je na to treba aj revízneho technika aby to schválil?
@vp5110 Жыл бұрын
Ahoj Adame, zaujímalo by ma, či po roku používania FVE si d tým spokojný - hlavne teda s batériami
@Hugofogo13 жыл бұрын
3000 VA je pro normální barák málo, tedy pokud chceš jet co nejvíce v ostrovu...Já mám 2x5000VA Multiplus II, a docela, docela to stačí.Žádný problém s nimi nemám ! Jedou nádherně ! Avšak je potřeba instalovat i příslušně velkou baterii. Mám baterii z modulů pylontech, ty se můžou doplňovat.....Teď mě fotovoltaiku dotuje MVE-Francisova turbína, kterou mám připojenou přes usměrňovač, C, a regl do systému Victron a pohoda džek !! Tak ať se daří...
@JaneKLX2 жыл бұрын
Díky za video. Když koukám na reálné výkony, myslím, že 3000 W měniče jsou v této sestavě dost k ničemu a budeš je brzy nahrazovat 5000 W. Byť v tom máš nesmysl peněz, tak nevyužiješ výkon panelů a regulátorů ani ze 2/3. Koukám na to jako laik, který si dává + a - různých systémů zapojení. Možná se pletu, ale tohle mi přijde pro využívání elektřiny v rodině s více členy nepraktické. Ať se daří.
@alien105cz2 жыл бұрын
Zajimalo by me kolik si bere cela sestava kdyz se nevyrabi hlavne victrony jaky maji odber a efektivitu. Diky 👌
@Leosst12 жыл бұрын
Velmi dobrá práce a fakt skvělá prezentace!!! Je to promyšlené a hlavně odmakané, kéž bych tomu rozuměl tak dobře, jako ty. Ohřev TUV FV jsem zvládnul. Nyní jsem v první fázi druhého kola = FVE, zakoupeno 14 FV panelů Leapton 460 Wp + konstrukce. a věci na uchycení. Všechno řeším bez dotací, protože chci vědět co a jak v systému bude. Hlavně o tom chci i něco vědět. Stále nejsem rozhodnutý, zdali zvolit čistě ostrovní, nebo klasický systém.
@usczechfarmer19472 жыл бұрын
pro připojení budete bit všemi okolo , a´t už distrubucí tak i zákony , podle mě to bude do budoucna průser.
@exi19573 жыл бұрын
Opravil jsi ty chyby z minulého videa?
@David8usch2 жыл бұрын
Mám to taky postavené na Victronu a velká spokojenost.
@frantisekdittrich34072 жыл бұрын
Neví někdo jak do systému victron energy zapojit větrnou elektrárnu?
@CZnipper3 жыл бұрын
Victron ano dobra volba. Kvalita a hlavně lehce opravitelné. Pekna prace. Coz se neda rict o nekterych profiku. Plna huba kecu a pak prasecak v rozvodce.
@ivanpetrzelka85352 жыл бұрын
Na kolik přijdou ty měniče
@pangrac13 жыл бұрын
No prej se dá dostat snad až na ňákejch 105 % Wp bo když už je chladno nebo až mrazivo tak studený panely dávaj maximum a když se na ně odrazí třeba ještě slunce za sousedovic plechový střechy tak je to tam než bys řekl švec. 😉
@pangrac13 жыл бұрын
S tím sněhem někdo měl řešení že koupil z Alíku 12V topnou destičku folii kterou přidělal buď dolu či nahoru panelu zespodu, asi ňákou páskou či co a když bylo nasněženo tak to jen zapnul a ono to odtálo a stáhlo i zbytek panelu a tím se zbavil nebecpečného chození po střeše se smetákem.
@antyx13 жыл бұрын
Nice
@kodl19693 жыл бұрын
Už se těším na celkový zapojení. To zas bude chyb. Teda prasí to strašně i firmy co to dělají na dotace, ale když něco dělám pro sebe, snažím se to udělat dobře, tj co nejlíp. Leckdy to ani není o penězích, ale o to mvědět co dělám, což tady moc nevidím...
