Nádhera. Kus československé historie a designový i technický skvost.
@svatoslavzedka73183 жыл бұрын
Nádhera,máte pravdu kus české historie hlavně um našich lidí 👍
@Rasam33 жыл бұрын
Morho! Lak je nádherný, vůz vypadá jako Ferrari na kolejích. Renovace se povedla, dobří řemeslníci odvedli to nejlepší. Pro lidi, kteří se narodili v Českolovensku je Strela jako pouto naší historické slovanské vzájemnosti s bratry Slováky. Lidé, kteří byli na vojně a přísahali věrnost ČSSR, vědomí, že přísaha platí dál... Přísaháme jen jednou. Tatra je nejlepší!
@zdeneksedlon35033 жыл бұрын
Perfektní popis i názor. Se vším co jste napsal souhlasím a plně Vás podporuji.
@silky32083 жыл бұрын
👋BRAVO!! Ti remeselnici jsou machri,zlaté ruce👍👍
@cynikcyp3 жыл бұрын
No paráda 👍!!! To je jiné☕, ako keď som ju videl pred múzeom v Kopřivnici...
@karols73343 жыл бұрын
Vyzerá lepšie ako tie čo jazdia teraz.🤓🤓🤓 Pozdravujeme našich Českých a Moravských kamarátov.!!!!!
@Majkl.3 жыл бұрын
No.. To neviem ale je pekná :)
@bigpaul7113 жыл бұрын
Nádhera a krásná práce všech zúčastněných!👍
@filippolak65593 жыл бұрын
Parádna práca ,krásny stroj.👍
@romandvoracek97043 жыл бұрын
SUPER DĚKUJI ZA VIDEO. ROMAN OSTRAVA 👍👍👍
@gabriel_jiri3 жыл бұрын
Vlaková legenda opět v provozu
@evakasparkova10313 жыл бұрын
Takže vlastně to byl hybridní vůz na kolejích, rekonstrukce se povedla. jen bych upozornila, že pohonnou jednotku vymyslel Josef Sousedík, kterého zabilo gestapo.
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
Tak za první byl hovno hybridní, za druhý víte hovno jako většina tohoto národa jestli se povedla, nebo ne a za třetí jděte do prdele s gestapem. Je to známá věc a upozorňovat na to není třeba a už vůbec ne hystericky.
@zdeneksedlon35033 жыл бұрын
@@stinacdutohlav6737 Vůbec by mě nenapadlo, že se v dnešní době může vyskytovat takový vulgární a primitivní UBOŽÁK jako jste vy.
@retroshowok34453 жыл бұрын
@@stinacdutohlav6737 Vy jste duševní mrzák.
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
@@zdeneksedlon3503 Tak hele, nevím co je na vulgárnosti špatnýho a za druhý soud z jedné věty, že jsem primitivní ubožák vypovídá, že máte v té své kedlubně pěkně nasráno. Je to jasný?
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
@@retroshowok3445 Váš názor sice může být i pravdivý, je to otázka, ale popravdě řečeno je mi vaše vyjádření zcela u prdele. Zpochybněte mé věty a pak se omluvte vy samozvaný hysterický moralisto. Je to jasný?
@jirisebek91593 жыл бұрын
Lidé co strelu dali zpět do perfektního stavu zaslouží přinejmenším metál. Slovenská strela ukazuje jak jsme na tom technicky byli. Nebýt totalitních režimů nemusel tady být dnes Kocourkov.
@retroshowok34453 жыл бұрын
Presne receno.
@tomzdarsky3 жыл бұрын
Krása.
@emilcapcara51563 жыл бұрын
Je to nádhera, klobúk dolu...!!!
@miroslavpavlas54503 жыл бұрын
Fantastická práce, je vidět, že zlaté řemeslnické ručičky ještě existují. Zajímalo by mě, kolik stálo jízdné, vzhledem k poměrně malému počtu pasažérů a luxusním službám muselo být asi mnohem vyšší než u běžných vlaků.
