No video

STAŁA FAZA DO ZASILANIA KOTŁA C.O. CZY GAZOWEGO - CAŁA PRAWDA

  Рет қаралды 5,744

JacekH07 elektryk

JacekH07 elektryk

Жыл бұрын

Film omawiający problematykę zasilania kotłów gazowych i innych urządzeń z zespołu prądotwórczego lub USP czy przetwornicy. Omówiono przyczynę występowania problemu z położeniem zacisku przewodu fazowego oraz co to oznacza. Film omawia też zagrożenia związane ze stosowaniem różnorakich modyfikacji.
link do dyskusji
www.elektroda....
odpowiedź na problem zawarta jest tu:
Edward Musiał "Jaką wiedzę rekomendują stowarzyszenia elektryków?"
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @jacekh07elektryk

Пікірлер: 42
@Marcin-offgrid
@Marcin-offgrid Жыл бұрын
Panie Jacku. W przypadku zasilania kotła gazowego z UPS nie ma nic do rzeczy kolejność fazy w gniazdku. To jest bez znaczenia. Problemem jest czujnik jonizacji, który odpowiada za start płomienia. On musi mieć pomiędzy fazą a PE napięcie powyżej 150V. Jeżeli UPS ma pływające napięcie to pomiędzy fazą i PE jest połowa napięcia znamionowego no i ta niby faza sobie biega z jednej "dziurki" do drugiej i niestety to napięcie jest zbyt niskie i elektronika uznaje, że coś jest nie tak i nie zapali płomienia. Ale piec jako taki działa tylko nie odpali. Droższe UPS czy np. inwertery hybrydowe nie mają tego problemu.
@kaktusnawozku
@kaktusnawozku Жыл бұрын
Panie Jacku, proszę więc nagrać filmik instruktażowy jak prawidłowo zrobić "stałą fazę" lub coś co sprawi, iż kocioł gazowy będzie dobrze działał po podłączeniu przez agregat, przetwornicę lub UPSa etc. Tak aby było to zrobione bezpiecznie dla czułej elektroniki kotła, żeby nie wyświetlał się błąd A01.
@jarosawszymon3046
@jarosawszymon3046 Жыл бұрын
Też podłączam się pod pytanie. W agregatach prądotwórczych z inverterem oraz przetwornicach samochodowych jest na każdym kablu po 115 v względem uziemienia.
@maniek23021983
@maniek23021983 Жыл бұрын
każde urządzenie zasilane z wtyczki powinno być dostosowane do tego, żeby faza mogła być po lewej lub po prawej, inaczej nie powinno być wypuszczone na rynek.
@grzegorzbrodowski
@grzegorzbrodowski Жыл бұрын
dlatego wiele kotłów nie ma wtyczki
@michamazur4661
@michamazur4661 Жыл бұрын
Pana film nie odpowiada na postawione pytanie co gdy kocił za kilkanaście tysięcy wymaga fazy po lewej stronie. To że Pana kocił tego nie wymaga nie znaczy że wiele innych nie ma takiego wymogu, a mają dopuszczenie na polski rynek. Co ma zrobić ktoś kto kupił taki piec szuka pomocy najpierw u elektryka a nie u producenta pieca. Pan film nie daje odpowiedzi i nic nie wnosi w tym temacie. Pozdrawiam
@williambonawentura
@williambonawentura Жыл бұрын
Pozostaje reklamacja bubla.
@jankowalski-kj7zp
@jankowalski-kj7zp Жыл бұрын
Odpowiedź Pana Jacka zawsze brzmi : podłączyć zgodnie z zaleceniami producenta. W pewnym sensie ma rację bo nie chce wziąć odpowiedzialności za to co ktoś nagmera w swojej instalacji. Logika jest taka, że jeden biegun zasilania powinien być uziemiony ( prawa dziurka w gniazdku ) tak jak w sieci zawodowej i wtedy urządzenie działa poprawnie. Ale jak to zrobić ? Przy zasilaniu rezerwowym z przetwornicy lub agregatu należy zastosować fizyczne rozdzielenie przewodów fazowego i neutralnego od sieci zawodowej. Jeden z biegunów zasilania rezerwowego uziemiamy niezależnym uziomem. Przewód ochronny łączymy również w tym samym punkcie. Powstanie wyspa TNC gdzie faza ( świecąca próbówka ) jest w jednej " dziurce ". Tak wykonane połączenie działa prawidłowo ale w każdym przypadku mogą wystąpić różnice, dlatego nie biorę żadnej odpowiedzialności za wasze przeróbki. Wykwalifikowany elektryk lub energetyk poradzi sobie z tym bez problemu, nie żałujcie trzosu, oni też muszą z czegoś żyć.
@grzegorzbrodowski
