Odnośnie pierwotnego planu, który zakładał regulacje mocy za pomocą wentylatora, to polecam Ci Silvestro, montaż regulatora ciągu kominowego na dachu. Znaczy na zakończeniu komina. Jest to podobno bardzo przydatna rzecz. Rozmawiałem na ten temat z jednym klientem, który w ten sposób wyregulował ciąg w kominku i spalanie drewna spadlo mu drastycznie a ciepła ma aż nadto. A drugim potwierdzeniem przydatności tego urządzenia jest świadectwo mojej cioci, która mieszka w ok 200 letnim poniemieckim domu w górach, zbudowanym z kamienia rzecznego. Ma ona w nim centralny ogromny i wysoki kamienny komin, który ma tak wielki ciąg, że większość energii szła razem z dymem… po zastosowaniu regulatora ciągu i wyregulowania go w końcu ma odpowiednie spalanie w kotle CO. Pierwotnie dom ten był ogrzewany piecami kaflowymi dla których taki komin i jego wielki ciąg był optymalny. Pozdrawiam serdecznie!
@SILVESTROThingS11 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Mam pytanie, jaki rodzaj regulatora ciągu ma zamontowany twoja ciocia?
@sylwek72si Жыл бұрын
Brawo👍Jak sie chce to się zrobi😂
@jacek87958 ай бұрын
Jaka długość wyszła tej kwadratowej obudowy wentylatora? Czy da sie jeszcze skrócić jej długość? Na oko wydaje się że można zmniejszyć wyczystkę i przesunąć wentylator bliżej kotła i skrócić obudowę
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Wszystko zależy w jaki sposób chcesz mocować czopuch do kotła oraz w wyjściu z komina. Ograniczeniem jest średnica wirnika, u mnie ona wynosiła 18 cm, czyli długość nie mogła być krótsza od 19 cm wewnątrz. U mnie czopuch ma 30 cm długości, wchodzi 3,5 cm w króciec wychodzący z komina. Tył kotła jest oddalony 45 cm od ściany. Wyczystkę musisz zrobić takiej szerokości, aby przeszedł przez nią wirnik wentylatora.
@marcin84m211 ай бұрын
Trochę źle wykonałeś, poszukaj na necie foto jak wygląda prawidłowo, ale jak działa to dobrze
@SILVESTROThingS11 ай бұрын
Tzn. co wykonałem źle?
@piotrpolak644310 ай бұрын
@@SILVESTROThingS blachy jednej z otworem brakuje w środku.. ten wentylator zaciąga środkiem a ma wyrzucać spaliny otworem w kierunku komina... budujesz puszkę na 1/3 kanału.. Ja stosuję regulator ciągu kominowego który stabilizuje porywy wiatru, ale mam za duży ciąg na rozgrzanym kominie. Jeśli chodzi o rozpalanie na wstecznym ciągu z komina to polecam 30 sek palnikiem gazowym dmuchać w filar lub czopuch w rewizję. Problem znika sam😊
@SILVESTROThingS10 ай бұрын
@@piotrpolak6443 Ta firmowa wersja puszki ma pasować do standardowych kanałów rurowych, ja mam niestandardowy kanał, prostokątny, nie przeszkadza to w działaniu wentylatora, ale trochę utrudnia podłączenie instalacji CO lub ochrony powrotu do mufy zasilania w kotle MPM DS II 14 kW. RCK nie działa przy stabilnym za dużym ciągu kominowym? To dobry pomysł z tym palnikiem gazowym... Ja nie miałem problemów ze wstecznym ciągiem kominowym ze względu na dużą powierzchnię czapy kominowej oraz odpowiednim jej wyprofilowaniem.
@kamil19595 ай бұрын
@@piotrpolak6443świetna wskazówka, właśnie o to chodzi, ciągnie środkiem, wyrzuca dookoła, trzeba zrobić obudowę wentylatora w środku i ukierować kierunek tłoczenia spalin. Świetnie, muszę sam coś takiego zbudować. Pozdrawiam
@jacek87958 ай бұрын
Jaki koszt silnika wentylatora samego? Jakiś link?
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
Koszty masz podane w napisach pod koniec filmu. Ja użyłem silnika do wentylatora wyciągowego ze strony domer, poszukaj w wyszukiwarce.
@jacek87958 ай бұрын
A jaka długość tego kwadratu od wentylatora? Czyba można ją jeszcze deko skrócić przesuwając w bok silniczek i wyczystkę?
