No video

Steki, krowie placki i globalne ocieplenie

  Рет қаралды 96,873

Kasia Gandor

Kasia Gandor

Күн бұрын

Co ma burger do ocieplenia klimatu i jaki jest najprostszy sposób na to, by z nim (z ociepleniem, nie burgerem) walczyć?
► SUBSKRYBUJ: / kasiagandor
► INSTAGRAM: / kasiagandor
► FACEBOOK: / kasiagandorcom
► Jeśli chcesz uczynić ten świat lepszym miejscem i sprawić, by materiały, które tworzę, były dostępne również dla osób niesłyszących, możesz dodawać napisy do moich filmów: www.youtube.com...
Źródła:
pub.epsilon.sl...
www.fao.org/new...
www.fao.org/gle...
www.ipcc.ch/pd...
www.sciencedir...
ec.europa.eu/c...
academic.oup.c...
Muzyka:
Hidden Agenda - Kevin MacLeod
Hidden Agenda by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (creativecommon...)
Source: incompetech.com...
Artist: incompetech.com/
Hello Mr. Princeton - Otis McDonald
Chicago - Joe Bagale
Local Elevator - Kevin MacLeod
Local Elevator by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (creativecommon...)
Source: incompetech.com...
Artist: incompetech.com/

Пікірлер: 405
@natalia1818s
@natalia1818s 6 жыл бұрын
Wiele razy środowiska wegańskie próbowały mi przekazać jak dużo kosztuje wyprodukowanie mięsa i tak dalej bla bla bla. Nigdy nie stanęłam choćby na chwilę, żeby zastanowić się nad tym problemem. Kasiu robisz filmy w tak cudowny sposób, zupełnie nikogo nie oceniając, nie wywyższając się, nie siejąc propagandy, że jestem pod wrażeniem. Trzymaj proszę tak dalej. Pozostawiasz nam wybór, informując przy tym o złych i dobrych stronach. Kibicuję Ci mocno. A na pewno od dzisiaj będę się więcej zastanawiać co wkładam na talerz ;)
@makaki6900
@makaki6900 5 жыл бұрын
Marcin Imperator nie Dziw się ze jesli szukales bialka w trawie
@Zielonymielony
@Zielonymielony 5 жыл бұрын
@@metalmartin6.6.6 białko zwierzęce jest pełnowartościowe w przeciwieństwie do białka pochodzenia roślinnego, przy odpowiedniej suplementacji można wykorzystać cały potencjał białka roślinnego
@piotrnowak8725
@piotrnowak8725 5 жыл бұрын
@@metalmartin6.6.6 Białko zwierzęce ma taką zaletę, że w jednym produkcie zawiera wszystkie aminokwasy. W przypadku roślinnego odżywiania konieczna jest bardziej różnorodna dieta, gdyż rośliny jako grupa zawierają wszystkie aminokwasy, ale nie zawiera wszystkich żaden pojedynczy produkt roślinny. Mają za to inne zalety, chociażby ich produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska (choć i wśród roślin są takie o wyższej i niższej emisji i warto wybierać te o niższej, czyli z reguły lokalne).
@pa9615
@pa9615 5 жыл бұрын
@@metalmartin6.6.6 kurwa nie wieze, nie jem miesa od ponad pol roku, czuje się swietnie wyniki ostanio robione - idealne, w jakim swiecie ty zżyjesz?
@metalmartin6.6.6
@metalmartin6.6.6 5 жыл бұрын
@@pa9615 Zobacz ilu strongmenów bokserów itp. mających tytuły mistrzowskie nie je mięsa! to ty nie masz pojęcia w jakim świecie żyjesz.
@pucek1517
@pucek1517 6 жыл бұрын
Przesłanie filmu: Chcesz zmieniać świat? Zacznij od siebie. Jedna banalna rzecz a okazuje się może wiele zmienić. Podoba mi się :)
@jakub_brt4571
@jakub_brt4571 6 жыл бұрын
Nie wiedziałem że da się opowiadać o takich tematach w ciekawy sposób.. Brawo, czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
@daryl2665
@daryl2665 6 жыл бұрын
Soczewica życiem
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
I otyłością.
@polikink12
@polikink12 6 жыл бұрын
czemu otyłością?
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
Bo ma dużo cukru :)
@MariuszMostek
@MariuszMostek 6 жыл бұрын
przytyłeś od soczewicy? hahah :D grubo
@oliviaxyz2087
@oliviaxyz2087 6 жыл бұрын
dajcie jakies dobre przepisy na soczewice, znudzila mi sie juz kasza z warzywami z nia wymieszana lol
@jakubklys5939
@jakubklys5939 6 жыл бұрын
Genialny odcinek 😙nigdy nie zastanawiałem się nad tym, że to co jem ma aż tak duże znaczenie w kwestii niszczenia Ziemii 😊 dzięki za otworzenie mi oczu
@zuzabrtnk
@zuzabrtnk 6 жыл бұрын
O jak bardzo się cieszę, że w końcu ktoś podsumował i skleił w jedną całość! Potrzebowałam takiego zestawienia, żeby oświecić niektórych ludzi, że to nie jest tylko "nie jedzenie mięsa" Lecę udostępniać dalej!:)
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
To był odcinek, do którego zbieranie i sklejenie danych do kupy było sporym wyzwaniem, więc tym bardziej się cieszę 💪❤
@MsGohaha
@MsGohaha 6 жыл бұрын
Świetny odcinek 😊 przesylam jak zawsze link dalej 😊
@MorinnaA
@MorinnaA 6 жыл бұрын
Poniższa wypowiedz jest ciekawostką jaką usłyszałam, a nie moim zdaniem, które uważam za super prawdziwe i będę go bronić przytaczać badania i inne cuda by udowodnić prawdziwość opinii. Moje zdanie czy uważam to za prawdę czy nie, pozostawiam dla siebie, bo nie chcę się wdawać w dyskusje z hejtem przeciwników i zwolenników tej opinii. Kiedyś w jakimś programie popularnonaukowym wypowiadali się, że dinozaury produkowały więcej dwutlenku węgla niż my teraz i ziemia sobie poradziła z tym. Teraz też sobie radzi, a cała walka z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla jest tak naprawdę dla nas ludzi potrzebna.