@Fraxinus19863 жыл бұрын
Předpokládám, že cena byla standardní tarif na cestu z Prahy do Bratislavy + místenka. A tím, že byla Slovenská strela rychlá, měla finančně daleko úspornější provoz než parní lokomotivy. Provoz se prý plně zaplatil v momentě, kdy byla obsazenost něco přes jednu třetinu. S těmi luxusními službami bych to nehrotil, bylo to vedené jako 2. třída. A řekl bych, že jídlo a pití z té kantýny asi bylo s řádnou "turistickou" přirážkou.
@marculess7773 жыл бұрын
Topka!
@PANX-kv3ij3 жыл бұрын
kdy bude jaka akce. abychom se mohli projet.
@jenyk-of3nk3 жыл бұрын
Tak bylo by to moc,chtít po ČT trochu přesnější informace,třeba to o tom motoru,že má 165 koní,a je benzínovej...ono je to trochu zavádějící.Má sice dva benzínové motory Tatra (T68 ,6 válec,16.800cm3),ale i elektrické-vozidlo se rozjíždí na elektrický pohon poháněný benzínem a při dosažení rychlosti 82 km/h se automaticky přepne na čistě mechanický,benzínový, který je ve vyšších rychlostech účinnější.
@petrhalir3 жыл бұрын
Asi by to spoustu lidí nezajímalo.Kdo chce, získá si informace sám.
@FerryIsMyWorld3 жыл бұрын
Taky nechápu proč v každé reportáži říkají, že má dieselové motory. Ty měla jen na samém počátku.
@stewehegemon35823 жыл бұрын
💝💝💝👍
@grandfatherandfatmanparkou34863 жыл бұрын
Ještě tak kdyby chtěli zaplatit těm řemeslníkům to, co jim naslibovali. Střela je krásná, dělali ji srdcari, a mnozí zcela zdarma.
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
Tak tohle mě teda zajímá. Jak to můžete vědět?
@miladavalachova34363 жыл бұрын
A hlavne ze teraz vymysleli hybrid.A hybrid uz bol davno vymysleny pred 85 rokmi👍❤Ja teda nie som technicky typ,ale toto je tak nadherny stroj,ze slov netreba❤
@keltoi0463 жыл бұрын
Josef Sousedík - vsetínský vynálezce (valašský Edison) 220 patentovaných vynálezů.
@Rasam33 жыл бұрын
Josef Sousedík a jeho odbojová činnost V uplynulých dnech jsme si připomněli 76. výročí úmrtí významného vsetínského rodáka Josefa Sousedíka. Vynálezce, podnikatel, politik a v neposlední řadě i zapálený vlastenec, odhodlaný položit vlastní život za demokratické principy první republiky, byl zastřelen gestapem 15. prosince 1944 při výslechu v budově Okresního úřadu Vsetín. Josef Sousedík a jeho odbojová činnost Hned po nacistické okupaci republiky v roce 1939 se Josef Sousedík zapojil prostřednictvím organizace Obrana národa do domácího odboje. Na konci téhož roku skupinu postihlo rozsáhlé zatýkání. Sousedík byl v lednu následujícího roku propuštěn a pokusil se o obnovení činnosti organizace. Byl však znovu zatčen a pět měsíců vězněn na Kounicových kolejích v Brně. Ani to ho neodradilo a po návratu z vězení nadále pokračoval v organizaci odboje. Skupina, která se utvořila kolem jeho osoby se vyhnula zatýkání během heydrichiády. Proto mohla podporovat rodiny zatčených odbojářů a sbírat zpravodajské informace, které posílala do Londýna. Sousedíkova skupina zintenzivnila svoji činnost během roku 1944, kdy na Moravě došlo k růstu protinacistického odboje. Navázala spojení s výsadkem parašutistů ze skupiny CLAY pod vedením četaře aspiranta Antonína Bartoše. Díky jejich vzájemné spolupráci začaly na Vsetínsku nabývat konkrétní obrysy plány povstání proti okupantům. Skupina měla vybraných 10 branných čet pro obsazení jednotlivých úseků města Vsetína při povstání. Počítalo se i se zřízením nouzového letiště pro přistávání spojeneckých letadel a naplánovaná byla i místní mobilizace. Do činnosti Sousedíkovy organizace byl zapojen i konfident gestapa František Bednář, zvaný Malý Franta, jemuž