No video

Skąd znamy wysokości gór?

  Рет қаралды 138,767

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

Пікірлер: 253
@amatorpodrozy6905
@amatorpodrozy6905 2 жыл бұрын
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, to rodzi następne pytanie jak mierzy się szczyty na planetach gdzie morza nie ma ? :)
@jakubkowalik5776
@jakubkowalik5776 2 жыл бұрын
Aż dotąd nie wiedziałem, że potrzebuję odpowiedzi na pytanie jak mierzy się szczyty na planetach gdzie morza nie ma - też chętnie bym się dowiedział!
@krzaku1983
@krzaku1983 2 жыл бұрын
Od podstawy
@Ocato92
@Ocato92 2 жыл бұрын
Za punkt „0” przyjmuje się uśrednioną wysokość gruntu na danej planecie.
@syla1887
@syla1887 2 жыл бұрын
@@Ocato92 ale bzdura 😁✋
@krzysztofczachor3030
@krzysztofczachor3030 2 жыл бұрын
@@Ocato92 Mars: "Wysokość zero jest określona na podstawie średniego ciśnienia atmosfery marsjańskiej i promienia planety). Wysokość ta nie jest wysokością względem otaczającego górę terenu."
@marcin6904
@marcin6904 2 жыл бұрын
Mówiąc o wysokościach warto powiedzieć co to geoida, elipsoida, quasigeoida, wysokość ortometryczna, wysokość normalna, no i co to i do czego służy grawimetr, no i liczyłem chociaż jak już o tych morzach było na maerograf ;) ;)) ale to może za daleko ;] Pozdrawiam, bardzo fajny materiał ;)
@WsciekleMleko
@WsciekleMleko 2 жыл бұрын
Nie warto, bezużyteczna terminlogia komplikująca prosty temat. To nie wykład, a film popularno-naukowy. Ma zaciekawić do dalszej nauki, a nie rozłożyć problem na czynniki pierwsze.
@marcin6904
@marcin6904 2 жыл бұрын
@@WsciekleMleko No właśnie temat nie jest prosty, bo wyznaczenie przebiegu geoidy pod masywami górskimi jest bardzo trudnym zadaniem a jakby nie patrzeć to właśnie wysokości w atlasach geograficznych powinny być mierzone do geoidy...
@tj8499
@tj8499 2 жыл бұрын
@@marcin6904 co więcej, autor filmu w dwóch miejscach mówi, że GPS poda wysokość z dokładnością do centymetrów (no no) nad poziom morza (no no no no). Ani do centymetrów, ani nad poziom morza.... (przynajmniej te 99% odbiorników używanych przez ludzi nie zrobi ani jednego ani drugiego)
@marcin6904
@marcin6904 2 жыл бұрын
@@tj8499 jak masz możliwość "podczytac geoide" która Cie interesuje i obowiązuje to poda :)
@paolo4285
@paolo4285 2 жыл бұрын
@@tj8499 czyli pan R. leje wodę jak zwykle!
@liczasiecentymetry
@liczasiecentymetry 2 жыл бұрын
Mądrego to się miło aż słucha. Leci łapka.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 2 жыл бұрын
Fajny, neutralny kontent, nie musimy się bać ani myśleć o naszym miejscu i roli w bieżących problemach świata....AI, ratowanie klimatu czy operacja militarna na Kozakach😁
@milczacyzrybami1084
@milczacyzrybami1084 2 жыл бұрын
Witaj p.Tomaszu.Mozna słuchać i słuchać.Bardzo Pana tu szanujemy i pozdrawiamy.Zdrowka życzę Tadeusz 👍😄
@pawesprot4000
@pawesprot4000 2 жыл бұрын
Ten odcinek tak szybko zleciał, że czuję niedosyt, aż chce się Więcej. Poruszył Pan tak wiele kluczowych zagadnień, że gdy przypomnę sobie jak w podstawówce na lekcji geografii stałem przy mapie Świata i musiałem pokazywać gdzie są jakieś góry, i jaką mają wysokość to, większego szacunku nabieram do tych liczb, ze względu na to co się za tą wartością kryje. Pozdrawiam z planetarium śląskiego, gdzie uprzejmie mogłem zrobić sobie z Panem zdjecie.
@mateuszamadeusz136
@mateuszamadeusz136 2 жыл бұрын
Przydałby się jakieś grafiki w materiale celem lepszego zrozumienia poruszanych zagadnień, ale materiał i tak świetny.
@marcomarco5056
@marcomarco5056 2 жыл бұрын
Na Biotad Plus lecimy???
@grzegorz3116
@grzegorz3116 2 жыл бұрын
Celem lepszego zrozumienia trzeba było uważać na lekcjach geografii w podstawowie i średniej 😁
@mrdemek014
@mrdemek014 2 жыл бұрын
@@grzegorz3116 niepotrzebny komentarz. Wiadomo, bardzo dobrze wytłumaczone, ale patrząc inne kanały, tam oprócz opowiadania są różnego rodzaju rysunki, obrazki itp. Takie pytanie, co lepiej oglądać przez większość odcinka, mężczyzne który znajduje się cały czas w tym samym miejscu, czy różnego rodzaju animacje itp. Pozdrawiam
@youtuberesearch7017
@youtuberesearch7017 Жыл бұрын
powinna być kolorowanka do wydruku...