@grzegorzbrodowski Жыл бұрын
@@williambonawentura Polecam pomyśleć przed napisaniem czegokolwiek. Chcesz reklamować urządzenie dlatego, że jest podłączone niezgodnie z wytycznymi producenta?
@technik87
@technik87 10 ай бұрын
Przecież w kotle gazowy który potocznie wymaga "stałej" fazy nie chodzi o to czy jest ona z lewej czy z prawej strony a o to czy na zacisku pe jest potencjał odniesienia do fazy czyli tzw. potocznie czy jest "zerowanie" bolca. Czujnik iskrownika pieca sprawdza czy układ zasilania jest "zamknięty", a większość przetwornic i agregatów pracuje w układzie IT więc nie ma żadnego zamknięcia obwodu do bolca PE. Wszystkie te adaptery "stałej fazy" po prostu zmieniają układ IT na TN-S.
@PaulaEbola....
@PaulaEbola.... Жыл бұрын
Panie Jacku tu się z Panem nie zgodzę.Stała faza ( np. po lewej stronie)jest wymagana w wielu kotłach.Pana Ferroli nie musi mieć stałej fazy a tej samej firmy Ferroli Tantaqua już musi mieć ,tak samo zmiana fazy na wyjściu z UPS-a do kotła Termet skutkuje wywalaniem błędów.To samo tyczy się bezpośredniego podłączenia ww.kotła do agregatu.Jak wytłumaczy Pan ten ,,fenomen""🤔🤔
@zciech6352
@zciech6352 Жыл бұрын
Cud. Kotły te przeznaczone sa na rynek niemiecki. Moim zdaniem, jeśli urządzenie musi być zasilane w określony sposób (N, L) należy je podłączyć bezpośredno do rozdzielnicy, (podrozdzielnicy), dedykowanym do tego celu przewodem.
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 Жыл бұрын
Problem jest taki ze agregaty prądotwórcze podają fazę naprzemiennie po obu stronach. Mój nowy kocioł vaillant nie współpracuje przez to z agregatem.
@williambonawentura
@williambonawentura Жыл бұрын
@@jaimojdom5012 reklamuj bubla. Kotły Junkers nie mają tego problemu.
@jankowalski-kj7zp
@jankowalski-kj7zp Жыл бұрын
@@jaimojdom5012 Błąd logiczny lub brak wiedzy. Agregat nie podaje fazy naprzemiennie ale wytwarza napięcie 230V na zaciskach uzwojenia ( w gniazdku dla uproszczenia ). Jeżeli przyłożymy wskaźnik neonowy do któregokolwiek z zacisków to i tak zaświeci ponieważ jest tam potencjał 230V a człowiek trzymający próbnik jest na potencjale zbliżonym do zera. W sieci zawodowej jeden z zacisków jest uziemiony więc od potencjału 0V neonówka nie zaświeci. Oto i cała magia.
@smerf2010
@smerf2010 Жыл бұрын
Sprawa jest zależna od elektroniki, Termet i Vaillant maja generatory iskry jako osobny element w kotle, wtedy faza z jednej strony jest konieczna.
@jacekmajchrzak7783
@jacekmajchrzak7783 Жыл бұрын
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczący nieco innego tematu. Dotyczy zasilania na kolei. Jeśli odseparuję od sieci publicznej TN dostawcy energii swoją sieć TN z wykorzystaniem transformatora separującego to czy ta sieć odseparowana fachowo nazywa się siecią TN? Sieci takie (odseparowane od publicznej sieci) są stosowane na kolei (instrukcja Iet-120). Co jeśli taką sieć TN co ma rozproszone uziemienie, przewód grupowy PE odseparuję od sieci publicznej TN przez izolację uziomu funkcjonalnego jaki dostarcza dostawca publiczny, tworząc lokalny uziom i czy wtedy to taka sieć nazywa się siecią TT czy też to jest jakiś inny rodzaj sieci TN odseparowanej inną metodą od publicznej sieci? Niestety nie jestem elektrykiem a muszę zrozumieć tą normę aby rozwiązać problem jednoczesnego występowania uziemienia i uszynienia dla rozproszonych systemów telekomunikacyjnych na stacjach (rozproszone mam na myśli jedno źródło zasilające (złącze) od publicznego dostawcy energii zasilające kilka szaf zewnętrznych rozstawionych od siebie w promieniu 200m, które z kolei zasilają rozproszone na pewnym obszarze-stacji kolejowej, urządzenia telekomunikacyjne. Z Góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia opinię na ten temat.
@marcin7118
@marcin7118 Жыл бұрын