Sousedík důvěřoval. Poté co Malého Frantu zatklo gestapo na udání dalšího konfidenta Františka Šmída, alias Velkého Franty, došlo na základě jeho výslechu k postupné likvidaci skupiny. Na jeho udání byl 15. prosince 1944 zatčen Josefa Sousedíka gestapem. Ještě téhož dne byl odpoledne v prvním patře budovy Okresního úřadu při výslechu zastřelen. Přesné důvody jeho zastřelení nejsou známy. Místní odboj tím přišel o svého čelního představitele a město o významného rodáka. Po válce udělil prezident Edvard Beneš Josefu Sousedíkovi Československý válečný kříž „in memoriam“. Jenže nástup komunismu změnil pohled na odbojářského hrdinu. Protože to byl podnikatel- kapitalista, nesměl se jeho život připomínat. Pamětní deska umístěná na budově, kde Sousedíka zastřelili, musela být toku 1949 odstraněna. Také jeho rodině se dostalo od komunistů pouze ústrků a bezpráví. Teprve po listopadu 1989 byl Josef Sousedík rehabilitován a v současnosti je možno o něm znovu mluvit a psát. Osobnost jeho formátu si to určitě zaslouží.
@keltoi0463 жыл бұрын
@@Rasam3 Co zde píšete je částečně pravda něco polopravda, ale i nepravda.
@Rasam33 жыл бұрын
@@keltoi046 a něco je čtvrtpravda atd., což? a potom existují editoři pravdy a lásky, ale prozradit ji nemůžou, což? protože nemají nic
@keltoi0463 жыл бұрын
@@Rasam3 Skupina J.Sousedíka poučena z chyb v roce 1939 (Obrana Národa) je vysoce organizovaná a důraz je kladen na utajení. Jen díky tomu nedochází u ní k zatýkání během heydrichiády. Nemalá její část je tvořena členy četnictva a proto se ví již dopředu kdo má být zatčen nebo předveden na gestapo.Tento člověk je pak včas informován a odejde k partyzánům.Ti se později stanou jednou ze součástí I.Československé partyzánské brigády Jana Žižky, jejímž hlavním pilířem co se do personalistiky týče se stane odbojová organizace J.S. Na uskutečnování plánů ohledně povstání Na Vsetínsku, které má vypuknout v návaznosti na SNP se pracuje od roku 1943, kdy má odbojová organizace J.S. již přes tisíc členů. Výsadek 3 parašutistů v roce 1944, díky svému spojení s Londýnem k čemuž používali vojenskou vysílačku s anglickou operační značkou „Clay“, má naplnit jeden z těchto plánů a hodně důležitý. Jedná se totiž o zajištění dodávky zbraní z Anglie. Ke shození zbraní má dojít 7.srpna 1944 v prostoru Vsackého Cábu, bohužel k němu nedojde a to ani později. Koncem roku 1944 tito 3 parašutisté (skupina Clay) mění své působiště (uvádí se díky zvýšené činnosti gestapa) a spojení s odbojovou organizací J.S. je přerušeno. Nové navázání se již nikdy neuskuteční.. Výkresy patentovaných vynálezů, ale hlavně nepatentovaných, které chtěl po válce Josef Sousedík nechat patentovat (uvádí se 30) jsou ukryty v Juřičkově mlýně (v dubnu 1945 vypálen SS a gestapem, přeživší popraveni).Ten slouží jako shromaždiště partyzánů a ošetřovna, kterou vybavil a zásoboval J. Sousedík. Zde se také domlouvají mezi členy odbojové organizace J.S. a partyzanské brigády další postupy a akce. Ničení telegrafních drátů, kolejí, zdrojů elektřiny, přepadávaní vojenských skladů apod. Někdy dochází třeba jen k domluvě jako v případě zabavení vojenského materiálu ze skladiště v Jablůnce. Kde stráž skladu 9 belgičanů sloužících v německé armádě přejde k I.