czy przy założeniu że obu regentów bylo np. po 1g (bo stosunek masowy 1:1), następnie wyliczając ilość moli tych reagentów i podstawiając do tych 20 moli o których jest mowa w zadaniu to też jest dobrze? czy nie wolno tak o sobie zakładać masy reagentów?
@chemianastoprocent2 жыл бұрын
Nie można założyć, że reagentów było np. po 1 g, bo w treści zadania jest wskazane wyraźnie, że było ich łącznie 20 moli. Natomiast można użyć mas 1 g do przeliczenia stosunku masowego na molowy. Wówczas zakładamy, że skoro stosunek masowy wynosi 1:1 to bierzemy np. po 1 g każdej substancji. Przeliczamy te masy na liczby moli: tlenku węgla (II) i pary wodnej. Otrzymamy odpowiednio 0,0357 mol i 0,0556 mol, z tego otrzymamy stosunek molowy 0,0357/0,0556. Będzie to jednak metoda obarczona większym błędem niż ta przedstawiona w filmie, bo dokonujemy zaokrągleń :)
@szumahd94532 жыл бұрын
Jak Pan tłumaczy to wszystko jest takie proste ale ja nie umiem do takiego czegoś ruszyć? Jak to wyćwiczyć?
@chemianastoprocent2 жыл бұрын
Polecam po obejrzeniu danego tutorialu zapisać treść zadania i rozwiązać je ponownie samodzielnie, a następnie poćwiczyć na kilku innych zadaniach ze zbiorów/matur. Wszystko wymaga czasu i wysiłku, dziesiątki godzin nauki, setki rozwiązanych zadań :)