Шановні глядачі! Крім навчання заточуванню на цьому каналі, я також пропоную послуги заточника для всілякого ріжучого інструменту. Професійно заточу небезпечну бритву, будь-який ніж (крім холодної зброї), ножиці побутові та кравецькі, столярний інструмент, та садовий інвентар (професійні секатори, ножі, садові пилки тощо). Звертайтеся! за тел: +38 050 1070215 (Вайбер, ватсап, телеграм), з 8.00 до 20.00 щоденно.
@Андрій-ф5л3к20 сағат бұрын
Велике дякую ! Дуже цікаво і дуже корисно. Вашу подачу інформації навіть нема з ким порівняти.
@GBM137 сағат бұрын
Одразу хочу подякувати Ігор Леонідович та Анна Володимирівна за це чудове відео. Ваш симбіоз у створенні прекрасних, інформативних відео - неперевершений. Щодо відео про техніку безпеки - я однозначно ЗА. Сам коли працюю з КК, то одягаю гумові рукавички, так як нігті зрізаю не дуже коротко, то потім досить не просто навіть 240 чи 320-тий порошок вимити. І Ви, Ігор Леонідович, вже не одноразово зауважували про особливу увагу при роботі з дрібними порошками, запам'ятав ще з першого відео)) Цілком згоден, що при дотриманні певних правил безпеки без облизування баночок, посипання голови та розсіювання наліво і направо порошку, все буде нормально. Забув ще поїдання ложками зранку і ввечері 😂 А деякі рідкі попадання в організм не критичні. Та й зараз навколишнє середовище насичене набагато шкідливішими речами, які потрапляють в організм абсолютно регулярно. Хоча сам я з 1200 порошком працював всього декілька разів суто для того, щоб зрозуміти на що здатен камінець перетворений на "скло". Чесно сказати, результат не вразив і навіть не дуже сподобався. Згоден з Вами, що 600-тий то край, за дуже рідким виключенням. А робота з пастами річ досить цікава (хоча особисто мені більше подобаються природні суспензії, рівно як і самі камінці) і в деяких моментах краще і доцільніше використовувати саме пасти що алмазні, що ОА, що ельборові, маючи стабільно прогнозований результат. З природними камінцями все дещо складніше - підібрати правильний діапазон притирання інколи неймовірно важко, особливо під різні задачі. Думаю, саме тому у тих, хто займається заточкою на природних камінцях, їх не 2, не 3 і навіть не 10 (у мене так точно), бо інакше довелося б їх постійно перепритирати під ту чи іншу задачу. Тому тема з пастами і підготовкою притирів дуже важлива. І не дивлячись на досить не дешеву вартість якісних паст і купівлею притирів під ті чи інші пасти, всеодно виходить значно дешевше ніж купувати декілька десятків камінців. А завдяки цьому та іншим Вашим з Анною Володимирівною відео багато з нас (просто глядачів і підписників) уникнули не потрібних витрат, що фінансових, що витрат часу. Скільки не дивлюсь Ваші відео, наче вже чимало знаю і багато вчите мене поза кадром, тим не менше завжди знаходжу щось нове, якісь важливі дрібнички, уточнення. От і зараз проходження Люксором після алмазної пасти показало, як важливо правильно обирати черговість використання того чи іншого абразиву, щоб в коротший час досягти бажаного результату. І ще це відео яскравий приклад того, як можна відносно бюджетно досягти неймовірно чудових результатів, вскрити карбіди, наволокти матрицю, тим самим закріпивши карбіди, попередивши їх вивалювання та інше. Ще раз щиро дякую Анна Володимирівна та Ігор Леонідович за вашу нелегку і важливу працю.