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@@jacek8795Masz na myśli w kierunku kotła? Tego Ci nie odpowiem w 100%, ponieważ czopuch jest przykręcony śrubami wewnątrz do kotła, i nie wiem czy jak bym skrócił ten odcinek o 2-3 cm, to wystające śruby by nie przeszkadzały wirnikowi.
@jacek87958 ай бұрын
@@SILVESTROThingS tak, mam na myśli ten kwadrat sam z silnikiem przykręcony do kotła
@SILVESTROThingS8 ай бұрын
@@jacek8795więcej odpowiedziałem ci w drugim poście, użyłem pojęcia czopuch
@kirilskobelev1330 Жыл бұрын
Браво на вас
@januszbobrow3431 Жыл бұрын
Kolego warsztatowo jesteś dobry ale zrobiłeś kompletnie trefny wyciąg. Nie odrobiłeś pracy domowej i czegoś w tym kanale jeszcze brakuje, żeby wiatrak działał tak jak trzeba. Ale nawet jakby to było, to kanał za nim załamuje się pod kątem prostym i wypychane spaliny będą się odbijały i zaburzały ciąg, już lepiej w takiej sytuacji bez tego " wyciągu". Dobry masz za to sterownik. Sam się do niego przymierzałem, gdy myślałem o wyciągu do ds-a. A jak chcesz, żeby się kocioł nie wychładzał po wygaszeniu, to popytaj na " info-ogrzewanie.pl" o "oporopowrotnik". Znajdziesz tam nawet fotki jak to zrobić. Powodzenia.
@SILVESTROThingS11 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Doprowadzenie do komina ma tylko 60 cm długości i przekrój ponad 400 cm2, absolutnie to nie zmniejsza ciągu kominowego, a nawet ciąg kominowy jest zbyt duży. Pierwszy raz słyszę o okołopowrotniku... Sam masz coś takiego?
@januszbobrow343111 ай бұрын
@@SILVESTROThingS Przy pracy komina na naturalnym ciągu takie załamanie też nie jest pożądane ale jest mniej szkodliwe niż przy wenylatorze wyciągowym kotła. U Ciebie on absolutnie nie dziala, może gdy jest włączony nawet zmniejsza ciąg ale przy prawdziwym sprawnym wyciągu pojawia się za nim strumień gazów, który się po prostu odbija od prostopadłej do niego ściany na takiej zasadzie jak kula bilardowa od krawędzi stołu. Jeśli nie rozumiesz, to szkoda mego czasu żeby to tłumaczyć. Co do "oporopowrotnika" to powiedziałem gdzie tego szukać. Gdyby Ci zależało to w 5 minut byś znalazł... Mam go u siebie, bo go sam wymyśliłem. Filozofii nie ma tu żadnej, chociaż wcześniej pewnie niewielu coś podobnego stosowało.
@SILVESTROThingS11 ай бұрын
@@januszbobrow3431 Co do odbijania się od prostopadłej ściany, było by tak gdyby siła ciągu pochodziła z tego kierunku, a ponieważ pochodzi z innego to powoduje skręt gazów, oczywiście powoduje to jakieś opory przepływu, ale są w moim przypadku minimalne i nawet pożądane, ponieważ mam przez większość sezonu grzewczego zbyt duży ciąg. Co do szukania, to próbowałem ale nie mam zamiaru tworzyć sobie konta na następnym portalu. Super że mam do czynienia z Autorem.
@tomaszplewko40809 күн бұрын
Błędnie wykonałeś ten odciąg spalin, ale juz Ci to koledzy niżej pisali. Brakuje blachy z otworem i takiej jakby puszki we wnętrzu Twoje konstrukcji. Poza tym ten kocioł powinien mieć krótki obieg spalin w komorze załadowczej, a nie na obiegu spalin. A tak otwierasz i masz dym prosto w twarz. Do tego smoła we wnętrzu tego złoma przeraża.
@SILVESTROThingS9 күн бұрын
Możesz mi napisać, dlaczego uważasz że powinna być zrobiona tak jakby puszka? Krótki obieg spalin służy rozpalaniu, a funkcja oddymiania komory załadowczej służy podkładaniu bez dymu. Mam swój sposób radzenia sobie z podkładaniem w kotle bez funkcji oddymiania, jestem na etapie robienia o tym filmu.
