Slovenský počítač PMD (1986)

  Рет қаралды 4,458

jaffarski

jaffarski

Күн бұрын

Z relácie Noc v archíve.

Пікірлер: 114
@milanmilan8235
@milanmilan8235 Ай бұрын
uz rok bola na (zapadnom) trhu Amiga 1000 a 4 roky Commodore 64. Neporovnatelne pocitace. My sme boli 8 rokov za zapadnou technikou. Minimalne. A niekto to bude stale obhajovat ako bolo Ceskoslovensko pokrokove...
@JackAddams
@JackAddams Ай бұрын
Pozor na ten pokrok, lebo to je po anglicky progres a progresivcov bude davat Fico zrejme do koncentrakov ako Hitler Zidov ... On chce len tupe zaostale tlupy, ktore nemyslia, ale volia Smer, SNS, Republiku atd.
@Belojadransky13
@Belojadransky13 Ай бұрын
Dnes sme 8 rokov pozadu technologicky od Číny
@ugencz8364
@ugencz8364 Ай бұрын
@@Belojadransky13 Kdyby nebylo západu, nebylo by moderní Číny.
@DExUS5
@DExUS5 Ай бұрын
Pár dní dozadu som priniesol túto mašinu domov, je ešte lepšia ako si ju pamatám z počítačového krúžku. Skvelý stroj ! Isto spravím aj nejaké video ;)
@TheRichkal
@TheRichkal Ай бұрын
Já se určitě těším na Váš příspěvek = video o "Pé eM Déčku", protože já jsem v této době dostal jako dárek k vánocům od strýce, který jezdil na služební cesty do Švýcarska, osobní počítač Commodore 64 a v té době jsem z něho byl naprosto konsternován, jelikož tzv. hry na tomto bylo pro mě něco jako "objevit Ameriku" 😀 Pamatuji si, že když jsem si chtěl zahrát na tomto nějakou hru, musel jsem založit audio kazetu a hlídat si počítadlo na tenkrát k tomu v příslušenství patřícímu magnetofonu, abych si tu a tu požadovanou hru nahrál do počítače a jakmile se načetla mohl jsem samotnou hru začít hrát. Když o tom teď mluvím, úplně mi vyvstal primitivní program, když jsem ve svých začátcích začínal programova v programu Basic, program zněl: 10 print "KZbin" 20 goto 10 RUN
@mirora8037
@mirora8037 Ай бұрын
... akurát disketová mechanika PMD 32 bola luxus a preto sa používali magnetofóny KDZ-1. Mám otestovanú trojku s KZD-1 a origo kazetou.
@DExUS5
@DExUS5 Ай бұрын
@@mirora8037 Tiez mam KZD1 ktoru som predtym nemal moznost skusit, a som prijemne prekvapeny ako rychlostou tak sposobom fungovania.
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
Mě rozbíjí jak to ručně pájej, a říkají tomu masová výroba :D
@Martin_Demsky
@Martin_Demsky Ай бұрын
Mna skor sokuje, ze kolko zien tam pracuje, takze mali elektrotechnicke vzdelanie, ale aj pri inych videach napriklad vyroba C64 je vo vyrobnych halach dost zien.
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
@@Martin_Demsky To zdaleka nemuseli... Ano, na vývoj a podobně to člověk potřebuje, ale na to usadit součástku na desku stačí vidět barevně, a nějaká ta zručnost... Je to výroba jako každá jiná.... Nebo myslíte že chutí 16-18ti letí číňani migrující z venkova (sotva elektrina) do měst kompletovat iPhony mají vyhlášku 50? ;-)
@Martin_Demsky
@Martin_Demsky Ай бұрын
@@PetrBelohoubek-ot5ok nemyslim si, ze je to take lahke, dneska 90% prace urobia roboti, takze vsetko uz je take system on a chip, alebo zaliate priamo do pcb, takze ti co to dneska finisuju v tovarni pravdepodobne len poukladaju jednotlive moduly na miesta na to urcene a zasrubuju to ;-)
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
@@Martin_Demsky přesně o tom ale mluvím, zatímco na západě tou dobou většinu elektroniky usazovaly na desky strojově, (a pak to "prostě" zahřály) tady, kde jediný zájem (Ruska) bylo rozvíjet armádu a vyrábět zbraně, elektronika znamenala velkou schopnost improvizace, nekvalitní (teda až na ty pro armádu) ruské součástky, k tomu sice kvalitnější ale pořád klony 15 let starých Tz české a německé součástky, pašování toho co neumíme vyrobit (u didaktiku půlka střev) ze západu, a následna MALO výroba ručním osazováním.... Ale za to že to lidi přestaly milovat kned po revoluci můžou zlí Američané, co nám zničily průmysl ;-)
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
@@Martin_Demsky btw: Slusovicti byly na pašování součástek mistři ;-) tam dokonce měli i spoustu dobových moderních výrobních procesů a zařízení, ale takové IQ 151, tak to byl prakticky hodně dobrej Bastl....
