Piękne zdjęcia, ale dawna Śluza Rafako to nowy Upust do Odry Miejskiej,obok Kaskada rzeki Psiny😊a po środku Zapory Czołowej piękna Budowla Przelewowo‐Spustową.Miałem zaszczyt brać udział w budowie tego cudeńka 😊 Pozdrawiam wszystkich Expertów,Inżynirerów, operatorów,robotników nasze dzieło oddżwieczyło się z nawiązką😅
@piotrkowalski99643 ай бұрын
Bardzo dziękuję Panie Zbigniewie. Piotrek z Wrocławia.
@mikaelangelo51583 ай бұрын
Bóg zapłać 💪💪💪🙏🇵🇱🇵🇱🇵🇱
@robertab9293 ай бұрын
Należy odsunąć wały od koryt rzek na zalewowe tereny niezabudowane wewnątrz dolin, tak aby zwiększyć ochronę przeciwpowodziową miast i wiosek: Jak przeciwdziałać powodzi? Potencjał odsuwania wałów od koryta Odry Nie zabierajmy rzekom przestrzeni
@ProKontra993 ай бұрын
Rzeki muszą być pławne i pracować dla człowieka! Gdzie są pogłębiarki ?
@robertab9293 ай бұрын
@@ProKontra99 Mamy wybór: (1) pławne rzeki (i to nie zawsze, bo mamy susze), i duże powodzie (zawodne wysokie wały) i susze (zbytnie obniżenie poziomu rzeki i obniżenie poziomu wód gruntowych) spowodowane nadmierną regulacją (2) mało i małe powodzie, piękne rzeki, wyższy poziom wód gruntowych (który można jeszcze dodatkowo podwyższyć zwiększając powierzchnię mokradeł, i zmniejszając meliorację lasów i pól)
@wzw48243 ай бұрын
Świetnie opisany zrozumiały nawet dla tych którzy nie pochodzą z tego regionu
@SRC_DRON3 ай бұрын
Świetny materiał 😮
@grundikdrone28633 ай бұрын
Dzięki Adamie
@EndurOKamil953 ай бұрын
Dobra robota 👌
@piotrwojdelko11503 ай бұрын
nie mysle ,wyobraz sobie gdyby teraz zaczelo intesywnie padac przez 3 dni,zbiornik ten by nie pomoglby .Uwazam ,ze powinien zostac wybudowany kanal laczacy Wisle z Odra.na gornym odcinku .Moze przepustowosc takiego kanalu bylaby slaba ,ale woda by plynela w przeciwnym kierunku .Moze by to pomogloby w ewentualnej suszy.,powodzi itp.Widze nadzieje w budowie rownoleglych rzek
@Noyhofagus73 ай бұрын
jeszcze dzień , dwa i zbiornik bedzie opróżniony i przygotowany na nowy niż genueński
@macsmola3 ай бұрын
No tak szczerze jak patrzę to wydaje mi się że bardziej z tydzień-dwa. Nie widzę specjalnej różnicy w stosunku do zdjęć z wczoraj.
@robertab9293 ай бұрын
Opróżnianie zajmnie więcej niż tydzień. Więcej nie przejdzie przez Odrę bez rozmoknięcia wałów ziemnych. To tylko dale o skali opadów i o tym, że obszar nurtu Odry jest za bardzo zwężony ostrogami i wałami.
@takasmaka8203 ай бұрын
Jak chcesz to zaryzykuj, Ja znam kolesia co partnerek szukał na zbiorniku
@Noyhofagus73 ай бұрын
@@robertab929 :-) wypróżnianie ? dobrze brzmi !:-)
@thomasheberle73593 күн бұрын
@@robertab929a po takich zarzutach zamulonej wody bez odpowiednio wydrążonego dna gdzie kamień to pewien element naturalny który poprawia także jakości wody. Wisła też ma bardzo niski poziom przy ujściu w górach a po opadach potrafi być gleboka i rwąca taka jest natura której lepiej nie podkładać kłód bo zrobi spustoszenie.😉
@bronisawstein2373 ай бұрын
Ciekawy ruch drona i kamery na początku
@mbomam893 ай бұрын
Według raportu z zeszłego roku, tylko 22% tego typu zbiorników jest w stanie dobrym. Reszta to stan niedostateczny, lub "jako taki". Oby ta zapora w przyszłości znajdowała się w tej pierwszej grupie. Bo przyjdzie dzień, w którym Wrocław przestanie istnieć.
