TE BEZ PŁYTY USZTYWNIAJĄCEJ WYGINAJĄ SIĘ CZĘŚCIĄ POD BUTEM DO DOŁU POWODUJĄ ZMNIEJSZENIE ODLEGŁOŚCI MIĘDZY PRZEDNIM BEZPIECZNIKIEM A GÓRNĄ CZĘŚCIĄ TYLNEGO . ODWROTNA SYTUACJA WYSTĘPUJE PO WJECHANIU NA HOPKĘ . PONIEWAŻ PODESZWA BUTA MA STAŁĄ DŁUGOŚĆ TO W PRZYPADKU BRAKU TEJ AMORTYZACJI DOSZŁOBY W PIERWSZYM PRZYPADKU DO WYRYWANIA WKRĘTÓW MOCUJĄCYCH WIĄZANIE DO NART ORAZ BLOKOWANIA WZDŁUŻNEGO PODESZWY JAK W IMADLE . W DRUGIM PRZYPADKU BUT MÓGŁBY WYPAŚĆ Z WIĄZANIA . DLATEGO TA TRZECIA SPRĘŻYNA POPRZEZ PRZESUWNĄ - NA 2 PROWADNICACH - GÓRNĄ CZĘŚĆ TYLNEGO BEZPIECZNIKA ZAWSZE DOCISKA PODESZWĘ DO PRZEDNIEGO BEZPIECZNIKA . NIE WSZYSTKIE WIĄZANIA POSIADAJĄ JEDNOZNACZNE OZNACZENIE POŁOŻENIA CZĘŚCI STAŁEJ I PRZESUWNEJ TYLNEGO BEZPIECZNIKA WIĘC POLECAM PRZED WPIĘCIEM BUTA ZROBIĆ NP BIAŁYM MARKEREM PIONOWE KRESKI NA OBYDWU CZĘŚCIACH I I TAK REGULOWAĆ POŁOŻENIE TYLNEGO DO BUTA ABY PO WPIĘCIU - MOŻE BYĆ NA STOLE - GÓRNA PRZESUNĘŁA SIĘ DO TYŁU OK POŁOWY SKOKU CAŁKOWITEGO SPRĘŻYNY CZYLI 4 DO 5 MM . JEST TO POŁOŻENIE ŚRODKOWE BEZPIECZNE . NIEBEZPIECZNY PRZYPADEK WYSTĘPUJE GDY KTOŚ NIE ZNAJĄCY TYCH ZASAD WBIJE NA SIŁĘ ZBYT DUŻY BUT BLOKUJĄC CAŁKOWICIE TĄ SPRĘŻYNĘ CO DOPROWADZA DO ZSUMOWANIA SIĘ SIŁY WYPIĘCIA PRZEDNIEGO BEZPIECZNIKA Z SIŁĄ TARCIA PRZODU PODESZWY O BEZPIECZNIK A WYNIKAJĄCĄ ZE ZBYT DUŻEJ SIŁY WZDŁUŻNEJ . MOŻE TO DOPROWADZIĆ DO NIEWYPIĘCIA SIĘ BUTA I KONTUZJI !!!
@MarekGrubala
@MarekGrubala Жыл бұрын
Gdzie mieści sie Wasz serwis? Przyjadę nawet z Trójmiasta:)
@ntnsnowandmore
@ntnsnowandmore Жыл бұрын
Nie mamy swojego serwisu.
@wojciechkrajewski253
@wojciechkrajewski253 Жыл бұрын
Panie Tomaszu, na jaką wartość ustawia Pan dodatkową, "boczną" śrubę w protectorach? Taka sama ilość punktów jak tylny bezpiecznik? mniej? więcej? bardzo dziękuję!
@tomekkurdziel9098
@tomekkurdziel9098 Жыл бұрын
Tak. Dokladnie tyle samo. To ważne!
@wojciechkrajewski253
@wojciechkrajewski253 Жыл бұрын
@@tomekkurdziel9098 super, dziękuję za odpowiedź. Przy wpięciu zwraca uwagę konieczność przyłożenia większej siły aby wpiąć piętę - w porównaniu do analogicznie ustawionych innych kilku par wiązań. Tak jest w protectorach?
