Slackware 15 - System dla wymiataczy czy leniuchów? - Mój Stary OS

  Рет қаралды 8,478

Piteusz

Piteusz

2 жыл бұрын

Nareszcie nowy odcinek! Chociaż czekaliśmy dość długo, to i tak krócej niż na Slackware 15. Filmik był już nagrany w lutym, lecz zabrakło mi czasu na poskładanie go. Jednakże czas się znalazł i oto jesteśmy!
-----------
Stary OS #4
------------
Specyfikacja Della Latitude E5400:
CPU: Core 2 Duo P8600 2.4GHz
RAM: 4GB DDR2
GPU: Intel GMA 4500MHD
SSD: 120GB SSD
Ekran: 14.1" 1440x900
Specyfikacja Thinkpada T42:
CPU: Pentium M 1,7GHz
RAM: 2GB DDR1
GPU: Ati Mobility Radeon 7500
HDD: 40GB 5400RPM PATA
Ekran: 14" 1024x768
------------
Forum: starykomputerforum.piteusz.ovh
Strona: piteusz.ovh
Discord & IRC: piteusz.ovh/irc_discord.php
Twitter: / piteuszteruyo

Пікірлер: 50
@mattreginia5414
@mattreginia5414 Жыл бұрын
Kiedyś miałem kilka dni wolnych i postawiłem Slackware na starym laptopie. Skompilowałem własny kernel ze sterownikami od producenta karty graficznej, skonfigurowałem wszystko co mogło mi się przydać i używałem tego sprzętu przez kilka lat. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.
@con781
@con781 2 жыл бұрын
Fajnie było zobaczyć film o Slackware 15 na twoim kanale miłego dnia
@ManilaJeffDrugie
@ManilaJeffDrugie 2 жыл бұрын
Fajnie zobaczyć to co się czytało w postaci filmu ;)
@user-rf7py3ge6o
@user-rf7py3ge6o 6 ай бұрын
Slackware używam gdzieś od 2002, od wersji 8.1. Wcześniej przerabiałem mandrake i red hat. Śmieszna sprawa była z tym wydaniem, bo została wydana aby byś pierwszą dystrybucją z kde3 i w sumie tylko dlatego się nią zainteresowałem. Oczywiście kde początkowej wersji nie działało zbyt stabilnie, pamiętam że potrafiło sie wywalić podczas szukania pliku. Były to też czas gdy normalnym było kompilowanie kernela po instalacji, dzięki temu mogłem mocno odchudzić system, ładował tylko to co niezbędne. Dla zabawy, na starym laptopie, instalowałem też slackware z dyskietek, zdaje się wersja 3 ileś tam, fajna zabawa. Pewnym jest, że można się sporo nauczyć o działaniu systemu operacyjnego. No i taka ciekawostka, foldery na płycie instalacyjnej odpowiadają dawnemu podziałowi, gdy system instalowało się z dyskietek, zdaje się że jeszcze wersja 7.0 ma taką możliwość aby podstawowy system zainstalować w taki sposób. W między czasie robiłem podejścia do systemu z linii bsd, też bardzo pouczajace ale pomimo specyficznego podejścia do "ergonomii" uzytkowania systemu, mam sentyment do slackware i stale gości na jednym z komputerów. Tak właśnie sobie myślę, ile to dystrybucji upadło lub mocno podupadło od 2002 roku. Nie ma już Auroxa, nie ma PLD, Mandrake/Mandrive nie ma. Inne zmieniły docelową klientelę, powstały nowe.
