2:35 no miasto chcialo tam na nowo Po kilkudziesieciu latach uruchomic port tylko jest problem z wybudowaniem nowej bocznicy PKP powiedzialo ze to jest ,,scisle tajne"🤦🏻
@grzegorz.stepien5 ай бұрын
Tak, mój poprzedni film jest o porcie
@wojciechr29205 ай бұрын
W Silicach można zobaczyć unikatowe w skali europejskiej bezkolizyjne skrzyżowanie dwóch akweduktów: Wiktorii (dolny) i Elżbiety (górny).
@Roman_545 ай бұрын
Miejsce jest ciekawe, ale także niebezpieczne: kilkanaście lat temu nurt Kłodnicy wciągnął do syfonu dwoje dzieci, Matka rzuciła się na ratunek, a chwilę później Ojciec. Cała czwórka nie przeżyła. A Kanał Gliwicki, niegdyś tętniąca życiem droga wodna, pełna barek z węglem i innymi towarami płynącymi w obie strony kanału, dziś jest tylko niepotrzebnym zbiornikiem ze stojącą wodą, o którym robi się głośno w mediach, gdy przyducha zabija ryby. Był plan, by przywrócić ruch na kanale, ale podobno właściciele Odry nie pozwalają.
@grzegorz.stepien5 ай бұрын
O tym wypadku nie słyszałem
@Roman_545 ай бұрын
@reporter360PL Sprawdziłem, nie ma nic na temat tej tragedii w Internecie, przynajmniej jeżeli chodzi o proste wyszukiwanie. Widocznie zdarzyła się ona wcześniej niż myślałem, pewnie jeszcze w latach 90-tych. Być może jest coś o tym w "Życiu Blachowni" - śp. Andrzej Sz. raczej by tego nie pominął, ale ŻB jest dostępne tylko częściowo w pdf, w Bibliotece Cyfrowej.
@michamicha85485 ай бұрын
Nie jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Podobnym ciekawym miejscem, choć trochę innym, jest chociażby akwedukt w Fojutowie.
@grzegorz.stepien5 ай бұрын
Owszem, ale jednak na dużo mniejszą skalę
@jarekm48135 ай бұрын
Akwedukt i syfon to jednak dwie bardzo różne konstrukcje. Łączy je jedynie to, że umożliwiają skrzyżowanie cieków bez mieszania wód, nic więcej. W Polsce jest sporo akweduktów, ale syfon na rzece jest jeden.
@grzegorz.stepien5 ай бұрын
@@jarekm4813 dzięki za to wyjaśnienie
@jarekm48135 ай бұрын
@@grzegorz.stepien Ogólnie syfon nie jest czymś niespotykanym w hydrotechnice, np. w Warszawie transportuje ścieki z lewego brzegu Wisły na prawy, do oczyszczalni. Ten, który uległ awarii:) Ale to kolektor ściekowy a nie ciek wodny, natomiast na rzece słyszałem tylko o tym jednym. Fajnie było go zobaczyć:)
@astra8195 ай бұрын
Jako dziecko kąpałem się w tym miejscu. 😊
@JacekWaldemar-z6j5 ай бұрын
Na kanale Wieprz-Kszna jest podobne miejsce.
@66666000666665 ай бұрын
Ma już 80 lat, czyli zbudowany w 1944?
@grzegorz.stepien5 ай бұрын
Początek lat 40 ubiegłego wieku to faktyczny czas ukończenia kanału gliwickiego
@Robinrudzik5 ай бұрын
@@grzegorz.stepien Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd . Syfon istniał już latem 1935 roku na podstawie planów niemieckich . Warto sięgnąć po książkę Pana Mirona Urbaniaka p.t. Dzieła hydrotechniki w Polsce Kanał Górnośląski Gliwicki. Zdecydowanie w połowie lat 30tych syfon został ukończony.