a to nie jest tak, że urządzenia wymagające 'polaryzacji' nie spełniają norm CE i nie powinny w ogóle być dopuszczone do sprzedaży w PL czy nawet UE? gdzie można zgłaszać takie sprzęty? UOKiK czy URE albo jeszcze gdzieś indziej?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk Жыл бұрын
UOKiK
@pawe4839
@pawe4839 9 ай бұрын
Panie szpec, a weź tak jeszcze raz podłącz ten piec pod przedłużacz i odkręć ciepła wodę, zobaczymy czy zadziała prawidłowo 😊
@jarosawszymon3046
@jarosawszymon3046 Жыл бұрын
W agregatach prądotwórczych z inverterem oraz przetwornicach samochodowych jest po 115 v na każdym kablu względem uziemienia.
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk Жыл бұрын
bo mamy napięcie międzyfazowe 230V L1 i L2 a nie L i N
@jarosawszymon3046
@jarosawszymon3046 Жыл бұрын
@@JacekH07elektryk No i taki generator z inverterem wytwarzający napięcie między fazowe L1 i L2 można bezpośrednio podłączyć pod piec gazowy ?
@MrKwinto29
@MrKwinto29 3 ай бұрын
@@jarosawszymon3046 można, ale zapewne nie odpali
@awerskto
@awerskto 2 ай бұрын
Dzień dobry mam pytanie. Jeżeli mam tylko inwerter i on pracuje w układzie IT ("wisi w powietrzu"). Mogę go uziemić aby uzyskać N i L?
@smerf2010
@smerf2010 Жыл бұрын
Jacku, a przegladziki gwarancyjne na bluehelixa robione? :) polecam się
@W-Geo
@W-Geo 7 ай бұрын
Włożyłem rezystor 2megaom 3w we wtyczkę pieca między N a PE i nic nie pomogło, nie ma fazy w jednej dziurce tylko jest nadal napięcie między jedną, drugą a bolcem. Wtyczka włożona do gniazda przetwornicy. Wtyczka przetwornicy wyjęta z sieci. Proszę o pomoc co jest nie tak. Kocioł Dietrich mcx 24T.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 4 ай бұрын
Za wysoka wartość rezystora, powinna być przynajmniej o połowę mniejsza.
@ukaszhajdo3666
@ukaszhajdo3666 9 ай бұрын
A ja się pragnę nie do końca zgodzić. Fakt nie jest mądre nieprzemyślane łączenie żyły czynnej do PE ale można to zrobić z głową. Po pierwsze ZAWSZE przez rezystor i to odpowiednio dobrany. W przypadku kotła, prąd jonizacji pomiędzy elektrodą jonizującą a obudową (masą) to są MIKRO (nie mili) ampery aby kocioł poprawnie odczytał obecność płomienia i spokojnie wystarczy rezystor 1mohm (junkers chyba nawet 2mohmy podaje) i to nawet mocy 1W. Także z tą "grzałką" z tego rezystora bym nie przesadzał ALE dla 200% pewności dałbym rezystor np. 3W a w szeregu z nim rezystor bezpiecznikowy (topikowy) 2W. Nie ma prawa tam się pojawić w takim wypadku więcej niż te circa 9miliamper przy 230v rms bo jak będzie więcej zjara się rezystor bezpiecznikowy przerywając obwód. Fakt faktem że wspomniane w filmie wkładanie rezystora np. 1k ohm 3watowego to juz proszenie się o kłopoty. Dobrze byłoby też aby uziemiona żyła miała swój własny uziom/zwód a nie poprzez szynę PE ale niekoniecznie. Oczywiście powyższe tylko w wydzielonej wyspie a nie w instalacji połączonej z siecią. A jeśli chodzi o biegunowość zasilania to jak wspomniano na filmie nie ma na to normy więc producent wskazując że ma być faza po lewej NIE ŁAMIE żadnej normy więc po prostu wyznacza wymagania do pracy urządzenia (ma do tego prawo) których spełnienie jest banalne do zrealizowania.
@ukaszhajdo3666
@ukaszhajdo3666 8 ай бұрын
