Tajemství Detektivek

  Рет қаралды 33,133

Medojed

Medojed

Күн бұрын

Пікірлер: 61
@julianarapacova9462
@julianarapacova9462 Жыл бұрын
Skvelé video ❤️ len sa mi zdalo, že na dvoch miestach bol zvuk trošku divný. Raz sa prekrýval a o chvíľu na to, bolo ticho. Ale samozrejme, nič čo by pôsobilo rušivo 😀 inak veľmi zaujímavé video
@mrkenny6817
@mrkenny6817 Жыл бұрын
Hodně doporučuju seriál Poker Face od Riana Johnsona. Příběhy jsou stavěné velmi podobně jako Glass Onion, sice z toho jde docela vidět malý rozpočet, ale za mě je to dost dobrá a zábavná detektivka, která přopimání Poirota. Plus strašně skvělá Natasha Lyonne
@letheon6730
@letheon6730 Жыл бұрын
9:24 trošku bug
@Lexon_97
@Lexon_97 Жыл бұрын
9:24 a 10:13 😁
@jsonkody
@jsonkody Жыл бұрын
"Pachatel nesmi byt sam detektiv" & "nadprirozeno" ... Angel Heart
@vicclein
@vicclein Жыл бұрын
0:33 Říct, že "mysteriózní se točí kolem řešení nějakého problému nebo zločinu", je nepřesné. Problém se řeší v každém filmu. A zločin je spíš doménou krimi žánru, pod které spadá sub-žánr detektivky. Mysteriózní evokuje širší záběr - očividně jde o nějakou záhadu. Záhadou může být samozřejmě "Kdo spáchal zločin a proč?" ale ten záběr je mnohem širší.
@oswaldmuresan
@oswaldmuresan Жыл бұрын
Napr. Film "Dokonalý trik", v ktorom sa rieši ako konkurenční kúzelníci robia svoje triky a to robí záhadu.
@vicclein
@vicclein Жыл бұрын
@@oswaldmuresan Přesně tak. Nebo Shyalamanova "Vesnice".
@blbecvelkej
@blbecvelkej Жыл бұрын
kdo se chce blíže seznámit s deseti pravidly Ronalda Knoxe může se kouknout na devadesatkovy serial Hříchy pro pátera Knoxe, jako děcko sem to celkem miloval.
@petrnovak7235
@petrnovak7235 Жыл бұрын
No, já si myslím, že Columbo nám ukázal, že i když divák pachatele zná, pořád pro něj může být zajímavé sledovat, jak ho detektiv usvědčí, jaké důkazy proti němu najde a tak. Prostě, pokud se to dobře napíše, může to i tak být zábava. A zrovna Columbo byl za mě dobře napsaný, i když, jako u všech seriálů, byly epizody lepší a horší. Ale jako celek to prostě fungovalo a bavil jsem se u toho.
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
Ale to je taky jeden z mála příkladů, kde tento koncept fungoval. Obecně to není špatná koncepce, ale musí se skutečně hodně umět udělat.
@katarinakubeckova1003
@katarinakubeckova1003 Жыл бұрын
Pale Blue Eye je tiez vyborne a tak trochu to nesleduje niektore tie pravidla
@weronella6942
@weronella6942 Жыл бұрын
Jsem to jenom já, nebo krátce před desátou minutou trochu blbne zvuk? (Jednou tam jsou dvě zvukové stopy naráz a jindy zase pár vteřinové ticho)
@adamsourek3299
@adamsourek3299 Жыл бұрын
To s tím Číňanem bych úplně nezatracoval.
@Endero98
@Endero98 Жыл бұрын
Trošku me zarazilo že jako jednu z verzí detektivek jsi neuvedl např. Ace Ventura. Jakožto humorná detektivka. Ano je hodně povrchní ale i tak.
