Interesujący film. Brakuje komentarza w języku angielskim oraz umieszczenia filmu na Facebook wraz z podłączeniem pod wszystkie zagraniczne stacje TV oraz zagraniczne biura turystyczne w celu promocji Polski.
@kolejowykt31764 жыл бұрын
Niesamowite miejsce, co zaskakuje to to że te sosny są takie małe a mają ponad 100 lat :-)
@kazimierzmarkiel54007 жыл бұрын
Do tego co powiedziano, dodam następujący fakt.Leśnicy zaciekle ogradzają młodniki przez zwierzyna płową, zanim las nie wyrośnie trochę większy. Sarny i jelenie obgryzają tegoroczne przyrosty na przewodniku, bo jet smakowo najlepszy. Rezultat jest taki, ze jedna sarna może nam załatwić wiele sosen w taki sposób i wtedy sosna powoli przybiera kształt, jak na zdjęciach. Moja sosna nie była byle jaka, to była samosiejka, którą zasadziłem na moim ogrodzie w miejscu, w którym chciałem takie drzewo mieć i załatwiła mi drzewo, obgryzła mi jabłonki ( które mnie też smakowały) i kwiatostany truskawek, które posadziłem. Ale nie mam im tego za złe, bo one nie mają supermarketu. Stary
@Grzegorz21092 жыл бұрын
Jeśli to sarny to dlaczego ten "krzywy las" powstał tylko w tym miejscu ? Takich powierzchni powinno być wiele w całej Polsce.
@Tennesse-ws3qm6 жыл бұрын
WOW !!!! Nice and iteresting ! LIKE !!!
@adasieq89007 жыл бұрын
Ja uwielbiam iglaki, w tym sosny! Mam malutką sosnę, która w tym roku wypuściła pędy! Jest taka śliczna!❤
@jakubkowalski96703 жыл бұрын
U mnie też rosną takie drzewa i jest to efekt nasłonecznienia.
@tomas.namyslik34343 жыл бұрын
Ha ha ha i dlatego rosną na północ ??? ::)::)
@temariszych33084 жыл бұрын
Sosny sosny ale to ciekawe komu chcialo sie trudzic profilowaniem sosen wytrwaly zakochany czlowiek dla swojej Luby wygodne siedzenia och chciala bym wiedziec dokladnie jaki powod byl Milosc czy Zdrada ?
@Anatoli_Vikulov3 жыл бұрын
Отчего такие изогнутые стволы?
@adasieq89007 жыл бұрын
Czy będzie też odcinek o sośnie pinii śródziemnomorskiej ? Mam jedną pinię przywiezioną z Chorwacji, więc czekam ;) Pozdrawiam serdecznie Pana Pawła ! 🌲🌲🌲
@osrodekedukacjiprzyrodnicz70207 жыл бұрын
Niestety, w naszym klimacie bywają ostre zimy (temp. poniżej 12 stopni) - wtedy pinie mogą wymarzać. Tak się stało z piniami z naszego ogrodu. Mamy tylko w doniczkach: 3-latkę (okrywaną na zimę) i jednoroczne. Pozdrawiam :)
@adasieq89007 жыл бұрын
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich Super! Dzięki za odpowiedź. Będę brać ją do domu na zimę
@TomaszTrelaPlus7 жыл бұрын
Liczyłem że właśnie taki wniosek zostanie przedstawiony na temat tych drzew, sam uważam że cel miał być bardzo praktyczny, acz prawdopodobnie był eksperymentem mającym sprawdzić czy drewno z naturalnymi krzywiznami faktycznie sprawdzą się w architekturze. Ale jest pewna rzecz o której nie wiedziałem, że takich lasów jest więcej w Polsce. Czyli tym bardziej nie ma mowy o przypadku. Więc być może był jakiś artykuł jakimś biuletynie ogólnopolskim i właściciele postanowili wprowadzić w czyn licząc za zyski za kilkadziesiąt lat. Wojna prawdopodobnie przerwała eksperyment.
@adasieq89007 жыл бұрын
To prawda, sosny to niezwykłe drzewka!
@Autonomic.7 жыл бұрын
Dobra, przyznam się - to ja je powyginałem.