@marekx414
@marekx414 Жыл бұрын
@@grzegorz3116 Widzę ze znasz wszystkie odpowiedzi i uważałeś na lekcjach no to pytanie ...- nie wiem jak wy ale ja się Nie dowiedziałem skąd wiemy ile ta góra ma metrów-... proszę o wskazanie momentu filmu - oprócz tego ze wiem ze różne poziomy oceanów i przyjęto średnią, wcześniej na oko a teraz satelita...(to wiadomo ze pomiary są). Znalazłem informację że Mount Everest został zmierzony w 1849 roku! wiec 50 lat przed lotami braci Wright. Wiec pomiary są trochę....dawne? - podobno teodolit ale skąd jak punkt odniesienia 170 lat temu?? Tak bez Googlowania z podstawówki pamietasz moze??? wiec Twoja uwaga "trochę" na wyrost. Pozdrawiam
@sylwiabrandt8961
@sylwiabrandt8961 9 ай бұрын
Pan to zawsze znajdzie coś ciekawego do powiedzenia na bazie aktualnych wydarzeń, nawet tych pop... To niesamowite.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 2 жыл бұрын
Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego gdy przekopano kanał sueski, okazało się że poziomy oceanów nie są takie same
@stachu4587
@stachu4587 2 жыл бұрын
Bo ziemia nie jest idealnie okrągła. To tak samo jak istnieją jeziora na różnych wysokościach, więc i morza mogą być na innym poziome, tylko skala inna/większa.
@czajla
@czajla 2 жыл бұрын
bo Ziemia nie jest w środku jednorodna. Są miejsca, gdzie są nagromadzone minerały o większej gęstości i tam przyciąganie grawitacyjne jest większe. Dlatego pierwszym przybliżeniem kształtu Ziemi jest kula, ale jak dokładniej zmierzono okazało się, że jest lekko spłaszczona na biegunach (ok. 21 km przy promieniu ok. 6400 km, czyli na oko niezauważanie. Drugim przybliżeniem jest elipsoida obrotowa, ale okazuje się na przykład, że Ocean Indyjski na południe od Sri Lanki jest nawet 100 metrów poniżej tej elipsoidy. Dlatego używa się tworu o nazwie geoida.
@takamonia8204
@takamonia8204 2 жыл бұрын
Odpowiada Leszek Czechowski Nie wiem skąd ma Pan takie informacja o różnicach poziomów wody. Rzeczywiście geodeci armii napoleońskiej popełnili błędy przy pomiarze, ale niedługo potem wykazano, że poziomy Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego nie są istotnie różne. Niewielkie różnice są wynikiem typowych efektów jak przypływy, wiatr spiętrzający wodę itp. Obecny Kanał Sueski jest zwykłym wykopem bez śluz i woda może swobodnie nim przepływać. Kanały wykopywane w starożytności łączyły Nil z Morzem Czerwonym, więc stanowiły sztuczne ujście rzeki. Podobnie nie ma istotnych różnic pomiędzy poziomem Atlantyku i Pacyfiku po obu stronach Kanału Panamskiego. Jednak z uwagi na wysokość lądu, wykopanie odpowiednio głębokiego kanału było nieopłacalne. Dlatego Kanał Panamski zawiera system śluz, które podnoszą statki na wysokość ok. 26 m, po czym przepływają one na tej wysokości do drugiego systemu śluz, gdzie opuszczane są znowu do poziomu oceanu. Wodę do systemu śluz pobiera się ze sztucznego jeziora. Gdyby śluzy otworzyć na dłuższy czas, woda z tego jeziora spłynęłaby do oceanów i część kanału zostałaby pozbawiona wody.
@krzaku1983
@krzaku1983 2 жыл бұрын
Powątpiewano w samotne wejście Kukuczki na makalu. Zostawił na szczycie maskotkę biedronkę. Koreańczyk Heo Young Ho po wejściu na szczyt stwierdził że widział na szczycie maskotkę, dziwnego czeronego w czarne kropki żółwia. To rozwiało wątpliwości tych którzy powątpiewali.
@pawewieczorek7646
@pawewieczorek7646 2 жыл бұрын
No to skąd znamy wysokości gór? Nie wiem czy źle zrozumiałem film ale mam wrażenie że zostały umówione w nim tylko problemy przy pomiarach gór a nie to jak się je wykonuję. Co Wy o tym sądzicie?
@artkal9504
@artkal9504 2 жыл бұрын
Na podstawie pomiarów GPS a poziom morza jest uśredniony
@N3ro20
@N3ro20 2 жыл бұрын
@@artkal9504 pomiary wysokości zależą od dokładności z jaką chcemy uzyskać. pomiar. Najdokładniejsze pomiary nie wykonuje się za pomocą GPS.
@artkal9504
@artkal9504 2 жыл бұрын
@@N3ro20 a to już zależy czy znasz coś dokładniejszego niż +-5 metrów, metrówka raczej nie przejdzie
@N3ro20
@N3ro20 2 жыл бұрын
@@artkal9504 pomiary trygonometryczne np
@artkal9504
@artkal9504 2 жыл бұрын
Wysokościomierz baryczny ewentualnie może być dokładniejszy, ale nie wiem
@mafisher
@mafisher 2 жыл бұрын
Fajny film ale mam wrażenie że nie odpowiedziano na pytanie w tytule.
@maskerism2910
@maskerism2910 Жыл бұрын
Jak zwykle ciekawie i profesjonalnie, a dodatkowo wyrazy szacunku za uczciwe oznaczenie współpracy. Swoją drogą też ciekawej i nienachalnej :)
@adriandruzkowski2102
@adriandruzkowski2102 2 жыл бұрын
Ciekawostka najwyższa góra świata nosi nazwisko Geodety, który wykonał osnowę w Himalajach i pomierzył szczyty tego pasma górskiego. Co do trakerów które pokazują wysokość co do cm w górach, to tutaj mały błąd nawet profesjonalne sprzęty Geodezyjne nie są wstanie tego wykonać, wszystko zależy od przyjętej elipsoidy i geoidy. O ile wszystkie modele ładnie zachowują się na niskich wysokościach to czym wyżej tym są mniej dokładnie. Nepalscy Geodeci kilka lat temu potwierdzili min wysokość Mout Everest, ale aby to zrobić wykonali na wierzchołku pomiar statyczny, a później chwile im zeszło za nim z zebranych danych otrzymali wynik i przedstawili go światu. Także dokładność takich trakerów to kilka metrów oczywiście przy w miarę dobrej konstelacji satelit, oraz przy dobraj pogodzie.