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
Docela by mě zajímal význam těch prostřihů z mého oblíbeného filmu Seven, protože to z mého pohledu není detektivka. Mohlo by to být něco na pomezí akčňáku a psychologického dramatu (velmi temného psychologického dramatu), nebo ještě něco jiného, ale rozhodně mi to nepřijde jako typický příklad detektivky. Vážně by mě to zajímalo, protože jestli mi v tomhle filmu něco uniklo, tak mě to pěkně tankuje.
@vicclein
@vicclein Жыл бұрын
Akční film to není, protože tam akce nehraje hlavní roli - a vlastně ani vedlejší. To že tam po sobě v jeden moment střílí neznamená vůbec nic. John Wick je třeba čistokrevnej akční film. Indiana Jones je pak mix akčního a dobrodružného filmu. Sedm je detektivka (ostatně dva detektivové vyšetřují na sebe navazující vraždy). Detektivka je sub-žánr krimi filmu a krimi má často hodně blízko k thrilleru, který je napínavějším a temnějším dramatem. Sedm psychologické prvky určitě má, ale není to čistokrevný psychologický film jako třeba Joker nebo Taxikář. Jinak ale stojí hlavně na žánrech krimi detektivka a thriller.
@davidadamek9689
@davidadamek9689 Жыл бұрын
9:24 Chyba v editu
@pixel-rageunbound1935
@pixel-rageunbound1935 Жыл бұрын
Považoval by jsi INVINCIBLE jako detektivku ?
@MRmajel007
@MRmajel007 Жыл бұрын
9:24 @Medojed úmysl?
@jarejare7489
@jarejare7489 Жыл бұрын
Fajne video, ale s detektivkama nesouhlasím. Je jich moc a nezdá se mi, že by měli nějakou hodnotu. Na mě jsou detektivky moc konzumní záležitost. Ale hej, co o tom weeb jako já může vědět xd .
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
Strašně záleží, o co konkrétně jde. Dobře napsaná (+ zahraná) detektivka je naprosto regulérní umělecké dílo, které rozhodně nevznikne přes noc. Samozřejmě že generická detektivka, která vypadá, že ji někdo napsal během pauzy na oběd a z větší části pomocí AI, je nutně šrot. Ale to platí bez ohledu na žánr. Samozřejmě, ortodoxnímu milovníkovi Shakespeara, Yoko Ono nebo naopak bratří Zuckerů asi nic moc neřekne ani hodně dobrá detektivka, ale to už je záležitost z kategorie "sto lidí, sto chutí"🙂.
@jarejare7489
@jarejare7489 Жыл бұрын
@@petrkrytinar5695 Víš, já mám problém i s fcken Puarotem. (nemám ponětí jak se to píše) Řekl bych, že detektvky jsou často přesný opak toho, co od příběhu očekávám.
@borvah8626
@borvah8626 Жыл бұрын
Skvelý edit! 🔥
@Popisovac_
@Popisovac_ Жыл бұрын
Extrémně dobrý video.
@pepazdepa4968
@pepazdepa4968 Жыл бұрын
U Číňana sem vyprskl čaj na monitor 😀
@bonbonekOX
@bonbonekOX Жыл бұрын
@DrZaius-vr7to
@DrZaius-vr7to Жыл бұрын
Ale to s tím Číňanem platí stále, jen dnes už nejde nutně o Číňana. Jde přeci o typ postavy a její úlohu v příběhu, nikoliv o její etnicitu. Tenkrát prostě tuto úlohu (obzvlášť v nejbrakovějších detektivkách) standardně sehrával Číňan ... Ale jinak plně souhlasím se vším.
@hynektozicka6113
@hynektozicka6113 Жыл бұрын
Jakou úlohu tam Číňané sehrávaly ?
@michaelkolarik6189
@michaelkolarik6189 Жыл бұрын
@@hynektozicka6113 Levný red herring. Tehdy byl protičínský rasismus tak častý a rozšířený, že mohl autor dost dobře předpokládat, že část jeho publika jsou přímo rasisti, a i ti ostatní mají do podvědomí vtisknuté nějaké předsudky. A opírat se o iracionální nedůvěru vůči postavě je levnější, jednodušší a neférovější, než vybudovat tu nedůvěru pomocílegitimních falešných stop (které je třeba potom ještě nevinně vysvětlit).