I jeszcze rozwijając temat. Piec też podczas normalnej pracy niejako zamyka obwód do masy poprzez zjonizowany gaz (elektroda do obudowy podlączonej do PE) ale tak jak pisałem to są totalnie mikroskopijne prądy jakie tam płyną więc taki typowy RCD 30ma tego właściwie nie zauważa. Aby podłączyć "na stałe" piec z możliwością pracy w układzie IT (ups/agregat) można zrobić tak, że piec zasilić przez transformator separacyjny 230/230 i za nim zewrzeć N i oddzielną masę (nie PE budynku) poprzez odpowiedni, duży rezystor i opcjonalnie jeszcze rezystor bezpiecznikowy, pamiętając także o zabezpieczeniu przeciwzwarciowym transformatora jeśli on takowego nie posiada. Tworzymy odseparowaną galwanicznie wyspę TNS i co jest po stronie pierwotnej czy to jest IT czy to jest TNS już nas nie obchodzi. Co więcej załatwiamy także temat polaryzacji zasilania za jednym zamachem. Szczerze mówiąc nie widzę innej możliwości kontroli płomienia za pomocą jonizacji gazu bez przepływu prądu między elektrodą a masą, aby było to zupełnie bezproblemowe to piece musiałyby to co opisałem powyżej (separację galwaniczną) mieć wbudowaną. Przykład Pana pieca, że działa wynika z tego że ten model ma CYFROWĄ kontrolę obecności płomienia zapewne przez jakiś fototranzystor, dlatego działa. Czy lepsza cyfrowa czy analogowa(jonizująca)? Ciężko powiedzieć obie mają plusy i minusy. Jonizacja wydaję się "pewniejsza", tańsza i bardziej niezadowna bo tutaj ewentualna awaria (np. brud, upalenie się końcówki elektrody od ciepła). Cyfrowa z kolei pozwala nie tylko zerojedynkowo kontrolować obecność płomienia ale i jego intensywność co więcej nie ma problemu o którym tutaj dyskutujemy. Feroll ma piece i z taką i z taką kontrolą płomienia (dane dostępne w kartach technicznych).
@ccode3244
@ccode3244 Жыл бұрын
Pana filmy są coraz gorsze. To takie rzucenie tematu coś poględzenie, krytykowanie i tyle. Generalnie Pan powinien robić wstęp. Czyli np dlaczego taki kocioł wymaga fazy z jednej strony ... dlaczego ten rezystor pomaga. Generalnie dużo można by zmienić w prezentacji.
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 Жыл бұрын
Jeszcze jest ciekawe to, dlaczego wyłącznie kotły gazowe mają ten problem. Wszystko inne działa. Czysty sinus z agregatu.
@williambonawentura
@williambonawentura Жыл бұрын
Detekcja płomienia sądu jonizacyjną.
@plus5514
@plus5514 Жыл бұрын
Problem wynika z tego , że podłączając przetwornicę lub prosty agregat nie mamy sieci TNCS tylko bardziej IT więc przewód ochronny (uziemienie)nie jest połączony z neutralnym , a sonda płomienia musi mieć zamknięty na dosłownie miliampery w obwodzie neutralny do ochronny . Problem rozwiązują oporniki wpięte pomiędzy "dziurki" a "bolec" 100kOhm
@b.k.2804
@b.k.2804 Жыл бұрын
Nie tylko kotly . Pralk juz nie pomne jakiej marki, bo sie dawno rozsypala tez wymagala fazy po prawej, bo inaczej wywalala blad. O zgrozo blad dalo sie skasowac rowniez po odpie iu przewodu uziemiajacego. Wtedy bylo jej wszystko jedno po ktorej stronie faza. .
@19janosik
@19janosik Жыл бұрын
👀✔👌Witam serdecznie oczywiście pozdrawiam.👌✔👀 Jak zwykle fachowa odpowiedź .
@krism3151
@krism3151 Жыл бұрын
👍
@mjakmimi
@mjakmimi Жыл бұрын
Nie mam kotła, ale super materiał.👍
CO MUSI SIĘ ZNAJDOWAĆ W DOMOWEJ ROZDZIELNICY ELEKTRYCZNEJ?
18:59
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 41 М.
Can A Seed Grow In Your Nose? 🤔
00:33
Zack D. Films
Рет қаралды 32 МЛН
EVOLUTION OF ICE CREAM 😱 #shorts
00:11
Savage Vlogs
Рет қаралды 14 МЛН
World’s Largest Jello Pool
01:00
Mark Rober
Рет қаралды 127 МЛН
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16
Adapter stałej fazy do agregatu oraz przetwornicy
8:39
Tomasz Hudy
Рет қаралды 13 М.
Zasilacze awaryjne UPS | Co warto wiedzieć?
16:24
moreleTV
Рет қаралды 35 М.
Zasilanie awaryjne kotła gazowego - sinusUPS-800+55Ah
10:07
TechGlobuz
Рет қаралды 25 М.
ILE RCD W DOMOWEJ INSTALACJ IELEKTRYCZNEJ? PORADNIK INWESTORA
12:37
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 6 М.
PROBLEMY z Podłączeniem off-grida w domu. Czy połączyć neutralny z falownikiem?
9:01
DOBÓR PRZEWODÓW I ICH PRZEKROJÓW
34:52
JacekH07 elektryk
Рет қаралды 43 М.
New iNVERTER VEVOR 24V - MAŁY ale MOCARZ! STAŁA FAZA
34:55
Andix Power Tech Innovator
Рет қаралды 4,4 М.
Can A Seed Grow In Your Nose? 🤔
00:33
Zack D. Films
Рет қаралды 32 МЛН