@user-rf7py3ge6o
@user-rf7py3ge6o 6 ай бұрын
Skoro już odkowałem ten film to jeszcze coś napiszę. Co do przygód z linuxem to pamiętam jeszcze pierwszą instalację mandrake 8.0 z płyty pożyczonej od koleżanki. Pierwszą instalację linuxa. Zacząłem delikatnie, bo była możliwość instalacji w pliku, tzn nie na dysku tylko instalator tworzył plik, który imitował dysk i tam instalował sie system. System wystartował i uruchomił się...WindowMaker. No to był szok. Jak tego używać, co z tym robić?! Ale to było tak inne od windowsa że jakoś mnie to zaintrygowało i przy kolejnym podejściu wyczyściłem sobie cały dysk, oczywiście z niewiedzy. Rok 2002, dysk 10GB, na nim wszelka możliwa muza ściągnięta przez audiogalaxy i wszystko poszło...tyle godzin pobierania na marne. Kolejny był Mandrake 8.2 kupiony w empiku razem z Linux+. Mandrake 8.1 juz z nowym kernelem 2.4 ale z gcc, którym nie dało sie skompilować niemal nic. to były fajne czasy, takie trochę partyzanckie. Z tamtych czasów to został mi sentyment do Slackware i WindowMakera.
@NoushiOwO
@NoushiOwO 2 жыл бұрын
Super filmik jak zawsze.
@FFlynn
@FFlynn 2 жыл бұрын
Zarąbisty ten Slackware, nawet fajnie sie on prezentuje. No, nie powiem, być może będę zainteresowany.
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Nooo jeżeli masz podstawową wiedzę co i jak w linuksie, znasz troszkę basha... to dlaczego nie. Jeżeli działałeś tylko troszkę na linuksie lub w ogóle - polecam się wstrzymać lub wziąć inną dystrybucję, gdzie jest więcej dokumentacji lub jest po prostu łatwiejsza w obsłudze (np. Fedora). Aczkolwiek ta dystrybucja zasługuje na poradnik i mam w planach na swojej stronie zrobić taki gruby tutorial.
@FFlynn
@FFlynn 2 жыл бұрын
@@Piteusz Poradnik by sie przydał, bo nie ukrywam... Chciałem podejść do Linuksa, ale za każdym razem nie wychodziło.
@rafixson300s8
@rafixson300s8 2 жыл бұрын
Fajny prezentacja filmu o slackware 15 jako odpowiednik gentoo jako stary notebooki i komputer jeszcze na 32bit slackware spoko rozumiem po lubić linux zalety system operacjny ale coś odpowiednik jest jak Linux Caculate który jest opartę w gentoo jest system ale fajny też jest slackware
@kot7400
@kot7400 2 жыл бұрын
mi się też film podobał
@Fio042
@Fio042 Жыл бұрын
kolejny słodki dell uwu
@itkris
@itkris 2 жыл бұрын
Piteusz, masz ciekawe filmy.
@konradk3845
@konradk3845 2 жыл бұрын
0:00 nostalgiczny rok 2012.
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 2 жыл бұрын
Zaczynałem od slackware 9 lata temu. Strata czasu. Posiedziałem na tym rok. poskakałem po distrach, pare lat windy. Potem znowu linux, dualboot. Od 2004 Wyłącznie debian. Czasem na kilka miesięcy jakieś ubuntu. Od roku na jednym kompie suse tak żeby system poznać, Nowy komp będzie na debianie ale albo net instal i reszte dobudowywane z łapy ewentualnie można się bawić debostrapem. Efekt system lekki, szybki stabilny, mający wszystkie zalety slackware a nie mający jego wad. No i przepastna debianowska dokumentacja przy której dokumentacja slackware to ponury żart.