@oswaldmuresan
@oswaldmuresan Жыл бұрын
@@hynektozicka6113 Viem iba o tom, že v Poirotovi boli Číňania, ktorí vlastnili čistiareň a Poirot si u nich nechával čistiť obleky, ale napriek tomu, že boli zmieneni v konverzáciach postáv, tak nikdy neboli zobrazeni na plátne, proste ich nikto nehral, aj keď trochu zasahovali do deja.
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
@@hynektozicka6113 V sérii "Hříchy pro pátera Knoxe" to bylo vysvětleno slovy "Nejde o projev rasismu dobrého pátera, nýbrž o projev odporu k nejtypičtějším postavám ze 'šestákových' detektivek." Zjednodušeně řečeno, Číňani (případně jiní Asiati, ale Číňani výrazně převládali, protože Britské Impérium, Hong Kong a tak dále) byli v klasických detektivkách archetypální padouši. Něco jako pankáči u nás za socialismu- jak měl někdo šikmý oči/ byl oblečenej v sidovce, čtenář (divák) měl jistotu, že to tak či onak je šmejd. Nemusel být nutně přímo vrah (proto je tam taky napsáno "v příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan", a ne konkrétněji, že žádný Číňan nesmí být vrah), ale určitě s ním spolupracoval, o všem věděl, nebo aspoň pašoval opium🙂.
@adriangrac4537
@adriangrac4537 Жыл бұрын
@@hynektozicka6113 Pravidlo 5 - žiaden číňan v príbehu skutočne hovorí toto: No Chinaman must figure in the story. Why this should be so I do not know, unless we can find a reason for it in our western habit of assuming that the Celestial is over-equipped in the matter of brains, and under-equipped in the matter of morals. I only offer it as a fact of observation that, if you are turning over the pages of a book and come across some mention of ‘the slit-like eyes of Chin Loo’, you had best put it down at once; it is bad. The only exception which occurs to my mind - there are probably others - is Lord Ernest Hamilton’s Four Tragedies of Memworth. Proste, Knox mal problém s nadužívaním stereotypov v príbehoch. Vtedy proste v brakových detektívkach hral zápornú úlohu intrigánsky čínsky travič, eunuch, vezír atď., ktorí boli napísaní veľmi povrchne a zle. Prestav si to ako záporáka čo si krúti fúzy v kreslenej rozprávke pre malé deti ktorý je zlý aby bol zlý, bez toho, aby mal nejakú hlbšiu motiváciu.
@adammihalik730
@adammihalik730 Жыл бұрын
@Medojed 9:24 mas 2 hlasy
@adammihalik730
@adammihalik730 Жыл бұрын
10:14 vypadok
@rosicky_p
@rosicky_p Жыл бұрын
mohu platit ledvinou ?
@LaCryCZ-Povidky
@LaCryCZ-Povidky Жыл бұрын
Ehmm.. proč to pravidlo s Číňanem? :0
@janvincler22
@janvincler22 Жыл бұрын
lebo je to nieco ako to ze ked je v starej detektivke zahradnik tak to urobil zahradnik.
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
Protože Číňani v "klasických" detektivkách byli archetypální padouši, jak někdo měl šikmý oči, tak byl tak či onak šmejd. V důsledku toho by přítomnost Číňana (případně jiného Asiata) byla buď extrémně matoucí (pokud by byl nevinný), nebo extrémně demaskující (pokud by byl pachatel), a v každém případě by "šla proti" budování příběhu. Dneska je to samozřejmě těžký přežitek, ale v roce 1920 to svoje opodstatnění mělo.