@ugencz8364
@ugencz8364 Ай бұрын
Asi to nejlepší micro vlastní konstrukce co náš průmysl zvládnul vyrobit...a to je hodně smutná a krutá realita.
@Vladynko1
@Vladynko1 Ай бұрын
Obhajcovia režimu pred rokom 89 ste ešte ani na svete neboli nemáte šajnu ako to tu fungovalo ale máte plnú hubu rečí ako sme boli na tom super ako sme si všetko vedeli vyrobiť....prd makový ! Než sa niečo naprojektovalo trvalo nekonečne dlho, a než sa to začalo vyrábať už to bolo za zenitom . A potom sa to vyrábalo roky rokúce a na sklad lebo to nikto nechcel. Som v Tesle v BA na Kukučínovej robil práve v tom čase . A skladal klávesnicu na to slávne PMDčko. Aj tú prvú verziu s mikrospínačmi , aj tú druhú "vylepšenú" neklikaciu s vodivou gumou.... A neskôr na jeseň v 89 som bol asi pol roka na PP-06. Všetko zázraky technológie a stelesnená modernosť. Svet uháňal svetelnou rýchlosťou vpred v mikroelektronike a celkovo elektronike ale nám ušiel vlak . Len si to nechcete poniektorí priznať , (akože nedivím sa) lebo ako decká ste mali celkom iný pohľad na svet . Vlak ušiel hlavne z dôvodu že skoro všetko nám bolo diktované z Moskvy. A u niektorých súdruhov v Moskve panoval názor , že kybernetika je paveda a načo by proletárom bolo treba nejaké kapitalistické huncútsvo ako bol počítač...
@LubosMudrak
@LubosMudrak Ай бұрын
Boli vychovávaní v tom, že náš dobrý štát sa postará a aj to tak vyzerá. Bohužiaľ, veľa mladých ľudí má presne to isté zmýšľanie doteraz. Aj za cenu stagnácie a úpadku
@1allround1
@1allround1 Ай бұрын
To bola história a čo hovoríš nato, napr. že cukor dnes vozíme z Rakúska, lebo diktát z Bruselu z nás urobil nesvojprávnu kolóniu. Pomaly od roku 1989 to bude rovnako dlhý čas ako tu bol socializmus a situácia je taká, že sme stále zaostalá krajina, kde bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú a voľby sú len fraška.
@joedoe6165
@joedoe6165 Ай бұрын
@Vlado, vies mi prosim ta potvrdit / upresnit? je toto je byvaly areal Tesla Bratislava? maps.app.goo.gl/7ezDcodKr4ZTz96d8 Dakujem za odp.
@pantalone2952
@pantalone2952 Ай бұрын
@@1allround1 Ak sme tak zaostala krajina, preco si vacsina stale voli tych istych a tazko odporuje zmene, ze by bolo zle? Preco nedaju rodicia vieru v mladych, ktori volia napr. PS? Preco ich nechavaju sklamanych a aj vdaka tomu odchadzaju z krajiny, najma ti, ktori by mohli mat pricinenie na zlepsenie krajiny? Je to o zadubenosti samotneho naroda.
@LubosMudrak
@LubosMudrak Ай бұрын
@@pantalone2952 Tak zrovna presedlanie z konzervatívnych socialistov na progresívnych socialistov nie je žiadna výhra...
@georgechristodoulou7682
@georgechristodoulou7682 Ай бұрын
legenda
@SlovenskyKAKTUS
@SlovenskyKAKTUS Ай бұрын
64 KB operačnej pamäte, neuveriteľné.
@danielgago-sk
@danielgago-sk Ай бұрын
Na podobných veľkostiach pamäte fungujú doteraz jednoduché mikrokontroléry a človek by sa divil čo to všetko utiahne... Samozrejme nie internet a 4k video, ale skôr rôzne merania, sledovania stavov a riadenia.
@TheRichkal
@TheRichkal Ай бұрын
Vzpomínám se, že Commodore 64, který jsem měl a mám do dneška jakoby na památku a vzpomínku, měl rovněž 64 KB 😛
@danielgago-sk
@danielgago-sk Ай бұрын
@@TheRichkal a dokonca ZX Spectrum z tých rokov začínal s verziou len 16kB. Ale to bola ešte rozdelená na rôzne bloky, k dispozícii pre program bolo tak možno 4kB či koľko. A aj na tom sa už programovali hry. To boli časy keď programátor musel byť noazaj kúzelník...