@botar79
@botar79 9 ай бұрын
@@wojciechkrajewski253 @tomekkurdziel9098 Również mam protectory, i mam tak samo, tzn. muszę włożyć większą siłę niż w standardowych wiązaniach, aby wpiąć piętę. Też nie jestem pewien, czy ten typ tak ma (wiązania mam ustawione prawidłowo względem długości buta), czy coś jest jednak nie tak.
@JerzySmigielski-m5e
@JerzySmigielski-m5e 20 күн бұрын
Hej, duzo mowiles tu o sile docisku obu elememtow wiazania na but , ustawiles buta wlasciwie tzn docisk jest ok, ale nic nie wspomniales tu o ustawieniu sprezyn wyzwalajacych przodu i tylu wiazania !!!!! Kompletnie to zapomniales !!!!! A to jest chyba jeszcze wazniejsze !!!!! I to robia servisy na computerze po uwzgleddnieniu dlugosci buta, umiejetnosci, wieku itd !!!!!
@obserwatorjeden6121
@obserwatorjeden6121 Жыл бұрын
Metoda na szybkie sprawdzenie docisku. Wkładasz przód buta w przednie wiązanie i poruszasz tyłem buta na boki. Jak tył wychodzi z ramion tylnego wiązania, to źle, bo za luźny. Jak tył wchodzi na wcisk, to źle bo za ciasny. Ideał to mieć przed zapięciem wiązania kilka milimetrów do wałka tylnego wiązania i aby miał ruchy na boki, ale bez możliwości wyjścia z ramion.
@tuteks
@tuteks Жыл бұрын
Potwierdzam, jest to chyba najprostszy, najszybszy i chyba najlepszy sposób na ustawienie właściwej siły docisku. Oczywiście dobrze jest potem sprawdzić na wskaznikach wiązania czy jest OK, przy czym co wiązanie to inaczej ten wskaznik wygląda - ja mam 3 pary nart, dwie z wiązaniami Markera i jedną z Rossignol i w każdym wiązaniu jest inny wskaznik docisku : śruba z nacięciem, śruba bez nacięcia oraz bolec z nacięciami - tak jak powyżej jest opisane w komentarzach , a podejrzewam że jeszcze w innych będzie też inaczej i bądz tu mądry
@MikołajBöhm
@MikołajBöhm 10 ай бұрын
303 mm to nie jest 30 cm i 3 dziesiąte milometra tylko 30 cm i trzy milimetry
@jarosawkoc2688
@jarosawkoc2688 Жыл бұрын
Do tej pory byłem przekonany, że ta śrubka ma być całkowicie zlicowana z korpusem wiązania. Informacja, że jednak ma trochę wystawać, to dla mnie nowość. Ponadto, w wielu nowszych wiązaniach Markera nie ma już tej śrubki pod śrubokręt krzyżakowy. Zamiast niej z tylnej części korpusu wiązania wystaje taki metalowy bolec, którego ostatnie ok. pół centymetra jest ścięte do połowy. Długość skorupy i docisk ustawia sie tylko na szynie wiązania. Tak było w wiązaniach Marker Wideride stosowanych w szerszych nartach allmountain, np. Vokl RTM 80, czy Deacon 76 PRO. Niestety nie końca wiadomo, ile tego bolca ma wystawać. Zdania są podzielone, każdy serwisant mówi co innego. Czy cały ten ścięty odcinek ma wystawać, czy tylko pół. A może tylko odrobinę, tak jak ta omówiona przez Pana śrubka. Czy mógłby Pan się wypowiedzieć w tej kwestii? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@jurekargentina
@jurekargentina Жыл бұрын
W zasadzie serwisanci narciarscy nie odstają od innych reprezentantów wszelkich zawodów. Większość jest zwyczajnie do kitu i wykonuje swoją pracę "za karę". Rozwiązanie jest bardzo proste. Każda firma udostępnia tzw. "Technical manual" wystarczy go przeczytać i wszystko jasne. Zajrzałem do najnowszego Markera i są cztery rodzaje ustawienia docisku. Dwa mają płynną regulację śrubą i jeśli jest na bolcu kreska to ją licujemy z obudową, jeśli nie ma żadnego znacznika to koniec regulacyjnej śruby ma licować z obudową. Trzeci i czwarty system regulowany jest skokowo na szynie i wtedy kreska na znaczniku ma być widoczna w okienku lub mieścić się w zakresie szerokiego znacznika na obudowie wiązania.