@amelia7116 жыл бұрын
Chaser Chazee xd
@aniadd114 жыл бұрын
XD
@slawko675 жыл бұрын
pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%99tak_sosny W latach pięćdziesiątych mój dziadek i jego szwagrowie użytkujący sąsiednie działki umówili się i na najsłabszej rolniczo częsci tych działek posadzili las. A właściwie bór, bo sosnowy. W sumie jakieś 5 hektarów. W latach siedemdziesiątych jako mały kajtek dziwiłem się, że dużo sosen w tym wówczas trzydziestoletnim lesie tworzy takie krzesełka przy ziemi. Z czasem poznikały - część uschła, bo las nie był prawidłowo pielęgnowany, zabrakło czyszczeń i trzebieży. Część wycięto na potrzeby gospdarstw. Kiedy zacząłem naukę w technikum leśnym dowiedziałem się co było przyczyną powstania tych "krzesełek". Grzyb, do którego link podałem na początku. Smutne, że dziś dla podniesienia atrakcyjności medialnej nawet leśnicy skłaniają się do dziwnych "nieziemskich" teorii, zamiast sięgnąć do podstaw ochrony lasu.
@osrodekedukacjiprzyrodnicz70205 жыл бұрын
W tym wypadku jest to wykluczone. Istnieje kilka hipotez i żadna nie jest potwierdzona . Poza tym autor filmu z poczuciem humoru "puszcza oczko" do odbiorców", tak aby przyciągnąć ich uwagę. Więcej pogody ducha życzymy :) Pozdrawiam - Ilona Mrowińska
@madzia3094 жыл бұрын
Xd
@madzia3094 жыл бұрын
Xd
@jacekbartkiewicz1011 Жыл бұрын
Ingerencja leśników dla meblarzy! Ścięty stożek wzrostu i tyle mistrzu ?!?!?
@seebst6 жыл бұрын
Te krzywe sosny są gdzieś w głębi lasu, czy może z brzegu zaraz? Chodzi o to, czy daleko trzeba iść, aby je zobaczyć?
@osrodekedukacjiprzyrodnicz70206 жыл бұрын
W głębi lasu. Można tam dotrzeć rowerem. Np. "Szlakiem niezwykłych sosen" www.czaswlas.pl/wycieczki/?p=1&id_wycieczki=36
@IwaIfy6 жыл бұрын
Rosną na ciekach wodnych, które promieniują negatywną energią. Łatwo je rozpoznać: są poskręcane, ze zwyrodnieniami lub uschnięte......
@Grzegorz21095 жыл бұрын
Majaczysz. Darz Bór.
@bolekbolek0076 жыл бұрын
Nie wystarczy popytać w okolicy starszych ludzi ?
@osrodekedukacjiprzyrodnicz70206 жыл бұрын
Wiek sosen to ponad 80 lat, a teren tuż przy granicy (Polska-Niemcy). Nie ma kogo zapytać. Nawet naukowcy mają problem z potwierdzeniem jednej z kilku możliwych hipotez (poza kosmitami ;)).
@1258ZN6 жыл бұрын
Ja mam swoja koncepcję..Krzywe drzewka to "zasługa" zwierzyny.Ocierając się o młode drzewka wyginają je.Zaobserwowałam to w swoim lesie.Też mam kilka powyginanych drzew.I wiem jak te znieksztacenia powstały.
@queenika91694 жыл бұрын
Dobrze tłumaczysz
@dennisjames3711 Жыл бұрын
Pokazcie jak hodujecie takie drzewa ktore caly czas od dolu rosna wykrzywinone. NIE REALNE
@boxingfox17286 жыл бұрын
U mnie w lesie w województwie mazowieckim również znajduję się nieduża powierzchnia takich sosen
@Costus897 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film :) Ten wzrost liczby wyświetleń powstał chyba przez wziankę o kosmitach :D
@lessamborski80587 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego autor tego filmiku demonstruje absolutny brak wiedzy na ten temat. Przed WWII las ten był bardzo popularny w całej Europie jakoże produkowano w nim specjalnie modelowane sosny do produkcji żerdzi do łodzi. Żerdzie te były niezwykle mocne.
@osrodekedukacjiprzyrodnicz70207 жыл бұрын
To n i e jest las z okolic Gryfina! Bo zapewne o nim Pan pisze. Pozdrawiamy z Nadleśnictwa Lubsko :) www.lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl/pomniki-przyrody#.WW-smdSLTlk