@PolandPolishPolandia3 ай бұрын
Coś pięknego
@Medah833 ай бұрын
A czy teraz ten piasek z placu zabaw będzie wymieniony?
@robertab9293 ай бұрын
Plac zabaw trzeba przenieśc wyżej, a na miejscu po placu posiać trawę lub dać inną nie wrażliwą nawierzchnię.
@danyroy70253 ай бұрын
Piękny film, a co to za dron? Na sąsiednim zbiorniku buków widziałem dużo potopionych zwierząt po odpływie wody niestety.
@grundikdrone28633 ай бұрын
Dji air 3, pozdrawiam
@D.p.a.u.3 ай бұрын
Nasz kraj ma twrztwrzyć4 tereny zalewowe wg UE i Niemiec i tak robją
@SilesiaAeterna3 ай бұрын
Racibórz i tak był niemiecki😀
@tanczacyzwilkami9923 ай бұрын
Dlaczego nie przytrzymają tej wody w zbiorniku??? Odra nadal zagraża poniżej Wrocławia. Głogów w tragicznej sytuacji. Tam do Odry dopływają tez inne rzeki. Gdyby w Odrze było mało wody, to może ta z dopływów by się zmieściła.
@pawes59923 ай бұрын
Nie można długo przetrzymywać wody w zbiorniku bo wały zaczną przesiąkać a to co spuszczają nie zagraża już wzrostem fali powodziowej
@tanczacyzwilkami9923 ай бұрын
@@pawes5992 Rozumiem, że wały mogą nie wytrzymać. To, co spuszczają już nie zagraża, ale połączone z tym, co dopływa z innych rzek już tak. Mam nadzieję jednak, że wiedzą, co robią. Racibórz, Opole i Wrocław ocalały i jest to niesamowite :)
@robertab9293 ай бұрын
@@tanczacyzwilkami992 Ostatnio spuszczali na 100% tego co przejdzie dalej przez Odrę, a od dzisiaj mieli nieco przykręcić kurek, aby dać oddech wałom poniżej.
@tanczacyzwilkami9923 ай бұрын
@@robertab929 O to mi chodziło :) By dać oddech i ludziom szansę na wzmocnienie wałów poniżej Wrocławia.
@biaywykop99183 ай бұрын
DZIENA
@sebastianx16113 ай бұрын
Oj znowu tak polityka😢
@Matinhoknsk3 ай бұрын
Nie ma już zakazów lotów? Bajzel straszny z tymi strefami lotów dla dronow.
@grundikdrone28633 ай бұрын
Nad zbiornikiem czasem są strefy. Ja latam jak jest wolny od stref 👊
@deuteris3 ай бұрын
3 dni więcej takich opadów i nawet te zbiorniki nie wytrzymają.
@grundikdrone28633 ай бұрын
Obawiam się że masz rację 😳
@kamael_3 ай бұрын
Czemu nie rozebrali tych urządzeń w środku zbiornika? Rozumiem że to stare przedsiębiorstwo?
@Jerzy-hg8kd3 ай бұрын
Nie, tam cały czas wybierają żwir
@kamael_3 ай бұрын
@@Jerzy-hg8kd Dzięki za info! Ciekawe jak po tej wodzie ten sprzęt da radę...
@robertab9293 ай бұрын
Dalej działa tam kopalnia żwiru. Po skończeniu jej działalności pojemność zbiornika Racibórz zwiększy się z 0,185 km3 obecnie do 0,3 km3.
@radnie13573 ай бұрын
Na terenie zbiornika znajdują sie przedsiębiorstwa ktore wydobywają piach i inne materialy, dzięki czemu pojemność zbiornika sie powiększa.
