Można też mieć urządzenia mające od razu wbudowaną klawiaturę np LILYGO T-Deck i wtedy telefonu nie potrzeba (poza początkową konfiguracją). Aplikacja na telefonie to w rzeczywistości klient wbijający się do modułu sprzętowego meshtastica po odpowiednim API. Oprócz klienta w telefonie istnieje także klient z linii poleceń, jest klient webowy (uruchamia się go w przeglądarce) i pewnie jeszcze jakieś inne. Dodatkowo moduł (te pokazywane) to tak naprawdę dwie części - moduł radiowy lorawan oraz jakiś "cpu" na którym pracuje firmware (np ESP32) na jednym PCB. Ale wcale tak nie musi być, że na jednym PCB. Istnieją same moduły radiowe dla raspberry pi. Wtedy jako "firmware" pracuje demon meshtasticd uruchomiony na rpi (wygodne rozwiązanie do debugowania, zmieniania i eksperymentowania z firmware). Minus - to je dużo prądu w stosunku do gotowych modułów (przy czym są jeszcze bardziej energooszczędne od ESP32 warianty - na układach nRF* Nordic Semiconductor - jeden z wyborów pod projekty zasilane panelami słonecznymi).
@Adam-he4mk8 ай бұрын
Dopiero rozbudziłeś ciekawość. Czekamy na więcej.
@johnanderson-novak12308 ай бұрын
Prosimy o więcej!
@zsunaj19725 ай бұрын
Również zachęcam do zabawy z meshtastikiem :) obecnie na Śląsku mamy już takie pokrycie terenu, że wystarczy teoretycznie nod z tą małą 3cm antenką do bycia w zasięgu naszej sieci i mieć możliwość wysłania wiadomości od Bielska po Łódź. A tak apropo to zachęcamy chętnych kolegów z Łodzi, Alwernii , Chrzanowa , Strzelce Opolskie, dobrą lokalizacją z możliwością zainstalowania urządzenia wysoko , na wieżowcu , kominie, na wzniesieniu, na drzewie :) w celu rozszerzenia zasięgu sieci do Krakowa i Opola. Ważna informacja sieć na Śląsku pracuje w trybie "Medium Fast" trzeba to ustawić programując swoje urządzenie.
@soulbroother2 ай бұрын
a coś oprócz wysyłania wiadomości tekstowych do użytkowników ta sieć daje?
@zsunaj19722 ай бұрын
@@soulbroother sieć działa w sytuacjach ekstremalnych , brak prądu, powódź, oprócz komunikacji tekstowej w można przesyłać informacje telemetryczne z czujników z urządzeniem w celu regularnego przesyłania odczytów czujników w sieci
@ccc52262 ай бұрын
Skoro to 433Mhz to jak to się łączy z telefonem ? Mając tanie modły radiowe na 433Mhz chyba nie jeden od avr-ów myślał o takiej sieci w Polsce, ciekaw że tan cały Meshtastic sie tak przyjął.
@pawerybak6818Ай бұрын
@@ccc5226 komunikacja z telefonem przez bluetooth
@WojciechKrzeczek9 күн бұрын
Czy ma znaczenie na jakiej częstotliwości będzie działać urządzenie - tj. 433 czy 868?
@Heniek5 ай бұрын
Andrzej prosimy o dalsze filmy o Meshtastic. Pozdrawiam
@PablitoSroczynski2 ай бұрын
super! jaką przepustowość danych ma taka sieć ?
@diabolini378 ай бұрын
Andrzeju bardzo fajna sprawa ten meshtastic 👍 filmik krótki i na temat, proszę o więcej testów 😉 pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia 🤝🤚
@ukaszstepien68694 ай бұрын
Dawaj chłopie część następna jak skonfigurować to ustrojstwo ludzie czekaja. Ja na zachętę dam suba
@michadobrowolski5374Ай бұрын
Hej Andrzeju! Czy planujesz kontynuację serii?
@SierraEchoАй бұрын
Tak, oczywiscie!
@Heniek8 ай бұрын
Czekamy na film pokazujący wgrywanie oprogramowania meshtastick do tego urządzenia. Pozdrawiam Andrzeju.