@radeksvarc8613
@radeksvarc8613 Жыл бұрын
Je to odpor k v té době nejzprofanovanější "rekvizitě" všech brakových detektivek - jak již někdo napsal výše - k čínskému padouchovi, traviči, ďábelskému doktorovi Fu man Ču. Dnes bych v českém kontextu našel ekvivalent - srbsko albánský mafián (Predrag Bjelac), případně ruský nájemný vrah...
@LaCryCZ-Povidky
@LaCryCZ-Povidky Жыл бұрын
@@petrkrytinar5695 takže rasismus který v Americe vznikl útokem na Pearl Harbor a strachem z komunizmu.
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
@@LaCryCZ-Povidky Já tedy nejsem žádný zvláštní dějepisec, obvykle nemám problém splést si Shopenhauera s Oppenheimerem a oba dva považovat za vynálezce puků na kalhotách, ale i tak mám pocit, že Pearl Harbor a mccarthismus byly o něco později, než vzniklo dílo A. C. Doyla.
@theoutsidermusic
@theoutsidermusic Жыл бұрын
Hej jak si věděl že mám stovku v ponožce? XD
@EL-ql2fc
@EL-ql2fc Жыл бұрын
Já mám s Wednesday trochu problém protože jsem dokázala odhadnout kdo je vrah už při 1. Episodě (Ale ne proto že bych byla nějaký geniální detektiv ale protože jsem viděla až moc detektivek a teen shows abych to dokázala odhadnout čistě podle stylů postav a castingu) Pozor spoilery Tyler byl jasnej, protože už od začátku bylo poznat že bude love interest pro Wednesday a jako skoro jediná postava tam co má být “normie”, tak je téměř jedinej kdo by mohl být ta příšera, protože by ho nikdo nepodezříval. Love interest co dá nakonec kudlu do zad je docela cliché co se týče teen romance, protože mi to docvaklo hned jak se poprvý objevil na scéně (respektive došlo mi to když se poprvý objevil Hyde a bylo jasný že ta příšera se bude měnit na jinou postavu) Ta ženská co byla jakože “šéfkou” Tylera byla jasná protože do tý role obsadili bývalou herečku Wednesday, a když se poprvý objevila na scéně bylo vidět že její role je na první pohled nezajímavá což by bylo divný. A jakmile byla zmíněná ta sestra nebo kdo bylo na 100% jasný že je to ona, protože stejně jako Tyler má být normální takže jí nikdo nemá podezřívat V rámci tohohle mě Wednesday hodně zklamala, protože mi to došlo v podstatě hned a pak to byl docela pain sledovat, protože tam kromě toho mystery (a Jenny Ortegy samozřejmě která byla naprosto úžasná) moc nezbylo
@pavlakratochvilova6097
@pavlakratochvilova6097 Жыл бұрын
Ne, že by mi to zkazilo celý seriál, bavila jsem se díky dalším věcem, ale očividnost pachatelů mě taky zamrzela (i já už přečetla až příliš mnoho detektivek, no).
@petrac7393
@petrac7393 Жыл бұрын
Mě se to líbilo ja to vůbec nečekala spis jsem ho brala jako takovýho toho klasickýho dobráka který je ve friendzonu :D
@Guardian_of_the_World
@Guardian_of_the_World Жыл бұрын
​​@@petrac7393Mám to stejně akorát se mi nikdy nelíbil a strašně jsem byla naštvaná kvůli tomu že Wednesday si vybrala tohodle podivína a ne někoho jiného. Mohla si vybrat kluka ze školy( kluk co ožívá kresby, by se k ní víc hodil a taky jsem je i párovala XDD)
@Realstarscreamnoscam2930
@Realstarscreamnoscam2930 Жыл бұрын
I don't like sand
@dave.lister
@dave.lister Жыл бұрын
me too
@Realstarscreamnoscam2930
@Realstarscreamnoscam2930 Жыл бұрын
@@dave.lister why?
@dave.lister
@dave.lister Жыл бұрын
@@Realstarscreamnoscam2930 it's coarse rough and irritating and it gets everywhere
@petrkrytinar5695
@petrkrytinar5695 Жыл бұрын
@@dave.lister That's what my notebook said😞.