@ondrejurban29163 жыл бұрын
Budete moci čerpat dotace?
@AdamsLife3 жыл бұрын
snažíme se o to, ale dotace se stejně dostávají až po dokončení celého projektu.
@ondrejurban29163 жыл бұрын
@@AdamsLife to vím, znám NZÚ docela dobře, tak mě zajímá jak vám to vyjde :) Držím palce!
@miroslavkoci20033 жыл бұрын
@@ondrejurban2916 ....jestli nemaji papir a zkousku na MP ( ministerstvu prumyslu ) Monter fotovoltaickych systemu tak ne. Kdyby meli, dotace muzou dostat ale nedostanou zaplacenou praci.
@okounlukas2 жыл бұрын
@@miroslavkoci2003 tohle je hrozný, ministerstvo si vysloveně nepřeje aby si někdo postavil byť kvalitní elektrárnu sám, nevíte o nějaké firmě co legalizuje domácí elektrárny tak aby se dala udělat dotace?
@danielkovac24252 жыл бұрын
Chlapče vysvetli mi , čo na tejto zložitej monštruálnej technológii je dobré - káblov, meničov , bateriek - neustála možnosť poruchy a opráv . Baterky - každý to pozná čo je s tým za problémov ????
@zemekf13 жыл бұрын
tihle vysmátí tajtrlíci, kde sa to bere )))))) Napočítali nám to na barák na 750.000, návratnost za 20 let )))))) kvalito výkone ;-)
@JaneKLX2 жыл бұрын
To je tak trochu komunistické myšlení ... on to za nás někdo udělá ... chce to si sednout, zjišťovat, počítat, .... ničemu se moc nedivit ... a ono byste zjistil, že se třeba dostanete na 1/3 cenu nabídky od těch onich. Každopádně na barák máte bez dotací krásný systém do 300t. Budete muset přiložit ruku k dílu, dovzděláte se trochu v elektrikařině, pochopíte, .... a uštříte výrazně.
@CZnipper3 жыл бұрын
Je dobre, ze ukazujes jak snadne to je. Sam jsem si tim prosel, protoze to co se deje u nas v republice……dotace marze…FUJ velebnosti a navic ti pak jeste daji na zed Chinu All in one
@vojtalexalexman95513 жыл бұрын
Máš vůbec 50ku?
@vojtalexalexman95513 жыл бұрын
V něčem se hrabeš ani na to pak nemáš co šahat já být revizákem tak ti to buď nedám a nebo to sakra pod drobnohledem projdu
@fereros23 жыл бұрын
@@vojtalexalexman9551 Nevidim důvod, proč by potřeboval 50tku na 48V DC. Solary budou zapojeny do sítě, tak revize musí být i tak, silovinu bude zapojovat elektrikář, tak v tom nevidím nic špatného.
@vojtalexalexman95513 жыл бұрын
@@fereros2 já proti tomuhle nic nemám ani nic vůči němu ale při zapojování panelu rozhodně překročí bezpečné stejnosměrné napětí a sám říkal že by se pak i možná pouštěl do střídaviny ale že to nakonec přenechá na to by měl rovnou říct a upozornit že když se do toho pustí a něco se poděla že může jít do vězení nedej bože vyhořet barák že jim pojišťovna nic nedá protože na to neměl šahat
@vojtalexalexman95513 жыл бұрын
Není to prostě správně ať se v tom vrtá ale ať upozorní někde že není elektrikář a neměl by v tom radit natož ukazovat a nedám nikam upozornění že to nemají napodobovat
@vojtalexalexman95513 жыл бұрын
Jde o ty lidi co to začnou dělat a najednou se vážně něco stane a nedostanou nic od pojišťovny atd.
@pavelkonir57752 жыл бұрын
V zimě dokáží panely vygenerovat větší výkon. Určitě by neměly být mppt regulátory poddimenzované. Toto je prostě špatně.