Československé partyzánské brigádě. Výslech J.Sousedíka provádí dva členové gestapa (Schiefermüller-popraven 1947, Körner-unikl trestu, nepodařilo se ho vypátrat) později jeden odchazí. V mísnosti zůstává druhý gestapák, kterého J. Sousedík spacifikuje a chce utéct oknem. Ten ležící na zemi jej však ještě stihne střelit ze zadu (lékařská zpráva uvádí dvě střely v lýtku a jedna v oblasti hrudníku). Oba členová gestapa svalovali vinu jeden na druhého. K postupné likvidaci skupiny nedošlo ani to nebylo možné, protože se znali vždy jen tři členové (pojistka kvůli konfidentům). Po zatčení části členů potřebuje gestapo najít další odbojáře. K tomu použije přímo dům J. Sousedíka kde 29 členů gestapa 14 dní vyčkává na jejich příchod. Nikdo však nepřijde a to jen díky manželce J.Sousedíka a domluvenému varovnému signálu. Část odbojové skupiny odchází k I. čs.partyzánské brigádě. Po smrti J. Sousedíka začne jeho odbojovou činnost zastupovat jeho bratr. Čs. partyzánská brigáda s odbojáři zahájí povstání. Na pomoc se k nim probije přes Slovensko Československá armáda L. Svobody (1., 3. a 4. brigáda) a společně pak osvobodí Vsetín. Komunismus zde nikdy nebyl, to pouze strana, která byla ve vedení byla komunistická, že se zde za socialismu nesměl jeho život připomínat? ale přesto se připomínal. Vše je totiž jen o lidech a člověku jako takovém. Velitel I.Československé partyzánské brigády Jana Žižky, B.D.Murzin, když po letech navštívil opět Vsetín. Součástí návštěvy měla být beseda s občany kde byl po příjezdu očekáván, jeho první kroky však vedly k manželce J. Sousedíka. Poté, když byl na besedě dotázán jak dokázala čs.partyzánská brigáda vůbec vydržet za takových podmínek, tak odpověděl, že vše bylo zásluhou Josefa Sousedíka a jen díky jemu dokazali přežít a fungovat. V roce 1969 k 25. výročí vzniku a bojů této brigády je Josefu Sousedíkovi udělena pamětní medaile. Na náměstí Svobody na Vsetíně je památník z roku 1949, kde jsou uvedena mimo jiné i jména odbojářů, kteří položili své životy za německé okupace 1939 - 1945 a jméno J. Sousedíka je zde také. Jen některé z písemností kde se v té době o něm psalo: Veselý, L.: Josef Sousedík, moravský průkopník elektrotechniky. Elektrotechnický obzor,1954. Štěpán, L.: Pře inženýra Londina. Hvězda práce, 1986. O jeho odbojové činnosti se píše třeba: Přikryl, J.:1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky,1976. Konečný, P.: Dodávky materiálu odbojovým organizacím na jižní Moravě ze zahraničí v letech 1944 - 1945. In: Vlastivědný věstník moravský,1983. Přikryl, J - Slezák, L.: Jihovýchodní Morava v boji proti okupantům,1965. ad. Pamětní deska odstraněna 1949 nebyla nikdy umístněna na budově, ale v budově. Ta se nachází na Horním Městě v této městské části se J.Sousedík i narodil do chudé rodiny kde 7 sourozenců mělo v zimě pouze jeden pár bot. Vše čeho dosáhl bylo jen díky jeho píli a nadání, když se ještě jako dělník po práci věnoval samostudiu a sebevzdělávaní na školu neměl peníze.Tato pamětní deska je v budově znovu umístěna v roce 1968 a vydrží zde asi 3 roky. Po třetí je naistalována v roce 1990. Samotná budova do dnes je již 20 let nepřístupná a leží čí spíše stojí ladem. Proč Československo po válce nikdy nezaplatilo, aby mohlo jeho patentované vynálezy vyrábět a používat je záhada. Otázkou je i jestli plány nepatentovaných vynálezů opravdu shořely v Juřičkově mlýně nebo je gestapo stačilo ještě odnést. Jednalo se totiž o třetí generaci hybridního elektomotoru či letadlo s kolmým startem. Josef Sousedík nikdy neřešil politickou příslušnost svých zaměstnanců, bylo mu to jedno, ti ho zase považovali více za svého spolupracovníka než za nadřízeného či majitele. ....ale prozradit ji nemůžou, což? protože nemají nic...njn když myslíte :-)
@Rasam33 жыл бұрын
Co zde píšete je částečně pravda něco polopravda, ale i nepravda.