@teresabukowska8326 Жыл бұрын
Z blachy 5mm?! Gruba przesada, wystarczyłaby 2mm, jak co mocniej to z 3mm. Wentylator do pieca to wg mnie totalna głupota. RCK - regulator ciągu kominowego, montuje się poniżej wejścia czopucha do komina, samo się reguluje, o ile dobrze pamiętam to dla zbyt dużego ciągu. Musi Pan najpierw poczytać o samym procesie spalania bo coś mi się wydaje, że tu ma Pan trochę mało wiedzy. Potem zacząć od przyjrzenia się kominowi, jak zbudowany, jaka powierzchnia, długość, dokonać obliczeń ciągu. Potem sprawdzić jakie parametry podaje producent kotła i sprawdzić czy komin generuje wystarczający ciąg. Wg mnie, najpierw powinien Pan nagrzać komin, np rozpalając gazety, dopiero potem gdy powstanie właściwy ciąg rozpalać drewno. Szybra się generalnie nie stosuje do tłumienia ognia, w aucie też nie przytyka się rury wydechowej aby wolniej jechało! Reguluje się dawką paliwa, tutaj drewno + powietrze. Powinno być powietrze wtórne i pierwotne, oba regulowane i tym steruje się palenie w kotle.
@teresabukowska8326 Жыл бұрын
Jeśli to kocioł dolnego spalania to rozpala się na dole, jeśli górnego spalania to od góry, to zupełnie inne palenie. Z materiału nie widzę co to za kocioł, zakładając że dolnego spalania to mam wrażenie niewłaściwego rozpalania/palenia. Po za tym widać że w kotle ogień nie kieruje się w dół. Lepiej było zastosować na końcówce komina wentylator wyciągowy. Kocioł powinien mieć cały czas otwarty szyber, przepustnicę jak to Pan nazywa, w trakcie palenia, zamykana tylko gdy w piecu wygaszone aby ciąg nie wychładzał pomieszczenia. Nic Pan nie mówi o dolocie powietrza do pomieszczenia a które jest wciągane i spalane przez kocioł. Na dolnych drzwiczkach widzę że jest regulator dopływu powietrza, nie widzę aby coś nim sterowało. Na górnych drzwiczkach nie widzę dopływu powietrza co w przypadku kotłów DS jest konieczne. Aby rozsądzić co to za kocioł, musiałby Pan wygasić, wyciągnąć wszystko, doświetlić komorę spalania i nagrać jak wygląda w środku, może zrobili zlepek, połączyli DS z GS, przez takie zlepki i nieumiejętność palenia cała ta nagonka powstała na palenie, na węgiel itd.
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Co do grubości blachy pełna zgoda, wystarczyłaby blacha 3 mm, nie mniej takiej nie miałem, musiałbym kupować cały arkusz a to za dużo. Co do ciągu kominowego, to raz jest za mały, najczęściej na początku i końcu sezonu grzewczego, a jak powieje silny wiatr to np. jest za duży. Więc wentylator na klika dni jest potrzebny, jestem sceptyczny co do RCK, ponieważ otwiera on dodatkową wentylację w kotłowni czyli kolejna strata kominowa. Można regulować szybkość palenia szczelinami, ale po co był stosowany szyber? Po to aby piec nie wychładzał się po zakończeniu palenia. Ja mam ograniczony dostęp do szczeliny powietrza wtórnego z jednej strony, a generalnie nie chcę ciągle ich przestawiać, wolę zamknąć przepustnicę do komina. Przepustnica jest elementem tłumiącym przepływ w kanale, a nie blokującym przepływ całkowicie.
@SILVESTROThingS Жыл бұрын
@@teresabukowska8326 Na początku filmu podałem że jest to kocioł MPM DS, jest to kocioł dolnego spalania, rozpalany od dołu, nawiew powietrza do kotłowni przez otwór 200 cm2, szczelina powietrza powietrza pierwotnego ustawiana ręcznie.
@teresabukowska8326 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS tak, wiem że mpm ds, ale nie chce mi się szukać jego budowy po necie. To że producent stwierdził że to ds to nie wyklucza tego że może być to Dolno górny kocioł a wówczas trzeba go zmodyfikować, aby ciąg był właściwy, aby nie było lewego powietrza
@teresabukowska8326 Жыл бұрын
@@SILVESTROThingS RCK właśnie tak działa, gdy jest większy podmuch to się otwiera a normalnie powinien być zamknięty. Co do przymykania szybra już napisałam, to nie jest tylko moje zdanie. Obróbka blachy 5mm, zużycie wszystkiego więcej... no jeśli nie było możliwości zakupu ... nie zawsze trzeba kupić cały arkusz, na naszym składzie też mają jakieś resztki które można kupić