@idolidiot
@idolidiot Жыл бұрын
Komentář? Nemusim bejt detektiv, abych poznal, že si věříte.
@martinsin1766
@martinsin1766 Жыл бұрын
Však úplně zničili odkaz Addamsovi rodiny
@michaelkolarik6189
@michaelkolarik6189 Жыл бұрын
Na rovimu, tohle se říká u každé verze, krom původních kreslených vtipů.
@oswaldmuresan
@oswaldmuresan Жыл бұрын
​@@michaelkolarik6189 Dobre, ale mňa ten seriál prinútil si pozrieť originálnych Addamsovcov zo 60tych a absolútne nedodržali charaktery postavy. Nehovoriac o tom, že hl. Postava ma iba v modernej verzii problém držať charakter, lebo sa jedna o zjavneho psychopata, ale aby sa s nim dokázali divaci vcítiť a bola trochu empaticka, tak ma v seriáli až neuveriteľné 2 scény, kedy to nie je narcistický maniak a preukáže výčitky svedomia ( ktore psychopati nemaju). A to je len začiatok dôvodov, prečo ten seriál nemám rád.
@michaelkolarik6189
@michaelkolarik6189 Жыл бұрын
@@oswaldmuresan Já vám samozřejmě nemůžu a nechci vysvětlovat, co se vám má a nemá líbit, ostatně sám mám u Wensday s některými věcmi problém. Ale ty vaše důvody mi prostě nepříjdou úplně dobré. Charaktery Addamsových se do určité míry proměňovaly po celou dobu fungování frančízy. Wensday odráží spíše filmy z devadesátek, než seriál z šedesátek. Samozřejmě ani tam to nesedí 100%, ale oproti tomu rozdílu starý seriál-filmy to je marginálie. A obě tyto starší verze mají dost těch, co je považují za tu nejlepší verzi a obě mají něco do sebe. A já si nemyslím, že postavy, které mají být zábavně šílené (ať už Wensday, Sheldon z Teorie velkého třesku, nebo třeba většina postav z Batmana), mají odrážet nějakou reálnou duševní poruchu. Vytvářelo by to tlak na realismus, který by vytvářel omezení pro to, co má být zdrojem zábavy, a riziko, že to rozšíří nebo dokonce vytvoří nějaké divné představy o lidech s touto nemocí (už tak jsou lidé, kterým se to nelíbí, protože spousta blbců vůbec nerozlišuje jednotlivé choroby, ale to je podle mě spíš problém těch blbců, ne tvůrců. S konkrétní nemocí by to tak jednoduše odmávnout nešlo). Samozřejmě, pokud tvůrci chtějí z nějakého důvodu zachytit postavu s konkrétní skutečnou nemocí, a stojí jim za to se s těmihle problémy vypořádat, tak super. Ale to není případ žádné z verzí Addamsových.
Jak Začít Film?
14:41
Medojed
Рет қаралды 41 М.
Každý Příběh Následuje Tuhle Strukturu!
15:41
Medojed
Рет қаралды 20 М.
Кто круче, как думаешь?
00:44
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 6 МЛН
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 136 МЛН
Byl SHERLOCK ŠPATNÝ seriál?
11:01
Sewer Studiouz
Рет қаралды 6 М.
Jsou Alien vs. Predátor Filmy Vážně Tak Špatné?
21:07
Proč Jsou Přátelé Tak Oblíbený Sitkom?
34:16
Medojed
Рет қаралды 40 М.
She-Hulk Mě Zlomila | Zatím Nejhorší Marvel Seriál
14:44
Fremeni - vše o národu pouštních bojovníků | Svět Duny
15:08
Knihy Harryho Pottera jsou STRAŠNÉ a vysvětlím proč
2:17:54
Predátoři Vysvětleni! Základní Lore v Jednom Videu
19:04
Кто круче, как думаешь?
00:44
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 6 МЛН