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 Жыл бұрын
@legalna dyskryminacja sporo ci się pomieszało, pozorność wyboru socjotechnika i linux. No cóż. Bywa. 1.Linux to tylko kernel reszta to dodatkowy soft, a razem dystrybucja. 2. Bugi jądra można śledzić na bugtrackerze. Umiejętność analizy kodu nie jest umiejętnościa powszechną tu pełna zgoda. 3.Wielość dystrybucji nie jest wynikiem użycia socjotechnik, a jedynie skutkiem mnogości podejść do tego jak system uniksopodobny wyglądać powinien "Czy Debian, czy Slackware, X systemów jest z góry zaprojektowana pod kątem terminów "backdor, telemetria, malware". Spytam w prost czy ty masz jakiekolwiek pojęcie o budowie systemów unixowych lub jakichkolwiek innych. Sposób zarówno, nazwijmy to, ich prowadzenia jak i budowy minimalizuje zagrożenia wynikające z telemetrii czy backdorów. Minimalizuje a nie wyklucza. Myk polega na tym, że systemu unixopodobne możesz budować od 0 z paczek lub kodu źródłowego. Więc to że piszesz "by usunąć wszelkie te niespodzianki które w tych systemach są na dzień dobry. " Świadczy o tym, że pojęcie o temacie masz nikłe. Więcej telemetri i innego świństwa masz w telefonie I fon czy z androidem, niż w nawet w najbardziej bezrefleksyjnie zainstalowanym ubuntu. O twoich wynurzeń na temat socjologii nawet nie będę rozkładał na czynniki pierwsze. Powiem tylko tyle, że nie ma jednostek odpornych na socjotechniki, są jedynie mniej podatne. Natomiast wyskoczenie w tym temacie o którym mowa z socjotechnikami zdaję się być mówiąc oględnie nietrafione.
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 Жыл бұрын
@legalna dyskryminacja łącząc fakty z kłamstwami ok liinux nie istnieje. Stary ty nie istniejesz kiedy wyłączam komputer. Realny świat jest po za siecią. Mało tego komunikujesz się ze mną przez platformę śledzącą cię dalece bardziej niż jaki kolwiek system operacyjny. O linuxie nie masz pojęcia. Alana wata poczytam bardzo chętnie. Polecam Sun Zu, Lao Zi i Konfucjusza. Celowo pomijam grecką filozofie klasyczną, chociaż warto tu dorzucić Platona i Sokratesa. Dopiero potem wypadało by brać się za filozofie wyrosłą na, gruncie bardzo niejednorodnej kultury europejskiej, czy o zgrozo amerykańskiej. Czemu, a temu, że po ogarnięciu filozofów wymienionych prze zemnie wcześniej( z wyłączeniem Konfucjusza który jest ciężki w odbiorze )absolutnie wszystko co napisane później zdaję się mocno wtórne ,uproszczone, nie pełne okaleczone. Ma się wrażenie jak by się czytało rozprawki dukającego uczniaka, który chce uchodzić za mądrzejszego niż jest w istocie, tak na prawdę nie mając pojęcia o czym mówi. Całą filozofie Kanta dotyczącą bytu o którym to kant pisał tomiska, o tym byt jest, a nie bytu nie ma oraz nieszczęsną metafizykę bytu zamyka w czterowierszu. Prosto i niesamowicie celnie objaśniając Kanta.Cała ta pompatyczna złożoność współczesnej myśli filozoficznej przestaje być przytłaczająca i zawstydzającą. Zaczyna jawić się prostą, przegadaną, rozmydlającą istotę rzeczy i śmieszną. Za autorów czyni łasych na pokłony gówniarzy. A ty jeszcze na koniec zarzucasz mi kłamstwa co więcej mieszanie faktów z kłamstwem, opierając jak rozumiem o myśl filozoficzną jednego autora. Jeżeli twój poziom rozumienia tego filozofa jest równie powierzchowny co zagadnień informatycznych to jest to zatrważające. Co do mojej znajomości Alana Watta, jest ona na dzień dzisiejszy zerowa. Za 3 dni będę wiedział czy warto go czytać dalej. A teraz wytłaczam komputer. Przestajesz istnieć
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 Жыл бұрын