@jurajfilin71803 жыл бұрын
Tých čs. znakov keby odliali viac a dali na stojan, mohli by to predávať ako suvenír železničným nadšencom.
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
A stejně tak veliký, ze stejnýho materiálu a fronty by byly až do Popradu. Bože to je ale debilní nápad.
@radekblacky19963 жыл бұрын
Jste machři..👍👍😀
@dragonlukasmapping8053 жыл бұрын
bylo by super kdyby o tomhle udělal video Mustard. :)
@orihelnr3 жыл бұрын
super
@sussybaka420693 жыл бұрын
Krásná moderátorka
@MartinProavis3 жыл бұрын
Kde?
@sussybaka420693 жыл бұрын
@@MartinProavis Na obrazovce, pokud máš problémy se svojí oční retinou, zajdi si za doktorem.
@MartinProavis3 жыл бұрын
@@sussybaka42069 Spíš ty máš problém s vkusem...😁
@sussybaka420693 жыл бұрын
@@MartinProavis To že jsi nepotkal slušnou a pohlednou ženu není můj problém, ale třeba se i ty někdy dočkáš.
@MartinProavis3 жыл бұрын
@@sussybaka42069 Ty jsi vtipnej, šmoulo😁 Mám hezčí a mladší.
@radeksturmАй бұрын
Povedlo se.Potlesk!
@74dava3 жыл бұрын
Tyto parametry nemají ani dnes vozidla ČD
@thomtrucker19253 жыл бұрын
Super prace a jedine ne vozidlo. Co to je ridit s kapucou, to se nekdo totalne pomatl?
@Baldur-qb6ur3 жыл бұрын
Tak to je ozaj choré, rušňovodič v kapucni... Vidieť ako ide česká spoločnosť dole vodou!
@herberteinstein78233 жыл бұрын
Tak je to zatím jediný člověk který se 'Strelou' umí jezdit a třeba chce zůstat inkognito což mu nikdo nemůže zakázat, takže proč by nemohl řídit s kapucou. Předpokládal bych že až pro Slovenskou strelu budou vyškolení oficiální strojvedoucí, tak pro ně Tatra nechá ušít repliky dobových uniforem stejně jako pro případný vlakový personál.
@Ignisan_662 жыл бұрын
Tiež som sa nad tým pozastavil. Strojvodca z kapucňou to kde sme? Trochu kultúry do toho prosím, toto majú byť České dráhy nie volaky Rytmusov koncert v pajzli.
@marianhanustiak40083 жыл бұрын
krásna práca,všetka čest,ale tie psie náhubky,to je strašné.
@Polsondeside3 жыл бұрын
Akorát jsem narazil na fotky cca 35 let staré, kde jako ditě stojím u této krasavice. Jen škoda, že ztratila svojí autentičnost. Ale bez této obnovy by se brzo rozpadla. Snad se s ní brzo provezu ačkoli z Prahy je to kus cesty.
@sharpshooterCZ200S3 жыл бұрын
Ehm, nic ve zlém, ale před cca 35 lety toho na Slovenské strele moc autentického nebylo, alespoň co se týká viditelných částí.
@Polsondeside3 жыл бұрын
@@sharpshooterCZ200S tak právě že byla bez zásahu takže vše původní.