@paolo4285
@paolo4285 2 жыл бұрын
Czyli pan R. znowu leje wodę!
@Piotr-yh5wb
@Piotr-yh5wb 2 жыл бұрын
@@paolo4285 Bo pomylił się w jednym stwierdzeniu?
@adriandruzkowski2102
@adriandruzkowski2102 2 жыл бұрын
@@paolo4285 Dla laika odcinek ciekawy i dużo przydatnych informacji. Jeden mały błąd tego nie przekreśla, bo z obecnym postępem za parę lat ta dokładność będzie możliwa pewnie przez zwykły zegarek w czasie rzeczywistym do osiągnięcia.
@paolo4285
@paolo4285 2 жыл бұрын
@@adriandruzkowski2102 Szanowny Panie. Gdybym ten błąd ja, laik popełnił -nie ma sprawy! Ale to zrobił "dohtor"! Bardzo niedobrze! A mnie chodzi o to, że ten pan już dawno się sprzedał i plecie to, za co mu płacą. Może niekoniecznie w tym filmiku, ale już o niebezpieczeństwie po wybuchu elektrowni atomowej -jak najbardziej. Udostepniłem jego filmik na moim FB dotyczący szczepionek, ale nak odkryłem OGROMNE KŁAMSTWO w nim przemycone, to go usunąłem! Jakie kłamstwo? Powiedział, że rządy poszczególnych krajów nie będą brały odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne, a tak niestety jest. Odpowiedzialność powinna spoczywać na producencie! I w innych filmach też dostrzegłem kłamstwa, więc temu panu już nie wierzę, bo mówi to, za co mu płacą, a nie to, jaka jest prawda naukowa. Wstyd!
@pyrana_kole7241
@pyrana_kole7241 Жыл бұрын
Polecam także obejrzeć Dreamland w reżyserii Stanisława Berbeki (syna Macieja). Wydaje się w lepszy sposób przybliżać tą historię, bo to film dokument a nie film dramat. Miłego seansu.
@TheWojtas1
@TheWojtas1 2 жыл бұрын
To, że zmienia się poziom nie oznacza, że za każdym razem będziemy zmieniać punkt odniesienia. Przyjmujemy układ odniesienia dla danego miejsca o danym czasie. Aktualnie w polsce korzystamy z tzw. układu wysokościowego Amsterdam, który odpowiada poziomowi morza w Amsterdamie z roku 1683. I jeszcze kwestia, że metodami satelitarnymi nie jesteśmy w stanie wyznaczyć wysokości z dokładnością do centymetra. Teoretycznie do 5 cm ale z pewnych względów dokładność w górach będzie mniejsza.
@lucynk-aqz-ska4118
@lucynk-aqz-ska4118 Жыл бұрын
Dziękuję za (jak zawsze) ciekawy temat i za... napisy. Mogłam spokojnie obejrzeć podczas przerwy na posiłek nikomu nie przeszkadzając.
@g.m.m.1815
@g.m.m.1815 2 жыл бұрын
Jak zwykle temat opowiedziany bardzo ciekawie. Dziękuję ☀️🏔️
@paolo4285
@paolo4285 2 жыл бұрын
Buahaha!
@TWARDOWSKY.
@TWARDOWSKY. Жыл бұрын
Widzę , że Tomasz jest po polskim filmie, Broad Peak, dokładnie to samo pytanie sobie zadałam po tym filmie.😉
@TheEv4a
@TheEv4a Жыл бұрын
Berbeka został wprowadzony w błąd, prawdopodobnie celowo. Bano się że gdy powiedzą mu w bazie że to nie wierzchołek, nie przeżyje. Znakomita historia. Teraz trzeba obejrzeć film. =)
@MrSzymka
@MrSzymka 2 жыл бұрын
Szkoda, że treść trochę uciekła w stronę mini kampanii reklamowej filmu, zamiast szczegółów technicznych wyjaśniających jak faktycznie dokonuje się takich pomiarów wysokości szczytów.
@tomthommershon5644
@tomthommershon5644 2 жыл бұрын
Witam
@migupl
@migupl 2 жыл бұрын
To teraz jak wyznacza się poziom morza? Łatwo założyć, że morze X, które widzę jest na poziomie 0 jednostek. Ale jak stwierdzić, że morze Y jest na innym poziomie? Jak powiedziałeś, MSL jest średnią wszystkich znanych poziomów mórz. Zatem pytanie jak wygląda pojedynczy odczyt. I względem czego jest mierzony?
