No wiesz mówić o ataku na Zachodzie bez nazwiska von Manstein, to takie zdecydowanie nowe podejście do historii II wojny światowej. Chaotyczny materiał, pierwsza część merytorycznie była lepsza. Mimo to uważam że dobrze byłoby gdyby powstał nowy silny podcast, dlatego uważam że masz potencjał. Co do tego 1940, kluczowy był czas i tak mówiąc dzisiejszym językiem świadomość sytuacyjna. 1 GA razem z całym BEF powinna 10 maja już dawno zajmować pozycje na lini rzeki Dylne, to były potężne siły które mogły zaważyć na wyniku kampanii. Belgowie w genialny sposób odwrócili uwagę i tak niezbyt sprawnych sztabów alianckich od tego co kombinują Niemcy na ich skrzydle. Licząc od Ardenów do morza, odkryte skrzydło na przestrzeni ponad 200km, to była okazja by pogrzebać Niemców, ale oni zaryzykowali i wygrali. Warto zwrócić uwagę co o tym planie mówił Fedor von Bock w rozmowie z Halderem.
@Sebakowal2012 күн бұрын
Tak nie dodałem że to po rozmowie Mansteina z Guderianem plan został przyjęty w tej formie. Guderian przychylił się do nie go bo w pełni pokrywał się z tym jak wg Guderiana powinny były działać jednostki pancerne itd
@JanKowalski-i8u12 күн бұрын
@Sebakowal20 Ale koncepcja, pomysł to był od początku Manstein. Oczywiście że to się świetnie wpisywało w poglądy Guderiana, miał wpływ na ostateczny kształt planu, ale na pewno nie jego autorem, akwarelista też chciał czegoś innego niż plan Schlifena, ale też nie mógł się czuć ojcem tego planu. Poruszyłeś kwestie o kapitalnym znaczeniu, przy okazji tych 20 dywizji pancernych. Niemcom zabrakło czołgów, to wtedy powinni zauważyć że prowadzą wojnę w której najważniejsza jest ilość sprzętu pancernego.