@szymon2897
@szymon2897 6 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek! :D Uświadamiasz, jak w prosty sposób każdy może przyczynić się do spowolnienia efektu cieplarnianego. Jak widać mięso I nabiał wcale nie są takie fajne na jakie mogłyby się wydawać. Polecam wszystkim weganizm. ;P
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
Na tabelce emisji CO2 jasno widać, że drób, ryby i nabiał są prawie tak samo nieszkodliwe jak warzywa i owoce. Duża produkcja CO2 występuje przy hodowli baraniny i wołowiny.
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
Do której tabelki emisji CO2 się odnosisz?
@piotrnowak8725
@piotrnowak8725 5 жыл бұрын
A ja polecam mleka roślinne - są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale też smaczniejsze moim zdaniem. Jeśli chodzi o mięso to tu jest nieco trudniej w Polsce jeśli chodzi o dobre zamienniki pod kątem smaku, ale rynek zaczął się niedawno bardziej dynamicznie rozwijać - np. burgery i klopsiki Dobra Kaloria, które mają przy okazji świetny skład.
@richard-birdytheprince2187
@richard-birdytheprince2187 6 жыл бұрын
"Drogie Bojówki wegańskie" XD hahahahahahahahaha
@nataliachwedoruk2095
@nataliachwedoruk2095 6 жыл бұрын
Wegańska duszyczka jak najbardziej Cię rozumie 😁 Poza tym fajnie, że są kanały na You Tube, które edukują i uświadamiają, a zarazem wywołują uśmiech na twarzy. Do tych kanałów należysz również Ty. Pozdrawiam i powodzenia 😊
@comment5955
@comment5955 5 жыл бұрын
Jak się cieszę, że mi KZbin zaproponował ten kanał. Można tu znaleźć naprawdę bardzo dobre materiały :-) Mimo, że jestem w grupie, która je mięso, to w moim przypadku to wieprzowina, a nie wołowina :P Jednak zupełnie szczerze - całkiem dobrze czuje się zastępując mięso innymi produktami. Podejrzewam, że bardziej to kwestia przyzwyczajenia i wygody. Jakbym miał jeść wyłącznie wędliny i kiełbasy ze sklepu to chyba bym kompletnie zrezygnował, jakoś mi nie smakują tak jak własna kiełbasa, kotlet czy po prostu ugotowany kawałek mięsa.
@berry_w3228
@berry_w3228 6 жыл бұрын
❤❤❤❤❤ Cieszę się, że poruszyłaś kwestię diety z takiego punktu widzenia i w dodatku zrobiłaś to w cudowny sposób!😊 ❤❤❤
@konradlenart3964
@konradlenart3964 4 жыл бұрын
Szkoda że w zestawieniu brakło roślin szklarniowych bo na oko patrząc to ich ślad węglowy na każde 1000 kalorii powinien być dużo potężniejszy od produkcji mięsa ( dużo prądu na doświetlanie, ogrzewanie często z pieców węglowych, produkcja sztucznego podłoża, pompowanie non stop pożywki, produkcja pożywki, napełnianie szklarni CO2 w celu przyspieszenia wegetacji ). A jest to bardzo duży ułamek pokarmu.
@SeshChannel
@SeshChannel 4 жыл бұрын
Co za świetny kanał. Minimalizm, wszystko jest proste, dokładne, bez żadnych zbędnych rzeczy. Pozdrowienia z Białorusi. Trzymaj się tej samej drogi. Wszystko Ci idzie fajnie!
@alicjafelkner9454
@alicjafelkner9454 6 жыл бұрын
Świetny filmik ,krótki treściwy i myśle ,że skłaniający do zmiany !
@kasiabunikowska1560
@kasiabunikowska1560 6 жыл бұрын
Mimo, że weganka już nie jestem (że względów zdrowotnych) to przykro odbieram informację, że produkcja mięsa wzrośnie... To tylko wróży, że warunki w przemysłowej hodowli jeszcze się pogorsza... :(
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
niestety tak, wszystko wskazuje na to, że w skali globalnej dokładnie tak będzie :(
@kasiabunikowska1560
@kasiabunikowska1560 6 жыл бұрын
Kasia Gandor zastanawia mnie czemu wszystkie weganskie profile dają info ze konsumpcja mięsa i nabiału drastycznie spada... Np.ze zamykają działy mięsne w Tesco UK i że coraz więcej ludzi wybiera roślinne zamienniki. Co o tym myślisz? Skąd te informacje?
@eithel85
@eithel85 6 жыл бұрын
Myślę, że to kwestia tego, o czym Kasia wspomniała w filmie. Nawet jeśli w UK obserwuje się spadek, to UK jest małe w porównaniu do krajów Afryki, które będą stawały się bogatsze i liczebniejsze.
@eithel85
@eithel85 6 жыл бұрын
No tak, ale to są dwa starzejące/wymierające społeczeństwa.
@eithel85
@eithel85 6 жыл бұрын
Ale mowa była o krajach biednych, które dopiero się bogacą i dopiero ludzie będą mogli sobie pozwolić na taki rarytas, jakim jest mięso.
@michasosnowski5918
@michasosnowski5918 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał. Ważny temat.