@N3ro20
@N3ro20 2 жыл бұрын
Teraz poziom morza wyznacza się za pomocą tak zwanych grawimetrów. Są to urządzenia które mierzą przyspieszenie siły ciężkości w danym punkcie. Ponieważ poziom morza jest niczym innym jak tzw. „poziomem”, w żargonie budowlanym, tylko o innej wysokości. Te poziomy fachowo są nazywane powierzchniami ekwipotencjalnymi, ponieważ one nie są do siebie rownolegle, a tak naprawdę są pofałdowane, ale się nie przecinają. Te powierzchnie zależne są właśnie od przyspieszenia siły ciężkości. Dzięki grawimetrom możemy obliczyć wartość powierzchni ekwipotencjalnej w danym punktcie, a później z niego już mniej kosztownymi pomiarami przenosimy wysokości w inne miejsca w zależności od wymaganej dokładności. Poziom morza można nazywać również geoidą, która to jest powierzchnią poziomą czyli jest powierzchnią ekwipotencjalną o przyjętej umownie wartości 0. Natomiast, co do wartości mórz. Na całym świecie są zlokalizowane ośrodki badawcze które mierzą poziom morza codziennie, robią tak od ponad stu lat, do tego dochodzą pomiary satelitarne. Wszystko jest uśredniane i wychodzi poziom 0. Dodam jeszcze, że na świecie jest kilka poziomów 0, ponieważ jest wiele układów odniesienia którymi posługują się różne państwa na świecie. Z tego co pamietam w Polsce obowiązuje EVRF-2007 Amsterdam, chociaż jeszcze 20 lat temu obowiązywać układ PL-KRON86-NH Kronsztad w Rosji :)
@gszymon
@gszymon 2 жыл бұрын
@@N3ro20 Brawo i dzięki za tak dokłady i fachowy komentarz. Przyznam że z całym szacunkiem dla pana Tomasza Rożka takich informacji mi w tym materiale zabrakło.
@Roman_54
@Roman_54 2 жыл бұрын
​@@N3ro20 Kronsztad wciąż jeszcze w Polsce obowiązuje, EVRF-2007 Amsterdam wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku.
@dario7708
@dario7708 Жыл бұрын
wzgledem wysokosci gor
@Gobannn
@Gobannn Жыл бұрын
@@N3ro20 dzięki
@Froid-GSP
@Froid-GSP Жыл бұрын
Oby więcej takich twórców w sieci! Bardzo dobry materiał.
@igorblade8819
@igorblade8819 2 жыл бұрын
Wczoraj oglądałem ten film i taki sobie. Fajne widoki👍
@FabioKloce
@FabioKloce 2 жыл бұрын
Myślałem, że metr krawiecki wystarczy
@paweczajka5503
@paweczajka5503 2 жыл бұрын
Super odcinek! Mądrego aż miło posłuchać.
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 2 жыл бұрын
0:27 A jak jest coś jest głupie i działa, to znaczy że nie jest głupie 😁
@7wojtekd
@7wojtekd Жыл бұрын
00:27 "Jak coś jest zbyt proste to znaczy, że nie działa" - tak sobie pomyślałem po rozwiązaniu zadania w jednym wierszu na rozszerzonej maturze z matmy. Została ponad godzina czasu więc skreśliłem rozwiązanie, po czym rozwiązałem sposobem rozpisanym na całą stronę- oczywiście gdzieś po drodze popełniłem czeski błąd. Oczywiście skreślone rozwiązanie było dobre. Pozbawiło mnie to maxa :)
@mcwoj11
@mcwoj11 2 жыл бұрын
Super, akurat kilka dni temu zastanawiałem się nad tym, dzięki 😉
@PolnocPoludnie
@PolnocPoludnie 2 жыл бұрын
Widzę że zostałem wyprzedzony z tematyką filmu. W sumie bardzo dobrze, bo odcinek bardzo ciekawy i konkretny P.Tomaszu ;-)
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 Жыл бұрын
film już widziałem ... jadąc do pracy słuchałem wywiadu z Maciejem Berbeką - przed jego ostatnią wyprawą ... jakże to był smutne doświadczenie kiedy dowiedziałem się, że zginął ... a jeśli dobrze pamiętam to mówił, że on zna tą górę i wie kiedy zatrzymać się i wrócić ...
@tomaszlakapaka5591
@tomaszlakapaka5591 2 жыл бұрын
Mało Polaków wie, że jest polska szkoła himalaizmu. Sam byłem zaskoczony, jaki wkład i dokonania mamy jako alpiniści i szeroko rozumiani wspinacze gór wysokich. Wydaje mi się, że to przez wpojoną nam latami kulturę wstydu i bycia gorszymi. A wstydzić się czego nie mamy, powinniśmy być dumni i świadomi między innymi takich spraw.
@auroraborealismowy
@auroraborealismowy 2 жыл бұрын
Dzień dobry Panie Tomaszu. Jak zwykle ciekawy materiał, sam się nad tym wiele razy zastanawiałem. Ale nadal nasuwają się pytania-przede wszystkim jak uśredniono względną wysokość n.p.m w czasach bez nawigacji satelitarnej? I tu dodatkowe pytanie-przecież przelot satelitów też oscyluje, a Ziemia okrągła nie jest (od środka masy są różne odległości), a mierzymy odbicie. Pomysł wyprawy jako badacz naukowy i populyzator nauki uważam za świetny. Mamy blisko do Pana Wielickiego i Pawłowskiego. Wyprawa Wasza wspólna byłaby dobrym pomysłem. Narodowa, czy nie-nieważne ;) Kolejna rzecz-muzyka do filmów-zawsze inna. Cenię to. Ale podsumowując-temat wysokości n.p.m. uważam, że jest do dokładniejszego omówienia, o co proszę.
@intelixnay
@intelixnay 2 жыл бұрын
Witam, a ja Panie Tomaszu chciałbym, żeby Pan kiedyś zrobił film o tym jak ze "śniegu" czy "wody słonej" zrobić wodę do picia (pitną). Czy da się to zrobić (że tak powiem z niczego)?. Bo nigdy nie wiadomo.. może kiedyś to uratować nawet czyjeś życie.. wszystkiego dobrego i pozdrawiam.
@lorddaniel1704
@lorddaniel1704 2 жыл бұрын
Warto wspomnieć że wcześniej wysokości były odnoszone do poziomów w konkternych miejsach np układ odniesienia wysokości Kronszdtat.