@JaneKLX2 жыл бұрын
Špatně to není, jen je to jinak, než jak je v reklamě na fve 🙂Nejdůležitější je, kolik tam teče při zatažené obloze. Na slunné dny je tohle předimenzované několikrát a při zateženu bude tahle sestava lepší. Jsou lidi, co mají v panelech 10 kwp, ale regulátor mají na 5 kw. 5 kw jim při slunných dnech bohatě stačí (průměrná denní spotřeba takového bydlení je min 20 kwh). Jednoduchou proudovou ochranou je omezený proud, který může do regulátoru a při zataženu těch z 10 kvp třeba jen 2 -3 kw a není potřeba mít 10 kw regulátor. Pokud bych byl výrobce solární elektřiny, tak si to nadimenzuju na slunné dny, pokud ale chci s fve co nejekonomičtěji žít a spotřebovávat fve elektřinu, tak musím uvažovat trochu jinak.
@pavelkonir57752 жыл бұрын
@@JaneKLX minulý týden u nás byla bouřka s kroupami, po bouřce totální jasno a 6,37kWp udělala špičku 8,2kWp!
@JaneKLX2 жыл бұрын
@@pavelkonir5775 Kolik vám dávají panely při zatažené obloze? Pro mě je důležité, pracovat s obojím min x max a z toho vycházet. 8.2 kwp je jen jedna hodnota. Bylo by fajn zjistit, kolik dávaly v té době panely U a I. Jak píšu, líbí se mi cesta pohlídat si reálné maximální (ne papírové) Voc k tomu dimenzovat vhodné zařízení a max vstupní proud si pohlídat jednoduchou proudovou ochranou. Člověk musí brát v úvahu spoustu aspektů. Ano, skvěle jsem si pohlídal maximum, nadimenzoval jsem to pro případné max hodnoty, .... ale když přijde zataženo, tak smutně koukám, že mi panely nedají ani startovací napětí pro zařízení a nevyrobím nic .... sladit systém k domácímu používání, který by měl být cestou k vlastní samostatnosti, není jednoduché. Zlatě to mají ti, co chtějí jen vyrábět a neřeší, jestli jim pojede lednička, když bude týden zataženo. Kdo si vytvoří určitou závislost na zdroji z fve, tam se prostě musí volit cesta, abych dostal z panelů co nejvíc za špatných podmínek. Je potřeba myslet, jaká je účinnost regulátorů / měničů při určitém stupni zatížení, protože jak to sleduju, tak pokud tato zařízení jedou na nízký výkon, dost klesá i účinnost. prostě toho je hodně a myslím, že se nedá paušálně říkat, co je dobré nebo špatné. Pokud jde člověk svoji cestou, je to vše individuální.
@pavelkonir57752 жыл бұрын
@@JaneKLX Nebylo to 8,2, ale 8,1. A hodnoty: String 1: 4061W, 331,24V String 2 4047W, 330,32V Aktuálně je teď tady zataženo a prší a výkon je 337W Oba stringy jsou na jedné střeše pod sebou. Nic je nestíní a jsou orientovány na JZ.
@tkupilik Жыл бұрын
Nesmysl, 90% casu panely vyrabi mnohem mensi vykon nez je peak. Pokud jsem v situaci kdy prebytek energie jde stejne do kose, nevim proc honit peak vykon. Naopak, dava velky smysl prestrelit max vykon panelu a nevyuzit ho.. ono je dulezite ze pak treba uzivi domacnost i pri zatazene obloze.
@pavelcernil7526Ай бұрын
Strašně se mi libí jak někdo, kdo o tom vůbec nic nevi vytváří taková videa. Jste alespoň elektrikář?
@AB-dy2ll3 жыл бұрын
Proč se neposloucha polovina Čechů....? "Hrozne" se mi líbí..... "Strašne" miluji ..........mam rád
@peterfotul20102 жыл бұрын
Pre laika moc cisel a odbornych vyrazov. Sorry.
@standjel54692 жыл бұрын
Jak se kecáním dá na to vše vydelat,bych se z toho pos...Jiny na to dřou od rana do vecera...