@Norf17
@Norf17 6 жыл бұрын
Kasia zawsze Cię lubiłem, ale teraz Cię uwielbiam, cudowne :D
@barbarapsoda2087
@barbarapsoda2087 6 жыл бұрын
Ciekawe bo ja przy moim zaostrzeniu objawow jelita drazliwego i powaznych problemow gastroenterologicznuch dostalam zalecenie na diete FOODMAP ograniczajaca weglowodany . To wlasmie fruktamy i inne zwiazki zawarte w zbożach i wielu warzywach oraz roslinach straczkowych moga powodowac barddzo ciezkie nietolerancje pokarmowe. Ja prawie na pol roku musialam ograniczyc spozycie niektorych warzyw i owocow oraz praktycznie zaprzestac spozywania produktow zbożowych. Rezultat byl taki że najlepiej czulam sie spozywajac mieso i nabiał bezlaktozowy. Tylko dzieki tym produktom odżyłam na nowo. Obecnie dzieki Bogu znowu moge jesc ukochane warzywa i inne produkty ale mam nauwadze ze jelito drazliwe dotyczy ok 30% spoleczenstwa i nasilaja je wlasnie niektore weglowodany.
@emilwozniak6015
@emilwozniak6015 3 жыл бұрын
Wegańskie środowiska zawsze manipulują w ten sam sposób. Nie pokazują jak bardzo jest to skomplikowany problem, spłaszczając go do jednej tylko płaszczyzny. Podczas gdy problemem są: - ilość zużytej wody - ilość wyemitowanych gazów cieplanrnianych (liczba mnoga) - ilość wartości odżywczej na gram wyprodukowanego produktu - transport i utrzymanie - ilość efektywnie przyswojonych wartości odżywcze (spożyty produkt nie jest przyswajany w 100%)
@aleksandraa170
@aleksandraa170 6 жыл бұрын
Ucieszył mnie mega temat, bo Twój filmik zbiegł się w czasie z moim, całkiem niedawno odkrytym, zainteresowaniem tematem świadomego żywienia. Dzięki za garść nowych informacji, łapka w górę :)
@KamciooPL
@KamciooPL 6 жыл бұрын
Fantastycznie przedstawiony problem. Prosto, zwięźle, konkretnie. Liczę, że jeszcze kiedyś rozwiniesz ten temat ;)
@elizapitrus3385
@elizapitrus3385 6 жыл бұрын
Suuper filmik! Chciałam poszerzyć swoją wiedze na ten temat, a wiadomka twoje filmiki to najlepsze rozwiązanie
@delusional_skybaby
@delusional_skybaby 6 жыл бұрын
Kasiu, kobietko rób częściej filmiki. Rozbudzasz moją uśpioną i ledwie żywą ciekawość świata. Aż chce mi się zmieniać i bardziej zwracać uwagę, chociażby co takiego mam dziś na talerzu. Wielkie serducho i czekam na dalsze odcinki
@anotherguy88
@anotherguy88 6 жыл бұрын
Mam wrażenie, że o wiele ważniejsze jest nie obżeranie się niż wegetarianizm. Co do "wykarmienia 2 miliardów ludzi", to chyba się zgadzamy, że to się i tak by nie stało. Dzięki Twojemu kanałowi, jak i naukowemu bełkotu, staram się redukować ilość mięsa, które spożywam, choć nie planuję przerzucenia się na dietę stricte wegetariańską. Problemem, który jednak zauważyłem, szczególnie przyjeżdżając do mojego pracodawcy z Londynu, jest to, jak dużo jedzenia ludzie marnują. Zarówno przez obżeranie się, jak - i co ważniejsze - podawanie porcji większych, niż potrzeba; bo przecież nie wypada, żeby zabrakło jedzenia. Już od wielu wielu lat, mam ten problem, że kiedykolwiek wyjdę zjeść na miasto, dostaję tyle jedzenia, że albo trzeba w siebie wmuszać, albo zostawić, a w krajach rozwiniętych zostawianie jest NAGMINNE (bo przecież to będzie trzeba spalić). Może zamiast "palić", powinniśmy jeść tyle ile trzeba, Chciałbym jeszcze raz dodać, że nie piszę tego w kontekście abstrakcyjnego pomysłu, że jak my nie zmarnujemy, to X ludzi będzie miało co jesć, bo to trzeba chcieć i faktycznie przewieźć. Musi to się opłacać itd. Myślę również, że w naszym ( i nie tylko ) społeczeństwie brakuje dialogu ( który wy tworzycie ). Ponieważ pojawiło się tak dużo wegetarian / wegan *ekstremistów*, ludzie odbierali ich jako oszołomów. To właśnie ludzie tacy jak ty, którzy (inteligentnie) przedstawią problem, a później mimochodem wspomną, że nie jedzą mięsa ( do jakiegokolwiek problemu by się to tyczyło ), są w stanie wytworzyć prawdziwą zmianę. Inteligentna dyskusja (bądź przedstawienie sprawy w przypadku kanału na yt), oraz tolerancja (w prawdziwym tego słowa znaczeniu) jest czymś, za co bardzo cię szanuję.
@Jo.Mulan.
@Jo.Mulan. 6 жыл бұрын
Swietna Robota! Dziekuje! Pozdrawiam :))
@majkahsm
@majkahsm 6 жыл бұрын
Jeden z najlepszych filmów na kanale! Rozsiewam, gdzie się tylko da! I uwielbiam Twój humor! Poglądowy brak lasu
@katarzynamikua2746
@katarzynamikua2746 6 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo pouczający materiał ;* A jeśli ktoś chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, albo zredukować ich ilość polecam zamianę wyszukiwarki google na ecosię, która ok. połowę swoich zysków przekazuje na sadzenie drzew w miejscach, w których zostały one wykarczowane tj, Etiopii, Burkina faso, Madagaskarze i tak dalej. Co miesiąc publikują raporty ze swoich wydatków oraz zdjęcia i filmy ze zmian jakich dokonują. Wspaniała inicjatywa
@AntlerMoth00
@AntlerMoth00 6 жыл бұрын
znam, korzystam od dawna na telefonie, polecam :-)
@AntlerMoth00
@AntlerMoth00 6 жыл бұрын
myślę, że można działać z dwóch stron - ograniczać wycinkę i sadzić nowe tam, gdzie obecnie drzewa już zostały wycięte. :-)
@katarzynamikua2746
@katarzynamikua2746 6 жыл бұрын
Pomaga. Na pewno. Może i jest to trochę walka z wiatrakami, ale jeżeli obniżymy wycinkę lasów np. poprzez unikanie produktów z olejem palmowym, to zdziałamy dużo. Przesłanie na pewno nie brzmi: wycinajmy drzewa spokojnie, bo zaraz je posadzimy. Nie. (no może to działa w Finlandi, w której prowadzone jest racjonalna gospodarka leśna). Rośnięcie lasu zajmuje więcej czasu niż jego wycinka. Chodzi o zmniejszenie obszarów pustynnych. Więc proszę się przekonać, ponieważ jak ecosia pisze: "If we were as big as Google, we could not only end deforestation, but even take enough CO2 out of the air to mitigate the effects of global climate change!"