@szczepan3811
@szczepan3811 Жыл бұрын
Dalej korzysta się z takich punktów odniesienia w geodezji
@lorddaniel1704
@lorddaniel1704 Жыл бұрын
@@szczepan3811 wiem
@Paracelsus93
@Paracelsus93 Жыл бұрын
Może zrobi Pan film o tym, że klimatyczne pory roku wcale nie pokrywają się z tak zwanymi astronomicznymi porami roku. Przykładowo marzec to żadna zima, a wrzesień to już nie jest żadne lato. W Anglii gdzie mieszkam ludzie są pod tym względem mądrzejsi, bo tutaj nikt nie mówi o lecie we wrześniu, a zakończenie lata obchodzi się umownie 28 sierpnia, co z punktu widzenia realnych, klimatycznych pór roku ma o wiele więcej sensu.
@giorgiokuloni4214
@giorgiokuloni4214 2 жыл бұрын
Słabe przygotowowanie do odcinka, należałoby odnieść się do metod geodezyjnych stosowanych obecnie oraz kiedyś jak np. Długi i trudny proces pomiaru wysokości Mount Everest przez RGS z odległości 150 km za pomocą 500 kg teodolitu. No i co ileś lat zmienia się punkt odniesienia w układach wysokościowych w Europie i innych regionach świata. Bo mówienie o niedokładności pomiaru z powodu fal i prądów morskich to mega słabe i banalne.
@fargoo8003
@fargoo8003 2 жыл бұрын
Dla reklamy nowej produkcji Netflix bylejakość wystarczy
@arye2457
@arye2457 2 жыл бұрын
Geodezja to właśnie trajangulacja.
@ukaszboro7942
@ukaszboro7942 2 жыл бұрын
To jest format popularno-naukowy i do tego taka tylko "zajawka" filmu. Nie ma co wymagać tłumaczenia historycznych metod geodezyjnych. Szkoda tylko, że nie wspomniano o projekcie AGH Setka w koronie, gdzie przemierzono szyty gór polskich.
@programsolaris
@programsolaris Жыл бұрын
Geografia nieustannie potrafi zaskakiwać!
@karolinakrol8720
@karolinakrol8720 Жыл бұрын
Panie Tomaszu, pozostając w kontekście pomiarów, jeszcze kolejna kwestia do rozstrzygnięcia nadająca się myślę na odcinek - proszę wyjaśnić dlaczego w dalszym ciagu powiela się niedoprecyzowane (czasami wręcz rażąco odstające od prawdy) mapy (głównie świata 2d) i inne wytwory kartograficzne? Przecież istnieją instrumenty naukowe umożliwiające stworzenie map z precyzyjnie oddanymi wymiarami. Proporcje, położenie itp., nieodwzorowują rzeczywistosci. Dlaczego tak się dzieje? Pozdrawiam
@Nijaki10
@Nijaki10 2 жыл бұрын
Skoro mierzymy od jakiegoś ustalonego średniego poziomu 0, to stojąc na brzegu morza które będzie standardowo poniżej tego poziomu, będziemy wg mapy na depresji? Np. jeżeli Bałtyk (dla przykładu) jest poniżej tej średniej o metr, to czy stojąc na plaży w Gdyni będę na wysokości -1 m.n.p.m., mimo że jestem powyżej morza? Jeśli nie, to gdzie będą rozciągane/skracane metry żeby szczyty były mierzone od tego średniego poziomu?
@lonio72
@lonio72 2 жыл бұрын
Chyba nie do końca jest tak jak Pan podaje. Na granicy Polsko-Czeskiej szczyty maja podane 2 wysokości, np. Śnieżka. Przewodnik sudecki powiedział mi że wynika to z powodu odniesie do różnych mórz, polski pewnie do Bałtyku a czeskie być może to tego umownego o którym Pan opowiada. A wracając do dokładności to faktycznie dokładność pomiaru się zmienia, Do Korony Gór Polski zaliczany jest Chełmiec jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich a tak naprawdę wyższa jest Borowa. Ostatnie pomiary też wskazały że Szczeliniec Wielki nie jest najwyższym szczytem Gór Stołowych.
@koprolity
@koprolity 2 жыл бұрын
Przecież Ziemia jest płaska, więc nie ma żadnych różnic w wysokości punktów znajdujących się na tej płaszczyźnie.
@mojkana9075
@mojkana9075 2 жыл бұрын
Bzdura, gdyby była płaska, to koty już wieki temu wszystko by z niej pozwalały ;)
@overbakedbreadroll2918
@overbakedbreadroll2918 2 жыл бұрын
Oj, wyczuwam nadciągającą kontrowersję ze strony niektórych... 😅
@krzysztoft5726
@krzysztoft5726 Жыл бұрын
Tylko że w jednych miejscach jest bardziej płaska a w innych mniej płaściejsza. Stąd różnice.
@michaobermuller2299
@michaobermuller2299 2 жыл бұрын
wczoraj oglądałem Broad Peak, a dzisiaj to , super odcinek, w odpowiednim czasie
@z.u.i.5987
@z.u.i.5987 2 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny świetny odcinek.
@rafbeatmaking6714
@rafbeatmaking6714 2 жыл бұрын
Idealnie do obiadu!
@nomtbg
@nomtbg 2 жыл бұрын
U mnie do kolacji.