@dokazatochka7 сағат бұрын
@@GBM13 А ми Вам дякуємо Миколо Андрійовичу за Вашу постійну допомогу, без якої не було б такого різноманіття відео)))
@ІгорЮрчишин-п2чКүн бұрын
Цікаве інформативне відео. Дякую.👍👍👍
@ВладимирРубинский-в6шКүн бұрын
Моє вітання вашому подружжю,величезна подяка за ці дослідження та приклади різноманітних способів заточки.Порадів черговому уроку ,треба експерементувати)
@dokazatochka20 сағат бұрын
Дякуємо вам за добрі слова😊
@ua6238Күн бұрын
Дякую за цікаве, корисне відео. 🤝
@ВолодимирЧуприна-р9фКүн бұрын
Дякуємо за корисне та місцями веселе відео вам і вашій дружині! Про пилюку знаю не з чуток працюючи на землі буває що нікуди не подінешся доводиться одягати засоби захисту і працювати. Пил від землі, від зерна, від засобів захисту, аерозольний пил від роботи оприскувача, і.т.д, але буває ще інший пил від безтолкових людей коли ти живеш поряд з грунтовою дорогою яку є можливіст обїхати асфальтом або проїхати повільно, і умовний максімка кудись сильно поспішає, забуваючи або свідомо підіймає своїм засобом для переміщення сра ки хмару пилу яка не успіває сісти до того як по цій же дорозі їде(летить) черговий умовнний сірожа, а умовний вова бігає за ними всіми і намагається безрезультатно довести до їх голів що він тут живе і не може постійно влітку носити респіратор і дома і в степу, не говорячи про сушку одягу, ягоди, овочі... ТОМУ БУДЬМО ЛЮДЬМИ!!!
@dokazatochka20 сағат бұрын
І вам Володимире дякужмо за підтримку! Будемо Людьми!!!
@cvebrahoКүн бұрын
Дякуемо вам.
@АлександрЛошкарёв-й6хКүн бұрын
Спасибо большое за видео! Очень интересно, наглядно, понятно, с рассуждениями и юмором! Микроскоп сила! Многое проясняет. Желаю здоровья и мирного неба над головой.
@dokazatochka20 сағат бұрын
Дикую за добрі слова😊
@Olegkrs-ob6gdКүн бұрын
Дуже змістовне відео. Супер. Дякую
@vitaliiantonov4031Күн бұрын
Буде цікаве відео по абразивах
@АндрійСтарицькийКүн бұрын
Окремий коментар подяки Анні Володимирівні, за оформлення відео, монтаж, музичний супровід та модерацію. Дякую Вам за створення соловїномовного контенту.
@Віктор_МацикурКүн бұрын
дякую за максимально детальні пояснення та демонстрації, подяка дружині ( та і загалом, хто ми, чоловіки, без підтримки наших дружин). питання. які ви бачите варіанти тесту для ножів, щоб перевірити оті "вскриті карбіди", чи додають вони щось в якості і тривалості різу ножам, чи ні. чому канат є компромісним і поширеним матеріалом для тестів і чому він точно не все покаже, адже є механічне і абразивне зношування, адгезійне, окислювальне(корозійне). зараз істерика з пошуком карбідів - на інформаційному максимумі, тому ваша думка буде і актуальна і максимально цікава.
@dokazatochka20 сағат бұрын
Дякуємо вам за добрі слова)). Ваші запитання безумовно цікаві і заслуговують як мінімум на створення по цій темі відео, постараюсь зробити)))
@Віктор_Мацикур13 сағат бұрын
@@dokazatochka поділюсь цікавим матеріалом, дав лінк. бо американці мають кращі технічні можливості для аналізу, але не факт що вони краще розуміють те, що бачать).