@and1451
@and1451 5 жыл бұрын
Tak! Tego potrzebowałam! Super. Dzięki, że zrobiłaś te obliczenia!
@Patrycja-op7xm
@Patrycja-op7xm 6 жыл бұрын
ja o tym wiedziałam, bo m.in. dlatego zdecydowałam się na dietę wegańską, ale bardzo przydatny i przyjazny odcinek dla innych :))
@pinguslol
@pinguslol 6 жыл бұрын
Chciałbym serdecznie podziękować za prezentowanie tych wiadomości w tak przystępny sposób.
@TheJankesss3
@TheJankesss3 4 жыл бұрын
Mega informatywny filmik! Jestem też pod wielkim wrażeniem ogromu pracy włożonej w jego obróbkę. pozdrowionka! :)
@domowe_pole745
@domowe_pole745 6 жыл бұрын
Brawo za włożoną prace w przygotowanie filmiku, wszystkich filmików... i taką kreatywność. Powodzenia ;)
@smigool666
@smigool666 6 жыл бұрын
Ugh jak ja niecierpię tych wege bojówek które zjadą każdego kto piśnie o jedzeniu międa ... ehhh. Sam jestem wege ale robienie HURDUR!!! bo ktoś zjadł mięso to lekka przesada. Każdy sam decyduje o sobie - to po pierwsze. A po drugie - tak tylko odstrasza się ludzi od wegetarianizmu czy weganizmu. Mnie samemu kiedyś bycie wege kojarzyło sie ( zupełnie niepotrzebnie ) z byciem mega aktywistą, działaczem ... a może raczej krzykaczem. A co do materiału to świetna robota i dobrze widzieć że w końcu się tą wiedzę rozpowrzechnia ... chociaż może być ciężko wyjaśnić niektórym że krowie pierdy zanieczyszczają środowisko ;p
@Karol-lh8ph
@Karol-lh8ph 5 жыл бұрын
Ale zabicie ich było by wysoce nie E T Y C Z N E
@po.chmurna
@po.chmurna 6 жыл бұрын
Super filmik. Jestem pesce-wegetarianką ze względu na wiek, ale mam nadzieję już niedługo powitać dietę wegańską. Ten filmik bardzo mnie zmotywował❤🌈❤
@krzysztoffirszt7445
@krzysztoffirszt7445 6 жыл бұрын
Zadziwiające zmiany klimatu??? Czy egipskie piramidy wznoszono na zielonych pastwiskach? Jak pod powierzchnią mórz znalazły się podwodne ruiny? Czy rozrastające się morza pisały historię ludzkości? Czy Starożytni pamiętali czasy, gdy Krym był pod wodą? Polecam książkę "Wodny świat" Androsa Kupiszty. Niebanalna opowieść.
@MrMrMilky
@MrMrMilky 6 жыл бұрын
Raising that social awareness, ohh...
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
Haha 💪😀
@MrMrMilky
@MrMrMilky 6 жыл бұрын
Trochę się czuję jakbym słuchał Polskiej, żeńskiej wersji Leonardo DiCaprio z "Before the Flood" :D
@alicjazalewska3578
@alicjazalewska3578 5 жыл бұрын
Dlaczego uważasz, że konsumenci mają wpływ na globalną gospodarkę produkcji mięsa? Ok, mali producenci w przypadku braku zbytu ich produktów raczej wycofają się z hodowli bydła, ale liderzy znajdą po prostu inny rynek zbytu. I nie zmieni to faktu, że tony mięsa nadal będą leżeć na marketowych półkach, oraz prawdopodobnie w dodatku trafiać na straty.
@ukaszkaminski627
@ukaszkaminski627 4 жыл бұрын
W jaki sposób produkcja 350 g soczewicy miałaby wyemitować do atmosfery 315g dwutlenku węgla? Wręcz przeciwnie - produkcja roślinna pobiera CO2 z atmosfery i wytwarza z niego związki organiczne. Powinno się więc oceniać każdy pokarm roślinny, jako obniżający ilość CO2. Co do krów, to owszem, oddychają, oraz w ich jelitach powstaje metan i CO2, jednak żywią się roślinami, które wcześniej, by wytworzyć biomasę, pochłonęły znacznie więcej CO2 z atmosfery niż krowa i jej symbiotyczne mikroorganizmy wyprodukują.
@jakubkozdrowicz3098
@jakubkozdrowicz3098 3 жыл бұрын
Z tym ekwiwalentem wycieczki samochodem do produkcji burgera to nie do końca prawda, bo samochody jeżdżą obecnie na benzynę, czyli paliwo kopalne, efektywnie dodając do atmosfery węgiel, którego tam nie było, podczas, gdy krowa wyemitowała węgiel z roślin, które wcześniej wyciągnęły go z atmosfery. Krowa jest pod tym względem neutralna kilmatycznie. Można się czepiać emisji metanu z krowich żołądków, jednak łatwo sprawdzić, że wypierając dzikie przeżuwacze, bydło domowe produkuje wciąż podobne ilości tego gazu cieplarnianego. Za to niedomknięte, opuszczone szyby naftowe dokładają wciąż nowy metan do atmosfery. Zamiast się oszukiwać, że niejedzenie krów zastąpi odejście od paliw kopalnych, po prostu (że niby to takie łatwe, he he...) z nich zrezygnujmy. Jeśli chcemy natomiast lepiej wykorzystywać paszę i wodę, oraz nie wykorzystywać z przyczyn np. etycznych innych ssaków, to jedzmy białko i tłuszcz z insektów, lub po prostu same rośliny.