@quadproficz3 жыл бұрын
prosim te, udelany to mas krasne ... to moje elektrarna by nedostala ani jednu hvezdicku. ale rekni mi prosim te, co tim chces v tom dome pohanet? Tepelny cerpadlo? v zime? Klugscheissermodus ein (chytry kecy zapnout): to co dela ucet uctem, jsou spotrebice 2000W plus. Jo, i trvale male spotrebice jako wifi nakonec za rok nastradaji peknou sumicku. Ale stejne, kvuli wifine a televizi si to asi neporizujes. Ted to mas zapojene na 3-fázi. tj na fázi, jestli jsem koukal správně, 2400W trvale. Dejme tomu, ze pres leto ti obsadi jednu fazi bojler, obvykle 2200W (3 hodiny), na dalsi fazi mycka 2000W (3,5 hodiny), a pracka 2000W (podle programu 1-3,5 hodiny). Ano, ta mycka/pracka nejsou zapnuty furt na 2000W, ale kdo to bude hlidat? takze máš pusteny hlavni zrouty a po dobu jejich behu si sednes a bude tocit palcema mlynek? Jak chces proboha tahnout barak 3x 2400Wattama. Protoze k temto spotrebicum uz nezapnes nic. Zadna mikrowlnka, zadny kafe, zadnej caj, a manzelka se nesmi fenovat, protoze potrebuje jet do mesta. I kdyby jsi koupil tu 48/5000 tak je to malo, ta ma trvale 4500W, ale s tim uz se da neco delat (jenze to je 3x 50 tisic, ja vim...). To jsou dva spotrebice na fazi (mam na mysli 2000W spotrebice) + omáčka. Co nevim, jestli ty victrony umej přicucávat, kecal bych, řekl bych, že ne. Jestli, jo, ok, vše co přesáhne na fázi 2400-2800W ti začne jet na GRID (takze chybejici proud se docucne z GRIDU za korunky), takže máš ukázkové zařízení jak do katalogu, ale budeš jak průvodčí na nádraží a budeš celej den jen dirigovat, co zrovna může jet, a co musí počkat. A jestli ty victrony neumi pricucavat, tak prepnou pri pretizeni bypas na GRID, a jedes stejne plnou palbu z GRIDU. Navic v zime udelas panelama denne max 1kwh pod mrakem, a 6-7kwh za celodenního azúra (vloni od 1.11. do vanoc 2-3 dny, letos od 1.11. do ted 1 den + nejaka hodinka). To ti nebude stacit ani barak, natoz na tepelne cerpadlo. Klugscheissermodus aus (chytry kecy konec) hele, kazdej počin timto smerem ok, mas to udelany moc hezky. victrony samozrejme sazka na jistotu. Ale z meho pohledu (jestli to neumi pricucavat) vyhozeny prachy, zcela spatny koncept. Ale na to prijdes az za provozu. Jestli ovsem nezijete jak poustevnici, jen s tepelnym cerpadlem. My mame (max 4800W/fázi, můžu zvýšit na 6000W-teoreticky, takze se musi vybirat co pojede, max dva spotrebice á 2xxx W) faze 1: pracka 2000w, kafe 2500w, horkovarka 2200w, trouba 2000w, + omáčka faze 2: mycka 2000w, mala plotna 2000, mikrowlnka 1200w, +omáčka faze 3: bojler snížil jsem na 1000w (takze jede 5-6 hodin denne), velká plotna 3000w, + omáčka kde jsou fény, kompresor v dílně, vysavac, kulmy, infrasauna apod. Jen za urcitych situaci se musi dat pozor na mnozstvi spotrebicu. Jinak nas to neomezuje. Podle obsazení fazí je videt, ze muze jet pracka + kafe/horkovarka + mycka + maly varic + bojler + velky varic a na kazde fazi omáčka (wifiny, televize, pocitace a podobny kokotiny kolem 100w)... to uz je docela hukot. a nemyslim, ze u vas to bude jinak. no, tak, dílu zdar. za rok touhle dobou mi muzes napsat, ze jsem mel pravdu ;)
@stanislavmlcuch20853 жыл бұрын
Toto by som nevidel tak čierne. Vy máte "rozežranú" domácnosť :D. Pre príklad moja domácnosť málokedy odoberá zo siete viac ako 3kW celkovo (mám dáta za rok a pol a nad 5kW som bol 2x). Pri rozumnom rozhádzaní po fázach to bude fungovať. Aj keď si občas niečo docucne zo siete aj vtedy keď nemusí je pravda, ale to podľa mňa nebude stále. V režime ESS sa mi zdá že Victron vie pricucávať, ale úplne istý si tým nie som. Viac ako 3kW meniče by aj tak nemohli použiť, lebo by ich nikdy oficiálne nepripojili. Čo sa týka bojleru tam to máte zle poriešené vy, lebo ho pripájate podľa času (pokiaľ ste to už neprerobili). Väčšinou sa použije nejaká forma regulácia, aby to bojlera išli prebytky. Ja mám Wattrouter.