@SubaruPowerr
@SubaruPowerr Жыл бұрын
I w zasadzie nie dowiedziałem się jak się mierzy szczyty. Zrozumiałem, że poziom odniesienia to średnia oceaniczna - ok, natomiast jak mierzymy? Każdy szczyt ma swój sposób? W tym wideo jest wymienionych kilka sposobów i nie jest chociaż sprecyzowane, która jest dominująca. Oczywiście jestem Twoim fanem i dzięki za tworzenie filmów. Tutaj musiałem się przyczepić :)
@szczepan3811
@szczepan3811 Жыл бұрын
Wysokość punktów niedostępnych mierzy się niwelacją trygonometryczną. Wykonuje się pomiar na punkt o znanej wysokości i na np szczyt góry. Znając odległość i kąt można obliczyć wysokość góry. Natomiast odległość go góry można pomierzyć dzięki wcięciu kątowemu w przód. Dzięki tej metodzie można obliczyć współrzędne góry
@norbi7842
@norbi7842 2 жыл бұрын
Literówka w "Patner odcinka" :D
@basiajatjebja4463
@basiajatjebja4463 2 жыл бұрын
2:54 - Cóż za cudowne miejsce!!!! Gdzie to jest?? 8:25 - "rozmawiam z reżyserem TEGO filmu" nie jest oczywiste, gdyż o żadnym filmie wcześniej (tzn. w ciągu ostatnich minut) Pan nie mówi.
@vanwaclaw3793
@vanwaclaw3793 2 жыл бұрын
KANAŁ KRYMINALNY w tle na początku 😀
@MrWabyk
@MrWabyk 2 жыл бұрын
Dziękuję za piękny odcinek :)
@MrCruzik
@MrCruzik 2 жыл бұрын
...kolejny świetny materiał, za który bardzo dziękuję 👍
@lambos123
@lambos123 Жыл бұрын
7:50 to skąd się wzięła ta nazwa?
@Huberator
@Huberator 2 жыл бұрын
A nie można policzyć od jądra ziemi?
@witoldwisniewski9750
@witoldwisniewski9750 2 жыл бұрын
Jakies 20 kilometrow roznicy pomiedzy odlegloscia od srodka ziemi do bieguna, a od srodka do rownika. Wiec slabo.
@Huberator
@Huberator 2 жыл бұрын
@@witoldwisniewski9750 A czemu słabo w czym to przeszkadza? Jedyny stały punkt na ziemi.
@Huberator
@Huberator 2 жыл бұрын
@@witoldwisniewski9750 Nawet znalazłem, informacje o takich pomiarach "Chimborazo to punkt najbardziej odległy od jądra Ziemi" Równie dobrze może powiedzieć że m n p m są słabe bo bardziej sprawiedliwy jest pomiar od podnóża góry.
@witoldwisniewski9750
@witoldwisniewski9750 2 жыл бұрын
@@Huberator moze przeszkadzacw tym, ze skrajnym przypadku masz 20 km roznicy tylko dlatego, ze ziemia nie jest idealna kula.
@witoldwisniewski9750
@witoldwisniewski9750 2 жыл бұрын
@@Huberator czy moznaby powiedziec, ze mierzenie od podnoza byloby bardziej sprawiedliwe? Podnoze jednej gory bedzie na plaskowyzu, drugiej nad brzegiem morza. Ten sam problem co z jadrem ziemii, tyle ze w innej skali.
@MedsonekGaming
@MedsonekGaming 2 жыл бұрын
Zawsze właśnie się nad tym zastanawiałem haha
@konoszy1993
@konoszy1993 Жыл бұрын
Muzyka z intro uderzająco podobna do tej z kanału Kryminatorium 🤔
@marcinem1270
@marcinem1270 2 жыл бұрын
było powiedziane, jak to się mierzy? Chyba oglądałem nieuwaznie, bo nie wiem. Mam oglądać jeszcze raz?
@Roman_54
@Roman_54 2 жыл бұрын
Jak to miło, kiedy Autor trzyma się tematów, które można potraktować "mędrca szkiełkiem i okiem", nie dotykając tych budzących - mówiąc delikatnie, kontrowersje.
@artkal9504
@artkal9504 2 жыл бұрын
Czyli jakich
@Roman_54
@Roman_54 2 жыл бұрын
@@artkal9504 Na przykład szczepionek, na przykład klimatyzmu. Nie odbieram, broń Boże jemu, ani komukolwiek prawa do wypowiadania się na te czy inne tematy, ale też nie odbieram sobie prawa wyrażenia w tej sprawie opinii
@artkal9504
@artkal9504 2 жыл бұрын
Tak samo jak i o płaskiej ziemi, choć oni z reguły są mniej szkodliwi
@Roman_54
@Roman_54 2 жыл бұрын
@@artkal9504 To prawda, "płaskoziemcy" nie narzucają nikomu wniosków ze swoich przemyśleń, nie próbują też wpływać na gospodarkę światową. Choć być może tylko dlatego, że nie wymyślili sposobu.... Szkody materialne jakie wyrządzili i jeszcze wyrządzą cywilizacji Zachodniej "klimatyzatorzy" zostaną pewnie oszacowane, kiedy będzie za późno. Spustoszenia w umysłach i mentalności nie da się ocenić.
@jarosuik7665
@jarosuik7665 Жыл бұрын
Polecam "Mój pionowy świat" o Kukuczce. Świetna.
@retucilianin
@retucilianin Жыл бұрын
To w sumie nadal jest liczona trochę na oko tylko bardziej dokładnie niż kiedyś 😉
@mmalesa13
@mmalesa13 2 жыл бұрын
a dlatego, że może być inne ciśnienie na tej samej wysokości, w lotnictwie (od pewnej wysokości, nie pamiętam konkretnie) stosuje się standardowe ciśnienie, bo to na podstawie ciśnienia jest wyliczana wysokość i prędkość samolotu (pomijając inne możliwości i systemy, to wyliczenia z ciśnienia są najbardziej podstawowymi)
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 2 жыл бұрын
Zgadza się. Ta wysokość, na której ustawia się ciśnienie standardowe to poziom/wysokość przejściowa (Transition Level), zwykle około FL080, podawany codziennie w depeszach AIS.