@sharpshooterCZ200S3 жыл бұрын
@@Polsondeside Bez zásahu a vše původní? Vždyť před 35 lety neodpovídalo zbarvení, okna, tapecírungy a obložení stěn, potahy sedadel (tedy těch která zbyla, protože chyběla polovina interiéru) a konec konců neodpovídalo ani značení (strela byla označena jako M290.001 ačkoliv se jedná o vůz M290.002), tak mi prosím nevykládejte jak tehdy byla původní ;-)
@Polsondeside3 жыл бұрын
@@sharpshooterCZ200S bože vy s tím nadelate. Já se bavím ve smyslu jako když jako dítě objizdime hrady a tehdy třeba byli zdevastovane ale byla cítit ta minulost a dnes když to renovuji opatrně a pečlivě tak už je to navonena novota a není v tom cítit ten punc z let minulých. Samozřejmě že ten stav nikdo nechceme. Je to pak na pohled k pláči ale mě se jednalo pouze o prvotní dojem kdy pusté a rezavé věci působí nostalgicky. Víc v tom nehledejte.
@evakasparkova10313 жыл бұрын
@@Polsondeside Už opravovaná byla, nástřik dělali učni, tehdy se používala syntetika, která bledla a byla matná.
@peterkadlec57463 жыл бұрын
Slovenská strela bola jeden z dvoch kusov, táto konkrétne 002. Prosím vás a táto mašina je aká? Žeby 001? kzbin.info/www/bejne/pmm1aIiAiLeIm5I
@sharpshooterCZ200S2 жыл бұрын
A není ti ani trošku divný že "táto mašina" má úplně jiný typový označení i jméno než Slovenská strela?
@peterkadlec57462 жыл бұрын
@@sharpshooterCZ200S som laik, podobalo sa mi to iba dizajnom. 😁
@tomasfijala74133 жыл бұрын
Nikoliv aerodinamický, nýbrž proudnicový. Jako posléze u osobních vozu Tatra..
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
Kdyby byla dána větší dynamika učivu ve škole, nemusel by projev být tak debilní.
@rodier_ratafakus3 жыл бұрын
Slovaci si Strelou privezou hop sup prasok! :D a tunu kokesu
@Ignisan_662 жыл бұрын
Ten slovenský preklad Hop Šup prášku ma furt odjebáva. To znie fakt ako droga :DD
@tadyjepikasovo30723 жыл бұрын
Slovenska Strela na výletě v Lužné u Rakovníka kzbin.info/www/bejne/qXKqgqd4f5Zng6M
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
Abyste se z ní neposrali. Já tvrdím, že je v mnoha ohledech dojebaná. Je zajímavý, že se nikde neukazují lidé, co to dělali. Na celé reportáži je nejhezčí p. Fabiánová.
@martasvlk44273 жыл бұрын
Dojebaná? To nemyslíte vážně? Co by jste za tři roky dokázal vy? Sedět u počítače (Nebo z čeho vlastně píšete.) a dal psát nesmyslné komentáře? Pche, za mě mají lidi, co se na tom všem podílely velký obdiv!
@martasvlk44273 жыл бұрын
Jinak záběru, jde na tom lidi makají je několik...
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
@@martasvlk4427 Naučte se psát, raději.
@martasvlk44273 жыл бұрын
@@stinacdutohlav6737 Tak jsem udělal jednu chybu a napsal jsem "jde" místo "kde" a co jako? Svět se z toho neposere...
@stinacdutohlav67373 жыл бұрын
@@martasvlk4427 Panenkoskákavá, vy jste ale psychopat.
@rodier_ratafakus3 жыл бұрын
Sorry ale vlak s nazvem Strela, to musel vymyslet nekdo na fetu :D
@simonasegetova46073 жыл бұрын
Je to autentický název...protože to kdysi v té době bylo opravdové žihadlo...A asi logicky se to taky jmenovalo STRELA,protože to byl velmi rychlý spoj a zastavoval jen v Brně a pak až v Bratislavě...
@Ignisan_662 жыл бұрын
No tak v českom podaní "strela" fakt znie jak nejaká droga. :D Proste keď sa Česi snažia hovoriť po slovensky vo väčšine prípadov to znie príšerne. A to platí aj o mnohých Slovákoch ktorý sa snažia hovoriť česky. :DD