@quadproficz3 жыл бұрын
@@stanislavmlcuch2085 podivej, driv nebo pozdeji bude mit ten hubenour manzelku a ta bude mit drive nebo pozdeji nejake deti. a uz vidim, jak meje nadobi ve drezu a pere na valše. bojler ... nechci zastavat moje reseni, ale nemyslim si, ze je to spatne. vecer musi byt voda tepla, i kdyby cert na koze jezdil. a na tech 1000w to vychazi trvale od 9:30-14(15):00 hod. protoze v tu dobu je nejvyssi pravdepodobnost slunecni energie. proste tech 5-6kwh denne tam musim nacpat. Ano, je tu wattrouter. Ale jeho cena 10k nez se amortizuje (jestli vubec) v porovnani s mym resenim je proste moc vysoka. Si vem, ze v tom optimalnim case budu do bojleru stejne jen pricmrndavat ty vase "prebytky". No tak to neohreju! a stejne do nej vecer musim pustit plnou palbu, jinak me holky sezerou. jo, jestli chce dotace, pak asi nemohl zvolit menice jinak. ale to rikal uz teslacek (nebo ten jeho kamarad), ze dotace a prodej elektriny vas jenom omezuje, a pod carou neprinese vubec nic. a toho nazoru jsem take. dostane dotaci, ale bude cucat ze site, bude mit solar jako prase, a stejne bude platit za elektriku. neznam jeho profil spotreby. jak jsem rikal, jestli jsou poustevnici, pak asi ok. ale jestli jsou normalni domacnost, ale jinak je ten kluk mlady, a silnejsi ostrov by se mu casem vyplatil ... no nicmene, kdyz nebude prodavat, tak ty menice po schvaleni muze zdvojit a vec je vyrizena.
@stanislavmlcuch20853 жыл бұрын
@@quadproficz U Vás by wattrouter nemal zmysel, nefunguje pri ostrove. SKôr už greenbono. Ak Vám vaše riešenie vyhovuje je to úplne v poriadku, ja by som naopak nechcel, aby sa mi dohrievala voda v bojleri z batérii. Čo sa týka tej spotreby a súbehu nás je doma 5 a okrem kúrenia všetko na elektriku a na moje prekvapenie fakt je spotreba okolo 2,5-3kW celkovo. Čiže má Adam podobnú domácnosť a rozhodí zaťaženie na jednotlivé fázy mal by ten systém fungovať bez najmenších problémov. Samozrejme občas môže dojsť k pricucnutiu kvôli preťaženiu, ale podľa mňa to nebude nastávať tak často a na druhú stranu kvôli tomu to robí legálne, aby mohol využívať výhody DS.
@AB-dy2ll3 жыл бұрын
Tí prvni 3 minuty bla bla a vybalovani vynech. Odpuzujes divaka
@deniswolf12133 жыл бұрын
Tak tato zostava pozastavuje rozum , clovek musi byt velmi zelene mysliaci aby si toto zaobstaral , lebo ine rozumne vysvetlenie nieje ,ak nemate nadpozemsku spotrebu el. za nadpozemske ceny ... Lebo tu je navratnost -0 🙈🙉🙊