@malgorzata6969
@malgorzata6969 6 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek.
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
Zastanawia mnie tylko jak dokładnie liczone są te współczynniki, bo np. większość całej powierzchni Szkocji zamieszkują ogromne, niezliczone stada owiec i baranów, które są hodowane przede wszystkim na wełnę, a nie na mięso. I jak ma się współczynnik emisji CO2 na "wyprodukowanie" 1kg baraniny vs. 1kg wełny. I czy powinniśmy przestać nosić wełniane ciuchy, bo do ich produkcji emituje się CO2.
@KNURKonesur
@KNURKonesur 6 жыл бұрын
Noszenie wełnianych ciuchów jest nieetyczne?
@MrWoojohn
@MrWoojohn 6 жыл бұрын
Wy weganie powinniście wrócić do jaskiń, najlepiej ciemnych i zimnych, żeby czasem za dużo co2 nie wydzielić. :)
@agatanowaczek8517
@agatanowaczek8517 6 жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy, są takie piękne i estetyczne! I o dziwo wszystko rozumiem 💓😄
@karmen__
@karmen__ 6 жыл бұрын
Chciałabym usłyszeć od ciebie jakiś wykład na temat myśliwych i ich obecności (przydatności?). Bo przygotowujesz się do materiałów świetnie i opowiadasz ciekawie. A ja np. jestem rozdarta bo z jednej strony no wiecie... zabijanie i w ogóle. Ale z drugiej dziki chodzące pi miastach i wsiach jako zagrożenie dla ludzi średnio by przeszło... I ani w lewo ani w prawo. :O
@brlrblrb
@brlrblrb 6 жыл бұрын
Świetny materiał
@karolina5710
@karolina5710 6 жыл бұрын
Bardzo fajne porównanie z tymi odległościami! Myślę, że przemówi do wielu osób :)
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
Byłoby fajnie 🤞
@juliawiergowska8155
@juliawiergowska8155 6 жыл бұрын
Wróciła i Kasia! Koniec sesji = nowy początek w internetach? ;) Ps. Bardzo dobrze, że ktoś zebrał te dane razem.
@tomaszstaron1233
@tomaszstaron1233 3 жыл бұрын
Pani Kasiu, zamiast jeździć tym autem tak ciągle proszę zjeść tego kotlecika, Wyjdzie Pani na zdrowie i bilans też będzie mnniejszy ;)
@teenageriot8251
@teenageriot8251 Ай бұрын
Brawo
@Bartosz_LoQ
@Bartosz_LoQ 6 жыл бұрын
No w końcu skończyłaś tę sesję! Czekałem z niecierpliwością na nowy odcniek. :)
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
KASIA vs SESJA 10 : 0
@pelxar1027
@pelxar1027 6 жыл бұрын
Jak zawsze super, uwielbiam Twoje odcinki, pozdrawiam 😀
@bestbiscuitevah
@bestbiscuitevah 6 жыл бұрын
Pięknie, przystępnie podane info. Filmik do dalszej redystrybucji koniecznie!
@TheDamian6407
@TheDamian6407 3 жыл бұрын
Serio ? CO2 jest za mało w atmosferze a nie za dużo ! Problem są inne substancje w pożywieniu a nie CO2 !
@ayashiro3738
@ayashiro3738 5 жыл бұрын
Dziękuje że to nagrałaś❤
@argr4275
@argr4275 6 жыл бұрын
moj syn 9 letni Ciebie oglada, z wypiekami wciaga wiedze - dziekuje
@KerixTV
@KerixTV 6 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał! Co do tematu to polecam również dokument Cowspiracy: The Sustainability Secret, świetny film
@katarzynabartkowiak5457
@katarzynabartkowiak5457 3 жыл бұрын
Dla zasięgu
@gabijelaa1618
@gabijelaa1618 6 жыл бұрын
bardzo ciekawy filmik!! tym bardziej, że temat mi bliski, bo niedawno miałam zaliczenie przedmiotu o analizach LCA :D
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
O proszę!
@szymonkedzierski1978
@szymonkedzierski1978 6 жыл бұрын
Czyli hodowla krów może być dobrym źródłem efektu cieplarnianego na Marsie na przykład 🤔
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
atmosfera marsa to już teraz, bez kosmokrów, w większości CO2 :)
@green8617
@green8617 2 жыл бұрын
Na początek to proponuje poprostu nie marnować żywności. Lepiej zjeść 100 g wołowiny niż wyrzucić 300 g kurczaka
@izabelahanus7663
@izabelahanus7663 6 жыл бұрын
Kasia, robisz genialne filmiki. Widać, że dużo pracy poświęcasz na nie. Szanuję i nie przestawaj ich robić!!' :)
@mariuszka3334
@mariuszka3334 5 жыл бұрын
Swego czasu ścierałem się z "wegańskimi bojówkami". Jeden z moich argumentów szczególnie dobrze do nich trafiał, czym wręcz zyskiwałem sympatię. Otóż (liczby zupełnie z kosmosu): Załóżmy, że człowiek spożywa rocznie 100 kg mięsa. Jeden weganin / wegetarianin to -100 kg mięsa w produkcji i w obiegu. Proste i logiczne. Ale jeżeli namówimy 10 osób do rezygnacji z 10% mięsa w swojej diecie, uzyskujemy identyczny efekt. ;) A to jest 1000 razy łatwiejsze niż namówienie kogoś (zwłaszcza wojując) do zmiany całej diety i nierzadko filozofii życia.