@interproservice8 ай бұрын
O Meshtastic jest dużo u anglików na youtube.... myślę coś zrobić, bo mieszkam na 50m i widzę centrum Szczecina :)
@EuropeanBassPlayer19 күн бұрын
Odkryłem przez przypadek i jestem bardzo ciekawy. Proszę o podesłanie namiarów na film jak zaprogramować urządzenie ponieważ planuję się zaangażować. Pozdrawiam z Pierwszej Stolicy Polski
@michadobrowolski53748 ай бұрын
@Sierra Echo dzięki za ten filmik, jest bardzo potrzebny :) Proszę weź pod uwagę zrobienie serii o tym, bo będzie co pokazywać :) trzymam kciuki za oglądalność i nowych userow
@bartoszpawelczyk6 ай бұрын
Andrzeju jakie dokładnie wgrywałeś oprogramowanie do urządzenia?
@Matrix-wz4ug8 ай бұрын
9:20 nie mogę się zgodzić że mało, na śląsku sieć się ładnie rozwija i drogą radiową odbieram już 73 stacje meshtastic, mój node nie jest podłączony do internetu.
@pollp29978 ай бұрын
Bo to tylko i wylacznie zalezy od ludzi ,a niestety lenistwo bierze gore i latwiej po sieci niz z anteny ,a jir daj bog jak jeszcze trzeba ja zrobic albo cos zbudowac 😑
@Lukasz_Kev_SP5DML8 ай бұрын
Można zazdrościć kolegom z UK zagęszczenia meshtasticków. Niektóre powerbanki mają tryb wolnego ładowania i "widzą" wtedy pojedyncze mA. Fajny fajny film.
@Kwasior885 күн бұрын
U mnie w Nowym Sączu ktoś ma. może warto się jednak w to pobawić
@ArturSN7I8 ай бұрын
jak się z tym połączyć? fajnie że jest jakieś ustrojstwo na słupie, ale co dalej? jakie są realne urządzenia które się z tym łączą np. na 868MHz ?
@SierraEcho8 ай бұрын
Łączysz się przez bluetooth
@artstarz18 ай бұрын
@@SierraEcho eee... zaraz.. to zupełnie bez sensu.. czyli jak chcę coś gdzieś wysłać to muszę najpierw znaleźć na mapce gdzie toto wisi i potem połączyć się specjalną aplikacją ? to po co tam są nadajniki radiowe na 433 albo 868?
@PokerMakyo8 ай бұрын
@@artstarz1 Porównanie do BTSów chyba nie jest najlepsze. Nikt nie ma BTSa na własność. W meshtasticu jak chcesz z niego korzystać potrzebujesz własnego noda czyli właśnie takie urządzonko. Te tanie nie mają klawiatury i ekranu, dlatego używa się smartfona po bluetooth żeby móc wysłać/odebrać wiadomości. Są też egzemplarze z klawiaturą i wyświetlaczem.
@michadobrowolski53748 ай бұрын
Jak chcesz się podłączyć to musisz mieć swoje urządzenie. Telefon jest tylko terminalem przez który piszesz i odbierasz wiadomości. Posiadając urządzenie jesteś w stanie się komunikować z innymi i przekazywać wiadomości innych userow (działa to jak repeater). Każde urządzenie jest parowanie do aplikacji która masz na telefonie. Jakbyś miał dostęp z telefonu do innych urządzeń bez żadnych ograniczeń, to jaki sens miałby szyfrowane wiadomości skoro każdy by je czytał? Pamiętajmy o tym, że sieć mesh w domyśle ma działać bez udziału Internetu, więc posiadając urządzenie zagęszczacz sieć, co równocześnie umożliwia poszerzanie zasięgu dzięki czemu można wysyłać wiadomości na coraz większe odległości. Póki mamy małe pokrycie terenu, połączenie Meshtastica przez MQTT (Internet) pozwala połączyć że sobą odległe node'y - co ma swoje zalety - bo ludzie mogą stawiać swoje punkty i nie zniechęcać się, że nie ma na razie kogoś w okolicy. Mogą wiec korzystać z urządzenia normalnie.