@sitzpredsedafunt8544
@sitzpredsedafunt8544 Ай бұрын
@@SlovenskyKAKTUS Kedysi to stačilo na let na Mesiac 😁
@warrax111
@warrax111 Ай бұрын
Vies preco sa volal Commodore 64, tym cislom? Pan Kaktus-vsetko vie?
@user-fh5hs3nq2u
@user-fh5hs3nq2u Ай бұрын
0:45 koľko ? 😄
@w1katari
@w1katari Ай бұрын
ja mam doma doteraz ATARI 800XE..:)
@jurajtrent5477
@jurajtrent5477 Ай бұрын
radi dehonestujú ale sami nič nevedia vyrobiť
@philipcooper8297
@philipcooper8297 Ай бұрын
Čeho to byla kopie?
@etrsek
@etrsek Ай бұрын
Toto nebola kopia. preto sa aj neuchytila pretoze bolo malo programov. Skvela kopia bol Didaktik M alebo Mato.
@sitzpredsedafunt8544
@sitzpredsedafunt8544 Ай бұрын
Procesor MHB8080 bol jeden z mnohých klonov (nie je to celkom to isté čo kópia) 8-bitového procesora Intel 8080. Ešte aj Intel Pentium (80586) mali niekoľko klonov - od AMD, Via, WinChip, ... okrem AMD je to všetko už minulosť. Že nejaké PMD nedokázalo držať krok - to nebola výnimka, ale skôr pravidlo a nie len vo východnom bloku. Tu samozrejme všetko dlho trvalo, často to zlyhalo na nejakej blbosti - proste plánované hospodárstvo vs trhové, poručíme větru, dešti, o chvíľu to tu máme znovu.
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
Nebyla to vyloženě kopie, ale většina použitých součástek byla. A ty co nebyly, tak ty se musely pašovat ze západu, protože sankce žejo...
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
​@@etrsekmato bol odpad na styl pmd. A este k tomu nepodareny.
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
​@@sitzpredsedafunt8544je absolutne iste ze tesla MHB8080 je klon intelu 8080A 1:1. Problem je v tom ze Intel prisiel v roku 1973 a Tesla klon az okolo roku 1980 cize ked uz bol ten procesor da zenitom.
@vladimirmikulec7649
@vladimirmikulec7649 Ай бұрын
Ja mám doma dve, ale obe už kvôli veku nenabehnú. Vie to niekto opraviť? Ja už používam iba emulátory.
@jmusic2024
@jmusic2024 Ай бұрын
videl som video ako nenabehnu prve Macy alebo nieco uz z 90tych rokov - kvoli rozpadu materialu, proste nejaky plast na obrazovke alebo nejakom chipe sa rozpadne... skoda toho, v podstate sa nic nezachova funkcne (na rozdiel od starych aut, parnych rusnov a podobne)
@warrax111
@warrax111 Ай бұрын
@@jmusic2024 nastastie to tak nieje. :) ale casom to prijde, ale urcite nie teraz. cipy, cin, med (traces), integrovane obvody aj "plasty" (PCB) nastastie drzia dobre. mosfety, regulatory, kondeznatori, sa daju dokola vymienat. Plasty napriklad na PCI, ISA a AGP slotoch, drzia dobre. To robili z odolneho plastu, aj teplotne odolneho. By si sa divil, ako dobre sa dari klavesniciam IBM Model M, vyrabanym v 80tych rokoch, drzia doteraz. :)
@alvin192BA
@alvin192BA Ай бұрын
Ono to nebolo také prditko , detská hračka,ako to mnohí s dešpektom sa o nich vyjadrovali,ale pokiaľ mi je známe,jediny na Slovensku vyrábaný analógový počítač, keď som robil v Tesle vo vypočtovom,technici ho používali za účelom meraní,mali aj M3T/20, ale ten po obdržaní tohto PMD takmer nevyužívali
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
Ziadny analogovy pocitac to nebol. Najskor si nastudujte definiciu analogoveho pocitaca. Bol to cislicovy pocitac od procesora pamate ... Naviac PMD bol mrznuci a stale sa prehrievajuci kram. Robit na tom bol trest.