@legalna dyskryminacja Dzięki ja go poczytam z chęcią, jeszcze małe hasło juri biezmienow.I zrób sobie do tego mocno uspokajającą herbatę, powaga. Facet mówi jak jest i jest przerażający a mówił to w latach 60t ych. Co do systemów operacyjnych linuxy i innych nie daj się zwariować naucz się je zabezpieczać. Najbezpieczniejszy komp komórka, tablet, to taki odłączony od prądu. Brzmi jak sarkazm ale nim nie jest. Linux to naprawdę kernel i tylko kernel, a od technikalii zrobi ci się niedobrze to nie meczę, nimi. Czy linux distro jest bezpieczniejsze niż win? Tak. czy potrafię je bardzo dobrze zabezpieczyć? Tak. Czy jest w 100% bezpieczne ? No i tu właśnie każda odpowiedz inna niż NIE to naprawdę obiektywne kłamstwo. Co do całej naszej rozmowy pomimo twoich technicznych błędów merytorycznych ja rozumiem twój punkt wyjścia. Mało ja sie zgadzam z większa częścią konkluzji. Czytając to co czytam, a nie są to gazety czy wiadomości jedynki dwójki i tvn. Powiedzmy że staram się znajdować informacje, źródłowe zamiast polegać na ich opracowaniach. Już dawno jestem uważany za szaleńca. Rzucam dość szczegółową informacje czasami popartą czymś więcej w jakimś momencie x. Słysze że mnie poje**ł0. W momencie y odsuniętym w czasie słyszę skąd wiedziałeś z taką dokładnością?!??! A no z tąd że informacje, każdą qrwa jedną się weryfikuje po wielokroć a nie przyjmuje jak podali. Mało tego, podważa się własne źródła Pozdrawiam :)
@wodniak.8580
@wodniak.8580 2 жыл бұрын
Jeżeli chcesz aby z automatu uruchomił sie Slaczek na DE wystarczy, że zmienisz w /etc/inittab initdefault z 3 na 4 i gotowe
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Przypinam, bo rzeczywiście tego nie wspomniałem. Dzięki :>
@rafixson300s8
@rafixson300s8 2 жыл бұрын
17:53 He he he oglądasz saper elektro złomiarze no spoko ok
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Ano, raz na jakiś czas go polecam :> . Z Saperem znamy się od bodajże dwóch lat, od momentu gdy wyzwał mnie na "Hot 16 Challenge".
@platynowa
@platynowa Ай бұрын
Dlaczego nie zmigrujesz na serwery Platinum, jak lubisz stare rzeczy. XD Poza tym Slack działa też na nowych kompach.
@Anonymous-hk4cj
@Anonymous-hk4cj 2 жыл бұрын
\o/
@N1K0_JK
@N1K0_JK 2 жыл бұрын
Piteuszu czy mógłbyś podlinkować/podać nazwę tapety którą masz na thinkpadzie ?
@NoushiOwO
@NoushiOwO 2 жыл бұрын
Mniej więcej to co na filmie =)
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
www.touhou.pl/walls/Remilia_Flandre/Remilia_Flandre0023.jpg - yet another oldschool wallpaper from touhou.pl :>
@sandr6769
@sandr6769 2 жыл бұрын
Jestem okienkowym ziemniakiem, ale zainteresował.
@fewyearsbehind9333
@fewyearsbehind9333 Жыл бұрын
Coś o wielkości kernela. Jaki jest debian który też ma ten większy kernel? Szukam jakiegoś linuxa który już ma sterowniki do jak największej ilości kart sieciowych.
@matid8453
@matid8453 2 жыл бұрын
polecam akumulator albo jakiś pakiet dla routera
@konradk3845
@konradk3845 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Czy zrobisz film o pcem lub 86box?
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Dlaczego by nie, ciekawy temat. Prócz wymienionych przez Ciebie programów, można by było też dorzucić do filmika temat Basilliska II i Sheepsavera
@konradk3845
@konradk3845 2 жыл бұрын
@@Piteusz o tych drugich pierwszy raz słyszę ale ok. Z tego co widzę to twój film jeśli chodzi o pcem to byłby jednym z pierwszych polskich na ten temat.
@konradk3845
@konradk3845 2 жыл бұрын
@@Piteusz a Macintosh ok.
@Joseph_183
@Joseph_183 2 жыл бұрын
can I ask a question?