@Matrix-wz4ug8 ай бұрын
Node kliencki personalny z którego odbieramy i nadajemy można połączyć z telefonem przez bluetooth albo do domowej sieci wifi i do dowolnego terminala, telefon lub komputer, stacja na maszcie nie musi być do niczego połączona jeśli ustawimy ją w trybie router lub repeter to robi ona za taki jakby przemiennik/przekaźnik retransmitując odebrane sygnały dalej w eter a nam w domu wtedy wystarczy mały przenośny node do odbioru i nadawania
@paweb99677 ай бұрын
Sam moduł niedrogi, antena też powiedzmy za darmo. Ale zasilanie - ogniwa + panel słoneczny + elektronika do tego i robi się już ładna sumka... Na czas "kryzysu" nie wiem czy nie lepiej (i taniej) postawić nadajnik na długie - zasięg kilkaset km (patrz PR 1)
@ekologwroclaw8 ай бұрын
Ludzie nie chcą inwestować, bo nikt nie potrafi wytłumaczyć jak to ma działać. Andrzeju ty wiele też nie wyjaśniasz jak na tak profesjonalny kanał o łączności. Ludzie chcą wiedzieć ile skoków wykonuje wiadomość. W którym momencie jest stracona. Jak długo może iść tzn czy po np godzinie nie jest kasowana. Pomniejsze tematy to np. jak są sortowane w książce kontakty skoro przez MQTT jest ich tak wiele z racji dużych odległości. Jakie są kanały które się subskrybuje, bo przecież wiadomości publiczne nie mogą docierać do wszystkich więc muszą być jakieś kanały i grupy. Jaki rodzaj informacji można przesyłać, bo powiedziałeś, że nie tylko tekst. Tekst też nie wiadomo jak długi. Czy da się np. taką sieć wykorzystać do zapobieganie kradzieżom np. do przesłania pozycji GPS skradzionego przedmiotu albo do alarmu naruszenia?
@PokerMakyo8 ай бұрын
Sprostuję jedynie że maksymalna liczba hopów to 7. W nagłówku pakietu jest zapisywana na trzech bitach czyli po prostu protokół nie pozwala na więcej.
@PokerMakyo8 ай бұрын
@sq9uu Pozdrawiam i do usłyszenia na meshtasticu. :)
@PokerMakyo8 ай бұрын
@sq9uu Widziałem Twoje konstrukcje na fourm, są super. Mieliśmy też okazję wymienić się wiadomościami poprzez meshtastica gdy zwiedziałem pobliskie górki. :)
@Bender-Rodriguez4 ай бұрын
@@PokerMakyo To jest jakiś żart? Czyli 7 x średni dystans między węzłami i koniec zasięgu?
@szamron7 ай бұрын
Heltec V3 zamówiony, ciekawe czy paczka będzie szybciej czy film na kanale? 😉
@ExilleGames7 ай бұрын
A jak to wygląda z legalnością? Trzeba mieć jakieś pozwolenia czy licencje? W sumie to nie tylko nasłuchuje a i transmituje czy retransmituje pakiety
@Rafi_27.280MHz6 ай бұрын
Nie trzeba licencji na obie częstotliwości.
@itarchitect.onlineАй бұрын
ok, ale fizycznie do czego jest potrzebna taka alternatywna łączność ? dodatkowo te hasła o zagęszczaniu sieci.
@choojowy8 ай бұрын
Jak wygląda praca na paśmie 868 MHz? W bandplanie chyba nie ma wymienionego pasma.
@niestetynie10048 ай бұрын
Prosimy o wiecej bo projekt wg mnie warty rozwijania
@flygrandjan6677Ай бұрын
A co myślisz o trackerze gps opartego na lorze
@egziАй бұрын
Urzadzenie meshtastic mozna skonfigurowac jako tracker. Jest tam dedykowana funkcja.