@alvin192BA
@alvin192BA Ай бұрын
Tak cislicovo-analogovy,mam to od technikov v Tesle. Navyše to prehrievanie vyriešili, použitím ventilátora aky sa používal v základnej jednotke EC1025,u nich fakt bežalo to PMD denne 16 hodín bez problémov,len nepretržite ho ofukoval ten ventilátor
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
@@alvin192BA Znova opakujem že tam nič analógové nie je. Mám veľké pochybnosti o "technikovi" ktorý dokáže povedať takýto megalománsky nezmysel. To je ako keby som tvrdil že soľ je sladká. A to že si niekto na ten krám dorobí ventilátor aby riešil jeho konštrukčný paškvil nie je ospravedlnenie toho že ten paškvil sa prehrieva, mrzne a z výroby žiadne chladenie nemá. Hold TEchnicky SLAbé.
@kordoz10
@kordoz10 Ай бұрын
dnes sme spotrebitelia azijskeho tovaru, este kym im mame co ponuknut my, potom uz mozeme ist do jaskyn
@rncmv
@rncmv Ай бұрын
prečo táraš takéto sprostosti?
@PetrBelohoubek-ot5ok
@PetrBelohoubek-ot5ok Ай бұрын
Víš o tom, že součástky co vyrobit dokázaly prostě okopírovaly od západu či Asie, a co nedovedly, tak dovezly, takže to ani náhodou nebyl "náš počítač" žejo?
@chronokoks
@chronokoks Ай бұрын
Cinania nemaju ani len dochodky. To by sa Vam tam zilo.
@romino29
@romino29 Ай бұрын
Keby tomu tak nebolo, tak nemas ani na to zariadenie na ktorom pises ten komentar. A mozno by to vlastne tak bolo lepsie
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
@@chronokoks Dochodky su vlhke sny pre blaznov co veria na rozpravky.
@abeljozef
@abeljozef Ай бұрын
pmdcko sa vyrazne priblizilo k svetovemu standardu 😂😂😂
@martinmo976
@martinmo976 Ай бұрын
Co vsetko sme dokazali vyrabat na SK...kam sme dosli🤦‍♂️
@jannepomuk7735
@jannepomuk7735 Ай бұрын
Myslis kradnutu nelicensovanu kopiu Intel 8080 v dobe, ked na to stacila lupa (zjednodusene povedane)?
@martinmo976
@martinmo976 Ай бұрын
@@jannepomuk7735 Pisem o zamestnanosti a moznosti uplatnenia ludi v roznych cinmostiach nie o licencii...teraz su lepsie zadne dvierka v cipoch o ktorych ludia ani nevedia...
@Ice-Inline-Freestyler
@Ice-Inline-Freestyler Ай бұрын
​@@jannepomuk7735 Presne. Hlavne takí sa vyjadrujú a plačú za šmejdom, čo ani len za máčny mak nič o tom netušia. Dokonca sám v tej reportáži popísal zaostalosť za štandardmi. Tu trebalo len počúvať s porozumením.
@etalon745
@etalon745 Ай бұрын
@@jannepomuk7735 Hlavně v době (1986) kdy se začal dělat 80386...
@smajl2
@smajl2 Ай бұрын
Super... Dokázali sme vyrábať 10 rokov starú, ukradnutú technológiu.... Waaaaaau....
Autosalón v Bratislave v roku (1992)
3:45
jaffarski
Рет қаралды 21 М.
Prof. Peter Staněk: Konflikt na Ukrajine ako obraz budúcej vojny
24:14
Люблю детей 💕💕💕🥰 #aminkavitaminka #aminokka #miminka #дети
00:24
Аминка Витаминка
Рет қаралды 1,2 МЛН
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 80 МЛН
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 199 МЛН
Příčina nehod - zavřený spojkový kohout
16:11
kuyon model
Рет қаралды 17 М.
Making H2SO4 from Sulfates and HCl
5:00
Corrosive Chemistry
Рет қаралды 26 М.
Štrba, Važec, Ždiar - Hledaní ztraceného času 1938
9:24
Matúš Jančík
Рет қаралды 11 М.
Hobit: Honba za klimatizací (parodie) - Mistr dabingu
8:36
Mistr dabingu
Рет қаралды 160 М.
Plochozemci vs. Profi Debatér: Kdo zvítězí?
23:01
czeXperiment
Рет қаралды 336 М.
OBĚD V CHANOVĚ? ROZMLÁTILI NÁM AUTO!
15:01
Starej Fotr
Рет қаралды 307 М.
Mladý chalan vyhral taliansku motorku (1991)
4:23
jaffarski
Рет қаралды 12 М.
Ceny potravin v Rusku. Rozbalení nákupu (Březen 2024. Volgograd, Rusko)
6:50
Jakub Zieba / Якуб Зиба
Рет қаралды 44 М.
Prvé dni na vojenčine (1985)
3:44
jaffarski
Рет қаралды 170 М.
Ako bude vyzerať televízia v budúcnosti? (1986)
4:20
jaffarski
Рет қаралды 9 М.