@jarosawkoc2688
@jarosawkoc2688 Жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź.. Ja mam te wiązania bez dodatkowej regulacji śrubką, którą omówił Pan Tomek. Problem polega na tym, że tam nie ma żadnego okienka czy pojedyńczej kreski. Cały ten ścięty odcinekv bolca o długości ok. 0,5 centymetra jest ponacinany poprzecznie, tam jest zrobiona taka tarka jak na pilniku. Gość od, którego kupiłem jedne z tych nart mówił, że cały ten pocieniony i ponacinany odcinek koniecznie ma wystawać poza korpus wiązania. Nawet jakiś rysunek mi dal, który niestety gdzieś zawieruszyłem, a bylonto ladnych parę lat temu. Drugie narty kupilem niedawno przez internet i żadnego rysunku do nich nie dostalem. Natomiast serwisanci mówią, że poprawnie będzie ustawione wiązanie, gdy ten pocieniony odcinek bolca będzie wystawał, ale nie w całości., tylko mniej więcej w połowie tej tarki. Wiem, że to detal i nikt normalny sobie takimi duperelami głowy nie zaprząta, ale jeżeli już wchodzimy w takie szczegóły, to może ktoś wie jak to poprawnie powinno być.
@jurekargentina
@jurekargentina Жыл бұрын
@@jarosawkoc2688 Wklejałem już dwa razy ale prawdopodobnie KZbin wycina posty z linkami. Strona 62 poniższego dokumentu w wyszukiwarkę trzeba wpisać frazę: marker_marker-technical-manual-2021-2022.pdf
@tomekkurdziel9098
@tomekkurdziel9098 Жыл бұрын
Ten bolec ma kreseczki, czyli skalę...
@jurekargentina
@jurekargentina Жыл бұрын
@@tomekkurdziel9098 Czy odbiera Pan maila NTN? Jeśli tak to proszę odnieść się do tego co tam napisałem.
Jak dobrać rozmiar butów narciarskich - czy jestem radykalny?
30:13
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 31 М.
Jaką długość nart wybrać?
21:22
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 115 М.
快乐总是短暂的!😂 #搞笑夫妻 #爱美食爱生活 #搞笑达人
00:14
朱大帅and依美姐
Рет қаралды 13 МЛН
Симбу закрыли дома?! 🔒 #симба #симбочка #арти
00:41
Симбочка Пимпочка
Рет қаралды 5 МЛН
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 139 МЛН
Gadżety narciarskie - jakich używamy, a jakie uważamy za bezsensowne
58:29
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 28 М.
Pozycja wiązań na nartach - czy można ją zmienić i co to da
13:33
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 49 М.
How To Carve on Skis | Perfecting Your Turn Shape & Avoid This Mistake
12:15
Stomp It Tutorials
Рет қаралды 363 М.
Flex - wszystko o sztywności butów narciarskich
20:47
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 32 М.
7 grzechów głównych - nigdy nie rób tego nartom! cz. 1
21:51
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 43 М.
Kupujemy używane narty i buty - na co zwrócić uwagę?
17:02
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 37 М.
CZARNA LISTA. TOP 10 NAJTRUDNIEJSZYCH STOKÓW W POLSCE. SKITRIPS
12:10
Kąty krawędzi w nartach - wszystko co musisz wiedzieć!
19:16
SportRent Narty Wisła
Рет қаралды 2,5 М.
Kije narciarskie - wszystko co chciałbyś wiedzieć
28:48
Magazyn NTN Snow & More
Рет қаралды 20 М.
快乐总是短暂的!😂 #搞笑夫妻 #爱美食爱生活 #搞笑达人
00:14
朱大帅and依美姐
Рет қаралды 13 МЛН