@tanczacyzwilkami9923 ай бұрын
@@kamael_ Oni zabezpieczyli sprzęt. Ten, który mógł się uszkodzić, stoi na wysokiej wyspie.
@Znafca_wrzystkiego3 ай бұрын
Wszystkie te zawirowania pogody sa przez ocieplenie klimatu, sposodowane emisją czystego CO2, paląc brudnym węglem w piecach kopciuchach (wbrew tej glupocie powtarzanej przez media ) klimat się ochladzał ze wzgledu na zawarte w weglu tlenki siarki które trafiajac do atmosfery odbijają promienie słoneczne powodując ochłodzenie, podobne do procesu wybuchu wulkanów gdzie po erupcji tworzyły się epoki lodowcowe. Unia Europejska oczyściła wszystkie spaliny swoimi rygorystycznymi normami powodujac efekt ciepralniany, jedynem celem tego przedsięwzięcia były zyski ze sprzedaży CO2 krajom czlonkowskim.
@asia83973 ай бұрын
No music, please !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@grundikdrone28633 ай бұрын
Turn off please 🤣
@Medah833 ай бұрын
Tam pewnie żyły jakieś zwierzęta też. Czy się mylę?
@piotrb67993 ай бұрын
Większe uciekły a małe jak gryzonie jeże niestety potopiły się
@Medah833 ай бұрын
@@piotrb6799 straszny kataklizm 😢💔 i oczywiście ludzi też mi żal, myślę o wszystkich.
@ZbigniewFranczak3 ай бұрын
W środku zbiornika jest 9 szt zbudowanych wysp na których wszystkie zwierzęta mogą znaleźć schronienie,pomyślano i o tym także😂
@radnie13573 ай бұрын
Nie czas żałować róż, gdy płonie las, sa rzeczy ważne i ważniejsze, w sytuacji kryzysowej nikt nie będzie ryzykowal zatopienie kilku dużych miast nad Odrą żeby pozbierac jeże z 26km2.
@robertab9293 ай бұрын
Przez te miliony lat w okolicach rzek były lasy łęgowe, przystosowane na przyjmowanie dużej wody. Chociaż oczywiście jakieś zwierzęta ginęły podczas podnoszenia się wody. Ale przyszedł człowiek ze swoją pruską metodą gospodarzenia, wyciął lasy i zawęził nurt rzeki w wąskich międzywalach.
@javal2663 ай бұрын
@januszpavulon41583 ай бұрын
Wyciąć te drzewa to więcej wody się zmieści. Prawo Archimedesa
@tanczacyzwilkami9923 ай бұрын
Drzewa stanowią barierę dla fal w czasie silnego wiatru. Fale uszkadzają wały.
@robertab9293 ай бұрын
Drzewa część wody przenoszą do koron drzew. Prawo fizjologii roślin. Poza tym drzewa i inna roślinność zwalniają przepływ wody oraz zmniejszają wypłukiwanie podłoża przez szybki nurt wody. Prawa fizyki. Po odejsciu wody dzięki drzewa i inni roślinności część wilgoci zostanie na miejscu zmniejszając suszę. W takich miejscach w szczególności bagienny ekosystem by się nadał. Prawa ekologii.
@takasmaka8203 ай бұрын
Jak chcesz to zaryzykuj, Ja znam kolesia co partnerek szukał na zbiorniku
@kpt.stratford52123 ай бұрын
Poza dębami (najsilniejszymi), wierzbami itp. niewiele gatunków przeżyje tak długie i wysokie zalanie, możliwe, że i dęby i wierzby uschną.
@robertab9293 ай бұрын
@@kpt.stratford5212 Drzewa, które rosną w lasach łęgowych wytrzymają. Wierzby, olchy, topole, dęby i wiele innych rodzajów drzew rośnie w takich warunkach i zalewanie im nie straszne :)
@marekadamus21383 ай бұрын
brawo PIS a mieszkańcy chwała Tuska a mogli pływać !!!