@ValdTorjanКүн бұрын
Люблю облизувати баночки😂
@АрсенАванесовКүн бұрын
Игорь приветствую, все отлично показали и рассказали. Мое мнение это все баловство и маркетинговые ходы ддя удорожания заточки. Так называемое вскрытие карбидов какого либо серьезного преимущества не даст, по крайней мере проверить наверное невозможно. В условиях разделки крупной дичи, проще поправить тем что есть и работать дальше. Ни один охотник суспензии разводить не будет )). Поправит тем что есть и все. Более того, я еще не видел на охоте, чтобы кто то достал дорогой нож, все просто и как говориться поближе к народу. Большинство охотников и точить то не умеют))
@dokazatochka20 сағат бұрын
Приветствую Арсен! Згоден з вами, дуже часто різні "психологічні" моменти мають набагато більший вплив на людей, ніж дійсно потрібні технічні моменти. Але це звісно не завжди так. Питання це дуже не просте, якщо підходити до нього з точки зору "психології ножемана")((. І в той же час просте, якщо дивитись на це чисто раціонально
@АрсенАванесов20 сағат бұрын
@ на самом деле чисто внешне мне очень нравится кромка после обработки на суспензии природников, но рез после алмаза. Конечно при желании можно все совместить и получится вообще супер, но опять же это все время и целесообразность.
@bazzzker19 сағат бұрын
А окрім як для розробки дуже великої дичини ви ножі не використовуєте?
@Владимир-э1г2р15 сағат бұрын
Если вы про Тано, то он про ДРУГОЙ уровень заточки говорил. Николай Сысолятин, Ебург сверлил волос, и в нем макет паравоза помещал. Или на торце шахматную доски чертил, и фигурки шахматные резал. Помещал на торец волоса. Вот это да.. А тут кухонная заточка на коленке....
@АрсенАванесов14 сағат бұрын
@@bazzzker трамонтина мастер про оригинал всеивопросы по кухне закрывает их около пяти штук разных правка каждые две недели красныйирубин более трех лет как купил ни разу не точились. Супруга готовит каждый день все довольны.
@РоманОльховик-э5к10 сағат бұрын
Звернутись не маю більш куди . Чи може бути атлянський сланець розмірами 128/33/15 мм ? З боків дуже характерна риска .
@dokazatochka9 сағат бұрын
Довжина і ширина більш менш схожі , а от товщини в 15 мм мені не траплялись, були тоньші, можливо цей екземпляр майже новий ,і не стерся ,тому і має товщину 15 мм . Але майте на увазі також, що зараз є "специ", які на любий камінь зроблять "характерні сліди старовинного розпилу"((((
@diazdiaz3736Күн бұрын
А абразивные камни из карбида кремния так же вредны если использовать с водой?
@QueenAlexissКүн бұрын
Речь идет не о закрепленном абразиве, а о порошках мелких фракций. По опыту скажу что к грубым фракциям это тоже относится. В процессе работы они дробятся. Даже соблюдая разумные меры безопасности часто на языке привкус. В идеаде нужно работать в перчатках и респираторе. Не только с кк.
@shamansniper7721 сағат бұрын
Переведите камни на масло, будет безопасно. А вместо порошка карбида кремния лучше использовать порошок оксида аллюминия.
@dokazatochka20 сағат бұрын
Те що ми купляємо в супермаркетах, і те що дивимось з наших екранів,- набагато токсичніше за любі бруски кк ( звісно якщо ці бруски не споживати замість їжі)))
@KonstaSar16 сағат бұрын
Згоден. А чому б не зберігати порошок у вологому стані? Тоді точно не буде летіти.
@АндрійСтарицькийКүн бұрын
Доброго дня Ігор Леонідович, дякую Вам за нове відео. Відео про техніку безпеки та абразивну гігієну буде точно не зайвим. Якщо буде відео про Т.Б, то нагадайте людям про шкоду від оксиду хрому 6-ти валентного, який використовується як абразив у загально відомій пасті "ГОИ"(по українськи виходить "ДОІ"???). Яку люди наносять куди тільки можна, а особливо на войлочні та муслінові круги, які на обертах розкидають пасту по стінах, стелі, на руки та прямо в обличчя.
@dokazatochka20 сағат бұрын
Вітаю Вас Андрію. Ви неначе прочитали мої думки про Гоі))) тільки вчора знімав ролик де розказував трохи про неї, і про зелені по лікоть руки ,😂, затятих любителів цієї , наробленої за роки совдепії токсичної речовини, якої ще на наших теренах "невичерпні запаси"
@GBM137 сағат бұрын
Підтримую. Чи не найстрашніша і найнебезпечніша паста