@johnanderson-novak12306 ай бұрын
@SierraEcho kiedy ciąg dalszy Meshtastica? Ileż można karmić swoje ego lansowaniem się z busem. Nie wiem czy dla wszystkich, ale dla mnie tematyka busa jest już nudna, monotonna i irytująca. O Meshtastica ludzie proszą, a Ty obiecujesz, obiecujesz i cisza. Miałybyć telekonferencje ze znawcami tematu - jak poprawnie skonfigurować, jaką antenę wybrać, inwestować w Helteca czy Lilygo, jakie najczęściej popełniane są błędy w konfiguracji i czego unikać... Przywróć proszę swojemu kanałowi wymiar edukacyjny. Dzięki!
@SierraEcho6 ай бұрын
Wszystko w swoim czasie :) Bardzo dużo widzów chce oglądać serię o Radiobusie, więc będą regularnie kolejne odcinki.
@ukaszstepien68694 ай бұрын
Podpinam się pod prośbę z materiałem jak skonfigurować to ustrojstwo. Czasy są jakie są i przydała by się łączność awaryjna a tu można to osiągnąć za małe pieniądze. Przy okazji dodam, że Krzysztof Lis zareklamował to w swoim filmie więc pewnie zasięgi wzrosną
@johnanderson-novak123017 күн бұрын
@SierraEcho I co w temacie?
@minieknm8 ай бұрын
Chyba błąd w adresie strony z mapą. Pod filmem.
@SierraEcho8 ай бұрын
Już poprawiłem, dzięki
@marialewandowska89076 ай бұрын
Super!
@Heniek8 ай бұрын
Andrzeju link do mapy dałeś nie taki sprawdź proszę
@SierraEcho8 ай бұрын
Faktycznie, już poprawiłem. Dzięki.
@Heniek8 ай бұрын
@@SierraEcho Andrzej na którym Twoim live programujesz hotspot DMR przez stronę pi star bo nie potrafię znaleźć??
@peluzar7 ай бұрын
Andrzeju, daj nam miesiąc i w polsce też będzie 500 sztuk :D
@SierraEcho7 ай бұрын
Też tak myślę :) I sam kilka dołożę :)
@norbertg79462 ай бұрын
cena już prawie 130 zł....
@adrian_sp6def8 ай бұрын
jaka jest roznica miedzy TTGO a LILYGO?
@SierraEcho8 ай бұрын
Jeszcze nie wiem, ale to chyba tylko marka
@mrlukasz4 ай бұрын
hej ale na częstotliwość 433MHz trzeba mieć licencję
@marekmarek31543 ай бұрын
433 MHz to pasmo amatorskie
@fajterzak90383 ай бұрын
@@marekmarek3154 "Pasmo częstotliwości 433 MHz jest dostępne dla każdego do bezprzewodowej cyfrowej komunikacji o niskim poborze mocy między urządzeniami, takimi jak czujniki, stacje pogodowe, otwieracze drzwi garażowych, bezprzewodowe dzwonki do drzwi i automatyka domowa."
@pollp29978 ай бұрын
Mesh tastic
@PokerMakyo8 ай бұрын
Mesh(fan)tastic.
@holoduke38 ай бұрын
ale nie, to kolejny smog radiowy dla radioamatorów w paśmie 70cm
@PokerMakyo8 ай бұрын
W Polsce wszyscy siedzą na 868Mhz. Szczególnie że żeby nadawać na 70cm trzeba mieć licencję.
@Rafi_27.280MHz6 ай бұрын
@@PokerMakyoNie trzeba mieć licencji
@zsuiramikcilak77132 ай бұрын
robicie wielki szum - to nie ma racji bytu - gówno i tyle - chwilowy szum i niepotrzebny - ale spoko bo to noże być tylko do zabawy i ciekawostki - nic więcej.
@WojciechJurecki-d7u9 күн бұрын
Wszystko jest kwestią potrzeb. Osobiście używałem tych urządzeń po drugiej stronie Dniepru, gdzie aktualnie jest problem z innymi rodzajami komunikacji.
@Antenyinstalatorsattv8 ай бұрын
Bardzo dobry film
@bampogo4 ай бұрын
LoraWAN
@Bozydar774 ай бұрын
W Kielcach nic nie lata, pustynia, źle masz ustawioną lorke: 434.855 sf9 cr7