@magdalenalatacz6948
@magdalenalatacz6948 5 жыл бұрын
Bardzo fajny film :) Myślę, że ciekawy byłby też materiał na temat wpływu przemysłu tekstylnego ( lub fashion industry) na zmiany klimatu. Mało się o tym mówi, ciekawe co my sami moglibyśmy zrobić w tym temacie. Pozdrawiam :D
@mirabout
@mirabout 6 жыл бұрын
Nie jem zwierząt. Może w końcu przestanę też jeść nabiał... Na razie przynajmniej będę go ograniczał. No i zacznę chodzić na sopocki rynek po warzywa i owoce ^^ Świetny i dostępny dla każdego film :D
@hipotures
@hipotures 6 жыл бұрын
Dlaczego nie jesz zwierząt?
@bylicadraganek4717
@bylicadraganek4717 6 жыл бұрын
ja to chyba na bretarianizm przejde :-DDD
@valest9290
@valest9290 6 жыл бұрын
Pierwsi ludzie też jedli mięso, a ziemia nadal ma się dobrze xDD
@hipotures
@hipotures 6 жыл бұрын
Tak można powiedzieć o wielu rzeczach, włącznie z wodą, powietrzem i Słońcem. Ok, ale podziel się wiedzą, jak jeszcze nie niszczysz planety i dbasz o zdrowie. Pytam bez złośliwości, dobrą wiedzą należy się podzielić.
@drosophilamelanogaster3121
@drosophilamelanogaster3121 6 жыл бұрын
Mięsa możesz nie jeść, ale nie ograniczaj produktów pochodzących od zwierząt, bo diety bez tego nie wyniszczającej organizmu ponoć nie ma.
@patrycjakonczal6686
@patrycjakonczal6686 6 жыл бұрын
Jesteś najlepsza, uwielbiam Twoje filmiki ❤
@martynasmerczek1313
@martynasmerczek1313 6 жыл бұрын
Bardzo bym chciała być weganką, ale ilekroć próbowałam, to przestawałam czuć się dobrze, bo mam problemy z trawieniem :( Nie mogę jeść za dużo węglowodanów, szczególnie prostych, nie za dużo owoców, nie toleruję wielu strączków. Może jeszcze mi się uda, tylko musiałabym porządnie to wszystko rozplanować. Ostatnio trafiłam na kanał Niny Montage i ona jest teraz dla mnie inspiracją, bo ma podobne problemy trawienne do mnie. Tylko, że cały czas mam taki dylemat, czy powinnam aż tyle myśleć o jedzeniu, czy to nie zacznie się przeradzać trochę w niezdrowy strach przed jedzeniem - np. gdy wyjadę gdzieś na wakacje, albo na wycieczkę i nie będe mogła w 100% kontrolować tego co jem. Jak na razie pozostaje mi tylko wybieranie raczej ryb i drobiu, po których i tak najlepiej się czuję. No i staram się ograniczyć ich spożycie do minimum.
@piotrasta92
@piotrasta92 6 жыл бұрын
Największym problemem z gazami cieplarnianymi i całym zaśmieceniem planety są kraje 3 świata które miejscami wyglądają jak jedno wielkie śmietnisko, ile różnych tlenków wprowadzają do atmosfery różnego typu kontenerowce itp (a nas na lądzie podkręca się normę spalania).
@zuzamuszynska301
@zuzamuszynska301 6 жыл бұрын
Kocham Twoją merytoryczność 🤗 też nie jem mięsa i nabiału w sumie też. Wyśle znajomym, może tym razem nie powiedzą, że jestem radykalna xd
@PheonxD
@PheonxD 6 жыл бұрын
Może dzięki takim filmom jak ten zapobiegniemy temu przerażającemu codziennemu wzrostowi produkcji i konsumpcji produktów odzwierzęcych - a dzięki temu gazów cieplarnianych, otyłości, wielu chorób i cierpienia. Wybór mleka roślinnego, a nie krowiego, czy strączków zamiast mięsa to minimum, które powinniśmy robić, a nasze dzieci i niewinne zwierzaki będą nam wdzięczne.
@juliaantoniewicz5670
@juliaantoniewicz5670 6 жыл бұрын
Ale postępy w montażu! Nie dość że filmy są rzeczowe to jeszcze bardzo przyjemne wizualnie.
@TheNatinatka
@TheNatinatka 5 жыл бұрын
doskonała jak zawsze!!!
@bartoszbekiesz3118
@bartoszbekiesz3118 6 жыл бұрын
Kolejny raz. Świetny Film. Brawo!
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
senkju
@SaaandR
@SaaandR 6 жыл бұрын
Nawet nie wiesz jak się cieszę, że poruszyłaś ten temat! Dziękuję
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
ależ proszę
@olar5086
@olar5086 6 жыл бұрын
Świetny odcinek. Oby więcej tego typu. :)
@bazejd3194
@bazejd3194 3 жыл бұрын
Super film. Przydało by się jeszcze odniesienie do zużycia wody potrzebnej do wyprodukowania burgera.
@pudi6
@pudi6 6 жыл бұрын
Genialny filmik, to jest jeden z powodów mojej selektywnej "diety" opartej na weganizmie. Nie jestem Weganką bo ponad los zwierząt przedkładam właśnie los naszej planety/ środowiska. Dla przykładu mój ostatni dylemat BUTY mam do wyboru buty "wegańskie" z tworzywa sztucznego lub skórzane... skóra- szacunkowy czas rozpadu ~50 lat a tworzywo sztuczne - do 1000 lat (guma=podeszwa ~80 lat) + do tego zadbanie o dobrą jakość produktu który posłuży więcej niż rok ;) i będzie się nam żyło czyściej:) Kasiu dziękuję za ten film !!!
@diretisim
@diretisim 6 жыл бұрын
To i tak nie ma znaczenia bo nie jesteśmy w stanie teraz wpłynąć na zmiany klimatyczne. Temperatura zaczyna wzrastać, jest coraz mniej lodu na oceanach, które więcej absorbują energii . Trzeba myśleć jak się do tych zmian dostosować a nie jak mniej produkować CO2.