@SirBukos
@SirBukos 2 жыл бұрын
Świetny materiał 😊
@rut3k
@rut3k 2 жыл бұрын
`bardzo ciekawe :)
@dm6970
@dm6970 2 жыл бұрын
A gdzie informacja o materiale sponsorowanym?
@misiukisiu
@misiukisiu Жыл бұрын
Kilkanaście metrów (podobno prawie 30m) w pionie na Broad Peak to godzina drogi granią, w warunkach, jakie tam panują. Zabrakło mi wzmianki o niedawnej korekcie wysokości najwyższego szczytu w PL:-) Rysy troszkę urosły.
@karolbar23
@karolbar23 2 жыл бұрын
Świetny odcinek
@user-xl5uz4yk3n
@user-xl5uz4yk3n 8 ай бұрын
Wysokość Mt.. Everestu jest również podawana na oko. Jak Pan powiedział. 8848 lub 8850 m. A może jeszcze inna wysokość. Ma Pan rację. Nie jest możliwe ustalenie tego na sto procent 😊😊😊
@kamgor200
@kamgor200 2 жыл бұрын
Temu ja pamiętam że rysy mają 2m mniej niż podają teraz, tylko kiedy to zmienili?
@adle5606
@adle5606 2 жыл бұрын
Niczego się nie dowiedziałem. 🤦
@uksoncube
@uksoncube 2 жыл бұрын
Intro jak z kanału kryminalnego 😂 Nie pamiętam nazwy. Oglądam też z zainteresowaniem Twój kanał
@jacekkaminski173
@jacekkaminski173 Жыл бұрын
Witam a może odcinek o zasobach naturalnych Polski czy rzeczywiście jest ich tyle ile sugeruje Pan inz. Tylko?
@bartlomiejweceklicki9154
@bartlomiejweceklicki9154 2 жыл бұрын
Przez muzykę na początku nie wiem czy to podcast kryminalny czy Rożenek
@gienua22
@gienua22 Жыл бұрын
mnie to pytanie dreczy od jakiegos czasu tez chodze troche po gorach i zawsze sie zastanawiałem jak to zostło zmierzone? drugie pytanie nad którym mysle od 3 dni jest jako można sie nazwać zdobywcą góry np.mount eversest skoro pod base camp doleciał samolotem na wysokość 5 tys m n.p.m. chyba nie ma jeszcze osoby na świecie która zdobyła jaką kolwiek góre nawet 500 m n.p.m zaczynając od 0 m n.p.m. chyba ze jakies wydmy w darłowie.
@ukaszpochocki190
@ukaszpochocki190 2 жыл бұрын
Problem jest taki, że trzeba wejść na górę, żeby zobaczyć jak pięknie w dolinie.
@wilkunek
@wilkunek 2 жыл бұрын
Dobry materiał. Ale chcę polemizowanie z tym trackerem GPS. Powyżej 6000m nad poziom morza gps zaczyna zachowywać się dziwnie i skomplikowane estymacje określają wysokość i położenie. Jest dużo założeń, które w różnych warunkach mogą nie działać prawidłowo - dlatego trackery traktuje się umownie a nie za pewnik.
@kuba_slawek
@kuba_slawek 2 жыл бұрын
Jeden z niewielu kanałów PL, na którym są dodawane napisy. 👍
@utopja
@utopja 2 жыл бұрын
Wypadałoy uściślić, że droga z Rocky Summit wiedzie w dół na przełęcz, by dopiero potem wspinać się na sam szczyt. Wspinaczka nie trwa klkanaście minut, ale co najmniej godzinę. Adam Bielecki (najszybszy z tamtej wyprawy) pokonał ten dystans w 1h 20m, Maciej Berbeka w 2 godziny.
@bogaczew
@bogaczew 2 жыл бұрын
jestem prawie pewien że Bieleckiego nie było na wyprawie w 1988
@utopja
@utopja Жыл бұрын
@@bogaczew Chyba nie zrozumiałeś sens mojego komentarza. Jestem prawe pewien, że od 1988 dystans między Rocky Summit a szczytem nie uległ zmiane.
@bogaczew
@bogaczew Жыл бұрын
​@@utopja może nie zauważyłeś co komentujesz. piszesz o 'tamtej wyprawie'. 'najszybszy z tamtej wyprawy'. ta wyprawa o której piszesz to jakaś inna wyprawa, niż ta na której Berberka nie wszedł na szczyt
@utopja
@utopja Жыл бұрын
@Paweł Bogaczewicz Ja tylko chciałem uściślić, jaka jest odległość między rocky summit a szczytem. Podałem przykład, ile szedł Bielecki, a że jest to jeden z lepszych światowych wspinaczy, można uznać że jest to dobre odniesienie. No ale pojawiasz się ty i nie wiadomo, o co ci chodzi.
@KT-tj8dw
@KT-tj8dw 2 жыл бұрын
Czy zamiast "nad poziomem morza" powinniśmy mówić "nad poziomem mórz"? Skoro ustalamy to na podstawie uśrednionej wartości większej ilości akwenów wodnych.
@patrinho8322
@patrinho8322 Жыл бұрын
Czy nie lepiej liczyć wysokość od najniższego punktu u podstawy góry?
@piotrdrygaa3870
@piotrdrygaa3870 2 жыл бұрын
A co z krzywizną ziemi? Zabrakło mi tego w tym odcinku. Przecież im dalej od "morza" tym krzywizna ma większe znaczenie!
@N3ro20
@N3ro20 2 жыл бұрын
Krzywizna bardziej przy pomiarach, ale de facto, to różnica wysokości zależy od grawitacji i nierównomiernego rozłożenia mas ziemi na naszej planecie
@pan3x
@pan3x 2 жыл бұрын
Skąd znamy w wysokości gór?