@rimanxc
@rimanxc 2 жыл бұрын
Koledze odnośniki w opisie filmu nie działają.
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Dziękuję za informację - już poprawione
@razmund9465
@razmund9465 2 жыл бұрын
Zrób coś o pcem albo 86box
@pieseek4968
@pieseek4968 2 жыл бұрын
siemson
@mati23232
@mati23232 2 жыл бұрын
Co robi rpm w slackwarze?
@dxaniol
@dxaniol 2 жыл бұрын
pakiety maja rozszezenie .rpm
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Istnieje program, który konwertuje pakiety rpm na tgz. Zwie się rpm2tgz. Nie są to binarne pliki, a Linux to Linux, więc taka konwersja bezproblemowo działa :>
@szalonyrowerzysta147
@szalonyrowerzysta147 2 жыл бұрын
Co się stało z odc Mój stary komputer #38 ?
@Piteusz
@Piteusz 2 жыл бұрын
Został schowany, bo niezbyt obecnie odzwierciedla to, co się dzieje w tym temacie i jakie mam zdanie. kzbin.info/www/bejne/eJWWiXitZ5qjd7c - możesz go tutaj zobaczyć, lub na playliście "Mój Stary Komputer". Edit: Chociaż w sumie przesłuchałem go ponownie i stwierdzam, że nie jest aż tak bardzo zły. Wrzucam go na widoczny.
@szalonyrowerzysta147
@szalonyrowerzysta147 2 жыл бұрын
dzięki
@user-jl9sr5kk4v
@user-jl9sr5kk4v 2 жыл бұрын
meow
@luk3z517
@luk3z517 2 жыл бұрын
meadow
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 2 жыл бұрын
Kolego @Piteusz - można prosić kontakt do Ciebie ? Szukałem mail nie znalazłem. Wielkie dzięki z góry. Ewentualnie napisz do mnie - linki mam pod każdym swoim filmem. Chodzi o komp z obudową AT, nie ATX.
@uchihaitachi4533
@uchihaitachi4533 Жыл бұрын
Mam takiego laptopa i też go kupiłem za 100 zł ale bateria trup i dysk hdd i 2 gb ramu ah
@konradk3845
@konradk3845 2 жыл бұрын
0:00 piteusz. Retro głos w internecie.
Athlon vs Pentium III - Mój Stary Komputer
18:43
Piteusz
Рет қаралды 7 М.
Summer shower by Secret Vlog
00:17
Secret Vlog
Рет қаралды 6 МЛН
마시멜로우로 체감되는 요즘 물가
00:20
진영민yeongmin
Рет қаралды 34 МЛН
Co lepiej kupić? Retro Stacjonarkę czy Retro Laptop?
17:40
Linus Torvalds Guided Tour of His Home Office
4:25
Barbara
Рет қаралды 1,6 МЛН
5$ IBM Thinkpad Refurb
13:01
schvabek
Рет қаралды 3,4 М.
Slackware 15 RC1 - Setup A Multilib System With Slackpkg+
38:56
OldTechBloke
Рет қаралды 12 М.
Karta SD czy Compact Flash zamiast dysku HDD?
16:40
Piteusz
Рет қаралды 8 М.
In Pursuit of Slack (Slackware 15.0)
31:10
DJ Ware
Рет қаралды 15 М.
Why Do I Use Linux Instead Of BSD?
16:00
DistroTube
Рет қаралды 100 М.
16-bitowy PC - Test AMD 286 i Windowsa 2.1
30:50
Piteusz
Рет қаралды 13 М.
Lepsze niż Pentium? AMD 486 100MHz
28:46
Piteusz
Рет қаралды 6 М.
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Tamar DB (mt)
Рет қаралды 16 МЛН
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
HUDAKOV
Рет қаралды 446 М.
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 1,7 МЛН
#samsung #retrophone #nostalgia #x100
0:14
mobijunk
Рет қаралды 9 МЛН
Зарядка-брелок для Apple Watch
0:39
Rozetked
Рет қаралды 149 М.