@zosia9612
@zosia9612 6 жыл бұрын
Mleko sojowe jest zajebiste, Mleko sojowe jest zajebiste, trochę papierowe ale krowy nie krzywdzę. Joł!
6 жыл бұрын
On average, one acre of new forest can sequester about 2.5 tons of carbon annually. Young trees absorb CO2 at a rate of 13 pounds per tree each year. Trees reach their most productive stage of carbon storage at about 10 years at which point they are estimated to absorb 48 pounds of CO2 per year. Source: Quora. Kompletnie nie neguje twojego poglądu, ale warto pamiętać o drugiej stronie lub warto zwrócić uwagę na inne gazy uwalniane do atmosfery jak NO, NO2, SO2 itp które już nie są przetwarzane przez rośliny bo jednak dwutlenek węgla nie wydaję się być aż tak straszny. Kiedy 0,40 hektara lasu jest w stanie pochłonąć 2.5 tony CO2 czyli ekwwalent CO2 jednej krowy :)
@ArekGmurczykfotografslubny
@ArekGmurczykfotografslubny 5 жыл бұрын
Daje do myślenia :)
@Gumikrukon
@Gumikrukon 6 жыл бұрын
Dzięki! :)
@konkwistadorjerzy7424
@konkwistadorjerzy7424 5 жыл бұрын
"You cannot eat money" Indiańskie przysłowie, Alanis Obomsawin, Aurora, Kasia Gandor
@WarningIdiot
@WarningIdiot 6 жыл бұрын
Ooo, bobby burger, pracowałem tam!
@marcinkesler6910
@marcinkesler6910 6 жыл бұрын
super materiał !
@MrStefekcs
@MrStefekcs 6 жыл бұрын
Odcinek z Panem Patrykiem z kanału pod mikroskopem, to byłby potężny materiał!
@karolbochenek5331
@karolbochenek5331 3 жыл бұрын
Ch*ja. Wolę polskie burgery, z polskiej burgerowni, a nie jakieś komunistyczno - wegańskie wynalazki. Moje mięso, moja sprawa. Od września zapisuję się też do koła łowieckiego. Będę strzelać do dzików!!! I hahaha🤣
@klaudiaw8518
@klaudiaw8518 5 жыл бұрын
Czy ktoś może odpowiedzieć mi na pytanie? mówisz że dieta roślinna jest czyszczą niż dieta zawierające produkty mięsne ale w większości przypadków weganie zamiast lokalnie jedzą Avocado czy Banany, Mango itp produkty które są dostarczane z ameryki północnej statkami czy samolotem. Co w takim przypadku jest zdrowsze zjedzenie 200 gramowego steka z polskiej krowy której mięso podróżował załóżmy do 200km a sam stek dostarcza nam 464 kcal czy zjedzenie 2,5 avocado, tyle mniej więcej trzeba zjeść żeby dostarczyło taką samą kaloryczność, podróżowało do nas kilka tysięcy kilometrów? co ma większy ślad CO2?
@KasiaGandor
@KasiaGandor 5 жыл бұрын
Podrzuć jakieś badania, z których wynika, że większość wegetarian jest głównie mango i awokado, rezygnując z lokalnych produktów, ok?
@klaudiaw8518
@klaudiaw8518 5 жыл бұрын
@@KasiaGandor to nie jest pytanie na podstawie badania i też nie ma na celu ataku kogokolwiek, pytam ponieważ nie mogę zaleźć opowiedz na moje pytanie na internecie dlatego zapytałam, chce wiedzieć co jest zdrowsze dla środowiska, oczywiście nie uważam że większość wegan je tylko mango banany o awokado ponieważ z obserwacji moich znajomych widzę że próbują jeść lokalnie czasami dokładając któryś z wymienionych produktów do swojej tygodniowego planu żywienia. Pytanie wynika z debaty która ostatnio pojawia się na internecie pomiędzy frutarianami a karniworami, co jest zdrowsze dla środowiska, jedzenie lokalnego mięsa czy tropikalnych owoców mieszkając w Europie :)
@MaryBluePL
@MaryBluePL 6 жыл бұрын
Mentalność wegan najlepiej niestety pokazuje fakt, że musiałaś umieścić w środku filmu ten disclaimer. To przykre i trochę chore. Albo jesteś z nimi, albo smaż się w kupie.
@sheeshkaa
@sheeshkaa 6 жыл бұрын
Maria Magdalena No niestety, niektórzy weganie odrywają się trochę od rzeczywistości i zatracają się w swojej "misji ratowania świata". Przez to wyrządzają raczej krzywdę niż pomagają zwierzętom, bo po spotkaniu z kimś takim raczej ciężko odbierać weganizm jako coś pozytywnego. Trudno się dziwić, że niektórzy traktują wegan jak sektę xD
@weronikatargonska9305
@weronikatargonska9305 6 жыл бұрын
Uwielbiam Cię. Zajebisty film
@piotrlisiecki563
@piotrlisiecki563 4 жыл бұрын
Nabrałem apetytu. Jadę po podwójnego hamburgera z serem i boczkiem.
@krikow1990
@krikow1990 6 жыл бұрын
Po obejrzeniu tego filmu idę zjeść jakiegoś dobrego burgera :)
@JanKowalski-qs8wr
@JanKowalski-qs8wr 3 жыл бұрын
Czy nie mozna jakims urzadzeniem wesssac ten dwutlenek wegla z atmosfery albo jakies pojazdy stworzyc co na to jezdzilyby?