@AnYthinkGaming
@AnYthinkGaming 2 жыл бұрын
fajny odcinek
@Adrianzkorpo
@Adrianzkorpo 2 жыл бұрын
Sprawił Pan, że nr 1 na Netflixie dzisiaj 😁
@Rafiki295
@Rafiki295 2 жыл бұрын
wszyscy poszli chyba oglądać film, bo wszedłem sobie dodać do listy a tu nr.1 filmów dziś w polsce xd
@arturwawrzyn1926
@arturwawrzyn1926 2 жыл бұрын
Ja zdaję sobie sprawę że jeśli wszyscy ludzie mieliby harakter podobny do mojego, to jako gatunek nawet nie wyszlibyśmy z jaskini, bo po co, ale mimo wszystko kompletnie nie pojmuję po co ludzie tam wchodzą zdając sobie sprawę że ryzyko śmierci jest bardzo wysokie 🤔🤷‍♂️
@DudasDudek
@DudasDudek 2 жыл бұрын
No to w końcu jak się mierzy? Czy mi coś umknęło?
@snajper8078
@snajper8078 2 жыл бұрын
Nic Ci nie umknęło, bo ten materiał jest reklamą pewnego upadającego serwisu streamingowego, a nie odpowiedzią na jakiekolwiek pytanie.
@BezdomnyBlogger
@BezdomnyBlogger Жыл бұрын
No tak, nagadał cię (owszem, ciekawie) powiedział w stosunku do czego mierzy się wysokość gór, ale nie powiedział jak się to robi. Prawdopodobnie za pomocą satelitów, wiem, ale to nie zmienia faktu, że temat nie został wyjaśniony.
@szczepan3811
@szczepan3811 Жыл бұрын
Wysokość punktów można obliczyć poprzez wykorzystanie niwelacji trygonometrycznej. Znając kąt i odległość łatwo można obliczyć przewyższenie od stanowiska a wykonując pomiar na punkt o znanej wysokości można przeliczyć jaką Wysokość ma szczyt. Odległość do szczytu liczy się natomiast metodą wcięcia kątowego w przód. Dzięki tej metodzie znane się współrzędne szczytu i już łatwo obliczyć odległość do szczytu.
@szczepan3811
@szczepan3811 Жыл бұрын
Przy dzisiejszej technologii mierzy się dość łatwo urządzeniami GPS, ale one korzystają z metod znanych już dawno(wcięcie kątowe wstecz)
@adamblaszczyk6061
@adamblaszczyk6061 Жыл бұрын
U Pana Rozka to nawet reklamy spoko
@arczii89
@arczii89 Жыл бұрын
Czyli jak sie mierzy wysokosc gór?
@AnNa-el8in
@AnNa-el8in 2 жыл бұрын
Wow!
@ancymonBF
@ancymonBF Жыл бұрын
Po co te premium.. Wszędzie wpychają reklamy.
@piotrmierzwinski2151
@piotrmierzwinski2151 Жыл бұрын
No OK, ale jak kiedyś "odmierzano" wysokość, gdy GPS nie był dostępny. Przecież wcześniej też istniał himalaizm i mówiono, że są tam najwyższe góry na świecie, tj. 8 tysieczniki?
@krism3151
@krism3151 2 жыл бұрын
👍
@jerzyszmal2722
@jerzyszmal2722 2 жыл бұрын
Czyli jak sie mierzy szczyty gorskie ktore dzisiaj podaja z dokladnoscia do np. 10 cm bo juz widzialem gdzies ze Mt Everest ma 8 848.7 m n.p.m........skad sie wzielo 0.7 m wiecej????
@filmyyoutube1901
@filmyyoutube1901 2 жыл бұрын
Nie wytlumaczyles w jaki sposób mierzy się góry. Podałeś tylko metody. A jak to się w końcu robi??
@luki3258
@luki3258 2 жыл бұрын
Parę centów w tę czy w tę 😏😏😏
@pirogronianus
@pirogronianus 7 ай бұрын
W sumie dostałem więcej pytań niż odpowiedzi, ale dobre i to 👍
@pieciek
@pieciek 2 жыл бұрын
Obejrzalem calosc i nadal nie wiem jak liczy sie wysokosc gor
@owca8917
@owca8917 6 ай бұрын
jak się ma do tego kształt kuli ziemskiej? tzn poziom średni ma tylko sens w wypadku "płaskiej ziemi" a jak jest w wypadku kuli?
@kop.marianna5929
@kop.marianna5929 Жыл бұрын
🤔🤔
@Skorpion1991
@Skorpion1991 Жыл бұрын
i w sumie nie padla odpowiedz na pytanie ;] ale tak samo a nawet znacznie bardziej niepojete jest jak oni obliczyli wielkosci i odleglosci planet, a nawet ich mase i sklad lol
Jak przetrwać górskie zimno?
7:34
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 108 М.
Dlaczego w kopalniach wybucha metan?
12:29
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 149 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 51 МЛН
小丑和白天使的比试。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:51
超人不会飞
Рет қаралды 32 МЛН
Dlaczego nie wykorzystujemy GEOTERMII?
10:10
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 191 М.
Odra - zatrucie czy zbieg okoliczności?
15:05
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 300 М.
Jak Wysoka Może Być Góra na Ziemi?
10:56
Ridddle PL
Рет қаралды 127 М.
Nasze ŻYCIE na SYCYLIJSKIEJ działce z WIDOKIEM na morze 🍊
38:50
Kopernik: wygląd, błędy i toksyczna relacja rodzinna
9:54
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 156 М.
Największe wypadki w kosmosie
8:55
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 97 М.
Czy grozi nam blackout?
12:51
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 309 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 51 МЛН