Рет қаралды 634
Nasz gość, Stanisław Kryciński, autor licznych książek o Bieszczadach, Pogórzu Przemyskim czy Łemkowszczyźnie porusza się po tej części Karpat z wielkim znawstwem.
Stanisław Kryciński z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a z pasji historykiem-regionalistą, wydawcą i autorem wielu książek o tematyce krajoznawczej i historycznej oraz licznych artykułów popularnych i naukowych. W latach 1987-1998 poprowadził piętnaście obozów konserwatorskich, w czasie których odnowiono społecznie opuszczone cmentarze na terenach południowo-wschodniej Polski w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Jest członkiem honorowym Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie i członkiem Towarzystwa Karpackiego. Laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Krygowskiego za rok 2020. Jak napisano w laudacji, u podstaw decyzji o przyznaniu Staszkowi tej nagrody legły „znaczny dorobek pisarski, bogactwo podejmowanej przez Niego problematyki, erudycja i piękna polszczyzna cechująca Jego pisarstwo”.
Okazja do spotkania i swoistego podsumowania jest naprawdę niezwykła. Kilka tygodni temu ukazała się bowiem piąta, jubileuszowa bieszczadzka książka Staszka pt. "Bieszczady, morze niepamięci".