@krzychusztof4312
@krzychusztof4312 3 жыл бұрын
Czy wiemy coś na temat wpływu utylizacji ludzkich płodów poaborcyjnych w skali świata na zmiany klimatu? Do którego momentu cała ludzkość musi cofnąć rozwój, by zawrócić tego Titanica no i kto pierwszy stanie się w kolejce po nędzę? Mam wrażenie, że mamy do czynienia z wieloosobowym dylematem więźnia. Jak rozwiązać taki konflikt w naturalny sposób bez wprowadzania terroru na światową skalę? Jeżeli znajdzie się większość ludzi, która podziękuje za nędzę, którą będzie musiała doświadczyć chcąc rezygnować z ingerencji w przyrodę (szeroko rozumianą), to ten problem nie zostanie rozwiązany, chyba że ludzkość znajdzie alternatywę i nie pogorszy dobrobytu jednocześnie rezygnując z nie tylko przecież mięsa, ale praktycznie całego przemysłu jakiegokolwiek. Z drugiej strony jaki jest cel ratowania planety? Rozumiem, że powodem jest obecność tutaj człowieka. Może należy zestawić ją z innymi zagrożeniami (tj. ideologicznymi), które może nie zniszczą planety fizycznie, ale z całą pewnością gatunek ludzki w całkiem niedalekiej perspektywie. I pytanie - co jest gorsze? A może ludzi rzeczywiście jest za dużo i trzeba z tym kłopotem coś zrobić. A może natura rozwiąże to w zupełnie inny sposób - skolonizujemy inną planetę i zabawa zacznie się od początku. Rozejrzyjcie się wokół siebie i na dobra, którymi się posługujecie na co dzień. Ile krwi, potu, wyzysku, zasobów, surowców, emisji gazów i mnóstwa innych rzeczy kosztuje ich wyprodukowanie. Rezygnujemy? A może po jakimś czasie tego ocieplenia człowiek zaadoptuje się do tych zmian w naturalny sposób a zagłada, którą tutaj rozważamy stanie się tylko nawozem historii? Niezależnie... ja tam sobie nie żałuję!
@domargo
@domargo 6 жыл бұрын
Kasiu, jak ja Cię kocham za tego typu filmy! Zachęcam do weganizmu, ja bez problemu zrezygnowałem z nabiału. ;)
@11Pitu111
@11Pitu111 6 жыл бұрын
Podobno suplementacja diety bydła (ale też owiec) algami znacząco obniża wydzielanie metanu - tak twierdzi dr Rob Kinley. Jeśli mógłby się ktoś do tego ustosunkować, byłbym wdzięczny. Oczywiście odcinek, jak zawsze, zwięzły i na wysokim poziomie. Gratuluję pasji do tworzenia i dużego zaangażowania.
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
dieta przeżuwaczy to w ogóle jest bardzo szeroki temat. zastępy naukowców pracują od lat nad doborem do krowiej diety takich składników, by ograniczać emisję metanu. nie jestem w tym zagadnieniu obeznana, więc o algach się nie wypowiem, ale powinno być dużo do poczytania na ten temat w internecie:)
@_marbie2046
@_marbie2046 6 жыл бұрын
Trzeba również zaznaczyć, że produkcja mięsa i nabiału równa się większej produkcji plastików. Na diecie wegańskiej bądź witariańskiej można zasypiać bez wyrzutów z powodu wyrzucanych śmieci :) zamiast worka na dzień jest worek na tydzień a u niektórych na miesiąc . Dodatkowo banan na twarzy gwarantowany, polecam :D
@klaudiadefecinska6777
@klaudiadefecinska6777 6 жыл бұрын
Dla zainteresowanych: odruch odbijania u krowy występuje 1-2 razy na minutę. Każdorazowo usuwane jest po 0,5-1,7l gazów, co daje 25-35l na godzinę. Skład takich gazów to: CO2 - 67%, CH4 - 26%, oprócz tego N2 i H2 - 7%, O2 - 1% i H2S - 0,1%.
@QuCom
@QuCom 6 жыл бұрын
Świetnie wytłumaczona wiedza! Świetne wykonanie, poklatkowa animacja jest dosyć monotonna Brawo dla ciebie że ci się chciało :)
@MrKasyno
@MrKasyno 6 жыл бұрын
Czy rośliny przypadkiem nie potrzebują Co2 by rosnąć ? co będzie jak tego Co2 zabraknie ?Czy wyrzucone mięso na śmietniku nie wydziela metanu i Co2 ? Czy wegetarianizm nie przyczynia się do wyrzucania większej ilości mięsa ? Przez to gadanie o mięsie zrobiłem się głodny i mam ochotę na potrójnego wieśmaca ;( ale jestem na diecie to obejdę się smakiem :(
@kasia3903
@kasia3903 6 жыл бұрын
Potrzebują, ale skąd pomysł, że miałoby go zabraknąć?
@KasiaGandor
@KasiaGandor 6 жыл бұрын
rośliny potrzebują CO2, ale już teraz mają go w nadmiarze i niestety nie działają na zasadzie "przyjmujemy wszystko, rośniemy w nieskończoność".
Przeczytałam raport IPCC, żebyście wy nie musieli 👍
15:23
Kasia Gandor
Рет қаралды 119 М.
Klimat potrzebuje zmian systemowych. Czyli właściwie czego?
19:04
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 45 МЛН
ROLLING DOWN
00:20
Natan por Aí
Рет қаралды 11 МЛН
Meet the one boy from the Ronaldo edit in India
00:30
Younes Zarou
Рет қаралды 18 МЛН
Klimatyczny fact check: wulkany, słońce i wielcy emiterzy
11:22
Kasia Gandor
Рет қаралды 135 М.
Dlaczego mięso powinno być droższe? 🤔
27:09
Kasia Gandor
Рет қаралды 123 М.
Żywność GMO nie jest naturalna. A która jest? | UNFOLD
13:29
Kasia Gandor
Рет қаралды 208 М.
💪JAK UTRZYMAĆ POSTANOWIENIA? (W NAUKOWY SPOSÓB)
9:03
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 38 М.
How to find your Passion?
8:20
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 134 М.
Mamy problem z miastami. I niewiele czasu, by go rozwiązać
6:12
Kasia Gandor
Рет қаралды 90 М.
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 45 МЛН